(jroen ZwartsJexels in het Gymvereniging Texel vierde 40-jarig jubileum Schaatsgeweld op ijsbaan te Den Burg Uitstekende opvoering van revue „Geef ons de ruimte Familie-avond laat ook de Texelse knapen maar schuiven DINSDAG 6 MAART 1963 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7740 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooft Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrftdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kvrart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Met een receptie 's middags en een klinkende revue 's avonds heeft de gym nastiekvereniging „Texel" zaterdag j.l. haar 40-jarig bestaan gevierd. Het be wijs is geleverd: G.V.T. is ondanks en misschien dank zij haar gevor derde leeftijd nog springlevend. Dit ondanks het feit dat een aantal „mannen van het eerste uur" nog immer sleutelposten bezet. De gymvereniging heeft bij de viering van haar jubileum kunnen terugblikken op een soms moeilijk, maar glorierijk verleden. Hopelijk is ook haar toekomst zegenrijk! De G.V.T.-raket op dc lanceerbasis bft de Krim op Texel. De „motoren" zftn juist ontstoken door dc in witte overalls gestoken technici. Een ogenblik later zal de raket tot grote verbazing van het publiek, van het voetstuk loskomen en rnèt mevrouw Pimpel in de ruimte verdwftnen! De receptie in hotel „De Graaf" Burgemeester en wethouders, leden, oud-leden, vertegenwoordigers van an dere verenigingen en vele anderen gaven acte de presence bij de receptie die zaterdagmiddag werd gehouden in Hotel „De Graaf". Verschillende aanwezigen maakten van deze gelegenheid gebruik om hun felicitaties begeleid te laten gaan van een enkel woord. Als eerste sprak burgemeester C. De Koning; „Wij schie ten op het gebied van de lichamelijke ontwikkeling nog te kort", aldus de burgemeester, „U hebt in de jaren van Uw bestaan gewerkt aan de lichame lijke opvoeding en daarbij veelal ge bruik moeten maken van een vaak ge brekkige accommodatie". De burge- meeste wenste het bestuur van de jubi lerende vereniging veel succes met haar toekomstig werk en reikte namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud over. De heer L. Hartman sprak in zijn functie van vice-voorzitter van de turnkring „Noordhollands Noorder kwartier". Hij reikte aan twee leden, t.w. de heer P. Schoorl en de heer A. Keizer het speldje .,25 jaar bondslid" uit. Namens het Koninklijk Texels Fanfarecorps sprak de heer P. J. Koorn. Met het fanfarecorps heeft G.V.T. altijd prettig kunnen samenwerken, vooral als het er om ging demonstraties van een vrolijke muzikale noot te voorzien. De heer Koorn hoopte dit laatste werk weer spoedig te mogen doen. De laatste jaren is het wat in onbruik geraakt. Ondanks het feit dat het fanfare eigen lijk armlastig is, wilde de heer Koorn zijn gelukwensen onderstrepen met een materiële gift: enveloppe met inhoud. Namens de Texelse Sportraad en de Sportvereniging Texel sprak de heer D. Dapper. „Wij werken naast elkaar", aldus de heer Dapper. „Beide vereni gingen hebben elkaar steeds gesteund en hebben vooral aandacht gehad voor de jeugd". De heer Dapper wenste het bestuur veel succes voor de toekomst. Ook hij liet z'n woorden samengaan met een financiële gift. Initiatief van oud-leden De heer Jac. Roeper sprak namens de oud-leden van G.V.T. Vooral zijn groep kan de meest dringende behoeften van de vereniging heel goed aanvoelen. De oud-leden hadden gemeend een inzame ling te moeten houden, die een zeer aantrekkelijk bedrag opleverde. De heer Roeper kon het zeer verheugde