Cjrocn '2tmrL~Jexels in het harL, s VERKWIK- Anneke Grönloh en Harry Mooten op sterrenparade Amateuravond met hoogtepunten r V. Elektr. broodroosters volautomatisch voor slechts f 39,75 In Den Burg werd Baardenclub opgericht V.."J O v VRIJDAG 18 JANUARI 1883 TEXELSE 76» JAARGANG No. 7727 COURANT Uitgave N.V. *.b. Langeveld de RooQ Bock», Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbox 11 Tel. 2051 Verschijnt dinsdags en vrtJdagx. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. Muziekschool Henny Kok heeft vrij dag j.l. zijn leerlingen op de planken gebracht in „De Oranjeboom". Dat de heer L. Kuyper die met zijn conference de verschillende onderdelen van het programma aan elkaar knoopte, een meer dan volle zaal kon verwelkomen, was mede te danken aan het aangekon digde optreden van de accordeonist Harry Mooten en (vooral!) het teenager- idool Anneke Grönloh. Het was dan ook vooral de jongere garde, die in de zaal het sterkst was vertegenwoordigd. Dat de naam „Sterrenparade" ook van toepassing zou zijn geweest voor deze avond als Anneke Grönloh en Harry Mooten niet zouden zijn gekomen en daar heeft het enige tijd naar uitgezien bleek niet altijd uit de muzikale prestaties der leerlingen. Het waren met alleen de meest gevorderden, die hun prestaties ten beste gaven; ook leerlingen die slechts enkele weken de lessen aan de muziekschool volgden. De heer L. Kuyper gewaagde van de onverzettelijke wil om te slagen, die de kinderen aan de dag legden. On danks het veelal slechte weer van de laatste tijd waren ze naar de repetities gekomen. Dat de heer Kok niet alleen muziek weet te doceren, doch ook zelf een zeer acceptabel stukje weet te componeren, bleek uit het nummer waarmee de avond startte: „Texel, de parel der Wadden". Het werd goed gebracht door een koortje, begeleid door een respec tabel aantal accordeons. Naar onze smaak was die begeleiding wat af te fors, waardoor de tekst van het onge twijfeld leuke liedje niet duidelijk naar voren kwam. Na de „Sneeuwwals" werd de wel zeer jeugdige Netty Barhorst aange kondigd, die zichzelf met de gitaar (groter dan Netty) begeleidde in „Berend Botje". Het klonk talentvol en gezien leeftijd en ervaring zelfs heel goed. Als een zeer veelzijdig iemand ont popte zich Wim Bruin. Hij zou gedu rende de avond nog vele malen op het podium verschijnen, beurtelings als zanger en imitator optredend. De individuele prestaties werden af gewisseld met zang en spel van ver schillende klasjes van de muziekschool, zoals het C-orkest (slechts 4-7 weken les) dat heel verdienstelijk een walsje ten gehore bracht. Een prettige af wisseling vormde het optreden van Hanneke Zijm met „Lady Sunshine and mr. Moon". ,,'t Orgel" (spreek uit torgel) was weer een door Henny Kok zelf ontwor pen nummer. Het werd ten gehore ge bracht door Ben Oostra en Henk v.d. Kooi. Na een walsje door enkele C- leerlingen uit Oosterend brachten Elly Oostra en Wim Bruin „Geen bier, geen borrel, geen wijn" en „Ricardo". Klaas (welbekend in Den Burg) wist het pu bliek te boeien, ondanks zijn enkele lesweken. Na „Whispering hope" bracht Paula Trap ,,'t Ruwhouten kruis". VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag, 25 januari gaderzaal in het Polderhuis). 1963, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (Ver- Texel, 15 januari 1963. De burgemeester van Texel, C. DE KONING AGENDA: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs, ingevolge artikel 55bis der Lager-onderwijswet 1920 voor het jaar 1963. 4. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het buitengewoon lager onderwijs, ingevolge artikel 32 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 voor het jaar 1963. 