Opa heeft Pockeft)- KLERC MAAK HET WONEN TOT EEN FEEST OVERGORDIJNEN KLERCQ's Woninginrichting N.V. Aspecten van de stijgende welvaart Verschuiving in de samenstelling van de beroepsbevolking Het is altijd weer v.v.v. Onze collectie is zeer groot. LANGEVELD DE ROOU N.V. Waarschuwing De commandant van het A.O.K Texel maakt be kend, dat de M L D met ingang van 4 maart a s. op „DeHors"schietoefeningen zal houden Het is daarom ten strengste verboden, wanneer de rode vlaggen zijn gehezen, „De Hors" te betreden GEEN GRIJS HAAR Ook heren gebruiken crème Marchal, omdat het zo gemakkelijk is. Zonder voor af na te wassen. Direkt klaar. Bij Drog. v.d. Slikke. GELIJKTIJDIG ADVERTEREN MET DE IN NEDERLANDSE EN DUITSE DAGBLADEN (DIE WELT EN DE WAi). EFFECTVOLI OPVALLEND! Zie de VW-circulaire. Ook wij feveu alle gewenste inlichtingen. STUUR UW TEKST NAAR LANGEVELD DE ROOIJ in de Parkstraat En het wordt werkelijk een feest in uw woning door de aanschaf van nieuwe decoratieve uit onze grote en met veel zorg samengestelde collectie 1963. De vele kleuren en dessins van de bedrukte en geweven stoffen maken ons gordijnstoffenvak tot een lust voor het oog! Onze collectie omvat ruim 200 dessins, waarvan wij permanent voorraad houden. Wij wijzen in het bijzonder op; 1. De populaire DRUKSTOFFEN, geschikt voor slaap kamers en keukens vanaf 3,50 per meter 2. De uitgebreide collectie DAMASTEN, geschikt voor klassieke interieur vanaf 4,50 per meter 3. Het weer vergrote kleuren-assortiment DOBBY- STOFEEN vanaf 3,95 per meter 4. De nieuwe PLOEGSTOFFEN, waarvan wij o.m. wil len noemen de bekende CAMPUS (reeds bij velen bekend) 8,95 per meter en de nieuwe LINARGO van 6,95 per meter Vraagt u in onze zaak eens naar deze aparte stoffen. Deze kwaliteiten zijn krimpvnj, kreukherstellend en kleurecht. De zuiver wollen ORESTES-gordijnen weten zich nog steeds te handhaven door hun bijzondere schoonheid ƒ18,75 per meter De nieuwste streepvelours RUBINO in prachtige gloedvolle tinten ƒ14,50 per meter Daarnaast blijven de Velours Rayé ƒ11,25 per meter en de effen velours ƒ13,50 per meter ook dit jaar in onze collectie gehandhaafd Een vriendelijk verzoek: Met het oog op de a.s. schoon- maakdrukte ontvangen wij uw opdrachten gaarne zo spoedig mogelijk. Ons atelier is thans nog in staat om zo snel uit te voeren! Zie ook onze speciale etalage Spoorstraat 30 en Koningstraat 43 - 45, Den Helder. (IV) Een geheel ander aspect van de stij gende welvaart. Er zijn 3 bronnen van bestaan in een land. De landbouw, de industrie en de dienstensector. In een economisch laag ontwikkeld land is be hoefte nr. 1 voeding. Van de arbeidsbe- volking werken in zo'n land praktisch alle mensen in de landbouw. Er werken weinig mensen in het ambacht en uiter aard ook weinig in de z.g. diensten sector. De orde van grootte is ongeveer 801010, dus 80°/o in de landbouw, 10% in het ambacht (industrie) en 10% in de dienstensector (bestuur, leger, handel). Door betere grondbewerking, bemesting, zaadselectie etc. proberen onderontwikkelde gebieden de vicieuze cirkel van permanente honger te door breken. Als dat lukt dan neemt de pro- duktie van de landbouw toe. Zou die 80% in de landbouw blijven werken dan kregen we veel te veel voedsel. We kunnen goed eten, gevarieerd eten, maar per saldo kent onze maag haar grenzen. Vanwege de toenemende pro- duktiviteit in de landbouw kan de voedselvoorziening door steeds minder mensen veilig gesteld worden. In Italië werkt b.v. maar 33% van de arbeids- bevolking in de landbouw en dit per centage zal steeds minder worden. In Amerika werken nog maar 9 van de 100 arbeidskrachten in de landbouw. Dr. S. L. Mansholt heeft onlangs gezegd, dat de Europese plattelandsbevolking in 20 jaar moet teruglopen van de huidige 30% tot nog maar 10%, een recente be vestiging van het hierboven gestelde. In de industrie doet zich het merk waardige feit voor dat de produktiviteit daar sneller toeneemt dan in de land bouw, jaarlijks 2 a 3%. Dat wil zeggen dat een gelijk aantal arbeiders door ge