Cfroen fwartsjexels in het harL, Groenland of Spitsbergen G. P. Plaatsman gaat uitbreiden De Texelse pluimveehouders kampen met ernstige problemen maar Dank sa nek VRIJDAG 8 MAART 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7741 COURANT Uitgare N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Niet (illeen kwestie van geluk De heer G. P. Plaatsman te Oost heeft enkele jaren geleden de visserij vaar wel gezegd en is iets begonnen dat wel heel weinig leek op zijn oude beroep. Als landrot begon Plaatsman namelijk een pluimveebedrijf! In die dagen was dat nog zo gek niet. Er viel wel iets in te verdienen en het was werk dat „je op je sloffen af kon". Maar het ging niet goed met de pluimveehouderij in het algemeen. De een na de ander ver kocht zijn bedrijf en trachtte op een aantrekkelijke wijze in het levensonder houd te voorzien. Slechts de bedrijven die in de „gouden tijd" voldoende effi cient waren opgezet konden het langer uithouden. Plaatsman startte eigenlijk op een ongelukkig moment. Nu de toe stand voor de meeste pluimveehouders wel heel somber is, zijn de mensen van Oost en Oostercmd geneigd medelijden te hebben met Gerrit Pieter, die toch zo'n bok heeft geschoten Plaatsman heeft geen bok geschoten. Dat wordt duidelijk als we kennis ne men van zijn bedrijfsresultaten. Deze jonge ondernemer levert wekelijks na melijk maximale hoeveelheden eieren af bij de veiling en werkt tegen mini male onkosten. Dat er ook een beetje geluk bij moet zijn geeft hij grif toe. Maar het bedrijf van Plaatsman ren deert goed en dat is iets wat van veel andere pluimveehouderijen met meer kan worden gezegd. Natuurlijk wil de heer Plaatsman wel iets van z'n vak geheimen prijs geven, als wij hem vra gen naar de manier waarop hij tewerk gaat. Eigenlijk zijn het helemaal geen geheimen", meent hij, „Wat ik doe is niets anders dan nauwgezet de aanwij zingen van de voorlichting in acht ne men. Met een beetje liefde voor je kippen, kun je er uit halen wat er in zit!" De eieren brengen de laatste jaren te weinig geld op, een factor waar de pluimveehouder niets aan kan veran deren. Dat het mogelijk is om het daar uit voortvloeiende financiële nadeel op te vangen, is te danken aan diverse snufjes, vaak zelfs kleinigheden waai de buitenstaander geen weet van heeft, die worden toegepast met één doel: Zo veel mogelijk eieren van zo weinig mo gelijk kippen. Op het ogenblik exploi teert Plaatsman 1500 kippen, die sinds juni aan de leg zijn en waarvan dage lijks gemiddeld 1100 eieren worden ge wonnen; ongeveer 70°/o. „Met een der gelijke productie kun je makkelijk draaien", meent Plaatsman „Verder 'hangt het van de prijzen af Bij het dieptepunt van enkele maanden gele den op het ogenblik staat het er iets beter voor heb ik me nog geen zor gen hoeven maken". Men kan zich afvragen hoe het mo gelijk is dat de heer G. P. Plaatsman met zijn bedrijf beter floreert dan de meeste van zijn collega's. Men mag toch aannemen dat ook zij gedegen vak lieden zijn, die bekend zijn met de werkwijze om tot een zo groot moge lijke productie te komen? Wat doet Plaatsman eigenlijk met z'n kippen? „Selectie is heel belangrijk", verklaart Plaatsman desgevraagd. „Elke dag pa trouilleer ik door het hok en haal de kippen eruit, die b.v. omdat ze wat ruiig zijn, door de andere worden be laagd. Op die manier heb ik gedurende de laatste tijd minstens 100 kippen van de ondergang gered". In een apart hok worden de gevangen kippen voorlopig afgezonderd gehouden en van extra voer voorzien. Zodra ze weer in conditie zijn, worden ze weer bij de