Commissie van onderzoek in 1 ESO-geschil samengesteld Scliaatsontmoeting Scliagen—T exel PHILIPS met schapen voor scheren en knippen Burgemeester C. De Koning is er in geslaagd een commissie van onderzoek in het TESO-geschil samen te stellen, waarvan de samenstelling de verschillen de partijen in het geschil kan bevredigen. Voorzitter van de commissie is prof. mr. J. van der Hoeven. Prof. van der Hoeven is docent in het Nederlands staatsrecht aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Hij maakt sinds 1962 weer deel uit van de Amster damse gemeenteraad. Ook eerder was hij al bij het werk van de gemeenteraad betrokken. Prof. v.d. Hoeven is 47 jaar oud. Verder zijn toegevoegd de kolonel J. B. Kennema en de heer P. Warmen- hoven. Kolonel J. B. Kennema is directeur van het Loodswezen in het le en 2e district, standplaats Harlingen. Voordien was betrokkene directeur van het Loodswezen in het 3e district, standplaaats Amsterdam. Betrokkene is te Cal- lantsoog woonachtig. De heer P. Warmenhovcn is accountant NIVA en werkzaam op het accoun tantskantoor van Mr. J. P. de Korte te 's-Gravenhage. Betrokkene was voor dien verbonden aan het accountantskantoor Th. en L. Limpcrg te Amsterdam. De heer Warmenhoven is 36 jaar. POSTZEGELNIEUWS Door een gelukkige omstandigheid is onze vereniging alsnog in het bezit ge komen van een beperkt aantal Untea- zegels. De leden, die deze zegels besteld hebben, worden verzocht de complete serie zo spoedig mogelijk af te halen bij de heer J. van Laar, Boogerd 4, Den Burg. De kosten bedragen per serie ƒ18,—. KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN De vorige week is aan de heer A. Vinke (Eierland) de zilveren ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De plechtig heid heeft in besloten kring plaats ge vonden. De heer Vinke ontving de me daille ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam als arbeider op hoeve „Vruchtbaar- oord". TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 4 maart 1963: 16 schapen ƒ130,ƒ160,17 nuch tere kalveren ƒ20,ƒ70, GROET VAN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN „Al la homoj, kiuj sidos ce ci tiu tablo, ni deziras cion plej bonan kaj longan uzadon". Zo luidde het briefje dat de heer A. v.d. Schans, werkzaam bij de firma Vlessing, vond toen hij een tafel van z'n verpakking ontdeed. Het briefje zat onder de tafel geplakt. Omdat de heer v.d. Schans dacht dat hier van Espe ranto gebruik was gemaakt, wendde hij zich tot mevr. A. Tiessen-Spaans, die de woorden spoedig ontcijferde: „Aan de mensen, die bij deze tafel zullen zitten, wensen wij alle goeds toe en een langdurig gebruik. Karub en zijn collega Johano". De tafel was afkomstig van een fa briek in Polen. BENOEMD TOT INSPECTEUR L.O. De heer K. Fielmich, thans leraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers te Rotterdam, is onlangs benoemd tot inspecteur L.O. De heer Fielmich was van 1946 tot 1951 hoofd van de Openbare Lagere School te Oosterend. ƒ823, VOOR „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De opbrengst van de collecte voor het Algemeen Sociaal Fonds ter bevorde ring van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" was als volgt: Den Burg ƒ244,71; Den Hoorn 240,25; Oosterend ƒ102,27; Zevenhuizen, Oo^t en De Waal ƒ63,75; De Koog ƒ65,—; Oudeschild 57,38; Eierland en De Cocksdorp ƒ50,63 RHEUMATOLOOG DR C. VAN DEN BERG KOMT NAAR DEN BURG Op vrijdag 8, en vrijdag 22 maart komt Dr. C van den Berg, Rheumato- loog, naar het Witte Kruisgebouw in Den Burg om aldaar spreekuur te hou den. Patiënten met de namen A tot en met M, beneven dringende gevallen kunnen zich melden op 8 maart en de rest van het alfabet op 22 maart. Z.D.H.