5. Verlening van medewerking aan het voorstel om aan de kweekschool te Den Helder een opleiding voor kleuterleid ster te verbinden. 6. Verkoop van 46 zomerhuisjes met ondergrond te De Koog aan de N.V. Levensverzekeringsmaatschappij Nill- mij. te 's Gravenhage. 7. Verkoop van een perceel bouwterrein te Oosterend aan de heer B. C. van der Vis, aldaar. 8. Ruiling van grond te Den Burg met de heer C. Reij, aldaar. 9. Uitgifte in erfpacht van een strookje grond te Den Burg aan de heer F. Visser, aldaar. 10. Wijziging van het besluit tot ont eigening van gronden te Den Burg. 11. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1962. 12. Wijziiging van de gemeentebegro ting voor 1963. Accordeon en gitaar zijn vooral in de amateursector nog altijd de favoriete instrumenten. Margriet van Boven en Frouke Visser bedienden zich er mees terlijk van. Na „Feest in Zwitserland" door orkest a en b was het weer de beurt van Wim Bruin. Hij zong „Unter fremde Sternen". Het „klassieke" Cir cus Renz werd ten gehore gebracht door Lia Kuiper, Johan Ran en Gury v.d. Berg. Harry Mooten Wij hopen niet dat de leerlingen van muziekschool Kok de moed in de schoenen is gezonken toen Nederlands bekendste accordeonist enkele nummers liet horen. Virtuoos. Dat Harry Mooten zeer nauwe betrekkingen onderhoudt met muziekschool Kok is een prettige wetenschap voor de leerlingen waarvan enkelen wellicht het voetspoor van Mooten zullen volgen. Eindelijk Het is enkele dagen onzeker geweest dat Anneke Grönloh op Texel zou komen. Zelfs deed het gerucht de ronde dat deze befaamde ster het zou laten afweten, omdat ze bang zou zijn op het eiland ingevroren te raken.... Tot ieders opluchting bleek ze er te zijn, En hoe! Enkele malen heeft zij de ge legenheid te baat genomen om de Texelse tieners voorgoed aan zich te verplichten met „Charlies bloemen", „Brandend zand", „Paradiso" etc. Het programma na de pauze werd in een vlot tempo afgewerkt. Voor menige leerling is een wensdroom in vervul ling gegaan toen Anneke Grönloh sa men met de klassen speelde en zong! Zowel de organisatoren als het pu bliek kunnen terugzien op een geslaagd muzikaal festijn! VERZOEK AAN ONZE ADVERTEERDERS Herhaaldelijk komt het voor dat wij advertenties voor de Texelse Courant van dinsdag te laat ontvangen. Weliswaar wordt een groot deel van de laatkomers nog geplaatst, maar wij kunnen er toch niet die aandacht aan be steden die nodig is. Gevolg: fou ten, onvoldoende „opmaak", enz. U kunt ons helpen door Uw tekst voor de krant van dinsdag reeds op vrijdag tegen de middag bij ons te bezorgen. Op diezelfde dag kan er dan nog gezet worden. Op zaterdag is de drukkerij ge sloten, op maandag moeten wij draaien. Bij voorbaat zijn wij U erken telijk voor Uw medewerking. Dir. Texelse Courant UITVOERING TEXELS FANFARE Vooral voor de eerste avond van de uitvoering van het Koninklijk Texels Fanfarecorps zijn nog kaarten verkrijg baar. De uitvoering zal zeker de moeite waard zijn, niet in de laatste plaats door de zeer dolle klucht „Zijne Excel lentie Hein". ENKEL GEBROKEN Den Hoorn Bij het sleetjerijden vanaf het Hogewerf was Thea de Porto zo ongelukkig haar enkel te breken EN TOCH GAAN WE WANDELEN Het bestuur van de wandelsportver eniging „Het Gouden Boltje" ziet in het barre winterweer voorlopig geen bezwaar, om toch een wandeltocht aan te kondigen. Het ligt namelijk in de bedoeling, om op zondag 3 februari a.s. een wandeltocht te organiseren ten bate van de aktie „Open het Dorp". Jeugdige personen tot en met 13 jaar lopen 10 km., en de ouderen zullen 15 km. onder de zolen laten doorglijden. De N.W.B. oragniseert op deze dag overal in den lande deze tocht, en zijn stelt hiervoor speciale herinneringsmedailles beschik baar. Een unieke kans dus voor de