""""zGroen 7wartscTexels in het harL, sSSHHEtr Mevrouw Bakker laat het er niet bij zitten De Cocksdorp krijgt nog voor het seizoen zijn lang-verbeide riolering Lam Beloofde f 1000,-- bleef in Rotterdam VRIJDAG 15 MAART 1963 76e JAARGANG No. 7743 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. T.h. Langeveld de Rootf Dm Borg, Teiel Postbus 11 - Tel. 2058 \J 2S ct lnca»°- Advertenties: familieberichte. w 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Op het adres Polderweg 12 in De Waal woont een teleurgestelde vrouw. Het is mevrouw M. Bakker-Bruin, die zeer verbolgen is over de handelwijze van de organisatoren van de laatstgehouden S.U.S.-actie aan het einde van het vorige jaar. Lange tijd heeft mevrouw Bakker namelijk in de veronderstelling geleefd, dat zij winnares was geworden van duizend gulden. Heel begrijpelijk. De verheugende mededeling werd haar via radio en telefoon gedaan. Eerst veel later werd haar de mededeling gedaan, dat ze niet in aanmerking zou komen voor de beloofde duizend gulden, omdat zij niet aan een bepaalde voor waarde had voldaan. Een voorwaarde waarmee zij, naar haar zeggen, niet be kend had kunnen zijn. (van onze correspondent) De Cocksdorp De buitengewoon strenge winter is er de oorzaak van dat de aanleg van de riolering, welke door de fa. Goedkoop en De Vries uitge voerd zal worden, thans reeds 2 maanden achter is op het oorspronkelijke werkschema. Maandag, 18 maart a.s. echter zal een begin gemaakt worden met het rooien van de oude iepen, een werk dat door de fa. Van de Bosch te Loenen in een ongelooflijk snel tempo uitgevoerd zal worden. Dezer dagen deed mevrouw Bakker ons haar relaas. Nadat de tiende SUS- actie tegen het eind van het vorige jaar van start ging, werd door de organi satie als onderdeel van deze loterij, aan diverse telefoonabonnees in het land (waaronder enkele tientallen Texe laars) een formuliertje toegestuurd. Het bleek een lot te zijn met het opschrift „SUS-medewerkerscoupon". Duidelijk kwam naar voren dat de bezitters er van kans maakten een der zeer aantrek kelijke geldprijzen te winnen. Tevens kon dit formulier worden gebruikt als bestelkaart om een aantal „gewone" SUS-loten te verkrijgen. Mevrouw Bak ker meende dat het vriendelijke gebaar van het gratis lot moest worden beant woord en vulde op het haar toegezon den papiertje in dat zij 10 loten wenste te ontvangen. Deze loten arriveerden ongeveer een week later als rembourse- ment. Mevrouw moest het normale be drag betalen dat ieder ander voor de SUS-loten neertelde. Feest Op zondag 29 december had voor de radio de eerste trekking plaats van deze gratis jubileumloterij. Voor de uitzen ding begon werd mevrouw Bakker door een SUS-functionaris uit Rotterdam op gebeld en werd haar verzocht 's mid dags naar de radio te luisteren. Om 1 uur stemde mevrouw op de KRO-zen- der af en begrijpelijkerwijs sprong het gehele gezin een gat in de lucht toen werd medegedeeld, dat een prijs van duizend gulden was gevallen op het lot dat in het bezit was van de familie C. Bakker, Polderweg 12 in De Waal op Texel. Geen twijfel mogelijk. Een ogen blik later werd de verblijde familie weer door de SUS opgebeld en werd het heugelijke feit bevestigd. Mevrouw had de zesde prijs gewonnen! Ook daarna stond de telefoon niet stil, want vrien den en kennissen belden op om hun ge lukwensen aan te bieden. Er heerste een feestelijke stemming in De Waal. Onbekende voorwaarde Ongeveer een week later kreeg het gezin, personalia etc. moesten de familie een formulier toegezon den, waarin diverse gegevens over worden ingevuld. Ook werd de vraag gesteld aan wie mevrouw Bakker de door middel van het gratis lot bestelde SUS-loten had verkocht. Mevrouw vulde als ant woord in dat zijzelf de loten had gehouden. Dat werd haar ongeluk. De voorwaarde was namelijk ge steld dat de bestelde loten moesten worden