Groen '/jwarisj~exels in het harL, Nederlands kampioen schoon- rijden komt naar Den Burg Ijstijd Afscheid Da G. A. Rein hold- Scheuermaim 's Avonds gecostumeerd ijsfeest VRIJDAG 11 JANUARI 1983 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7725 COURANT UltgaTe N.V. ?Ji. Langeveld A de RooQ Boek-, Kantoorboek* en Fotohandel Handelsdrukkerij Dea Bart» Texel - Postbas 11 - Tel. 2ISI Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 et incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Aanstaande zondag: Wijze van rijden De IJsclub van Den Burg rekent er op dat aanstaande zondag iedere Texe laar, die van het hier nog veel be oefende schoonrijden houdt, de weg naar de ijsbaan van Den Burg zal weten te vinden. Niemand minder dan kampioen schoonrijden D. M. Visser uit Schagen, zal naar Den Burg komen om zondag middag om 1.30 uur demonstraties te komen geven. Ook zijn partner, mejuf frouw Waaijboer uit Bergen, zal mee komen, zodat wij zullen genieten van individueel- èn paarrijden. De heer Visser zal toelichting geven op de techniek van het schoonrijden, zodat de ware liefhebbers in alle op zichten hun hart zullen kunnen ophalen. Inderdaad in alle opzichten, want na de demonstraties worden de schoon- rijdende Texelaars op het ijs verwacht: er wordt een min of meer geïmprovi seerde wedstrijd in schoonrijden geor ganiseerd. Club van schoonrijders Het bestuur van de IJsclub Den Burg zou erg graag weten of er bij onze eilanders belangstelling bestaat voor het oprichten van een club, speciaal van schoonrijdsters en -ders. Men zal dat aanstaande zondag kenbaar kunnen maken aan de heer J. H. Brügemann, die zelf hiervoor bij voorbaat zeer enthousiast is. Als er voldoende be langstelling bestaat, wil men voor het volgende schaatsseizoen een serieus kampioenschap organiseren. Wat is schoonrijden? Laat de rechttoe-rechtaan rijders izi]n zij wel in de meerderheid?) nü niet direct denken dat die schoonrijders daar in het midden van de baan maar wat rondklungelen! De rechtgeaarde hardrijder kan met enig recht een hartgrondige hekel hebben aan de schoonrijder als die op zijn (buiten) baan verschijnt, omdat hij nooit weet welke kant die „draaier" het volgende moment uitzwaait, maar verder mag die animositeit toch beslist niet gaan. Schoonrijden is een prachtige liefheb berij, vraag dat maar aan de kenners. Zij hebben hun eigen officiële wed strijdreglement, samengesteld door de Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond. De dames, heren en paren, onderling nog in drie klassen verdeeld, kunnen uit dat reglement precies lezen waaraan zij zich te houden hebben. ZONDAGSDIENST DOKTOREN DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmorgen t nar) Ooatcrend #n De Cockadarp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen I uor) Zondagsdiensten dierenartsen A. M. J. RUTTEN, tel. (02228) 401 (ingaande zaterdagmiddag 12 our) Zondagsdienst Witte Kruia Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) 2414 (ran zaterdag 13 uur tot zondag 24 our) Zr. FORTGENS Ooaterend, tel. (02223) 250 of 207 (zondag van 9 tot 13 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 januari op om 8.44 uur en gaat onder om 16.55 uur; 16 januari op om 8.42 uur en onder om 16.58 uur. Maan: 17 jan. L.K.; 25 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 11 jan. 9.44 en 21.57; 12 jan. 10.25 en 22.33, 13 jan. 11.03 en 23.02; 