Opa heeft Fotoclub gaat leden werven Si „De Kiekendief" hield jaarvergadering b Tijdens de rondvraag van de donder dag j.l. gehouden jaarvergadering van de Texelse fotoclub „De Kiekendief" bebben de leden beraadslaagd over activiteiten die zouden kunnen leiden tot vergroting van het huidige ledental. Hoewel zowel uit het jaarverslag van de secretaresse van de club, mevr. A. Tiessen-Spaans, als uit het financieel verslag van penningmeester B. v.d. Berg bleek, dat „De Kiekendief" nog steeds tot de bloeiende verenigingen kan worden gerekend, dienen toch stap pen te worden ondernomen om het doen en laten van de club in bredere kring bekendheid te geven Vastgesteld werd dat de mening, als zou de fotoclub be staan uit een aantal „keien" op foto grafisch gebied, waarbij de beginner- met-de-boxcamera zich niet op z'n plaats voelt, tamelijk diep bij de foto graferende Texelaars is ingeworteld. Er valt een duidelijke schroom waar te ne men bij overigens zeer enthousiaste amateurfotografen, om plaats te nemen tussen hen die met hun fotografische prestaties boven het gemiddelde uit steken. Boxbezitters welkom! De heren W J. Jouwersma en A. Broekman meenden dat de fotoclub niet voldoende rekening hield met de „sluimerende" wensen van vooral jeug dige beginners om in kennis te worden gebracht met de beginselen van de fotografie. Speciaal voor deze niet-ge- vorderde groep zouden lesavonden kun nen worden georganiseerd, waardoor men b.v. het zelf ontwikkelen, afdruk ken en vergroten machtig zou kunnen worden. Tijdens de discussie werd het duidelijk dat in de fotoclub twee groe pen dienen te worden onderscheiden, t.w. de mensen die reeds jaren fotogra feren en het zelf afwerken goed onder VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST WAT EEN BOER NIET KENT, GELOOFT HIJ NIET De kop van dit artikeltje is een va riant op een zegswijze, die de meesten wel zullen kennen. Intussen ben ik wel van mening, dat dit „boer" rustig kan worden vervangen door andere beroe pen. „Ongeloof" is een echt menselijke eigenschap. Dat is mij wel heel duidelijk geble ken na het artikeltje over het demon- stratiebedrijf. Op alle mogelijke manie ren heeft men gezocht naar halve of hele onwaarheden in de mededelingen, die ik over het demonstratiebedrijf deed. Enkele dagen geleden werd mij nog weer eens voor de voeten gegooid, dat het bedoelde bedrijf naast de eigen grond ook nog andere grond gebruikte, die in mijn opgave niet was vermeld. Maar ook deze critiek kan geheel wor den weerlegd. In de opgave over de oppervlakte grond, die het demonstra tiebedrijf deze zomer in gebruik had, was alle grond opgenomen. Intussen bewijst al deze critiek wel, dat de resultaten op dit bedrijf zodanig zijn, dat de meeste veehouders moeten erkennen hier lang niet aan toe te komen. Ik geloof daarom, dat het aan beveling verdient om net te doen als een collega-veehouder, die één dezer dagen naar bedoeld demonstratiebedrijf is gestapt om een en ander op te nemen. Het feit, dat dit bedrijf een demon stratiebedrijf is geeft U daar voor zeker het recht. Een telefoontje en de bewuste boer zal U graag ont vangen. De hiervoor bedoelde veehouder wil de in de eerste plaats wel eens kijken of de vaarzen na de opzienbarend goede productie nog wel „vlees op het lijf" hadden. Van dit laatste is hij nu wel overtuigd. Bij zijn bezoek was hij verder tot de conclusie gekomen, dat op het demonstratiebedrijf prima ruw- voer aanwezig was. Wij