Jaarvergadering V.A.R.A. Tweede paasdag zesde Vogelwandeltocht Het JNederl. Roode Kruis organiseert weer haar boottochten Petoetpraat Hoogstaande boekenweek-avond TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 9 APRIL KM Vorige week hield de afd. Texel van de V.A.R.A. haar jaarvergadering in ,,'t Skiltje" te Oudeschild. De voorzitter, de heer A. Backer, opende met een woord van welkom. Hij sprak zijn vol doening uit over de verwerping van de reclametelevisie door de Tweede Ka mer. Het Pilkington-rapport in Enge land was vernietigend voor de reclame- TV en de resultaten zouden hier stellig niet beter geweest zijn. Als we de lijst van liefhebbers bekijken, is er voldoen de reden voor ons om op onze hoede te zijn, ook al is er een enkele P.v.d.A.- man, die moet dienen als vlag om de lading te dekken. Hierna volgde behandeling van jaar verslagen secretaris (de heer D. Backer) en penningmeester (de heer A. Dootjes), die zonder aanmerkingen werden goed gekeurd. Er waren op 31 december 610 leden. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: A. Backer, voorzitter; D. Bac ker, secretaris; A. Dootjes, penning meester; J. D. Koning en D. Hemelrijk, leden. Terwijl de heren S. Ellen, De Waal, D. Dapper en P. L. Buysman te Den Burg als contactpersonen fungeren. Er werden voorts 4 afgevaardigden benoemd naar de Gewestelijke verga dering in Alkmaar. De hoofdschotel was de behandeling van het omroeprapport over 1962. Hier in staan alle activiteiten van de VARA vermeld, zowel van radio als televisie, als gerubriceerd in hoorspelen, lichte en zware muziek, gesproken woord etc. De opmerkingen, die in de vergade ringen gemaakt worden, behandelen de afgevaardigden weer in de Gewestelijke vergaderingen. En vandaar komen ze weer in de Verenigingsraad, waar de leden ze opnieuw bekijken. Deze leden worden door de Gewest. Vergadering aangewezen. De stem van de leden JAARVERSLAG REIZENDE BIBLIOTHEEK DE COCKSDORP De bibliothecaris van de reizende bibliotheek en de bibliotheek in de Herk. kerk te De Cocksdorp, is niet ontevreden. Beide bibliotheken moch ten zich verheugen in een gunstige be langstelling van de lezers. Ze waren elke zaterdagmiddag geopend van 15.30 - 16.00 uur, en wel van 6 oktober 1962 tot 6 april 1963. Het aantal lezers en lezeressen bedroeg 22. De volgende aan tallen boeken werden uitgeleend. Van de reizende bibliotheek 594 stuks en van de bibliotheek der Herv. gemeente 386 stuks. Totaal dus 980 uitleningen. VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST VEEL PLANTEN EN RUIM STIKSTOF In één van de verslagen van de land- bouwconsulent vonden wij gegevens omtrent aantal planten en stikstofbe mesting bij pootgoedteelt. Uit de proe ven, die hiervoor genomen werden, bleek, dat met name voor het ras Sirtema een plantenaantal van 60.000 per ha. de beste resultaten gaf. Als we zeggen de beste resultaten, dan bedoe len we daarmee, dat na aftrek van de meerdere kosten voor dit grotere aan tal planten de winst het grootste was. Verder bleek uit de proeven, dat bij een groter plantenaantal de stikstof bemesting zwaarder moet zijn. Op een behoorlijk goede zavelgrond waren op de rassen Bintje, Bea, Climax en Sir tema bemestingen van 160 - 200 kg. zuivere stikstof per ha. goed rendabel Bij de drie laatstgenoemde rassen gaf een nog zwaardere bemesting direct geen opbrengstverlaging. Bij Bintje was dit wel het geval. Stikstof ruimt snel In een gesprek, dat o.g. een dezer dagen had met de bedrijfsleider