bestuur 300,overreiken, bestemd voor de aankoop van twee vlaggen, bestemd voor de meisjes- en jongensafdeling! De heer G. Michels, mede-oprichter, vond dat de tijd maar snel ging. „Wat worden we oud', zo verzuchtte hij. Met genoegen denkt hij terug aan de roman tische tijd van het eerste begin in de oude bewaarschool. Toch werden, on danks de bepaald niet ideale toestan den, goede prestaties geleverd. „Doe het zelf" was in die tijd het devies. De heer Michels kon zich herinneren hoe de heer J. Kiljan sr. in z'n smederij een rekstok en een brug in elkaar zette. De heer Schoorl geloofde het zonder meer, het was tenslotte ver voor zijn tijd! De heer C. Mets werd lid van de vereniging toen deze één week bestond. Hij bracht ook het dieptepunt van de vereniging in de herinnering toen het nieuwtje er af was en men op een ge geven moment aan het trainen was met drie man in het „Glazen Paleis". De laatste tijd is de heer Mets weer inten sief bij het instructiewerk betrokken. Sinds januari vervangt hij de instruc teur, die nog steeds op zich laat wach ten. Hij doet dit werk overigens met groot enthouisasme. „Vooral het wer ken met de jeugd heeft een verjongende invloed" meent deze grote promotor van onze Texelse gymnastiekvereniging. De revue „Geef ons de ruimte" De heer P. Schoorl opende 's avonds de revue, na een plechtige vaandelgroet. Onder het publiek bevonden zich onder meer het voltallig college van B. en W., ereleden en turnkringbestuur. De heer Schoorl kondigde een verlotinkje aan, terwijl tevens de laatste loten van de grote loterij aan de man werden ge bracht De opbrengst van deze „dure verloting" was bestemd voor de afbe taling van de onlangs aangekochte trampoline. „Attentie, attentie, hier volgt een extra uitzending van het A.N.P, Van „De Krim" op Texel zal de eerste Ne derlandse ruimteraket worden gelan ceerd. De raket zal een reis maken langs de verschillende planeten en sterre- beelden. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat voor het eerst een vrouwe lijke raketgeleerde de reis zal mee maken...." Zo ongeveer luidde het „nieuwsbericht" dat door „De Oranje boom" schalde toen de eigenlijke revue een aanvang nam. Geïnspireerd dus door de ruimtevaart. Inderdaad blijkt tegen de achtergrond van een Texels duinlandschap met Eierlandse vuurto ren een levensgrote raket op z'n start plaats te staan. In witte overalls ge stoken experts treffen juist de laatste voorbereidingen voor de start. Het wachten is nog op de vrouwelijke ruim tevaarder. Een nieuwsgierige dame, mevr. Pimpel, wil de raket wel eens van binnen zien. Ze wordt aangezien voor de vrouwelijke ruimtevaarder. De raket wordt gestart en verdwijnt in de ruimte. Het zal de organisatoren van de re vue heel wat hoofdbrekens en werk uren hebben gekost eer het mogelijk werd, dat de raket, met een heuse vuurstraal, het toneel verliet om voor lopig te verdwijnen! Het was overigens niet het enige knappe technische staal tje van deze avond. Het lijkt ons onjuist het verloop van le gehele show diepgaand te beschrij ven. Dat zou de verrassing voor de be zoekers van de herhalingen die op 9 en 16 maart a.s. worden gegeven wegne men. Tussen de bedrijven door gaven de leden van S.V.T. enige staaltjes van hun kunnen weg op de lange mat, de evenwichtsbalk, ringen, hoogrek en. de trampoline. Vooral het werk aan hoogrek en ringen dwong respect af. Tijdens de oefeningen was het zo stil, dat het hijgen van de beoefenaars van deze koene waagstukken tot achter in de zaal was te horen! „Je zit met je töóne