Cjroen ^tvarts jexeh in het harL, Russen willen Georgische opstand verfilmen Opdooibepalingen gedeeltelijk opgeheven Met ingang van woensdag 20 maart a.s. Nederlands-Russische co-productie Eerste opnamen in de herfst van dit jaar LATER BETALEN mmammmmasmsBsam s t ree korvtwi kke 11 ng DINSDAG 19 MAART 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7744 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleei> bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. De Russische maatschappij „Sov- export-film" is van zins in samenwer king met de Nederlandse maatschappij „Victoria-films" een speelfilm in kleu ren op te nemen op Texel. Het onder werp van de rolprent zal de Georgische opstand van april 1945 zijn. Naar aan leiding van dit bericht dat verscheen in een landelijk dagblad, hebben wij con tact opgenomen met de heer H. F. Ha- nekamp van „Victoria-films" te Am sterdam teneinde iets meer te weten te komen over deze voor Texel belang wekkende plannen. Vastgesteld moet worden dat de plannen nog zeer jong zijn en dat het vooralsnog niet zéker is dat de film zal worden opgenomen. Het plan is ox'erigens niet nieuw. Enkele jaren geleden is van Russische zijde ge tracht een cameraploeg met acteurs etc. naar Texel dit te zenden maar dit voor nemen stuitte af op de politieke moei lijkheden die de Russen meenden te zullen ondervinden bij hun werkzaam heden. Daarom werd getracht een Ne derlandse cineast in Russische opdracht, met Russisch kapitaal en Russische spelers voor de opdracht te interesse ren. Tijdens zijn verblijf in Moskou vorig jaar deed men het voorstel aan de bekende Nederlandse cineast Louis van Gasteren. Deze bedankte voor de eer om overigens onbekende redenen. „Victoria-films" kwam met het plan in aanraking door de bemoeiingen van de Culturele attaché, de heer A. Broiko. De heer Hanekainp voelde er wél iets voor om met de Russen in zee te gaan. Co-productie Voorlopig is overeengekomen dat „Sov-export-film" en „Victoria-films" samen de kosten van deze productie zullen dragen, zij het dat de bijdrage van „Victoria-films" slechts een zeer klein deel van het benodigde kapitaal uitmaakt Deze regeling is, commer cieel gezien, bijzonder aantrekkelijk want de zeer machtige Sovjet maat schappij zal de gereedgekomen film over de gehele wereld uitbrengen, uiter aard ook binnen het Sovjet-blok. De taak van de Nederlandse maatschappij zal bestaan uit het treffen van de voor bereidingen en het in Nederland uit brengen van de gereedgekomen film. De Russen hebben toegezegd te zul len zorgen voor de regie en het camera werk. Voor rollen en figuratie zal een groep echte Georgiërs overkomen. Om de indruk van politieke propaganda weg te nemen zal een Nederlander de opdracht krijgen het scenario te schrij ven. De meespelende Texelaars zullen dit scenario ter inzage krijgen. Op dit ogenblik is nog niet uitgemaakt wie deze Nederlander zal zijn. Aan de hand van welke gegevens dit scenario zal worden gemaakt, is ook nog niet be kend. De heer Hanekamp zei daarvoor contact te willen opnemen met Dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Texelaars worden ingeschakeld Het is de bedoeling van de heer Hanekamp dat een aantal rollen door Texelaars zal worden gespeeld. Liefst personen, die nauw bij de opstand in 1945 betrokken zijn geweest. Op onze vraag of niet het gevaar bestaat dat door de „overmacht" van Russisch ka pitaal, materieel en mensen niet een filmisch product ontstaat dat een dui delijk (sovjet)tintje zal dragen, ver klaarde de heer Hanekamp niet onge rust te zijn. Wij wezen de heer Hane kamp op het feit dat de vertaling van het boekje „Tragedie op Texel", in