Cjrocn 'ZwarL-Jexels in het harL, Keelpijn ASPRO ,T ld Het Amerikaanse welvaarts- wonder op weg naar Europa Goede opvoering van Hoogheid uw kameel staat voor" Landbouwhuislioaclschool reisde per evo Ie were ron< Aspecten van de stijgende welvaart neem DINSDAG 26 FEFRUARI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7738 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld de Rooij Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. ram.; andere advert. 10 ct p. mm. ER SCHUILT TALENT ONDER DE LEERLINGEN! Donderdagavond waren wij getuige van de opvoering van de revue van de landbouwhuishoudschool. Voor die gelegenheid waren een tweetal lokalen van de school tot één gemaakt en was met eigen middelen een fraai toneel ge creëerd. 15 meisjes uit de derde en vierde klas van de school hebben de bezoe kers een pracht avond bezorgd. Het was allemaal eigen productie wat op de planken werd gebracht. De uitvoering was prima. Direct nadat het doek was geopend, kreeg het verbaasde publiek van een charmante stewardesse te horen dat de TEVO !(Texels Eigen Vliegtuig Onder neming) een wereldvlucht ging onder nemen. Niemand maakte natuurlijk be zwaar tegen de uitnodiging om mee te gaan. Gestart werd van Texel en de eerste landing werd gemaakt in Frank rijk. Het gehele programma bleek hoofdzakelijk uit zang te bestaan. De verschillende onderdelen werden door een vlotte conference van enkele ste wardessen aan elkaar gepraat. In Frankrijk hoorden we „Oui, oui, oui" en „Alouette". Zoals het gedurende de verdere avond vaker zou gebeuren, werd het publiek verzocht mee te zin gen. Van Frankrijk werden we naar Spanje gebracht. (Een T-kaart was bij TEVO niet nodig....!). Na het optre den van de „Swinging sisters" horen we een aardige variatie op „Waarom ben jij.Spanje zou Spanje niet zijn als we niet een werkelijk stierengevecht zouden zien! Het ging er enkele ogen blikken wild en spannend toe op het kleine toneel maar tenslotte wist de „toreador" de razende stier tegen de grond te krijgen. Van Spanje naar Tirol. Ondanks een weinig goeds belo vend weerbericht gingen we bergen be klimmen! De „berg" vormde een pracht stukje decorwerk. Er bleken een twee tal tunnels door geboord te zijn en daar kwamen twee in Tiroler costuum ge stoken dames te voorschijn, die het „Wenn du Heim kommst...." zongen. Na het optreden van een in leren broek gestoken accordeonist, was het tijd voor de pauze. De meeste bezoekers hebben zich aan de koffiebar, de in een der andere loka len was ondergebracht, van de uitste kende koffie-met-koek voorzien en te vens diep in de beurs getast voor de aankoop van lootjes. Het waren dan ook aantrekkelijke zaken die vielen te winnen. Het tweede deel van de revue begint met een tussenlanding in Rusland. We waren getuige van een topconferentie tussen Russen en Amerikanen. Er werd een accoord bereikt: beide partners zouden de helft van de wereld krijgen. Toen de ballon, die de wereld moest voorstellen, met een mes in tweeën zou worden gedeeld barstte deze uiteen Een somber toekomstbeeld. Werkelijk steengoed was de voor dracht van het liedje „We V.itten zo gezellig in 'n vliegmachien" in vier talen. Het publiek zong en klapte en thousiast mee. Verder ging de tocht. Landing in Arabië, waar we terecht kwamen op een markt. We zagen een sheik z'n harem uitzoeken (met buik dans) en konden de slangenbezweerder in actie zien. Verder gingen we, naar het oosten: Hongkong. Het optreden van het pinda mannetje was best, evenals het drama van de tien Chineesjes. De Hawaii-eilanden. Liedjes als „Ik wil klappermelk met suiker" en „De roos van Honolulu", gezongen door zes schonen in een boot op de Stille Zuid zee. Toen we de rest van de Oceaan waren overgestoken kwamen we in Zuid-Amerika. In Suriname dansten en zongen de kottomissies. Naar het Noorden reizend werden we temidden van het nachtleven van New York ge worpen. Het ontaardde al spoedig in een dolle danspartij, waarbij zowel pu bliek als spelers de grootste pret had den. In het Wilde Westen