Cjrocn 2wartsjexehin het harL, Uitstekend geslaagde viering ambts jubileum burgemeester C. De Koning Gloednieuwe Fiat 600 D voor Ds. W. A. Soesan tip Texelaars schonken TV-toestel en f 2800,-- DINSDAG 2 APRIL 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7748 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boereuleeo bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. Het huldigingscomité dat was belast met de viering van het 12Vi-jarig ambtsjubileum van onze burgemeester, de heer C. De Koning, kan gerust zijn. Het feest kan zonder meer geslaagd worden genoemd! Met een buitengewone raadsvergadering, een aubade, een huldigingsbijeen komst, een verenigingsdefilé, taptoe en een receptie is de gehele zaterdag ge vuld geworden. Des avonds liepen de activiteiten eerst ten einde nadat de to neelgroep „Amsteltonecl" een thriller voor het voetlicht had gebracht in „De Oranjeboom". Tijdens de huldigingsbijeenkomst des middags in hotel „De Lin- deboom-Texel" kon notaris J. R. van Wijland als vertegenwoordiger van de Texelse bevolking een intekenlijst met 1650 handtekeningen aanbieden tesamen met een televisietoestel en de som van ƒ2800, Stijlvolle viering Het huldigingscomité is er in geslaagd een feestdag te organiseren, die bij iedere betrokkene een gevoel van grote voldoening moet hebben achtergelaten. Met recht heeft men afgezien van een al te uitbundige viering van het ambts jubileum. Daarvoor ligt een ieder het verscheiden van de echtgenote van de heer De Koning, wijlen mevr. De Ko ning-van Ramshorst, nog te vers in het geheugen. Dat het jubileum móest wor den gevierd stond echter al gauw als een paal boven water. Te meer daar de heer De Koning, gezien zijn leeftijd, niet h/et 25-jarig jubileum zal kunnen her- aenken. Dit bracht onder meer de loco- burgemeester, de heer C. H. Roeper naar voren toen hij de buitengewone Raadsvergadering opende, die 's mor gens in „De Lindeboom-Texel" werd gehouden en waarbij behalve de raads leden een groot aantal genodigden aanwezig waren. Als enig punt ver meldde de agenda „Herdenking van het feit, dat de heer C. De Koning op 1 april a.s. gedurende 121/* jaar als bur gemeester aan de gemeente Texel ver bonden zal zijn". De heer Roeper vertelde dat aanvan kelijk was geaarzeld alvorens tot de viering van het jubileum werd beslo ten. Toen echter werd nagegaan wat in de afgelopen 12Vz jaar op Texel tot stand was gekomen, stond het vast dat een herdenking op zijn plaats was. De zeer vele veranderingen ten gunste ble ken een indrukwekkende lijst te vor men. Het werd duidelijk, dat in die pe riode veel meer tot stand is gebracht dan ooit in een zelfde tijd tevoren. Een respectabel aantal scholen verrees in de verschillende dorpen, sommige uniek van opzet. Texel kreeg voorts zijn wa terleiding. In de meeste dorpen werd een riolering aangelegd met zuiverings installaties. „Nog in Uw Nieuwjaars rede van 1956 zei U dat het tempo op het gebied van de riolering beslist te laag ligt", aldus de heer Roeper, „Doch wanneer we nu zien, wat er in zes jaar is gebeurd, blijkt het mee te vallen. Ondanks het feit dat U altijd zegt geen goed koopman te zijn, heeft U er toch wel iets mee gemeen. Een koopman vindt altijd wel iets van zijn gading op de markt om geld te winnen. Hoe moei lijk de situatie van Texel gezien zijn financiën in Haarlem soms ook is, U weet altijd heel fijntjes Uw rol te spelen om datgene uit de begroting te pikken, wat op dat moment de meeste kans van slagen heeft!" De heer Roeper memoreerde de uitvoering van de ruil verkaveling, de bouw van een tweetal -usthuizen en de uitbreiding van huize Irene". Het bejaardencentrum Jan >irkszoord werd gebouwd, een maat- ■Jiappelijk werkster benoemd, de GSW erd in het leven geroepen, enzovoorts. Niet alleen voor het nieuwe bleek de burgemeester oog te hebben. Ook het waardevolle uit het verleden kon voor verval worden gevrijwaard. Met over tuiging stelde de heer De Koning de raad voor gelden beschikbaar te stellen voor de restauratie van de kerken te Den Burg en Den Hoorn, de gevel van de oudheidskamer, „De Vergulde Kik kert" en de molen van Oudeschild. De heer Roeper zei te hopen, dat de