Opci heeft verkering Spoelde Timotius de Porto nooit aan? Huid-handen-üppen Blijft uit de handen van het slipspook Van de heer Th. vanHeerwaarden ontvingen wij naar aanleiding van de ar tikelenreeks „Texelse familienamen in de 17e eeuw" van de heren Dr. M. D. Dijt en Mr. J. S. M. Dijt, de volgende opmerking betreffende het stuk over de familienaam De Porto. Het in het artikel beschrevene is volgens de heer Van Heerwaarden niet geheel in overeenstemming met de ware toedracht indertijd. dertig Jaaren In mijn bezit is een foto-copie van de acte van notoriteit of bekendheid welke Timotius de Porto destijds in de plaats van zijn doopbewijs, bij zijn huwelijk met Isele Gielis op 19 november 1813 moest overleggen. De tekst van dit stuk luidt als volgt: „Heeden de vierden october des Jaars agttien honderd dertien des voordemid dags, is voor ons Martinus Langeveld vrederegter van dit kanton ter onzer gewoone auditie aan de Hoofdplaats den Burg in bijweezen van onzen Grif fier verscheenen: Timotius van de Poort, Boerenknegt woonende aan de westen alhier. Dewelke ons heeft gezegt: dat hij was geboren te Port Port in Portugal, zij ne ouders jong verlooren hebbende, reeds zeer vroeg in zijne leeftijd door den Koopvaardij Schipper Christoffel Hartog aan den Burg op deeze eilande woonagtig is opgenomen door en met denzelven aan het vaaren geraakt en eindelijk op Texel is gekomen, zijnde toen naar zijne gedagte Negentien Jaa ren oud - dat hij thans benodigd heb bende zijne Doopcedül zig daartoe ge heel buiten staat bevind, hij alzoo ver zegt agtervolgens artikel 71 van de Code Napoleon acte van notoriteit of bekendheid, naar de verklaring der ge tuigen dewelke hij in genoegsamen ge tallen heeft bijeengebragt en op heden voor ons doet sisteeren. En heeft denzelven alhier getekend (Getekend Timotius van de Poort) Alzoo zijnde binnen gekomen - Gerrit Klaasz. Sluijsman, doende boerenbe drijf aan de Koog - Hendrik Verberne, verwer aan den Burg - Jelis Verberne Wagenmaker aan den Burg - Simon Gerritsz. Dijt - Arie Jansz. Dekker - Jan Spigt en Jan Pietersz. Reij, allen doende Boerenbedrijf aan de Westen onder dit Kanton, goede vrienden en welbekenden van den comparant - allen welken verklaaren, nog zeer wel zig te kunnen herinneren de tijd wanneer den comparant door den Koopvaardij Schip per Christoffel Hartog, woonende te diertijde aan den Burg alhier op Texel is gebragt geworden, zijnde hij als toen eene jongeling naar hun oordeel van NEGENtien Jaaren zoodat hij thans den OP TEXEL ZAL DE WERKGELEGEN HEID VERMINDEREN In het jaarverslag van het Geweste lijk Arbeidsbureau Den Helder wordt voor wat betreft Texel het volgende op gemerkt. Speciaal het achterblijven van de werkgelegenheid bij de omvang van de beroepsbevolking op het eiland Texel zal nó 1964 reden tot bezorgdheid geven. Wanneer de ruilverkaveling haar be slag krijgt - het geen op de landbouw bedrijven tot arbeidsbesparende maat regelen zal leiden - en in de landbouw de mechanisering en rationalisering ook verder veld zullen winnen, zal zich een structureel overschot aan mannelijke arbeidskrachten voordoen, dat - indien het niet lukt voldoende andere plaatse lijke werkgelegenheid te scheppen - al leen door migratie zal kunnen opgeven. De belangstelling van de Texelse be volking voor werkgelegenheid op het „vaste land" blijft voldoende, alhoewel het woningprobleem hier remmend werkt. S.V. TEXEL Training. Vooral nu door vorst het wedstrijdspelen wordt verhinderd, is