van één van de stikstofleverende bedrijven, bleek, dat de flinke voorraad kalkam- monsalpeter, die op dit bedrijf aanwezig was al flink ruimde. We maken ons geen zorgen, dat er de komende maan den geen nieuwe aanvoer meer zal komen. Maar laat door Uw vraag ook merken, dat het voor de bedrijven, die de kunstmest leveren, zaak is de voor raad op peil te houden. De winter heeft lang geduurd en op het moment, dat we dit schrijven, ziet het er naar uit, dat het wel buitenge woon mee moet lopen als de koeien aan het eind van deze maand de wei in kunnen. We weten heel goed, dat het vooral de weersomstandigheden zijn, die bepalen of de groei op gang komt. Maar als ,,de natuur" mee gaat werken, dan kunt U de grasgroei flink aanzet ten door wat extra-stikstof. Op het mo ment wordt op heel wat bedrijven een gift van 400 - 500 kg. mengmeststof 14 -14-14 per ha. gegeven. U kunt daar voor kuil- en hooipercelen nog rustig 200 - 300 kg. kalkammonsalpeter bij geven. Wacht er niet te lang mee. Ook voor een koeienwei is enige aanvulling nog wel gewenst. Proeven ooien met lammeren Onlangs schreven we over proeven op het gebied van de schapenhouderij. Dit voorjaar komen de proeven, waarbij ooien met 2 lammeren geweid worden op grasland, dat een flinke stikstofbe mesting heeft gehad en waarbij geen krachtvoer wordt gegeven op de be drijven van F. R. Roeper in het Noor den en bij Jn. Huisman, „Berkhoeve". Op het bedrijf van Roeper is het oud grasland, bij Huisman is het nieuw grasland, dat voor het eerste jaar wordt gebruikt. Op beide bedrijven wordt als vergelijking een groep ooien met 2 lammeren op de van ouds beproefde wijze gehouden, die net als de proef- lammeren om de twee weken worden gewogen. Met belangstelling wachten we de resultaten af. C. v. Gr. komt op deze zeer democratische ma nier het best tot uiting. Er was over het algemeen zeer veel waardering voor de prestaties van de V.A.R.A., al was er ook wel kritiek, b.v. op de zaterdagavonden. De voorzitter zei, dat programma's, waar veel en gerechtvaardigde kritiek op is stellig zullen verdwijnen. Daar zorgen de Verenigingsraadsleden wel voor. Overigens is het ondoenlijk om het iedereen naar de zin te maken. Naar het peil van Veronica zullen we nimmer afzakken, want de V.A.R.A. is gesticht o.a. om te trachten de arbei dersklasse op een hoger niveau te brengen. En wij zijn er van overtuigd, dat de V.A.R.A. daartoe in zeer belang rijke mate heeft bijgedragen. Het omroeprapport werd daarna goedgekeurd. Studiobezoek Op voorstel van het bestuur werd besloten voor 40 personen een bewijs van toegang te vragen voor het bijwo nen van een uitzending van de V.A.R.A. op een zaterdag in september. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 9 april Den Burg, Hotel „De Graaf", klaverjasdriv*. Donderdag 11 april Den Burg, Dorpshuis, bijeenkomst fotoclub „De Kiekendief" Op tweede paasdag zal iedere Texe laar weer in de gelegenheid zijn om op een prettige wijze de benen eens te strekken. Dan wordt de zesde vogel wandeltocht gehouden De organisatie berust bij onze wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" in samenwerking met de Helderse wandelsportvereniging „De Duinkanters". Elke Texelaar vanaf zes jaar kan deelnemen. Er wordt ge lopen over vier afstanden, t.w. 5, 10, 15 en 20 kilometer. Deelnemers van 6-8 jaar lopen 5 kilometer, van 8-13 jaar 10 kilometer en deelnemers ouder dan 13 jaar kunnen kiezen tussen 15 en 20 kilometer. De route is zeer aantrekke lijk