doorverkocht aan anderen, voor het grootste deel tenminste. Mevrouw wist niets van deze voor waarde. Wat zou het uitmaken, zo redeneert zij, of ik de loten houd of dat ze aan anderen worden doorverkocht? Hetzelfde bedrag is er immers voor betaald? Die voor waarde was overigens niet vermeld op het bewuste formuliertje. Wel viel zij op te maken uit de bekende SUS-krant. Deze SUS-krant kon mevrouw Bakker echter eerst in januari in handen hebben. De fa tale voorwaarde was ook niet ge noemd in de radio-uitzending! TV uitgezocht Voorlopig twijfelde mevrouw Bakker nergens aan. Eindelijk meende zij dat een lang gekoesterde wens in vervulling kon gaan; een tv-toestel. Zij wendde zich tot een handelaar in Den Burg en zocht het apparaat alvast uit, want haar 23-jarige zoon Jan kon dan de schaats wedstrijden zien. De SUS-organisatie liet echter niets meer van zich horen. Daarom belde zij op en informeerde naar de datum waar op het bedrag zou worden uitbetaald. Het antwoord luidde geruststellend „Wat in het SUS-vat zit, verzuurt niet, mevrouw. U krijgt Uw duizend gulden, maar alle prijzen worden eerst op 10 februari aan de winnaars uitgereikt!" De tiende februari verstreek maar er gebeurde niets. Mevrouw Bakker belde weer op en vroeg hoe het er mee stond. Zonder veel omhaal werd haar verteld, dat de duizend guldens haar niet toe kwamen, omdat de bestelde loten had den moeten worden doorverkocht! Nóg een verloting!!? Natuurlijk was mevrouw Bakker ver ontwaardigd. Verbolgen belde bij de SUS-organisatie op en kreeg één der kopstukken, de heer Bergers, aan de lijn. Deze deed haar als antwoord op haar verhaal een merkwaardig voor stel: „Mevrouw", raadde hij aan, „wij hebben nog een andere verloting. Doet U daaraan mee. U maakt dan een goede kans.Mevrouw Bakker wilde daar niet eens over prakkizeren. Zij legde de hoorn neer en belde de KRO. Daar werd haar aangeraden, toch weer met de heer Bergers in contact te treden, want met deze afwikkelingsaangelegenheid had de KRO weinig te maken De heer Bergers leek echter weinig bereid mevrouw Bakker te woord te staan. De secretaresse verklaarde ten minste herhaaldelijk dat de heer Ber gers niet aanwezig was ondanks het kantooruur. Uiteindelijk kwam de heer Bergers voor de draad. Hij stelde vast dat hij de hele affaire bijzonder ongelukkig vond, maar er was echt niets aan te doen. Mevrouw Bak ker kon geen rechten laten gelden. Hij meende werkelijk dat mevrouw de loten had verkocht. „Maar U hebt zonder dat eerst na te gaan, ons gefeliciteerd met een prijs van ƒ1000,antwoordde mevrouw Bakker en zij voegde er aan toe „Weet U wel dat ik U aan kan brengen? Ik voel me ernstig benadeeld!" Hoewel mevrouw Bakker in het geheel niet wist of zoiets inderdaad succes kon hebben, leek het effect van deze op merking veelzeggend. „Doet U dat niet!" antwoordde de heer Bergers. „Dat zou verschrikkelijk zijn voor de KRO en kan toch tot niets leiden". „Ik heb de KRO zojuist gebeld, zij vinden dat hun belangen helemaal niet worden ge schaad als ik de zaak aan het rollen breng" zei mevrouw daarop. Heel merk waardig informeerde de heer Bergers toen: „Bent U soms Katholiek?" Me vrouw Bakker antwoordde dat zoiets geen gewicht in de schaal legde en dat zij nu zeker van plan was een jurist in de arm te nemen. „Geeft U het als- tublief tóch niet aan!" drong de heer Bergers nogmaals aan „De KRO kan er alleen maar moeilijkheden mee krij gen!" Een verder gesprek leek mevrouw Bakker nutteloos. Zij legde de hoorn neer en aanvaardde het feit: geen dui zend gulden. Interesse van jurist Het verhaal werd in De Waal en de rest van Texel bekend. „Je moet de moed niet opgeven, mens", werd haar van bevriende zijde medegedeeld. Mevr. Bakker voelde er echter weinig voor om een actie te ondernemen. De duizend gulden zou ze er toch niet mee krijgen, meende zij. Het gehele verloop van de SUS-actie werd door de