-NIEUWS De voetbalclub Zwaluwen Den Hoorn ontwaakt uit de winterslaap en houdt op woensdag, 6 maart 1963 om 20.00 uur in café Bakker te Den Hoorn haar jaarvergadering. Er worden verkiezin gen gehouden en daarom is het nood zakelijk dat elk lid op die vergadering komt. Elk lid van 18 jaar en ouder heeft stemrecht. Houdt dus deze avond vrij. Er wordt op U allen gerekend. Dik en Jatie danken de vereniging voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk. S.V. TEXEL Let op, leden, junioren en donateurs, we gaan het hier nieuwe „Bingo"-spel spelen. Dit is een aantrekkelijke bezig heid, waaraan iedere deelnemer plezier zal beleven. Het gaat om prijzen en stellig zullen velen om een herhaling vragen. Komt zoveel mogelijk naar Hotel „De Graaf" op donderdag a.s„ aanvang half negen. Er wordt op tijd begonnen. Het belooft een prima club avond te worden, dat geeft binding. Een goede club waardig. Het geheel onder leiding van H. de Porto. Tot don derdagavond. (Zie verder de adverten tie elders in dit blad). WOENSDAG GEEN CONSULTATIE BUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er woens dag 6 maart geen consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden. PLAATSGEBREK Door gebrek aan plaatsruimte zijn wij genoodzaakt enkele artikelen, waar onder het verslag van de P.T.V.-verga- dering in ons volgend nummer op te nemen. Redactie Texelse Courant. VOORSTELLING TONEELCLUB ZUID-EIERLAND UITGESTELD Wegens ziekte gaat de uitvoering van de toneelclub Zuid-Eierland a.s. vrijdag 8 maart niet door. De voorstelling is verschoven naar vrijdag 15 en zaterdag 16 maart a.s. ACTIVITEITEN OP DE PUTTEN Uitslag Hindemiswedstrijd Dinsdagavond organiseerde de ijsclub „Oost" op „De Putten" een hindernis wedstrijd voor dames en heren. 22 kop pels meldden zich aan, ondanks het wat mistige weer, dat de koude extra deed voelen. De uitslag was: 1. G. Kuyper en mej. Rina v.d. Vis 10,—; 2. J. van Bennekom en mej. Thea Rozendaal /8,3. Leo Garritsen en mej. Nely Kalis ƒ6. Gecostumeerd IJsfeest Zaterdag organiseerde de ijsclub „Oost" een gecostumeerd ijsfeest op de Putten, speciaal voor kinderen. Tachtig deelnemers meldden zich aan! Het eve nement speelde zich af onder ideale weersomstandigheden. Prijzen gingen naar de groep „Catootje" en de rode en blauwe kabouter. Vanavond hinderniswedstrijden Vanavond word enop de Putten hin derniswedstrijden gehouden! Prachtige strijd onder ideale omstandigheden! Zondag hebben schaatsers uit Scha- gen en Texel eikaars krachten gemeten op het ijs van de Rogsloot te De Cocks dorp. De ontmoeting was georganiseerd door de ijsclub „Eierland", die daar door kan terugzien op een pracht wed strijd. Hoewel de Schagers zich het sterkst toonden, hebben toch ook onze eigen mensen een heel goed figuur ge slagen. Meer dan driehonderd man trok naar de bevroren Rogsloot om getuige te kunnen zijn van het schouwspel, dat extra aantrekkelijk was door het bij zonder fraaie weer. Teneinde de ge maakte kosten zoveel mogelijk te be strijden werd van de volwassen toe schouwers een kwartje entree geheven. Gereden werd over afstanden van 500, 1500 en 3000 meter. De gemaakte tijden waren zeer bevredigend. Wij ge ven de namen en puntcnaantallen van de vijf beste rijders. 