heer De Koning in de komende tijd nog veel zou voltooien. Een serie zware taken ligt nog te wachten, waaronder het wo ningprobleem. De heer Roeper hoopte nog lange tijd te mogen werken in de eigen gemoedelijke opgewekte sfeer, die de burgemeester om zich heen schiep. Hij besloot met de beste wensen voor de burgemeester en zijn gezin. „Ik hoop dat IJ in de komende periode een zelfde mate aan inzicht en werklust aan de dag zult leggen, dan die welke U in de nu afgelopen periode in zo ruime mate heeft getoond!" Daarop nam de heer Keijser, in zijn functie van dijkgraaf en raadslid het woord. Hij memoreerde de prettige samenwerking tussen hem en de bur gemeester. „Het was U gegeven op een prettige wijze te leiden", aldus de heer Keijser, die de vele werken noemde bij welk totstandkomen deze samenwer king onontbeerlijk was geweest. De heer Keijser besloot met de hoop uit te spreken dat het de heer De Koning ge geven moge zijn, nog veel voor de ge meente te mogen doen! Lof afgewimpeld De burgemeester nam daarop de ge legenheid te baat om iets te zeggen. Hij zei toe te willen geven dat een indruk wekkend 2 serie zaken hun begslag heb ben gekregen in de afgelopen periode. „Dat is echter niet het werk van één man", aldus de heer De Koning. „Het bereikte is te danken aan samenwer king alleen. Beschouw de zaken als ge schiedenis en kijk in de toekomst!" Inderdaad valt nog heel wat te doen. Bepaald tekort geschoten achtte de bur gemeester zich bij het realiseren van mogelijkheden ten behoeve van de lichamelijke opvoeding. Hij meende dat de hem toegezwaaide lof „als een boe merang" diende te worden terugverwe zen. Overigens bewaart hij aan de afge lopen periode veel prettige herinnerin gen. De Raadszittingen b.v. ondervond hij altijd als een groot genoegen. „Er heerst daar altijd een gezonde sfeer en de wisselwerking tussen Raad en Col lege van B. en W. is lofwaardig!" aldus de burgemeester. Hij dankte ten slotte de heren Roeper en Keijser voor hun vriendelijke woorden. Daarop sloot loco-burgemeester Roe per deze buitengewone raadsvergade ring en ging men over tot het onoffi ciële gedeelte. Ijskast van ambtenaren De heer J. Veldstra, directeur van Gemeentewerken, richtte zich na een korte pauze, waarbij de aanwezigen een verfrissing werd aangeboden, tot de jubilerende burgervader. „Dit is een uniek jubileum", aldus de heer Veld stra. In de vele jaren die ik al op Texel heb doorgebracht is dit de eerste maal dat een burgemeester zijn 121/t-jarig ambtsjubileum viert!" In totaal had de heer Veldstra zeven burgemeesters meegemaakt, wat hem de opmerking ontlokte: „Ik heb wel enige kijk op burgemeesters gekregen!" Bijzonder prettig waren zijn ervaringen met de heer De Koning geweest. Ambtenaren en onderwijzend personeel droegen dan ook enthousiast hun steentje bij om hun gevoelens met een „cadeautje" te onder strepen. Een waarlijk vorstelijke koel kast werd het podium opgerold. „Ik koop dat U deze koelkast zult aanspre ken, wanneer U weer een verhit debat met lastige raadsleden achter de rug hebt", besloot de heer Veldstra. Daarop traden een drietal leden van de vrijwillige brandweer naar voren. De heer A. Stiggelbout zette zijn vriende lijke woorden kracht bij met een origi neel geschenk. Met het verzoek het voorwerp bij het eerstvolgende jubi leum aan de betreffende persoon te wil len doorgeven, overreikte de heer Stig gelbout een „wisselgeschenk" in de vorm van een kleine brandweerwagen. Daarop sprak de heer S de Waard, bur gemeester van Warffum. Deze verge leek de groei van de gemeente Texel met die van zijn gemeente en moest constateren dat Warffum het onderspit delfde. De ontwikkeling op Texel heeft een ongekende vlucht genomen. Verge lijking met de meeste andere gemeenten wijst dit duidelijk uit. Dat de figuur van burgemeester De Koning voor een zeer groot deel van deze gunstige ont wikkeling verantwoordelijk mag wor den gesteld, vond hij vanzelfsprekend en duidelijk. De heer De Waard over handigde zijn jubilerende collega een boekwerk. De burgemeester toonde zich zeer dankbaar voor de woorden en geschen ken. Aubade: Welgemeend enthousiasme Om 12 uur kwamen op de Groene- plaats