(frocn fwartsfjexeh in het harL, Burgemeester C. de Koning opende nieuwe T.E.M.-kantoor Directeur N.V. TESO geschorst Compleet ingericht fraai gebouw voor minder dan twee ton fr WÊÊÊÊÊÊEÊMm Ég®* ■HB Baarden ,ang fflfSDAG 5 FEBRUARI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 773Ï COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrokkcrt) Den Borg, Texel - Postbox 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags m rrfldags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boernalen» bank. Postgiro 452. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. na, De voorgevel v:m het nieuwe TEM-kantoor aan liet Schilderend te Den Burg In de aanwezigheid van een vrijwel voltallige gemeenteraad, wethouders, commissarissen en personeel heeft burgemeester C. De Koning donderdag morgen de opening verricht van het nieuwe T.E.M.-kantoor aan het Schilder end. Daarmee is een smaakvol eind gekomen aan de vervelende omstandig heid dat gewerkt moest worden in verschillende onderkomens. Directie en administratie doen thans hun werk in een modem fraai uitgevoerd gebouw, dat compleet met inhoud minder dan twee ton heeft gekost, ie directeur van de N.V. T.E.M., de teer B. Kleinhuis, verwelkomde de anwezigen en vertelde iets over de edenen, die het TEM-bestuur hebben loen besluiten om dit ruime, op de toe- iamst ingestelde, gebouw te laten neer- etten. Met het toenemen van het aan- al afnemers groeide ook de papierwin- :el van technische administratie, ar- hiefmateriaal etc. Wegens ruimtege- >rek werd een en ander op diverse ilaatsen ondergebracht op een manier, lie het snel opslaan van de vele pape assen zeer bemoeilijkte. Daarbij kwam lat de directie aan het Schilderend was [ehuisvest en de administratie in de aatste resten van ons oude raadhuis.. Iet is dus duidelijk, dat niet van een iverbodige stap kon worden gesproken, oën dit gebouw werd aanbesteed. Dankbaar De heer Kleinhuis toonde zich dank- >aar jegens de aandeelhoudster, de Hneente Texel, voor de vlotte wijze, SSarop indertijd het benodigde crediet 5 verstrekt en eveneens jegens de raad ran commissarissen voor hun goed- :euring en de aannemers voor de keu- ige afwerking van het geheel Bijzon- .er prettig is samengewerkt met de rchitect, de heer v.d. Struys, het TSM-personeel e.a. Enveloppe met inhoud ftaarop overhandigde de directeur ,fr; president-commissaris, burgemeester De Koning, een brievenopener, waarmee een aan de wand van de hal evestigde grote enveloppe moest wor- en opengesneden. Als afzender ver meldde de enveloppe de heren J. C Bruin en B. Kleinhuis. De enveloppe bleek een fraai schilderij te bevatten, voorstellende de heer R. P. Keijser, die indertijd ten nauwste betrokken is ge weest bij het oprichten van de Texelse Electriciteitsmaatschappij. Burgemees ter De Koning memoreerde het verle den van de maatschappij en de snelle groei, waarbij hij van een spectaculaire ontwikkeling meende te kunnen spre ken. Na de rondgang door het nieuwe kan toorgebouw sprak in de vergaderzaal onder meer de heer Ir. M F. H. Gebhard, technisch commissaris. Hij roemde de TEM als een maatschappij, die een voorbeeld voor vele anderen is, en sprak zeer waarderend over het be drijf en haar directie. Dat Texel geen achtergebleven plattelandsgebiedje is, stond voor hem wel vast! De dan volgende uiteenzetting van de heer B. Kleinhuis over de groei van het machinepark en de technische instal laties, gaf de aanwezigen een goed beeld van de vooruitgang en de plan nen voor de naaste toekomst, de bouw van een grote schoorsteen, het plaatsen van de nieuwe motoren, de aanleg van een brandstofpijpleiding van Den Burg naar de haven van Oudeschild etc. De heer J. Grisnigt sprak namens het personeel en bood de directie een ver lichte globe aan, die een plaatsje in de vergaderzaal zal blijven innemen. Nadat de aanwezigen een excursie langs gebouwen en magazijnen hadden gemaakt, was het formele gedeelte van het openingsgebeuren voorbij en