Cjrotn 'ZwartsJ'exeh in het harL, Binnenkort 10 woningen aan de Boogerd De vroedschap kwam bijeen Belasting-normen DINSDAG 11 MAART 1963 76e JAARGANG No. 7742 TEXELSEWCOURANT DE PALING KWAM ER NIET BEST AF (van onze correspondent) Dat de visstand onder de langdurige en strenge vorst ernstig heeft geleden, blijkt vooral bij de Rogsloot. Langs de rietboorden van dit noordelijke water zijn grote hoeveelheden dode paling drijvend aangetroffen. Volgens mevr. Visman (De Cocksdorp) moet de schade enorm zijn, hoewel op dit ogenblik nog geen raming is te maken. G.V.T.-REVUE VERSCHOVEN De jubileumrevue van de gymvereni ging „Texel" die op vrijdag 15 maart a.s. voor de Texelse bejaarden zou worden opgevoerd, is door technische oorzaken verschoven naar zaterdag, 16 maart a.s. De Hoornder bejaarden kunnen zich voor dit evenement opgeven bij mevr. C. Beumkes-Haasnoot, Herenstraat, tel. 218, of bij mevr. A. Hin-Commandeur, tel. 281. Bij goede wegen zal een bus rijden. Hieraan zijn geen kosten ver bonden. Opgave vóór woensdag 12 uur. Bejaarden die zich reeds op de Soos opgaven, behoeven dit niet wéér te doen. De Oudeschilder bejaarden kunnen zich opgeven bij het bestuur van de be- jaardensoos Oudeschild, liefst vóór woensdag. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Dinsdag 5 maart j.l. is door de huis houdelijke Voorlichting een excursie georganiseerd naar de huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam. Voor deze trip bestond van de zijde der dames enorme belangstelling; negentig perso nen hebben van de mogelijkheid gepro fiteerd! Op donderdag 14 maart wordt een avond georganiseerd, bestemd voor de besturen van alle vrouwenverenigingen. Het evenement wordt in de Landbouw school gehouden, waar de heer Laan een praatje met dia's zal houden over de tuin. LEZING OVER IJSSELMEERVONDSTEN VOOR ,,'T NUT" Op vrijdag 15 maart a.s. zal de heer G. D. v.d. Heide, hoofd van de archeo logische dienst, in hotel „De Linde- boom-Texel" een lezing met lichtbeel den houden. Onderwerp: de historische vondsten in de nieuwe IJsselmeerpol- ders. Deze avond belooft voor de leden van het Nut zeer interessant te worden. KLEURENFILMS IN DE LANDBOUWSCHOOL Op de voorjaarsvergadering van de Vereniging van Oudleerlingen a.s. vrij dag 15 maart, zullen kleurenfilms over een Reis door Afrika en Spanje worden gedraaid. Een ieder is welkom. WOENSDAG EN DONDERDAG CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdagmiddag 27 februari worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. Donderdagmorgen worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild: 9.30 uur en daarna Den Burg tot 12.00 uur. Tussen de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap en de Inspecteurs der Belastingen in Noord-Holland (uitgezonderd 't Gooi) is overeengekomen om voor het kalender jaar 1963 (boekjaar 1962/'63) de belas tingnormen te handhaven die in het vorig kalenderjaar c.q. boekjaar heb ben gegolden. De richtlijnen dienen als maatstaf voor de aanslagregeling voor de agra rische bevolking in Noord-Holland, wonende in de inspecties der belastin gen te Den Helder, Schagen, Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Zaandam, Bever wijk, Haarlem le en 2e afdeling, Am sterdam en Haarlemmermeer. Onderstaand zijn de normen voor het eigen gebruik, de normen voor aanfok- kosten van jongvee en de waardering van de veestapel voor de vermogensbe lasting opgenomen. 