zagen we (voor het eerst in ons leven) echte „Cowgirls", heel weerbaar met knal lende revolvers. Het „Send me the pillow" contrasteerde daarmee mis schien een beetje te sterk. Natuurlijk ontbrak de twist niet. Het werd tijd om naar Texel terug te keren. Met ons snelle vliegtuig staken we de oceaan over en streken eindelijk weer neer op het Waddeneiland. (En daar was het toch ook mooi, getuige het slotlied „Geef mij maar Texelland", dat door alle deelnemers ten gehore werd ge bracht. Mevr. Beyerinck, het hoofd der JAARVERGADERING PLATTELANDSVROUWEN De jaarvergadering van de afd. Texel van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen werd door vele dames bezocht. Na de opening door de voor zitster, mevr. Laan, volgde lezing der notulen en het jaarverslag. Ook de penningmeesteresse kon een financieel venslag voorlezen dat ieder tevreden stemde. Dan volgde de bestuursverkiezing. Er moesten twee nieuwe bestuursleden gekozen worden. Mevr. Koolhaas moest periodiek aftreden en in de sinds vorig jaar bestaande vacature in het bestuur moest eveneens worden voorzien. De secretaresse was herkiesbaar. Bij de eerste stemming had mevr. G. Bakker- Zuidewind direct een grote meerderheid van stemmen. De tweede stemming moest enkele malen herhaald worden, tot eindelijk mevr. Bousma-Zalinge uit de bus kwam met het vereiste stern- mental. De secretaresse werd herkozen. Na de pauze was het woord aan mevr. Tasma, die iets vertelde over vlieseline en de toepassing ervan in verschillende kledingstukken. Ter verduidelijking werd een filmpje vertoond. Het was heel leerzaam, over dit onderwerp eens iets meer te vernemen. In de zaal werden door de leden vervaardigde handwerken tentoonge steld. Een keurig geheel! Aan het slot van de avond dankte mevr. Laan de spreekster. Een welge meend bedankje ook voor mevr. Kool haas voor de wijze waarop ze gelden van de vereniging beheerde en voor de vele zorgen in de loop der jaren aan de afdeling gewijd. IIOOG WATER Hoot water ter rede Tan Oudeschild: 26 febr. 10.21 en 22.45; 27 febr. 10.55 en 23.21; 28 febr. 11.31 en 23.54; 1 maart 12.04 cn 2 maart 0.26 en 12.38. Aan het strand ongeveer —m uur eerder hoog water. school, toonde zich in haar slotwoord dankbaar jegens medespelenden en pu bliek. De gehele revue werd opgezet met aller medewerking Gezamenlijk zijn de plannen gemaakt en gezamen lijk werd voor de uitvoering ervan gezorgd. Daar waar de spelers zichzelf niet muzikaal begeleidden, zorgde een uit de leerkrachten samengesteld bandje voor het benodigde geluid. De landbouwhuishoudschool heeft voor een uitstekende avond gezorgd! ii Amerika gaat voorop en West-Europa volgt op een afstand die steeds kleiner wordt. Het Amerikaanse welvaarts- wonder is op komst in West-Europa. Ik behoef dit niet te illustreren. Tegen 5 uur op vrijdag, en vooral in de zomer maanden, begint de Nederlandse mie renhoop onrustig te bewegen als had er iemand een stok in gestoken. Het lange weekend vangt aan. Ieder heeft zijn plan gemaakt, de wegen, de ber men, de restaurants, de speeltuinen, de zwembaden kunnen de honderdduizen den nauwelijks verwerken. In 1954 waren er 200.000 auto's op de weg. Het dubbele aantal vier jaar later, thans ruim 700.000, in 1964 een miljoen. Nog een paar jaar en iedereen gaat rollend vooruit in Nederland. De welvaart de mocratiseert. Niemand is bij machte de gevolgen voor de mensen van dat meer dere welvaartsspeelgoed saillant te la ten zien, maar denken en doen veran deren door stijgende welvaart beetje bij beetje, maar per saldo veel en wezen lijk. De techniek en stijgende produktivi- teit bieden een niet te overzien perspec tief. Met de moderne vliegtuigen kan men met zevenmijlslaarzen over de aardbol gaan. Via de T.V. kan men in Japan zien wat er bij ons in de straat gebeurt. De 90°/'o, de massa die voor Christus en 17, 17 eeuwen na Christus steeds verliezer was in de strijd tegen de honger heeft nu toegang tot de hoogste waarden van het leven voor de prijs van een kaartje voor een kaar tje voor