anderen gelaten en in de meeste gevallen produceren ze weer ijverig de verlangde eieren. De heer Plaatsman streeft ernaar zo weinig mogelijk bedrijfsonkosten te maken Personeel heeft hij niet Ook als er iets verbouwd of veranderd moet worden is hij handig genoeg om het gereedschap ter hand te nemen en het karwei zelf te klaren Buitensporig druk heeft hij het niet. Het enige tijdrovende werk is het rapen van de dagelijkse 1100 eieren! Automatisch werkend voeder- en drinkwatersysteem Een belangrijke factor in dit pluim veebedrijf is de automatisch werkende voeder- en drinkwaterinstallatie. Door het gehele gebouw loopt een voergoot, waarin langzaam, met een snelheid van 3 meter per minuut de voerketting loopt. De ketting wordt in beweging gehouden door een motor die in een ander vertrekje staat opgesteld. Tevens wordt daar vanuit een grote trechtej; het voer op de schakels van de ketting gebracht. De kippen kunnen bijna voortdurend eten. Een klok, die aan de installatie is toegevoegd zorgt er voor dat de ketting om het uur een half uur loopt. Bij dit systeem gaat geen korrel tje verloren. Per week is voor de 1500 kippen 1300 kg. voer van volledige samenstelling benodigd. De voerinstal- latie heeft Plaatsman indertijd voor 2500,moeten aanschaffen, maar het monteren van het apparaat en het aan brengen van de 80 meter voergoot nam hij zelf voor z'n rekening. Zelf ver bouwde hij ook het grote hok, waardoor het geschikt werd voor de inbouw van een voermagazijntje, de voertrechter en het kettingapparaat zelf. Warm drinkwater Ingenieus is ook de drinkgoot aange bracht. Voor de eierproduktie is het van het grootste belang dat de dieren voldoende drinken. Kippen drinken eerst voldoende als het water iets is verwarmd, 's Winters is daarom een loodkabel door de drinkgoot gelegd die het water elektrisch op een voor de kippen aantrekkelijke temperatuur houdt. Belangrijk is ook de temperatuur in het hok. Vorst is schadelijk. Hoewel geen verwarming is aangelegd, blijft de temperatuur in het hok toch altijd en kele graden boven nul, ook bij strenge vorst! Toch mag het hok niet potdicht zijn. Dan zou er namelijk teveel water damp condenseren, waardoor de zaak te vochtig wordt. In de nok van het dak bevindt zich daarom een overkapte opening, waardoor alles kurkdroog blijft. Dat is overigens goed te zien. Het strooisel op de grond is rul en grote vlokken stof hebben zich afgezet tegen de strooien bekleding van het dak. Mis schien is ook het gekozen kippenras belangrijk. Plaatsman heeft altijd witte leghorns, z.g. „Shavers" gehad en die bevallen hem best. Ze kunnen ongeveer anderhalf jaar mee, maar daarna begint de leg te minderen. Als de critische waarde van 40% is bereikt zijn de kip pen niet langer bruikbaar, althans niet om er rendabel eieren van te winnen. Het risico van plotselinge sterfte door ziekte is vrijwel uitgeschakeld door tijdig inenten. Voor zover er ent stoffen zijn die door de bek kunnen worden ingebracht, wordt gebruik ge- Doorlopcndc maaltijd. Aan de voergoot hoeven de kippen geen poot te- verzetten om toch hun deel te krijgen. Voor verdeling en transport zorgt het ingenieuze kettingsystccm, dat elk uur in werking komt. CORRESPONDENT BENOEMD VOOR DE COCKSDORP EN HET NOORDEN VAN EIERLAND Als correspondent voor de Texelse Courant in De Cocksdorp en het Noor den van Eierland, is met ingang van heden aangesteld de heer Jan Stolk, De Cocksdorp 26. Zijn taak zal het zijn vergaderingen en andere gebeurtenissen te verslaan, zodat de noordpunt van ons eiland beter in het nieuws wordt ge bracht dan dat