Groen '2u>arL-J~exels in het L Volautomatische graansilo voldoet uitstekend Duwe purol Wisselbeker ging naar Piet Saai DINSDAG 15 JANUARI 196S TEXELSE 76e JAARGANG No. 7726 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langereld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel HandelsdrnkkerU Den Borg, Texel r Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrfldaga. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boersnlea» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Het ontvangsysteem in werking. Hydraulisch wordt het plankier met de auto schuin om hoog gezet, zodat het graan vanzelf in de trechter rechts valt. Uniek ontvangstsysteem Hoewel de officiële opening nog niet heeft plaatsgevonden, hebben wij een bezoek mogen brengen aan de sinds enkele weken in werking zijnde graan silo van N.V. v/h C. R. Keyser Co. in De Waal. Het laat zich aanzien dat de installatie die in bepaalde opzichten uniek is, goed zal bevallen; letterlijk alles werkt automatisch. De bediening geschiedt door slechts enkele menisen die hun werk in hoofdzaak verrichten aan het be dieningspaneel op de begane grond. gewogen, gereinigd en gedroogd wor den. Het is slechts een kwestie van het indrukken van enkele knoppen op het indrukwekkende schakelpaneel in de benedenverdieping 26 cellen De gehele silo bestaat uit een samen stel van 26 cellen met een gezamenlijke inhoud van 470 ton. De man aan het schakelbord kan zien welke cel kan worden bijgevuld met de nieuw ont vangen voorraad. Als de betreffende knop wordt ingedrukt, komt op de silo zolder de draaipij p-verdeler in wer king, die de graanstroom naar de juiste cel voert. Nauwkeurig kan worden vastgesteld hoeveel graan in de be treffende cel zit; zodra een cel geheel is gevuld, beginnen rode lichten te knipperen en gaat een sirene loeien Een der voordelen van het geheel is de mogelijkheid om zeer snel en econo misch graan te ontvangen en af te le veren Indien gewenst kan inplaats van het beschreven ontvangsysteem ook een zuiginstallatie dienst doen. Op de vrijdag j.l. gehouden graandag is de silo van Keyser Co. ter sprake gekomen en vergeleken met andere systemen, die met los graan werker» Elke methode heeft z'n voor- en na delen en wij zullen ons er voor hoeden één bepaald systeem als het beste aan te wijzen. Feit is dat de silo in De Waal door zijn verregaande auioma- tische werking een interessante beziens waardigheid is. In de kelder, ter hoogte van de onderzijde van de trechter komt het graan op een jacobsladdcr terecht, die het in korte tijd tot boven in de silo brengt. Werkwijze In het algemeen wordt gedacht dat een graansilo niets anders is dan een opslagplaats, een grote ruimte zonder meer, waarin graan onder gunstige temperatirurs- en vochtigheidsomstan digheden kan worden bewaard. In principe komt de werking van de silo van Keyser Co. daar ook op neer, maar een aantal extra mogelijkheden maken het apparaat bijzonder vernuf- tig. Het proces neemt een aanvang bij het ontvangsysteetai dat op zichzelf al een bijzonderheid is. Het is een ontwerp van de fa. Drijver, die ook voor de uit voering zorgde. Zo zagen wij hoe een auto met een lading mais uit Oude- schild arriveerde. De wagen rijdt op een plankier en opent de achterklep boven een trechtervormige put, waarvan de deksel zich automatisch verwijdert. Dan begint het plankier te hellen totdat de vrachtwagen zo steil staat dat de lading vanzelf naar beneden stroomt. De ge hele inhoud van de wagen verdwijnt in de put, het deksel gaat er weer op en de auto kan een eventueel nieuwe voorraad ophalen. Om het verdere proces gade te slaan moeten we in het gebouw een trap afdalen die ons in een kelder brengt ter