14 jan. 11.32 en 23.28; 15 jan. 11.56 en 23.53; 16 jan. 12.21 en 17 jan. 0.20 en 12.48; 18 jan. 0.53 en 13.26; 19 jan. 1.38 en 14.18. Aan het strand ongeveer een uor eerder hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 januari 1963 Geboren: Maria Johanna Theodora, dv. Matheus J. Bakker en Duvera A. Bakker. Ondertrouwd: Friedrich Kortenhoe- ven en Elisabeth Schagen; Jan Wiebe Laan en Alida Boogaard. Overleden: Gerbrigdina Maria Vin ken, oud 83 jaar; Johanna Maria van Heerwaarden, oud 8 maanden; Eliza beth Hoogerheide, oud 81 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Hilligje Mulder, van Vledder, Oost- eind 8 naar Schilderend 101; Leendert C. de Veij, van Dordrecht, Voorstraat 231 naar B 184c; Rika C. Bastiaans, van Vledder, Kon. Wilhelminaweg 33, Fre- deriksoord, naar Warmoesstraat 38; Maartje van den Ban, van Nieuw-Gui- nea naar K 61a. VERTROKKEN PERSONEN Hermann W. Boks, van De Cocks- dorp lg naar Enter, Dorpsstraat 166; Mar ja Kleinhuis, van K 99c naar Be verwijk, Relweg 51. Omtrent de wijze van rijden willen wij de lezer even inlichten. In 42 staat het te lezen: 1. Het schoonrijden omvat: I. Bij het rijden alleen: Hollands baanrijden voorwaarts buitenover; II. Bij het rijden in paren: a. Hollands baanrijden voorwaarts buitenover naast elkaar hand aan hand (heer links, dame rechts); b. Hollands baanrijden voorwaarts buitenover naast elkaar (heer links, dame rechts) linkerhanden vóór gevat, rechter handen op zijde of achter gevat met steun, echter niet hoger dan de heup. c. Hollands baanrijden voorwaarts buitenover achter elkaar (z.g. op leggen), waarbij de dame voorrijdt. Welaan, wij gaan zondagmiddag kij ken en rijden. Is er mooier vermaak? Maar dat is voor die dag nog niet alles. Gecostumeerd IJsfeest Zondagavond worden wij verwacht in costuum! Er valt een prijsje te ver dienen, maar uiteraard is dat niet het voornaamste. Als het niet mooi is, laat het dan gek zijn, er is altijd wat van te maken. Zo omstreeks acht uur, half negen de baan op! Eén troost, op „voor waarts buitenover" zal bij de presen tatie helemaal niet worden gelet. Veel plezier! IJSCLUB DEN BURG In verband met te sterk opge lopen kosten zal aanstaande zon dag gedurende de gehele dag en treegeld moeten worden geheven, en wel als volgt: Entree voor LEDEN ƒ0,50 Voor NIET-leden met schaatsen ƒ1,50 Entree voor KIJKERS ƒ0,50 Kinderen tot 12 jaar gratis. Aan iedere bezoeker wordt een betaalbewijs afgegeven, zodat (uiteraard) 's avonds niet opnieuw behoeft te worden betaald. Het Bestuur. Adv. Ingezonden mededeling. (Zie voor tijden de advertentie) En zo zijn we dan ook ditmaal Weer een nieuw jaar ingegaan. Doch het was als diende tevens Zich een nieuwe ijstijd aan. Want met plagend' prikkeloren En tien vingers halt bevroren Tikt uw oude rijmelaar Thans zijn eerste vers van 't jaar. d'Allereerste oliebollen In dit pasbegonnen jaar Leken meer op eierkolen. Stijf bevroren, eerlijk waar. 