Trainings pakken City Theater goed boek De kanonnen van Navarone Praatmiddag Texelse familienamen PHILIPS aardappelen Uitvoeringen vakkundig persoon typiste gesloten donkerblauwe zeeduffel een meisje Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur afd Texel Begin te fotograferen AGFA ClACK f 24,00 LANGEVELD DE ROOIJ N.V. DE TEXELSE KOTTERVLOOT KON DE VERLEIDING NIET WEERSTAAN EN BAANDE ZICH EEN WEG NAAR DE HARING Het is voor een visser in de haring- tijd een hard gelag om zich te moeten onderwerpen aan de natuurelementen, die hij anders zo dapper trotseert. Maandag konden de schippers van onze kottervloot het echter niet langer in de haven uithouden. Met vereende krach ten hebben de 24 schepen zich door het ijs van de Waddenzee een weg gebaand naar het open water. Er valt momen teel wat te verdienen met de haring die zich in de buurt van Het Kanaal op houdt, zodat de vloot het voorlopig in die hoek gaat zoeken. Dat het onder de huidige omstandig heden een moeilijkheid is om de vis bij de afslag te krijgen, laat zich den ken. De gebroeders v.d. Knaap (TX 23) en De Wit (TX 30) hebben het probleem opgelost door hun nog in het ijs zit tende voorraad in Den Helder op een auto te zetten. Op de afslag te Scheve- ningen schijnt het vrachtje wel de moeite waard te zijn geweest. KEES KALIS SCHAATSKAMPIOEN VAN OOST Oost 16 deelnemers hebben maan dagmiddag j.l. gestreden om het kam pioenschap van Oost. De organisatie be rustte bij de ijsclub ,,Oost". Het was Kees Kalis, die zich de sterkste toonde. Sinds het seizoen '55-'56 stond het kam pioenschap op naam van B. de Smit Jzn. Het was een spannende en spor tieve wedstrijd, die zich afspeelde op ijs van prima kwaliteit. De volledige utslag luidde: 1. Kees Kalis - kampioen (beker en wisselbeker); 2. W. v.d. Berg (beker); 3. Jac. Betsema (medaille); 4. Jb. Boon Mzn. (medaille). De zeer overzichtelijke baan was 180 meter lang. Vooral bij wedstrijden als deze is zij zeker een bezoek waard, al was het slechts om de prima „sukelaat" van Tante Riek. HET IJS WORDT DIKKER MAAR T.E.S.O. BLIJFT VAREN! Alle sombere voorspellingen teh spijt, is ons eiland nog niet één maal echt geïsoleerd geweest! Dat de schepen vooral de laatste dagen weinig ernstige moeilijkheden hebben met het ijs is o.a. te danken aan het rustige weer en de redelijk hoge waterstand. Zo konden de schepen dinsdag twee maal de tocht (en terug) aanvaarden, woensdag 3 maal en donderdag zelfs vier maal! Elke dag kan TESO ten minste twee overtochten garanderen, welke zij dan ook aankondigt. Vandaag vertrekt de boot om 8 uur 's morgens en half vijf 's middags. Het is niet mogelijk van te voren te bepalen of tussen deze tijden ook nog overtochten zullen worden gemaakt, omdat dit mede afhangt van het aantal te vervoeren auto's in Den Helder. POGING TOT REKENSCHAP (Ingezonden) Ik begin met een gedicht over te schrijven, geschreven door Muus Jacobse (pseudoniem van Prof. Dr. K. Heeroma). AVONDMAAL De witgekalkte kerk was niet estetisck. Wij hoorden ergerlijk slechte muziek, ondragelijk lijzig zong het publick. Ook was de preek nogal droog en dogmatisch. 