roen /wa in het harL, MODE EN FLEUR in een fris, fleurig ruitje Huize Irene" officieel geopend Rederijkerskamer U.D.I. bracht „De Bungalow" Eenvoudige plechtigheid TEXTIELHUIS ZEGEL Binnen afzienbare tijd staat er een nieuwe kleuterschool aan de Gasthuisstraat DINSDAG 9 APRIL 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7750 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooU Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Donderdagmiddag j.l. om 3 uur is het bejaardentehuis „Huize Irene" offi cieel in gebruik genomen. Het is een eenvoudige plechtigheid geworden, die door burgemeester De Koning werd verricht. Na de opening hebben de aan wezigen gelegenheid gehad het nieuwe tehuis te bezichtigen. In zijn openingswoord vergeleek burgemeester C. De Koning het oude „Huize Irene" met het oude raadhuis. Beide gebouwen dienden zo snel moge lijk te worden gesloopt. Bij het raadhpis kon men tot zoiets gemakkelijker be sluiten dan bij „Huize Irene", aangezien de bewoners toch ergens dienden te worden ondergebracht. Grote moeilijk heden waren er ook op financieel gebied toen moest worden besloten Huize Irene aanzienlijk uit te breiden. Een bedrag van ƒ523.000,bleek nodig te zijn om het thans gerealiseerde plan uit te voeren. Om diverse redenen had men moeten besluiten het oude gebouw niet geheel af te breken, zodat het be jaardentehuis zoals het er nu bij staat, het resultaat is van een uitbreiding, niet van complete nieuwbouw. Dank baar toonde de burgemeester zich je gens de commissie, die sinds 1957 werk zaam is geweest om zo groot mogelijk kapitaal bijeen te brengen. Eindelijk kon men aan het bouwwerk beginnen. De bejaarden werden zolang ondergebracht in de Koger Hoop te De Koog. De burgemeester meende, dat thans, na heel veel narigheid, een rust huis is geschapen, dat aan hoge eisen voldoet. Hij complimenteerde de heer G. v.d. Struys, de architect met zijn schepping, besloot met de beste wensen voor de toekomst, en verklaarde het tehuis voor geopend. Klok als aandenken Namens het bestuur van de Sociale Dienst der Gemeente Texel sprak daar op mevr. M. G. Grisnigt-de Kooker. Zij bood een klok aan, die als een blijvend aandenken in het huis zal worden aan gebracht. „Lang gewacht, maar toch gekomen!" meende de heer C. A. Kaczor, die daarop het woord voerde. Reeds in 1942 kwam hij met enkele andere mensen bijeen om vast te stellen dat een rust huis op Texel noodzakelijk was. Er zou toen een rusthuis zijn gekomen als de oorlog geen roet in het eten had ge strooid, want de financiële middelen waren er. In 1947 vinden zij hun po- SLOTAVOND PLATTELANDSVROUWEN „Mensen en goden onder de blauwe hemel" De leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Texel, staat een interessante avond te wachten. De slotavond van dit seizoen zal n.l. worden verzorgd door Dr. Alb. Vis uit Beverwijk, die een causerie zal houden over zijn reis naar Griekenland. Dr. Vis oogst met deze lezing die hij verluch tigt met kleurendia's zeer veel succes, getuige de vele enthousiaste persver slagen. Wij mogen daarom aannemen, dat er op dinsdag 16 april a.s. van de zijde der leden een zeer grote belang stelling zal bestaan. Ook echtgenoten en introducées zijn van harte welkom. EINDLES TUINBOUWCURSUS Zaterdagmiddag 6 april vond in de landbouwschool de officiële eindles van de Algemene Tuinbouw cursus plaats. Nadat de heren B. W. van Aalderen en A. L. J. van der Wal, leraren van de cursus ieder een kwartier over de door hen behandelde stof hadden ge vraagd, reikte de heer K. Bergsma, le raar aan de R.M.L.S. te Schagen, belast met het toezicht op de cursus aan de volgende