hoogte van de onder zijde van de trechter. Daar komt het graan op een jacobsladder terecht die het snel tot boven in de silo brengt. Binnen enkele minuten is de inhoud van de put naar boven verhuisd waar zich op de zolder van de silo een inge wikkeld netwerk van pijpen bevindt. Reinigen - wegen - drogen Op zijn weg naar de 20 meter hoge silo-zolder heeft het graan allerlei be werkingen kunnen ondergaan. Indien gewenst, kan het tijdens het transport S \a HUID en HANDEN Si - De beer C. Smit regelt de diverse processen in de silo aan het bedieningspaneel op de be gane grond. VOGELHULP DE KOOG De afgelopen week z\jn de leerlingen van de Lubertischool elke dag in actie geweest om de noodlijdende water vogels (die het nu het zwaarst te ver duren hebben) in de omgeving van het dorp van voedsel te voorzien. Zij willen dit werk graag voortzet ten, maar hun ouders hebben natuurlijk niet altijd oud brood e.d. voor handen. Daarom wordt U vriendelijk doch dringendverzocht voedsel voor de vo gels niet alleen in de tuin te strooien, maar ook een gedeelte daarvan af te geven aan de schoolkinderen. Zo kunt U, met de kinderen, trachten een massale hongerdood onder de vo gels te voorkomen. Denkt U, na de maaltijd bij de warme kachel, er even over na? Namens kinderen en vogels, hartelijk dank! E- S. NIEUWS VAN HET NUT Woensdag 16 januari a.s. houdt het Nut de derde lezing en wel over de ge schiedenis en het functioneren van het Loodswezen etc. langs de Nederlandse kust door de oud-Texelaar, de heer W. Kalkman. De heer Kalkman zal e.e.a, verduidelijken door het tonen van dia s. Evenals beide vorige lezingen belooft dit weer een interessante avond te worden. Degenen, die alsnog lid willen worden kunnen kaarten hiervoor bekomen te- voor de rest van het seizoen (3 avonden) gen gereduceerde prijs bij de Nuts- spaarbank, Binnenburg, Den Burg. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudcschild: 15 jan. 11.56 en 23.53; 16 jan. 12.21 en 17 jan. 0.20 en 12 48; 18 jan. 0.53 en 13.26; 19 jan. 1.38 en 14.18. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. INENTING VAN HONDEN EN KATTEN U hebt thans nog twee avonden ge legenheid, uw hond of kat te laten in enten tegen hondsdolheid. Vanavond, dinsdag, 15 januari, wordt hiertoe zitting gehouden in het Roode Kruisgebouw aan de Jonker straat te Den Burg en wel van 7.30 - 8.30 uur voor honden en van 8.30 - 9.30 uur voor katten Morgen, woensdagavond, 16 januari, wordt de laatste zitting gehouden in café Nota te De Cocksdorp en wel van 7.30 - 9 uur voor honden en van 9 - 9.30 uur voor katten. De kosten van enting bedragen voor een hond ƒ2,en voor een kat ƒ1, Mocht Uw hond reeds geënt zijn, dan dient U zich toch te melden met Uw hond, het entbewijs en de destijds ver zijn, wanneer alle honden en katten in deze gemeente zijn ingeënt. Daarom wordt dringend geadviseerd, alsnog gebruik te maken van de gele genheid tot inenting, die vanavond en morgenavond nog wordt gegeven. Zie hierboven. strekte penning. Die enting is wel gel dig, maar er is thans een uniform ent- bewijs vastgesteld, dat U dan uitgereikt zal worden. Bedenkt U wel, dat vanaf 15 februari 1963 honden slechts mogen worden uitgelaten, als; 1. het dier is aangelijnd (zoals dus nu ook al geldt); 2. het dier tenminste 30 dagen tevoren geent is; en 3. aan de halsband de bij de enting uit te reiken penning is bevestigd en degene, die de hond uit laat, het bewijs van inenting bij zich heeft. Dringend wordt geadviseerd, in het belang van de volksgezondheid van deze laatste gelegenheid tot inenting gebruik te maken. Aantallen Hieronder volgt een overzicht van het aantal honden en katten, dat tot dusver is ingeënt. Hierbij zijn begrepen die honden, die reeds eerder ingeënt waren, doch waarvan de inentingsbe- wijzen en penningen verwisseld moes ten worden. 