't Was Avondmaal toevallig. Theoretisch pijnigden >vy ons af in symboliek en vonden maar: je kon er nog wel ziek van worden, 't was zo weinig hygiënisch. Maar toen wij 't heffen van de zilv'rcn schaal zagen en de bezwerende stem hoorden, zaten wij met Hem in de opperzaal, brak Hg het brood voor ons, sacramentaal, dronk Hg de wijn met ons, sprak llij zgn woorden ten afscheid tot ons voor de laatste maal. Veel beter dan ik dat kan, geeft de dichter in dit vers weer het volkomen eigensoortige, eigen-aardige van een kerkdienst. Hij maakt voelbaar, hoe het kerkgebouw daérin en daardoor wordt tot „gewijde plaats" een vréémd woord in Protestantse mond, maar wellicht begrijpt men wat ik be doel. Daar geschiedt iets véél! in Heilig Avondmaal, Heilige Doop en Woordverkondiging. Iets van zo im mense betekenis, van zo indringende kracht en zózeer stammend uit een Andere Wereld, dat ik dit gedicht over schreef om daardoor te trachten iets ervan over de grenzen van het niet- verstaan en het mis-verstaan te doen heenklinken. Het ging en gaat m.i. in de contro verse Ned. Herv. Kerkvoogdij-Noord- hollands Philharmonisch Orkest om déze dingen, niet om „sigarettepeukjes" of om „kalk". Over die laatste zaken viel nu eenmaal gemakkelijker te pré ten! Een Muus Jacobse was nodig ge weest om de gevoelens van meelevende kerkleden te vertolken! Het is n.l. een wonderlijk besef, 'n soort „ontheemd"- zijn, om op de plaats, waar gewoonlijk de dingen geschieden, die stammen uit de wereld van God, nu te zien en te horen de estetische activiteiten, die hoe schoon, ontroerend en welluidend ook hun impuls vinden in de mens. Ik acht het een verdienste van de Kerkvoogdij v.d. Ned, Herv. Gemeente, dat zij door haar besluit de zaken op de juiste plaats heeft gezet. Er is een gréns getrokken! Er is een pleit gevoerd voor het eigen karakter van het kerk gebouw. Ik zou iedereen, die het niet eens is met dit besluit, willen uitnodi gen moeite te doen te beseffen, hoe zéér dit „eigen karakter" van een kerkgebouw een stuk reële genade is in deze verwarde tijd. Voor iedereen! U, Redactie, dank ik voor de plaat sing van dit stuk! H. Veldhuis Enkele oude Hoornder geslachten Gelegen achter het lage land van de Hemmer, is Den Hoorn lange tijd van de rest van Texel geïsoleerd geweest. Daardoor komt het, dat enkele families eeuwenlang in dit dorp woonachtig zijn gebleven. Toch was er wel contact met de andere dorpen. Het valt op, dat er vrij veel huwelijken gesloten werden tussen inwoners van Den Hoorn en van Oosterend en dat allerlei familienamen in beide dorpen voorkwamen. De be volking vond zijn bestaan voor een be langrijk deel in het loodswezen. Zeer veel Hoornder families zijn daarom in de loop van de negentiende eeuw naar Den Helder verhuisd. Daalder Het is moeilijk, een stamboom van de familie Daalder samen te stellen, die alle takken omvat. Dit komt omdat de meeste Daalder's van oudsher doopsge zind waren; trouw- en geboorteboeken van deze gemeente reiken maar tot ca. 1780 terug. Sommigen duiken echter ook in de hervormde kerkboeken op. Een zekere Klaas Daalder trouwde in 1740 met Alida Slokker, dochter van de hervormde predikant. Later trad hij als koster op; zijn nageslacht is in de man nelijke lijn uitgestorven. Na zijn huwe lijk met Ariaantje Jansd. Krijnen in 1793 liet ook Pieter Jansz. Daalder (geb. 1770) zich bij de hervormden dopen. Bij dit echtpaar moest de vroedvrouw nogal eens wezen (men leze Van der Vlis blz. 240). Hun zoon Jacob kwam door zijn huwelijk met Trijntje