1. Normen voor eigen gebruik (kalen derjaar 1963; boekjaar 1962/'63). Voor in eigen gebruik geproduceerde proaukten, welke ten behoeve van het huisgezin zijn besteed, worden de vol gende bedragen bij het inkomen geteld: a. veehouders per gezinslid ƒ100, b. akkerbouwers en gemengde bedrij ven, per gezinslid ƒ120, In deze bedragen is de waarde van de huisslachting niet opgenomen. In dien huisslachting plaats heeft wordt deze per gezin berekend tegen ƒ2,per kg. geslacht gewicht. Wanneer boter en kaas van eigen bedrijf worden gebruikt, moeten bovenstaande bedragen nog maals verhoogd worden met de waarde van deze produkten. c. tuinders en fruitkwekers, per ge zinslid 50, d. voor kwekers van sierteeltprodukten is geen norm vastgesteld, daar eigen gebruik geen regel is. De onder c genoemde norm voor tuin ders en fruitkwekers is bedoeld voor bedrijven waarop èn groenten èn fruit worden geteeld. Voor de koolstreek kan ƒ30,per gezinslid als maatstaf wor den aangehouden. Voor de bedrijven met glascultures wordt de norm met ƒ25,per gezins lid verhoogd. Voor gezinsleden beneden de leeftijd van 12 jaar geldt de helft van de boven genoemde bedragen, terwijl voor grote gezinnen naar omstandigheden de norm lager wordt gesteld. 2. Normen voor aanfokkosten jongvee (kalenderjaar 1963, boekjaar 1962/'63) a. Rundvee ƒ125,voor in dat jaar geboren kalf 125,— ƒ175,voor kalf naar pink 300, ƒ175,voor pink naar vaars 475, ƒ175,voor vaars naar koe 650, b. Paarden ƒ175,voor in dat jaar geboren veulen ƒ175, ƒ175,voor veulen naar enter 350,— ƒ175,voor enter naar twenter ƒ525,— 175,voor twenter naar werk paard ƒ700, c. Schapen. ƒ40,voor een lam geboren in het voorjaar 40, 20,voor een lam naar eenjarig schaap 60, 20,voor eenjarig schaap naar fokschaap 80, Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij D«a Barg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Weinig schokkende agenda Na de opening van de raadsvergade ring van vrijdag j.l. ging de voorzitter, burgemeester C. De Koning, in op de kwestie die in een vorige vergadering door mej. A. G. Luysterburg aan de orde was gesteld. Het ging om de toe zegging die door huize „Irene" was ge daan aan een inwoonster van Den Burg omtrent plaatsing in dit rusthuis. De dame had daarop haar woning ver kocht, maar achteraf van het bestuur van de Sociale Dienst te horen gekre gen, dat plaatsing voorlopig niet moge lijk was. Voorzitter bevestigde dat de toezegging indertijd was gedaan, maar nooit was bevestigd door het bestuur van de Sociale dienst, de enige instel ling, die kan beslissen over opname in „Irene". Voorzitter hoopte dat een der gelijke onjuiste gang van zaken zich niet zou herhalen en beloofde dat er naar zal worden gestreefd de betrok ken dame zo spoedig mogelijk in „Irene" onder te brengen. De raad besloot medewerking te ver lenen aan de vervanging van de thans in de CVO-school gebruikte cokesketel van de centrale verwarming. De instal latie die door de uitbreiding van de school onvoldoende capaciteit heeft ge kregen zal worden vervangen door een volautomatische oliestookketel met olietank, leidingen en apparatuur. Tevens besloot de raad tot de aan koop van een perceel grond aan de Waalderstraat te Den Burg. De grond is voor de gemeente van belang, gezien het feit dat het perceel is gelegen bin nen het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor Den Burg en een niet-agrarische bestemming heeft verkregen. De grond zal voor ƒ5610,van de Stichting Be jaardenzorg Texel worden aangekocht. De raad trok haar besluit van 17 maart vorig jaar, toen een perceel grond nabij de Wilhelminalaan werd aangekocht van de heer J. C. Rab, in en ging een nieuwe overeenkomst aan, waarbij het betreffende perceel werd aangekocht voor 5525, Aan de afgevaardigde der gemeente Texel op de algemene vergadering van Aandeelhouders der N.V. TEM, zal op dracht