menen, dat dit inderdaad een zeer sterk punt van dit bedrijf is. Het hooi is geventileerd hooi, waarvan de kwaliteit ver boven die van het gemiddelde hooi ligt en ook het kuilgras steekt daar flink boven uit. In dit verband willen we nu al weer wijzen op het belang van een goede methode van conservering voor gras tot hooi of kuilgras. Met name menen wij, dat het ventileren van hooi nog te weinig ingang vindt. Een punt, waarop wij ook nog wel eens willen wijzen, is de methode van weiden. Op het demonstratiebedrijf worden de melkkoeien in het voorjaar vrij lang 's avonds weer op stal gezet. Ook in de herfst wordt de methode van het 's nachts opstallen al weer vroeg toegepast. Mede op grond van ervaringen op andere bedrijven menen wij, dat dit aanbeveling verdient, vooral ook uit het oogpunt van besparing aan gras. Het is wel zeker, dat in een weide met een flinke voorraad gras van goede kwali teit van luxe-consumptie moet worden gesproken. Dit wordt enigszins belet door de dieren 's nachts op te stallen en eventueel wat hooi van mindere kwaliteit te geven. Op deze wijze spaart men gras voor het maken van ruwvoer, zonder dat de dieren te kort wordt gedaan. En hooi of kuilgras, dat gemaakt kan worden van gras, dat in het voorjaar groeit is van buitengewone waarde. Ook bij goe de conserveringsmethoden wordt ruw voer, dat van herfstgras wordt ge maakt, nooit van de kwaliteit, die we kunnen krijgen van voorjaarsgras. En daarom herhalen we het nog eens: Bij de winning van ruwvoer is de eerste klap een daalder waard! C. v. Gr. de knie hebben en de beginners, die zich nog beperken tot het maken van de foto en de afwerking in handen ge ven van de fotohandelaar. De belangen van deze groepen verschillen zeer en de meeste leden konden het er mee eens zijn dat met deze situatie rekening dient te worden gehouden als er een spreker wordt uitgenodigd, een dia-avond wordt gegeven etc. Het is een feit, dat veel mensen die aanvankelijke enthou siast een bezoek brachten aan een der clubavonden, min of meer gedes- illlusioneerd huiswaarts keerden, om dat zij vonden dat veelal te hoog werd gegrepen en dat de gesprekken zich te veel concentreerden rond detailproble men die slechts de gevorderde kunnen interesseren. Hierdoor zijn vele adspi- rantleden afgeschrikt. Speciaal voor beginners Dat het aantal leden van „De Kieken dief" momenteel niet langer toeneemt is teleurstellend voor het bestuur, dat van mening is dat zich onder de Texe laars zeer vele amateurs bevinden die een grote belangstelling voor hun hobby aan de dag blijken te leggen. Deze men sen nu wil men aan de gelederen van de fotoclub trachten toe te voegen door het organiseren van evenementen, spe ciaal voor hen bedoeld. Men denkt daar bij aan de reeds genoemde afwerk- avonden, terwijl ook een fotowandel tocht mogelijkheden zou bieden. Deel neming aan zo'n wandeltocht of af- werkavond is uiteraard geheel vrij blijvend. Daarbij kunnen de fotogra fische wetenswaardigheden en tips spe lenderwijze worden gedoceerd in een sfeer van ontspanning. Het ligt in de bedoeling dat de „Kiekendief" in het komende voorjaar met deze activiteiten gaat starten. Het moet mogelijk zijn dat op het eiland Texel, dat fotografisch zo veel te bieden heeft een grotere fotoclub bloeit dan de thans uit 22 leden bestaande Kiekendief. ZIEKTE EN DOOD IN VROEGER EEUWEN Nederland is de laatste jaren het land met de laagste sterftecijfers ter wereld. Maar moeilijk kunnen wij ons