Corne- lisd. Koppen in Oosterend terecht, waar hun afstammelingen zeemansberoepen uitoefenden. De meeste thans levende Daalder's stammen evenwel af van Dirk Reijersz. geb. ca. 1700 en diens vrouw Martje Jacobsd. (List?). Deze Dirk en zijn zoon Jacob waren commandeurs op Groen land, walvisvaarders dus, een gevaar lijk beroep, dat de familie tot grote welstand bracht. De Daalder's uit De Koog zijn nakomelingen van Dirk's zoon Leendert. Een derde zoon, Simon, gehuwd met Stijntje Gerritsd Bakker had ook een groot nageslacht. In de 19de eeuw verspreidde de familie zich over het hele eiland. Men treft onder hen dan behalve boeren en zeelieden ook bakkers, timmerlieden (Oosterend), een gerechtsdienaar en een veldwachter aan. De oudste vermelding van de naam op Texel dateert uit 1668; het betrof een zekere Claes Jacobsz. Daelder, mo gelijk is hij de stamvader van het ge hele geslacht. In de zeventiende eeuw kwam de naam Daalder ook veel voor in de omgeving van Oostzaan, ook al gecombineerd met voornamen als Dirk, Klaas en Simon. Het is niet uitgesloten, dat ook de Texelse Daalder's oorspron kelijk uit deze buurt afkomstig zijn. Drijver Het is eigenlijk niet juist de familie Drijver onder de Hoornder geslachten te behandelen. De oudste vermelding van deze naam slaat op een zekere Teunis Drijver (geb. ca. 1620), die in de omgeving van Oost woonde. In een ander document wordt dezelfde persoon Teunis Drijverman genoemd. Vrijwel zeker is hij de stamvader van de Oos- terender Drijver's. In deze tak, die in de 17de en de 18de eeuw doopsgezind was, kwam de voornaam Teunis vaak voor. Alle tegenwoordige Drijver's uit Oosterend stammen al van Jacob Jansz. geb. 1790 en diens vrouw Antje Simonsd. Vlaming. In Den Hoorn duikt de naam pas in 1718 op, bij het huwelijk van Jan Pie- tersz Driever met Grietje Klaas. Hun zoon Klaas had een vrij groot nage slacht, dat echter in de loop van de negentiende eeuw van Texel is ver dwenen. Deze Klaas was door de wal visvaart (v.d. Vlis blz. 119) een gefor tuneerd man geworden. De afstammelingen van Pieter Pie- tersz Driever (waarschijnlijk een broer van bovengenoemde Jan Pietersz) die in 1721 in Den Hoorn trouwde, waag den zich minder ver van huis het waren meest loodsen en verdienden minder geld. Ook van deze tak moesten zij, die de zee trouw bleven, het eiland verlaten; de anderen begonnen min of meer noodgedwongen een boerenbe staan. Duinker Duinker is een van de zeer weinige Texelse familienamen, die al voor 1600 werden gebruikt. In het begin van de zeventiende eeuw wemelde het in Den Hoorn al van de Duinker's. Dit maakt de opzet van een stamboom niet een voudiger, want doop- en trouwboeken uit die tijd zijn niet bewaard gebleven. Een enkele Duinker heeft de baker mat al vroeg verlaten. In 1737 trouwde in Oosterend Cornelis Gielsz. Duinker met Reijnoutje Jacobd. van Oost. Hun afstammelingen vormen een tak apart, waartoe o.a. behoren Pieter Cornelisz. Duinker (geb. 1838) die als zeeman is omgekomen in de novemberstorm van 1879; zijn broer Jan, eveneens woon achtig aan Oost, en enkele Duinker's die in de vorige eeuw schipper waren in Oudeschild. Bij alle andere Duinker's leidt het spoor al spoedig naar Den Hoorn. Zelfs is het mogelijk Simon Jansz. Duinker geb. ca. 1655 als waar schijnlijke stamvader aan te wijzen. Binnen deze stamboom