worden gegeven om vóór het ge ven van een machtiging aan de direc teur te stemmen, waarbij de directeur in staat wordt gesteld enkele percelen grond aan te kopen met het daarop staande woonhuis (Schilderend 90) van de heer C. Wonder. Dit ten behoeve van terreinafronding en huisvesting van personeel. Industrieterrein uitverkocht De heer J. J. Westdorp meende dat spoedig een nieuw industrieterrein zal moeten worden gesticht. Dit naar aan leiding van de door de raad goedge keurde verkoop van een perceel grond van het industrieterrein aan de fa. Graaf's Spuiterij. Voorzitter stemde met dit denkbeeld in en zei. dat de aankoop van een tweede terrein zo spoedig mo gelijk zal plaats hebben. Onomstotelijk is bewezen dat indertijd, bij het in het leven roepen van het huidige terrein, een juiste beslissing is genomen. De meeste van de lopende aanvragen om vestiging op het terrein zullen niet kun nen worden ingewilligd, eenvoudig om dat het terrein geen plaats meer biedt. Aan de TEM heeft men dus een der laatste stukken (voor ƒ17.550,kun nen toewijzen. Met deze verkoop kon de raad eveneens instemmen. Aan de heer J. Visser, Willem van Beierenstraat te Den Burg en aan de heer P. Witte, Beatrixlaan te Den Burg, werden de door hen bewoonde woning wetwoningen verkocht voor resp. 12.920,— en ƒ13.160,—. Aan de heer P. Witte (in dienst der gemeente) werd hiervoor een crediet van ƒ14.000, verleend. Op verzoek van de raad be loofde de voorzitter na te gaan of de gemeente dergelijke credieten ook kan verlenen aan kopers van woningwet woningen, die niet in gemeentedienst zijn. Tien woningen nabij de Boogerd De raad ging akkoord met de over dracht van een stuk grond nabij de Boogerd te Den Burg aan de woning bouwvereniging „Texel". De vereniging zal op dit terrein vier woningen bouwen die samen met de 6 woningen die op het aangrenzende terrein zullen verrij zen een complex zullen vormen. De huursom van de eerstgenoemde vier huizen (van het bouwvolume 1963) zal iets hoger komen te liggen dan van de andere zes ondanks het feit, dat ze alle eender van bouw zijn. Dit is mede het gevolg van de grondprijs, die vorig jaar is gMtegen. Benoemingen De heer C. H. Roeper werd benoemd tot lid en de heer Th R. Hin tot plaats vervangend lid van de woningbouw vereniging „Texel" als vertegenwoor digers van de gemeente. Dokter W. Renout werd herbenoemd als gemeen tearts. Mej. T. de Roo te De Cocksdorp werd vast aangesteld als onderwijzeres aan de o.l. school aldaar. Mevrouw G. Laan-Kistemaker, ds. W. A Soesan, mevr. W. Kikkert-Duin- ker en de heer C. J. Witte werden be noemd als bestuursleden van de Stich ting Cultureel Werk Texel. Allen maak ten voordien eveneens deel uit van het bestuur der Stichting, behalve mevr. Kikkert, die werd gekozen in de plaats van mevr. E. Bruin-Trooster, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Rondvraag De heer P. Smit trok zich de belem merende bepalingen t.a.v. de opdooi zeer aan. De heer Smit verzocht de maat regelen niet langer aan te houden dan strikt noodzakelijk is. Voorzitter twij felde er niet aan dat de mensen die de maatregelen in het leven hebben geroe pen, de noodzaak er van inzien en ze zeker niet langer dan nodig is, zullen handhaven. De heer J. Daalder wees op de slechte staat, waarin de met de nieuwe beton- steen geplaveide straten onder de ijs laag vandaan zijn gekomen. Voorzitter kon meedelen, dat het euvel was te wijten aan een fabricagefout van de be treffende zending stenen. Met de fa briek wordt reeds onderhandeld over een regeling. De kosten van de centrale verwar ming in de bejaardenwoningen worden gelijkelijk verdeeld over alle