werd een gezellig samenzijn in de vergader zaal nog enkele uren voortgezet onder SE-RUM GEEN SERUM (Ingezonden) Geachte Redactie, Als buren van Sieme willen we aan de pseudoniem schrijver Jean de 1' ile enige dingen over zijn schrijver gaan- gaande Sieme Luitse recht zetten. In de eerste plaats waren we als buren zeer getroffen door het schrijven van genoemd artikel. De familie van Sieme nog niet genoemd. Heeft de schrijver geen betere artikels weer te geven. Laat de dode toch in vrede rusten. Sieme heeft in al die jaren dat hij naast ons woonde, nog nimmer een hoed gedragen, wel een pet. En wat hij gedronken had was trou wens geen serum, want een onzer buren heeft Sieme zelf gevonden en thuisge bracht en het betreffende flesje lag naast hem. En het ergste in het schijven is over de armenkas; zijn zuster en hij hebben geen cent van de armenkas of van de bevolking van De Koog nodig gehad Zijn zuster is altijd schoolschoonmaak- ster geweest en werkte ook bij andere mensen en dit eerlijk verdiende geld werd haar dan ook betaald. Wel heeft ze zelfs geld uitgeleend. Nee, geachte schrijver, dit is geen opbouwend artikel; Iemand die Sieme nooit gekend heeft, lacht allicht om Uw schrijven. Wat wel waar is, is dat wij Sieme in onze dorpskring missen. Misschien heeft de schrijver een vol gend keer in zijn eigen familiekring zo een figuur, waar hij het Texelaartje mee op kan vullen. De buren. Het doet ons genoegen dat wij de volgende rectificatie kunnen plaatsen, die wij van de schrijver Jean de l'ïle ontvingen, juist toen ons vorig nummer ter perse ging. Red. „In mijn verhaal over Sieme is door een aan mij verkeerd verstrekte inlich ting, een storende fout geslopen. In tegenstelling met wat er in het verhaal staat vermeld, doet het mij een groot genoegen te kunnen vertellen, dat Sieme en zijn zuster niet arm zijn ge weest. Het moet zo geweest zijn, dat zij inplaats van uit de armenkas te moeten leven, geld genoeg hadden om het zelfs nog te kunnen uitlenen. Jean de l'lle GESLAAGD Donderdag j.l. slaagden te Amster dam voor het diploma gezinsverzorg ster mej. C. Maas, Den Burg, en mej. C. Bakker, De Westen. De dames waren opgeleid in het Opleidingshuis voor R.K. Gezinsverzorgsters te Amsterdam. Gefeliciteerd! S.V. TEXEL Het voetbalprogramma is weer één week verschoven. Dat betekent „trainen". A.s. woensdag weer allemaal present in de zaal. Zorg er voor in prima con ditie te blijven. Op 23 of 24 februari a.s. wordt ons balmasqué gehouden in hotel „De Lin- deboom-Texel". We vertrouwen, dat weer zeer velen zich zullen gaan voorbereiden, zodat de deelname van gemaskerden weer een bewijs zal zijn dat deze feestelijke ge beurtenis op prijs wordt gesteld. het genot van de drinkbaarheden. gewenste eet- en De smaakvol ingerichte vergaderzaal Smaakvolle inrichting Het is bijna verbluffend te ontdekken hoe achter de weinig imponerende voor gevel van het geheel gelijkvloerse ge bouw een aantal zeer ruime en smaak vol ingerichte vertrekken schuil gaat. In de hal wordt permanent een tentoon stellinkje van elektrische gebruiksvoor werpen gehouden, dat de bezoeker moet wijzen op de vergaande mogelijkheden van de elektriciteit. Achter een glazen wand zien we de grote administratie ruimte, waar mevr. J. M. Kikkert-Bak- ker, de heer B. v.d. Berg en de incas seerders hun werk doen. Via de lange gang die langs alle vertrekken voert, komen we in het kantoor van de heer Wit (administrateur), gevolgd door ge lijkvormige vertrekken, bestemd voor de heren J. C. Bruin (economisch ad junct-directeur) en B. Kleinhuis (direc teur). Na een kluis en keuken, waar onder zich een kelder voor opslag be vindt, komen we tenslotte in de ruime vergaderzaal. Alle vertrekken lijken bijzonder luxe ingericht, doch bij nader inzien is het de zeer gelukkige keuze van kleuren en materiaal geweest, die alle vertrekken de huiselijk-warme sfeer geven. De hoofdaannemer was fa. B. Gieze, de elektrische installatie werd aange legd door de