het zaak om in conditie te blijven. Zorg er dus voor regelmatig present te zijn. Zolang de bootdienst niet nor maal functioneert, zal de heer Vonk nog wel niet aanwezig zijn, maar toch moeten we doorgaan. Waar getraind wordt, vermoedelijk in de zaal, kunt U ewaar worden in het kastje. BRIDGEN Uitslag van de competitiewedstrijd van woensdag 2 januari: A: 1. Stolk-Verstegen (11) 55.95% 2. Luycks-Wessels (1) 53.57% 3. Echtp. v. d. Heerik (5) 52 38% 4. Dames Ypma-Keijser (-) 51.79% 5. Gebr. v. Sambeek (4) 51.19% 6. Bakker-Huizinga (6) 47.02% 7. Echtp. Gilijamse (13) 45.83% 8. Echtp. Beemsterboer (12) 42.26 B. 1. Mevr. Kooijman-Veenema (2) 62.50% 2. Dam-Dros (10) 57.14% 3. Kellner-van Lenten (8) 52.98% 4. Backer-Raven (3) 52.38% 5. Bruin-Mantje (9) 51.79% 6. Blom-Grootjen (16) 46.43% 7. Dms Hattuma-v. Hoorn (15) 41 67% 8. Echtp. Jouwersma (7) 35.12% Een paar veranderingen in de voor lopige uitslag heeft de situatie, aan de kop van de algemene rangschikking, weer gewijzigd. Door het hoge percentage van mevr. Kooijman-.hr Veenema, staan de eerste drie praktisch gelijk. 1. Luycks-Wessels 55.22 gem. 2. Mevr. Kooijman-Veenema 55.20 gem. 3. Backer-Raven 55.16 gem. op de voet gevolgd door Gebr. van Sam beek met een gem. van 54.16. Woensdag 16 januari bridgen we weer en we hopen dat de weersomstan digheden dan vooral voor de veraf wo nenden beter zullen zijn. ouderdom van agt en moet bereikt hebben. De getuigen bij deeze hunne weten schap persisteerende hebben dit ten be wijzen onderteekend (Getekend) volgt ondertekening. Van al het welke hebben wij Vrede Regter deeze acte van Notoriteit of be kendheid opgemaakt, om te strekken naar behooren hebbende dezelve met en benevens onzen Griffier onderteekend. (Getekend) Martinus Langeveld Vrede regter; W. Romens Griffier" Hierna volgt in het .Frans een nederig verzoek van Timotius van de Poort aan de President en Rechters van de recht bank van het Arrondissement Alkmaar, om gerechtelijke bekrachtiging van de acte van bekendheid. Op overweging dat de verklaringen van de getuigen en de oorzaken die aan leiding gaven om de acte van bekend heid op te maken voldoende waren, is de rechtbank op 21 oktober 1813 tot be krachtiging van gemelde acte overge gaan. BOOM VOORKWAM ERGER De heer A. Slegh, Kogerstraat, Den Burg, reed donderdag met zijn vracht wagen op de Schilderweg nabij Den Burg toen de wagen door sterke oos tenwind van de gladde weg werd ge drukt. Ongetwijfeld zou de auto in de sloot zijn geraakt als deze niet tegen een boom tot stilstand zou zijn gekomen. Doordat de gehele manoevre zich met geringe snelheid afspeelde werd geen schade opgelopen. ALGEMENE VERKEERSCURSUS DE KOOG Bij voldoende deelname zal geduren de de maanden januari en februari 1963 in Hotel ,,De Toekomst" te De Koog een algemene verkeerscursus worden gehouden. Deze cursus omvat 7 lesavonden en wordt weer verzorgd door de heren adj. Gulmans en opp. wmr. Stomp. Indien U voor deze cursus belang stelling heeft, gelieve U zich vóór vrij dag, 11 januari a.s. 12.00 uur, op te geven bij de contactpersonen te De Koog, de heren J. Durieux, K 5, en W. Peeters, Ruijslaan 1, tel. 301. De eerste lesavond zal bij voldoen de deelname plaats vinden op woens dag, 16 januari 1963, aanvang 8 uur. De kosten voor de gehele cursus be dragen slechts ƒ5, Verbond voor Veilig Verkeer, Afd. Texel. ruwof schrqql? PUROL GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 3 januari 1963 Gevonden te Den Burg: zilveren kettinkje (gebroken); paar rood-bruine glacé dames handschoenen, rode autoped met witte spat borden; parelketting; rood wollen kindcr- wantje, waarop wit hondje; blauw met wit wollen wantje; oranjebruin kinderhalsdoekje; 2 bankbiljetten van ƒ10,rijksdaalder; pad- vindersriem; paar groene wollen wanten. Verloren te Den Burg: paar militaire hand schoenen, genummerd 1037032; nieuw grijs meisjestruitje; bruinlederen herenportcmonnee met knipsluiting, waarin ongeveer ƒ13, handschoen van wintcmylon; paar grijswollen dameshandschoenen; groen-zwarte wollen sjaal; uitlaat bromfiets; gasaansteker merk Silvermatch; paar bruinwollen handschoenen; damesring met zwarte steen; paar grijs-zwarte lederen herenhandschoenen; witte damesporte- monnee met papiertjes en foto's; paar lange Friese schaatsen. Gevonden te Oosterend: crème dameshand schoen; wieldop van Ford; paar rode glacé dameshandschoenen. Verloren te Oosterend: beige wollen hand schoen; bruin glacé dameshandschoen; smal zilveren armbandje met glinsterende steentjes; wollen kinderslofje; brum lumen zakje met bankbiljet van ƒ100, Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tol 18 00 uur. VFRBOND VOOR V~!< !C VF.RKrER EINDLES UITGESTELD De eindles van de cursus Veeverlos- kunde in de Landbouwschool, die op woensdag 9 januari 1963 gehouden zou worden, is tot nader order uitgesteld wegens ziekte van de heer H. de Boer. CURSUS AARDAPPELSELECTIE Op woensdag 16 januari 1963 begint in de Landbouwschool de cursus aard appelselectie. Hiervoor hebben zich reeds 23 personen opgegeven. Nieuwe cursisten worden tot de aanvangsdatum aangenomen. NIEUWS VAN „DE ZWALKERS" Als de sneeuw niet te hoog wordt en de temperatuur niet te laag, gaat het feest op zaterdag 12 januari in het troephuis door. De welpen en verken ners worden dan om 2 uur in het troep huis verwacht in volledig uniform (lange broek en jas toegestaan!). Even eens ter gelegenheid van het 12V2-jarig bestaan van „De Zwalkers" gaan de welpen in Den Burg ballpoints verko pen 75 cent ten bate van het troep- huis. Om vijf uur begint het feest voor genodigden, welpen en verkenners met een boerekoolfuif. Bord en bestek meenemen. Om 19.30 uur worden alle ouders verwacht. Er worden dan 8 verkenners geïnstalleerd en verder is er een gezel lige avond met wedstrijden, zang en quiz. Ouders van verkenners, wilt U vóór a.s. zondag bij de leiding opgeven of Uw zoon meegaat naar het zomerkamp te Kandersteg (Zwitserland)? We moe ten n.l. vóór 15 januari in Utrecht op geven, hoeveel er precies meegaan. GRONDCERTIFICATEN VOOR „HET DORP" De enthousiaste wijze, waarop het Nederlandse volk heeft gereageerd op de uitdaging een dorp voor blijvend lichamelijk gehandicapten te bouwen, heeft de Stichting „Het Dorp" en de A.V.R.O. doen besluiten de oorspronke lijke plannen te wijzigen en de actie eerder te beëindigen. Waarschijnlijk zal het officiële slotprogramma worden ge houden op dinsdag 29 januari a.s. Dit heeft onder meer tot gevolg, dat de verkoop van grondcertificaten dooi de raiffeisenbanken en boerenleenban ken eerder zal worden gestaakt dan oorspronkelijk de bedoeling was. De sluitingsdatum is nu gesteld op 21 januari. Zoals u wellicht bekend zal zijn worden de grondcertificaten ƒ2,50 verkocht en komt de opbrengst geheel ten goede aan de Stichting „Het Dorp". De certificaten kunnen op de bank contant worden gekocht. Rekeninghouders kunnen de bank ook opdracht geven een of meer exem plaren voor hen te reserveren en de bank te