tot nu toe het geval was. Uiteraard kunt U met „tips" en aanwij zingen die tot berichtgeving leiden bij hem terecht. Wij willen deze actieve jongeman daarom van harte in Uw aandacht aanbevelen. Redactie Texelse Courant maakt van de drinkwatergoot, anders wordt de beproefde methode van het kwastje op de plaatselijk van veren ontdane huid toegepast. Uitbreiden In een tijd waarin veel pluimvee houders gaan denken over verkoop of inkrimping van hun bedrijf en dat veelal metterdaad doen is het vreemd te vernemen dat G. P. Plaats man gaat uitbreiden. De volgende zo mer komt er een hok bij, dat in grote trekken wordt ingericht volgens het zelfde beproefde systeem. Dan zullen niet 1500 maar rond 3500 kippen op het bedrijf rondlopen en zal de hoeveelheid eieren die wekelijks aan de PTV-auto wordt meegegeven, in verhouding zijn gestegen. Plaatsman is van plan in beide hokken een halfautomatische eier- raapinstallatie aan te leggen, waardoor deze voortvarende ondernemer het naar zijn zeggen „op z'n sloffen zal afkunnen. Goede voorbeeld Nu zijn wij leken en zeker niet in staat een oordeel te vellen over het bedrijf van de heer Plaatsman of dat van zijn collega's, hoewel wij toch wel overtuigd zijn van de waarde van een vérgaande efficiënte werkwijze. In dit verband vinden wij het veelzeggend dat de Voorlichtingsdienst voor pluimvee houders het bedrijf van Plaatsman heeft aangewezen als voorlichtingsbe- drijf. Het goede voorbeeld dus voor anderen die meestal nog meer ervaring hebben en het goede voorbeeld van een „beginner" niet zouden moeten behoe ven. Plaatsman legt er de nadruk op, dat het niet zo is dat hij een „goudmijn" exploiteert in deze malaisetijd. Hij heeft het goed en bouwt verder. Extra profijt zal worden getrokken als de prijzenver- betering van de laatste maanden door zet en het ook voor de buitenstaander duidelijk wordt dat Gerrit Pieter géén bok heeft geschoten Mag ik voor de fel'citaties, Die ik uit de lezerskrinq Op ons eiland en daar buiten Na mijn duizendpootontving, U heel hartelijk bedanken En meteen vertellen, dat Dit voor mij een hoogtepunt was Op mijn lange rijmelpad. Uit ik weet niet wat voor hoeken Uit ons lieve vaderland Kwamen post en telefoontjes Als een toegestoken hand. Vrienden uit een ver verleden Klopten onverwachts weer aan, Nadat zij mijn ,,ouwe koppie" In de krant hadden zien staan. 'k Hoop, dat 'k aan de vele wensen, Lang nog voor de Tesselaar Wekelijks mijn lied te schrijven, Te voldoen, de Rijmelaar. VRIJDAG 15 MAART A.S.: G.V.T. VOERT SUCCESREVUE OP VOOR OUDEN VAN DAGEN De gymnastiekvereniging „Texel" heeft in samenwerking met de Stichting Cultureel Werk Texel besloten de revue „Geef ons de ruimte" speciaal voor de bejaarden van Texel op te voeren. De avond zal vrijdag 15 maart a.s. in „De Oranjeboom" worden gehouden. Be jaarden boven 60 jaar hebben gratis toegang. Zij kunnen zich opgeven bij de verschillende bejaardensociëtei ten en de dorpscommissies, die over deze aangelegenheid intussen een schrijven hebben ontvangen. Wat be treft het vervoer dienen de belangstel lenden eveneens overleg te plegen met de soos of dorpscommissie. Deze spe ciale avond komt inplaats van de op 16 maart a.s. geplande opvoering van de revue. De avond van de 16e vindt dus geen doorgang. 