Groen ^warL-Jéxels in het harG K Er is een plan maar Het Texelse zwembad laat nog op zich wachten Hoezee G.V.T. Oase in een bevroren wereld r VJ VRIJDAG 1 MAART 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7739 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langereld de RooJJ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familiebericht» 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Laten we er nog eens over schrijven: Het Texelse zwembad. Hoewel de meerderheid van de Texelaars wel niet meer zal twijfelen aan de noodzakelijkheid van een dergelijke instelling op hun eiland willen wij ons nog eens richten tot de groep die t.a.v. de zwembadplannen opmerken: ,,Och, we hebben immers genoeg water om ons heenLaat deze mensen ook inzien dat al dat water voor de eigenlijke zwemsport betrekkelijk weinig waarde heeft. Weliswaar kan een geoefend zwemmer het er gedurende de zomermaanden mee doen, maar voordat iemand geoefend is moet hij eerst léren zwemmen onder leiding van een deskundige. Dit kan alleen maar in een overdekt zwembad gebeuren. Eerst dan wordt het mogelijk om gedurende het gehele jaar zwemonderricht te geven. Ieder zal toegeven dat zelfs de geoefen de zwemmers zich de laatste zomer heel wat ontberingen moesten getroosten! Elders meer succes Kan Uw kind zwemmen? Waarschijnlijk niet! In Nederland kunnen twee van de drie mensen niet zwemmen. Vorig jaar is op de ver schillende Texelse lagere scholen een enquête gehouden, waarbij kwam vast te staan, dat de toestand op ons eiland nog aanmerkelijk minder gunstig is: Een kind met een zwemdiploma is een zeldzaamheid. Slechts enkele leerlingen per klas zeiden de zwemkunst goed machtig te zijn! Aan deze toestand kan op slechts één manier een einde wor den gemaakt, nl. door de bouw van een overdekt zwembad, waaraan een des kundige instructeur is verbonden. Drie van de vier Texelaars verdrin ken jammerlijk als zij in het water zouden vallen en er geen hulp kwam opdagen. Toch zou het niet juist zijn om tot de bouw van een zwembad te be sluiten, alléén naar aanleiding van de verdrinkingsstatistiek. Minstens even belangrijk is het zwemonderricht als aanvulling en vervanging van de lichamelijke opvoeding op de scholen. Wat die Lichamelijke opvoeding in het algemeen betreft, staat het er voor Texel ook niet te best voor. De over grote meerderheid van de Texelse schooljeugd krijgt onvoldoende of hele maal geen onderwijs in lichamelijke opvoeding. Het is een bewezen feit, dat dit grote nadelen voor de gezondheid oplevert. De jeugd zit van z'n zesde tot z'n zestiende jaar of langer, in de schoolbanken, altijd in dezelfde, meest in elkaar gezakte, houding. Het is nood zakelijk dat van tijd tot tijd alle spieren weer eens actief worden door veel zijdige sportbeoefening. Nog te vaak beperkt de belangstelling voor de sport zich tot het invullen van het toto-for mulier! Zwemmen is een der meest veelzij dige sporten, waarbij alle spieren wor den getraind. Niet slechts lichamelijk doch ook geestelijk is de invloed van de zwemsport meer dan heilzaam. Nog maals: Texel ligt bij de rest van Neder land enorm achter. En dan te bedenken dat Nederland in internationaal ver band ook al een pover figuur slaat. Texel heeft met z'n 10.000 inwoners onbetwist recht op een overdekt zwem bad. Op dit ogenblik zouden 1100 Texelse schoolkinderen in aanmerking komen om wekelijks zwemonderwijs te gaan volgen. Voor het behalen van het zwemdiploma het bewijs dat men werkelijk zwemvaardig is zijn 30 tot 40 lessen nodig. Die 1100 kinderen zou den dus na ruim een jaar met het zwemdiploma in hun zak lopen en een niet te onderschatten training hebben ondergaan alser een overdekt zwembad zou