't Was aan één kant wel te wensen Want de kachel.lieve mensen. Wat kan die een kolen aan. Al je geld gaat naar de maan. Voeg daarbij de narigheden Voor de mensen langs de weg, En vooral niet te vergeten Onze waterleidingpech. Barsten is het nu ot tappen, Daarom warm houden en pappen. Anders wordt 't een ijscokraan En da's nu niet veel gedaan. TESO, onze ouwe trouwe, Laat de kou ook heus niet koud, Zij moet zien dat zij de diensten Met Den Helder onderhoudt. Daarom hulde voor de mannen Die zich dagelijks inspannen, Wat geen sinecure is Maar veeleer frisser dan fris. Laat ons hopen, beste lezer. Alle schaatsrijders ten spijt, Dat er gauw een eind mag komen Aan deez' ijzige ijstijd. Meer kan ik er niet van zeggen, 'k Dien m' er ook bij neer te leggen. Maar, en dit is 't slot van 't lied: VERGEET VOORAL DE DIEREN NIET!! Huib de Rijmelaar TEXELSE BOYS-NIEUW De overtocht Den Helder-Texel is nog zodanig, dat het voor onze trainer niet doenlijk is naar Texel te komen. De training wordt hervat zodra de dien sten weer normaal gevaren worden. Gevoetbald wordt er zondag weer niet, maar ook schaatsen is een goede sport en zeer geschikt om in conditie te blijven. Zo lang het ijs goed is, neem de kans waar. Prijzen uit de Toto komen zeer zelden op Texel terecht. Een onzer trouwe medewerkers had echter het geluk om een tweede prijs in de wacht te slepen, n.l. het aardige bedrag van ƒ1500, Proficiat! AW. Op 6 januari j.l. heeft de Doopsge zinde predikante da. G. A. Reinhold- Scheuermann in een kerkdienst te Oosterend afscheid genomen van de ge meente Texel. Na in september 1960 intrede te hebben gedaan volgde nu in dezelfde kerk haar afscheid. Ondanks het ongunstige weer was de Vermaning te Oosterend zeer goed gevuld. De predikante had haar af scheidswoord laten cirkelen om de vraag of het nu wel nodig was „af scheid" te vieren. Zoals dat dan te doen gebruikelijk is met speeches, gelegen heidsgezichten e.d. Zij meende dat het haar taak was de gemeente er toe te brengen te leven naar het woord van Paulus in 2 Corinthe 11 30 tot 2 Cor. 12 10 „Wie roemen wil, roeme in den Heer". Het werk dat zij gedaan had, zag zij vanuit de zwakheid van de menselijke gebrokenheid. Dat betekent: onvol maaktheid, fouten, tekort in begrip en liefde. Dat betekent ook een aarzeling in het waagstuk van de prediking, omdat door een mens aan mensen de openbaring van God in Jezus Christus moet worden „vertaald". Maar dat betekent ook dat ondanks deze zwak heid het wonder ontstaat dat „ondanks ons" toch de gemeente leeft, toch men sen de naam van God leren uitspreken. Op grond van deze verwondering valt er op het menselijk niveau zo weinig aan elkaar „dank U" te zeggen. Als we daarom iets zeggen willen, laten wij dan „dank U" zeggen tot God die voortgaat met Zijn heerlijk werk. In de illustratie tot deze prediking werd gewezen op de figuur van Jona in zijn prediking tegenover het berouw en de bekering van Nineveh. Na de dienst werd er toch gelegen heid gegeven tot enkele woorden van afscheid. Met de voorgaande vermaning in de oren werden deze dan ook zeer kort gehouden. Br. J. C Rab sprak namens de be stuurders van de Algemene Doopsge zinde Sociëteit; Ds. J. C. Beerthuis na mens de Hervormde gemeente met ver melding van het eenheidsstreven dat de laatste jaren was gegroeid; Ds. H. van Bilderbeek als plaatselijk collega; Burgemeester C. De Koning namens het gemeentebestuur, en als laatste br. A. Daalder namens kerkeraad en ge meente. Door hem werd ook een her innering in tastbare vorm aangeboden uit erkentelijkheid voor wat er in de laatste jaren door haar was gedaan. NIEUWJAARSDRIVE UITGESTELD Oosterend Het bestuur van de kla- verjasclub „Het Centrum" heeft be sloten de geplande Nieuwjaarsdrive voorlopig uit te stellen. Dit in verband met de vorst en de moeilijk begaanbare wegen. De normale clubavond vindt