Opa heeft verkering Aspecten van de stijgende welvaart Vergelijking 1 an bedrijven (V) Ware stand demonstreert innerlijke cultuurwaarde in alles, in kleding, eten, manieren, in de opvoeding van de kin deren, ontspanning, conversatie, intel lectuele belangstelling e.d., in de gehele wijze van leven. Het is de harmonie en de verfijning, de goede smaak, de le vensstijl. Het is beschaving. Het wordt moeizaam verworven en eenmaal ver worven wordt het doorgegeven aan de kinderen. Leden van een hogere stand staan in doorsnee ook causaal, beteke nisvol in de maatschappij en hebben als regel een daarmee corresponderende functie. Geld, bezit, is een nuttig instru ment om deze stand te kunnen beleven, maar het is niet per se noodzakelijk. Ook iemand die geen geld bezit kan tot een hogere stand behoren. In ieder ge val bestaat stand niet in geldbezit, noch vloeit het voort uit de functie. Dit blijkt uit de wanhopige maar vruchte loze pogingen van mensen die geld be zitten, om entree te krijgen in kringen van hogere stand. Omdat zij geestelijk niet gelijk zijn, lukt hun dit niet. De mensen verkeren in het algemeen meer met „geestelijk gelijk gestanden" dan met „materieel" gelijken. De enorme bloei heden ten dage van religieuze secten in Amerika is voor een deel verklaarbaar uit verweer van bepaalde mensen tegen de onmogelijk heid volwaardig entree te krijgen in betere kringen. Ware stand is per saldo heersen van geest over stof en de nobele demon stratie hiervan is alles. Terecht genieten deze mensen honor, eer, aanzien en het is voor menigeen die sedert kort geld bezitter is een ontgoocheling te ervaren hoe eenvoudig en sober in de gezinnen die waarlijk tot een hogere stand beho ren geleefd wordt. Het forceren van consumptie Ik voer nu de reclamemensen ten tonele. Reclamepsychologen en -socio logen staan in dienst van het bedrijfs leven om de produktie af te zetten en om dingen te verkopen die als symbo len worden voorgesteld van een hogere trap op de maatschappelijke ladder. Zij speculeren op de menselijke zwakheid om gewichtig, zo niet te zijn, dan te willen schijnen. En nu gaan ze in de pu bliciteit de potentiële consument bijv. vertellen hoe hij een party moet orga niseren, niet om de party, maar om te verkopen wat daar geconsumeerd wordt. „U gaat toch zeker ook naar het buitenland met vakantie? Wij verzor gen Uw reis". „Geniet van een vorste lijke vakantie in de wintersport". Ge suggereerd wordt dat dit tot dusverre gereserveerd was voor vorsten, maar dat het thans bereikbaar is voor ieder een, dat is een gewichtig moment. En als ondertitel: „U ontmoet er interes sante mensen". De auto is zeker een symbool van een hogere status en wie hem bezit staat een trapje boven de niet-bezitters, zo wordt gesuggereerd en schijnt het vooralsnog te zijn. Door agressieve methoden wordt de consumptie geforceerd. Sedert 1015 jaar is het z.g. „motivation-research" goed en wel op gang, het z.g. drijfveer- onderzoek. Men v/roet op de bodem van de ziel naar verborgen drijfveren van de consumenten. De diepte-psychologen vissen onder de waterlijn van het be wuste, en met succes. De kwestie is nl. en hiermee kom ik eigenlijk op een ander aspect van de welvaart dat er door de techniek krachten opgeroepen zijn met beangsti gende economische consequenties. Tot voor de 2e wereldoorlog had niemand een reclameman nodig om de mensen te vertellen wat zij nodig hadden, men wist drommels goed dat er een winter jas of -pak moest komen. Een reclame man behoeft niemand die