zijn. Geen nieuw idee Deze conclusies zijn reeds eerder ge trokken door mensen ook Texelaars die hun woorden begeleid lieten gaan van concrete plannen In 1892 reeds werd in de raads vergadering van 12 februari afwij zend beslist op het verzoek van de Texelse onderwijzer Jac. P. Thijsse om financiële steun voor de op richting van een zwemschool Voor de oorlog bestond op Texel een zwemvereniging. Aanvankelijk bij de haven van Oudeschild en later bij het gemaal „de Schans" werd zwemles ge geven aan ieder die belangstelling toonde. Het ging nogal primitief, alles met eigen middelen. Er kon alleen bij hoog water worden gewerkt en de af gelegen ligging tesamen met het feit dat van deze mogelijkheid slechts ge durende twee zomermaanden gebruik kon worden gemaakt, veroorzaakte, dat na de oorlog weinig van het enthou siasme was overgebleven. Ook de plannen die de heer v.d. Struys van de Dienst Gemeentewerken een tiental jaren geleden uitwerkte, hebben geen genade kunnen vinden. Met zijn plan, dat voorzag in een open bad met zonneweide, bossage etc. zou ƒ350.000,— zijn gemoeid. Dokter Van Dommelen, indertijd arts op ons eiland, opperde het plan voor de bouw van een klein instructiebad. Het zou niet overdekt zijn en daarom slechts ƒ40.000,behoeven te kosten. Nader hand zou dan de overkapping moeten worden aangebracht. Het was de be doeling dat het bad zou worden ver warmd door in de bodem een netwerk van pijpen aan te leggen, waardoor af gewerkt koelwater van de TEM zou moeten stromen. Het plan stuitte op technische moeilijkheden. Andere plaatsen in Nederland met een inwonertal dat met dat van Texel vergelijkbaar is, hebben meer succes. Zo zijn de plannen van Zaltbommel in tussen goedgekeurd en is men daar in tussen met de bouw begonnen. Ook in de plaatsen Renkum en Oosterbeek worden zwembaden gesticht. Het plan Onze recreatieconsulent, de heer J. de Vries beschouwt het als een van zijn voornaamste taken om voor zover hij er iets aan kan doen te zorgen dat het overdekte zwembad er zo gauw mogelijk komt. Er is een plan. Men heeft zich daarbij laten inspireren door de tekeningen van het te bouwen zwembad in Zaltbommel. Het te stich ten zwembad zal moeten omvatten: Een openluchtbassin van 50 meter lang, 18 meter breed en een diepte aflopend van 90 cm. tot 2.10 m. Er zou een springplank worden aangebracht maar geen springtoren of springkuil, omdat dit te kostbaar zou worden. Voorts een kleuterbadje met een zandbak, waarvan de aanlegkosten niet hoog zullen zijn. Met het oog op de recreatiemogelijk heden moet een speel- en ligweide worden aangelegd. Hier kunnen wel licht klim- en speelapparaten worden geplaatst. Dan een school- en instructie bassin 20 meter lang, 8 meter breed met een diepte van 40 cm. aflopend tot 80 centimeter. Het waterniveau van dit bad kan desgewenst tot 1 30 m. worden opgevoerd. Verder dient in een douche afdeling, toiletten en kleedaccommo datie te worden voorzien, benevens in een waterzuiverings- en verwarmings installatie. De totale bouwkosten worden ge raamd op maximaal ƒ500.000,Ge hoopt wordt dat de benodigde grond van de gemeente in erfpacht zal wor den verkregen en dat de gemeente be reid is garantie voor de te sluiten geldlening te verstrekken. Goedgespierde G.V.T.