1. G. v.d. Garden uit Schoorl 166.02 punten; 2. N. Pronk uit Warmenhuizen 166.06; 3. G. Jimmink, De Waal, 169.46; 4. E. Drijver, Den Hoorn, 169,68; 5. S. Kuiper, De Waal 169.90. De 13 rijders uit Schagen en omge ving konden de middagmaaltijd gebrui ken bij verschillende gastvrije Cocks- dorpers, waarna 's middags de 3000 meter-wedstrijd plaatsvond. Bij deze strijd bleken de Texelaars Kuiper en Drijver elkaar nauwelijks iets toe te geven, wat blijkt uit de resp. tijden: 5 min. 59,6 sec. en 5 min. 58,7 sec. Dit bijzonder sportieve schaatsevenement kwam eerst ten einde toen de Schagers met de boot van vijf uur wederom het vaste land opzochten. DAMCLUB TEXEL C. Dijker-C. Meedendorp 11 J. Vinke-Jo Schoo 11 P. Bakelaar-J. Hooijberg 11 C. Vinke-J. A. v.d. Slikke 11 D. v.d. Werf-Jac. v. Heerwaarden 02 A v.d. Slikke-C. v.d. Werf 11 G. Dros-P. Kooiman 11 Jb. Koorn-C. P. Burger 02 C. Meedendorp kreeg in de overgang naar het eindspel door een vier om vier uitruil tijdelijk een stuk meer en be hield enig voordeel. De remise was ten slotte toch voor de hand liggend. J. Hooijberg had voor dat punt meer ge luk nodig, nadat hij een drie om drie naar dam had verzuimd. C. Vinke en J. A. v.d. Slikke speelden slordig met wisselende kansen. Door een stukoffer kreeg P. Kooiman belangrijk voordeel, maar kon de winst niet bereiken. NIEUWS VAN SINT JEROEN Voor het juiste begrip melden we nog even dat de sigarettenmerken niet be stemd zijn voor de eigen kas, maar ten goede komen aan de rheumabestrijding. De trekking van onze grote loterij is tot 12 maart a.s. uitgesteld. De gebeur tenis valt dan samen met onze ouder avond. Er zijn nog enkele loten ver krijgbaar, die U deze week nog aange boden zullen worden. Eventuele lief hebbers kunnen de loten ook afhalen aan het adres Schilderend 66. Er zijn er echter niet veel meer. Zoals bekend; de eerste prijs is een 100-delige linnen- uitzet! De uitnodigingen voor onze gezellige ouderavond zijn ook de deur uit. Mocht ook U belangstelling voor deze avond hebben: van harte welkom! ZEER BELANGRIJK VOOR LANDBOUWERS Laat de vogel niet over het net vliegen! In de vakbladen hebt U het kunnen lezen en ook wij hebben het ook zo hier en daar onder de aandacht gebracht. Welk bericht wij bedoelen? De eerste vijf jaar kunt U met een minimum aan kosten een bedrijfsecono mische boekhouding voor Uw bedrijf krijgen. Het eerste jaar kost U zo'n boekhouding, als Uw bedrijf niet al te groot is, zelfs helemaal geen cent. Een vreemde zaak, zult U mogelijk denken. Toch is dit niet het geval. In het kader van verbetering van landbouwbedrijven acht men het bezit van een bedrijfsconomische boekhou ding zo belangrijk, dat hiervoor over heidsgeld beschikbaar wordt gesteld. De subsidie bedraagt het eerste jaar 100°/o van de kosten met een maximum van ƒ150,Voor een bedrijf van 20 ha. komt U voor dit bedrag zeker klaar. In elk volgend jaar wordt de subsidie met 30,verlaagd. Waar U terecht kunt? De boekhoud- bureaus van de standsorganisaties kun nen een dergelijke boekhouding voor U verzorgen. Verder hebben we in Noord- Holland het B.E.O. te St. Pancras, dat door de overheid ook erkend wordt als een bureau, waarbij U voor subsidie in aanmerking komt. Stel dit nu niet uit! Over een paar weken bent U te laat, omdat anderen U voor zijn geweest. Uw opgave moet in ieder geval uiterlijk 25 maart binnen zijn. Maar wacht zo lang niet. Inlich tingen bij de landbouwvoorlichtings- dienst. C. v. Gr. GROTE ALGEMENE VERGADERING VAN OOSTERENDER BEVOLKING ALS VOORBEREIDING