fa. M. Bakker, fa. J. G. Oele zorgde voor het aanbrengen van het sanitair, schildersbedrijf J. J. Vonk bracht de fraaie kleuren aan en voor de aanleg van de centrale verwarming te- krot de fa. J. Schoo. Bij de N.V. T.E.S.O. zijn de spanningen tot ontlading gekomen. Do heer P. Sibinga Mulder, nog geen twee jaar directeur van de vennoot schap, is door de Raad van Commissarissen schorsing aangezegd. De schorsing is gisteren, maandag 4 februari 1963, ingegaan. Dit ernstige besluit is door de Raad van Commissarissen genomen nadat bg voortduring gebleken was, dat met de heer Sibinga Mulder generlei vorm van samenwerking mogelijk was. Binnen een maand na genoemde datum zullen de aandeelhouders van N.V. T.E.S.O. in een algemene vergadering bijeen worden geroepen teneinde hun oordcel over het schorsingsbesluit uit te spreken. Indien de vergadering het besluit bij eenvoudige meerderheid van stemmen goedkeurt, volgt ontslag. In deze vergadering zal het besluit door de president-commissaris, de heer C. J. de Lugt, uitvoerig worden toegelicht. Uiteraard zal de heer Sibinga Mulder gelegenheid tot weerwoord worden geboden. Lezers, mannen, vrouwen beiden, 'k Laat mij eventjes verleiden Deze week een lied te wijden Aan de allernieuwste sport, Die, wanneer wij het beleven. Want dat duurt heus nog wel even, Aanstonds binnen Texels dreven Heel spontaan bedreven wordt. Ik bedoel het baard kweken, Dat, heb ik het goed bekeken, Niet een kwestie is van weken, Maar van vele maanden lang. Want dat is geen sinecure En 't zal heus wel even duren Eer de eerste baarden gluren Op de nu nog kale wang. 'k Zit nu reeds te prakkizeren Mij voortaan niet meer te scheren, Dat spaart duiten, mijne heren, En tegen het volgend jaar Als wij allen feest gaan vieren En over het eiland zwieren. Mag 'k mij met een baard reeds sieren En een lange, reken maar! Dat is juist het leuke, vrinden. Dat je zelf maar uit moet vinden Wat je om je kin gaat winden. Stoppel tocht, of lang of kort. Mogelijk kunnen de heren Dan een show organiseren, 't Is tenminste te proberen. Als het maar gezellig wordt. ja, het kan gezellig worden Als die hele baardenhorde (Pas gekweekte of verdorde) Trots over het Bolt je gaat. Maar één ding, geachte heren, Hoe de dames reageren Op deez' actie anti-scheien, Is een vraag die 'k open laat. Huib de Rijmelaar. Feestelijke herdenking rond 15 oktober R.K. KERK TE DEN BURG BESTAAT HONDERD JAAR Dit jaar zal de R.K. Kerk te Den Burg 100 jaar bestaan. Onder voorzit terschap van de Zeereerw heer Pastoor Persoon hebben afgevaardigden van alle Katholieke verenigingen donder dagavond j.l. in hotel „De Zwaan" een vergadering belegd teneinde na te gaan op welke wijze dit feit zal worden her dacht. Vele suggesties zijn gedaan en reeds is een commissie benoemd die is belast met het uitwerken van de ver schillende plannen. Het overgrote deel der leden van de parochie St. Joannes de Doper was het er mee eens dat het eeuwfeest van hun kerk moet worden gevierd. De ma nier waarop was onderwerp van dis cussie. Het feit kan n.l. worden her dacht door een zuiver intern kerkelijk feest, maar ook in een stijl zoals men een priesterfeest pleegt te vieren. De pastoor zelf bleek veel voor het laatste te voelen, maar een combinatie is mis schien het meest gelukkig. Met het idee van een parochiecadeau kon men ook instemmen, maar het plan van pastoor Persoon om dit geschenk voor de kerk (waaraan door alle paro chianen wordt bijgedragen), te laten bestaan uit de vernieuwing van alle banken in het kerkgebouw, vraagt zeer veel geld en lijkt erg zakelijk. Welis waar bestaat het meubilair van het kerkgebouw uit een merkwaardig alle gaartje van oud en nieuw, maar voor een algehele vernieuwing, waarmee een zeer groot bedrag is gemoeid, achtte men de tijd nog niet rijp. Enkele aan wezigen brachten andere ideeën naar voren. Veel bijval kreeg het plan om in de linkergevel van het kerkgebouw een gebrandschilderd raam aan te laten brengen. Een