honger heeft te vertellen dat hij moet eten. Maar als de mensen ver van honger af staan zal de reclame een effect hebben dat gas tronomische verfijningen aanpraat. Vandaar de goede gang van zaken in de restaurants, het uit-eten-gaan, de spe cialisatie op kip, op wild etc. En zo gaat het met alle andere behoeften- soorten. Welnu, machines kunnen alles, maar een ding kunnen ze niet, ze kunnen niet kopen wat ze voortbrengen, dat moeten de mensen doen en dat doen ze niet genoeg. Vandaar dat thans in Amerika 12 miljard dollar aan reclame wordt uitgegeven om de consumptie te force ren, om eigenlijk ontevreden mensen te kweken, om de mensen letterlijk de produkten in de mond of in de hand te duwen; dat is plm. 60 dollar per Amerikaan per jaar. En dan te beden ken dat een groot deel van de mensen in Azië een jaarinkomen heeft van 50 dollar per persoon. Per dokter wordt in Amerika 5500 dollar uitgegeven aan propaganda en reclame om farmaceu tische middelen aan de markt te bren gen, dat is viermaal wat die branche aan research uitgeeft. Als de Amerika nen de modellen van hun auto's eens 10 jaar constant hadden gehouden, dan zou dat per jaar een besparing van 5 miljard dollar hebben opgeleverd, dat is het halve nationale inkomen van Ne derland. Nu zijn de auto's wel verbe terd, maar ze reden 10 jaar geleden ook meer dan 100 km. per uur, in ieder ge val hard genoeg. En als Amerika nu eens van die 5 miljard dollar per jaar lxl miljard aan Cuba zou hebben besteed? (Prof. Dr. J. Pen op het Re clame-congres in Eindhoven). Naarmate de algemene levensstan daard hoger wordt stijgen de behoeften, geboren u*. --^csue en wedijver met anderen, voor wie betalen kan en wie niet betalen kan. Als de physieke be hoeften gevarieerd en ruimschoots be vredigd zijn drijft het „free enterprise" systeem naar psychologisch bepaalde behoeften, behoeften die maar zeer be trekkelijk zijn. Op wetenschappelijke wijze vallen de reclamemensen de con- sument aan, en zowaar beïnvloeden ze het gedrag van de gehele maatschappij, zelfs de nationale smaak en de reactie op bepaalde gebeurtenissen. Maar op deze wijze komt men met behoeftebevrediging geen stap verder, want in dit vlak is geen verzadiging; dit is een spiraal zonder einde. Als de consument de gehele dag een film van behoeften wordt afgedraaid zoals in Amerika want daar is men nergens veilig zal hij doorgaan met willen kopen. De behoeften, eenmaal opge wekt en bevredigd, zal hij niet meer loslaten, ze zijn in zijn behoeftenschema vervlochten, hij kan geen stap meer achteruit. Om de levensstandaard nog te kun nen opbrengen werken man èn vrouw, maar zo zijn we als hazewindhonden achter een kunsthaas die we nooit te pakken krijgen. In Amerika werken 20 miljoen vrouwen dat is 1 op de 3 werkers van wie er 10 miljoen zijn gehuwd, terwijl 5 miljoen moeders van jonge kinderen zijn (1953). In plaats van rust en vrede leidt de hoge wel vaart op deze wijze tot verontrustende neurotisering. Het is ook nog zo dat het algemeen welzijn beslist niet beter is op een hoger produktieniveau dan op een lager, dit is tussendoor een heel be langrijke opmerking. En dit geldt ook voor de individu. Hoger inkomen is geen garantie voor meer geluk. Men is er volkomen naast, te suggereren dat munten in gleuven het wereldgeluk zó uit automaten laten rollen. Geluk wordt bepaald door het psychisch inkomen, dat is het geluk, het welzijn dat voort vloeit uit materiële en geestelijke be vrediging in goede harmonie. Ik heb gedacht dat de dingen die ik in Amerika zag, typisch Amerikaanse praktijken wraen. Maar ze dringen ook Nederland binnen en de Nederlandse consument zal net als ginds afgetast en geëxploiteerd worden, voor zover dit met reeds geschiedt. Ook wij kennen nu Miss Bril. Zo'n ding is tot mode-acces soire verklaard! 