Grote Bliksemuitverkoop Mantjes Schoenhandel Balansopruiming goed hoek Verhuisd Verhuisd 2 woningen woonhuis IJsclub Eierlcmd wedstrijd Voorlichtingsavond IJsclub Den Burg Hardrijden om het clubkampioen schap Den Burg. Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur afd. Texel Dinsdagmorgen 9 uur met vele koopje; P. S. Kuyper - Den Burg Enige grepen uit onze uitverkoop David Frank, Weverstraat Zie onze etalage Kinderschoenen v.a. f 4,S0 Vredestein kinderlaarzen Aristo damesmoliéres v.a. f 14,80 Jator Steunschoenen v.a. f 12,90 Napolina Gemakschoenen v.a. f 14,90 Zie onze etalage VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST NA DE WINTER WEER EEN VOORJAAR O.g. heeft er even over gedacht om boven dit artikeltje een kop te plaat sen, waarin het woord stikstof voor kwam. 'k Heb me bedacht, omdat ik vreesde, dat dit al direct een aanleiding zou zijn om het artikel ongelezen te laten. Wie denkt er nu bij tempera turen van 10 - 15 graden beneden nul aan stikstof strooien? Om nog maar niet te spreken van het feit, dat U van maart tot september 1962 vrijwel niets anders hebt gehoord. O.g. dacht er echter aan, dat het niet onmogelijk is, dat over 6 a 7 we ken de „haastigste" veehouders al weer met de stikstofzak op pad gaan. Dat kon vooral dit jaar wel eens nodig zijn. Want hoewel Texel zeker niet tot de gebieden behoort, waar het met de voorraad ruwvoeder het meest scheef zit, zullen er op ons eiland toch ook diverse bedrijven zijn, waar een lange winter veel ongerief zou brengen. Voor al nu de schapen als gevolg van de nog maar steeds voortdurende vorstperiode extra hooi zullen vragen. Stikstof geeft mogelijkheden Vorige zomer vertelden we U in „de Texelaar" iets over proeven, waarin het ging over de tijd van stikstof strooien en de hoeveelheden, die nodig en ren dabel zijn. De leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting zullen hier over straks een uitvoerig verslag vin den in het Jaaroverzicht. Dit waren echter proeven en wij hebben vaak het gevoel, dat de resultaten van een prak tij dbedrijf de landbouwers nog meer aanspreken. Daarom nu iets over een normaal bedrijf. Want normale bedrij ven zijn het, die in het kader van de Streekontwikkeling als demonstratie- bedrijf fungeren. In dit geval betreft het een bedrijf op lichte en droogtegevoelige zand grond. We kunnen zonder tegenspraak te verwachten zeggen, dat de grond soort beneden het gemiddelde van ons eiland ligt. Dat betekent dus, dat wat op dit bedrijf mogelijk is, op zeer veel bedrijven op ons eiland is te verwerke lijken. Nu de dingen, waarom het gaat. Samenstelling van het bedrijf Voor de veestapel werd in 1962 121/* bunder grasland gebruikt. Daarbij moet nog vermeld worden, dat in juli 70 are oud grasland is gefreesd, dat direct na het zwart maken weer werd ingezaaid. Deze oppervlakte was dus 3 maanden buiten gebruik. Bedoelde veehouder hecht nog grote waarde aan voederbie ten en daarom werd er 1 ha. voeder bieten verbouwd. In totaal was er voor de veestapel dus 131/* ha. beschikbaar, nl. I2V2 ha. grasland en 1 ha. voeder bieten. De veestapel Deze bestaat uit 17 melkkoeien, 5 pinken, 5 kalveren en 20 schapen. In