een voetbalwedstrijd, het equivalent van een uur werken. Biblio theken, tentoonstellingen, cursussen, avondscholen, sport, muziek, kunst, kennis der natuur, boekenovervloed, het staat allemaal voor iedereen ter beschikking zoals nooit tevoren. Pocket- books openen een schatkamer! Deze tijd is vergeleken bij alle vorige tijden één langgerekte St Nicolaasavond vol aan gename verrassingen. Wij staan op de drempel van een maatschappij zonder armoedë. Zeker, ik weet heel wel dat er altijd een onderste grensgroep is, en ik weet ook dat gezinnen met kleine kinderen geldzorgen kennen. Toch is ook him positie beter dan ooit tevoren. Maar dit is niet het einde. Nauwelijks is deze periode van verhoging van de levensstandaard goed en wel voor West- Europa aangevangen wij bevinden ons plm. 15 jaar achterop bij Amerika of een geheel nieuwe horizon komt binnen onze gezichtseinder: automa tion. Automation is het automatisch voortbrengen van goederen soms van ruwe grondstof tot eindprodukt, bevo len, bediend, bestuurd en bewaakt door middel van elektronische appa raten. Automation is de toversleutel die een geheel nieuw tijdperk opent, waarin welvaart praktisch moeiteloos verkregen zal worden. Een toeschouwer uit de vorige eeuw zal de wereld van de automation en dat is de wereld van morgen een fantasie noemen. Automa tion, daar zijn deskundigen het wel over eens, zal een tweede industriële revolutie ontketenen waarbij de eerste een rumoerig koffie-uurtje zal blijken. Bij automation maakt de machine de mens vrij, hij is niet meer nodig. Licht- en schaduwzijden van de techniek Als men de techniek eenmaal aan vaardt is er geen weg terug, want als we de machines van vandaag stuk slaan is in de kortste keren 95°/o van de mensen dood. Als men de techniek eenmaal aanvaardt betekent dit een consequent aanvaarden, ook met de kwade kansen. Wie T.V. aanvaardt kan de massa-beïnvloeding straks ook over de grenzen niet voorkomen. Wie straal motoren aanvaardt moet niet terug schrikken voor straaljagers. En de ont dekkingen uit de kernfysica kunnen atoomenergie opleveren maar ook de atoombom. Industrie-steden) akkoord, maar dan ook niet mopperen als de frisse lucht, het geschenk van de he mel, verdwijnt en vergiftigd wordt. Mogelijkheden ten goede, mogelijkhe den kwade. Automation leidt tot nog meer vrije tijd, dit kan de mens ver heffen en leiden tot ontplooiing van menselijke gaven en talenten, het kan ook leiden tot benauwende leegheid, voldaanheid en vadsigheid. De mens heeft het zelf in de hand, hij moet zelf brandstof in de motor doen. Men mag dan ook niet a priori zeg gen, dat de techniek de incarnatie is van de Demon, noch mag ze aanbeden worden als ware het iets goddelijks. Met een mes kan men brood snijden en men kan ermee moorden, maar als in strument is het in zich neutraal, zoals radio, T.V. etc. De techniek brengt ons hogere welvaart in de vorm van meer vrije tijd en meer koopkracht. Ongeveer 1/3 gaat naar meer vrije tijd en 2/3 naar meer koopkracht Dat is een grof ervaringscijfer. De techniek integreert de wereld. Alle delen van de aarde zijn van elkaar afhankelijk. Door het verkeer, door het steeds toenemende volume van goede renhandel, door wereldomspannende communicatie is er een krachtenwer king naar één wereld. Wij leren de problemen kennen van andere volken. Wij denken mondiaal. Begrippen en denkvormen worden universeel. Wij hebben internationale maatstaven voor voeding, wij kunnen thans de levens standaarden van alle volken op aarde met elkaar vergelijken. Er is uitwisse ling van gedachten tussen alle volken van de wereld. Er wordt gereisd, zoals nooit tevoren Of men wil of niet, de groei naar eenheid is onontkoombaar. Het forceert begrip voor eikaars poli tiek en levensbeschouwelijk standpunt. Maar dit gaat ten koste van spannin gen, dat kan niet anders. Het is niet per toeval dat er thans een Concilie gehouden wordt dat in het teken van de oecumene staat. Ook in ons land zien wij de verdraagzaamheid meer ge stalte krijgen. Dat komt