a.s. maandag wel doorgang. SCHIETOEFENINGEN Op 11, 14, 15, 16, 17 en 18 januari wordt door Hms. Amsterdam gescho ten in de richting van het Wad. Aanslagen in het gebied 1 mijl NW en 4 mijl ZO van lijn Harssens 0.50 rechtwijzend vanaf steiger 21. Maximale afstand 10 mijl. Veiligheidsschip is aanwezig. Bij ijsgang geen doorgang. S.V. TEXEL Door verschillende omstandigheden bij de Tex. Crt., mede ontstaan door de vele feestdagen, werden aan bestuur, leden, de jeugd en al onze aanhangers de goede wensen voor 1963 onthouden. We wensen dus alsnog al deze een gelukkig 1963. Veel goede sport en sportiviteit. Maar ook een goede op vatting van het lid zijn door trouw te zijn en actief deel te nemen aan het verenigingswerk. Intussen is de heer V.d. Veen over gegaan naar een andere werkkring en waren we nog niet in de gelegenheid hem dank te brengen voor de ijver en de tactvolle wijze waarop hij z'n taak vervulde, waarbij hij de vriendschaps band versterkte. Zijn opvolger, de heer Vonk, zal, zo lang de bootdienst nog niet normaal is, moeten wachten. Zorg intussen in con ditie te blijven. Schaatsliefhebbers, houdt in elk geval de trainingsavond vrij voor Uw club. VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST WELKE RASSEN VAN DE ZOMERGRANEN IN 1963? Eén van de dingen, waarover de ak kerbouwers op dit moment zeker al weer moeten gaan denken is die van het bouwplan en daarbij komt o.m. het vraagstuk van de rassenkeuze naar vo ren. Ook bij deze kwestie is er het ge vaar van de traditie, d.w.z. het door blijven gaan met een ras, waarmee men in het verleden goede resultaten had. Aan de andere kant is er het gevaar van het maar klakkeloos af vliegen op elke nieuwigheid, zonder zich af te vragen of „het nieuwe" ook voor eigen omstandigheden geschikt is. Intussen menen wij wel te mogen zeggen, dat er bij de Texelse akker bouwers de neiging is iets te lang vast te houden aan oudere rassen. Daarbij moet zeker niet worden vergeten, dat het vasthouden aan een bepaald ras lang niet altijd uit sleur gebeurt. We vinden de oudere rassen heel vaak bij telers van zaaigraan en deze vasthou- denheid is dan meestal goed overdacht. De prijs van het zaaizaad van dit oude re ras is dan meestal zodanig, dat men daarvoor genoegen kan nemen met een iets lagere opbrengst. In datgene, wat hier volgt zullen de telers van zaaizaad daarom wel eens aanleiding vinden om een vraagteken te plaatsen. Zomertarwe Dit gewas is de laatste jaren wel van enige betekenis voor ons eiland Een aantal jaren is Peko een goed ras ge weest. Wij menen, dat het zeker voor de telers van handelsgraan zijn tijd heeft gehad. De opbrengst blijft te veel achter. Het ras Carpo, dat een aantal jaren enige betekenis heeft gehad, wordt nu al overvleugeld door nieu were rassen. Op goede gronden is het vooral Orca, die een belangrijke hoge re opbrengst geeft. Op zandgrond geven de rassen Jufy I en Opal hogere op brengsten dan Carpo en Peko. Het ras Orca moet vroeg worden ge zaaid en rijpt laat. Met Opal -ligt het juist andersom. Het verdraagt laat zaaien en rijpt vrij vroeg. Een gunstige eigenschap is verder dat het droogte vrij goed verdraagt. Wat de opbrengst betreft is Jufy een zeer goed ras. Een bezwaar is de roestgevoeligheid. Ook de droogtegevoeligheid kan voor ons eiland een bezwaar zijn. Dit ras vraagt een flinke stikstofbemesting. Het rijpt vrij vroeg. Zomergerst Ook op ons eiland