voor stellen, dat nog honderd jaar geleden de levenskansen zoveel geringer en de gemiddelde leeftijden zoveel lager wa ren. Vooral de kindersterfte was ver schrikkelijk. Van grote gezinnen bleef soms maar een enkel kind in leven, ouders, die van hun tien kinderen er acht mochten behouden, vormden een gelukkige uitzondering. Ook volwassenen werden door veel meer ziekten en gevaren bedreigd. Toch moeten we al dit leed maar niet te tragisch opvatten. Als alle sinds 1650 geboren kinderen een thans normale leeftijd hadden bereikt, zou Texel bij gelijkblijvende geboortecijfers nu 4.798.464 inwoners tellen. Stelt U zich de drukte maar eens voor! Ontstellend was ook het aantal vrou wen, dat in het kraambed het leven verloor. Een treffend voorbeeld van de toenmalige toestanden levert het vol gende grafschrift uit Oosterend, al doet het ons wat vreemd aan zulke droevige gebeurtenissen te gebruiken voor het opgeven van een raadseltje: „De vrouw van de collr. T. Snip Antje I. Boon in den Heer gerust den laatst Octobr 1757 out 33 jaer 7 maand 6 dagen benevens haar soon in haar arme die sooveel dagen geleeft heeft als de eerste letter van sin naam be tekent. Nu weet gij wie dat ik ben Of wie dat ik geweest ben. Ik kan U o voor bijgangers in het donker niet kennen. Kent u selven vaarwel" De oplossing van het raadsel vindt U onderaan dit artikel 1). Veel mannen bleven al jong als we duwnaar achter, zij hertrouwden, soms met aanzienlijk jongere vrouwen en dan kon de geschiedenis zich herhalen. Op deze wijze ontstonden enkele zeer grote gezinnen. Het Texels rekord op dit gebied staat wel op naam van de legendarische Jan Pietersz Witte (geb. 1810). Hij moet op het Raadhuis een bekende verschijning zijn geweest, want hij kwam er vier maal om te trouwen en 21 maal om de geboorte van een kind aan te geven. Zijn tijdgenoten Jan Gerritsz Schraag en Pieter Jacobsz Hin (beiden drie vrouwen en zeventien kin deren) mogen in dit verband niet on vermeld blijven. Weinig is bekend over de juiste doodsoorzaak van onze voorouders. Al leen in 1781 en '82 heeft een actieve administrateur het nodig gevonden de oorzaak in de begraafregisters te ver melden; in het laatste jaar staat er bovendien de leeftijd bij. Niet altijd worden we daar veel wijzer van. Een één jaar oud kind van Jacob Pz. Ver- berne uit Den Burg en de 75-jarige Albert Ariesz Remmers uit Den Hoorn stierven beiden aan „kwijnende ziekte". In gevallen van kindersterfte vond men de aanduiding „kinderziekte" of „stuijpe" al voldoende. Een 7-jarig kind van Jacob Bakker uit De Koog had een „zeere keel". Ook heerste er de een of andere vorm van pokken, deze ziekte^ veroorzaakte de dood van een 3-jarig kind van Gerrit Vlaming in Oost en van een kind van Arie Klok uit Den Hoorn. Bij een paar andere kinderen uit Den Hoorn was sprake van kinderpokken. Een kind van Jan Cz. Gomes uit Oude- schild stierf het stond er heus van schrik. Bij volwassenen was in de meeste gevallen „koors" de doodsoorzaak, geen ziekte dus, maar een symptoom van tal van ziekten. Aan deze kwaal stierven o.a. Tijs Arisz Zunderdorp en Hendrik Dito uit Oudeschild; Pieter Poulusz Kikkert, Cornelis Jacobsz Roeper en Jacobus Verberne uit Den Burg; Frede- rik Gz. Slot en Jan Gz. Kuijper uit Oosterend, Jan Stark (Zevenhuizen), Jacob Augustijnsz Dijksen uit De Waal, Cornelis Jacobsz List en Harmen IJs- brandsz Brouwer (Oost) en Wiebrand Koorn en H. Jacobsz Lap uit Den Hoorn. Dirk Kok uit Oosterend