Opa heeft verkering de verzorgde van theezette manier n! Douwe Egberts MMK theezakjes Aspecten van de stijgende welvaart Welvaart en wereldbevolking Veilig gebruik Blms dit latitude vuurzuil HET VEILIGE WASMIDDEL TWEEDE BLAB TEXELSE COURANT ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 maart op om 7.24 uur en faat onder om 18.22 uur; 6 maart op om 7.17 uur en onder om 18.27 uur. Maan: 2 maart E.K.; 10 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 mrt. 12.04 en 2 mrt. 0.26 en 12 38; 3 mrt. 1.03 en 13.19; 4 mrt. 2.00 en 14.33; 3 mrt. 3.27 en 16.08; 6 mrt 5.02 en 17.39; 7 mrt. 6.27 en 18.51; 8 mrt. 7.30 en 19.50; 9 mrt. 8.22 en 20.35. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELI AS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Krnis Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) 250 of 207 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) Een ander aspect van de welvaart is de wereldbevolking. Als de welvaart stijgt kan de aarde meer mensen gaan onderhouden. Omtrent 1800 schat men het aantal mensen op de wereld op 1 miljard; 130 jaar later is het 2 mil jard; 30 jaar later 3 miljard (1960); 17 jaar later 4 miljard; 13 jaar later 5 miljard; 10 jaar later 6 miljard en dan zijn we ongeveer in het jaar 2000. Ne men wij ons eigen land; 100 jaar ge leden 3 miljoen inwoners, thans bijna 12 miljoen. De steden breiden zich uit. Jaar op jaar wordt aan de steden een ring toegevoegd gelijk een jaarring aan de stam van een boom. In de gehele geschiedenis van de mensheid tot aan 1800 kan de wereld bevolking niet boven 1 miljard komen. En we staan nu voor het feit dat ze in 200 jaar, van 1800 tot 2000 uitzet van 1 tot 6 miljard. Iedere seconde wor den er drie mensen geboren en sterven er twee, iedere 24 uur komen er plm. 90.000 zielen bij, per jaar het inwoner tal van heel Frankrijk. Deze groei houdt natuurlijk verband met de vooruitgang van de medische wetenschap. In het oude Rome werd men gemiddeld 23 jaar, in 1850 in Nederland 37 jaar, thans omtrent 70 jaar. In Ceylon zal de be volking in 40 jaar verdrievoudigen. Voor een groot deel is dit het gevolg van de successen van de medische we tenschap. De huizen werden met D.D.T. bespoten en in hetzelfde jaar nam de sterfte aan malaria af met 80°/o. Het sterftecijfer op Ceylon is van 22 per 1000 teruggelopen tot 9 per 1000. Nu zijn er mensen die extrapoleren en berekenen dat er over 200 jaar 93 miljard mensen zullen zijn en dat er dan voor ieder mens op aarde nog slechts 1 m2 beschikbaar zal zijn. Ik heb dit niét nagerekend, maar dan moet er toch heel wat gebeuren, want de gehele wereldbevolking van thans kan, bij 1 m2 per persoon een plaats vinden in de provincie Utrecht. Derge lijke berekeningen zijn demografisch onzin. Wij zien juist bij volkeren met een hoge welvaart na een zeker punt vertraging in de groei. Rusland heeft voor 1961 het laagste geboortecijfer dat ooit is voorgekomen. De verstedelijking, gewijzigde opvattingen omtrent kinder tal, hogere levensstandaard, huisvesting, het feit dat 15°/o van de huwelijken kin derloos blijft en 14%» niet trouwt, dat er om de 90 seconden een slachtoffer in het verkeer valt, stressziekten, het roken, onnatuurlijke voeding en leefwij ze etc. zijn dingen van onze tijd die de verwachting wekken dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat de levensdichtheid en hogere welvaart remmend zullen FEUILLETON: 32. „We stappen straks in de auto en dan rijden we naar de Rijn. Naar oude plekjes, waar we samen gewandeld hebben, waar we samen onze vakantie doorbrachten en we steeds meer van elkaar gingen houden. Wij rijden naar Duitsland. Goed? Haar ogen glinsterden. „Heerlijk, Theo". Hij knikte. „Dat is dan oké. Pak wat in voor de nacht: pyjama, tandenbor stel en zo, voor in het hotel. Morgen avond zijn we weer terug". Ze kwam langzaam overeind en een dieprode kleur kwam over haar ge zicht. „Datdat doe ik niet. Waar zie je me voor aan?" Hij keek stomverwonderd naar haar op en zag dat haar ogen vonken scho ten. Ineens begreep hij haar en schoot in een gulle lach. „Dwaas lief kind