het past aan de communistische denkwijze. Georgisch ook niet geheel was aange- Het verhaal was daardoor verminkt en stemde niet meer met de werkelijkheid overeen. „Met deze film zal dat zeker niet het geval zijn", meende de heer Hanekamp. „Met de Russen zal overeen gekomen worden dat men zich strikt aan het Nederlandse scenario zal hou den. Bovendien is de binnenlandse si tuatie in de Sovjet-unie zeer ten gunste veranderd. Het is daar thans mogelijk een film in het openbaar te draaien, zelfs als die niet geheel in overeenstem ming is met de wetten van de commu nistische ideologie!" Authentiek De Georgiërs zullen Georgisch en de Texelaars zullen in deze film Texels spreken. Nauwkeurig zal worden nage gaan hoe het landschap er in 1945 uit zag, zodat alles weer in de oude toe stand kan worden gebracht. „Met geld is tenslotte alles mogelijk", meende de heer Hanekamp. Of de Georgiërs, die indertijd op Texel waren, ook aan deze film zullen meewerken, kon niet wor den bevestigd Op onze vraag of „Victoria-films" zeker is van de mede werking van de Texelaars, verklaarde de heer Hanekamp zeer hoopvol te zijn gestemd. „Wij moeten nadat de plannen zijn uitgewerkt, voorlopig niets anders doen dan contacten leggen. In die pe riode moeten wij de Texelaars voor het plan warm zien te maken. In ieder ge val zal de tragedie niet geromantiseerd worden. Wat de productie van oorlogs films betreft, hebben de Russen een goede naam op te houden!" De producer van „Victoria-films" heeft goede hoop dat de Nederlandse regering aan de filmploeg die uit ca. 100 man zal bestaan, een inreisvisum wil verstrekken, al kent hij de moeilijk heden die zich in het algemeen voor doen rond bezoeken van Russische autoriteiten. Nog geen afspraken Toch kunnen wij het optimisme van de heer Hanekamp nog niet delen, om dat nog geen enkele van de autoriteiten ^lie medewerking aan de plannen zou den moeten geven, is benaderd. Dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie verklaarde desge vraagd, nog geen standpunt ten aanzien van de plannen te hebben ingenomen en de heer J. A. v.d. Vlis, die het uit stekend gedocumenteerde boekje „Tra gedie op Texel" heeft geschreven, wist niets af van het huidige stadium, waar in de filmplannen verkeren. De Nederlandse regering en de auto riteiten op Texel zijn nog niet op de hoogte gesteld. Van die kant kon ons ook nog niet meegedeeld worden welk standpunt zal worden ingenomen. Een publikatie in een provinciaal dagblad, als zou door de maatschappij reeds contact zijn gelegd met Texelaars die bij de opstand waren betrokken, berust niet op waarheid. Een en ander maakt het naar onze mening nog lang niet zeker of het komende najaar op ons eiland zal worden gefilmd door de Nederlands-Russische maatschappij. Wij hebben „Victoria-films" verzocht ons regelmatig van de eventuele vor deringen op de hoogte te houden Af wachten dus. '8 ■&-,*.< DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING Donderdagavond om 8 uur wordt er in Den Burg zusterkring gehouden. CATECHISANTENAVOND IN JEUGDHERBERG PANORAMA Woensdag 20 maart is er een Cate- chi/santenavond in de jeugdherberg „Panorama". Kapelaan Y. C. Tuyn zal er spreken over de R.K. eredienst. Aanvang 8 uur. PERSOONLIJKE LENIN iHiwsa s ADJUDANT GULMANS VOOR DE RADIO Adjudant J. Gulmans zal vrijdag a.s. om kwart voor 10 (Hilversum II) zijn te beluisteren voor de radio. Hij zal mede werking verlenen aan het programma „Commentaar en discussie", waarin vrijdag de vraag aan de orde wordt gesteld: ,Gaat kamperen niet ontaarden in massale buitenvakantie?" Tesamen met een tweetal deskundigen op kam- peergebied zal de heer Gulmans