en voert onder meer door de Den nen. Een rustpauze is gepland bij het Texels Museum. Iedere deelnemer, die de tocht vol brengt, ontvangt een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen medaille terwijl groepen, bestaande uit meer dan 10 personen, in aanmerikng komen voor een aardige groepsprijs. De startplaats is de jeugdherberg „De Eyerkoogh" aan de Pontweg. Vanaf 11.30 uur kan wor den gestart. Als deelnemers zich nu reeds opgeven, voorkomt dat straks veel gedrang. Inschrijfadressen zijn: A. van Sambeek, Zwaanstraat; R. J. Boom, Weverstraat, en J. M. de Vries, Boogerd 28. Dit jaar, in de week van 25 t/m 30 maart, heeft de Nederlandse Roode Kruis-boot „Henry Dunant" haar eerste tocht door Nederland gemaakt. Er zul len nog 27 tochten volgen. Van de afde ling Texel hebben de dames D. Hin, R. Witte eri A. Zijm de tocht als helpster mogen meemaken. Mogen, want het is in zekere zin een uitverkiezing hier te werken. De dagen zijn lang en het werk is dikwijls zwaar, maar het geeft zo onbeschrijflijk veel voldoening. De tochten zijn bedoeld om chroni sche zieken een vakantie te geven. Voor veel zieken is het feit. dat ze niet meer de 4 wanden van hun kamer zien, alleen al een belevenis. Er kunnen aan boord 70 patiënten verpleegd worden, verdeeld over 4 ziekenzalen. Deze tocht was voor rheu- mapatiënten. Het is opvallend, dat de patiënten, die het meest hulpbehoevend zijn, ook het meest tevreden zijn. Heb ben dezen de strijd reeds gestreden, zich overgegeven? De geestelijke verzorger aan boord was deze keer de Gereformeerde predi kant, ds. Van Asperen. Voor de licha melijke verzorging was een ploeg sa mengesteld, bestaande uit 5 verpleeg sters, 5 helpers en 25 helpsters, waarvan aan het hoofd stond dokter Stalborch uit Monnikendam. Ofschoon oorspronkelijk de bedoeling was geweest om vanuit Haarlem via het IJselmeer, Lemmer en Leeuwarden naar Groningen te gaan, belemmerde de ijsgang dit schone plan. We hebben nu een tocht gemaakt via Zaanstreek, Amsterdam, Weesperkarspel, Schoon hoven, Gouda, Rotterdam en over Vreeswijk terug naar Haarlem. Bij ons vertrek uit Haarlem werd eerst de hele boot in de bloemetjes ge stoken, wat een echt feestelijk aanzicht gaf. Op alle plaatsen, waar we meerden, brachten muziekkorpsen ons een sere nade, of kregen we een souvenir aange boden, dikwijls brachten meisjes van de huishoudschool door henzelf ge maakte versnaperingen. De laatste avond in Haarlem overtrof echter alles; Eerst was er een défilé, daarna speelde een muziekkorps, de Haarlemse bloe menmeisjes kwamen aan boord en deelden kwistig bloemen uit; daarna kreeg iedere patient een bakje fruit en een boekwerk. De televisie maakte een reportage (welke 9 april in het programma „Uit" zal wor den uitgezonden) en tot slot kwam God fried Bomans om met iedere patient een vriendelijk praatje te maken. Werkelijk, de tocht was een overwel digende belevenis, waar wij allen met heel veel dankbaarheid op terug kun nen zien. REINIER MEYER PRODUCEERT SCHAKELPROGRAMMA De cineast Reinier Meyer, op ons i eiland bekend doordat hij de nieuwe Texel-film heeft opgenomen, heeft voor de NCRV-televisie een programma samengesteld. Het totale programma duurt een uur en bestaat voor ongeveer de helft uit film. De film is door Meyer opgenomen en de productie van de gehele uitzending berust bij hem. Ook het scenario is door de heer Meyer geschreven. Over de aard van het pro gramma kon men ons meedelen, dat het een zg. schakelprogramma zal