ik kan precies hetzelfde tegen jou zeg gen: waar zie je mij voor aan? Voor twintig? We nemen natuurlijk afzonder lijke kamers". Ze stond nog steeds naar hem te kijken en meteen verzachtte haar blik. Toen loosde ze een zucht van verlich ting en kwam schuldbewust naar hem toe. „O, Theo, wat moet je wel van me denken", zei ze zacht, terwijl ze haar hoofd in zijn arm verborg. „En wat denk je wel van mij, juf frouw Verleun?" Ze trok zijn hoofd naar zich toe en drukte een lange kus op zijn lippen. „Dat je een zeldzaam lieve schat bent een heer In Königswinter zetten ze de wagen op het Marktplein neer. Ze liepen naar de spoorwegovergang en Theo wees naar de wachtende koetsiers. „Wat denk je van een aapje?" vroeg hij schertsend. Ze drukte zijn arm. „Ik heb jou toch", zei ze en keek hem met een ondeugende blik aan. „Dank u wel, juffrouw Verleun, voor het compliment". Ze keek verheerlijkt naar hem op. „Maar een bijzonder lief aapje, weet je dat?" We zullen het maar accepteren, ant woordde hij lachend. Het seizoen was ten einde en veel drukte was er niet meer bij de tand- 41* fHtlift vaaolt tot t*ac hh ia dt knL Neem Rennies! Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smel ten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze met het speeksel naar de maag gevoerd prompt baat. En afdoende! Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. UI werken op de toeneming van de bevol king waar de welvaart zelf in een be paald stadium de stoot toe gegeven heeft. Niettemin heeft deze bevolkings-ex- plosie politiek, sociaal en cultureel enorme consequenties. In 1700 was bij na 30% van de wereldbevolking Rooms Katholiek. In 1900 was dat 18%%, in 1962 16% en in 2000 zal dit plm. 9% zijn. Voor de Protestantse kerk zal een soortgelijke tendens waarneembaar zijn. Een ander facet: het percentage kleur lingen van de totale wereldbevolking stijgt snel. Enorme tegenstelling tussen rijkdom en armoede Het alles overheersend aspect van de stijgende welvaart is de tegenstelling tussen rijkdom en armoede die met de dag toeneemt. Wij (Amerika, W.-Europa) hebben per hoofd 10 X meer inkomen dan de an deren (Afrika, Azië, Z.-Amerika). Wij hebben 3000 cal. per dag ter beschik king, zij 1800. Bij ons sterven 2 van de 100 levendgeborenen, ginds 15 van de 100. Bij ons is de verhouding 1 arts per 1000 zielen, ginds 1 op 15.000 a 80.000. Hier is 2% analfabeet, ginds 80%. Aan energie Staat ons ter be schikking 3000 kg steenkool per per soon per jaar, dat is het equivalent van 50 mankracht. Bij hen 1/30 hiervan; 1'3 van de mensheid eet 3/4 van al het voedsel; 1/7 van de mensheid heeft 60% van het wereld-inkomen Voor hun 16e jaar sterven er 500 miljoen kinderen; gaan meer dan 50.000 mensen dood van de honger, gisteren ook, morgen ook, voorlopig iedere dag en als er niets bij zonders gebeurt wordt dit getal groter. Iedere minuut komen er 60 kinderen bij, 20 kunnen goed gevoed worden, 40 niet. Techniek en economie integreren de wereld, volkeren kijken in eikaars sa menleving. De schrijnende tegenstelling tussen de welvaart hier en de armoede ginds zal tot spanningen leiden. Afgunst is de wortel van veel kwaad. De ileo- logie van „gelijkheid voor allen" en „iedereen evenveel" slaat aan, dat is de reddingboei in de ellende. Indien de welvaart niet zien in dimensies van de gehele aarde met alle plichten die zij met zich brengt dan zou dit wel eens kunnen uitlopen op een „goede nacht Europa". Nu is het geen simpel vraagstuk om de welvaart omhoog te brengen in deze gebieden. Schenkingen hebben geen zin. Krachten van binnen uit moeten geac tiveerd worden. Technisch is er een on gelooflijke achterstand. Er zijn plm. 350 miljoen boerengezinnen op de aarde, 250 miljoen werken nog met de ploeg radtram. Ze reden naar boven en gin gen dicht bij de rand van het plateau zitten. Ze genoten van de koffie met gebak en keken naar de altijd drukke rivier. Toen ze terugreden, zakte de zon achter de bomen van Bad Godesberg. „Wat wil je?" vroeg hij, „hier blijven vandaag of doorrijden naar Boppard?" Ze keek op haar horloge. Het was bijna half zeven. „Hoe