bezweek aan „heete koorse". Tering eiste ook nogal wat slacht offers. Aan deze kwaal leden Jan Lodewijksz Vermeulen, Bouwe Cz Bak ker en Antje Kikkert uit Den Burg, Klaas Jacobsz Vermeulen van Bargen, Hendrik Pietersz Zoetelief van Wester geest en zijn broer Jacob Pz Soetelief van de Noordkaap, Jan Rosendaal, 72, en Jacob Dogger, 28 jaar, in Oosterend en Cornelis Pietersz Mossel van Oost. Van de tering moet blijkbaar wel on derscheiden worden de „borstquaal", waaraan Hendrik Jansz Biem van Westergeest en zijn zoon Maarten een nelis Jacobsz Stark uit Oosterend en paar maanden na elkaar stierven. Cor- een kind van Pieter Cz Hin (Ooster geest) leden aan een gelijksoortige borstkwaal. „Pluris" werd apart ver meld bij Arien Cz Duijnker uit Oost; Jan Klaasz Slot (44 jr. Oosterend) had, het klinkt wat dubbel op, borstpleuris. de stammoeder van het r.k. geslacht Pietertje Sieuwerts uit Den Hoorn, Witte, overleed op de gezegende leef tijd van 81 jaar aan „watersugt". Ook hier vinden we slechts het symptoom oedeem en moeten we naar de oorzaak '(nieraandoening, hartzwakte?) maar raden. Voor Lammert Jansz Reij uit De Waal en Martje Simons Duinker (24 jr., Den Hoorn) werd dezelfde doodsoorzaak opgegeven. Arien Dijksen (Dijkmanshuizen) werd door een be roerte getroffen, hetzelfde overkwam Gerrit Jacobsz Kooijman uit Oosterend en Arie Buijker en Jan Lammertsz Dito uit Oudeschild. Een aantal personen stierf „subit", in enkele gevallen denken we aan de coro naire trombose, die tegenwoordig zo veel slachtoffers maakt onder mannen boven de veertig jaar, maar ook vrou wen, zoals Martje Kwast, de vrouw van Dirk Kikkert, en Willempje Zuijde- wind op Westergeest (42 jr.) en jonge mannen als IJsbrand Cz Schagen (26 jr., Zevenhuizen) en Klaas Daalder, 15, Den Hoorn, overleden plotseling. Aaltje Reijers uit Den Hoorn bewees, dat ook „senuwsiekte" dodelijk kan zijn. Slechts vier personen stierven in de beide ge noemde jaren aan kanker, vijf, als we de „waterkanker" van Jan Jansz Duijn ker (76 jr., Den Hoorn) meerekenen. Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat deze gevreesde kwaal ook in enkele andere gevallen de werkelijke doods oorzaak is geweest, maar niet als zo danig is onderkend. „Verval van krag- ten", waarschijnlijk wijzende op hoge leeftijd, ondermijnde Hiltje Pietersd. Reij uit Den Burg en Hendrik Vlaming van De Waal Bij Cornelis Dirksz Koorn uit Spang luidde de diagnose „ziekte"; hij was 88 jaar en stierf dus niet van „ouderdom", zoals Leendert Bas |(89, De Waal), en Cronelis Timmerman (86 jr., Oosterend). Het wegverkeer leverde toen nog niet zoveel gevaar op als tegenwoordig, maar andere ongelukken kwamen na tuurlijk wel voor. Een anderhalf jarig kind ^an Klaas Salm (Oosterend) kwam om het leven door kokend water, Aaltje Kooger uit Oudeschild was doodgeval len, Willem de Lange was verdronken. Texelse zeelieden, die verre reizen gin gen ondernemen, konden beter hun testament maken. Jacob Hendriksz Bas keerde nooit terug van een reis naar Indië, Pieter Jansz van Heerwaarden, die in 1794 naar Oost-Indië was uitge varen, viel in handen van de Engelsen en stierf in 1797 in gevangenschap in Engeland. Ook dichter bij huis was de zee niet zonder gevaar. In 1792 verdron ken zeven Hoornder zeelieden waar schijnlijk de bemanning van een loods boot onder wie Jan Drijver, Cornelis Duijnker en Leendert Kunst. De akten van de Burg. Stand laten heel discreet de doodsoorzaak weg, om het