zijn visie geven op de hedendaagse kam- peerproblemen. Woensdag a.s. zullen de opnamen voor het programma in Hil versum worden gemaakt. De strijd is gestreden. Overlevende Georgiërs aan boord van de „Dokter TVagemaker". Dit beeld straks een der scènes in de Nederlands-Russische film? ACTIVITEITEN IN 1963 In ons vorige artikel kwam het fresen van slecht grasland aan de orde. Thans een object, dat op Texel al wat meer bekendheid heeft, nl. diepgrondbewer- king. De Streekontwikkelingscommissie is van oordeel, dat het diepploegen en diepwoelen van droogtegevoelige gron den zeer belangrijk is. Aan de andere kant is zij er van overtuigd, dat de kos ten dermate hoog zijn, dat de landbou wers er tegen op zien hieraan te begin nen. Een „ruggesteuntje" kan in dit geval van grote betekenis zijn. Dit rug gesteuntje wil de Commissie geven in een „lichte" premie op de kosten van de diepgrondbewerking. Het zal daarbij in de eerste plaats om het diepwoelen gaan. Weliswaar is nog niet bewezen, dat deze bewerking ten aanzien van de droogtegevoeligheid een zelfde resultaat geeft als het diep ploegen, maar wij menen in ieder geval het diepploegen even te moeten op schorten. Mogelijk kunnen we reeds deze zomer beoordelen om het diepwoe len aan de verwachtingen beantwoordt. Op welke bewerkingen premie? Als we het over de diepgrondbewer- kingen hebben, dan gaan onze gedach ten uiteraard in de eerste plaats uit naar het werk van de Fa. Van Damme. Zoals U bekend is wordt er echter sinds de herfst van 1962 ook met een ander werktuig geëxperimenteerd, n.l. de diepfrais. Ook met dit werktuig wordt de grond tot een diepte van plm. 70 cm. los gemaakt en gemengd. Het zal van de resultaten van dit werk afhan gen of ook hiervoor een premie kan worden gegeven. Hoe hoog is de premie? Indien het werk voor primering in aanmerking komt, zal de premie 25°/o van de kosten bedragen. Door de land bouwvoorlichting zal worden vastge steld of het werk „premiewaardig" is. In het algemeen zal dit het geval zijn als er voldoende diep is gewerkt en een goede menging is verkregen. Na het betalen van de nota wordt de premie rechtstreeks aan de betrokken land bouwer uitbetaald. Het bedrag is beperkt Evenals dit bij het fresen van slecht grasland het geval is, is ook het bedrag voor de diepe grondbewerking beperkt. We stellen ons voor, dat het werk hoofdzakelijk zal worden uitgevoerd in de nazomer van 1963. Dit behoeft echter geen beletsel te zijn om U hier voor nu reeds op te geven. Als aan de voorwaarde wordt voldaan, is het ook hier weer. Wie eerst komt eerst maalt. U weet het adres: assistenten van de landbouwvoorlichtingsdienst. C. v. Gr. De gezamenlijke wegbeheerders delen mee, dat met ingang van woensdag, 20 maart a.s. de beperking op de asbelasting wordt opgeheven. Dit houdt dus in, dat allo verkeer weer van de wegen gebruik kan maken. Voorlopig blijft de maximumsnelheid nog beperkt tot 50 km per uur. Enkele beschadigde weggedeelten blijven nog voor verkeer gesloten. Dit is duidelijk door borden aangegeven. „ONJUISTE GANG VAN ZAKEN" VRAAGT OPENING VAN ZAKEN (Ingezonden) Mij kwam onder ogen het persverslag van de Raad der Gemeente Texel, wel ke gehouden is op 8 maart j.l. De ver slaggever begint met te stellen, dat het „een weinig schokkende agenda was". Niettemin is ondergetekende WEL ge schokt en bovendien verontwaardigd over de gang van zaken betreffende het antwoord van de voorzitter der Raad, Burgemeester C. De Koning inzake het beantwoorden van de eerder gestelde vraag van Mej. Luysterburg, over een opname in Huize „Irene". Daar óf het verslag óf het antwoord niet eerlijk gesteld is, voel ik mij