kromhoorden we een ang stige toeschouwer opmerken en hij ver tolkte aller gevoelens. De demonstratie met de trampoline leverde geen specta culaire waagstukken op, het was meer bedoeld om iets te laten zien. Trampo linespringen is heel wat minder een voudig dan het op het eerste gezicht lijkt. Verdienstelijk was ook 't werk van de zingende meisjes, die zich enkele malen lieten horen. Ook de knotsoefening met muzikale begeleiding vormde een char mant programma-onderdeel. Ook de in de ruimte voortsnellende juffrouw Pimpel laat nog van zich horen. Via een reusachtig televisie scherm maken we kennis met de ge heimen van Mars en Venus. Uitslag loterij In de pauze werd de trekking gehou den van de grote loterij. De juichkreten uit het publiek bewezen dat menige ge lukkige zich in de zaal bevond. Ten behoeve van de winnaars die de revue (nog) niet hebben gezien, laten wij hieronder de trekkingslijst volgen: Eerste prijs: no. 2537, koelkast, P. Koorn, Westergeest B 65, Den Burg; Tweede prijs: no. 1598, transistorradio, mej. A. Bonder, Warmoesstraat 38, Den Burg; derde prijs: nr. 746, fototoestel, H. J. Keijser, Waalderstraat 1, Den Burg. De verdere 27 prijzen vielen op de volgende nummers: 932, 2474, 2904, 2483, 1586, 2608, 2921, 1192, 652, 3000, 1924, 2010, 435, 889, 359, 1355, 982, 278, 552, 2289, 1674. 997, 1320, 1968. 1919, 274, 2464. De prijzen kunnen behalve de eerste worden afgehaald bij de heer C. Mets. Een extra prijsje, een foto toestel, kon worden gewonnen door de lotenverkopers. De bezitter van lot no. 837 is de gelukkige. In een vlot tempo werd het program magedeelte van na de pauze afgewerkt Het slot werd gevormd door de behou den landing van de raket op aarde. Juffrouw Pimpel kan haar dolgelukkige echtgenote om de hals vallen. Het ruim teaapje is inmiddels uitgegroeid tot een bijna echte mensaap. Het publiek was enthousiast! De be wondering voor het gepresteerde werd nog groter toen de heer Schoorl in z'n slotwoord vertelde, dat de gehele revue in luttele weken moest worden ingestu deerd. De man, die aanvankelijk met de regie was belast, verliet voortijdig het eiland en het was de heer C. Mets, die het mogelijk maakte, dat de be loofde revue doorgang kon vinden. Het waren niet alleen de leden van G.V.T. die hun krachten gaven aan de opvoe ring. Grote steun werd ondervonden van de heer B. Heerschap alias ruimteaap en mevr. M. de Vries- Rondey, die menig uurtje achter de piano doorbracht om de diverse zang- nummertjes te kunnen begeleiden. Bloemen ook voor mevr. Mets, „als pleister op de wonde" voor de vele eenzame avonden die zij doorbracht toen haar man moest repeteren. Een geanimeerd bal vormde het defi nitieve einde van deze avond. Onze welgemeende waardering voor het gebleken vernuft en doorzettings vermogen van de mensen van G.V.T., die met de revue „Geef ons de ruimte" een beste beurt hebben gemaakt! BRIDGEN Uitslag van de competitie-drive van 27 februari- A.: I. Bakker-Huizinga 7) 55.55% 2. Echtpaar v.d. Heerik 4) 53.47% 3. mw. Kooijman-Veenema 3) 52.08% 4. Blonk-v.d. Galiën (14) 51.39% 5. Kellner-v. Lenten 9) 50.69% 6. Echtpaar Gilijamse (11) 50.00% 7. Mantje-de Brok 5) 47.92% 8V*. Echtpaar Beemsterboer ,(12) 44.44% 8%. Gebr. van Sambeek 8) 44.44% B.: 1. Gebr. Grootjen 61.90% 2. Echtpaar Jouwersma 6) 56.55% 3. Dam-Dros (10) 55.95% 4. Backer-Raven 1) 54.17% 5. Riteco-Wessels 2) 52.98% 6. Stolk-Brücher (13) 45.83% 7. Blom-Ran (16) 38.10% 8. dames Hattuma-v. Hoorn (15) 34.52% Volgende drive morgenavond, woens dag 6 maart dus. De drive van 13 maart vervalt