9 rocn in het hartL Vernieuwd „Huize Irene" voldoet aan hoge eisen Gistermiddag officieel geopend II Dankwoord VRIJDAG 5 APRIL 1963 TEXELSE 78» JAARGANG No. 774» COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de RooU Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags «n vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerc bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. m, Gistermiddag heeft burgemeester C. De Koning de plechtige heropening verricht van het bejaardentehuis „Huize Irene". Met het verrichten van de plechtigheid is officieel een einde gekomen aan een reeds jaren hangende misère. Dit openingsceremonieel zullen wij uitgebreid in ons volgend nummer beschrijven. Wel willen wij nu vast een indruk geven van de inrichting van het vernieuwde bejaardentehuis dat ons een dezer dagen werd getoond door de heer D. Broer. Zoals bekend, is „Huize Irene" al sinds de eerste week van januari in gebruik en momenteel zijn alle 32 éénpersoons en 8 tweepersoons kamers bewoond. Niet alleen de capaciteit van het gebouw is door de verbou wing sterk vergroot. Ook de verdere accommodatie is aangepast aan de eisen des tijds! Een overtuigend bewijs in dat op zicht levert de ruime keuken, die we bereiken vanuit de hal bij de dienst ingang Bij het ontwerpen ervan is men afgestapt van de veelbeproefde verde ling in drieën. De afscheiding tussen de broodkeuken, groentekeuken en warme keuken is verkregen door een tactische opstelling van de keukenapparatuur. Een voordeel is o.a. de ruimtewinst, terwijl ook de dampafzuiging geen grote problemen oplevert. Tot de in ventaris horen een groot gasfornuis, koelkast, diepvrieskast, vleesmachine. Een practisch onderdeel is ook de warmtekast, een soort oven, waarin de bereide maaltijden op temperatuur worden gehouden voordat zij worden opgediend. Een ruime kelder annex aardappelbewaarplaats dient voor de opslag van niet bederfelijk voedsel. De hal bij de dienstingang geeft ook aan sluiting op de riante huiskamer van de fam. Broer. Dan is er een rouwkamer. Dit ver trek is voorzien van een indirecte ver lichting. De wanden van dit sobere ver trekje zijn voorzien van een glasvezel bekleding, een nieuwe stof, die ook el ders in het gebouw in verschillende tinten is toegepast. Radio-installatie De ziekenkamer biedt plaats aan twee tot drie bedden Er is een moderne outillage aangebracht in de vorm van bedschermen, leesplanken, medicijn kasten etc., een ziekenhuis waardig. Hier maken we ook kennis met de radio- en omroepinstallatie die in het gehele gebouw is aangelegd. Bij elk bed is een kleine oortelefoon aangebracht met een sterkteregelaar en kanaalkiezer. Keuze kan worden gemaakt uit drie radiostations. De vierde lijn is elke zon dag met de kerk verbonden. De dienst van de N.H kerk kan op deze wijze uitstekend worden gevolgd. Naast de radioaansluiting bevindt zich bovendien de nachtbel. Twee vertrekken zijn resp. bestemd voor vuilgoedberging en lin nenkamer. Conversatiezaal Op de hoek Lijnbaan-Gasthuisstraat van het gebouw is de conversatiezaal uitgespaard. Het is een smaakvol inge richte ruimte geworden van ca. 100 m2. 47 mensen kunnen er een plaatsje vin den, wat in de praktijk ruimschoots voldoende blijkt te zijn. De officiële ingang van „Huize Irene" ligt aan de Lijnbaan. De ingang van het oorspronkelijke gebouw bestaat nog, maar is dienstingang geworden. Wan neer we het gebouw vanaf de Lijnbaan betreden, komen v/e in een ruime hal met een administratiegedeelte achter een soort „bar". Daar bevinden zich de microfoons en versterkers van de omroepinstallatie. Er wordt gebruik van gemaakt bij het aankondigen van koffie en thee en voor andere medede lingen die de bewoners moeten be reiken. Binnenkort lift? In de hal bevindt zich ook de lift koker. Voorlopig is deze ruimte als bergplaats in gebruik maar mettertijd zal hier waarschijnlijk een echte lift worden ingebouwd. Vanuit de hal be treden we de gang waaraan de ver gen en zal de komende zomer zeker een drukbezochte plaats worden. De bejaarden mogen dan op vorste lijke wijze in „Huize Irene" zijn gehuis vest, ook het interne personeel heeft niets te klagen. Op de bovenverdieping zijn voor hen enkele aantrekkelijke