verplicht hier nader op in te gaan. U zult begrijpen dat Huize „Irene" chronisch lijdt aan beddentekort. Daar door is er steeds een behoorlijke wacht lijst. De inwoonster van Den Burg die het hier betreft, stond ook reeds ge ruime tijd op de wachtlijst. Zij had al haar hoop gevestigd op het nieuwe „Irene" om bij ingebruikneming te worden opgenomen. Dat had deze dame stellig verwacht. Zij is in deze ver wachting versterkt door een haar aan geraden en gevolgde transactie. Nu moeten wij even terug. In een vorige raadsvergadering deed mej. Luysterburg het uitkomen, als zou Mevr. De Graaf-Kikkert het „slacht offer" geworden zijn van een onzerzijds verkeerde handeling. Bovendien een onoirbare. Van dit alles niets afweten- de, schrokken wij hevig van het pers verslag in de Helderse Courant, waarin zelfs sprake was van misleiding. Het enige wat ons te doen stond was op onderzoek uitgaan. Ondergetekende is toen samen met zijn vrouw naar Mevr. De Graaf gegaan om nader door haar te worden geïnformeerd. Het lag toch op onze weg om naar het „slachtoffer" te gaan? Daar kregen wij verhalen te horen, die, heel populair gezegd, onze oren deden klapperen. Mevr. De Graaf zag ons helemaal niet als de schuldige, maar een voor haar onbekende dame (mej. Luysterburg - D. Br.) had op zeer inferieure wijze haar een brief ontfut seld. Aldus het verhaal van Mevr. De Graaf. Bovendien, zo vertelde Mevr. De Graaf ons, had de heer Van Heerin- gen haar gezegd (er waren kopers voor haar huis) dat zij haar huis best kon verkopen, wantzij kwam toch in „Irene". Op DIE basis heeft Mevr. De 1 Graaf haar huis verkocht, en heeft zij „tijdelijk" haar intrek genomen bij haar dochter op de Hollewal. Op 2 april 1962 kregen wij van Mevr. De Graaf het volgende schrijven: „Hiermede kom ik U melden dat mijn adres nu veranderd is van Nieuwstraat 45 naar tijdelijk Hollewal 17a, maar meteen wilde ik u vragen of u ook een plaatsje voor me hebt. M'n schoondoch ter heeft me van de winter in huis ge nomen omdat het onverantwoord was dat ik alleen was, maar ik kan hier niet blijven omreden zij zomers het perso neel van haar zoon te slapen heeft. Ik hoop dat ik gauw iets van u hoor, met de meeste groeten, Mevr. De Graaf-Kikkert". Over haar opname was al meerdere malen gesproken. Het lag dus voor de hand al was het alleen maar uit be leefdheid dat wij, op haar verzoek, haar een berichtje terug deden ont vangen. Op 13 april d.a.v. hebben wij haar het volgende geschreven: „Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 2 april 1962, delen wij U mede, dat de mogelijkheid tot opname thans nog niet aanwezig is. Een klein gedeelte van het huis dat nu bewoonbaar is laat niet toe nieuwe verpleegden op te ne men. Het gehele gebouw zal eerst ge reed moeten zijn voor wij hier toe over gaan. Zoals het zich thans laat aanzien zal dit ongeveer september zijn. Wij hebben een open oog voor Uw moeilijk heden, maar zien echter op dit moment geen mogelijkheid U eerder op te ne men. Hoogachtend, volgt ondertekening". Hiermede zijn wij pertinent NIET in het opnamebeleid getreden. Was zulks geschied dan zouden wij inderdaad onze bevoegdheden te buiten gegaan zijn. Alleen konden wij tegen het bestuur zeggen: het huis is zo ver klaar, u kunt gaan opnemen. Bovendien waren wij in het bezit van de wachtlijst voor opname, dus alle namen waren ons bekend. De zinsnede: geen mogelijkheid U eerder op te nemen, lag voor de hand. Indien de mogelijkheid WEL aanwezig was geweest, hadden wij het bestuur geadviseerd deze opname onder ogen te zien. Maar Huize „Irene" bood nog geen mogelijkheden. Bij ons bezoek was Mevr. De Graaf wel verontwaardigd over de