zijn, met als onderwerp het feit, dat 40 jaar ge leden, na de eerste wereldoorlog, een groot aantal Oostenrijkse pleegkinderen naar Nederland kwam. Op eerste paas dag 's avonds om 20.35 uur zal het re sultaat op het beeldscherm verschijnen. Het is een der meest omvangrijke pro ducties van de NCRV-televisie gewor den sinds jaren. INVOER VEE In de maanden februari en maart 1963 werden op Texel ingevoerd: 11 koeien, 12 pinken en 9 varkens. INGEZONDEN VEERDIENST Geachte redactie, Mag ik nog een beetje plaatsruimte om de heer J. C. Rijk van repliek te dienen. Wat de Texelaar in Amsterdam be treft, blijkt dat de boetes bij ons lager liggen (ƒ7,50), dan op Texel (ƒ15,—). Dat bij een dergelijk vitaal bedrijf als de veerdienst niet permanent een mannetje aanwezig is, doet echt goed koop aan. Zakelijk beschouwd zijn wij allen klanten van de veerdienst en service verlenen en goodwill kweken zijn in de tegenwoordige tijd, ook al* heb je een monopolie, niet meer weg te denken factoren. Ook wilde ik u erop wijzen, dat zo wel hier als in het buitenland het ten strengste verboden is (o.a, Noorwegen) om bij grote overtochten over zeegaten en fjorden in de auto te blijven zitten. Heeft U zich wel eens gerealiseerd, wat de gevolgen zouden zijn van aan varing of iets dergelijks. Om een uurtje langer te blijven op Texel. Geachte heer Rijk, is er dan nog plaats op de pont of zorgt u voor een voorrangskaart. Met vriendelijke groeten, W. J van Es (Discussie hiermee gesloten Red.) AAN DE LEDEN VAN DE WERKCOMMISSIE VAN HUIZE „IRENE" Het is mij een behoefte om als gees telijk vader en promotor van de werk- commïssie van Huize „Irene" langs deze weg mijn hartelijke dank te be tuigen voor Uw aller medewerking. Toen mij toestemming verleend werd om te trachten gelden bijeen te bren gen ter compensering van het rente gamma dat immers hoger lag dan voor de Gemeente toelaatbaar, heb ik ge tracht een commissie samen te stellen. Daarin mocht ik gelukkig slagen. Als naaste medewerkster had ik naast mij staan Zr. J. C. Snijder. Daarnaast wa ren bereid in de commissie zitting te nemen: Da. T v.d. Zwaag, mevr. J. Koning-Bruin, Dr. H. A. Elias, E. Vles- sing, J. C. Rab, J de Waal en onder getekende. Een commissie dus van 8 leden. Wij hebben verschillende verga deringen gehad, waarin vooreerst de nood werd gezien onder de vele be jaarden en daarna de mogelijkheden wat ons in dit opzicht te doen stond. Unaniem was men van mening dat een nieuw tehuis zeker geen overbodige luxe was. Ten Raadhuize werd een ver gadering belegd waar vertegenwoordi gers aanwezig waren van de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk werk. Voordien had er reeds een ge sprek plaatsgevonden met B. W. Uit alles bleek wel dat de mogelijkheid tot nieuwbouw niet te realiseren was. Der halve werd door de commissie besloten om met lijsten te gaan werken om zodoende het benodigde geld bijeen te krijgen. Veel is er georganiseerd o.a. voetbalwedstrijden, concerten e.d. Dit heeft tot resultaat gehad dat op 30 mei 1959 een bedrag kon worden over gedragen aan de Gemeente Texel, groot ƒ5250,Er was echter meer geld bij een. Op de laatste vergadering die wij als commissie gehad hebben, werd be sloten het resterende geld te besteden ten gerieve van de bejaarden. Nu hebben wij op 4 april j.l. de offi ciële opening gehad. U zult met ons mee gevoelen, dat deze dag voor ons een hoogtepunt was. Wij konden daarom aan de bejaarden als geschenk van de bevolking aanbieden: een