de maand september was de voorraad gras zo groot, dat een colléga-veehou- der, die er minder goed voorzat gele genheid kreeg om gedurende 14 dagen 11 melkkoeien en 4 pinken te weiden. U moet de opgave van de veebezetting eens goed bekijken. Dan zult U het on getwijfeld met ons eens zijn, dat maar heel weinig bedrijven op Texel zo 'n zware veebezetting hebben. Toch voldoende gras en ruwvoer Nu weten de meeste veehouders wel gevallen in hun omgeving, waar de veebezetting extra-zwaar is. Maar dat is dan ook vaak te bemerken in een doorlopend gebrek aan gras en te kleine voorraden ruwvoer. Op dit demonstra- tiebedrijf was dit beslist niet het geval. Het feit, dat de koeien van buurman tijdelijk logies kregen wijst daar al op. We kunnen U verder vertellen, dat de melkgift de hele zomer zeer goed was en de conditie van de dieren, zonder bijvoeding met krachtvoer eveneens. Als illustratie dit. De zes vaarzen op het bedrijf kwamen bij een normale lactatie-periode gemiddeld boven 200 kg. melkvet. De voorraad ruwvoer is zo, dat per stuks grootvee voor de hele winterpe riode per dag beschikbaar is: 7-8 kg. hooi, 13 - 14 kg. kuilgras en 15 kg. bieten, De kwaliteit van dit ruwvoer is prima. Dit zgn. grondrantsoen is n.l. voldoende voor een productie van 10 kg. melk per dag. We wilden wel, dat het er op alle Texelse bedrijven met de voorraad ruwvoer zo voorstond. Hoe werd dit bereikt? U begrijpt wel, dat de enorme hoe veelheid gras, die nodig was om dit te bereiken, niet van „de wind" is ge groeid. Temeer niet, omdat we al ver telden, dat de grond van zeer matige kwaliteit is. Er zijn o.i. vooral twee zaken, die aan dit goede resultaat heb ben meegewerkt. In de eerste plaats het feit, dat het grasland op dit bedrijf hoofdzakelijk uit zgn. kunstweiden bestaat. In het afgelopen jaar waren dit zowel kunst weiden, die voor het eerste jaar in ge bruik waren als ook 2e en 3e jaars kunstweiden. Een voordeel van de kunstweiden is vooral, dat ze in het voorjaar vroeg zijn en dat het gras beter wordt afgeweid, zodat minder gras verloren gaat. In de tweede plaats en in dit geval weet ik werkelijk niet wat het belang rijkste is is er de stikstofbemesting. Deze was op het grasland gemiddeld 1000 kg. kalkammonsalpeter per ha. gedurende het hele groeiseizoen. Deze gift ligt wel iets boven het gemiddelde van de Texelse bedrijven, hoewel we kunnen constateren dat dit regelmatig stijgt. Deze stikstof werd vooral in de eerste helft van het groeiseizoen ge strooid. Vooral voor onze droogtege voelige Texelse grond geldt het: De eerste klap is een daalder waard. Mogelijk is het bovenstaande aan leiding voor U om toch al eens te gaan denken over het weideseizoen 1963. C. v. Gr. VAKANTIESPREIDING OP TEXEL Aan een onderzoek van het C.B.S. ontleenden wij in ons blad van 13 juli j.l. enige gegevens omtrent de vakantie spreiding op de Waddeneilanden. Onze conclusie kon toen zijn dat de spreiding op de Waddeneilanden in vergelijking met andere toeristengebieden nog niet zo slecht is. Onlangs is het C.B.S. gekomen met aanvullende cijfers o.a. speciaal over Texel. Er is dus een onderscheid te maken tussen Texel en de Friese Wad deneilanden. Wij laten hieronder de cijfers volgen omtrent de aantallen vakantiegangers in 1960. Texel Friese Waddeneil. abs. °/o abs. °/o 1 mei-11 juni 12 10 12 juni-16 juli 16 25 31 27 17 juli-13 aug. 32 51 62 54 14 aug.