handel wijze van Van Heeringen, maar niet over die van de fam. Broer. Daar komt nog een praatje bij. De wijze waarop de ONGEVRAAGDE gast, Mej. Luysterburg te werk is gegaan is zeer laakbaar te noemen. Ons zijn meerdere gevallen bekend dat Mej. Luysterburg bij mensen, die reeds een schriftelijke toezegging van de zijde van het bestuur in hun bezit hadden, ging vragen of de betrokkenen hun intrek in „Irene" wilden uitstellen, daar er vol gens haar urgentere gevallen waren. Onze vraag is deze: welke bevoegd- I heid heeft Mej. Luysterburg in deze; j sinds wanneer maakt zij deel uit van i het bestuur van de Sociale Dienst; sinds welke tijd is Mej. Luysterburg zoiets als maatschappelijk werkster? Dit zijn zo maar vragen die bij ons oi>- komen. Als er al van schuld gesproken zou moeten worden, zo er al onoirbare handelingen zijn gepleegd, bij wie moet men dan zijn? Aan welk adres dienen deze beschuldigingen gelanceerd te worden, bij de fam. Broer, of de heer Van Heeringen of Mej. Luysterburg? Met suggereren komen wij er niet. Dat er klaarheid in deze zaak zal moe ten komen staat voor ons vast. Hoe? Dit laten wij voorlopig aan an deren over. Vroede vaderen: Let op Uw saeckü Redactie, dank voor de plaatsing, D. Broer, Huize „Irene", Den Burg. INGEZONDEN Geachte Redactie, In tegenstelling tot de handelwijze van de heer Broer in zijn ingezonden stuk, wil ik mij onthouden van per soonlijke aanvallen en mij bepalen tot de feiten, zoals die zich in werkelijkheid hebben voorgedaan en voorzover ik daar persoonlijk bij betrokken ben ge weest. Naar aanleiding van door mij ont vangen mededelingen, dat Mevrouw de Graaf-Kikkert voorlopig niet in Huize Irene zou worden opgenomen, ondanks aan haar gedane toezeggingen, heb ik met haar contact opgenomen om de juistheid van dit bericht te onderzoe ken. De inlichtingen, die ik van haar kreeg en de inhoud van enige door haar ont vangen brieven (geschreven op gemeen telijk briefpapier en ondertekend „na mens directie Huize Irene"), brieven, die zij mij ongevraagd toonde en vrij willig ter onderzoek enkele dagen aan mij afstond, waren zodanig, dat ik mij als raadslid verplicht voelde, de burge meester hiervan op de hoogte te stellen. Dit heb ik gedaan in de raadsvergade ring van 30 november 1962, waarbij ik de burgemeester tevens vroeg, Mevr. de Graaf alsnog in Huize Irene te laten opnemen, om haar niet de dupe te laten worden van de gang van zaken. In de raadsvergadering van 25 janu ari j.l. deelde de burgemeester mede, zoals trouwens ook uit het raadsverslag in de Texelse Courant blijkt, dat bij het onderzoek was komen vast te staan, dat aan Mevrouw de Graaf inderdaad toe zeggingen op dit punt waren gedaan. Zij werden echter gedaan door daartoe niet bevoegde personen, omdat uitslui tend en alleen het Bestuur van de Sociale Dienst over opnamen in Huize Irene kan beslissen. De burgemeester sprak daarbij tevens de hoop uit, dat dergelijke toezeggingen voortaan ach terwege zouden blijven. De belangrijk ste mededeling was echter, dat Me vrouw de Graaf, zodra er een plaatsje vrijkwam, in Huize Irene zou worden opgenomen. In meen, dat de feiten voor zich spre ken en heb daaraan niets toe te voegen. Wel wil ik U, redactie, gaarne danken voor de mij geboden gelegenheid tot plaatsing van dit stukje. A. G. Luysterburg. Burgemeester De Koning en de heer Van Heeringen onthielden zich van commentaar. Naar ons oordeel is uit de bewuste brief dd. 13.4 inderdaad een toezegging te distilleren. Wij verwach ten dat in de volgende raadsvergadering over deze kwestie de nodige vragen zullen worden gesteld. Red.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1