OP DE KOMENDE FEESTDAGEN (van onze correspondent) Wat men niet heeft verwacht, is za terdagavond j.l. gebeurt n.l. de stamp volle zaal van het Gebouw v. Chr. Be langen, als bewijs, dat er bij de bevol king van Oosterend een grote belang stelling voor de feestdagen van 15, 16 en 17 augustus a.s. groeiende is. Nadat de heer Visman, voorzitter van de feestcommissie, een ieder welkom heeft geheten en in het bijzonder de heer Fenijn oftewel de ons allerbekende Huib de Rijmelaar, geeft hij het woord aan de heer Joh. Roeper, die als lid van de betreffende commissie de toe lichting zal geven. De heer Roeper geeft de aanwezigen allereerst een blik op de historische achtergrond, die ook de Oosterenders in 1813 heeft geïnspireerd voor een tocht naar de Schans. Wat betreft de te houden festiviteiten wordt voor de eer ste dag een vlootshow gepland. De der de dag kinderspelen in de morgen. De middag zal sensationeel zijn, afgewis seld door volksspelen. Er is een wol veetentoonstelling en een expositie van de middenstand, terwijl het geheel op de derde dag een waardig sluitstuk zal krijgen. Begrijpelijk is het dat spreker niet alles te berde kan brengen; er is nog veel in voorbereiding, maar dat het van een goed gehalte zal zijn, kan spreker in ieder geval bevestigen. Deze vergadering is speciaal voor de tweede dag bedoeld. Er is een kleine blik op het geheel gegeven. Voor de tweede dag heeft men de hulp van vele Oosterenders nodig. Het is nodig, dat spreker memoreert wat volgens de geschiedenis is gebeurd. Men wil de echtheid van de tocht naar de Schans zo dicht mogelijk benaderen. Aan de avond dacht men met medewerking van de Texelse muziekkorpsen en de Drumband. Het geheel is een suggestie van de betrokken commissie, zoals zij een en ander voorstelt en ook de aan wezigen krijgen de volle gelegenheid om suggesties naar voren te brengen. Hiervan wordt op een plezierige ma nier gebruik gemaakt en het heeft zelfs al de nodige voorpret gebracht. Er wa ren al velen, die zich voor dit evene ment beschikbaar stelden. Men kan zich nog steeds aanmelden bij de heer Wie- renga of de heer Langedijk. Na een korte pauze vertoonde de heer C. Bremer een filmpje van Oosterend present. Dit werd ten zeerste gewaar deerd. Tot slot was het Huib de Rijme laar, die met anecdotes de aanwezigen nog even kostelijk deed lachen met als besluit een even snel geproduceerd ge dicht, waarmede op een onvervalste manier even naar voren wordt gebracht dat straks „Oosterend weer present" zal zijn. De heer Roeper dankt de heer Fenijn voor dit leuke intermezzo. Namens de commissie dankt hij de aanwezigen voor hun komst en de grote medewer king, die velen hebben toegezegd. Als opmerking willen wij nog even vermelden dat wij hier niet alles heb ben vermeld: Laten wij dit hier een zgn. Oosterender geheim noemen. De publikatie welke t.z.t. volgt is nog vroeg genoeg om van deze evenemen ten op de hoogte gesteld te worden. Zoals reeds voormeld is alles nog maar in een voorbereidend stadium. Maar dat „Oosterend weer Present" zal zijn op een grootse manier is zeker! VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST MELKKOEIEN OF JONGVEE? Enkele weken geleden schreven wij, dat op de Texelse bedrijven over het algemeen naar verhouding meer jong vee wordt gehouden dan op de vee houderijbedrijven aan de vaste wal. In veel gevallen is het aantal stuks jong vee even groot en zelfs groter dan het aantal melkkoeien. Iedere veehouder zal kunnen onderschrijven, dat