zijn weer diver se takken te onderscheiden, b.v. die van Simon Gerritsz. geb. 1779, gekenmerkt door namen als Simon, Sieuwert en Gerrit en de tak van Teunis Jansz. (geb. ca. 1740) waarin namen als Teunis en Fulps favoriet zijn. De materiele welstand liep nogal uit een. Een aanzienlijk man was Pieter Jansz. Duinker geb. 1762, commissaris van het loodswezen. Zelfs in akten van de Burg. Stand werd hij altijd „de Heer" P. J. Duinker genoemd, een pre dikaat dat overigens voorbehouden was aan dominees en notarissen of zulke rijke en vooraanstaande personen als Arie Jacobsz. Dijksen en de zonen van Sijbrand Pz. Keijser. De vrouw van Jan Pz. Duinker, Wulmpje Pieters, raakte echter in 1782 in financiële moeilijkhe den omdat haar man op reis was. Zij ontving steun van de gereformeerde diaconie, terug te betalen wanneer haar man behouden zou thuiskomen. Men heeft wel eens geopperd, dat de Duinker's hun naam aan Duinkerken zouden ontlenen, maar deze veronder stelling wordt door geen enkel feit ge staafd. De oude spelling was Duijnker of Duncker. Veel leden van dit uitge sproken zeeliedengeslacht zijn later naar andere kustplaatsen vertrokken. Lap De naam Lap kwam in het begin van de zeventiende eeuw al zoveel in Den Hoorn voor, dat verschillende personen van die naam Arie Jacobsz, Jacob Ariesz. of Jacob Cornelisz. als moge lijke stamvader in aanmerking komen. Enkele leden van dit geslacht hebben in die dagen functies als burgemeester en schepen van Den Hoorn bekleed. In de achttiende eeuw waren vrijwel alle Lap's als loods werkzaam. De meeste takken van het geslacht Lap zijn in de mannelijke lijn uitgestorven, zodat alle tegenwoordige dragers van de naam afstammen van Cornelis Ariesz. (geb. 1780) en zijn vrouw Naantje Biemsd Dogger, en wel van hun zoons Arie en Biem. Arie was loodsschipper, hij trouwde in 1821 met Reinoutje Pietersd. Boon, die hem niet minder dan dertien kinderen schonk. Biem, gehuwd met Neeltje Jacobsd. Bruin begaf zich in het boerenbedrijf. Merkwaardig is, dat de naam Lap ook in andere kustplaatsen voorkwam, met name in Scheveningen, waar de naam is uitgestorven, en in Zoutkamp. De eventuele samenhang is niet meer te achterhalen; met een joodse familie Lap uit Amsterdam bestaat geen ver band. J. S. M. D. AUTO OVER DE KOP Sneeuw en gladheid hebben op een wel heel bijzondere wijze de parten ge speeld van de heer Koorn (De Dennen). Woensdag bereed hij de Westerweg in Waalenburg toen hij juist voor hoeve „Pomona" van de weg geraakte en in botsing kwam met een sneeuwheuvel in de berm. Het kwam zo hard aan dat de Opel over de kop sloeg en langs de weg bleef liggen met de wielen om hoog. Toen voorbijgangers de heer Koorn uit zijn benarde positie hadden bevrijd, was hij geheel ongedeerd. Anders was het gesteld met zijn auto. Toen deze met behulp van de omstan ders op de wielen was gezet, bleek de schade zeer aanzienlijk te zijn. Het ge deukte vehikel is door een vrachtwagen van de C.A.V. naar Den Burg gesleept, waar de heer Kaczor er zijn reparatie- kennis op kan botvieren. ONDER DE POMP Ze hèèwwe fön de week 'n ooiefaar sïen op de stöllep fön Hans List!" Is die de winter ooverbleeve? Ninnet, ze hèèwwe 'm d'r op set en nou is ie vóstfróóre! Algemene ledenvergadering. Tijdens de laatstgehouden hoofdbe stuursvergadering is besloten de alge mene