bruik van betere machines, andere werkmethoden e.d 2 3% per jaar meer produceren. Naarmate nu bij stij gende landbouwproduktie mensen vrij komen, zien we vooral in de industrie het aantal arbeiders toenemen, de fase die China momenteel probeert te for ceren. Maar na een zeker moment gaat ook het aantal industrie-arbeiders afnemen. De industriële produktie kan een zee van goederen voortbrengen met rela tief slechts weinig arbeiders vanwege de hoge produktiviteit, die nog door automation versterkt zal worden. Ook t.a.v. de industrie-produkten zijn er consumptiegrenzen: aan één ijskast, douche-cel, horloge, auto, bandrecor der, vierkleurenpotlood, grasmachine etc. hebben wij genoeg. Er werkt mo menteel nog maar 23% van de beroeps bevolking in Amerika in de industrie. En de verwachting is dat dit percentage verder zal dalen tot de orde van grootte van 10%. Het arbeidsreservoir waar de rest in werkt is dus de dienstensector. De dienstensector blijft arbeidsintensief. Of U zich laat knippen en scheren in New York of in een kampong, het duurt even lang. We kunnen een onderwijzer geen machine geven om een klas van 200 leerlingen les te geven. De recht spraak kan niet gemechaniseerd wor den, evenmin verpleging van zieken, het spelen van een toneelstuk e.d. In Amerika werkt thans 68% van de mensen in de dienstensector. Dit omvat dus alles wat samenhangt met radio, T.V., de sport, hotel-café-restaurant be drijf, bankwezen, publiciteitswezen, de kantoren, beroepen als accountants, drogisten, tandartsen, verder het verze keringswezen, het regeringsapparaat, handel, onderwijs, transportwezen, toe risme etc. Het bestond vroeger allemaal niet of in zeer beperkte mate. De situ atie is dus thans in Amerika zo dat nog maar 9% in de landbouw werkt, 23% in de industrie en 68% in de diensten sector. Met 20 30 jaar verwacht men dat deze percentages ten naaste bij zullen zijn 101080, terwijl dit twee eeuwen geleden nog was 801010. Naarmate een onderontwikkeld land erin slaagt de barrière van armoede te doorbreken vindt er een verschuiving plaats van 80—10—10 naar 10—10—80. In Neder land zijn deze cijfers ten naaste bij 9% 41°/o50%, in Italië 33°/o—34%— 33%. We hebben hier te maken met een voor het blote oog onzichtbaar proces, evenals men ook niet merkt dat de Ne derlandse bodem per jaar 'n paar milli meter zakt. Maar het is een formidabel opschuivingsproces met ontzaglijk grote consequenties. Er wordt gebroken met waardevolle tradities en leefpatronen. De aanpassingsprocessen voor individu, gezin en maatschappij zullen pijnlijk zijn: landarbeiders, die industrie-arbei ders worden, kinderen die andere be roepen kiezen dan de ouders; de verste delijking die er het gevolg van is. Rus land heeft nu voor het eerst in zijn ge schiedenis meer stadsbewoners dan plattelandsbewoners. Een lichtpunt in deze hele ontwikke ling is dat de gevreesde robotmens, die geestelijk versuft en gedraineerd wordt door de monotone machine-arbeid, mas saal niet zal voorkomen, zoals men aan vankelijk wel had gedacht. Voor de be trekkelijk weinige arbeiders in de in dustrie wordt de arbeid zinvoller. De vraag naar ongeschoolde arbeidskrach ten neemt dan ook af. De diensten sector is zinvoller. Resumerend, in de Westerse wereld werkte in het begin van de vorige eeuw van de beroepsbevolking 80% in de landbouw, binnen twee eeuwen loopt dit terug naar 10%. In het primitieve ambacht twee eeuwen terug 10%, straks in de hoog ontwikkelde industrie 10%. Vonden in het verleden slechts 10 van de 100 mensen een bestaan in de dien stensector, in de nabije toekomst zullen het er ongeveer 80 worden. (Deze cijfers geven een orde van grootte aan, de ten densen voor de Westerse wereld; de cijfers zijn uiteraard niet gelijk voor ieder land). Nogmaals, maatschappelijk gezien een formidabele aardverschui ving, met gevolgen waarvan een sum miere uiteenzetting als deze nog geen idee kan geven. Hier ziet men dus weer een aspect van stijgende welvaart, want alleen bij stijgende welvaart doet zich dit