2 januari, Den Burg: 73 honden en 100 katten; 3 januari, Den Burg: 57 hon den en 10 katten; 7 januari, Oudeschild; 56 honden en 54 katten; 8 januari, De Waal: 36 honden en 30 katten. 9 janu ari, Oosterend: 51 honden en 69 katten; 10 januari, De Koog: 90 honden er 75 katten. Uit dit overzicht blijkt, dat de op komst goed is te noemen. De ideale toestand zal echter eerst dan bereikt ALGEMEN VERKEERSCURSU S TE DE KOOG liet aantal aanmeldingen voor- de verkeerscursus te De Koog is thans reeds zodanig, dat deze in elk geval doorgang kan vinden. De eerste cursusavond, waarvoor men zich nog altijd zowel voor als tijdens de cursus bij de contactpersonen kan opgeven, vindt plaats op woensdag, 16 januari a.s., in café „De Toekomst", aanvang 8 uur. De contactpersonen te De Koog zijn: de heren J. Durieux, K 5, en W. Pee- ters, Ruijslaan 1, tel. 301. De kosten voor de gehele cursus be dragen ƒ5, Afd. Texel Veilig Verkeer ENKELE PRAKTISCHE WENKEN VOOR DE SCHAPENHOUDERS Wel iedere veehouders zal in deze winterperiode zijn schapen gaan bij voeren. Het valt ons echter op dat de voorziening met drinkwater meestal achterwege blijft. Bedenkt U echter dat een opgehokt schaap ongeveer 4 a 5 liter drinkwater per dag nodig heeft. Verstrekt U dit in 2 k 3 porties per dag, zodat de dieren steeds schoon water ter beschikking hebben. Voor niet opge- hokte dieren geldt eigenlijk hetzelfde, zij het dat deze iets minder zullen drinken; 2 a 3 liter per dier per dag. Om het water niet te laten bevriezen moet dit meer keren per dag beschik baar worden gesteld. Wat betreft de voeding kunt U vol staan met hooi en krachtvoer. U dient echter in het oog te houden dat met het voortschrijden van de dracht de hoe veelheid ruwvoer die wordt opgenomen daalt en daardoor de behoefte aan krachtvoer iets groter wordt. Goede kuil is voor schapen eveneens een uit stekend voeder, vooral als carotinebron wordt dit hoger gewaardeerd dan hooi Als krachtvoer kunt U beschikken over schapenbiks, hiervan geeft men 100 gram tot 500 gram per dag, afhan kelijk van het stadium der drachtigheid. Ook kan men gebruik maken van een mengsel van 1 deel gedroogde pulp en 1 deel mais, waarvan per dier per dag ongeveer 200 500 gr. wordt gegeven. Een goed mengsel is ook 1 deel haver, 1 deel mais, 1 deel pulp, hiervan is 150 a 500 gram per dag nodig. Tenslotte willen wij nog wijzen op het volgende mengsel: 300 gram pulp, 100 gram gerst, 100 gram gedroogd gras, waarvan men 150 a 500 gram per dag geeft. Met het vorderen van de dracht de pulp te vervangen door biks. Gezondheidsdienst voor Dieren, De Directeur, D Rempt. JUNIORENWEDSTRIJD IJSCLUB EIERLAND Zaterdagmiddag is op de Rogsloot te De Cocksdorp de wedstrijd voor junio ren (15 t/m 17 jaar) verreden. Het is een enerverende wedstrijd geworden ondanks de minder goede conditie van de baan en de bescheiden deelname. Hoewel de wedstrijd was georganiseerd door de ïjsclub Eierland, heeft toch I iedere Texelaar in de genoemde leef tijdsklasse mee kunnen doen Uiteinde lijk kwamen uit de 16 deelnemers de volgende prijswinnaars naar voren. Eerste prijs (ƒ10,D Bakker, Oos- terend; tweede prijs (ƒ7,50): W. Koorn, Den Burg; derde prijs (ƒ5,J. van Bennekom, Eierland; vierde prijs (ƒ2,50): B. Nieboer, Eierland. I NICO BOON WERD KAMPIOEN VAN EIERLAND Zondagmiddag heeft zich op de Rog- i sloot een heroïsche strijd afgespeeld tussen een twintigtal leden van de ijs- club Eierland. Fel en sportief is gestre- den op de 250 meter baan, die overigens matig van conditie was. De uitslag was voor ieder een verrassing. Kampioen