in verband met de voetbalwed strijd op de TV. NIEUW GUINEA-LEZING OP SCHOOLZOLDER Donderdag, 7 maart a.s. zal Harry de Graaf voor de S.O.O.S. van Oosterend een lezing houden over Nieuw Guinea. Het praatje zal worden geïllustreerd met dia's en films, terwijl tevens een aantal handwerken, wapens en ge bruiksvoorwerpen uit Nieuw Guinea zal worden tentoongesteld. De avond wordt op de schoolzolder van de o.l. school gehouden en begint om 8 uur precies. AANBESTEDING WERKZAAMHEDEN RUILVERKAVELING Op 15 maart a.s. zal door de N.V. Grontmij namens de Plaatselijke Com missie voor Ruilverkaveling worden aanbesteed de werkzaamheden voor het inrichten van de kavels in een gebied rondom Den Hoorn. De oppervlakte van het blok, waarin de werkzaamheden worden verricht bedraagt plm. 500 ha. Het gaat hier om het gedeelte van de Hemmer tussen de nieuwe Hemmerweg en de Hoornderweg, de Naai, de Mars en het gebied tussen de Oude Weg en de Jan Ayeweg. In enkele gedeelten van dit blok moet zeer veel werk worden verricht. Het ziet er naar uit, dat grote gedeel ten grasland in de Mars en de Hemmer „zwart" worden en dit betekent zeer veel ongemak voor de veehouders. Zonder tot onverantwoorde adviezen te komen menen we toch wel te moeten adviseren tot een niet te zware vee bezetting. Verder menen we een beroep te moe ten doen op de grootst mogelijke samen werking tussen de veehouders. Mogelijk kunnen veehouders, die in een reeds verkaveld gebied wonen of dit jaar nog niet in moeilijkheden komen, hun col lega's, die dit jaar „getroffen" worden iets helpen. De Plaatselijke Commissie doet ook z'n best om land „te pakken te krijgen", maar zal hierin in ieder geval maar zeer gedeeltelijk slagen. C. v. Gr. ALGEMENE TEXELSE MIDDENSTANDSVERENIGING Het is vandaag de dag van de Hotel „De Oranjeboom". Coos v.d, Velde en zijn gezelschap brengen de show „ALLE HENS" Leden en hun personeel zijn van harte welkom! Entree ƒ2,Bal na WEINIG BELANGSTELLING VOOR FORUMAVOND TE DE COCKSDORP Woensdagavond j.l. werd in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp een forumavond gehouden op initiatief van de dorps- commissie De Cocksdorp. Jammer ge noeg kon de heer B. van Beek in zijn openingswoord slechts een tiental be langstellenden verwelkomen. Het forum was samengesteld uit de fractievoorzitters der verschillende in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke groeperingen. Verschillende vragen de meeste ten aanzien van de plaatselijke toestand kwamen naar voren. Diverse problemen werden ter tafel gebracht en op de meeste vragen kon naar genoegen worden ingegaan, zoals het woningprobleem, uitbrei dingsplannen, stedebouwkundige aan gelegenheden etc. Ongetwijfeld hebben de aanwezigen zich een duidelijker beeld kunnen vormen van de vele moeilijkheden waarmee onze gemeente kampt. SCHAATSWEDSTRIJDEN TE OUDESCHILD Zaterdagmiddag, 23 februari, zijn op de ijsbaan te Oudeschild weer diverse wedstrijden georganiseerd. De uitslagen waren als volgt; Koppelwedstrijd dames oudere meis jes, 15 minuten: 1. Ria Boom en Carla Kuip 28 ronden; 1. Janneke Schade en Ria Zandee 28 ronden; 1. Sjaan Kooger en Gerda Sleu tel 28 ronden; 1. Margreet Boom en Annie Schraag 28 ronden; 5. Jannie v. Leeuwen en Kas ja Koopman 27 ronden; 5. Nel Bruin en Hillie Vlas 27 ronden; 7. Annemarie Zielman en Dia Schagen 24 ronden; 7. Gerti Sinke en Anneke v.d. Schans 24 ronden; 7. Elly v.d. Meer en Atie van Leeuwen 24 ronden. Koppelwedstrijd heren en oudere jon gens, 1 uur: 1. Leo Vlas en Peter Karsman 139 ron den; 2. Joop Koning en