-ers. Veertig jaar'ge jubilé-ers. Hartelijk gelei'citeerd Nu gij heden jubileert. Veertig jaar sportdemonstratie, Dat is toch wel een prestatie Die ik even moet bezingen. Veertig jaren aan de ringen. Veertig jaren reuzezwaaien, Bokspringen en zolendraaien. Brug- en paardwerk, vul maar aan Wat er meer nog wordt gedaan. Veertig jaar de Tesselaren, Recht of krom, of grijs van haren. Een gezonde boddy geven Voor het dagelijkse leven. Dat was immers toch het streven En het doel van uw bestaan. Daaraan hebt ge wélgedaan. Nee, het waren niet slechts jongen Die wat door de gymzaal sprongen, Alle mensen, groot en klein Sporten heden voor de lijn. Hopsa, heisa, oude taaie, Laat de beentjes nu maar zwaaien, Oma, die vast niet zou swingen. Maakt een zwaantje in de ringen En aan brug en 't Zweedse rek Doet nicht Naan het ook niet gek. Ja, met die vierhonderd leden Is er heden toch wel reden Om voor 't voetlicht aan te treden Na een dienst van veertig jaar. Geef ze straks de ruimte maar! Huib de Rijmelaar. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 februari 1963 Geboren: Johannes, zv. Cornelis Timmer en Catharina Mechielsen; Frits Anton, zv. Eric A. Zwaanswijk en Elsje Koch; Rudi, zv. Antoon van Sijp en Cornelia Koopman; Alice Irene, dv. Willem H. Bakker en Johanna M. van Heerwaarden. Overleden; Hendrica Vlas, wv. Pieter Bruin oud 75 jaar; Pieter Boon ev. Trijntje Wilner, oud 52 jaar. SCHAATSONTMOETING SCHAGEN-TEXEL IJs en weder dienende zal a.s. zondag op de Rogsloot een van Texel unieke schaatsontmoeting plaatsvinden tussen Schagen en Texel, 's Morgens om 10 uur wordt reeds begonnen met de 500 meter en nog voor de middag zal ook de 1500 meter verreden worden. De Cocksdorpers zullen dan de gasten uit Schagen een warme hap aan bieden, waarna de 3000 meter op het programma staat. Door de IJsclub Eierland zijn 3 be kers beschikbaar gesteld. Het is heel goed mogelijk, dat zondag alle baanrecords van de Rogsloot zullen sneuvelen. Dit is het toevluchtsoord waar vogels, die door de gevolgen van deze ongekende winter wat van streek zijn geraakt, op verhaal kunnen komen. Het is het „Herstellingsoord voor vogels), dat temidden van de dennenbomen achter het Texels Museum is aangelegd en vooral nu druk is bezocht. De meeste vogels zijn gedurende de laatste weken in uitgeputte toestand op allerlei plaatsen op het eiland aangetroffen. Dat het water in de ondiepe vijver niet bevriest, is te danken aan het rela tief warme nortonwater dat van grote diepte wordt opgepompt en voortdurend wordt toegevoerd. Op het ogenblik bevinden zich naast de eenden, meeuwen en Jan van Genten een zestal knobbelzwanen en een wilde zwaan in het herstellingsoord. Gedeputeerde Staten verstrekken nog geen toestemming ƒ15.000,is nodig voor het uitwer ken van dit plan, dat op het ogenblik in Haarlem wordt bestudeerd. Als G.S. toestemmen houdt dat voor ons een verheugende consequentie in: dan komt de rest van het bedrag óók wel op tafel. Het is onwaarschijnlijk dat G.S. een dergelijke post toestaan als van te voren vast zou staan dat de plannen toch niet zouden kunnen worden uitge werkt! Maar dat is nu het probleem: Gedeputeerde Staten zwijgen in alle talen en laten de mensen die zich zo enthousiast achter deze plannen hebben geschaard in angstige spanning wach ten! „In Haarlem zit iemand aan de con- Aanstaande zondag om 2 uur: RINGSTEKEN OP DE IJSBAAN IN DEN BURG Het bestuur van de IJsclub „Den Burg" weet niet van op houden. IJs en weder dienende (zo moeten we nu toch wel eens gaan praten!) zal een ringstekerij met arresleden worden georgani seerd, in samenwerking met de Vereniging van Vrienden van het Paard. Datum let wel zondag 3 maart, dus in de maand waarin we ook de komst van de lente zullen kunnen begroeten, althans volgens de kalender. Men verwacht en zeer waar schijnlijk terecht op de ijsbaan een levendige belangstelling. VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST „GOEDE" EN „SLECHTE" BOEREN In het boetekleed Eerlijk gezegd ben ik geschrokken toen ik de Texelse Courant van dinsdag j.l. onder het oog kreeg. De vetgedrukte kop „Goede en slechte boeren" boven mijn artikel was