-20 sept. 15 24 10 9 63 100 115 100 Het is natuurlijk duidelijk dat er in de periode 1 mei-11 juni wel degelijk vakantiegangers i(„vogeltjesgekken") op Texel geweest zijn, hetgeen evenwel niet in de steekproef waarop het onder zoek berustte, tot uiting kwam. De conclusie moet echter wel zijn dat de Friese Waddeneilanden naar verhou ding aanzienlijk meer vakantiegangers in die periode ontvingen. Over het geheel genomen is niettemin de vakantiespreiding op Texel gunsti ger dan op de andere eilanden. Uit het overzicht kan tevens gecon cludeerd worden dat Texel jaarlijks 36°/o van het bezoek aan de Wadden eilanden voor zijn rekening neemt. SCHAATSWEDSTRIJDEN TE OOSTEREND Uitslag Koppelwedstrijd Onder ideale weersomstandigheden zijn woensdag j.l. op „de Putten" de koppelwedstrijden verreden. Er werd één uur gereden op een baan van ca. 220 meter. 1. G. Jimmink en Piet Keijser: 110 ronden 7 punten; 2. Jac. Betsema en J. T. Boon Mzn: 109 ronden 6 punten; 3. Kees v.d. Berg en .Frits Koorn, 108 ronden 5 punten; 4. Han Bakker en Leo Garritsen: 106 ronden Alle (elf) koppels hebben het uur uitgereden. Er werden drie sprints ver reden. Hinderniswedstrijd voor dames Op „de Putten" is ook een hindernis- wedstrijd voor dames gehouden. De uitslag was als volgt: 1. mevr. Brans-van Egmond; 2. Greetje v.d. Vis; 3. mevr. Kalis-van Liere; 4. Marijke Nota. Schoolwedstrijden Oosterend Eveneens onder ideale weersomstan digheden hebben de schoolkinderen op de schaats gestreden om de prijzen. De uitslagen waren hier: Jongens 6 jaar: 1. Piet Kooger. Meisjes 6 jaar: 1. Gezien Eelman Gd. Jongens 7-8 jaar: 1. Aris Ellen Mzn.; 2. Robby Tromp; 3. Jaap Kiewiet. Meisjes 7-8 jaar: 1. Jellie Krotje; 2. Anita Timmer; 3. Greetje Vlaming. Jongens 9-10 jaar: 1. Riens de Vries; 2. Henk Schraag; 3. Rudie Daalder. Meisjes 9-10 jaar: 1. Gerrie v.d. Meer; 2. Meinie Timmer; 3. Ada Kooger. Jongens 11-12 jaar: 1- Kees Vlaming; 2. Jan Drijver; 3. Adrie Kalis; 4. Peter Daalder. Meisjes 11-12 jaar: 1. Ria Kooger; 2. Nelie Kalis; 3. Beppie Eelman; 4. Guurtje Wuis. Jongens 13-14 jaar: 1. B. Klippel; 2. K. Betsema en 3. S. v.d. Slikke. Meisjes 13-14 jaar: 1. Sonja Koorn; 2. Nelleke de Smit; 3. Frouke Vonk. SCHOOLSCHAATSWEDSTRIJDEN TE OUDESCHILD Woensdag zijn te Oudeschild school wedstrijden gehouden tijdens prachtig winterweer. De uitslagen waren als volgt: Jongens 6 en 7: 1. Bouke Visser, 2. Anton Visser; 3. Jaap Slikker; Meisjes 6 en 7: 1. Jopie Smit; 2. Mar garet Koopman; 3. Bea Hemelrijk; 4. Ada Vlas; 5. Erna v.d. Vis; Jongens 8 en 9: 1. Henk Groen; 2. Jan de Vries; 3. Bert Backer; 4. Adrie den Brok; Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Coby Dogger; 2. Saskia Dogger; 3. Tea Smit; 4. Jolanda Boekei; Jongens 10 en 11: 1. Rinus Kooger; 2. Wim Schouten; 3. Dirk Krijnen; 4. Wim Kuyper; 5. Chris v.d. Meer; 6. Bert Eenhoorn; Meisjes 10 en 11: 1. Nel Bruin; 2. Carla Vlas; 3. Tineke Groen; Jongens 12 en 13: 1. Dirk Koning; 2. Theo Schraag; 3. Peter Groen; 4. René Kuyper; Meisjes 12 en 13: 1. Janneke Schade; 2. Bettie Eenhoorn; 3. Toos Spaans. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 16 januari Den Burg, „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, bridge-drive Den Burg, De Zwaan", 20.00 uur, demonstra tieavond R.K. Vrouwenbond 't Gilde. Den Burg, 20.00 uur, bijeenkomst 't Nut, de heer Kalkman spreekt over „Loodswezen". Donderdag 17 januari Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur. Avond „De Kiekendief", spreker de heer J. Nauta. Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", Viering jubileum Plattelandsvrouwen. Vrijdag 18 januari Zuid-Eierland, Vliegveldhotel, 20.00 uur, Jaar vergadering Plattelandsvrouwen afd. Eierland- De Cocksdorp. Den Burg. „De Oranjeboom", 20.00 uur, uit voering Texcls Fanfarekorps. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Wanneer de boot om 8 uur uit Den Helder vertrekt, bureau op de volgende tijden: 9.30 uur Den Hoorn; 10.45 uur Ooster end tot 11.30 uur; 12.30 uur De Cocks dorp; 13.45 uur De Koog tot 14.30 uur. NATUURMONUMENTEN Het bestuur van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland kon overeenstemming be reiken met het bestuur van de Gemeen schappelijke Polders op Texel over een ruiling buiten de ruilverkaveling om, waardoor de oppervlakte van het bezit van de Vereniging aldaar met 7 ha. wordt vergroot. Aldus het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1962. Afgestaan wordt het Molenmieland, dat zijn betekenis als Natuurmonument geleidelijk verloren had, zomede het Snobbeland, een perceel dat als ruil object was aangekocht. Daartegenover wordt verkregen het uiterst belangrijke Buitenzwin van Drijvers Vogelweid de Bol, de kreek die bij de molen van het Noorden begint. Dit water had men vroeger alleen in huur. Het vormt een van de belangrijkste delen van dit re servaat, vooral als verblijfplaats van watervogels, die door hoog water van de slikken van de Waddenzee worden verjaagd. Bekend is o.a. het grote aan tal rotganzen dat daar verblijf pleegt te houden. Tevens wordt in eigendom verkregen de plas langs de Sinterklaasweg aan de noordkant van het Natuurreservaat Dijkmanshuizen, een oude leemput, als mede twee plassen, in de polder het Noorden, die eveneens ontstaan zijn door het winnen van specie voor dijk versterking. In het verslag wordt verder mede gedeeld, dat de broedkolonie op de Schorren weinig schade had door hoge waterstanden. Het aantal nesten van grote sterns bedroeg aanmerkelijk meer dan vorig jaar n.l. ongeveer 350. In deze kolonie vertoonden de visdiefjes, die 500 nesten hadden, wél enige voor uitgang. Dit is mede een gevolg van het feit dat ter wille van een grotere rust in de kolonie de bezoekers niet meer in de eigenlijke kolonie worden toege laten, doch slechts in de nabijheid worden gebracht. Ook is er altijd een groot aantal nesten van kokmeeuwen, waarvan de eieren echter zoveel moge lijk worden geraapt. De broedvogelstand van Drijvers Vogelweid de Bol ontwikkelt zich even eens gunstig. Er lagen nog meer nes ten dan het vorig jaar, waaronder 70 kieviten- en 39 klutennesten. Zowel hier als op Dijkmanshuizen broedden enige kemphanen. In Dijkmanshuizen konden ook enkele nesten van kuif- eenden worden geconstateerd. laiuilie-drukwerli Drukkerij T^veKe Courant rEXELAAKTJEb 3 regels ƒ1,—; elke rege) méér ƒ0,25 Onder adres te bcvr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en ondei nummer ƒ0.25 meer Wij bezoeken U geheel vrijblijvend Uw kleer maker Carel Schmidt. Boomkampstraat 8, Alk maar, tel. 13615 Elke week op Texel Voor behang naar Roept? 