ledenvergadering te houden op maandag 21 januari a.s. Deze vergade ring zal gehouden worden in Hotel „De Lindeboom-Texel" des avonds om 8.00 uur. De agenda, het financieel overzicht en de begroting zullen nog nader ge publiceerd worden. Afdelingsvergadering Den Burg. De vergadering van de afdeling Den Burg zal gehouden worden op dinsdag 15 januari a.s. in hotel „De Graaf", des avonds om 8.00 uur. Voor de agenda verwijzen wij naar de advertentie wel ke elders in dit blad is opgenomen. Folder-materiaal. Hiermede verzoeken wij onze leden, die over een eigen folder beschikken en deze nog niet te onzer beschikking stel den, dit alsnog te willen doen. Adverteren. Eén dezer dagen zal aan onze leden exploitanten een circulaire worden toegezonden met betrekking tot het ge zamenlijk adverteren in binnen- en buitenland. Wij hopen hiermede te be reiken, dat de eventuele advertenties van onze leden nog meer wervende waarde krijgen. Mocht U door onvoor ziene omstandigheden geen circulaire ontvangen, dan zouden wij het op prijs stellen dit te vernemen, opdat toezen ding alsnog kan geschieden. J. W. D. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoom 10 uur ds. Oskamp De Koog 10.00 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Bccrthuis. H. Avondmaal Oudeschild 19.30 uur ds. Becrthuis, H. Avondmaal Extra collecte Medische Zending GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. L. Tiesinga 3 uur cand. Dillingh Oosterend 10 uur cand. Dillingh 3 uur ds. L. Tiesenga GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis Burgwal Den Burg 10 en 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds Van Bildcrbcek De Koog 19.30 uur ds. Van Bilderbeek Den Burg Hervatting Zondagsschool. DE ROOIJ N.V. LANGEVELD TEXELAARTJES 3 regels I,—; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Voor behang naar Roeper Tel 2264 De gehele winter voor radig: stoofperen, hand en moesappelsbij M Huisman, De Veen B 15. tel 2203 Uw kleding veranderen en moderniseren. Prima service. Uw kleermaker Carel Schmidt, Boom kampstraat 8, Alkmaar Tel. 13615. Elke week op Texel Deurw. Prins houdt maandag van 10 - 12 30 u zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). P. C. Kaan, Ruyghweg 101 Den Helder, voor emi gratieverpakkingen naar alle delen der wereld Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzeke ring. Vraag prijsopgave VTB, Den Burg, tel. 2285 Te koop prima draai chaatsen met schoenen int 39 .v d Vis, Oost 78a Wie heeft Frouke haar steunzool gevorden Ver loren van de ijsbaan naar huis C Vonk, O 112. Oost Direct leverbaar beste lardappelen, vorstvrij 15 ct ner kg thuis bezorgd P. Dros Nzn tel 358, O'end Vetbollen en vogelzaden voorradig Depot voerhan del Roest A C Pool. Kees omln. 26, Den Bu g. tel 2009 Te koop gevraagd 2 pr. gebruikte schaatsen leeftgd 7-12 jaar J v d Star, 't Noorden, tel 317, O'end Met grote blijdschap en dankbaarheid aan God geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Marjon Bij het H. Doopsel ontving zij de namen Maria Johanna Theodora D Bakker Bakker M. J. Bakker Jos, Harry, Elly, Tineke en Marcel Texel, 7 januari 1963 „Irtne" B 125a Driehuizen Wij geven U kennis van het overliiden van onze vader, behuwd groot- en overgroot vader Pieter Kok, weduwnaar van Neeltje peper, in de ouderdom van ruun 81 jaar. Uit