daar de oorzaak van. Bij het goede en slechte waren nl. de aanhalingstekens, die ik ook nu weer duidelijk had aangebracht weg gelaten. En alleen deze aanhalingstekens waren de reden, dat ik dit vaak gebruikte goede en slechte boeren durfde gebrui ken. Hierdoor verandert nl. het karak ter van dat goede en slechte heel sterk. Het maakt ook nog al wat uit om „heer" genoemd te worden zonder of met aanhalingstekens. In mijn eerste artikel over dit onder werp schreef ik o.m. het volgende: „We vinden het echt te gewaagd om de be drijfsleider van een bedrijf, dat finan cieel goed floreert een goede boer te noemen en zijn collega, die de eindjes niet aan elkaar kan krijgen een slech te". Op dit standpunt sta ik nog. Intussen ben ik er wel van overtuigd, dat het verstandiger is om het woord goede en slechte in dit verband hele maal niet te gebruiken. En ik betreur het dat dit gebeurd is, omdat het zoals mij gebleken is, zeer gemakkelijk tot misverstand aanleiding geeft. Het is vooral in het kader van deze artikelen onjuist geweest, omdat de boer, die hier als „slechte" boer naar voren kwam ook algemeen gezien niet in deze rubriek thuis behoorde. Weliswaar was het be drijfseconomisch verlies 70,per ha., maar bij een arbeidsinkomen van ƒ7.700,kan zeker niet van een „slecht" bedrijf worden gesproken. Nogmaals, wij betreuren het gebruik van de woorden „goede" en „slechte" in de laatste artikelen en het is voor ons aanleiding om nog meer dan voor heen op onze hoede te zijn voor onjuiste uitdrukkingen. C. v. Gr. de natuurzuivere junctuurkraan", meent de heer J. de Vries. „Van tijd tot tijd draaien ze 'm een beetje open. De druppels die er uit komen zijn een sporthal hier, een gym lokaal daar, maar.... nog steeds geen Texels zwembad De heer De Vries lijkt ons de toe komst van „zijn" plan een beetje som ber in te zien. Zou het nuttig zijn dat een invloedrijk man eens van zich deed spreken in deze? Ongetwijfeld zal het niet mogelijk zijn om in elke gemeente die er om kikt, een zwembad neer te zetten. Wie echter het hardst schreeuwt zal het eerst z'n zin krijgen. Bovendien kan toch duidelijk worden aangetoond dat een overdekt zwembad méér dan noodzakelijk is? Misschien schreeuwen we niet hard genoeg. Nog even vol houden dus! WERELDVROUWENGEBEDSDAG Hedenavond om half acht wordt te Oosterend de Wereldvrouwengebeds- samenkomst gehouden in de Doopsgez. Kerk. GEREF. KERK TE OOSTEREND ENIGE WEKEN ZONDER PIJPORGEL (van onze correspondent) Oosterend De Gereformeerde Kerk te Oosterend zal zich enige weken moe ten behelpen met een klein huisorgel, omdat men heeft besloten het pijporgel geheel te restaureren. Inmiddels heeft men op het voorfront na het gehele orgel gedemonteerd en zal men de vol gende week weer met de opbouw aan vangen. Er zullen, behoudens twee klavieren ook meerdere registers bij komen, zodat het orgel aanmerkelijk groter zal worden. Men verwacht, dat de plechtige in wijding op vrijdagavond 29 maart zal geschieden. „DOET BOETE EN BEKEERT U" Woensdag j.l. is de Rooms Kaholieke Kerkgemeenschap de veertig-daagse vasten begonnen als voorbereiding op het komende feest van onze verlossing: de verrijzenis van Onze Heer. De eerste dag van de vasten wordt genoemd: „As-woensdag". Op deze dag komen de gelovigen naar de kerk om een weinig as op hun hoofd te ontvan gen. „Een vreemd gebruik", zult U zeg gen! Toch is dit gebruik van bijbelse oorsprong. Wanneer het volk van Israël gezondigd had, riep Jahweh bij monde van Zijn profeet Zijn volk op „rechts omkeer te maken", d.w.z. zich te beke ren. Ten teken van diep berouw be strooide het volk zich met as. Maar ook binnen de gemeenschap van het Joodse volk deed men individueel boete, als men