'n Bril bij het sport- costuum, een reserve bril, een voor kantoor, een bij de kleur van de avond jurk, een bnl met glazen zonder sterkte omdat het gezicht er energieker door wordt, maar in ieder geval meer bril len de jongens van de ideeën hebben het weer goed geschoten. E zo gaat het met paraplu's en badpakken, met kle ding en schoeisel. Het mode-element en slechte kwaliteit zorgen ervoor dat we vlug wegsmijten, dan blijven de wielen draaien. Een horloge werd voor het le ven gekocht. De horloge-industrie is aan het peinzen hoe dat ding aan de mode onderhevig kan worden gemaakt, in ieder geval van het horloge voor het leven moeten we af, want anders dreigt er verzadiging. De tweede auto in het gezin is in Amerika werkelijkheid. De fase van het privé-zwembad is al voorbij. Big busi ness in Amerika is nu al begonnen met het tweede huis, het buitenhuis. Dat is weer een heel nieuwe impuls voor de vermoeide markten van de bouwwereld, sanitair, electrotechnische apparaten, stoffering, meubilair etc. Zo begint het lieve leventje van /oren af aan en kun nen de mensen van het marktonderzoek en de reclame nog een hele poos door gaan, en wij maar achter de kunsthaas aan. Op die manier vindt er een onge looflijke verspilling plaats van kapitaal, arbeid en grondstoffen en het is zeer de vraag of op deze wijze nog wel de maximale volkswelvaart bereikt wordt. (Slot volgt). HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 mrt. 10 02 en 22.13; 13 mrt. 10.28 en 22.37; 14 mrt. 10.52 en 22.58; 15 mrt. 11.11 en 23.19; 16 mrt. 11.33 en 23.40. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water INGEKOMEN PERSONEN Adriana Drijdijk, van Hulst, Wilhel- minalaan 2 naar Den Burg, Molenstraat 28; Neeltje J. Slot, van Haarlem, Nieu we Gracht 90 naar S 13; Petrus J. Commandeur, van Alkmaar, Geester- weg 20 naar H 69; Anna E. W. Groen ev. van Heerwaarde, van Heerhugo- waard, Middenweg 488, naar Den Burg, Gravenstraatll; Johan Saalmink, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Jacobus P. Hoogenraad, van Heerde, Stationsweg 24 naar Den Hoorn, Heren straat 10a; Tnjntje van Hoorn, van Alkmaar, Kennemerpark 10 naar De Cocksdorp 79; Willem J. Tinholt, van Oldebroek, van Limburg Stirumlaan 16, Wezep, naar Den Burg, Keesomlaan 20; Jacobus van Miltenburg (met gezin) van Hilversum, Havenstraat 4 naar K 61a; Johannes A. G. Schuurmans (met gezin) van Haarlem, Korte Dijk 11 naar Den Burg, Molenstraat 62; Gerberdina C. Lap, van Amersfoort, Jac. Catslaan 5 naar Den Hoorn, Klif 8. BRIDGEN Uitslag competitiedrive van 6 maart: A.: 1. Echtpaar Jouwersma 63.19% 3) 2Vs. Backer-Raven 54.86% 1) 21/*. Riteco-Wessels 54.86% 2) 4V*. Roeper-v.d. Werf 51.39% (15) 4Vs. Bakker-Huizinga 51.39% 5) 6. Mantje-de Brok 49.30% 6) 7. Echtpaar Beemsterboer 45.14% (12) 8. Gebr. Grootjen 40.97% 9. mevr. Kooijman-Veenema 38.89% 7) B.: 1. Blonk-v.d. Galiën 60.71% (14) 2. Echtpaar v.d. Heerik 53.57% 4) 4. Kellner-van Lenten 52.38% 9) 4. Gebr. Van Samfceek 52.38% 8) 4. Stolk-Verstegen 52.38% (13) 6V2. Dam-Dros 44.05% (10) 6Vs. Echtpaar Gilijamse 44.05% (11) 8. dames Hattuma-v. Hoorn 40.48% (16) De volgende drive wordt gehouden woensdag 27 maart. VAN DE LANDBOUWV( '(Vervolg) In ons vorige artikel, waarin de uit komsten