machtigen het verschuldigde bedrag op hun tegoed in mindering te brengen. Om misverstand te voorkomen zij vermeld, dat de grondcertificaten geen waardepapieren zijn. Zij dienen uitsluitend als bewijs van deelneming aan de actie „Open het Dorp". Wel ligt het in de bedoeling, dat van de verkochte certificaten er een zal worden uitgeloot, waarvan de houder te zijner tijd (vermoedelijk medio mei 1963) op het terrein van de Stichting de gedenkzuil zal mogen onthullen, waarop een tekst zal zijn aangebracht ter herinnering aan de verkoop van grondcertificaten door het landbouw kredietwezen in Nederland. Ook de naam van degene, die de zuil onthult, zal erop worden vermeld als een symbolische vertegenwoordiging van al degenen, die grondcertificaten hebben gekocht. Bovendien zal nog een aantal andere houders van grondcerti ficaten worden uitgenodigd bij boven genoemde plechtigheid aanwezig te zijn. Tot en met 21 januari zijn nog grond certificaten verkrijgbaar bij de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Den Burg. IJSCLUB OOST HIELD WEDSTRIJDEN Zaterdag, 29 december, werd een hardrijderij voor heren gehouden over tweehonderd meter. De belangstelling was goed: 32 deelnemers verschenen aan de start en er werd fel gestreden. Onze Eierlandse vrienden toonden zich de sterksten, door op de eerste drie plaatsen te eindigen. De uitslag was: 1. J. Saai; 2. J. P. Stolk; 3. P. Saai; 4. W. v.d. Berg. De ijsclub beschikt op „De Putten' over een uitstekende baan met een prima verlichting. Bij goed weer is er altijd grote belangstelling. Gevonden zijn een paar wanten en een portemonnee. Terug te bekomen bij de heer A. Kiewiet. Zaterdagmiddag, 5 januari, heeft IJsclub Oost op de Putten estafette wedstrijden georganiseerd, welke een goede belangstelling, zowel van schaats liefhebbers als van supporters heeft gehad. IJsclub Oost stond voor de na genoeg hopeloze taak om de baan sneeuwvrij te maken. Hier heeft de heer P. Roozendaal uit het Noorden de helpende hand geboden met zijn Fjor- denpaarden, die sneeuw en ijs gewend zijn. Het is een pracht gezicht te zien hoe deze sterke kleine paardjes zich zonder hoefbeslag met groot gemak op het ijs bewegen. De uitslag van de estafette werd: le prijs: mevr. Brans-van Egmond, C. Kalis, C. Dijker; 2e prijs: mevr. Kalis van Liere, P. Daalder, C. Daalder; 3e prijs mej. J. Verijzer, D. Bakker, S. v.d. Slikke. Het werd aan het slot wat mistig, maar dat nam niet weg, dat de wed strijd tot een goed einde werd gebracht. UITSLAG HARDRIJDERIJ Zondag is op de Rogsloot te De Cocksdorp een hardrijderij voor heren gehouden, welke zeer geslaagd mag worden genoemd. De afstand was 400 meter ronde baan. Er werd op tijd ge reden, twee ritten voor de prijzen en twee ritten in de prijzen. De enerveren de strijd leverde tenslotte de volgende winnaars op: 1. P. J. Stolk; 2. P. Saai; 3. J. Betsema; 4. N. Boon. Het zeer goede weer maakte een en ander voor deelnemers zowel als toe schouwers tot een prettig beleven. Ge hoopt wordt, dat Koning Winter ons nog niet in de steek zal laten, zodat ook de andere plannen kunnen worden uit gevoerd, met name de kinderwed strijden. DAMCLUB TEXEL W. A. v. Zeijlen-H. Bruining 20 C. Meedendorp-J. Hooijberg 11 J. Vinke-S. Ros 11 Jb. Koorn-Jac. v. Heerwaarden 02 S. Ros-D. v.d. Werf 20 P. Kooiman-Jac. v. Heerwaarden 02 H. Bruining-Jb. Koorn 20 C. v.d. Werf-C. P. Burger 11 A. de Haan-G. Dros 11 G. Dros-C. Vinke 11 Zaterdag zullen C. Dijker, J. Hooij berg, P. Bakelaar