beslissing in deze is niet gekomen; dat zal een der taken zijn van de commissie van voorbereiding die uit de aanwezigen werd gekozen. De com missie bestaat uit de heren P. Luijckx en C. Duin, mevr. A. Timmer-Witte en mej. A. de Porto. Bij hen zullen zich dan nog de vertegenwoordigers van de dorpen voegen. NIEUWE ASSISTENT VOOR STREEKONTWIKKELING Met ingang van 1 februari is als hulpassistent voor de Streekontwikke- ling benoemd de heer P A. Bakker Jzn., „Jonkersbergen", Hemmerweg, Den j Hoorn. De heer Bakker volgt in deze functie de heer J. M. Witte, „Agnes" op, die j sinds enige maanden in dienst is van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren te Alkmaar De heer Bakker zal speciaal belast worden met activiteiten, die uitgevoerd worden in het kader van de Streekont- wikkeling „Texel". Met name denken wij hierbij aan proeven op het gebied van de schapenhouderij. WAT EEN BEDRIJFSECONOMISCHE BOEKHOUDING ONS LEERT Dat is werkelijk heel veel! Zo zijn we de laatste jaren allerlei dingen aan de weet gekomen, waar we mogelijk wel een vermoeden van hadden, maar veel te weinig om het de boeren te kunnen propageren. We willen U eens een paar van die dingen noemen. a. Waar komt het door, dat het ene be drijf toch zo veel beter uit de bus komt dan het andere? Een onderzoek in Zeeland leerde, dat dit vooral een gevolg is van een meer of minder hoge opbrengst per ha. Mogelijk zegt U: „Is dat iets bijzonders? Dat spreekt toch vanzelf". Dit laatste is beslist niet het geval. Er zijn heel wat landbouwers, die menen, dat het vooral de kwestie van het bouwplan, de prijzen van de producten, de hoogte van de pacht of ook van meer of minder geluk is. Uit bedoeld on derzoek bleef echter, dat de op brengst per ha. verreweg de belang rijkste factor is. Dus bij de akkerbouw hoge kilo gramopbrengsten van graan, aard appelen en bieten, bij de veehouderij veel melk, lammeren en wol per bunder. Ik geloof, dat wij ook met name bij de veehouderij veel te weinig overtuigd zijn van het belang van een flinke veebezetting. Het maakt een enorm verschil of we 4.000 kg. melk of 8.000 kg. melk van een bunder halen, of wel 10 of 15 lammeren van een hectare naar de markt brengen. Vooral op niet te grote bedrijven, waar per bunder zoveel mogelijk moet worden ge haald, maakt het een groot verschil uit of het bedrijf extensief of inten sief wordt gevoerd. b. Een ander punt. Uit de gegevens van de bedrijfseconomische boek houding op akkerbouwbedrijven blijkt, dat men met pootaardappelen niet direct aan de winst toe is. Als „leken" horen van geldelijke op brengsten van 3.500,per bunder pootaardappelen zijn ze geneigd om aan te nemen, dat dit wel een rijk- makerij moet zijn. Men behoeft niet eens een zeer ingewikkelde boekhou ding te hebben om na enig rekenen tot de conclusie te komen, dat er bij de genoemde opbrengst voor de boer nog niets aan zit. Enige tijd geleden schreven wij, dat de teelt van pootaardappelen voor diverse bedrijven de kurk is, waar op het bedrijf drijft. Maar dit zijn dan ook bedrijven, waar de bruto- opbrengst per ha. beduidend hoger ligt dan het bedrag, dat wij hiervoor noemden. c. Naast een hoge opbrengst per ha. gaat de productie per man, dus de hoeveelheid melk, lammeren, graan, aardappelen en bieten, die één man voor zijn rekening neemt een steeds grotere rol spelen. Als men er door doelmatiger werken in slaagt om op een gemiddeld Texels bedrijf een halve man „af te stoten" zonder dat de productie daarvan lijdt, dan be tekent dit een flinke verhoging van het inkomen. Ook al zou men in de plaats daarvan iets meer loonwerk laten verrichten betekent de ver mindering aan mankracht vrijwel altijd een verbetering van het in komen. Wij hopen, dat het bovenstaande verschillende Texelse landbouwers nog eens aan het denken zal zetten over de vraag of ook voor hun bedrijf een be drijfseconomische boekhouding een be langrijk hulpmiddel kan zijn. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1