van 10 bedrijven met gunstig financieel resultaat op het punt van de productie van het rundvee werden vergeleken met die van 10 bedrijven, waar het minder goed zat kwamen wij tot een bepaalde conclusie. Nl. tot deze: Om tot winst te komen is het niet be slist nodig, dat de gemiddelde productie van de melkkoeien boven 200 kg. melk vet ligt. En aan de andere kant garan deert een productie van 220 kg. melkvet beslist niet, dat de financiële resultaten goed zullen zijn. Wij willen in dit artikel een andere factor, waarmee de bedrijven kunnen worden vergeleken eens bekijken. We wijzen er nog op, dat met de aanduiding „10 hoogste" het gemiddelde van de 10 bedrijven met het beste resultaat en met „10 laagste" het gemiddelde van de 10 bedrijven met het minste resul taat wordt bedoeld. Verder geven wij met de cijfers I tot V resp. de jaren 1957 - 1961 aan. Dit ter besparing van plaatsruimte. De stikstofbemesting op grasland Als eerste factor nemen we deze keer de stikstofbemesting op het grasland. We stellen dus weer de vraag of er een lijn is te vinden, waarbij een verband aan te wijzen is tussen de grootte van de stikstofbemesting en het financieel resultaat van het bedrijf. Eerst de cijfers. Jaaraanduiding Kg. N per ha. grasland 10 hoogste 10 laagste I 86 kg. 81 kg. II 80 kg. 76 kg. IH 96 kg. 75 kg. IV 119 kg. 104 kg. V 133 kg. 127 kg. Opmerkingen: a. In elk van de jaren 1957 tot 1961 is de stikstofbemesting per ha. op de tien „hoogste" bedrijven hoger dan op de bedrijven met minder winst, hoewel dit vooral in de eerste 2 jaar en ook in het laatste jaar maar zeer weinig scheelt. Het valt ons op, dat het grootste verschil te zien is in 1959, het buitengewoon droge jaar. Als voorzichtige conclusie zouden we misschien mogen stellen, dat bepaal de veehouders in een droog jaar te snel besluiten om maar geen stikstof meer te strooien, omdat „het toch niets geeft". We hebben al meerma len opgemerkt, dat we het van be lang achten ook in een droge tijd maar normaal door te gaan, omdat je onverwachts toch een „verdwaalde bui" krijgt. b. Zowel op de 10 hoogste als op de 10 laagste bedrijven is een duidelijke toename van het gebruik van stik stof te zien. Op de eerstgenoemde bedrijven van 86 kg. in 1957 naar 133 kg. in 1961, op de 10 laagste van 81 kg. in 1957 naar 127 kg. in 1961. Een zelfde lijn is ook landelijk waar te nemen, maar het lijkt er op of dit op ons eiland iets sneller gaat. c. Hoewel er enig verschil in het stik- stofverbruik op de 10 hoogste en 10 laagste bedrijven is, durven we het toch niet aan om te concluderen, dat het stikstofverbruik de facor is, die bepaalt of het bedrijf winst oplevert of verlies moet nemen. De verschillen tussen het verbruik aan stikstof per ha. zijn daarvoor te klein. Hierbij moet worden opgemerkt, dat in de groep van de 10 laagste bedrijven nog grote verschillen voorkomen. Voor ons zelf hebben we nl. wel de gedachte, dat een verbruik van bijv. 30 kg. zuivere stikstof per ha. te laag is. Aantal stuks jongvee per 10 melkkoeien We willen in dit artikel nog één fac tor bekijken. Het betreft de verhouding van het aantal stuks melkkoeien tot die van het jongvee. Een paar weken gele den gaven wij U een overzicht, waaruit wij de conclusie meenden te mogen trekken, dat indien de mogelijkheid aanwezig is, het houden van melkkoeien meer oplevert dan het houden van jongvee. Daarom hebben we de 10 be drijven met de beste resultaten ook in dit overzicht vergeleken met de 10 andere bedrijven Jaaraanduiding. Jongvee per 10 koeien 10 hoogste 10 laagste I 9.9 10.2 II 10.0 11.0 UI 10.0 12.6 IV 9.8 12.3 V 8.3 10.3 MAANDAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL (wijzigingen voorbehouden) Publikatie van data van uitvoeringen, ver gaderingen etc., welke in de komende maanden zullen plaats vinden. Maart 1963. Dinsdag 19, Den Burg, ledenvergadering Cobp. Boerenleenbank. Woensdag 20, Den Burg, avond R.