en J. A. v.d. Slikke van de partij zijn bij de wedstrijd Zaanstreek-N.H. Noorderkwartier. De wedstrijd Texel-Winkel wordt daarom uitgesteld naar zondag 20 januari. De wedstrijd Bovenkarspel-Texel zal nader worden vastgesteld. Een en ander blijft afhankelijk van de bootverbinding. FEUILLETON: 20. „Nee", antwoordde ze hard. „Trou wens, het woord „liefde" is onleesbaar geworden in mijn woordenboek. Ik heb het met dikke balpenstrepen zwart ge maakt. Enfin, meneer De Haan, nu kent U Cobie Verleun ten voeten uit. Im muun voor iedere poging 'om maar enig spoor van genegenheid los te krijgen. U had het er gisteravond over, dat ik een aardig gezicht heb en een goed fi guur. Ik weet het, want in Utrecht heb ben we ook spiegels. Maar dat is voor niemand meer van enige waarde, be grijpt u? Voor niemand" Hij knikte begrijpend. „Wat ver schrikkelijk jammer, juffrouw Verleun. U doet nu wel heel erg cynisch, maar diep in uw hart meent u er niets van. Goed, u hebt natuurlijk heel wat le venservaring, ondanks uw jeugdige leeftijd, want drieëndertig, dat betekent dat u nog een jonge vrouw bent. En ondanks alles een aardige jonge vrouw. Dacht u, dat u mij nu aan het schrik ken gemaakt had en dat ik nu ga den ken: jonge, jonge, wat een haaibaai, als ze haar stekels opzet? Integendeel: Ik heb u met alle aandacht bekeken, tij dens uw verhaal. En juist als u zich laat gaan, ziet u er zo bijzonder aantrekke lijk uit. Nou mag u nog een keer kwaad op me worden, juffrouw Verleun, om wat ik nu ga zeggen. Als ik een jaar of vijftien jonger was, zou ik serieuze pogingen in het werk stellen om u te veroveren. Want dat bent u waard En daarom zeg ik nog eens: wat verschrik kelijk jammer, dat u zich zo hard wilt voordoen". Hij keek haar aan en knikte vriende lijk. „Heus, juffrouw Verleun, dat meen ik. Kom, we nemen elk nog een roker tje, u een sigaret en ik een sigaar. En dank u wel voor het vertrouwen, dat u in me stelt, door uit uw leven te ver tellen. U kunt op mijn volledige discre tie rekenen; niemand zal het van mij ooit horen". Ze accepteerde automatisch de siga ret en het vuur en keek geruime tijd, met haar ellebogen geleund op de tafel, naar de man voor zich. Toen schudde ze haar hoofd en zei: „Wordt u nooit kwaad?" „Niet spoedig, juffrouw Verleun. Het is bovendien slecht voor m'n bloeddruk. Ik word een dagje ouder, helaas, maar dat is ieders lot in dit leven. Wel, als u gelukkig bent op uw school in Utrecht, dan kan ik u feliciteren. Wie vreugde heeft in zijn werk, is een ge lukkig mens. Dat kunt u lezen op de muur in onze fabriek, waar deze spreuk met grote letters geschilderd is. Ik merk altijd binnen enkele dagen, of iemand geschikt of ongeschikt is voor het werk in ons bedrijf. In het laatste geval adivseer ik de mensen zelf om weg te gaan. Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. Houd u uw geluk stevig vast, juffrouw Verleun en pantser uw hart met cynisme. Dan zult u op uw vijfenzestigste jaar bij leven en welzijn in uw eentje kunnen genieten van het ouderdomspensioen, waarvoor u nu zelf betaalt". Ze had haar glas opgenomen om er uit te drinken, maar halverwege haar mond zette ze het weer neer. Ze schud de nog eens haar hoofd. „U meent er geen woord van. In uw hart beklaagt u me, is het niet?" „Juffrouw Verleun begon hij op rustige toon, maar de vrouw viel hem ongeduldig in de rede: „Ach, houdt toch op met dat juffrouw Verleun. Zeg maar gerust Cobie". „Dat durf ik niet goed aan, want dan zou ik moeten