ver is 't rijden?" „Vijf kwartier, tenminste, dat schat ik". Ze zei zacht: „Aan Boppard heb ik heel prettige herinneringen, lieve jon gen, zou je het erg vinden?" „Welnee, dan rijden we naar Bop pard. Daar waren we veertien dagen geleden ook". Ze keek voor zich uit en knikte. „Ja, dat is pas veertien dagen geleden en het lijkt net, of we elkaar al een eeuw kennen, Theo". Hij voerde de wagen met vaardige hand snel over de brede weg langs de Rijn. Ze zat dicht tegen hem aan en keek naar het wisselende, heuvelachtige landschap. „Theo?" „Ja liefje?" „Als.... als jij nu eens niet over spannen was geraakt en je dokter had je niet geadviseerd met vakantie te gaan en je had niet van varen gehou den, dan...." „Dan zouden we elkander op een an dere manier ontmoet hebben, liefje. We zijn voor elkaar bestemd, dus kregen we elkaar. En nu heb ik je, juffrouw Verleun. Probeer nu maar eens van me af te komen. Dat lukt je nooit meer. Ze drukte zich dicht tegen hem aan. „Ik wil het ook niet, aanstaande man". Ineens ging ze rechtop zitten. „Zeg, ik heb nog een nieuwtje voor je Hij keek haar even aan. „Zo? Laat horen". „Ikik heb m'n ontslag genomen en als ze tijdig een opvolgster voor me krijgen, mag ik één november vertrek ken. Hoe vind je dat?" „Dan zouden we in november nog kunnen trouwen, liefje, nog eerder als ik gehoopt heb". Ze zakte weer met haar hoofd tegen zijn schouder. „Vind je het fijn, Theo?" „Wat?" „Dat ik eerder vrij ben van school?" „Ik verheug me nu al, liefje. Maar ik kan ook geduld hebben. Elke dag brengt ons dichter naar elkaar toe, is het niet?" „Ja," lispelde ze, „iedere dag dichter naar elkaar toe HOOFDSTUK 15 Cobie capituleert Mevrouw Van Halmeskerke, geboren De Haan, had de „kwestie-vader" ener giek aangepakt, hoewel Bobbie het maar zo-zo vond. Toen ze een detective- VRIJDAG 1 MAART 1963 zoals die 8000 jaar geleden werd uitge vonden. Deze ploeg woelt de grond los zonder hem te keren. Circa 90 miljoen gezinnen gebruiken de 2000 jaar oude ijzeren ploeg, getrokken door dieren- kracht, uitgevonden door de Romeinen, die de grond wel keert. De gemotori seerde ploeg staat plm. 10 miljoen boe rengezinnen ten dienste, dat is plm. 3%. Als de dierkracht kon worden vervan gen zou een gebied vrijkomen zo groot als de Scandinavische landen plus En geland en de Benelux. Daardoor zouden 500 miljoen mensen gevoed kunnen worden. De produktiviteit in de land bouw is het hengsel waar alles om scharniert. In Amerika oogst men 3500 kg mais van 1 hectare, in Afrika slechts een kwart hiervan. Ook dichter bij huis zijn nog aanzienlijke verschillen. De Nederlandse koe geeft eens zoveel melk als haar Italiaanse soortgenote. Maar nu doet zich het feit voor, dat hogere produktiviteit wel meer voedsel betekent maar praktisch komt dit neer op meer kinderen in leven houden. Door deze kinderen verdwijnt de kans om tot hogere welvaart te komen en de vicieu ze cirkel te verbreken. Economisch con sequent en juist geredeneerd heeft Mao Tse Toeng eens gezegd, dat gedurende een reeks van jaren de bevolking in China zal moeten dalen, wil men de situatie van het levensminimum door breken. Weer een ander punt is, dat een Oosterling een wezenlijk andere instel ling heeft en van ons jagen en jachten niets begrijpt, omdat hij zelf na bevre diging van de voornaamste behoeften de voorkeur geeft aan op de plaats rust. De milde natuur, de sterke familieband, het gelukkig communaal leven in de kampong en zich daarin veilig en be schermd weten, verklaren de serene gemoedsrust van het Carpe diem zon der zorgen voor morgen en het bijna absoluut leven in het heden. Men heeft geen psychiaters nodig, men doet niet aan toekomstprojectie, men spaart niet en niemand overlijdt aan hartinfarct al is het een leven op de rand van de honger. Men kan in die gebieden heel wel een modernisme aanvaarden en te gelijk met een handvol rijst gelukkig en tevreden zijn. Het is geen eenvoudig probleem. Heel Azië zoekt naar een politiek systeem dat uitkomst biedt. Er wordt gekeken naar het Chinese experiment en men ziet ook met grote verbazing naar het Aziatisch