-K. Vrou wenbond 't Gilde. Donderdag 21, Eierland, Modeshow Platte landsvrouwen. Vrijdag 22, De Koog. expositie vrijetijdsbe steding. Vrijdag 22, Den Burg toneelvoorstelling H.B.S. Zaterdag 23, De Koog. expositie vrijetijdsbe steding. Zaterdag 23, Den Burg, toneelvoorstelling Rijks H.B.S. Woensdag 27, Den Burg, bridgedrive. Woensdag 27, Den Burg, demonstratieavond vrouwenbond K.A.V. Donderdag 28, Den Burg, bondscollccte „De Kiekendief'. Zaterdag 30, Den Burg, 12V2 jarig ambts jubileum burgemeester. Opmerkingen: a. In deze vijf jaar is het aantal stuks jongvee op de bedrijven met minder goede uitkomsten ieder jaar hoger dan op de bedrijven met een goed resultaat. Het verschil is niet groot, maar de regelmaat geeft ons aan leiding om hieraan enige waarde toe te kennen. Deze cijfers wijzen inder daad in de richting van: Veel jong vee is niet gunstig! b. Er is een aanwijzing, dat op de be drijven met de betere resultaten de jongveebezetting in verhouding tot het aantal melkkoeien iets terug loopt. Op de 10 andere bedrijven is van deze wijziging niets te bespeu ren. We achten deze aanwijzing zeer belangrijk. c. Naar onze mening is op beide groe pen van bedrijven de jongveebezet ting nog aan de zware kant. We zijn er van overtuigd, dat vooral de stal- ruimte hier een belangrijke rol speelt. Voor jongvee kan nog wel eens gemakkelijk een plaatsje wor den gevonden. Voor melkvee is dit, vooral nu het machinaal melken steeds meer opgang vindt, een heel probleem. Maar we willen nog eens herhalen, dat veehouders, die in alle andere opzichten in staat zijn een paar melkkoeien meer te houden zich op de duur niet moeten laten weerhouden om over te gaan tot uit breiding van stalruimte. Immers; De kost gaat voor de baat! C. v. Gr. FEUILLETON: 35. Doch Cobie Verleun had in deze enkele minuten, dat de twist tussen vader en dochter duurde,, haar hotel be reikt, de kamer betaald en haar bagage ingepakt. Toen ze buiten stond en er juist een bus met de bestemming Zut- phen stopte, aarzelde ze geen ogenblik en stapte in. Een halve minuut later arriveerde De Haan in het hotel. Om daar te verne men, dat de dame haar kamer betaald had en zojuist vertrokken was. De Haan reed meteen naar het station, maar bij de wachtende passagiers zag hij geen Cobie Verleun. Op de een of andere manier was ze dus al uit de stad ver trokken. Met een verbeten trek op zijn gezicht reed hij naar huis terug, Lien van Halmeskerke had gedaan, wat onder de gegeven omstandigheden het beste was. Toen De Haan zijn wagen naast het huis neerzette, was de grijze sportauto van zijn dochter er niet meer. HOOFDSTUK 16 Het noodlot grijpt in Cobie Verleun kocht in Zutphen een enkele reis Utrecht een enkele reis Utrecht en stapte in de voor vertrek gereed staande Diesel. Terwijl ze zich in een hoekje installeerde en een siga ret opstak, zag ze, dat haar hand beefde. Ze trilde nog van verontwaardiging over de smaad, die haar aangedaan was. Reeds bij de eerste ontmoeting had ze gevoeld, dat de dochter haar vijandig gezind was. En de poeslieve tegemoet koming deze morgen in de serre van Theo's huis, was niets anders