beroepsgeheim van de arts niet te schenden. De ziekten en kwalen van de 19de eeuw kunnen we uit deze bron dus niet halen. Een plotselinge opeen hoping van sterfgevallen in 1829 doet een epidemie (pokken?) vermoeden. Het overlijdensregister moest met een extra deel worden aangevuld. In juli van dat jaar bereikte de epidemie een hoogte punt, het gelui van de doodsklokken was niet van de lucht. Nadien is de medische toestand steeds verbeterd; leeftijden, die vroeger slechts bij uit zondering werden bereikt zijn nu tot regel geworden. Met een van deze uitzonderingen wil ik besluiten. Het betreft Pieter Sij- brandsz Keijser, de stamvader van alle Keijser's, een man van gewicht en aan zien, wiens overlijden in 1802 in de Oprechte Haarlemsche Courant werd geannonceerd. Eigenlijk hoort deze ad vertentie in de toen nog niet bestaande Texelse Courant thuis. Nu, na 160 jaar, zullen we de zwarte rouwrand maar weglaten: „Mijn waarden en tedergeliefden Echtgenoot, PIETER SIJBRANDSZ KEIJSER, wierd mij heden morgen, ten 5 uuren, in den ouderdom van 86 Jaaren en ruim 2 Maanden, door eenen zagten Dood, tot mijne hartelijke Ziels-smerte, uit mijne Liefde-armen weggerukt; van welk Sterfgeval ik, langs deezen thans gebruiklijken weg, aan Nabestaanden en Vrienden kennis geeve, met verzoek om mij van Brieven van Rouwbeklag te willen verschoonen. TEXEL, den 30 April, 1802. MARRETJE BLOM, Wed. P. S. Keijser. 1) De naam van het kind was Iwe. J. S. M. Dijt HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 febr. 5.25 en 17.59; 6 fcbr. 6.43 en 19.10; 7 febr. 7.47 en 20.08; 8 febr. 8.41 en 20.55; 9 febr. 9.26 en 21.38. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: M. 2,50; K. 2,50; T. 2,25; B. 2,50; B. 2,50; B. 2,50; H. 2,50; C. 5,—. De Koog: G. 2,50; E. 2,50; De Waal: L. 2,50; Den Hoorn: D. 10,Oudeschild: K. 5,—; Oosterend: D. 2,50; V. 2,50; B. 2,50; E. 2,50; K. 2,50; v.d. W. 2,50; v.d. V. 2,50; E. 2,50; D. 2,50; S. 2,50; v. L. 2,50; T. 2,N.N. 1,De Cocksdorp: v. E. 5,—; W. 5,—. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" De uitslagen van woensdag 23 januari: 0. Feitsma-C. Joustra 01 C. Schulte-P. Bakelaar 10 L. J. Vlugt-J. Hoogerheide 10 J. Dijt-F. R. Drevel 01 De uitslagen van de 17e ronde (30 januari) zijn: J. Dijt-O. Feitsma 01 F. R. Drevel-A. Terpstra 10 J. Hoogerheide-C. Schulte 10 P. Bakelaar-C. Joustra VsV» De situatie aan de kop is nu (met nog 3 ronden te spelen): 1. F. R. Drevel 229, 2. C. Joustra 223; 3. P. Bakelaar 164 en 4. A. Terpstra 129Vs op de voet gevolgd door L, J. Vlugt met 125%. Het is nu reeds zeker, dat Joustra en Drevel de eerste twee plaatsen zullen bezetten. Zij kunnen niet meer worden ingehaald. P. Bakelaar is zeker van de derde plaats. In verband met de voetbalwedstrijd Reims-Feijenoord zal op 6 februari niet worden gespeeld. VERTROKKEN PERSONEN Petronella H. Bakker ev. Dijt, van K 43 naar Australië; Reinier W. Dijt, van Den Burg, Hogerstraat 2 naar Australië; Martina Dros, van Schilder end 58, Den Burg, naar Engeland; Mar- garetha J. L. van der Kooi, van Den Burg, Binnenburg 15 naar Zwitserland, Baden, Badstr. 51; Martha Scheffer, van Den Burg, Vismarkt 4 naar Amsterdam, J. v. Lennepstr. 