cursisten een diploma uit: P. Bakker, C. Blom, J. T. Boon, PH. J. Breman, C. Bruin, C. L. van Heerwaar- den, J. Hopman, P. Hopman, M. J. Kuip, A. S. Lap, J. van Sambeek, C. Schu- maker, C. G. Vlaming, E. Vlaming, C. P. Witte, D. J. Witte, J. P. Witte, C. J. Zoetelief en C. S. Zoetelief. Hij deed dit met een voor ieder toe passelijk woord. De heer H. Leber sprak namens de Commissie van Toezicht. Hij bewonder de de cursisten die twee winterhalf jaren achtereen 48 avonden naar de landbouwcshool gekomen waren en gaf het advies het geleerde in de prak tijk te brengen en steeds door te gaan met het verrijken van hun kennis. De heer D. J. Witte uit Oudeschild dankte namens de cursisten voor het genoten onderwijs. Hij bood de leraren van de cursus een boekenbon aan en roemde de gezellige sfeer, die steeds tijdens de lessen geheerst had. gingen weer aan. Uiteindelijk resul teerde hun streven in de bouw van de Clasina Emilie Gollardsstichting. Na dat ook een R.K. Rusthuis was ge bouwd, deed de noodzakelijk behoefte aan uitbreiding van „Huize Irene" zich gelden. Twee jaar geleden werd einde lijk de bouwvergunning afgegeven, na veel moeilijkheden. Het vergrote be jaardentehuis staat er nu! Een zware taak rust echter op bestuur en directie. Vooral de directie moet bij haar werk liefde weten op te brengen. De heer Kaczor hoopte dat de bejaarden thans een gezellig tehuis mochten hebben. Waardevolle geschenken Namens de Directie sprak daarop de heer D. Broer. Hij toonde zich dankbaar jegens de gevers, die het mogelijk heb ben gemaakt, dat de commissie erin is geslaagd een groot bedrag bijeen te brengen. Er waren echter enkele gul dens over gebleven en men besloot deze te bestemmen ten behoeve van enkele zaken, die in het belang van de bejaar den van Huize Irene konden worden aangewend. Voor het bedrag was een diaprojector, projectiescherm, film camera en filmprojector, compleet met toebehoren aangeschaft. De heer Broer bood dit alles bij deze aan. De heer S. van Heeringen maakte mel ding van het cadeau van de sociale dienst. In alle kamers werden luid sprekers op het draadomroepnet aange bracht, waardoor de bejaarden gratis naar de radio kunnen luisteren! Hij dankte ten slotte sprekers en genodig den voor hun komst en nodigde hen uit voor een rondgang door het nieuwe gebouw. In onze beschrijving van het inte rieur van „Huize Irene" in ons vorige nummer noemden wij onder de uit voerders niet de namen van de schil der, de fa. J. J. Vonk, en de zaak, die zorgde voor de aanleg van de centrale verwarming, de firma J. Schoo. Bij deze dus recht gezet! Aanbesteding op 26 april Op de hoek Beatrixlaan-Gasthuisstraat, ongeveer tegenover de Landbouw school, zal binnenkort de nieuwe R.K. Kleutercshool verrijzen. Het gebouw zal op 26 april a.s. worden aanbesteed. Het is dus zo goed als zeker dat de RJK. Kleuterschool het oude gebouw in dc Molenstraat te Den Burg binnen niet al te lange tijd zal verlaten om zich in het geprojecteerde pand te vestigen. Ge- meentearchitcot, de heer G v.d. Struys, liet ons dezer dagen bereidwillig de tekeningen zien, waardoor wij c$n,s een beeld konden vormen van het ontwerp. Opdrachtgévef-^OiTtie bouw is het R.K. Kerkbestuur. De voorbereidingen hebben betrekkelijk weinig tijd ge vergd. Ongeveer een jaar geleden werd het plan geboren en nu reeds kan men de periode overzien die nog zal verlo pen eer de school er zal staan. Gezien de langdurige ontwikkeling die de meeste andere bouwontwerpen moeten ondergaan, mag men gerust spreken van een ongekend vlotte gang van zaken. Voorlopig zal de school alleen worden gebouwd maar in de toekomst zal op het zelfde