Wij gebruiken uw geld niet 10 cent cadeau VOORDEEL voor u 100 procent 100 procent GRATIS VLESSING dè zaak van Texel Opa heeft verkering Bij Vlessing spaart U zonder er zelf voor te betalen. Bij aankoop van elke f 2,50 geven wij een waardebon van Want u betaalt er zelf geen cent voor. Wanneer u uw Vlessingbonnen besteedt koopt u voor De grootste keuze. Kijk Vergelijk. Dames-, Heren- en Kindereonfeetie. De laagste prijzen. Complete meubilering DE DOOD AAN DE RATTEN! „Stekels zijn er op het ogenblik niet, je moest nu maar eens achter de ratten aan gaan". Deze opmerking werd vo rige week door een Texelse veehouder gemaakt. Er is inderdaad reden voor deze op merking. U hebt het waarschijnlijk ook wel eens gelezen.- Nederland telt even veel ratten als mensen. En wij hebben geen reden om te menen, dat deze cij fers voor ons eiland gunstiger liggen. Wie in de avonduren met de auto op de Texelse wegen is, kan telkens vetge meste exemplaren van dit lugubere on gedierte waarnemen. Op het moment is er zeker een spe ciale reden om aan de bestrijding van deze schadelijke rovers aandacht te schenken. Na enkele weken fraai na- zomerweer kondigt de herfst en winter zich aan met zware regenbuien en veel lagere temperatuur. Dit is voor de rat ten het moment om zich te bezinnen op andere woonplaatsen. Het risico van een verblijf in slootkanten en dergelijke wordt nu te groot. Bovendien worden de vruchten van het land gehaald en voorzover geen voldoende voorraden zijn opgeslagen moet dit ongedierte zich een goed heenkomen zoeken naar plaat sen waar de wintervoorraden voor het vee zijn te vinden. Dus in schuren en de nabijheid daarvan. Iedere veehouder is verplicht er voor te zorgen, dat dit zoveel mogelijk wordt voorkomen. Daarom ls een be strijding in het veld zo lang dit kan zeer gewenst. Wij denken hierbij spe ciaal ook aan de bollenkwekers. Eén rat kan in Uw product al enorme schade aanrichten. Waar in slootkanten of tuinwallen de sporen van een ratten- familie aanwezig zijn, moet de bestrij ding direct worden aangepakt. Maar ook als de ratten reeds in en om de ge bouwen gesignaleerd zijn, moet U het er niet bij laten. Zorg er voor, dat de ratten zich niet te goed kunnen doen aan voedsel, dat voor hoogwaardiger dieren is bestemd. En tracteer het on gedierte op „voedsel", dat tevens een galgemaal is. Er zijn op het moment diverse zeer goede bestrijdingsmidde len, waarvan de kosten vele malen klei ner zijn dan de schade, die ratten U kunnen bezorgen. En ik meen wel te mogen zeggen, dat afgezien van dit laatste iedereen wil meewerken aan het opruimen van on gedierte, waarvoor vrijwel ieder mens een zekere angstaanjagende afschuw heeft. C. v. Gr. JAARLIJKSE KEURING RUBBERVLOTTEN Wellicht ten gerieve van onze vissers, plaatsen wij het volgende bericht dat wij ontvingen van de Scheepvaart In spectie IJmuiden. Nu de vissersvloot steeds meer wordt voorzien van automatische opblaasbare rubbervlotten is het ongetwijfeld van belang het jaarlijkse keuren van deze vlotten onder de aandacht van de be zitters van zulke vlotten te brengen. Zoals bekend moeten deze automa tische opblaasbare rubbervlotten eens per jaar worden opgezonden naar een depót, waar zij onder toezicht van een ambtenaar van de scheepvaartinspectie worden onderzocht en waar dan even tuele voorzieningen worden getroffen. Aan het jaarlijkse keuren van de vlot ten dient stipt de hand te worden ge houden. Daarom wordt langs deze weg de aandacht gevestigd op het feit, dat een vissersvaartuig hetwelk een auto matisch opblaasbaar rubbervlot aan boord heeft waarvan de jaarlijkse keu ringsdatum inmiddels is verstreken, door de Scheepvaartinspectie zal wor den aangehouden. Zo'n aanhouding zal dan pas worden opgeheven, wanneer het schip weer is voorzien van een automatisch opblaas baar rubbervlot, waarvan het certi.fi- kaat nog geldig is. Het is mogelijk om gedurende de tijd dat de vlotten ter controle zijn opge zonden, de beschikking te hebben over ruildinghies. Anderen worden evenwel vaak belemmerd van dit ruilsysteem gebruik te maken doordat veelal de ruildinghy langer aan boord blijft dan nodig is. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Texel ('t Horntje)-Den Helder Werkdagen: v. 't Horntje 5.50 15.30 v. Den Helder 6.40 16.30 8.00 17.30 9.30 18.30 10.30 1930 11.30 20.30 13.30 14.30 Zon- en alg. erk chr. feestdagen: v. 't Horntje 8.00 10.00 12.00 16.30 18.30 v. Den Helder 9.00 11.10 12.50 17.30 19.30 PUPILLENCOMPETTTIE Uitslagen van zaterdag: Tex. Boys b-Texel c 05 Texel b-ZDH 20 SVO-Tex. Boys a 11 Programma a.s. zaterdag: SVC-Texel c; SVO-Tex Boys b en Tex. Boys a-Texel a. Hier volgt de stand na 27 gespeelde wedstrijden. Totaal moeten er 56 ge speeld worden. Het ziet er naar uit dat om de bovenste plaats flink gestreden zal worden. S.V.C. Texel a S.V.O. Texelse Boys Texel b Z£>.H. Texel c Texelse Boys b 12 pnt. 10 pnt. 8 pnt. 7 pnt. 7 pnt. 4 pnt. 3 pnt. pnt. Vriendelijk verzoek om de uitslagen van a.s. zaterdag bij de heer Ten Cate te bezorgen. D D. is tot maandag op reis. V.A.R.A.-SPEELGOEDACTIE Ruim 56.000 kinderen kon de VARA- Sint het vorig jaar bedenken met speel goed, 56.000 kinderen in ziekenhuizen, dagverblijven, clubhuizen, gerepatri eerde kinderen, gehandicapte kinderen. Zelfs kinderen in Suriname! Sinds in 1951 het idee van Cor Steyn verwezenlijkt werd, werden de ontvan gen gelden en stukken speelgoed ieder jaar groter, maar ook het aantal aan vragen om in aanmerking te komen voor speelgoed, steeg. Ook dit jaar zul len enige honderden kinderen meer dan het vorig jaar een verrassing moeten hebben. In april van dit jaar werden al weer de eerste inkopen gedaan: op dit ogen blik zijn reeds 17 a 18.000 geschenken de deur uit, waarvan 620 stuks via het Zeister Zendingsgenootschap en de K.N.S.M. scheep zijn gegaan naar Suri name, waar 620 inlandse kinderen op zendingsposten, in ziekenhuizen en op scholen, door de VARA-Sint bedacht zullen worden. Dezer dagen zal de luisteraar en de kijker via luidspreker en beeldscherm het verzoek bereiken, om via storting van een bedrag op girorekening 1 2 3 4 5, mee te helpen duizenden kin deren van alle gezindten een prettige Sint Nicolaas-viering te bezorgen. WEEKAGFNDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WF.RK TEXEL Dinsdag 6 november Den Burg. Casino, 14.00 uur, kinderfilm- middag bestuurdersbond NW. Woensdag 7 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridge-drive De Cocksdorp, 20.00 uur, o.l. school, ouder avond. Donderdag 8 november Den Burg, De Lindeboom-Texel, 14.00 uur, opening van de tentoonstelling van historische Texelse foto's. Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, bonds- collectie „De Kiekendief'. Den Burg, N.H. kerk, 20.00 uur, concert door het Nederlands Kamerorkest. Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", confe rentie Jeugdherbergouders. Vrydag 9 november Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 14.00 - 23.00 uur, tentoonstelling van historische Texelse foto's. De Koog, Luberti-school, 20.00 uur, ouder avond. Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", confe rentie Jeugdherbergouders. Zaterdag 10 november Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur, toneel stuk „Schimmenjacht" door toneelgroep UDL Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", 19 00 uur, CJOT-weekend. Oudeschild, Dorpshuis, 14.00-23.00 uur, ten toonstelling historische Texelse foto's. „Vliegende stropers" door Rijkspolitie van bed gelicht JACHTOPZIENER IN BEEN GEWOND Den Burg Twee vliegers van de Aero Contractors hebben in de nacht van donderdag op vrijdag geen gehoor gegeven aan het bevel van de Rijks politie om met hun auto te stoppen. De vliegers waren op strooptocht nabij hét Westerslag. Toen werd doorgereden schoot de politie op de achterband van de wagen, maar de kogel sprong af en kwam in een been van jachtopziener J. Berga. De heer Berga is vrijdagmor gen met de eerste boot naar een zieken huis overgebracht, waar de kogel ope ratief is verwijderd. De rijkspolitie was omstreeks 12 uur naar Westerslag gereden, omdat men er van overtuigd was stropers te kunnen betrappen. Toen er een auto naderde, werd deze door de politie gesommeerd te stoppen. De beide heren in de wagen reden echter door. De wachtmeester wist nog juist opzij te springen en een ongeluk te voorkomen. Met zijn pistool richtte hij op de achterband van de wagen, maar helaas sprong de kogel af. De politie heeft toen eerst de jacht opziener geholpen en daardoor was achtervolging niet direct mogelijk. Assistentie werd ingeroepen te Den Burg met het verzoek een „Landrover" op te sporen. Deze „Landrover" werd gevonden op het vliegveld en is eigen dom van Aero Contractors. In de wagen werden fazantenveren aangetroffen en hulzen De twee vliegers, de de wagen hadden gebruikt, waren naar hotel „Texel" gegaan waar ze een kamer hebben. Zij werden even later van het bed gelicht. De auto is in beslag geno men en ook de jachtgeweren, die in een bunker op het vliegveld waren ver stopt. Patronen werden later in het hotel aangetroffen Vrijdagmorgen hebben de beide he ren bekend te zijn doorgereden. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de „vliegende stropers" weer vrijgelaten. S.V. TEXEL Texel 1-Con Zelo werd door terrein- afkeuring afgelast. Jammer, want ook a.s. zondag wordt er niet gespeeld, om dat dan de interlandwedstrijd Neder land-Zwitserland plaats vindt. Uitslagen zaterdag: adsp Tex. Boys a-Texel b 90. Jammer dat de gebr. Boks niet hebben nagekeken hoe laat er gespeeld moest worden. Texel c-Tex. Boys b 100. Ook hier waren de Boys lang niet voltallig aan wezig. Bij de pupillen speelde Texel c met prima resultaat. De b-tjes wonnen, na het meest in de aanval te zijn geweest, met 20. Jullie hebben flink je best gedaan, jongens. A.s. zondag van Texel 1 tot en met adspiranten a vrij. We hopen slechts dat iedere speler zich bewust zal zijn, dat in conditie blijven de allereerste voorwaarde is. ZOMERVAKANTIES IN DUITSLAND In „Contact" een uitgave van de Federatie VVV's in Noordholland bo ven het Noordzeekanaal worden de data gepubliceerd van de vakanties in Duitsland. Aan de hand van deze data is het mogelijk in bepaalde plaatsen voor speciale tijden reclame te gaan voeren Helaas vallen de meeste va kanties gelijk met de Hollandse, zodat wij ook de komende zomermaanden niet op vakantiespreiding behoeven te rekenen. Grote of zomervakantie: Baden-Württemberg 29-7/7-9 Bayern 18/7-2-9 Berlin 11-7/21-8 Bremen 11-7/21-8 Hamburg 4-7/-14-8 Hessen 10-7/20-8 Niedersachsen 4-7/14-8 Nordrhein-Westfalen 25-7/4-9 Rheinland-Pfalz 18-7/26-8 Schleswig-Holstein 4-7/14-8 Saarland 18-7/28-8 Voor het gebied van Nordrhein- Westfalen zijn de overige vakantie periodes als volgt vastgesteld: Pasen van 3-4 tot 16-4-1963 Pinksteren van 31-5 tot 10-6-1963 Herfstvakantie van 