125 I. BRIDGEN Uitslag van de comp.wedstrijd van woensdag 30 januari: A.: 1. Echtpaar Gilijamse 54.76% (11) 2. Bakker-Huizinga 54.17% 4) 3. Luyckx-Wessels 51.79% 2) 4V2. mevr. Kooijman-Veenema 50.60% 3) 4Vs. Kellner-van Lenten 50.60% 7) 6. Bruin-Mantje 48.81% 8) 7. Blom-Ran 45.24% (16) 8. Gebr. v. Sambeek 44.05% 6) B.: 1. Echtpaar Jouwersma 64.29% 9) 2. Backer-Raven 55 36% 1) 3. Dam-Dros 52.38% (10) 4. Echtpaar v.d. Heerik 47.02% 5; 5. Echtpaar Beemsterboer 46.43% (13) 6. dames Hattuma-v. Hoorn 45.83% (14) 7. Gebr. Grootjes 45.24% 8. Blonk-v.d. Galiën 43.45% Backer-Raven zijn aan de kop weer iets uitgelopen op de no 2 en 3. De Gebr. v. Sambeek zijn door twee slechte beurten afgezakt naar de 6de positie en hun plaats is nu ingenomen door Bak ker-Huizinga. Na elf comp.wedstrijden hebben de eerste vijf als gemiddeld percentage: Backer-Raven 55.63 Luycks-Wessels 0 54.86 mevr. Kooijman-Veenema 53.60 Bakker-Huizinga 53.07 Echtpaar v.d. Heerik 52.64 Volgende drive woensdag 13 februari. FEUILLETON: 26. „Kindlief, dan ga je toch eerst naar je hut en knap je je wat od. Intussen zit ik al lang aan tafel". Ze zuchtte verlicht. „Ja, dat ik ook zo". Ze liepen dicht tegen elkaar ver der. „Theo?" „Liefje?" „Verspreek je niet aan tafel, hoor. Die Jansen heeft alles in de gaten". ,,U hoeft nergens vrees voor te heb ben, juffrouw Verleun We hebben een heerlijke wandeling gemaakt langs de boorden van de Rijn en we hebben ons vermeid in het aanschouwen van de deinende golfjes aan de oever. „Van de snelle vliet...." Ze schoot in een lach. „Wat kan jij een uitge streken gezicht zetten. Mooi, dat reser veren we voor tafel drie in de salon" De eerste huizen van de stad kwamen in het zicht en De Haan bleef plotse ling staan. Ze keek hem verbaasd aan. „Wat is er?" „Cobie, het is al zó lang geleden. „Wat? Wat bedoel je?" „Dat we elkaar gekust hebben. „O Theo. ben je nu achttien of achtenveertig?" Ze sloeg haar armen om zijn hals en trok zijn gezicht naar zich toe. „Zo goed, verwend jongetje?" „Wie heeft me met kussen verwend, juffrouw Verleun?" Toen ze zo stonden, met de armen om elkaar heen, fluisterde hij: „Cobie.... wat wordt het? Ja of nee?" Ze zuchtte en plantte vlug een zoen op zijn lippen, waarna ze hem losliet en voor zich uit staarde. Ze trok met haar voet een figuur in het zand, toen ze antwoordde: „Er zijn twee stemmen in me. M'n verstand zegt nee: Maar m'n hart zegt: ja. Wat vind jij het belang rijkste?" „Het hart natuurlijk. Want dat bete kent: leven. Cobie, als ik twintig was, zou ik zeggen: je maakt me tot de ge lukkigste man van de wereld. Maar toch ben ik dankbaar en blij voor je be sluit. En wanneer, aanstaande vrouw van me?" Ze keek nog steeds voor zich. „Ik kan niet eerder dan per 1 december ontslag nemen. Maar het zal wel januari wor den. Vind je het goed, als ik zeg: het komende voorjaar?" Hij drukte haar arm. „Ik vind alles goed, liefje. Nog één kusje, dan gaan we weer als nette, degelijke passagiers naar de boot. Ze duwde hem even terug. „Zeg eens, wil jij soms suggereren, dat we nu geen nette, degelijke mensen zijn?" Hij drukte een kus op haar lippen. „Jij bent mijn nette, degelijke schat. Cobie, meid, wat zal ik je verwennen, lief vrouwtje. EINDE EERSTE DEEL. HOOFDSTUK 12. Lien vindt het bespottelijk Donderdagmiddag precies drie uur meerde de „Geertruida" weer aan de Arnhemse Rijnkade en vanaf de wal en het dek werd er over en weer gewuifd. Gebruind door de aanhoudend schij nende zon gedurende de afgelopen ne gen dagen, waren alle passagiers stuk voor stuk levende reclames voor rederij Barnstra. En al was er dan iets van weemoed over het feit, dat dt vakantie, de droomreis, ten einde was, er bestond aan de andere kant ook de voldoening van