verschijnsel voor. Democratisering van de welvaart en klassenvervaging Een ander gezichtspunt van hogere welvaart zou ik willen noemen de ver vaging van klasseverschillen. Wij spre ken in deze tijd van nivellering; de grote gelijkmaker is de progressieve belasting. Vergelijkt men het inkomen van een goed verdienende arbeider met bijvoorbeeld een procuratiehouder bo- \'en de loongrens en men corrigeert deze inkomens met sociale verzekerin gen en ook met de gerechtvaardigde behoeften van de procuratiehouder, dan komt men tot verrassende conclu sies, die men in het geheel niet ver wacht als de geldinkomens zonder meer naast elkaar worden geplaatst. De wassende welvaart stuwt de on derste groepen relatief het sterkst om hoog. Daardoor wordt de arbeider in de burgerlijke maatschappij ingelijfd en is het oude sociale vraagstuk zich voor een groot deel aan het oplossen. Het vraag stuk van armoe en ellende gaat plaats maken voor de problemen rondom de welvaart. Hogere levensstandaard doet de bar rière tussen de klassen vervagen. Door een stekker in het stopcontact gaan de huiskamers van miljoenen mensen voor elkaar open. Radio en T.V. geven voor allen hetzelfde programma. Allen gaan gemotoriseerd, hoog en laag. Alle men sen dragen gelijke produkten. Kleding was vroeger een duidelijk middel om welstand te demonstreren. Door de massa-produktie, ook van fijne stoffen, ligt dit binnen veler bereik en zo gaan steeds meer mensen gelijk gekleed. De verschillen met vroeger in demonstratie van standsverschil zijn veel geringer geworden. Allen winkelen in de super market. Wat wij eten en wat wij drin ken, wat wij denken en wat wij zeggen komt steeds dichter bij elkaar. Er ontstaat daardoor ook meer begrip voor de ander, meer dan ooit. Dit wordt ook bevorderd door migratie. Vroeger zocht men werk in de geboorteplaats of om geving, thans ergens in Nederland. In Amerika verhuizen per jaar 33 miljoen mensen, in 5 jaar is het gehele Ame rikaanse volk verhuisd. Het prestatiebeginsel is sterk naar voren gekomen, iedereen kan alles worden mits hij de capaciteiten heeft; voor begaafden is er vrij baan. Familie- N.V.'s gaan open en een manager van buiten komt tot in de top; zijn afkomst is geen beletsel. Tentoonspreiding van rijkdom ge tuigt tegenwoordig van slechte smaak en de publieke opinie heeft haar oordeel onmiddellijk klaar. De pronkerige li vreien ziet men nog op de film, de dienstmeisjes zijn aan het verdwijnen en in de weelderige huizen worden in stituten gehuisvest. Het koperen plaatje op de gepachte plaats in de kerkbank, soms met vermelding van de naam van de villa waar deze nederige ziel woon de, heeft plaats gemaakt voor het bord je „Alle plaatsen vrij". Ook voor de tollenaar is voor in de kerk plaats. De publieke opinie minacht de welge stelde die niets doet. Als status-symbool van welstand is nietsdoen aan het ver dwijnen. De welgestelden werken voor de publieke zaak of doen goede werken. De rijken van heden doen hun best, niet meer op te vallen en dit is zonder weerga in de geschiedenis. En waar een rijke zich aan uitspattingen te buiten gaat zet de gehele wereldpers hem te kijk. Enkele jaren geleden vierde de miljonair Morrison in Baltimore zijn 60e verjaardag onder het motto „alles moet kapot". Deze vrolijke keuken maakte van de villa één ruïne. Het hoogtepunt van vermaak brak aan toen een schitterende Bechsteinvleugel van de 3e verdieping naar omlaag suisde en op de marmeren vloer te pletter spatte. Enkele uren later overleed Morrison aan een hartaanval. Een commentator merkte op dat het kapot slaan van die Bechstein, de vleugel waar zoveel be gaafde handen tevergeefs om vragen, hem nu nog als een Unvollendete in de oren zal klinken. Maar het ging door de gehele wereldpers en het komt ook in die landen waar honger heerst! (Wordt vervolgd) Wij vragen voor De Cocksdorp en omgeving EEN CORRESPONDENT Het zal zijn taak zijn om voor onze krant nieuws door te geven, vergaderin gen te verslaan, etc., zodat de gebeur tenissen die in het noorden van het eiland plaats vinden meer en beter in de aandacht worden gebracht. Redactie Texelse Courant 1IOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 mrt. 3.27 en 16.08; 6 mrt. 5.02 en 17.39; 7 mrt. 6.27 en 18.51; 8 mrt. 7.30 en 19.50; 9 mrt. 8.22 en 20.35. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water FEUILLETON: 33. Zaterdagsmorgens reed Lien even naar Lochem om poolshoogte te nemen, maar hoorde van de huishoudster, dat De Haan weggereden was met „de juf frouw". Waarheen was natuurlijk niet bekend. Het paar zou pas tegen de avond terugkomen en thuis dineren. Zodat Lien onverrichter zake weer huiswaarts kon keren. Maar daar wachtte haar een telefoontje van het detectivebureau. Of mevrouw gelegen heid had voor een onderhoud? Er was aardig resultaat geboekt met het onder zoek. Mevrouw verklaarde terstond ge legenheid te hebben om de man in kwestie te ontvangen. Of hij maar zo goed wilde zijn om te komen. Tegen de middag arriveerde de detec tive en haalde een aantal getypte vellen papier uit zijn tas, welke hij aan de vrouw overhandigde. Ze nam de papie ren in ontvangst en begon te lezen. Jacoba Verleun was in Den Haag gebo ren. Vader ambtenaar bij de gemeente. Het meisje Verleun had ULO-onderwijs gehad en was daarna naar de Kweek school voor Onderwijzers gegaan. Slaag de op 20-jarige leeftijd voor haar akte en kwam op een lagere school in Rijs wijk. Daarna middels een bijzondere aanbeveling naar een onderwijsinstituut voor begaafde kinderen. In werkelijk heid een z.g. High-school, uitsluitend bestemd voor zeer geselecteerde leer lingen, toekomstige baronnen, graven en kinderen van diplomaten. Daar na twee jaar min of meer gedwongen tot ontslagname vanwege een liaison met een baron. Vervolgens is ze gaan leren voor het Nijverheidsonderwijs en hier voor geslaagd. Nu sedert enige jaren lerares op de Huishoud- en Industrie school aan de Vaartse Rijn in Utrecht. De baron, waarmede ze enige tijd een verhouding had gehad, is thans ambas sadeur in een der Zuidamerikaanse landen. Juffrouw Verleun is momenteel in een kosthuis aan de Petrarcalaan te Utrecht. Staat als lerares goed aange schreven bij de leerlingen en, voor zo ver men had kunnen nagaan, ook bij de collega's. Heeft in de laatste vakantie een Rijnreis gemaakt per schip. Krijgt sedert korte tijd af en toe bezoek van een oudere heer in een blauwe Ford. Lien van Halmeskerke knikte tevre den, toen ze de vellen had doorgeno men. „Ik moet erkennen, dat U vlug ge werkt hebt, meneer Van Waarden. En uw rapport beantwoordt in grote trek ken aan mijn vewachtingen. Ik zou desondanks toch nog een paar vragen willen stellen. Die baron, hoe is zijn naam?" „Van Genechten van Tienhoven, me vrouw. Een oud adellijk geslacht. De oude barones woont in een buiten op de grens van Wassenaar en Den Haag. De oude baron is verleden jaar over leden. De jonge baron is nu ongeveer vijf jaar op de bedoelde ambassadeurs- post". „Die.... eh.... verhouding.... is daar niet meer over bekend?" „Voor zover ik heb kunnen nagaan, mevrouw, heeft die slechts enkele maanden geduurd. Er is indertijd een nogal vrij wilde verlovingsfuif ge weest in Leiden, waar de baron toen rechten studeerde. Samen met mede studenten en hun dames. Dit schijnt op de een of andere manier in Den Haag uitgelekt te zijn en er is een paar dagen daarna woordenwisseling geweest tus sen de baron en zijn ouders. Hij schijnt toen te kennen gegeven te hebben, dat hij met deze juffrouw Verleun wilde trouwen. Het meisje is uitgenodigd om te komen kennismaken, maar dit schijnt zo tegengevallen te zijn, dat de oude barones haar ongeveer de deur heeft gewezen. De jonge baron is gelijktijdig enige weken in het buitenland geweest. In die periode verdween juffrouw Ver leun van de school en daarna is de ba ron weer verder gegaan met zijn stu dies in Leiden. Ik heb al deze gegevens uit zeer betrouwbare bron en hoewel het onze gewoonte niet is om bronnen te noemen, kan ik wel vertellen, dat vele gegevens komen uit de mond van vroegere