1 Tel. 2264 Instituut Bclz, Den Helder, telef. 2154 Kuiperdwarsstraai 3 bij de Molenstraat Gelaatsverzorgmg, mani cure, pedicure, lichaams- massage. Modernste in richting ter plaatse Leen de Veij en Gerda Blom trouwen dinsdag, 29 januari 1962, 's middags om half drie op het Ge meentehuis te Den Burg. Voorstr. 231, Dordrecht. Kogerweg 184c, Den Burg. Gelegenheid tot felici teren van half vier tot half zes in hotel „Lake- nan". Toekomstig adres: O 12, Oosterend. Fried Kortcnhoeven en Elly Schagen geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op don derdag, 24 januari 1963, des namiddags 2.30 uur Te koop pr. leren brm-1"^et Gemeentehuis te ne damesjas, m. 40-42.lr.Urg'j Rijwielhandel H. Troost Aan komen vliegen Oudeschild makke kauw (geringd). Receptie op de trouwdag Tegen advJcosten terug van 4 30 6 uur Schif_ te bekomen Jonkerstr. bjderend li Voor sportfokkers. Te]roekomstig adres. koop: elk. motor-sport-.Schilderend 11 Den Burg broedmachientje (100 ei.),1 el. opfokbatterijen, zware eternit dekplaten, zware gepuntlaste gazen horren V2x1 m.. voor bodems in konijnenstal; idem horren met deurtjes voor voor kanten; metalen voer- en drinkbakken enz. E. v.d. Ban, tel. 352, De Koog Te koop of te ruil ge vraagd oude Nederlandse ansichtkaarten. Aangebo den oude kaarten van Texel vanaf 1895. K. Uit geest, Kogerstraat 78, Den Burg Te koop 1 paar draai- schaatsen, gr. maat, of ruilen voor noren. Schil derend 52 Te koop winterjas, nieuw d.gnjs, maat 52. Weverstraat 9, Den Burg Aangeb. 2 meisjescoats, 1 suède jasje plm. 13 jaar en gevraagd een cirkel zaag met bankje. Adres te bevr. bur. v.d. blad Te koop 1 paar br. da messchoenen met schaat sen maat 36. B. Vlaming Gzn., Achtertune 22, Oosterend Te koop een prima stel kombi-noren. Schilder end 64 Met grote droefheid delen wij U mede, dat geheel onverwachts van ons is heengegaan ons innig geliefd zoontje Klaas Cornelis, in de leeftijd van 3 weken. Zijn diepbedroefde ouders: Joh. v.d. Meer N. v.d. Meer- Daalder 3ondolatie-adres: Oost O 104, Texel, 14 januari 1963. Heden werd plotse ling van ons wegge rukt, ons geliefd^ kleinzoontje Klaas Cornelis, in de leeftijd van 3 weken. Zijn diepbedroefde Opa en Oma en Oom Fam. K. Daalder Oost O 104, Texel, 14 januari 1963. Met droefheid geven wij kennis, dat op 9 januari 1963 in Perth (Australië) is overle den onze lieve doch ter, zuster, schoon zuster en tante Aaltje Maria Dob, echtgenote van A. van Steeg, oud 39 jaar. Texel: Wed. G. Dob J. Dob Haarlem: J. Huijboom-Dob M. G. Huijboom Engeland: C. Walton-Dob R. Walton Texel: H. Caspers-Dob G. A. Caspers Grouw (Fr.): B. Broersma-Dob J. Broersma Australië: H. Dob B. Dob-Smith Texel: K. Dob J. Dob-Bakelaar neven en nichten Heden nam de Here tot Zich in Zijn Heer lijkheid, mijn geliefdè man Pieter Kuiper, echtgenoot van P. van der Steeg, in de leeftijd van 71 jaar. Philipp. 