verzamelaars van medailles. Personen tot en met 13 jaar betalen ƒ1,en ouderen ƒ1,25. Bij opgave dient dit bedrag meteen afgedragen te worden. U kunt zich opgeven tot 27 januari. Degenen, die zich later opge ven, krijgen ook later de medaille en zij betalen ook ƒ0,25 extra i.v.m. de extra te maken kosten. Geef U dus tijdig op, dat maakt de zaak veel eenvoudiger. U kunt zich opgeven bij de heer J. de Vries, Boogerd 28, Den Burg; de heer A. van Sambeek, Zwaanstraat 3, Den Burg, en Mej. T. Visser, Warmoes- straat 12, Den Burg. De echte wandelaar staat voor niets! A.S. DINSDAGAVOND VRAAGT DE FOLKLORE UW AANDACHT! Het comité Texelse folklore, dat in de afgelopen zomer duidelijk bewezen heeft iets in zijn mars te hebben, roept allen, die iets voor deze folklore gevoe len op om aanstaande dinsdagavond om 8.15 uur naar Hotel „De Lindeboom- Texel" te komen. In de in dit nummer voorkomende advertentie vindt U in onderdelen vermeld waar het om gaat. In de allereerste plaats om U, dat is duidelijk! Want zonder medewerking en belangstelling van veel mensen is alle actie gedoemd op een mislukking uit te lopen. V.P.R.O.-VERSLAGGEVER BEKIJKT TEXEL IN DE WINTER De heer M. Scheltema, verslaggever van de sectie radio van de VP.R.O., verblijft gedurende een week op Texel om onze eilanders in hun winters doen en laten eens gade te slaan en te be- luisteren. Wij ontmoetten hem op de WV- vergadering, afd. Den Burg, waar hij bewees tot diep in de nacht zijn man netje te staan. Hij leek ons een rustig vakman toe, van wie in ieder geval niet de dwaasheden te verwachten zijn die wij soms in de verslaggeving over ons eiland te slikken krijgen. Het is de bedoeling dat het resultaat van zijn werk op woensdag, 23 januari, 's avonds om half acht over de zender van de VPRO te beluisteren zal zijn. NIEUW GUINEA-KRUIS UITGEREIKT Maandagmiddag is tijdens een korte plechtigheid in het Amfibisch Oefen kamp „De Mok" het z.g. Nieuw Guinea- herinneringskruis uitgereikt. Er was op de Mok slechts één militair die voor deze eer in aanmerking kwam. Het was de Sergeant-Majoor der Mariniers W. Niewolt, die het kruis l(met gesp 1962) ontving uit handen van zijn com mandant de majoor der Mariniers L. L. Verdonck. Sergeant-Majoor Niewolt was in Nieuw Guinea als Chef equipage inge deeld bij de 41e infanterie compagnie te Manokwari. Hij is betrokken ge weest bij verschillende acties en pa trouilles nabij Merauke en de eilanden van de Radja Ampat-groep Sgt.-Maj. Niewolt heeft overigens een respectabel aantal tropenjaren achter de rug. Toch beschouwt hij zijn laatste verblijf in Nieuw Guinea niet als kinderwerk, al droeg het wel een heel ander karakter® dan zijn verleden in Ned. Indie en als krijgsgevangene in Birma. Als een werkelijke onderscheiding be schouwt hij het Nieuw-Guinea herin- neringskruis niet. „Het is meer een aardigheidje als aandenken aan een interessante tijd!" Dienstplichtige militairen^ die naar Nieuw Guinea werden uitgezonden, waaronder zich ook enkele Texelaars bevonden, komen eveneens in aanmer king voor het hcrinneringskruis. De meesten zijn inmiddels afgezwaaid, zo dat de burgemeesters van de gemeenten waarin zij wonen, zullen worden belast met de uitreiking van de kruizen. Of hieraan op Texel een officieel tintje zal worden gegeven, is op dit moment nog niet bekend. Bakker's Ijzerhandel N.V. UITSLAG WEDSTRIJDEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Vrijdagmiddag j.l. hebben de leerlin gen van de Landbouwhuishoudschool eikaars krachten op de schaats geme ten. 120 leerlingen hebben meegedaan en beste tijden gemaakt op de 90 meter baan. Elke klas bracht een winnaar naar voren, zodat tussen drie meisjes werd gestreden om het kampioenschap. Het was Marian