21-10 tot 26-10-1963 Wintervakantie 20-12-'63 tot 6-l-'64 FEUILLETON: 9. „Tja...." Jansen keek een beetje bedremmeld, „ik ken geen Duits.... dat was er voor ons soort mensen vroeger niet bij. Ik ben al blij, dat ik behoorlijk m'n naam kan schrijven. En fin, bier is hetzelfde, dat verstonden ze wel. En met dat geld viel het ook mee" Juffrouw Verleun bedaarde en schudde nog eens haar hoofd. „Wat een mens al niet kan meemaken", mompel de ze in zichzelf. Om half negen scheen het zonnetje al vrij sterk De Haan dook in een luie stoel op het dek, stak een sigaartje op en keek naar de grote bedrijven, die ze links en rechts passeerden. Af en toe gaf de kapitein via de microfoon een uitleg over wat men passeerde en dan nam De Haan zijn kijker, die hij 's morgens uit de koffer had gehaald en tuurde in de aangegeven richting. Elf uur varen vandaag, dat werd een genot. Ze kwamen ook nog langs Dus- seldorf, de eerste eigenlijke stad aan de Rijn na Arnhem. Nou, hij zou zich van daag best vermaken. De stoel naast hem was nog onbezet, toen juffrouw Verleun op het dek kwam. Ze bleef er bij staan en keek hem aan. „Is die nog vrij?" Hij knikte en kwam overeind om haar door te laten. „Het gaat wel, dank u. Zo, nu blijf ik rustig zitten tot etenstijd. De koffie kan me vanmorgen geen zier schelen. Ik heb een paar appels meegenomen. En er is genoeg te zien. Dit is dus het Roergebied?" Hij knikte en wees naar de kade. „Ziet u daar die mensen lopen? Voor die goederenwagens?" „Ja?" Met de kijker in zijn hand wees hij nog eens. „Moet u nu eens zien door de kijker. Als-ie wazig is, kunt u hem hier verstellen". Ze nam de kijker over en tuurde in de aangegeven richting. Meteen uitte ze een kreet van verrassing „Nee.... het is alsof ze vlakbij zijn. Je kunt zelfs hun gezichten duidelijk zien. Wat komt het allemaal scherp naar voren. Mooi is dat, he?" Hij knikte. „Kijkt u maar gerust", moedigde hij aan. „Daar komt een sleep stroomafwaarts, daar, vlak langs de wal. Moet u eens opletten, dan kun je duidelijk de naam van de sleper lezen". Ze wendde de kijker en knikte. „Vol harding 2" las ze. „Zo duidelijk alles. Machtig mooi met zo'n kijker". De kapitein riep door de microfoon: „Links ziet u het industriegebied van Hamborn. En daar, waar u dat kleine sleepbootje ziet, is de Ruhr,- een rij- rivier van de Rijn". De vrouw week naar de Ruhrmon- ding en knikte „Zo duidelijk alles, he?" Ze gaf de kijker terug en zakte achter over in haar stoel. „Gek is dat, jaren hebben we dat geleerd bij de kaart van Duitsland, de steden in het Roergebied: Duisburg, Oberhausen, Essen en zo, en erbij verteld, dat dit een der belang rijkste industriegebieden van Europa was. Maar het was allemaal grauwe theorie, omdat je er nooit zelf was ge weest. En nu, na zoveel jaren, zie je het eens met eigen ogen". Hij keek haar van terzijde aan. „Bent u onderwijzeres?" Ze legde haar handen onder het hoofd. „Was ik. Ik ben later weer gaan leren. Nu ben ik op een huishoudschool. Het is wel zo interessant". „Dus u bent lerares". „Och ja, zo noemt men dat. 't Maakt weinig uit. Het verschil is, dat je kinderen groter zijn. Niet meer zo nuchter. Dat heeft z'n voordelen, maar ook z'n nadelen. Ze voelen zich en je kunt ze nu eenmaal niet zo behande len als op de lagere school. Vooral de tegenwoordige meisjes nemen dat niet meer. Daar moet je nu eenmaal reke ning mee houden. In het begin had ik er nog wel eens moeite mee. Die over gang, van het lager naar het nijver heidsonderwijs. Geleidelijk aan groei je mee en pas je je aan. Vroeger gaf je een lastig kind een draai om de oren. Dat moet je eens proberen