medestudenten". Lien knikte. „U had het er over, dat die verhouding enige maanden geduurd heeft. Er was zelfs sprake van een ver lovingsfeest. Is er nog iets voortgeko men uit deze verhouding?" De man begreep onmiddellijk, wat er met deze vraag bedoeld werd. „Ook dit heb ik grondig onderzocht en hier en daar navraag over gedaan. Het staat wel vast, mevrouw, dat zulks niet het geval is". Ze stond op en vouwde de vellen dicht. „Ik ben zeer tevreden over uw werk, meneer Van Waarden. Dit was, wat ik graag wilde weten. Noemt u me uw honorarium". De man gaf een bedrag op, waarna Lien naar een bureautje liep en het ontsloot. Ze nam een chequeboek, vulde een bedrag in en tekende het, waarna ze het blad er uit scheurde en hem overhandigde. De man keek even naar de cheque en knikte voldaan. Even later zag ze hem met zijn Volkswagen weg rijden. Die avond ging ze naar Flip en had daar een lang gesprek met haar broer. Vandaar reed ze naar Dick, waar ze hetzelfde relaas vertelde. Op haar ver zoek zouden de anderen de volgende middag ook naar de ouderlijke woning komen. „Neem de kinderen mee", zei ze tot Dick en Ellie, „en laat verder alles maar aan mij over. Ik durf er een lief ding om te verwedden, dat ze na morgen nooit meer in Lochem komt". Zondagsmorgens zette Lien van Hal meskerke om half tien haar wagen al naast het huis en betrad het bordes. De najaarszon scheen helder en trots het eind september was, beloofde het een warme dag te worden. De huishoudster had de deuren van de serre wijd open gezet. Lien ging naar binnen en keek eens rond. Maar er was nog geen levend wezen te bekennen. Ze installeerde zich in de serre in een gemakkelijke stoel en stak een si garet op. Natuurlijk gisteravond met z'n beiden aan de boemel geweest. En fin, ze had de hele dag de tijd. Tegen tienen kwam Cobie Verleun aanwandelen. In gedachten verzonken kwam ze de openstaande serre binnen en zag de andere vrouw pas, toen ze vlak voor haar stond. Lien kwam overeind en glimlachte vriendelijk, terwijl ze haar hand uit stak. „Zo, juffrouw Verleun, de stad maar eens verwisseld voor het platte land? Wel, u hebt volkomen gelijk, zo lang het nog zulk mooi weer is. Hoe maakt u het?" Schuchter legde Cobie haar hand in die van de dochter. „Uitstekend, me vrouw, dank u". Lien wenkte met een wijds gebaar. „Gaat u zitten. Juffrouw Visser zal zo wel met de koffie komen. Wat papa betreft, zullen we nog wel een poosje moeten wachten. Tja, hij wordt een dagje ouder, nietwaar? En oudere men sen hebben een langere nachtrust no dig. Bovendien is hij niet helemaal in orde, vandaar ook zijn vakantiereisje. Zijn bloeddruk en zijn hart.hij moet zich bijzonder in acht nemen. Dat bren gen de jaren nu eenmaal met zich mee". Cobie keek haar een ogenblik aan, toen ze de sigaret accepteerde, die Lien al pratende presenteerde. Ze zag achter het glimlachende masker de ware be doeling van alles. Die komt vandaag spioneren, was haar oordeel. Maar ze zou zich niet blootgeven. Enfin, van middag ging ze toch met Theo in de wagen weg. En wat kon haar per slot van rekening deze vrouw schelen? (Wordt vervolgd) WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK KANKERBESTRIJDING De Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding verzoekt ons Uw aandacht te vestigen op haar 10de Nationale Loterij, waarvan de netto- opbrengst wordt aangewend voor de financiering van het wetenschappelijk kankeronderzoek. Het welslagen van deze loterij (met o.a. als hoofdprijs ƒ15.000,in contan ten en verder ƒ5.000,televisietoestel len, koelkast, cassettes en 490 geldprij zen van ƒ5,tot ƒ250,is een aange legenheid die iedereen ter harte zal gaan. Loten kunnen worden verkregen door storting op giro 12817 t.n.v. K.W.F. Amsterdam. De prijs per lot bedraagt 50 cent. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 5 maart Den Burg, familie-avond Middenstand. Woensdag 6 maart De Koog, 10.30 uur, Herv. Kerkeraadsdag. Donderdag 7 maart Den Hoorn, Gemeente-avond.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4