kamers gecreëerd. Eén vertrek herbergt zijn bewoner nog niet. Het is de kamer van de dringend noodzakelijke adjunct directrice. Alle campagnes van de So- M Dit is thans de voorgevel van „Huize Ire ne" gelegen aan de Lijnbaan te Den Burg schillende één- en tweepersoons kamers van de bewoners zijn gelegen. De in richting van de vertrekken is bijzonder practisch en geeft een huiselijke indruk. Niet direct staan we in de kamer als we de deur openen. Allereerst een halletje waar een hang- en legkast is aangebracht. Er tegenover bevindt zich een toilet. Elke kamer heeft een eigen toilet! De inrichting van elke kamer is enigszins uniform geworden doordat vloerbedekking, bedspiraal, vitrage, overgordijnen en schemerlamp eigen dom van het huis zijn. De bewoners zijn met dit alles zeer content. De serie ka mers wordt op de benedenverdieping onderbroken door een conversatie- ruimte. Hier kunnen de mensen zolang terecht wanneer hun kamer wordt schoongemaakt. Een ruime en van hoog waardig sanitair voorziene badkamer is er ook, zowel beneden als boven. De bovenverdieping is in grote trekken gelijk aan de begane grond. Hier treffen we onder de kamers er een aantal, die niet met een dak kapel zijn uitgerust en de ramen dus schuin hebben staan. Het geeft in het begin een beetje „zolderachtig" ef- fekt, maar de bewoners wennen er snel aan. Een bepaalde mevrouw was er zelfs enthousiast over. Haar bloemen en plantenrijkdom kon op de brede venster bank een mooi plaatsje vinden! Onder de tweepersoons kamers troffen we drie typen aan. In oppervlakte gelijk aan elkaar maar in bouw aangepast aan de vorm van het oorspronkelijke en nieuwe gebouw. Weinig over van oorspronkelijke gebouw Hoewel het nieuwe „Huize Irene" officieel het resultaat is van een ver bouwing, blijkt bij een nader onderzoek dat van het oorspronkelijke huis alleen de voorgevel nog aanwezig is. We kun nen rustig spreken van nieuwbouw. Via de bovenverdieping bereiken we het platte dak. Het is mooi windvrij gele- ciale Dienst ten spijt, heeft men nog niet in deze vacature kunnen voorzien. Eén foutje Wij hebben niet de zeer vele kleine vertrekjes genoemd, zoals douches, toi letten etc., die rijkelijk aanwezig zijn. Hoewel niet zeer ernstig kan toch van een fout gesproken worden door het ontbreken van voldoende ruimte voor het opbergen van schoonmaakmateriaal. De vele emmers, bezems, dweilen, bor stels etc. zijn daarom opgeborgen in de spoelhokken. Overigens niets dan lof voor de ontwerper van het gebouw, de gemeentearchitect, de heer G. van der Struys, die er voor heeft gezorgd, dat „Huize Irene" een waardige plaats in neemt in de serie van drie Texelse be jaardentehuizen; dezen op verschillende punten zelfs overtreft! Tuin in aanleg Er wordt op het ogenblik hard ge- Een begin Is gemaakt met de aanplant van b oompjes cn heesters. In de tuin zijn o.a. een visvijver en een volière geprojecteerd Van bet oude „Gesticht van Weldadigheid", in de oorlog tevens Noodziekenhuis, is slechts de voorgevel bewaard gebleven werkt om „Huize Irene" van een aan trekkelijke omgeving te voorzien. Nu is de tuin nog een kale vlakte, maar een begin is reeds gemaakt met de aanplant van bomen, het graven van vijvers etc. Ook zal te zijner tijd een volière worden gebouwd, waardoor het geheel binnen enkele jaren een wat minder kale in druk maakt dan nu het geval is. Het was de aannemer fa. H. Venema, die het ontwerp van architect Van der Struys realiseerde. De elektriciteits- aanleg werd verzorgd door fa. Jac. Bruin, die ook de vele smaakvolle ver lichtingsornamenten plaatste. Het zeer vele sanitair werd aangebracht door de fa. J. Oele. De firma's Moerbeek en Vlessing zorgden voor stoffering en meubilair, terwijl de fa. Abeln (Almelo) alle vloeren belegde met z.g. Polyfloor tegels. Hun gelukkige samenwerking heeft er toe bijgedragen dat een groot aantal Texelse bejaarden thans hun levensavond slijten in een begerens waardige omgeving! LIJDENSSAMENKOMST TE DE COCKSDORP Zondagavond om 8 uur wordt in de Hervormde ekrk te De Cocksdorp een lijdenssamenkomst gehouden. Voorgan gers zijn pastoor Brinkman en dominee Soesan. Medewerking verleent het Cocksdorper zangkoor o.l.v. de heer