toestaan, dat U mij ook bij de voornaam noemt en als ik die vertel, krijgt u de schrik van uw leven" Er kwam een glimlach om haar mond. Ze had nog steeds het half ge vulde glas in haar hand, toen ze ant woordde: „Ik ben als lerares van meis jes van om en nabij de teenagerleeftijd wel het een en ander gewend. Dus ik schrik niet gauw Is die voornaam zo abominabel?" „Integendeel. Heel gewoon, huis en tuin. U hebt al eens met die naam ken nis gemaakt, ziet u?" Ze schokschouderde en dronk. „Ora keltaal. Gaat boven m'n verstand". Plotseling zette ze het glas met een smak neer en keek hem met grote ogen aan. „U wilt toch niet zeggen, dat. Hij knikte gelaten. „Het spijt me, maar ik kan er ook mets aan doen, zou Jansen zeggen Inderdaad, ik heet Theo". Ze keek hem lange tijd aan. Toen begon ze te lachen, eerst langzaam, daarna met lange, gierende uithalen. De Haan liet haar rustig haar gang gaan. Hij leunde achterover in de stoel en. dronk rustig zijn glas leeg. Nadat ze wat kalmeerde, schudde ze haar hoofd en greep naar een sigaret uit het pakje op de tafel. Hij gaf haar vuur en ge ruime tijd zaten ze zwijgend naar bui ten te kijken. Zonder zich om te draaien begon ze zacht: „Sorry, Theo.... het is niet, dat ik je uitlachte, hoor. Maar de toevalligheid". Ze zuchtte. „Er is nadien nooit meer een man in mijn le ven geweest. Als ik uitging, deed ik dat alleen en als er al eens iemand op de een of andere wijze toenadering zocht, dan wees ik hem zonder meer kort en bondig af. Maar u bent in de eerste plaats een oudere man. U bent be schaafd en hebt iets over u, dat een vrouw aantrekt. Ik was vast van plan om tijdens de reis geen enkel contact te maken met eventuele mannelijke mede-passagiers. Ik was nog van plan geweest om de vrouw van de kapitein te vragen mij aan een tafel te plaatsen met uitsluitend vrouwen, maar bij na dere overweging leek het mij toch beter dit niet te doen. Doch met u is dat an ders. U bent van de eerste avond af, daar in Orsoy, attent voor me geweest. Dat trok me in u aan". Hij leunde nog steeds achterover. „Dat is dan weer een andere Cobie dan zoéven. Dan bent u toch niet zo heel immuun voor iedere poging om maar enig spoor van genegenheid los te krijgen, als u wilde beweren. Luister eens, Cobie.... je bent af en toe nog verbitterd door wat je ervaren hebt met m'n naamgenoot. Misschien heb je wel gedacht: geen man deugt er. Maar kijk eens om je heen in je leven. honderdduizenden jonge mensen zijn gelukkig geworden met elkaar, houden van elkaar en willen alles van elkaar verdragen. Diep in haar hart heeft Cobie Verleun ook vaak gehunkerd naar datzelfde geluk, want als dat niet het geval was, zou het niet normaal zijn. Ieder mens heeft zijn verborgen gedachten, die hij voor niemand wil weten. En doorgaans doen we ons al tijd wat anders voor als we zijn. We hebben bepaalde ondeugden, die we verbergen, angstvallig wegsluiten, zodat niemand ze kan ontdekken. U bent bij het onderwijs. Ik heb vroeger in de eerste klas gezeten bijeen aardige juf frouw. Laten we haar Pietersen noe men. Juffrouw-Pietersen was op het moment dat ik op school kwam, een knap ding van zo'n twintig jaar. Ik vond haar de eerste de beste dag al erg lief. Ik had gedurende mijn schooljaren een zuivere verering voor haar en ze kon alles van me gedaan krijgen; een boodschap doen, haar fiets schoonma ken, noem maar op. Ik ging naar de HBS en verloor haar min of meer uit het oog. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4