hebben de nieuwe re rassen Minerva en Delta betere op brengsten gegeven dan het oudere ras Herta. Wij hebben de indruk, dat de speciale zandgrondrassen als Volla, Union en Piroline op Texel minder goed voldoen. Ook voor onze Texelse gron den lijken de „kleirassen" Minerva en Delta duidelijk betere opbrengsten te geven. Voor de brouwgersttelers is er het nieuwe ras Bock, dat wat hogere opbrengsten kan geven dan Balder. Hoewel de rassen Delta en Minerv op ons eiland beide goede opbrengsten hebben gegeven, menen wij, dat vooral op de wat minder goede gronden het ras Minerva nog iets beter voldoet dan Delta. Dit laatste ras is echt wel een ras voor de betere grond. Het moet vrij dik gezaaid worden en kan een flinke stikstofbemesting verdragen. Het ras Minerva heeft een wat betere grondbedekking, maar de stevigheid is matig. O.i. telt echter het bezwaar van iets slap stro niet zo zwaar meer sinds vrijwel alle zomergerst met de combine wordt geoogst. Haver Haver wordt voor een flink gedeelte verbouwd op de iets meer vruchtbare gronden van het „oude Texel". In de polders wordt betrekkelijk weinig ha ver verbouwd en indien dit gebeurt dan kiest men daarvoor veelal de percelen, die in goede conditie zijn. Op de gemiddelde gronden wordt nog steeds veel Marne haver verbouwd. Onze indruk is, dat men zichzelf niet veel benadeelt als voor de gemiddelde gronden nog vast gehouden wordt aan Marne. Een ras, dat mogelijk een iets hogere opbrengst geeft is Civena. Een voordeel van dit laatste ras is de iets grotere stevigheid. De grondbedekking is wat minder dan van Marne Op de vruchtbare gronden komt het ras Condor, wat de opbrengst betreft, duidelijk boven Marne. Dit ras leent zich goed om als dekvrucht voor inzaai van gras en klaver gebruikt te worden. Ook het ras Marino geeft op vrucht bare grond goede opbrengsten. De ge schiktheid als dekvrucht is eveneens zeer goed. Het ras Abed Minor kan de laatste jaren niet meer meekomen. We wijzen er nog eens nadrukkelijk op, dat Condor en Marino hoge eisen aan de grond stellen. Voor de droogtegevoelige grond is er het ras Zandstcr. Het is bovendien goed beschikt voor mengteelt met zo- mergerst. Wij zijn van mening, dat de Texelse OVERDENKING De Russische schrijver Dostojewsky beschrijft in één van zijn boeken, hoe Christus in de vreselijke tijd van de inquisitie, wanneer dagelijks in Spanje de brandstapels branden „ter ere van God", stil en ongemerkt weer op aarde komt. Hij wordt dooi allen herkend. ,Dat is Hij, Hijzelf, roepen ze. Hij strekt de handen tot hen uit, zegent hen en van zijn aanraking, zelfs van de zoom van zijn kleed gaat een genezende kracht uit. Bij de ingang van de dom van Sevilla blijft Hij staan. Een kleine kist wordt binnengedragen. De moeder van het dodekind werpt zich snikkend voor zijn voeten. „Als Gij het zijt, wek dan mijn kind op!", roept ze uit. Hij kijkt vol medelijden en zegt ten tweede male: „Talitha Koemi" - „sta op, mijn dochter". En het wonder geschiedt. Juist op dit ogenblik verschijnt de kar dinaal. Een grote rechte gestalte, oud en eerbiedwaardig. Onheilspellend fon kelen zijn ogen. Hij wijst met zijn vin ger en beveelt zijn garde Hem gevangen te nemen En zo geschiedt. In de nacht komt de oude kardinaal zijn cel bin nen en begint Hem te verwijten: Waarom ben je gekomen om ons te storen. Alles is is door jou aan ons overgedragen. Verschijn dan zelf niet