gezondigd had; een duidelijk voor beeld is in dit opzicht Koning David. As verwijst naar boete; boeten moet ieder mens, want „allen zondigen wij vele malen". Als Christus boet voor de zonden van de mensen, dan wij als christenen ook. Immers, dat is de consequentie van ons christen zijn. Maar in theorie mag dit waar zijn, in de dagelijkse praktijk van ons christelijk leven schie ten wij, wat het boete doen betreft, hopeloos te kort! Wij zijn er snel bij om de hedendaagse tijd, als excuus voor ons in gebreke blijven, de schuld te geven. Eerlijker zou het zijn onszelf aan te grijpen. Soms denk je wel eens, dat het voor de Heer wel een grote te leurstelling moet zijn, te bemerken, dat wij Hem wel volgen in Zijn triomf, maar Hem alleen laten in Zijn lijden. En Hij lijdt nog wel voor ons! Wie met Pasen met Christus wil triomferen, zal eerst samen met Hem moeten lijden. Want, „de knecht is niet meer dan zijn meester". J. Stam BEROEPEN Den Burg De Gereformeerde Kerk te Den Burg heeft een beroep uitgebracht op Cand. Joh. Goldschme- ding jr. te Loenen aan de Vecht. De Gereformeerde Kerk te Oosterend heeft beroepen in de vacature van Ds. F. J. Scholten, Ds. T. S. van Leeuwen van Molenaars-Brandwijk. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op vrijdag 8 maart 1963, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (vergader zaal in het polderhuis). Texel, 26 februari 1963. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verlening vaste aanstelling aan mej. T. de Roo als onderwijzeres aan de openbare lagere school te De Cocksdorp. 4. Verlening van medewerking aan het verbeteren van de centrale verwar mingsinstallatie van de school voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg, met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. 5. Aankoop van een perceel grond te Den Burg van de Stichting Bejaarden zorg Texel, aldaar. 6. Aankoop van een perceel grond te Den Burg van de heer J. C. Rab, aldaar. 7. Opdracht aan de afgevaardigde der gemeente Texel naar de algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij i(T.E.M.) om te stemmen vóór het ver lenen van machtiging aan de directeur tot aankoop van een woonhuis te Den Burg van de heer C. Wonder, aldaar. 8. Verkoop van een gedeelte van het industrieterrein te Den Burg aan de fir ma „Graaf's spuiterij", aldaar. 9. Verkoop van een gedeelte van het in dustrieterrein te Den Burg aan de N.V Texelse Electriciteitsmaatschappij 10. Verkoop van de door betrokkene bewoonde woningwetwoning aan de heer P. Witte te Den Burg. 11. Verkoop van de door betrokkene bewoonde woningwetwoning aan de heer J. Visser te Den Burg. 12. Verlening van een voorschot en overdracht van grond aan de woning bouwvereniging „Texel" ten behoeve van de bouw van 4 woningen te Den Burg. 13. Verlening van een hypothecair cre- diet voor de aankoop van een woning aan de heer P. Witte te Den Burg. 14. Wijziging van de gemeentebegro ting van 1962. 15. Wijziging van de gemeentebegro ting van 1963. 16. Benoeming van een bestuurslid van de woningbouwvereniging „Texel" voor het tijdvak vanaf de ledenvergadering der vereniging, te houden in het voor jaar van 1963, tot de in het voorjaar van 1965 te houden ledenvergadering. Aanbevolen wordt als bestuurslid de heer C. H. Roeper en als plaatsvervan gend bestuurslid de heer Th. R. Hin. 17. Herbenoeming met ingang 1 april 1963 voor de tijd van drie jaar van de heer W. Renout als gemeentegeneesheer. 18. Benoeming van twee leden van het „Centraal bestuur" van de „Stichting cultureel werk Texel" en drie leden van het dagelijks bestuur dezer stich ting wegens periodieke aftreding per 1 januari j.l.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1