Zuidema, leerlinge van de tweede klas, die zegevierend haar kampioensprijs (boekenbon -f- ƒ5,in ontvangst kon nemen. Tweede werd Renet de Gorter (bon voor gramo- foonplaat) en als derde werd Marian van Vooren geboekt, die met haar pres tatie een paar nylons verdiende. Hoewel het er aanvankelijk op leek, dat Marian van Vooren kampioene zou worden, is het toch anders gelopen, doordat het meisje met de finish in zicht kwam te vallen. Leerkrachten deden het best Het schaatsenthousiasme is aanste kelijk. Onder elkaar organiseerden leerkrachten en ander personeel van de Landbouwhuishoudschool ook een hardrijderij. Onderscheid tussen dames en heren werd niet gemaakt. Om het voor het zwakke geslacht toch aan trekkelijk te maken, had men de dames een kleine voorsprong toegekend! De eerste prijs werd in de wacht gesleept door mej. B. Mulder, als tweede arri veerde de heer W. Kiewiet (de con cierge) en de derde prijs behaalde mej. H. Mulder. Als „De Dageraad" en de „Dokter Wagcma- ker" elkaar na een moeizame worsteling met het ontmoeten, is dat voor de meeste passagiers een verademing! De schepen kun nen in eikaars vaargeul gaan varen, zodat de aankomst verzekerd is. Dit plaatje van de dagelijkse ontmoeting werd geschoten door Goos Westerlaken, een van de bootscholiercn. Met het oog op feesten in 1964: We hebben er weer een club bij! Ge lijk met de geboorte ervan is ook de overlijdensdatum al vastgesteld: direct na de festiviteiten ter gelegenheid van de 550-jarige stadsrechten van Texel. Doel: het kweken van baarden. Lid kunnen worden alle welwillende Texe laars, die het goed menen met hun eiland en die niet al te benauwd zijn. Start met 9 leden Dinsdagavond werd de oprichting van de nieuwe club een feit. Acht leden meldden zich spontaan, de negende zag in dat solidariteit een belangrijke zaak is. Met het kweken van de baard zal begonnen worden op 12 december 1963. Eén maal per maand zullen de leden bij elkaar komen om hun ervaringen uit te wisselen; tijdens die bijeenkomst zal een uiterst vakbekwame barbier aanwezig zijn om de baarden te soig neren. De eerste leden zijn op één uit zondering na alle inwoners van Den Burg. Die ene dappere woont in De Koog, een hoofdbestuurder van de VW, ervan overtuigd dat hij slechts heel kort de enige Koger baardman zal zijn. De redactie van de Texelse Courant neemt voorlopig het secretariaat van de Baardenclub op zich. Ledenlijsten wor den niet gepubliceerd. Hij die lid wil worden geve zich op! Na enige tijd zal hij (op zij, maar dat is nauwelijks te verwachten) een uitnodiging ontvangen voor een gezamenlijke bespreking. Ook al een erelid! De club heeft zich al direct een ere lid aangemeten. Het is de heer W. Albers te De Waal, die de eerste was die het plan opperde. Hij zal plaatsge noten gaarne als lid noteren. Laat het idee een baard hebben, wij zijn ervan overtuigd dat het plan veel reactie zal teweeg brengen. Ook ingezonden stukken, pro of con tra, zijn van harte welkom! LEZING VOOR 'T NUT GING NIET DOOR De lezing over „Het Loodswezen langs de Nederlandse kust", die woens dag voor 't Nut zou worden gehouden door de heer W. Kalkman, vindt we gens de onzekere bootdienst tot nader aankondiging geen doorgang. de natuurzuivere LIEVE LENTE, KOM TOCH WEDER, LIEVE LENTE KOM TOCH GAUW En als je de mensen vraagt waarom ze zo verlangen naar de lente, dan is het antwoord door zovelen gegeven vrijwel eensluidend. Ook al wordt het antwoord op verschillende wijzen uit gedrukt. ,,'t Wordt langer licht", ,,'t Lijkt alle maal zo nieuw in de natuur"; „als de bomen eerst maar beginnen uit te lopen" enz. enz. Waarom zou men hier niet zichzelf afvragen wat achter al dergelijke uit drukkingen verscholen gaat? Je eigen verbondenheid met