meer bij ons. De mensen zijn tevreden dat ze door ons geleid worden en dat eindelijk van hen dat vreselijke gevaar, de persoonlijke vrijheid en verantwoor delijkheid afgenomen is. Zij zullen ons vereren, omdat wij hun zonden op ons nemen. Zij zullen geen geheimen voor ons hebben. „Ik", gaat de kardinaal voort, heb me aangesloten bij degenen, die jóuw daden verbeterd hebben. Nog morgen zul je zien, hoe die gehoorzame schare op één wenk van mij aan zal rennen om brandend hout op jouw brandstapel te schuiven. Morgen laat ik je verbranden omdat je ons bent komen storen". Jezus antwoordde niet. Zijn enige antwoord was een kus. Dit verhaal gaat over een oude tijd, waarover wij ons als christenen kun nen schamen. Maar de vraag is, in hoe verre de waarheid, die erin ligt, ook op ons van toepassing is. Zou Christus vandaag aan de dag bij Rooms-Katholieken of Protestanten een betere ontvangst hebben? De Heer heeft zich daarover zelf geen illusies gemaakt. „Wanneer de Zoon des Men sen komt, zal Hij dan het geloof vinden op aarde", sprak Hij. Ja, maar ik ben toch niet ongelovig? Wat verstaan we eigenlijk onder geloof? Het geloof in Christus is verbonden met verlangen naar Hem, vertrouwen, vreugde, vrede in Hem, liefde tot Hem, overgave aan Hem. Om dót geloof moet geworsteld worden. We moeten in het reine komen met ons verleden. Dan ontstaat het wonder van de vergeving, de verzoe ning, de vrede. Daér moet om gebeden worden. Dit moet je gegeven worden. Maar verlangen wij dit geschenk te ontvangen, dan zal ons dit zéker gege ven worden. Want de belofte van Christus: „Bid en u zal gegeven wor den", geldt voor ieder, die vraagt en zoekt. Het geloof in Christus is in het heden een kracht en voor de toekomst een houvast. De Heer zal ons in alle omstandigheden leiden en helpen! J, G. B. FILMNIEU WS ,DE KANONNEN VAN NAVARONE" Het verslag van een gedurfde raid op een Duitse artillerie-positie in de Griekse archipel. Als alle andere mid delen hebben gefaald, moeten een zes tal onverschrokken kerels op het eiland Navarone trachten te weten te komen waar zij de Duitse superkanonnen in de grotten tot zwijgen moeten brengen. Het is een verhaal van een waagstuk. Producer Carl Foremans is er in ge slaagd een oorlogsfilm van klasse af te leveren. SCHOOL MET EIGEN IJSBAAN Oosterend Op initiatief van het hoofd der Openbare Lagere School, de heer Wieringa, is op het schoolplein een ijsbaan gemaakt. Het is een heel werk geweest, waar de heren Mosk en Daal der hun handen aan hebben volgehad. Eerst moest het plein sneeuwvrij wor den gemaakt en daarna met water be spoten. Door de strenge vorst was het laagje water spoedig veranderd in een ijsvlakte met hoogwaardige kwaliteiten. De schooljeugd heeft nu een ijsbaan „naast de deur", zodat elk vrij moment kan worden benut om de schaatssport te beoefenen. Meester Wieringa heeft zelfs plannen voor wedstrijden! Ook zonder wedstrijden is de jeugd zeer in genomen met de „eigen" ijsbaan en zij maakt er dankbaar gebruik van. boeren vooral zullen moeten kiezen uit de rassen voor de gemiddelde gronden. Voor de teelt van haver op gescheurd grasland komen vooral de rassen voor vruchtbare grond in aanmerking. Mochten er akkerbouwers zijn, die naar aanleiding van dit artikeltje be paalde ervaringen naar voren kunnen brengen, dan stellen wij dit zeer op pnJS- C. V. Gr.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1