H. Craanen. EVANGELISATIEAVOND De spreker, de heer Jb. Graaff, uit Den Helder, heeft als motto voor deze avond opgegeven: „Het geheim van God". U woTdt hartelijk uitgenodigd voor deze avond op maandag 8 april om 8 uur in het Dorpshuis te Den Burg. Een zeer bijzondere feestdag heeft de Texelse gemeenschap mijn gezin en mij bereid met de viering van mijn 121/*- jarig jubileum als burgemeester van Texel. Op de feestdag zelf heb ik in ver schillende toonaard en bij herhaling getracht van mijn erkentelijkheid te getuigen. Ik zal daarin maar met mate zijn geslaagd; zo gaat dat nu eenmaal altijd. Bovendien kon ik daarbij slechts een beperkt aantal mensen bereiken. Nog ééns wil ik mijn hartelijke, wel gemeende dank uitspreken tegenover alle schenkers van de overvloedige gaven niet alléén: op zijn minst even zeer voor de wijze waarop het comité en de organisatoren en alle belangstel lenden ons als 't ware deze feestdag deden ondergaan. Het bracht ons in een sfeer van alge mene welgezindheid, zoals wij die maar weinig in ons leven meemaken. Het was hartverwarmend. C. De Koning. VOOR NOODGEVALLEN ZIJLADING „MARSDIEP" PERMANENT Zoals bekend heeft de Raad van Commissarissen van de N.V. TESO, de mogelijkheid onder ogen gezien tot het aanbrengen van een zijlading in de thans in aanbouw zijnde „Marsdiep". Inmiddels is hierover een beslissing genomen. De zijladingsmogelijkheid komt er, niet slecht tijdelijk doch per manent. Uiteraard zal zoveel mogelijk van de koplading van het nieuwe schip gebruik worden gemaakt, maar als de omstandigheden er toe zouden nopen, komt de zij lading in werking. De N.V. Zaanse Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam vordert overigens vlot met de „Marsdiep". Vorige week zijn aan de romp de zg. stevenknopen bevestigd, gegoten delen van voor- en achterste ven, waarin roer en schroef zijn aange bracht. Het schip heeft thans bijna z'n definitieve hoogte bereikt. Het ziet er naar uit dat het in het begin van de volgende maand te water zal worden gelaten. Grote ravage in het dorp DE COCKSDORP ZONDER BOMEN (van onze correspondent) Wie één dezer dagen De Cocksdorp binnenkomt, krijgt een bevreemdend panorama te aanschouwen. Het anders tussen de bomen verscholen dorpje is plotseling kaal en leeg geworden. Het lijkt of een wervelstorm heeft gewoed. De fa. C. de Waard en Zn. heeft in één week tijd alle bomen omgetrokken en is thans werkzaam de in stukken gezaagde bomen naar het „industrie terrein" te slepen. Er heerst een enorme ravage in de Kikkertstraat. De gevelde „reuzen" liggen schots en scheef over elkaar op straat en gedurende enkele dagen moes ten de inwoners van De Cocksdorp de voordeuren van hun eigen huizen zoeken. DE INGEBUIKNEMING VAN HET ORGEL VAN DE GEREFORMEERDE KERK TE DEN BURG Uit de kring van hen, die aanwezig waren bij de ingebruikneming van het nieuwe orgel van de Gereformeerde Kerk te Den Burg, zijn terecht ernstige klachten gekomen tegen het in onze courant gepubliceerde verslag van die gebeurtenis. Met name werd bezwaar gemaakt te gen opmerkingen over de „eeuwige" Jan Zwart en over de programmakeuze. Onverminderd de verantwoordelijk heid van de hoofdredacteur moet ge zegd worden dat deze door samenloop van omstandigheden van het gewraakte verslag niet op de hoogte was. Men kan natuurlijk stellen dat het kwaad is geschied, anderzijds zou het feit dat wij zelf de gang van zaken veroorzaakt door jeugdige ondoordacht heid van een bijzondere medewerker als onjuist signaleren de kwestie minder ernstig kunnen maken. Redactie Texelse Courant TONEELGROEP VOERT DETECTIVESPEL OP Den Hoorn Zaterdag 20 april zal een toneelgroep uit Amsterdam over komen om ten bate van het dorpshuis „De Waldhoorn" het detectivespel „De grote race" op te voeren. Nadere be richten over dit evenement volgen nog. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 5 april Oosterend, Gebouw van Chr. Belangen, 20.00 uur, filmavond Rode Kruis. Den Burg, De Zwaan, 20.00 uur, klaverjasdrive Zaterdag 6 april Den Burg, „De Orranjeboom", 20.00 uur, toneelgroep UDI met het blijspel „De bun galow". De Waal, Dorpshuis, 20 00 uur Kienavond. Maandag 8 april Den Burg, Doopsgez. kerk, 20.00 uur, Platen- concert Matthcus Passion. Dinsdag 9 april Den Burg, Hotel „De Graaf', klaverjaedrive. OVERDENKING: BELIJDEN De Lijdenstijd van de Kerk loopt tem einde, volgende week is het Goede Vrijdag en dan is het met Pasen weer het begin van de vrolijkheid, van de lente ook en van de zomer, zoals we verwachten en hopen. Maar tussen de Lijdenstijd en Pasen, tussen mede-lijden en mede-opgewekt zijn, d.w.z. nog volledig in de Lijdens tijd, ligt de Belijdenis: het belijden in het openbaar, dat a.s. zondag weer vele jongeren, maar ook ouderen in de kerk willen gaan doen. Vader en moeder zijn op die dag ge lukkig, dat hun kind nu zelf voorgoed wil kiezen voor God en Zijn Kerk en dat hun opvoeding althans geen onover komelijke verhindering daartoe is ge worden. Broers en zusjes, die jonger zijn, voelen bij deze gelegenheid toch iets van respect voor hun oudere broer of zuster, die voortaan in de Kerk voor vol aangezien zal worden en mee zal gaan praten over hoe het daar moet ja, misschien zelfs al gauw in de kerke- raad zit! En misschien is er deze keer ook wear ergens een heel gezin, dat in opwinding is over die heel bijzondere dag in het leven, want nu gaan vader en moeder hun Openbare Belijdenis doen en dan worden ook in dezelfde kerkdienst alle kinderen gedoopt, van de jongste tot de oudste, ja, en vader en moeder zalf misschien ook wel! Wat een feest! Het is alsof het leven weer eens helemaal opnieuw begint en alsof het een heerlijke lentedag zal zijn, heerlijk warm en vol nieuwe geuren, een echte warmte van hartelijkheid en nog veel meer! Ja, er zal nog veel meer komen. Het wordt een Belijdenis en dat is het be wijs, de tentoonstelling van belijden. Het valt nog in de Lijdenstijd en na die zondag komt nog de stille week en de Goede Vrijdag, dat de Heer Jezus gekruisigd is. Dat heeft allemaal ook te maken met het belijden: het lijden heeft te maken met het belijden, het lijden van Jezus en het lijden van de „knech ten" en „dienstmeisjes" en „werkvrou wen" van de Heer Jezus, die het ook wel zullen merken, als het met hun Heer zo is. Het wordt be-lijden en dat is een eigenaardig woord, voor wie er goed naar kijkt. We gebruiken het meer voor dat, wat we doen, als we wel moeten toegeven, dat we het fout gedaan heb ben en dat het niet deugde. Toch geeft het woord ook het idee, dat iemand, dte belijdt, ook weer het lijden te boven is gekomen, boven het lijden staat, zo on geveer als berijden betekent: rijden óp iets. Belijden neemt het lijden in zich op, omdat dat nodig is en omdat dat de ma nier, de weg is om klaar te komen met dit leven en voor het eeuwige leven, dat bij de dood van het lichaam zich zal ontplooien en zo is het ook het beleid, dat God daartoe voert en dat een mens dan ook moet volgen om bij God te zijn en te blijven. Kent u veel mensen, die a.s. zondag zullen gaan belijden en om wie dia sfeer leeft van warme verwachting en van de laatste dagen voor een geboorte of voor een ontluiken van iets, dat van de hemel komt? Gelukkig die mensen, die van zulke dingen ook tegenwoordig nog weet hebben, dat mee kunnen voelen en mede-belijden. Er komt een tijd of een moment, dat zij zullen merken, dat God in de hemel en dat is soms ver weg ook Zijn belijdenis zal doen, als Hij dan zegt: Ik ken deze mensen; dat zijn kinderen van Mij. En dat zal een moment zijn, dat men daar erg blij om zal zijn. Waa, ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Borg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen A. M. J. RUITEN, tel. (02223) 315 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Krulf Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maaadag 13 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 maart tot en met 3 april 1961 Geboren: Saskia, dv. Leendert de Veij en Gerda A. Blom; Frouwke, dv. Mar tin H. Eelman en Erna van der Kooi; Marianne, dv. Leendert Heerschap en Johanna H. M. M. van de Pol; Stepha- nus Willebrordus, zv. Hendrik Kuip en Johanna M. van Heerwaarden. Overleden: Jan Cornelis Roeper, oud 77 jaar, ev. Cornelia M. Keijser. Ondertrouwd; Margaretha A. M. Ran en Cornelis Moojen; Pauline G. Kikkert en Cornelis Kooiman; Anna M. Witte «n Cornelis N. Orij.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1