Wim Bruin 138 ronden; 3. Bert Bos en Pieter Jan Koorn 137 ronden; 4. Siem de Jong en Aat Sleutel 132 ronden; 4. Kees Koop man en Ab Blom 132 ronden; 6. Theo Schraag en Klaas Dirk Koorn 121 ron den; 7. P. den Brok en Hans Boom 112 ronden; 8. Evert Bays, heeft gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd alleen gereden (110 ronden). Behendigheidswedstrijd voor dames en oudere meisjes: 1. Jannie Zutphen; 2. Hennie Smit; 3. Margreet Boom; 4. mevr. N. van Sikkeleras-Keijser. Behendigheidswedstrijd voor heren en oudere jongens: 1. Dick Koning; 2. Klaas Dirk Koorn; 3. Th. Hoogenbosch; 4. Sjef Boom. In de showwereld is het zo dat zorg vuldig naar een climax wordt toege werkt, opdat het succes van een uitvoe ring niet als een pudding in elkaar zakt. Het bestuur van de ijsclub Den Burg heeft laten blijken het juiste gevoel voor show te hebben, zij het dan dat de „uitvoeringen' met langere tussenpozen op de ijsvloer werden gelegd. Was er eerst een schoonrij demonstratie die er wezen mocht, de kunstrijdsters en -ders trokken al veel meer belangstelling. Vrijdagavond j.l. volgde het klapstuk. Vier hardrijders van formaat werden bereid gevonden naar Texel te komen, en dat ondanks het feit dat op het IJsselmeer de volgende dag een mon sterschaatswedstrijd werd georgani seerd, die hun eigenlijk op het lijf ge schreven was. Jeen De meeste belangstelling ging uit naar de populaire kleine Jeen v.d. Berg, maar naar onze mening verdient toch de 38-jarige Jan Uitham nog meer bewondering. Deze keiharde kerel plaatste zich als tweede in de laatste Elfstedenmarteltocht. Op 30-jarige leef tijd kocht hij z'n eerste Noren! Daar was ook de 19-jarige Henk Ottema, die 5e werd in de Elfstedentocht. De vierde rijder was de ex-kampioen langebaan van Friesland T. Dijkstra. Het snelle viertal werd vergezeld door de Gronin ger trainer A. de Haan, die een bijzon der fraaie slag demonstreerde. Demonstratiewedstrijden De rijders lieten wat onderlinge wed strijdjes zien op de 500, 1500 en 3000 meter. Jeen v.d. Berg, toelichtend aan de microfoon, liet geestig weten dat de wereldrecordtijden aan de lopende band sneuvelden. Oorzaak: de ijsbaan in Den Burg is slechts ongeveer 300 meter, ter wijl bij een aantal te rijden ronden uitgegaan werd van de gebruikelijke 400 meter per ronde. De Texelse jongens De intussen tot op het been verkilde bezoekers (hun aantal werd geschat op ongeveer 1200!) kregen tot slot een hartverwarmende rit over 25 ronden te zien van een 25-tal Texelse rijders, die hun krachten mochten meten met die van de bezoekende toprijders. Het was vooral Jeen v.d. Berg, die daarbij de toon aangaf, maar wij zijn toch werkelijk enthousiast geraakt over de prestaties van onze eilandgenoten. Het was waarachtig niet zo, dat die maar wat klungelden. Natuurlijk waren er uitvallers (Uw verslaggever zou na 2 rondjes al naar z'n hart grijpen!) maar een flink deel wist het tempo toch goed bij te houden. Enkelen mogen met name genoemd worden, en wel Ed Drijver uit Den Hoorn en Sijp Keijser, De Waal. Zij kwamen, na de almachtige Jeen v.d. Berg, als eersten aan. De him aangeboden bloemen waren welver diend! Al met al een mooi succes voor de actieve ijsclub van Den Burg, die erover gewaakt had, dat het ijs in perfecte conditie verkeerde. De bezoekers waren daarover bijzonder goed te spreken. Zij hadden ook mets dan lof voor de avond zelf, een pleister op de wonde veroor zaakt door hun gedwongen afwezigheid bij de grote wedstrijd van zaterdag.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1