bewoners. De verbruikers van meer warmte wor den dus even zwaar belast als hen die minder energie opeisen. De heren West- dorp en Daalder verzochten om plaat sing van verbruikmeters. Voorzitter zegde toe de uitvoerbaarheid hiervan te bestuderen. Met de aanleg van de riolering in De Cocksdorp zal over enkele dagen wor den begonnen. Wat dat betreft kan de heer Westdorp tevreden zijn. Sceptisch stond voorzitter tegenover het idee van de heer A. Dros om het verbruikte koelwater van de zuivelfa briek te gebruiken voor de verwarming van een openluchtzwembad. Het zwem bad zou dan in de buurt van de Hoge- berg kunnen worden gebouwd. Deson danks bleek voorzitter bereid de moge lijkheid te onderzoeken. Niets meer aan de orde zijnde kon burgemeester C. De Koning deze bij zonder rustige en vlot verlopen verga dering sluiten. BEVREDIGEND RESULTAAT (van onze correspondent) Ons werd meegedeeld, dat de collecte die in Den Hoorn werd gehouden ten behoeve van de Groesbeekse tehuizen, de som van ƒ61,75 heeft opgeleverd. Het kon slechter, dunkt ons. CHR. BIBLIOTHEEK INGERICHT Met ingang van woensdag 13 maart a.s. zal in de kerkekamer van de Geref. Kerk te Den Burg een afdeling zijn on dergebracht van de Chr. Leesbiblio theek te Den Helder. De bibliotheek is van 7-8 uur geopend. Naast de talrijke jeugdboeken, familieromans, boeken over bekende figuren als Luther, Al- bert Schweitzer etc., kunnen ook inge bonden jaargangen van weekbladen als de Spiegel, Moeder-Vrouwenpost en Prinses worden aangevraagd. VEILIG VERKEERSCURSUS IN DE KOOG AFGESLOTEN „Móet een fietser of bromfietser bij mist met brandend licht rijden?" Zo luidde een vraag in het examen dat woensdag in De Koog werd afgenomen op de laatste avond van de verkeers- cursus aldaar. De éne fout, die twintig van de 75 deelnemers maakten, werd veroorzaakt door een onjuist antwoord. Het antwoord luidt namelijk: Een fiet ser of bromfietser is niet verplicht ver lichting te voeren bij mist, maar het is wel aanbevelenswaardig. De organisatoren van de cursus kun nen er overigens met genoegen op terugzien, want de deelname was zeer groot. Onder de leergierigen bevond zich zelfs een niet gering aantal rijbe wijsbezitters. Dat voor hen een derge lijke cursus niet overbodig is, bewees het feit, dat velen van hen him examen tje niet foutloos maakten! Alle deelne mers slaagden echter met bevredigende resultaten. Acht van de 75 leverden hun formulier foutloos in en konden het veilig verkeersspeldje in ontvangst nemen. Onderzoekend driemanschap Wq stellen U voor de onlangs door burgemeester C. De Koning benoemde commissie van onderzoek in het TESO- geschil. De commissie is intussen met haar werkzaamheden begonnen. Op dit moment valt echter niet te zeggen wan neer het rapport, dat de heren zullen uitbrengen, tegemoet kan worden ge zien. Professor mr. J. v.d. Hoeven, voor zitter van de commissie, is woonachtig te Amsterdam, waar hij zijn functie van hoogleraar in liet Nederlands Staats recht uitoefent. Tevens is hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Prof. v.d, Hoeven is 47 jaar oud. Kapitein ter Zee J. B. Kennema woont te Callantsoog en is directeur van het le en 2c district van het Loods wezen te Harlingcn. Kapitein ter Zee Kennema is 51 jaar oud. Tenslotte is aan de commissie toege voegd de heer P. Warmen ho\en, woon achtig te 's-Gravenhagc en aldaar in de functie van accountant NIVA werk zaam op het accountantskantoor van Mr. J. P. de Korte. Vroeger was de heer Warmenbovcn verbonden aan het accountantskantoor Limperg te Amster dam, waar hjj zich veelal bezig hield met problemen in vervoersondernemin gen. De heer Wamicnhoven