door het leven van allen met allen Maar er zijn schaduwzijden. Nooit heeft de mens het zo druk gehad. En dat leidt tot oppervlakkigheid in alles, ook met de mensen. Nooit hebben men sen zoveel mensen gekend, maar het innerlijk contact verarmt. Een afspraak met een vriend wordt met passen en meten ingelast in onze agenda. We kun nen een zee van mensen kennen en am per één vriend hebben en dat is ver arming en vereenzaming. Men leze de voortreffelijke analyse van de vriend schap in Dirk Costers „Marginalia". Wij hebben geen tijd meer om de mede menselijkheid werkelijk te beleven. Wat betekent thans nog de eens zo bloeiende buurtgemeenschap? Verhuizen, van baan veranderen, elders werken, hogere welstand, men heeft elkaar niet meer nodig. Wat dat betreft is Azië nog ge zegend, daar is het individu nog niet geboren. (Wordt vervolgd) SINT JAN VIERDE CARNAVAL De RJK. tcneelvereniging „Sint Jan" heeft de bezoekers van de vrijdag j.l. gehouden carnavalsavond een onvergetelijk feest bezorgd met de opvoering van het toneelspel „Hoogheid, Uw kameel staat voor" en het aansluitende bal. Het verhaal dat de noorderlingen en dus ook de Texelaars „te stug" zouden zijn om een klinkend carnaval te vieren, is door deze avond wel duidelijk gelo genstraft. Zelfs Prins Carnaval gaf acte de presence! Een tot de laatste plaats bezette „Oranjeboom" kon de heer C. Witte bij zijn openingswoord verwelkomen. Onder het publiek bevonden zich o.a. burgemees ter C. De Koning en de R.K, Geestelijkheid. Ook enkele vertegenwoordigers van de zustcrtoneelverenigingen „UDI" en „Het Masker" kwamen de verrich tingen van de leden van „St. Jan" gadeslaan. Zij zijn, evenals de overgrote meerderheid van de Texelse carnavallers, ongetwijfeld zeer voldaan huis waarts gekeerd! „Hoogheid, Uw kameel staat voor" is een blijspel in drie bedrijven, geschre ven door Max Andrea. Een Oosterse Prins, Ali Ahmed Yoessef l(de heer A. van Heerwaarden) correspondeert al drie jaar met Wilma van der Wal (mej. To Visser) met het gevolg dat Ali met Wilma gaat trou wen. De kranten brengen het nieuws over het huwelijk tussen het Hollandse meisje en de schatrijke olieprins op de voorpagina's en plaatsen daarbij een foto vaneen andere vrouw. De an dere vrouw is de vrienin van Wilma, Hetty Veldberg (mevr. Rijk-Koster), die sedert enkele jaren is getrouwd met Martin Veldberg. Wilma heeft indertijd de foto naar Alie gezonden omdat ze toevallig geen geschikte foto van zich zelf hadDe verwikkelingen die zich voordoen in dit van misverstanden aan elkaar hangende stuk bleken zeer de moeite waard te zijn, want het publiek heeft de lach niet van het gezicht ge had. Toch was het voor ieder een ver rassing, dat de journalist Godert Kreu- WOENSDAG 27 EN DONDERDAG 28 FEBRUARI CONSUL'! VriEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdagmiddag 27 februari worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende, in verband met de ijsgang gewij zigde uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oostcrend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. Donderdagmorgen worden de moeders van Oudcschild en Den Burg verwacht: Oudeschild: 9.30 uur en daarna Den Burg tot 12.00 uur. WERELDVROUWENGEBEDSDAG Wederom zal in alle dorpen op vrijdag 1 maart a.s. te 8 uur de wereld vrouwengebedsdag gehouden worden. Het onderwerp van de liturgie luidt: „Meer dan overwinnaars" (Rom. 8 37). De liturgie is ditmaal samengesteld door een groep Christenvrouwen uit Korea, onder leiding van een vrouw die enige tijd in Canada en de Vei enig- de Staten gestudeerd heeft en die zich specialiseerde op het gebied van de christelijke opvoeding. Korea is een land, waar men vele bange jaren van oorlog of oorlogsdreiging gekend heeft. Het is wel ver van ons verwijderd, maar wanneer wij denken aan de scheidslijn, die het in tweeën splijt, aan de haat, het wantrouwen en het ver driet, die aan beide zijden van die lijn gevoeld worden, maken wij onwille keurig een vergelijking met die gelijke scheidsmuren in ons werelddeel