de leerlingen der vijfde en zesde klasse van de Texelse lagere scholen tesamen. Onder leiding van de heer C. Rijf brachten zij enkele liederen ten ge hore, met begeleiding van een gedeelte van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. De burgemeester, familie, secretaris en wethouders hadden zich voor die gele genheid opgesteld op het balcon van hotel „De Lindeboom-Texel" terwijl de Raadsleden de aubade vanaf het terras gadesloegen. Hoewel er wel iets aan het gebodene haperde, vormde de kinder zang toch een enthousiaste manifestatie. De burgemeester dankte via de luid sprekerinstallatie de schare en stelde vast dat het overgrote deel van de aan wezige kinderen ten tijde van zijn in trede op Texel, de luiers nog niet was ontwassen! Juist daarom vond hij deze hulde zo indrukwekkend. TV-toestel en ƒ2800, Om twee uur des middags vond in de zaal van hotel „De Lindeboom-Texel" de huldigingsbijeenkomst plaats, die was georganiseerd door het huldigings comité. Daar sprak, als vertegenwoordi ger van de Texelse gemeenschap, de heer J. R. van Wijland. Hij zette uit gebreid de redenen uiteen die het Hul digingscomité hadden bewogen tot het voeren van een actie. Tevens schetste hij de grote vlucht, die de gemeente Texel onder leiding van burgemeester C. De Kroning gedurende de laatste 12Vt jaar had genomen. Zijn rede wordt in extenso afgedrukt in ons volgend num mer. Ook de cartonist, de heer Harry Tie- lemans, had op de hem kenmerkende wijze verslag gegeven van de ambts periode van de heer De Koning. Aan de burgemeester kon een album met een serie cartoons worden overhandigd, waarmee deze zich zeer verblijd toon de. Het cadeau dat de heer Van Wijland daarop overdroeg, heeft op een gegeven moment een krachtige beslissing van het werkcomité gevergd. Ondanks het feit, dat de heer De Koning zijn afkeer van televisie wel eens te kennen had gegeven, meende men dat de burge meester er toch maar aan moest. On langs nog had hij een opmerkelijke be langstelling aan de dag gelegd voor de wedstrijd Feijenoord-Reims. Bovendien kan door het tv-apparaat een kamer debat, film of toneelstuk in de huis kamer worden gebracht en deze aflei ding kon ongetwijfeld een nuttige uit werking hebben! Een tv-toestel dus. Toen het apparaat werd binnengereden deed dat de jongste dochter Christine verheugd opspringen. Een langgekoes terde wens! Daarbij was de Texelse ge meenschapszin nog niet ten einde. Naast de handtekeningenlijst kon een bedrag van 2800,worden overhan digd! Het comité zou gaarne zien dat de heer De Koning het bedrag zou be steden voor een verre vakantiereis. Kroestjef-muts Namens het korps Rijkspolitie sprak de adjudant Gulmans welgemeende woorden van dank en erkentelijkheid. Ook hij roemde de voortreffelijke sa menwerking die altijd heeft bestaan en vooral ten tijde van moeilijkheden van groot belang is geweest. Ook de Rijks politie heeft kunnen meeprofiteren van het gelukkige gemeentebeleid der laat ste jaren. De verbindingsdienst door middel van een mobilofoon-systeem kwam tot stand en sinds kort wordt be schikt over een volwaardig politie bureau. Een origineel cadeau vormde de bontmuts, die de burgemeester tot grote hilariteit direct moest passen! Het vaantje dat erbij werd geschonken, zal een plaatsje krijgen op het bureau van de jubilaris. Namens het onderwijzend personeel sprak mevr. J. Room-Wilkeshuis. „Klein vrouwtje met een grote mond", noemde zij zichzelf. Het werd overigens door de burgemeester bevestigd! Weer meende de burgemeester de hem toegezwaaide lof te moeten afwijzen. „De lof is voor mijn medewerkers. Ik heb toevallig het geluk gehad, dat mij kundige medewer kers zijn toegemeten!" aldus de burger vader. Desondanks was hij verblijd met de vele woorden en daden die hij die middag had ondervonden. Dat hij in zijn dankwoord tekortschoot was voor hem een vaststaand feit. Indrukwekkend défilé en taptoe Een groots schouwspel leverde het défilé van de Texelse verenigingen op, gevolgd door een taptoe door de geza menlijke muziekverenigingen. Weldra was de gehele Groeneplaats gevuld met de opgestelde korpsen en drumbands. Aardige onderdelen vormden de pony club en de