overheid ge controleerd. Het zou een hele toer zijn om genoegdoening te verkrijgen voor de teleurstelling. En wie gaat er een dure advocaat bekostigen als bij voorbaat vast staat dat alle pogingen vruchteloos zullen zijn? Iets meer optimistisch werd mevrouw Bakker enkele weken geleden. Toen werd zij namelijk aangeschreven door Mr. Dr. C. Berkhouwer, advocaat en procureur te Alkmaar. Hjj bood haar advies aan in deze affaire. Mevrouw Bakker heeft nog geen gebruik gemaakt van het aanbod, maar wil de zaak eerst eens doorpraten met een kennis, even eens jurist. Als hij meent dat verdere stappen enig nut hebben, zal mevrouw Bakker deze zeker ondernemen. Drie maal is scheepsrecht Het gezin Bakker kwam al eens eerder in het nieuws. Op de fok- veedag van vorig jaar slaagde de heer C. Bakker erin een ramlam voor een bijzonder hoog gedrag te verkopen aan een Duitse schapen fokker: duizend gulden! Enkele weken geleden kwam door een ongeluk een der koeien van Bakker om het leven. Het dier was echter verzekerd en mèt de uitkering van een aanvullende ver zekering, kon hij een bedrag incas seren, dat heel wat hoger was dan de koe op dat moment zou kunnen opbrengen. Ook als de duizend gul den nooit zou worden verkregen, zou het gezin Bakker zeker niet JAN DRIJVERSCHOOL BRACHT „PRINS NOBLO" (van onze correspondent) Den Hoorn In het Dorpshuis „De Waldhoorn" (nu uitgerust met nieuwe verlichting) werd door de leerlingen van de twee hoogste klassen, vrijdag en zaterdag een toneeluitvoering gege ven. „Prins Noblo en de zeven rovers" was een stuk dat grotere belangstelling van de zijde van het publiek verdiende, dan nu werd geconstateerd. Graag zou den we alle namen van de medespelen den noemen. Het stuit op bezwaren omdat alle leerlingen van vijfde en zes de klasse meewerkten. Waardering hebben wij voor het onderwijzend per soneel, dat zich de moeite heeft willen getroosten de regie te voeren in dit zo uitgebreide stuk. Het was een spel vol rovers, kabouters en feeën. Stuk voor stuk hebben ze hun beste beentje voor gezet en het is duidelijk dat er veel talent onder de Hoornder leerlingen schuilt! Gedurende beide avonden werd een succesvolle verloting gehouden met een ruime pnjzensortering. Goed muzikaal werk werd geleverd door de mondhar monicaclub o.l.v. Jaap Dijker. De zang van Simone Lap en Miep Commandeur deed het heel best. Van décor en cos- tuums was zeer veel werk gemaakt. Het verhaal van Prins Noblo bleek reuze spannend te zijn. Zeven rovers beramen rond het kampvuur een plan om te gaan stelen in het kasteel. Ze krijgen medewerking van een bosheks, die er ook wat voor voelt. Als zwervers vermomd weten ze het kasteel binnen te dringen en willen ze de gouden sleu tels bemachtigen om hun slag te kunnen slaan. De familie op het kasteel wordt echter ingelicht en Prins Noblo bedenkt een list. Hij geeft zich uit voor de grote hoofdman van alle bosrovers Rinaldo Granda. Zo wordt het mogelijk dat de hele bende, nadat zij de inbraak hebben gepleegd, gevangen wordt genomen. Een happy end dus. Nogmaals: de leerlingen zowel als de onderwijzers van de Jan Drijverschool hebben een pluim verdiend! STRAATNAMEN TE DE COCKSDORP (van onze correspondent) De Cocksdorp Met ingang van 11 maart j.l. zullen de navolgende straat- naamveranderingen te De Cocksdorp ingaan: 1. de naam „Vuurtorenweg" aan de huidige onder die naam bekend staande weg; 2. de naam „Molenlaan" aan het ge asfalteerde gedeelte van de huidige Dorpsstraat, liggende tussen de Vuurtorenweg en de tuin van de R.K. pastorie. 3. de naam „Kikkertstraat" aan het overige gedeelte van de huidige Dorpsstraat. 4. de naam „Langeveldstraat" aan het gedeelte van de huidige Duinweg, liggende tussen de Vuurtorenweg en de Eierlandse Dijk, tot dusver ook wel bekend staande als Achterstraat en aan de verbinding langs de sloot van de Eierlandse dijk met de hui dige Dorpsstraat. 