dan een pose geweest, met een geraffineerde, voorberekende opzet. De jongedame was op de een of andere wijze op de hoogte gekomen van haar verleden. Dat stond vast. En dat verhaaltje van de ontmoeting van «haar man en Theo I was natuurlijk ook een doorgestoken kaart. Waarschijnlijk wel samen met haar half-adellijke man gearrangeerd. Allemaal opzet om haar in een kwaad daglicht te stellen. Natuurlijk was doch ter Lien niet op de hoogte van het feit, dat haar vader alles van deze onver kwikkelijke historie afwist. Wat niet wegnam, dat het een infaam gemene streek was. Zo, dus de dochter had bezwaren te gen een huwelijk van haar vader met een juf van de huishoudschool. Daar kwam het tenslotte op neer. Er was blijkbaar zoiets als standsverschil en wat verbeeldde die schooljuf uit Utrecht zich wel? Dat ze zich zo maar in de familie kon dringen? Maar dan had ze geen rekening gehouden met de bezwaren van dochter Lien. Dat poes lieve mormel met haar poppegezicht. Heftig trok ze aan de sigaret en toen de trein, luid brommend, vertrok, slaak te ze een zucht van verlichting. Zo, deze periode was ook weer voorbij. Stom, om ook maar één ogenblik te veronderstellen, dat er geen enkele moeilijkheid zou ontstaan in Lochem met de grote kinderen. De andere twee zouden er wel net zo over denken als hun geliefde zuster. En Theo II zou wel net zo'n slappeling zijn als Theo I Met dit verschil, dat Theo I niet op kon te gen de bezwaren van zijn ouders en Theo II niet opgewassen was tegen de tegenkantingen van zijn kinderen. En als ze soms dachten, dat Cobie Verleun hem of z'n centen nodig had, dan vergisten ze zich. Ze had zich al tijd ruimschoots kunnen redden en ze zou het in de toekomst ook wel rooien. Ze had niemand nodig, als het er op aankwam, als ze in Lochem dat maar wisten. Ze had maling aan iedereen. Ze drukte de sigaret uit en keek verveeld naar buiten. Ze zag het hel dere zonlicht niet meer en evenmin de kleurige najaarsbloemen. Cobie Verleun had geen erg in de spelende kinderen op hun zondags, maar tuurde met nietsziende ogen over de vlakke weiden VERTROKKEN PERSONEN Klaas de Boer, van Den Burg, Groe- neplaats 6 naar Franekeradeel, Midlum 241; Anna M. Schraag, van O 157a naar Amsterdam, Zach. Jansestraat 3 I; Eliza van den Ban, van K 61a naar Oostvoome, Duinlaan 34; Gerritdina A. G. Jonker, van Den Hoorn, Naai rand 5 naar Amsterdam, Esmoreitstraat 51 I; Arie C. Jonker, van Den Hoorn, Naal- rand 5 naar Amsterdam, Esmoreitstraat 51 I; Anna van Heerwaarden, van De Waal, Hogereind 21 naar Bergen N.H., Loudelsweg 20; Pieter van Vondel (met gezin) van Den Burg, W. v. Beieren- straat 7 naar Castricum, Iepenlaan 81. WERKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TKEL Dinsdag 12 maart De Koog, Kleuterschool, 20 uur( ouderavond. Donderdag 14 maart Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, bijeenkomst „De Kiekendief'. Den Burg, 20.00 uur, Vergadering vrouwen organisaties met streekontwikkeling. Vrijdag 15 maart Den Burg. „Casino", 20.00 uur, bijeenkomst Plattelandsvrouwen, mevr. Van 't Kaar houdt praatje over het boek van Steinbeck „Muizen en Mensen". Zuid-Eierland, 20.00 uur. Toneelgroep Eier land met „De romance van art. 17" Zaterdag 16 maart Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur, revue 40-jarig bestaan G.V.T. Zuid-Eierland, 20.00 uur, Toneelgroep Eier land met „De romance van art. 17" en het roodbonte vee, dat er in graasde. Inwendig was ze woest over de verne dering, die ze had ondergaan. En als ze naar haar