terrein ook een gym nastieklokaal verrijzen Het ontwerp is zo groot als mogelijk was, opgezet. Uit eindelijk moest men zich toch beperkt houden tot een tweetal lokalen, hetgeen voorlopig voldoendeis. De lokalen meten elk 9x8 meter. Het interieur zal in overeenstemming zijn met de mo dernste inzichten op dit gebied. Zo zal ten behoeve van het spel in elk lokaal een keukentje worden aangebracht met toebehoren. Voor elk lokaal komt er één garderobe. De andere vertrekken zijn bestemd voor de centrale verwar ming en de toiletten. Ten behoeve van de leidster is een apart kamertje gepro jecteerd, terwijl zich buiten stallings mogelijkheden bevinden voor fietsen, autopeds e.d. Achter de school zal vol op ruimte voor sport en spel zijn. Het terrein zal van een aantrekkelijke be planting worden voorzien en er komt een ruime zandbak met vijver. Als de voortschrijding der plannen in het zelfde tempo doorgaat, is het niet onmogelijk, dat wij over enkele maan den een verslag kunnen plaatsen over de ingebruikname van het gebouw! TRAGISCH ONGEVAL Zondagmiddag heeft zich in Noord- Brabant een ongeval voorgedaan, dat aan de 22-jarige Texelaar Franklin v.d. Kooi het leven heeft gekost. Tijdens het zeilen sloeg de boot waarin Frank o.a. zat om en geraakte hij te water. Pogingen om hem te redden hadden geen succes. - GESLAAGD Mej. N. Hin, Dijksmanshuizen, deed donderdag j.l. met goed gevolg examen voor het diploma ziekenverpleging A. Zij ontving haar opleiding aan het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar. Gefe liciteerd! Luchtig blijspelletje werd verdienstelijk op de planken gebracht De rederijkerskamer UDI heeft zaterdagavond het blijspel „De bungalow" van de schrijver Toine van Bergen voor het voetlicht gebracht. In het pro gramma had de rederijkerskamer de hoop naar voren gebracht dat het luch tige verhaaltje een ieder zou doen lachen of glimlachen. Daarin is men ge slaagd. Niet alléén daarin. Het goed opgevoerde stuk vormde voor de toe schouwers een duidelijk bewijs van de kwaliteiten der rederijkers op dit gebied. Het was echter niet bijzonder moeilijk de mensen met dit gegeven te boeien, men had terecht niet te hoog gegrepen bij de spelkeuze. Hoewel wij er van overtuigd zijn, dat UDI wel iets „zwaars" aan kan, staat toch vast dat een club van dit gehalte het meeste succes boekt met een spel, waar van de weinig serieuze inhoud kleine fouten onmerkbaar maakt. Zo'n stuk was „De bungalow", een verhaal vol dwaze situaties, gespeeld door mensen die het publiek er een genoegelijke avond mee hebben bezorgd. echter begint Jacq aardig te vinden. Jacq. Perk, experimenteel dichter (de heer C. v.d. Kerkhof) en zijn vriend Frans van Dalen (de heer J. Remelink) komen 's avonds laat in een door hen gehuurde bungalow aan om er te gaan kamperen. In de bungalow blijken ech ter al twee anders bewoners te huizen, de dames Yvonne Hoogstra (mej. Doki Dros) en Louise Verlaat (mej. E. Rem mers). Dit onverwachte treffen wordt gemeld aan de verhuurder, mijnheer Du Croix i(de heer A. de Wilt) die spoedig ten tonele verschijnt, maar voor het ge val geen goede oplossing weet. Door een misverstand is het huisje aan meerdere mensen verhuurd. Besloten wordt om de bungalow samen te delen. De heren krijgen een slaapkamer en ook de dames krijgen een kamer. Dwars door de huiskamer wordt een touw ge spannen. Het „ijzeren gordijn" bevor dert echter de goede verstandhouding niet tussen Yvonne en Jacq. Tussen Frans en Yvonne ontwikkelt zich het begin van een romanceLouise Lingerie complet: een charmant 4-delig garnituurtje van krlmpvrije poplin, dat u niet behoeft te strijken. Het