folkloristische voorstellin gen, die het kleurige geheel een speciale sfeer gaven. Ook dit evenement werd door de burgemeester vanaf het balcon gadegeslagen. Om vijf uur was er voor de burgerij gelegenheid de burgemeester en zijn gezin met het jubileum geluk te wen sen. Thriller Door de toneelgroep „Amstel toneel", die op uitnodiging van de Kunstkring Texel was overgekomen, werd 's avonds in „De Oranjeboom" de thriller „Val strik voor een man alleen" opgevoerd. Ondanks het feit dat de Kunstkring ge woonlijk stukken van een ander gehalte op haar repertoire tracht te zetten, vormde het gebodene toch een genoeg lijk slot van deze feestdag. Genoten werd van de vakbekwame opvoering van deze klucht-thriller met z'n origi nele intrige. Definitief werd op deze wijze een feestdag afgesloten, die meer dan geslaagd mag worden genoemd. (van onze correspondent) De Cocksdorp J.l. vrijdagavond heeft dominee W. A. Soesan van de be volking van polder Eierland en De Cocksdorp een gloednieuwe Fiat 600 aangeboden gekregen. De bijzonder grote gemeente De Cocksdorp-Eierland was voor dominee Soesan, die gemiddeld 7000 km. per jaar op zijn bromfiets aflegde, vooral bij slechte weersomstandigheden een enor me handicap bij het uitoefenen van zijn taak. Collecte Enige weken geleden staken enige „Durpers" de hoofden bij elkaar en men besloot middels een huis-aan-huis col lecte de benodigde gelden voor een auto bijeen te brengen. Al gauw bleek dat behalve de gemeenteleden, ook de met- leden hun bijdragen voor dit doel wensten te geven. Dat de inzameling een groot succes werd, blijkt uit het feit, dat naast de nieuwe auto ook nog een jaar wegen belasting, een all-risk verzekering en een jaar gratis benzine kon worden aangeboden. Vrijdagavond was een groot aantal belangstellenden, onder wie burgemees ter C. De Koning, bij de overdracht aanwezig. De heer H. Tromp, die zelf een groot aandeel in de aktie heeft gehad, vertel- GEREF. KERK DEN BURG NAM NIEUW ORGEL IN GEBRUIK De Gereformeerde Kerk van Den Burg heeft woensdagavond tijdens een speciale dienst haar nieuwe orgel kun nen beluisteren. Ds. M. Hamming toon de zich zeer dankbaar jegens diegenen, die gedurende de afgelopen periode hun krachten hebben gegeven om het benodigde bedrag bijeen te brengen. Over het orgel en de eredienst valt heel wat te zeggen. Ds. Hamming legde er de nadruk op dat reeds in het oude testament de muziekinstrumenten be langrijk zijn geweest bij de eredienst. De Christelijke eredienst maakte om streeks 700 na Chr. van het eerste orgel gebruik Gedurende de reformatie vormde de aanwezigheid van het orgel in de kerk een twistpunt. Men was ge neigd dit instrument te beschouwen als opschik en lange tijd werd het orgel niet in de kerk geduld. Tweemaal werd in de synode van Dordrecht zelfs ge zegd dat de kerken niet van het orgel gebruik moesten maken. Iets gematig der liet de Synode van Delft zich uit. Het werd aan de betreffende gemeente zelf overgelaten. Het orgel behoorde tot de „middelmatige" dingen, zoals het werd uitgedrukt. Wel werd bepaald dat de organist zich moest bezig houden met het spelen van wereldse melodieën. Slechts „stichtelijke stukskes" mochten ten gehore worden gebracht. Steeds meer raakte het orgel in de eredienst ingeburgerd. Nu is men van mening, dat een mooi orgel de kerk eigenlijk completeert. Thans gaat men er ook veelal toe over het orgel niet achter, maar voor in de kerk te plaatsen, deel uitmakende van het liturgische ge deelte. Dat is ook in de Geref. Kerk in Den Burg het geval. Ds. Hamming legde er de nadruk op dat het orgel nooit de boventoon zal mogen voeren. Het lied is het belang rijkst. Het harmonium, dat tot voor kort als orgel fungeerde, is verdwenen en een alleszins volwaardig orgel is er voor in de plaats gekomen. Dat werd duidelijk toen de organist, de heer A. Verschoor, het orgel bespeelde. Eerst als begeleiding van de gemeentezang en daarna solo. Pluim voor de jeugd De voorzitter van de orgelcommissie, W Scène uit „Valstrik voor een man alleen". De abbé (Frans Zuidinga) buigt zich over de wanhopige man (Jos Manche), die uiteindelijk de moordenaar blijkt te zijn van de vrouw, die h|j als