werd Nico Boon, die in Hotel „De Hoop" de beker in ontvangst kon ne men. Hij legde de 250 meter in 26,5 sec. af. Tweede werd Arie Veen (medaille), 26,7 sec., derde Jan Saai (medaille) 26,8 sec. en de medaille voor de vierde prijs ging naar Piet Saai (29 sec.). De wedstrijden om het kampioenschap van Texel Donderdagmiddag hebben 41 Texelse schaatsers gestreden om het kampioen schap van Texel op de in uitstekende toestand verkerende baan van Waalen burg. Het was de 21-jarige Piet Saai uit De Cocksdorp, die uiteindelijk met de wisselbeker ging strijken en een prijs van ƒ60,—. Tweede werd P J. Stolk eveneens uit De Cocksdorp, die ƒ40— in ontvangst kon nemen. Als derde werd G. Terwindt uit Oudeschild genoteerd, die met ƒ30,— naar huis ging en de winnaar vau de vierde prijs (ƒ20,was N. Boon uit De Cocksdorp. De „durpers" hebben op Waalenburg dus een goed figuur geslagen. Over de weersomstandigheden en de baan wa ren weinig klachten, zij het dat de temperatuur wat erg laag was voor het mooie (tegen het einde van de wedstrijd 14 graden!). Misschien was dit mede de oorzaak van het feit, dat de gemaak te tijden bepaald geen records waren. De kortste tijd liet E. Drijver opmeten, die op een gegeven moment 25 secon den deed over de 250 meter lange baan. Toch heeft deze veelbelovende rijder zich uiteindelijk niet onder de prijs winnaars kunnen scharen. Speciaal voor de jury was de toene mende nevel een grote last. Het op steken van de vlag werd op het laatst niet meer waargenomen, zodat er een auto aan te pas moest komen die met de koplampen een duidelijker sein wist te geven. Behalve de deelnemers waren heel wat belangstellenden naar de baan ge komen. Toen de finales waren begon nen, was het grootste deel ervan al weer vertrokken door de steeds heviger wordende kou. Daardoor zijn slechts weinigen getuige geweest van de span nende prijzenronden. De wedstrijdleiding berustte bij de heer C. Dijker, die donderdagmiddag de handen vol had, evenals de van drie chronometers voorziene andere jury leden. Aangemoedigd door het stabiele weer rijpen momenteel bij de Texelse ijsbond plannen om wedstrijden te organiseren op de langere afstanden: 1500 en 5000 meter. Onder de deelnemers aan de wedstrijden van donderdagmiddag heb ben de toeschouwers menige schaatser kunnen ontdekken, die het ongetwijfeld op de lange afstand goed zou doen. Als deze wedstrijden doorgang vinden, zal er zeker grote belangstelling voor bestaan. FEESTAVOND PAARDENSPORT De uitgestelde feestavond van de paardensportvereniging is nu vastge steld op vrijdagavond, 8 februari a.s. Bij mevr. Keesom-Karsten, Molenstraat, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. VAL OP HET IJS De heer J. Schrama kwam zaterdag middag j.l. op de ijsbaan te Den Burg te vallen en kwam zo hard met het ijs in aanraking, dat hij het bewustzijn verloor. Later werd een lichte hersen schudding geconstateerd door dokter Schalkwijk. GROOTSE IJSZONDAG Meer dan 80 gecostumeerden op de baan in Den Burg Wat een dag! IJsvorst Thialf moet in een buitengewoon goed humeur geweest zijn. Vrijwel geen wind, temperatuur eventjes onder het nulpunt en nu en dan een vriendelijk zonnetje. Onder deze ideale omstandigheden werden zowel de schoonrijdemonstra ties van het kampioenspaar Mej. Waaij- boer en de heer Visser, als de daarop volgende wedstrijd en de's avonds ge organiseerde gecostumeerde ijspret jongstleden zondag in Den Burg tot een triomfaal succes. Mej. Waayboer wist de wat beduusde Texelse lief hebbers duidelijk te maken dat de schaatsen die hier plegen te worden gebruikt voor de serieuze schoonrijders het aankijken niet waard zijn. Er zijn op zulke gewone kunstschaatsen geen fraaie lange