natuur te werk was gegaan, had ze haar goed verzorgde nagels over dat uitgestreken gezicht gehaald. Doch ergens was ze altijd nog een dame en daarom was ze, zonder nog één woord te spreken, weggelopen, zonder te letten op de man, die haar nariep. Als hij een kerel was geweest, zou hij haar on middellijk achterna gegaan zijn. Ba, mannen waren toch immers allemaal hetzelfde? Als er weerstanden uit de weg geruimd moesten worden, dan be gonnen de moeilijkheden. Daartoe kon den ze de moed niet opbrengen. De weg van de minste weerstand was altijd nog de gemakkelijkste. Wat waren dat voor mannen tegenwoordig? Was er nog iets van de edele ridder van voorheen overgebleven? Ben je mal, sufferds wa ren het, allemaal, stuk voor stuk. Ze verwenste in stilte de dag, dat ze op het idee gekomen was om ook een Rijnreis te maken. Ze had toch een tafel moeten vragen met uitsluitend dames, dan was ze waarschijnlijk niet in con tact gekomen met Theo de Haan. En dan te denken, dat ze als een verliefde bakvis met hem had liggen vrijen in de bossen rond Lochem. Zij, de drieën dertigjarige, door leerlingen en collega's gerespecteerde lerares. Als een idioot had ze zich gedragen, los van practisch alle remmen. Ze had zich vol ledig laten gaan, in een roes van ver liefdheid. Stapelgek was ze geweest om nog in de liefde te geloven. Die ene te leurstelling had genoeg moeten zijn. Nee, stommeling, die je bent, voor een tweede keer ben je er in getrapt, heb je je laten inpalmen door een knappe, oudere man met goede manieren en een gedistingeerd voorkomen. Als een blaag van achttien jaar was ze om zijn hals gaan hangen en had ze zich laten zoe nen en was ze een weekeinde met hem op sjouw geweest naar de oude reis- plekjes. Toen ze voor de tweede keer in Boppard waren, hadden ze met de armen om elkaar heen lange wande lingen gemaakt in de omgeving. Waren ze naar de Loreiey geweest en hadden ze hand in hand gezeten op het terras van het restaurant. En 's avonds hadden ze ergens, ver van de bewoonde we reld, liggen scharrelen als een ordinair jong span. Als ze aan dit alles terug dacht, dan joeg het schaamrood op nieuw naar haar gezicht. In Apeldoorn stapte ze over in de sneltrein en daarin nam ze haar be sluit. Het thema man was voortaan ta boe. Maar dan ook definitief. Er be stonden geen mannen meer voor Cobie Verleun. Het greintje zelfrespect, dat ze nog bezat, zou haar beletten er nog eens, voor een derde keer in te lopen. Wat had ze eigenlijk in haar domme hoofd gehaald? Ze was toch tevreden met haar leven als lerares? Ze had toch een goed bestaan, verdiende een uitstekend salaris en leefde verder be scheiden en teruggetrokken? Ze had toch haar hobby's? Wat moest ze dan nog meer? Ze studeerde nog steeds en bestond er niet altijd de mogelijkheid, dat ze als gevolg van haar kennis en aktes directrice werd van een school? Allé, Cobie, je bent drieëndertig, ge draag je er voortaan naar. De liefde heeft afgedaan en als je nog eens een naar gevoel hebt, onderdruk het dan! Wees flink en vergeet Lochem, vergeet de Rijn en alles verder, wat nog met die vakantiereis te maken heeft. Toen ze in Utrecht uitstapte, lag er een grimmige, vastberaden trek om haar mond. Morgen zou ze haar ontslag annuleren en meedelen, dat alles op een misverstand berustte. Ze bleef en geen man zou haar meer uit evenwicht brengen. En de hospita zou het begrij pen en haar mond houden. Per slot vah rekening had ze er ook belang bij, als ze bleef. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4