vermist had opgegeven. de in het kort wat aan deze avond voorafgegaan was. Laatstgenoemde stelde, dat de spontaniteit van de pol derbewoners aan het schitterende re sultaat van deze aktie ten grondslag lag. Burgemeester C. De Koning noemde de aktie een der meest fantastische be levenissen, die hij gedurende zijn 12V«- jarige ambtsperiode op Texel heeft meegemaakt en zei diep getroffen te zijn door het initiatief en de daadwer kelijke steun van de bevolking. Ondertussen arriveerde de feestelijk versierde auto met luid getoeter. Dominee Soesan opende, na de plech tige overhandiging van de sleutel door mevr. Barendrecht, het portier van de auto en ontroerd sprak dominee Soesan een dankwoord uit. „Deze hoogtijdag in mijn leven zal ik nooit kunnen ver geten. Een droomwens, waarvan ik al tijd heb gedacht dat het een wens zou blijven, is vandaag in vervulling ge gaan". Dominee Soesan toonde zich uiter mate verheugd, dat de bevolking van Eierland en De Cocksdorp met liefde en overtuiging hadden kunnen geven. Dominee Soesan besloot met de woor den: ,.Mijn grootste dank gaat echter uit naar God, die u liefde in het hart legde om dit zo spontaan en met vreug de voor mij te doen". de heer Vlaming, voerde het woord en roemde speciaal de jeugd om haar aan deel in de inzamelingsactie ten bate van het nieuwe orgel. Aanvankelijk werd geld bijeengebracht door de verkoop van bouwstenen; later door de collecte bij de kerkdeur. Hierdoor werd het mo gelijk dat ook vele gasten him bijdrage leverden. Ook de Stichting Steun Kerk bouw leverde haar aandeel. Uiteindelijk kon men tot aankoop overgaan. Dat wil echter niet zeggen dat het gehele be drag thans bijeen is. Het resterende vormt een niet onbelangrijke som en men blijft, zolang het nodig is een be roep doen op de gulheid. Instrument met mogelijkheden De klank van het orgel is zéér goed een kleine kinderziekte, die zich manifesteerde willen we vergeten, die zal intussen wel verholpen zijn. Uiteraard trekt met snel vergelijkin gen met het orgel in de Geref. Kerk te Oosterend. Dat instrument werd immers door dezelfde bouwers '(de firma Fon tein-Gaal te Amsterdam) grotendeels vernieuwd. Het orgel in Den Burg heeft beslist over het geheel een pittiger en een slankere klank. Voorzichtig uitgedrukt: het orgel heeft meer karakter. Hoewel we het geen concertorgel wil len noemen, moet het toch goed moge lijk zijn om op dit instrument werken van zeer uiteenlopende aard te spelen. Van barok tot modern, alles is hierop in principe mogelijk. Dubbel jammer was het daarom, dat het programma van woensdagavond nogal smakeloos was: de „eeuwige" Jan Zwart was vertegenwoordigd met enkele koraalbewerkingen (naar de mo derne inzichten vertegenwoordigt de muziek van Jan Zwart een compositie- periode van nogal bedenkelijk allooi) en het slotstuk, de bekende „Blacksmith"- variaties van G. F. Handel demon streerden misschien wel de variëteit van stemmen, qua keuze was ook dit programmagedeelte nota bene een deel uit de vijfde suite voor klavecimbel geen beste. Waar waren ze, de moderne compo nisten Distier, Vogel, de Klerk, Reda of de klassieke en de barokke broeders, met Bach aan het hoofd? Hopelijk komen ze nog eens, het or gel in de Geref. Kerk te Den Burg ia ze wél waard! 55 JAAR GETROUWD Woensdag 3 april a.s. hopen de heer en mevrouw J. J. Bruin en H. C. Bruin- v.d. Vliet hun 55-jarige echtvereniging te herdenken. Het echtpaar profiteert nog van een redelijk goede gezondheid, zodat het in de Barentzstraat een groot feest gaat worden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur, Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uor. WIJZIGING WEEKENDDIENSTEN WIJKVERPLEEGSTERS In verband met de invoering van d« vijfdaagse werkweek bij het Witte Kruis heeft ook de afdeling Texel ver andering moeten brengen in de tijds duur van de weekenddiensten. Deze dienst zal voortaan aanvangen vrijdag op zaterdag 's nachts 12 uur en duren tot maandagmiddag 1 uur. De „halve dienst" op zondagochtend vervalt. In het vervolg heeft slechts één verpleeg ster weekenddienst van vrijdagavond 12 uur tot maandagmiddag 1 uur.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1