streken te maken, het afzetten geschiedt te gemakkelijk met de gekartelde punt, en dat mag juist niet. Móói schoonrijden Geen twijfel aan-, het demonstrerende schoonrijderspaar beheerste de stof tot in de perfectie! Organisator Brügemann stond er permanent met zijn breedste lach naar te kijken, en geen wonder. Veel mensen op de baan, en weer wat geld in de tas. Al gauw waren ook de Texelse pa ren actief: tweeëndertig deden er mee aan de wedstrijd, het paar mej. R. van Leeuwen en de heer D. Keijser bena derde de echte schoonrijdersstijl het beste: eerste prijs. Jong talent! Met uiterst klein verschil werden de winnaars gevolgd door een alleraar digst stelletje, van wie de gezamenlijke leeftijd royaal bleef onder de gemiddel de van de individuele deelnemers: Re- netta de Gorter, 12 jaar, en René Rijk van dezelfde leeftijd. Terecht kregen die twee na hun prestatie een hartelijk applaus, en iedereen was het ermee eens dat zij hetzelfde kregen als de winnaars van de eerste prijs: 'n tientje. Prachtige costuums Er waren 's avonds nota bene meer dan tachtig deelnemers aan het gecos tumeerde ijsfeest! Men zegt dan wel eens dat de jury voor een zware taak stond, maar dat was dan hier waarach tig het geval, vooral ook omdat steeds maar weer tientallen niet-gecostumeer- de ijsliefhebbers zich bij de jury con centreerden, waardoor deze in haar werk nogal bemoeilijkt werd. Welaan, de uitslag kwam er toch, en ieder had er vree mee. Bij de enkelingen vielen de prijzen bij „Henk van der Grift", op de ijsvloer gebracht door de heer W. Kiewiet, Den Burg. Hij had zich zijn onafscheidelijke verloofde op de nek gebonden! Is er wel klaar mee, die Henk. Tweede prijs voor „Creatie 1890", waarvoor de meisjes Brügemann te kenden, de derde prijs was voor mej. R. Visser met haar Pataphoon. Bij de groepen waren het de „IJsshow van Dorus", een successtuk, op touw gezet door de heer L. Kuiper, vervolgens „Vier oude wijven", waaraan de heer H. Spigt en kornuiten debet waren, en met de derde prijs streken de knapen met „Geen bier, geen borrel, geen wijn" Dat was het dan wel. Een verslag over een toneeluitvoering plegen wij te besluiten met mededelingen over het nog langere tijd genoeglijk samen zijn bij een dansje. Ook hier waren nog tot laat velen op de ijzers in de weer met een van de gezondste sporten die zich denken laat. Een muziekje was er ook, daar had de firma Agter met geluids wagen voortreffelijk voor gezorgd. Al met al: een heerlijke dag! PAARDENSPORTVERENIGING GAAT ARRESLEEWEDSTRIJD HOUDEN Als de vorst nog even aanhoudt en het sneeuwdek dus in stand blijft, gaat de paardensportvereniging een arre- sleewedstrijd organiseren op zondag middag 20 januari a.s. te 13.30 uur. Door zand en pekel is het sneeuw dek in Den Burg minder geschikt ge worden, zodat de strijd elders wordt gestreden en wel nabij „Bos en Duin" op de straatweg naar V/esterslag. Het bestuur van de paardensportvereniging hoopt in stilte, dat tegen genoemde datum nog een pakje sneeuw valt, zodat de straten van Den Burg weer geschikt worden voor de sleeën. Het zal zeker schelen in het aantal kijkers. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk woensdagavond opgeven bij de heer K. du Porto, 't Hooge, tel. (02223) 368. NIEUW GUINEA Donderdag, 17 januari a.s. zal Harry de Graaf een lezing met dia's en film verzorgen over Nieuw Guinea in het Witte Huis te De Koog. GEEN CONSULTATIEBUREAU TUBERCULOSEBESTRIJDING Donderdag 17 januari wordt geen spreekuur gehouden van het consulta tiebureau tuberculosebestrijding. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 14 januari 1963: 2 nuchtere kalveren 50,70,

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1