is 36 jaar >ud. Wij ontvingen Ier recensie „OVER KIPPEN EN EIEREN" Zo luidt de titel van het gedrukte verslag van de negende pluimvee- conferentie, die Calvé Delft in novem ber van het vorige jaar in Utrecht heeft gehouden tijdens de tentoonstelling Ornithophilia. De brochure bevat de woordelijke tekst van de inleidingen, die gehouden zijn. Ir. E. F. Geessink heeft zijn gedachten laten gaan over de eisen, die in de komende jaren worden gesteld aan de praktijk van de pluim veehouderij. Een uitermate actueel on derwerp, deskundig door de heer Geessink ingeleid. Ook staat er de rede in die Prof. Dr. J. Hoekstra, weten schappelijk hoofdambtenaar van het Centraal Diergeneeskundig instituut te Rotterdam, heeft uitgesproken over de gezondheidszorg voor kippen op grote en kleine bedrijven. Een boeiend be toog, waarvan iedere pluimveehouder, die aan zijn toekomst denkt, kennis moet nemen. Verder wordt in de bro chure aandacht besteed aan de ver schillende vragen die door het forum werden beantwoord. Het geheel is een lezenswaardig geheel geworden, rijke lijk voorzien van foto's. Het boekje is zolang de voorraad strekt gratis verkrijgbaar voor pluim veehouders en belangstellenden bij het bureau Texelse Courant. BEROEP AANGENOMEN (van onze correspondent) Oosterend De Gereformeerde Kerk van Oosterend heeft Ds. T. S. van Leeuwen, 'thans predikant te Mole naarsgraaf-Brandwijk, beroepen. Ds. Van Leeuwen heeft dit beroep aange nomen. A.S. VRIJDAG 15 MAART: „HET BOZE OOG VAN MAROKANE" (van onze correspondent) Oosterend Vrijdag zullen de dames en heren toneelenthousiasten van de SOOS te Oosterend op de toneelzolder van de o.l. school de klucht „Het boze oog van Marokane" opvoeren. Het is een stuk in drie bedrijven van Joop Smit. Eindelijk kan dus deze sedert lang geplande avond doorgang vinden. Natuurlijk zijn de spelers en speelsters er van overtuigd dat hun moeite niet voor niets is en dat vele leerlingen, ouders en SOOS-leden de avond zullen bezoeken, temeer daar het stuk slechts één maal voor het voetlicht zal worden gebracht. GESLAAGD VOOR MACHINIST KUSTVAART (van onze correspondent) Oosterend De heer G. Blanken voort is de afgelopen week na een één jarige studie aan de visserij school te IJmuiden geslaagd voor het diploma machinist voor de kustvaart. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart, -f- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. 3. Waarde van de veestapel voor de vermogensbelasting (per 1 januari 1963) Melkkoeien, 3 jaar en ouder ƒ750,— Vaarzen, tussen 2 en 3 jaar 600,— Pinken, tussen 1 en 2 jaar 450,— Kalveren, tot 1 jaar 150,— Schapen, 3 maanden en ouder 80,— Lammeren, tot 3 maanden 40,— Paarden 700,— Veulens 250,— Zeugen 300,— Mestvarkens 150,— Biggen 50,— Kippen 4, Stamboekvee met een goed exterieur en goede produktiegegevens moet in het algemeen worden aangegeven op de normbedragen verhoogd met 30°/o. In dien kan worden aangetoond dat men stamboekvee heeft, dat niet aan boven staande eisen voldoet, kan dit lager worden gewaardeerd. Hoogwaardig stamboekvee moet echter hoger worden gewaardeerd dan op normwaarde verhoogd met 30%. 4. Waardering landerijen en opstanden per 1 januari 1963. Het is evenals vorig jaar niet moge lijk gebleken voor de waardering van landerijen en opstanden t.b.v. de ver mogensbelasting normen op te stellen. De belastingplichtigen dienen ook voor de vermogensbelasting per 1 janu ari 1963 rekening te houden met een in het algemeen hogere waardering van landerijen en opstanden dan in de in het verleden gebruikte normen tot uit drukking werd gebracht.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1