met zo'n blaag van twaalf, dertien jaar. Heb je dezelfde dag nog de moeder op je dak. Ze zijn te groot voor servet en te klein voor tafellaken". Hij lachte even. „Mijn moeder zei vroeger ook wel zoiets". Ze draaide zich naar hem toe. „Hoe vindt u het gezin Jansen? Die man met z'n bieten...." Hij knikte. „Een eenvoudig, zonnig mens. Ongecompliceerd. We kunnen misschien nog wel meer genoegen aan hem beleven". „Gistermiddag zat hij naast me op het dek. Vertelde van zijn werk. Weet u, wat hij doet voor de kost?" „Geen idee". „Vuilnis ophalen in Amsterdam. Je maakt op zo'n reis ook met allerlei slag mensen kennis". „Het lijkt me nuttig werk. En tegen woordig, met die moderne roltrom- mels „Dat zei hij ook. Ik kan, zei hij, ge rust in m'n zondagse pak m'n werk doen. Komt er geen smetje op. Alles is tegenwoordig hygiënisch. Hij is al van zijn zestiende jaar af aan de gemeente. En nu is hij verleden jaar bevorderd tot voorman of zoiets". „Ja, dat zei hij ook tegen mij". Ze gingen de spoorbrug onderdoor, waarover net een trein reed. Toen de bel ging voor de koffie, zei ze nog maals: „Ik bedank vanmorgen. Ik blijf hier rustig zitten". Hij kwam overeind. „Ik heb er even min trek in. We zullen het even mel den, zodat de meisjes niet voor niets inschenken". Hij liep naar de salon en pakte gelijk zijn doos sigaretten, die hij bij het raam had laten liggen. Daarna ging hij even naar zijn hut en nam een pakje sigaretten uit de slof. Een paar minuten later was hij weer aan dek „Een appel?" bood ze aan. „Graag. Dank u wel. Fruit is beter voor me als koffie". Ze aten enige tijd zwijgend, terwijl ze naar de oevers keken, naar de grote bedrijven en het verkeer op het water. „U bent zeker al vaker in Duitsland geweest?" Hij knikte. „Vroeger, toen m'n vrouw nog leefde, gingen we ieder jaar een paar weken. Maar ik ben er nu in lange tijd niet geweest. Het laatst een jaar of vier geleden, voor zaken". Ze aarzelde even. „Ik.... misschien lacht u erom.ik ben voor het eerst van mijn leven in het buitenland. Vo rige week kreeg ik mijn pas. Ik weet niet hoe het komt, maar het idee, een buitenlandse reis maken, kwam eigen lijk nooit in me op. M'n collega's gingen naar de Ardennen, naar het Zwarte Woud en onze directrice is dit jaar zelfs naar de Rivièra. En dan vertelden ze na de vakantie van hun belevenissen en lieten foto's zien. Ik ging altijd al leen maar in pension, ergens op de hei of zo. Of naar zee. Dit jaar evenwel kreeg ik zin in een reis over de grens. Ik ben op kamers in Utecht. En m'n hospita is verleden jaar met zo'n Rijn reis mee geweest. Die gaf er hoog van op, dat het zo mooi was. Toen kreeg ik de smaak te pakken. En voilé, nu ben ik een buitenlandse toeriste geworden". „U zult over een paar dagen uw ogen uitkijken, als u eerst maar eens het mooie gedeelte ziet. Eigenlijk is er hier nog niet veel aan. Straks als we het Roergebied gepasseerd zijn, is alles weer vlak, net als bij ons. Doch over een paar dagen, bij Königswinter, en later voorbij Koblenz. Dan hebt u ogen te weinig". (Wordt vervolgd) SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De uitslagen van de 8e ronde (woens dag 31 oktober) zijn: C. Joustra-J. Hoogerheide V*Vt P. Bakelaar-C. Schulte 10 F. R. Drevel-O. Feitsma 10 M. Bremer-A. Terpstra 01 Dank zij het nieuwe systeem dat de sterkste spelers tegen elkaar uitbrengt, is de spanning zeer groot. Joustra leidt met II2V2 punt, gevolgd door Drevel IIIV2 en Bakelaar 104Vi punt. Op gro tere afstand volgt dan Hoogerheide met 78 punten. Nog altijd is er een ernstig ledentekort.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4