en dan komt Korea met zijn noden opeens dichter bij ons. Prettig is te vernemen, dat ook in ons land en speciaal op Texel de scheidsmuren langzamerhand worden neergehaald, want op verschillende dorpen zullen nu ook de R.K. vrouwen verenigingen meewerken aan deze wereldvrouwengebedsdag. De plaats van samenkomst is als volgt: Den Burg, Gereformeerde Kerk (niet in de consistoriekamer); Den Hoorn, Hervormde Kerk; De Cocksdorp, Hervormde Kerk; De Koog, Doopsgezinde Kerk; Oosterend, Doopsgezinde Kerk; Oudeschild, wordt uitgenodigd naar de andere dorpen; De Waal, Doopsgez. consistoriekamer. SCHAAKCLUB „EN PASSANT" Uitslagen van de woensdag 20 fe bruari gespeelde voorlaatste ronde: O. Feitsma-F. R. Drevel V*V* A. Terpstra-C. Schulte afg. C. Joustra-M. Bremer 10 F. Drevel handhaafde zijn toppositie, zodat de partij Drevel-Joustra in de laatste ronde de beslissing moet bren gen. C. Joustra moet deze partij winnen om als eerste te eindigen. F. Drevel heeft aan remise voldoende. Wil iedereen in het vervolg afbericht doen als hij niet kan komen! (Tel. (02228) 277). kei (de heer W. Visser) uiteindelijk de echte prins bleek te zijn. Zoals we van „Sin Jan" gewend zijn, werd ondanks het weinig serieuze ka rakter van het stuk, goed spel geleverd. Vooral Tante Cora (mevr. Keesom- Logman) was goed op dreef. Verder noemen we de namen van Kees van Heerwaarden (als de lijfwacht van de prins), mej. Martha Smit (archeologe) en de keer W. Bakker (de veiligheids man Eric Pinto). Het spel werd bijzonder vlot op de planken gebracht. Iets tè vlot in ver schillende gevallen, vonden wij. Veel van het gesprokene ging verloren in de lachsalvo's van het publiek, iets wat de inhoud van het tsuk voor menigeen minder begrijpelijk maakte. Deson danks: lof! Bij het bal bleek de Zuid-Nederland se geest wel heel duidelijk in de Texe laars te zijn gevaren. De stemming was tenminste opperbest in de onmiddellijke nabijheid van Prins Carnaval Tussen de verschillende dansjes door bracht een groepje op zeer verdienstelijke wijze het „Ik ben met Catootje naar de botermarkt geweest" (een liedje uit de Wim Sonneveld tv-show). Men heeft feest gevierd tot er een diep gat in de nacht was. Dat de meesten de volgende morgen wat langer dan gewoonlijk op bed bleven liggen was echter niet ten gerieve van een uit te slapen roes. Feest is bij de Texelaars in het alge meen: feest met mate We zijn tenslotte nog lang geen Brabanders of Lim burgers. FANFARECORPS D.E.K. Den Hoorn Fanfarecorps D.E.K. te Den Hoorn houdt vrijdagavond 1 maart in Loodsmanswelvaren haar jaarvergadering, aanvang 8 uur. Ook de donateurs zijn hartelijk welkom. ONTSPANNINGSAVOND IN HUIZE „IRENE" Vorige week dinsdagavond hebben leden van de buurtvereniging Koger- straat-Schoonoordsingel-Witte Kruis- laan in Huize „Irene" een gezellige avond verzorgd. De voorzitter der vereniging kondig de aan dat er mee gerekend moest worden, dat men met amateurs van doen had. Overigens, wat kunnen ama teurs het leuk doen. Eens per jaar ge ven zij een uitvoering. Dit jaar was het een echte Texelse revue geworden. Nu mochten niet alleen de buurtbewoners er van genieten, maar ook de bejaarden. Dat er van genoten is, kunnen wij U garanderen. Het was een leuke, ge zellige amusementsavond. Wij willen ook van deze plaats alle medewerkers nog eens hartelijk bedanken. Bij het afscheid hebben wij hen een hartelijk tot weerziens toegeroepen. Het werk dat deze buurtvereniging doet is zeer de moeite waard. Wij zijn er ook van overtuigd, dat meerderen een beroep op hen mogen doen. Een beroep, vast niet tevergeefs. Zij stellen zich gaarne disponibel. Br. VERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE In de laatstgehouden jaarvergadering van de Doopsgezinde Gemeente Texel zijn voor het jaar 1963 gekozen: Tot voorzitter, de heer Arn Daalder, Dorpsstraat 13, De Koog; secretaris, de heer J. J. de Beurs, Binnenburg 6, Den Burg; boekhouder, de heer J Bruin, Trompstraat 32, Oudeschild.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1