5. de naam „Teenstrapad" aan het voet pad langs Hotel „De Hoop". 6. de naam „Ploosterstraat" aan de ge projecteerde straat tussen de huidige Dorpsstraat en de huidige Achter straat. 7. de naam „Joan Hodshonstraat" aan de geprojecteerde straat tussen de huidige Dorpsstra_at en de geprojec teerde Ploosterstraat. Ook zijn woensdag j.l. alle huizen van nieuwe nummers voorzien. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 17 maart op om 6.52 uur en gaat onder om 18.46 uur; 20 maart op om 6.45 uur en onder om 18.51 uur. Maan: 18 maart L.K.; 25 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschdd: 15 mrt. 11.11 en 23.19; 16 mrt. 11.33 en 23.40; 17 mrt. 11.54 en 18 mrt. 0.06 en 12.28; 19 mrt. 0.44 en 13.19; 20 mrt. 1.46 en 14.36; 21 mrt. 3.11 en 16.12; 22 mrt 4.51 en 17.46; 23 mrt. 6.22 en 19.09. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water Bovenstaand relaas vernamen wij uit de mond van mevrouw Bakker, van één kant dus. Intussen hebben wij het relaas toegestuurd aan de SUS-organi- i satie in Rotterdam met een beleefd ver zoek om wederwoord. De gehele affaire lijkt ons wat duister. Misschien kan een verklaring zwart op wit meer goed doen dan emotioneel gestelde vragen en ant woorden tijdens een telefoongesprek. (Zie voor dit commentaar pagina 2) De heer J. van Hoorn, adj.-directeur van de dienst Gemeentewerken Texel, verwacht dat dit karwei in de korte tijd van 14 dagen gereed zal zijn, omdat de firma Van de Bosch uitgerust is met een moderne gespecialiseerde appa ratuur en omdat de oude iepen niet veel weerstand meer zullen bieden. In tegenstelling met de eerdere plan nen zal niet met de Achterweg begon nen worden maai met de Kikkertstraat bij het watergemaal. Bijna gelijk met het bomenrooien zal het totale uitbreken van de bestaande bestrating ter hand genomen worden en het graafwerk. De totale lengte van het aan te leg gen hoofdbuizennet, met een diameter variërende van 60 tot 30 cm., zal 1150 meter bedragen. De dienst Gemeentewerken Texel zal ook de huisaansluitingen uitvoeren tot aan de weggrens, waarmee eventuele ondeskundige aansluitingen op het hoofdnet voorkomen worden. De aansluiting zal verplicht gesteld worden, wat o.i. rechtvaardig is daar de bewoners van De Cocksdorp lang genoeg om de riolering gevraagd heb ben en nu het er komt, moet ook ieder huis aangesloten worden. Mocht een huiseigenaar de aanslui ting weigeren, dan zal hij desondanks voor riolering aangeslagen worden. Nieuwe bestrating De „durpers" zullen zich al vele ma len afgevraagd hebben hoe nu de straat en de trottoirs toch wel zouden komen te liggen, want de huidige situatie laat nogal te wensen over. Vanaf de R.K. Kerk tot aan het begin van de Achterweg zal de straat 20 cm. zakken, ï.v.m. een goede afwate ring. KOMT NAAR TEXEL De kleine schaakclub „En passant" heeft grote plannen. Zij heeft op zondag 31 maart J. H. Donner bereid gevonden simultaan te komen spelen tegen max. 35 - 40 schakers. Dit zal plaats hebben 's middags 2.30 u in Hotel „De Lindeboom-Texel". Zij die hieraan willen deelnemen kunnen zich melden bij: F. Drevel, De Koog, tel. 277; C. Schulte, Den Burg, tel. 2032; C. Joustra, Den Burg, tel. 2888, tot en met 23 maart a.s. De deelnameprijs is ƒ2,terwijl van de toeschouwers ƒ1,-- zal worden ge vraagd. A.s. woensdag speelt de club als ge woonlijk in de C.V.O.