12-JARIGE WINKELDIEF BETRAPT Een 12-jarige Texelse jongeman werd onlangs op heterdaad betrapt toen hij zich schuldig maakte aan diefstal in een zelfbedieningsbedrijf in Den Burg. De politie maakte proces verbaal op nadat bij een steekproef bij de kassa was ge bleken dat de jongen diverse (niet- betaalde) zaken in zijn tas had gestopt. Reeds eerder maakte dezelfde jongen zich aan winkeldiefstal schuldig. FILMAVOND TE DE KOOG De filmavond, welke oorspronkelijk onder auspiciën van de Oranjevereni ging zou worden gegeven, is nu gecom bineerd met de feestavond van de Koger Sociëteit. De leden van de Oranjevereniging zullen hedenavond als gasten door de Sociëteit worden ontvangen (zie adv.). Het mag verheugend genoemd wor den dat de beide besturen elkaar op deze wijze hebben gevonden. Nu mag er immers zeker op een volle zaal worden gerekend. TER OVERDENKING „Russische geleerden maken 2 hage dissen wakker, die 5000 jaren in het ijs hebben geslapen" Zo vertelde verleden week een radio bericht. „Hoe is het mogelijk", dachten wij, „ze staan tegenwoordig nergens meer voor". Na een paar dagen werd het bericht herroepen, nadat het over heel de we reld de nodige sensatie had verwekt. Er verschijnen in onze dagen veel ook populaire geschriften, die handelen over het probleem, dat wij zelf zijn „leven". Steeds meer wint de mening veld, dat alle leven op aarde is opgebloeid uit een zeer primitief begin. Alle leven heeft zich uiterst langzaam, over mil- joeen en miljoenen jaren ontwikkeld, zoals wij ieder jaar dit proces kunnen volgen in het ontluiken van de natuur. Het menselijk leven is dan de vrucht aan deze levensboom, zoals wij het zelf in ons leven bewust kunnen be schouwen en bewonderen. Het verhaal van die Russische hage dissen mag dan niet waar zijn, men zegt dat in Californië de zgn. Mammoets bomen groeien, die 5000 jaar nodig heb ben om tot volle wasdom te komen. Nog niemand, zo las ik in een boek, heeft deze bomen een natuurlijke dood zien sterven. Ze waren er reeds, toen er van onze geschiedenis nog geen sprake was. Wij beginnen immers altijd met „100 voor Christus". Zij hebben alle stormen van de tijd over hun hoge kruinen ho ren gaan. In zijn interessante rubriek „Tussen mens en nevelvlek", zei Dr. Van Rijsin- ge voor de radio, dat wij bij een weten schappelijke bestudering van het leven niet kunnen komen tot een wetenschap pelijk aanvaarden van God. Dat is het terrein van het geloof". Inderdaad zullen wij het bestaan van God nooit onder de microscoop kunnen aantonen. Wij willen hier niet naar voren bren gen wat Paulus schrijft in zijn brief aan de Romeinen (hst. 1 vers 19 en 20), of wat hij zeide in zijn grote rede tot de Atheners i(Hand. 17 22 en volgende), want dit zal niet-gelovigen niets zeggen. Blijft derhalve het mysterie „Leven" van 5000 jaren oude bomen en van de jonge mensheid, die het voorrecht heeft zich op eigen bestaan te kunnen bezin nen. A. v.d. B. VUILNISAUTO KAN NIET RIJDEN De directeur van gemeentewerken deelt mede, dat, in verband met de op- dooi van de wegen, de vuilnisauto niet kan rijden. De vuilnisbelt „Rode Zee" is alle werkdagen geopend. HMHhMHNHHI Neen, deze plaatjes werden niet ge maakt in een of ander Arctisch gebied, al doet vooral de foto boven daar sterk aan denken. Het zou de kust van Spitsbergen of Groenland kunnen zijn. Op de achtergrond een woest gebergte met gletschers, op de voorgrond een abrupt eindigende reusachtige ijs- barriere Met weinig moeite hebt U hetzelfde landschap kunnen zien. Het is n.l. het Texelse strand in de buurt van het Westerslag: een poollandschap je dat is ontstaan door aangespoelde ijs- schotsen, die door inwerking van zon, wind en water vaak zijn veranderd in bizarre beeldhouwwerken. Toch jammer, dat de inmiddels in gevallen dooi aan dit schouwspel een einde heeft gemaakt.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1