de na tuur, waar je toe behoort, waar je blij mee bent, ook al vrees je die natuur soms. Toch denk ik dat het nog dieper in ons leeft, dan alleen maar dat gevoel van natuurgebondenheid. Het gaat terug tot de Maker van dit natuur, dus ook van jezelf. Die Schepper, Die niet alleen zijn woord „Zie, Ik maak alles nieuw" ver vult pas op het einde der dingen; maar Die telkens weer, ook in de komst van iedere lente ons herinnert aan Zijn aanwezigheid, Zijn werkelijijkheid, waaraan niets ontgaat, waar U of ik niet buiten staan. Zo is verlangen naar de lente niet alleen maar een natuur-gevoel; zelfs niet alleen maar het heimwee in ons naar het nieuwe, het betere. Het is Gods aanwezigheid in ons. Die op zo ontelbaar veel manieren, en ook langs dit verlangen naar lente, Zijn nieuwheid aan ons wil geven. Aan ieder persoonlijk, die werkelijk weg wil van de oude mens, de mens van zwakheid, van gebrek en tekort, wat je zo dikwijls innerlijk ondervindt en waar je mee leeft. 't Wonder van de nieuwe lente, ja prachtig, vol bewondering, maar vooral in jezelf dat wonder van Gods liefde en zorg om je, de dagelijkse vervul ling van Zijn woord: „Zie, Ik maak alles nieuw". P. Th. B. SCHAATSWEDSTRIJDEN SVO-SVC Sportvereniging Oosterend organi seert zondagmorgen half 11 schaats wedstrijden op de Putten tussen S.V.O. en S.V.C. over drie afstanden GEZAMENLIJKE DIENST GEREFORMEERDEN EN HERVORMDEN Men schrijft ons: Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg een gezamenlijke dienst van Gereformeerden en Her vormden worden gehouden. Mogelijk zullen verschillende lezers zich afvragen of dit nu bijzondere ver melding waard is. Er zijn immers in het verleden al meer van dieze diensten gehouden. Toch zijn wij van oordeel, dat er a.s. zondag werkelijk wel van iets bijzon ders kan worden gesproken. De dien sten, die tot nu toe samen werden ge houden waren zangdiensten, kerstnacht- diensten enz. Zij kwamen nooit in de plaats van de zondagse hoofddienst. A.s. zondag is dit wel het geval. Toch kunnen we in zekere zin ook nu van een bijzondere dienst spreken. In deze maand wordt n.l. het feit herdacht, dat 400 jaar geleden de Heidelberger Catechismus het licht zag. Dit geschrift wordt na zoveel jaren door de Gerefor meerde Kerken en de Hervormde Kerk nog als belijdenisgeschrift erkend. Wij stellen ons voor, dat diverse ou deren aan deze Catechismus herinne ringen bewaren van zeer moeilijk te leren vragen en antwoorden. Inderdaad is de taal van dit belijdenisgeschrift zodanig, dat de jongeren er zich niet zo door aangesproken gevoelen. Het is zeker ook geen geheim, dat de middag kerkdiensten, waarin de Catechismus werd en wordt behandeld niet altijd gewaardeerd worden. Aan de andere kant is het zeker, dat zeer velen, mede door de Catechismus, het enig houvast in hun leven hebben gevonden. Wij denken hierbij speciaal aan zondag 1, waarin het gaat over de enige troost in het leven en het sterven. Ook zondag a.s. zal dit het onderwerp van de prediking zijn. Wij menen, dat de Waarheid, die in Zondag 1 beleden wordt ook de enige grond is, waarop kerken elkaar kunnen vinden. En o.i. ook zullen moeten vinden! In de vragen en antwoorden van deze Zondag wordt immers beleden, dat Jezus Christus onze Heer is, omdat hij ons gekocht en betaald heeft. En spreekt het niet van zelf, dat mensen, die één Heer hebben bij elkaar behoren. Wij hopen, dat zeer velen de dienst van a.s. zondag in dit licht willen zien en zo weer een stap dichter komen bij de overtuiging, die door de bekende 18 Gereformeerde en Hervormde predi kanten is uitgesproken, n.1. dat de ge scheidenheid van Gereformeerden en Hervormden niet langer kan worden geduld.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1