-school. DAMCLUB TEXEL Simultaanwcdstrijd te De Koog Woensdag 20 maart om 8 uur in „Het Witte Huis" kunnen alle damliefhebbers uit De Koog en omgeving de strijd aan binden met Piet Bakelaar in een simul- taanwedstnjd. Ook de jeugd is welkom. Aan de zuidelijke kant (de kant van de Roggesloot) zal een trottoir van 1 meter breedte en aan de andere een trottoir van 3 meter breedte aangelegd worden. Alleen de zuidelijke kant zal opnieuw beplant worden met jonge iepen, welke reeds in de kwekerij van de gemeente lijke plantsoenendienst aanwezig zijn. De totale oppervlakte van de aan te leggen bestrating en de trottoirs be draagt ongeveer 6000 m2 Toch denkt de heer Van Hoorn dit alles reeds op 1 juni a.s. te verwezenlijken, mits alles meewerkt, want b.v. de levertijd van de straat stenen is momenteel veel langer dan normaal, ook alweer tengevolge van de winter. Met de overgebleven grond zal de sloot naast slagerij Ran gedempt wor den. Nieuw systeem zuiveringsinstallatie De Cocksdorp zal in vergelijking met b.v. Den Burg en Oosterend een afwij kende „Pasveer zuiveringsinstallatie" krijgen. Die van Den Burg en Oosterend werken n.l. continue, maar de aan te leggen installatie te De Cocksdorp wordt „discontinue". Dit wil zeggen dat de installatie niet dag en nacht door werkt, maar op geregelde tijden zal stilstaan om het vuil uit het water te laten bezinken. De heer Van Hoorn ver klaarde veel lering te hebben getrokken uit de afgelopen winter, want alle zui veringsinstallatie van de andere dorpen zijn bevroren geweest. De heer Van Hoorn hoopt de instal latie te De Cocksdorp door een speciale wijze, waar we t.z.t. op terug zullen komen, voor bevriezing te kunnen be hoeden. De Cocksdorp zal een goede straat met trottoirs en een doeltreffende rio lering rijker worden en o.i. geldt hier ook het spreekwoord: „Lest best!" Binnenkort zullen de pasgeboren lam meren in menigte ons eiland bevolken. Dat mag ons er aan herinneren dat in de bijbel en in de kunst het lam een geliefd symbool is van Gods Zoon. Reeds in de aanhef van Bach's Matthaus Passion heet het: „Ziet Hem - hoe? - gelijk een lam". En op een beroemd geworden altaarpaneel uit Duitsland, het zo genaamde Isenheimer altaar, zien wij een afbeelding van Christus aan het kruis, met daarnaast Johannes de Doper die, met een lammetje aan zijn voet, een kolossale wijsvinger uit steekt naar de lijdende gestalte van Christus: Zie het Lam van God. Dit beeld, van het weerloze lam, be tekent een correctie van onze gangbare voorstellingen van God. Veel mensen denken bij het begrip „God" aan louter almacht, aan barre willekeur. In alles wat gebeurt, menen zij dat God de hand heeft. God wordt zo tot een boos doener. Hij wordt op deze manier gelijk gesteld met het noodlot. God lot. En nu letten wij nog eens goed op zo'n lam. Daar staat het als een dot witte onschuld in een harde wereld; teer en onbeschermd. Zie, dat is het ontroerend beeld van onze God die als een weerloos wezen in ons midden is geweest, veel duldend en geduldig; met aan de kant van de beulen maar van de slachtoffers; zelf een slacht-offer. Niet God doet het óns aan, maar wij doen het Hém aan. Daarmee is de vraag, hoe het kwaad en het verdriet er kunnen zijn, niet opgelost. Maar wel is ons een onvergetelijke momentopname gegeven van een God die mèt ons aan het ver driet van deze wereld onderdoor gaat, opdat wij er met Hem boven op komen. Alle aandacht dus in deze Lijdens- en Vastentijd voor Hem die „mishandeld" werd, maar zich liet verdrukken en als een lam ter slachting werd geleid. Osk. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met met 13 maart 1963 Geboren: Trudy, dv. Johannes Bet- sema en Romkje Kampstra; Eduard Petrus Theodorus, zv. Marius Witte en Margaretha G. Goeman. Overleden: Cornelis van der Werf, oud 88 jaar; Adrianus Johannes Smit, oud 80 jaar, wv. Cornelia Rozemeijer. armlastig worden. Mevrouw Bakker wordt op dit feit door fa milie of kennissen wel eens gek scherend gewezen. Zij legt er ech ter de nadruk op, dat niet alleen zij teleurgesteld is. Onder de „win naars" van de prijzen van de jubi leum loterij waren er méér die achteraf moesten horen dat niet i aan de doorverkoopvoorwaarde was voldaan. Zij meent dat de SUS- i organisatie bepaald onjuist te werk is gegaan. Van één kant GROOTMEESTER J. H. DONNER OVERDENKING:

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1