1 23b. P. Kuiper van der Steeg Oosterend, Texel, Oosterweg O 120c. 13 januari 1963, De begrafenis vindt plaats D.V. donderdag 17 januari 's namid dags 2 uur vanuit de Geref. Kerk. Aanvang rouwdienst 13.30 uur. De Here nam tot Zich in Zijn Heerlijk heid, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom Pieter Kuiper, echtgenoot van P. van der Steeg, in de leeftijd van 71 jaar. Openb. 21 4. Fam. Van der Steeg Fam. Kuiper Oosterend, Texel, Mede namens weder zijdse ouders danken wij allen voor de overgrote belangstelling op onze huwelijksdag. Tevens wensen wij familie, vrienden en ken nissen het allerbeste bij jns vertrek naar Austra lië. Rein Dijt Nelly Dijt-Bakker Januari 1963. GEEN GRIJS HAAR Voor ƒ3,40 per half jaar heeft u de natuurlijke kleur terug door uw haar te borstelen met crème Marchal. Bij Drog. v.d. Slikke, t.o. Postkantoor Zend vroegtijdig Uw advertenties inl van Weverstraat 64 naar Huize „Irene" fam E Nauta van 't Horntje H 50 naar de Ruyterstraat 86a, Oude schild, A Koopman TE KOOP Molenstraat 11 13 waarvan binnenkort 1 leeg te aan vaarden is bij inschrijving briefjes inzenden voor 26 januari A. S. Schut, Warmoesstr. 2 Gunning voorbehouden Voor een LANC.EVELD DE ROOIJ N V Bij inschrijving te koop met tuin en schuur gelegd aan de Cocksdorp no 4 Vrijteaanvaardenop 1 apr Te bez. op vrijdag 1 januari tussen 2 en 6 uur n r Inschrijving tot 26 januar Gunning voorbehouden j. v d. Borg, Cocksdorp 4 Zaterdag Hi januari, ijs e weder dien. nrieopde Rog sloot aanvang 2 uur voor heren op de lang baan over 500 en 1500 mete in klassement. Inleggeld 50 cent Prijzen beker en medaille Asnmeldirg vanaf hedenb W v. 't Noordende, D Cocksdor telefoon 28 Hol.andsche Mij van Landbouw afd. Eierlam voor alle Suikerbieten telers op vrijdag 8 februari 196 's avonds half acht in hotel „De Hoop" te Cocksdor Spreker Ir Jorritsma Dinsdagavond 7 3C uur Prijzen 30,— 20,— 10,— uitsluitend voorleden. Het Bestuur De vergadering op woensdagmiddag i6 jan. begint niet om 2 uur maar om 1 uur Het Bestuur Flanel lakens ecru en gestreept halfwollen dekens Zware slopen l,7f jaegerwol 1,78 Sportwol 1,78 Damescamisoles 1,58 DamessJips 0 91 Lappen rokstof, spotgoedkoop Coupons zomerstof, extra goedkoop Popeline 150 breed, 3,50 p meter Duffel voor jacks, 8,— p meter, 140 breec Verder rog vele restanten wol, tricotaget en werkoverhemden Telefoon 2491) Grote damesschorlen Extra wijde damesschorten Texelse werksoU<en Slopen Pracht kwaliteit winter herenjassen 20 procent korting op onze herenconfectie Zie verdere extra koopjes 295 3 65 1,25 1,20 nu 59,75 Jagers, Jachtopzieners en hun gezinnen, drijvers, vrienden en bekenden wensen wij graag een voorspoedig 1963 toe Fam. A. Terpstra-Alkema Hoogeveen (dr.) Wever-Wapens Leeuwarden-Hoogeveen Als U onze prijzen ziet, derkt U dat U nog in 1935 leeft, maar., .schoenen van dit seizoen rood - wit - grijs maten 20 t.m. 30 f 3,95 Vele soorten Veel vlotte teenager en damespumps v.a. f 11,90

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2