ingeweven Perl Rosé rultdessin is kleurecht, de garnering van nylon kant bijzonder flatteus jgptfjy Beha met voorgevormde cups 6.50 Jupon 7.95 Gordeltje 3,25 Broekje 4.75 22.45 Bijzonder hachelijk wordt de situatie als tante Clara (mevr. A. Dros-Kuiper) en oom Henry (de heer G. Pansier) de dames komen opzoeken. IJlings werken ze de bezittingen van de heren weg en ruimen het „ijzeren gordijn" op. Het echtpaar geeft te kennen, wel te willen blijven logeren.Oom echter begrijpt de stille wenken van de meisjes en van dit plan wordt afgezien. De post bode (de heer B. Mortier) komt de krant voor de heer Van Dalen bren gen. De dames zeggen hem dat hij abuis is en de krant in het huis er naast moet bezorgen. Met moeite is hij daar tenslotte van te overtuigen. Dan echter komt Frans van Dalen binnen. Hij wordt voorgesteld als een medisch student. Uiteindelijk weet het drietal tante zolang te lozen, zodat oom op de hoogte kan komen van de werkelijke situatie. Deze vindt het wel leuk en werkt mee. Ze gaan Perk opzoeken om hem in te lichten. Als ze verdwenen zijn, komt Perk echter binnen en treft tante aan. Weer een raadselachtig mis verstand. De uitleg van Perk baat niets. Tante wordt woedend. Als de dames weer terugkomen ontketent ze een grote scène en wil ze de meisjes naar huis sturen. Tussen Van Dalen en Yvonne komt het echter tot een duidelijke verhou ding. Tante bindt enigszins in en ver schijnt later zelfs met gebak! Haar zegen wat betreft de romance tussen Van Dalen en haar nichtje. Jacq Perk is echter nog steeds in ongenade. Tante blijft er ook bij dat de meisjes naar een hotel moeten. De kletsgrage postbode nog steeds met de niet te bezorgen krant komt zich op de hoogte stellen omtrent de situatie en licht dan de veldwachter (de heer J. Groen) in. Deze komt orde op zaken stellen. Weer ont staat een misverstand als hij denkt dat tante, die hij het eerst treft, een der betrokkenen is. Uiteindelijk wordt ook de agent tot andere gedachten gebracht en alles komt ten slotte op z'n pootjes terecht als Jacq Perk zijn vrouwenhaat aflegt en zich gaat interesseren voor Louise. Een happy end dus, overigens verwachtbaar in een blijspel. Goed spel Zoals wij van UDI gewend zijn, wer den we ook zaterdagavond weer gecon fronteerd met goed toneelspel. Een uit schieter vormde echter de (lange) rol van de heer C. v.d. Kerkhof. Meester lijk gebracht. Lof ook voor de heer J. Remelink, die als Frans van Dalen wel wat bij zijn tegenspeler afstak, maar toch zeer verdienstelijk spel leverde. Zeker als we bedenken dat hij door om standigheden slechts enkele weken zijn rol heeft kunnen bestuderen! Mej. E. Remmers en Doki Dros vielen zeker niet tegen en pasten uitstekend in de hen toebedeelde rollen. Dat oom en tante mevr. A. Dros-Kuiper en de heer G. Pansier het goed deden, laat zich denken. Verrassend goed deed de nieuweling, de heer J. H. Groen het, in zijn rol van veldwachter. Ook de kleine rol van postbode door de heer B. Mortier, kwam aardig uit de verf. Een kleine rol had ook de heer A. de Wilt als de verhuurder, de heer Du Croix. Overigens verdienstelijk. De regie berustte bij de heer A. Poel. Voor zover het nodig was souffleerde ln het eerste bedrijf de heer A. Poel en verder de heer A. de Wilt. Nachtkaars Tot en met het tweede bedrijf kon dit blijspel bepaald boeiend en zelfs span nend genoemd worden. Jammer was het dat dit gehalte gedurende het laat ste bedrijf niet werd gehandhaafd. Wat dat betreft is de verdienste van de schrijver Toine van Bergen minder groot. Toch zou o.i. een iets vlottere op- (Zie slot pagina 4)

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1