aller naam: P K<nmg-Kok W Koning Texel, '9 januari 1963 Huize „Irene", Den Burg Gelegenheid tot condo leren zateroag 12 jan des avonds van 8 9 uur De begrafenis zal plaats vinden op maandag 14 januari 1963 op de Ned Herv begraafplaats te Den Burg Vertrek van het sterfhuis te 2 30 uur. Heden is plotseling van mij heengegaan mijn geliefde zuster Elizabeth H^ogerheide in de ouderdom van 81 jaar Namens de familie P Hoogerheide De Ruijterstraat 97, Oudeschild, Texel 7 januari 1963. De begrafenis heeft plaats genad donderdag 10 januari op de Oude schilder begraafplaats Met grote droefheid delen wij U mede dat God heden onverwachts weer tot zich nam, ons lief dochtertje en zusje Emma in de aanvallige leeftijd van 7 weken. J. F Jonkergouw H M G Jonkergouw Paagman en zusjes Kogersir 106, Den Rurg Texel, 9 januari 1963 De H Engelenmis zal plaats hebben heden morgen 8 15 uur in de Parochiekerk te Den Burg waarna de begra fenis op het R K kerk hof alhier In verband m»»t de hui dige weersgesteldheid wordt ons huwelijk vol trokken in de kapel van huize Sint Jan op zaterdag 12 januari a s te 9,30 uur C Graaf Hogerstr 9, Den Bmg C E Bakker Haven 6, Oudeschild Hartelijk dank aan allen die de 22ste december voor ons onvergetelijk hebben gemaakt. Jaap. Duw en Ans Voor de vele blijken van belangstelling ondervon den na het plotseling overlijden van onze lieve vader, groot- en over grootvader Pieter Zegel betuigen wij onze oprechte dank Namens de familie A Keijser—Zegel De Waal, Texel Voor puikbeste vorstvrij thuisbezorgd is P BEERS Uw adres Telefoon 29)3 Den Burg Voor eeo LANGEVELD DK ROOIJ N.V Koninklijk Texels Fanfarecorps op 18 en 19 januari. Denkt u aan tiet plaats bespreken as zondag van 12 tot 1 uur in De Oranje boom Wegens dienstplicht met spoed gevraagd die genegen is op iedere zaterdag en zondag en met feestdaeen te helpen melken (machinaal) en ver zorgen plm 4<) stuks vee moet tevens vertrouwd zijn met moderne landbouw machines en tractoren, oa spui'machine Jn Reuvers, ..Dorpszicht" De Cocksdorp. Nota-is van Wijland vraagt ervaren in a'le maten Textielhuis ZEGEL Wegens familie omstan digheden zijn schildersbe drijf, spuiterii en winkel op zaterdag 12 januari Fa. Z. Graaf, Den Burg- De Cocksdorp. Extra aanbieding 150 cm breed 12.80 per meier. Textielhuis ZEGEL Wegens huwelijk van de tegenwoordige gevraagd voor buffet Texelse boot Telefoon 2027 Vrijdag t.m. woensdag 8 uur en zondagmiddag 4 uur Brengen wij naar menselijke berekening de opwindendste film die U ooit zult zien G egory Peck, David Niven en Antony Quin in Carl Foreman's Cinemascope-Eastman- color naar het boek van A'istair Maclean De film die zich onder de grootste srccessen van alle tijden schaart Grandioze en adembenemende odyssee anno 1943. Voor deze film zijn de prijzen: f3,50 f3.00 f2,50 f2,00 TOEGANG BOVEN 14 JAAR. REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoperl Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg op woensdag 16 jan 2 uur in hotel Texel. SprekerIr G v d Valk Onderwerp: Beregenen op tulpen, ook op Texel Spreker: L N Onderwater Onderwerp: O'ganische bemesting en groenbrmes- ting Bollenteelt in Duitsland en Dene marken Het Beatuur met een met prima lens, geelfilter en portretlens ingebouwd tel. 2058, Den Burg

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2