wonder, Japan. Japan heeft niet veel meer dan vis en steenkool als natuurlijke bronnen, maar het is de snelst groeiende economie van na de oorlog. In 10 jaar tijds is het nationale inkomen 2VtX zo groot geworden. Ja pan oogst op democratische basis een enorm succes. Spanje is het in welvaart al voorbijgestreefd en het staat thans dicht bij Italië. (Wordt vervolgd) bureau had opgebeld en een afspraak maakte voor een onderhoud betreffende een zeer delicate zaak, stond hij rokend tegen de schoorsteenmantel geleund en keek zijn vrouw hoofdschuddend aan. „Wat heb je er eigenlijk aan om te gaan wroeten in het leven van die jon gedame? Gun je je vader niet eens een aardig vrouwtje?" Lien haalde haar schouders op. „Van zulke dingen hebben mannen geen ver stand. Om te beginnen is het helemaal geen aardig vrouwtje, maar een zure, oude vrijster, die er helemaal niet aan trekkelijk uitziet, veel te dik en met een berekenende blik in haar groene ogen. In de tweede plaats is vader op een ge vaarlijke leeftijd. Lees hierover de boe ken maar eens na van de psychologen, dus vader moet tegen zichzelf be schermd worden. Tenslotte is dit een zaak van ons, de kinderen, en dus een aangelegenheid, die min of meer buiten jouw interessen valt". „Zoals je wilt", had hij op afgemeten toon geantwoord. „Het zal wel aan mij liggen, maar ik vind het op zijn minst onbehoorlijk". Diezelfde middag had Lien een on derhoud met de „detective", die men haar gestuurd had. De man maakte ove rigens een keurige indruk en schreef enkele gegevens op, die de vrouw hem verstrekte. En toen ze aan het eind van haar relaas gekomen was, knikte hij be grijpend. Natuurlijk ging hij meteen aan het werk. Mevrouw zou binnen enige dagen wél van hem horen. Van die dag af reed Lien van Halmes kerke dagelijks een paar maal naar de ouderlijke woning. Ze wipte even aan op het kantoor, waar haar vader weer druk bezig was met zijn werkzaamhe den en liep zo te pas en te onpas eens door de fabriek. En ook in de avond uren reed ze even naar huis, zogenaamd om een kopje koffie te drinken, maar in werkelijkheid om te constateren, of „die vrouw" er was. Doch De Haan had het druk en Cobie Verleun zwaaide haar scepter weer in de meisjesklas, maar schreef 's avonds brieven, die ze nog laat postte in de bus om de hoek. Als de gelegenheid zich voordeed, belde ze vanuit de school overdag even zijn kantoor op en wisselde lieve woordjes met haar aanstaande echtgenoot, iedere keer schichtig kijkend naar de deur, of niet een collega, één der leerlingen of de directrice zelf zou binnenkomen. Na veertien dagen kwam Cobie een weekeinde naar Lochem en De Haan haalde haar vrijdagsavonds van het station. Om eventuele praatjes te voor komen, had De Haan een kamer voor haar besproken in het beste hotel van het stadje. De maaltijden zou ze in het grote huis naast de fabriek gebruiken. Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP for"1 Vjjeswgit Dit zijn de voordelen: Geen theebladeren tn de thee pot of in de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. Het theezakje blijft boven tn de theepot drijven, waar het water het heetst Is. Daardoor trekt de thee beter af. Ieder zakje bevat 'n precies afgepaste hoeveelheid. U heeft steeds thee van dezelfde sterkte. De fijne geur van Plckwtcle Thee blijft hel beste be schermd als U de theezakjes in een trommeltje bewaart. Zet na thee op de verzorgde manier met de handige groot formaat Pickwick Theezakjes die in het gebruik zo voordelig ijjn. De zakjes zijn dubbel en geven daar door een maximum aan smaak en geur af. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Neem de proef. 88 tent per doosje Vraagt uw winkellerl .\lokwit! Groot gezins- pak voor de hele week - In mooi, bescher mend aluminium. Vei- ligl Aluminium houdt de inhoud vochtvrij, bewaart en beschermt de waskracht van Klok- wit. Extra voordeel Bij elk gezinspak Klok- wit 3 Klokzegelsl Waarde 15 cent voor wie spaart. Vraag spaarkaart aan: N.V. ZEEPFABRIEK „DE KLOK" - HEERDE dbyemiR Klokwit In aluminium-

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3