bij deze verhouding meer jongvee op het bedrijf is, dan voor de vervanging van de melk koeien nodig is. Mogelijk zult U zich herinneren, dat wij tevens twijfel uit spraken over de juistheid van deze bedrijfsvoering. Of met andere woorden of de Texelse veehouders er niet beter aan zouden doen de verhouding iets te wijzigen in de richting van meer melk koeien. Nu geldt ook hier weer, dat deze kwestie voor ieder bedrijf afzonderlijk moet worden bekeken. Hier spelen al lerlei factoren in mee. We denken hier bij aan de stalruimte, de arbeidsbezet- ting, de leeftijd van de veehouder, het feit of een opvolger aanwezig is, e.d. Iedere veehouder moet dit voor zichzelf uitmaken, waarbij echter niet moet worden vergeten, dat ook in dit geval de kost vaak voor de baat gaat. Wij vonden in één van de vakbladen een vergelijking van de rentabiliteit van de melkveehouderij en het houden van jongvee, dat wij enigszins aange past aan onze omstandigheden hier weer geven. De opbrengst van een melkkoe Deze bestaat uit melk en de verkoop van een kalf. In cijfers menen we dit voor Texel als volgt te kunnen stellen. 4500 kg. melk ad 26 ct. ƒ1.170 1 nuchter kalf 60, Opbrengst ƒ1.230, De „directe" kosten voor een melkkoe Hierin worden niet begrepen het gras, het hooi, eventueel voederbieten of andere producten van het eigen bedrijf, omdat ook het jongvee die nodig heeft. 500 kg. krachtvoer ad ƒ0,40 200, Mineralen e.d. 20, Dierenarts, K.I., iFokver. enz. 100, Totaal directe kosten 320, De opbrengst min de directe kosten geeft een bedrag van ƒ910, Jongvee in plaats van één melkkoe Om ieder jaar een vaars te kunnen afzetten is het nodig, dat er steeds twee stuks jongvee op het bedrijf aanwezig zijn, nl. een dier, dat in hetzelfde jaar geboren is en een pink van een jaar ouder. In de zomer moeten we derhalve een dier van 1 - lV« jaar plus een kalf van 2 mnd. tot 7mnd. weiden. Iedere winter hebben we een kalfvaars van IV2 jaar - 2 jaar en een graskalf van Va jaar tot een jaar op stal. Over de vraag naar de verhouding van de voe deropname tussen deze twee stuks jong vee in zomer en winter ten opzichte van een melkkoe kan worden gestreden. Wij menen te moeten aannemen, dat de op name aan gras, hooi, kuilgras en andere producten van het eigen bedrijf van 1 pink 1 kalf gelijk kan worden ge steld met die van 3/a melkkoe. De directe kosten van het jongvee 1 kalf 60 250 liter melk ad 26 ct. 65, 200 kg. krachtvoer le zomer 80, 150 kg. krachtvoer graskalf 60, 200 kg. krachtvoer kalfvaars 80, Veearts, K.I., enz. 60, Totale directe kosten 405, Ook over deze kosten kan gediscus sieerd worden. Wij menen, dat we „in de buurt" van de waarheid zitten. Voor de opfok van het kalf gedurende de eerste zomer rekenen we dus 145, Het gemiddelde van de kosten voor de kalveren, die twee jaar geleden deel namen aan de opfokwedstrijd op ons eiland was voor het eerste half jaar ƒ143,50. En nu de vergelijking De opbrengst min directe kosten van een melkkoe is volgens onze bereke ning ƒ910,(zie hiervoor). Daar het jongvee gelijk werd gesteld met Va melkkoe passen we de volgende bere kening toe. ZU x ƒ910,— 682,50 De directe kosten van jongvee 405, Optelling ƒ1.087,50 Dit betekent, dat een vaars bij ver koop op 2-jarige leeftijd het laatste bedrag moet opbrengen om te kunnen spreken van een zelfde rentabiliteit voor het houden van jongvee als van melkvee. Wij stellen ons voor, dat de meeste veehouders er niet in slagen om gemiddeld voor een vaars een opbrengst van bijna ƒ1.100,te maken. Waar schijnlijk ligt dit wel een paar honderd gulden lager en dit jaar nog meer. Dit betekent een minder goede rentabiliteit van het houden van jongvee. We stellen prijs op commentaar op onze bereke ningswijze. C. v. Gr. LANGEVELD DE ROOIJ N.V. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (met eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Voor behang naar Roeper Tel. 2264 Instituut Belz, Den Helder, telef. 2154, Kuiperdwarsstraat 3 bij de Molenstraat. Gelaatsverzorging, mani cure, pedicure, lichaams massage. Modernste in richting ter plaatse. Wie haalt gratis pracht droog brandhout Max Rijk Waalderstraat 19 Bijverdienen? Avond werk? Thuiswerk? U slaagt 1 Inl Eureka, Rosen daalsestraat 496, Arnhem Verloren bril in etui Gaarne terug de Boer, Beatnxlaan 24 Te koop witte kanten bruidsjapon (lang) mt 42 f 50,Adres te bevragen bureau Texelse Courant Te koop gevraagd wan delwagentje, moet in pri ma staat zijn. Adres te be vragen bureau Tex Crt Goed tehuis gezocht voor boxer, 1jaar oud. Tele foon 2797, Den Burg. Te huur 50 m2 opslag ruimte Molenstraat 62 God verblijdde ons zeer met de geboorte van onze zoon Aalzen Bauke A de Haan A de Haan Nouta Den Burg. Texel, 2 maart 1963 Warmoesstraat 42 Met dank aan God geven wij U met grote blijdschap kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Maria Cornelia (MARLENA) J Visser-Brouwer F. Visser Robby Blazerstraat 6 Oosterend 2 maart 1963 Verloofd Harry Tent en Ria Heymans 142 Banff rd, Toronto 12, Ont Canada Molenstr 57 Den Burg 10 maart 1963 Heden overleed na een kortstondig ziekbed, onze geliefde man, vader behuwd-vader, groot vader en overgrootvader Teunis v. d. Vliet in deouderdomvan79jr Uit aller naam B v. d. Vliet-Knol De Cocksdorp Duinweg C '16. Texel, 1 maart 1963 De begrafenis zal plaats vinden dinsdag 5 maart 1963 des middags om 2 uur vanaf het sterfhuis Heden behaagde het de Here nog vrij onver wachts in zijn eeuwige heerlijkheid op te nemen onze innig geliefde broeder, zwager en oom Pieter Bas wed. van T. Kuiper in de leeftijd van 72 jaar Oosterend A Bas Zevenhuizen M de Jonge-Bas Amersfoort I v. d Uithoorn Neven en nichten Oosterend 28 febr 1963 De begrafenis heeft plaatsgehad maandag 4 maart 1963 Heden behaagde het de Here tot zich te nemen onze geliefde Zwager en oom Pieter Bas wed van T Kuiper In de leeftijd van ruim 72 jaar. Oosterend F. de Waard- Kuiper J Kooger A Kooger- de Waard en kinderen Oosterend, 28 febr 1963 Op 2 maart 1963 overleed, bijna 90 jaar oud, mijn lieve, zorg zame vader, onze lieve grootvader en over grootvader Douwe v. Eizenga, weduwnaar van T Jansma Haarlem G Wieringa-vanEizenga Driehuis D M Homan A Homan-Visser Hayo Zandvoort T. I Stiekel- Teenstra H Stiekel Frits Peter Haarlem A J Scheepers- Teenstra J. F Scheepers janine Den Burg, Texel, 4 maart 1963 Ciazina Emelie Gollards Rustoord De begrafenis zal plaats hebben woensdag 6 mrt. a s. n m 2 uur op de Algemene begraafplaats te Den Burg, Texel Condoleantie adres Rijksstraatweg 636', Haarlem Tot onze diepe droef heid is van ons heen gegaan onze geliefde man, vader,schoonzoon, broer, zwager en oom Hendrik Anne Dijt echtgenoot van N. Bakker op de leeftijd van 26 jaar. Namens de familie N. Dijt-Bakker Den Burg, Schoonoordsingel 1 Texel, 3 maart 1963 Bij ons vertrek naar Castricum groeten wij alle vrienden en kennissen Fam P v. Vondel lepenlaan 81 U kunt bij mij terecht Telefoon 02223 313

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2