wat-hebben-we-het-bijzonder-ge- troffen. De Haan stond naast de lerares, de koffers voor zich, wat op de achter grond. Even drukte hij nog haar hand. „Wanneer begint je school weer?" „Dinsdag". „Kom maandag naar Lochem. Dan zal ik je m'n fabriek laten zien, wil je?" Z* bleof voor zich uitkijken. „Goed, ik schrijf je wel met welke trein ik kom". „Ik haal je af van het station. Is er niemand voor jou hier?" Ze schokschouderde. „Wie zou het moeten zijn? Mijn directrice soms?" „Stil maar, liefje, dat verandert straks allemaal. Kijk, daar bij die grijze auto. dat is mijn dochter". Hij stak zijn hand op en ze wuifde lachend terug. Ze keek. Ja, ze heeft dezelfde trek ken in haar gezicht als jij. O, Theo. ik voorzie moeilijkheden. „Onzin, liefje, ik houd van je. Denk daar maar aan, als je straks op weg naar huis bent". „Ik zal me aan die gedachte koeste ren, Theo. Tot maandag". „Tot maandag, liefje. Ikik zal je een lift geven naar het station". Ze greep even zijn arm. „Doe het niet, Theo, ik neem wel een taxi.je hebt zoveel voor me betaald deze reis, ik heb hopen geld over" „Ik schrijf je morgen een lange brief, Cobie". De eerste passagiers gingen over de loopplank en de matroos hielp met de bagage. Er stonden verschillende auto's klaar en op de wal werden de eerste passagiers welkom geheten via onstui mige of kalme omhelzingen. Taxi's kwamen aanrijden, hopende op een vrachtje. „Ga nu, Theo", fluisterde ze. „Ik houd van je hoor je? Ik houd erg veel van je" „Tot ziens liefste. Breed glimlachend kwam Evelien van Halmekerke, geboren De Haan naar haar vader. Ze drukte zijn hand en ging op haar tenen staan om hem een kus te geven. „Nee maar, vader, wat zie je er patent uit! Wat heb je een zeldzaam mooi weer gehad, he? En hoe voel je je nu?" Hij lachte en borg de bagage achterin. „Uitstekend. Zo goed als in geen jaren. Als ik je vertel, hoe goed de reis me ge daan heeft. „Ik brand van nieuwsgierigheid. Wil je rijden, of zal ik het doen?" „Doe jij maar, Lien". Ze stapten in en De Haan keek nog even om naar de lerares, die juist gereed stond om in een taxi te stappen. Ze knipoogde even en hij glimlachte terug. Toen trok de snelle wagen op en na enkele minuten reden ze op de brede verkeersweg naar huis. „Dank je wel voor de kaarten, paps. De broers hebben ze uiteraard met vak kundige ogen bekeken. Hoe was de reis?" „Heerlijk van het eerste uur tot nu toe. Ik ben een ander mens geworden". Ze keek hem van terzijde een paar seconden aan. ,,Je ziet er ook heel an ders uit, gelukkiger zou ik haast zeg gen. Zeg, je bent gewoon diepbruin verbrand. Het flatteert je werkelijk, zeg. Je moet echt wat regelmatiger met vakantie gaan. Ik zie nu, dat het je goed gedaan heeft". „Voor honderd procent. En hoe is het thuis? Geen moeilijkheden geweest?" „Welnee, waarom? Hopen orders van Flip. Heb je nog nieuwe ideeën opge daan?" Hij knikte. „Jazeker Ik heb enkele Duitse souvenirs gekocht, die wij niet hebben. We moeten het maar eens rus tig bekijken. Misschien zit er voor ons ook wel brood in". Ze glimlachte. „Dus je hebt het aan gename met het nuttige verenigd?" „Ja, wat wil je? Het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan". „Ja, zeg, hoe ik het met je bloed druk? Heb je trouw je drankje inge nomen?" „Heel braaf, zoals dat een ordente lijke patiënt betaamt. En m'n hart is uitstekend. Ik ben weer helemaal fit en brandt van verlangen om aan de slag te gaan" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4