projectieapparaat, een dia-apparaat, een filmcamera, een pro jectiescherm en een projectietafel. Daarmede menen wij het geld goed be steed te hebben. Immers enige ontspan ning is zeker geen overbodige luxe. Dat heel deze actie niet in een hand omdraai is gebeurd, zult U kunnen be grijpen. Vele collectanten/collectrices hebben zich er voor ingezet. Wij weten ze allen bij name. Het waren vaak „stille" medewerkers. Voor hen, en voor de leden der Werkcommissie hopen wij binnen niet al te lange tijd een avond te organiseren waarin met de aangeschafte materialen een film zal worden vertoond. Om hiermede uiting te geven aan onze dankbaarheid voor het vele werk dat door hen verzet is. Nu het alles achter de rug is, kunnen wij maar één kreet slaken: gelukkig. Nu het definitieve einde er dus is, zeggen wij gaarne dubbel onderstreept: allen heel, heel hartelijk dank! D. Broer, Huize „Irene", Den Burg. In Tilberga in Midden-Zweden wordt een gevangenis geopend, waar gevange nen voor normale lonen zullen werken, terwijl elke geïnterneerde een sleutel van zijn kamer op zak krijgt. Krantenbericht. Kameraden, mannenbroeders, Ik vermoed dat de behoeders Van de Zweedse zwakke broeders Straks wel klanten zullen krijgen, Als een elk zo op z'n eigen Wonen mag heel vrü en blij Met studeervertrek er b(j. Moog'lijk kunnen de partijen, Die 't verkiezingspaard bery-en, In ons land vooruitgang boeken Als zd 't in die richting zoeken, Want uit zó'n programmapunt Slaat men vast en zeker munt. Hoeveel woningzoekelingen Moeten zich in bochten WTingen Om een woning te bekomen Waar ze jaren reeds van dromen, Met als enig resultaat Dat men op de wachtlijst staat? Zet zo'n bajes voor ze open En ze komen aan met hopen, Niet meer naar huisvesting lopen, Gap maar raak, het geeft niet waar En je huis staat voor je klaar. Ja, de snoodaards daar in Zweden Zjjn beslist wel dik tevreden, Maar of 't hier óók zo zal gaan, Nu, daar twjjfcl ik toch aan. Huib de Rijmelaar. ZONNESTRAAL-COLLECTE In de week van 15 - 21 april wordt de twee-jaarlijkse collecte gehouden ten bate van „Zonnestraal", welks werkzaamheden op het gebied van de algehele volksgezondheid in het middel punt van de publieke belangstelling staan. Vooral het ziekenhuis en de geria trische revalidatie-afdeling kunnen vrijwel niet aan de aanvragen tot op name voldoen. Deze afdelingen worden dan ook stelselmatig uitgebreid en van moderne apparatuur voorzien. De kosten hiervan kunnen slechts voor een deel bestreden worden uit de verpleeggelden. Door het plaatsen van gezinsbusjes, loterijen, maar vooral ook door bovengenoemde collecte kan de begroting sluitend gemaakt worden. We doen dan ook een dringend beroep op alle Texelaars om de bussen zo ruim mogelijk te gedenken. De collectrices doen dit werk spon taan en rekenen op Uw aller mede werking. D. Dapper. Journalist Hans C. M. van Assumburg sprak over „Humor in de Nederlandse litteratuur" Ter gelegenheid van de boekenweek organiseerde boekhandel Langeveld en de Rooij in samenwerking met ,,'t Nut" donderdag een avond, die werd verzorgd door de journalist, de heer Hans C. M. van Assumburg. Achter het onderwerp „Humor in de Nederlandse litteratuur" bleek een uit stekend stukje voordrachtskunst schuil te gaan. De heer Van Assumburg gaf enkele voorbeelden van het begrip hu mor en de soorten humor, die men on derscheidt en droeg werken voor uit oeuvre van Nederlandse schrijvers als Godfried Bomans, Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt e.a. Duidelijk is geworden dat de hoogstaande humor, die deze schrijvers in hun werk hebben gelegd, eerst tot z'n recht komt, wan neer het wordt voorgedragen. De over dracht door middel van het gedrukte schrift lijkt dan pimitief. Hartelijk ge lachen is er om het sprookje „Doorn roosje", en „De Cocktailparty". Het is begrijpelijk, dat het in ruime mate aan wezige publiek over deze avond enthou siast was. INGEKOMEN PERSONEN Joukje A. J. Bakker, van Haarlem, Amsterdamsevoart 48rd. naar B 152b; Marcel J. M. van den Abeele; Wilhel mus J. F. M. Akkers; Jean B. G. Clocquet; Diederik J. Dee; Andreas D. Koch; Herre van der Heide; Gerardus P. Meyer; Martin G. Vaessen; Pieter C. J. Schraven; Otto H. Vellinga; Frans J. W. Willemse, allen van Doorn, Mari niersweg 7 naar H 131; Joseph J. van den Broek, van Katwijk, Wassenaarse- weg 75 naar H 131; Harry Nowak (met gezin) van Amsterdam, a.b. „Aurora", Nieuwe Ridderstraat 22 II naar De Koog, Ruijslaan 35; Gerrit Bruinsma, van Utrecht, van Eysingalaan 152 naar H 131; Frans A. de Maesschalck, van Velsen, a.b. Arosa Sun naar E 114a; Willem Dols, van Zeist, Schaerw.laan 79 naar H 131; Anna M. Schraag, van Amsterdam, Zach. Jansestraat 3 I naar O 157a; Willem Romp, van Nijmegen, Rozenstraat 2 naar H 131; Sjoerd van der Velde, van Naarden, Prinses Bea- trixhof 6 naar H 131. VERTROKKEN PERSONEN Huibertha F Bushoff ev. Buis, van H 24 naar Hilversum, Minckelersstr. 134; Antje Kramer, van De Koog, Dorpsstraat 44 naar Hilversum, Loos- drechtse Bos 7; Klazina J. Vos, van B 191 naar Alkmaar. Julianalaan 14; Nicolaas Vos, van E 191 naar Zaandam, van Wessemstraat 55; Aaltje Katten- berg, van Den Burg, Beatrixlaan 68 naar Loosdrecht, Oud-Loosdrechtsedijk 166; Teunis de Jong, van Den Burg, Beatrixlaan 68 naar Duitsland, Berlijn. GEEN KRANT NA PASEN In verband met de Paasdagen komt onze krant van dinsdag 16 april a.s. te vervallen. Redactie Texelse Courant VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Aan de volgende instellingen en per sonen werden door B. en W. bouw vergunningen uitgereikt: De heer C. Vlaming Czn., O 141, Oos terend, voor de bouw van een veestal ling aan de Derde Dwarsweg in de polder ,,'t Noorden"; de heer A. Vonk, Oost O 105, voor de bouw van een zomerwoning aan de Oosterbuurtweg; de heer F. L. de Grave, B 157, voor de uitbreiding van zijn bestaande bollen schuur aan de Westermient; de heer J. Rozendaal, O 116a, 't Noor den, voor de bouw van een bloembol- lenschuur aan de Derde Dwarsweg; de heer B. H. Boks, De Koog, voor het vernieuwen van een aanbouw (K 58); de heer J. Hoogewoning, Den Burg, voor de bouw van een bollenschuur aan de Hallerweg; aan de Doopsgezinde Gemeente Texel, voor de verbetering van een toilet van het pand Peperstraat 24, Oosterend; de heer C Roeper, De Cocksdorp C 52, voor de bouw van een kapberg in Zuid-Haffel; de heer H. H. Kuper, Aerdenhout, voor de bouw van een zomerwoning met garage aan de Ruijslaan te De Koog; de heer W. Koning, Oosterend, voor de verbetering van een privaat; de heer G. van Boven, Den Burg, voor de bouw van een bergplaats; de heer J. S. Dros, Oudeschild, voor de bouw van een broodbakkerij aan de De Houtmanstraat te Oudeschild; de heer S. W. Bruin, Den Burg, voor het aanbrengen van twee dakkapellen in het pand aan het Oude Dijkje te De Koog; mevrouw de wed. C M. Eelman-v.d. Berg, Den Burg, voor verbetering van een toilet in De Waal, Dorpsstraat 43; de heer J. M. van Splunter, De Waal, voor verbetering van een toilet; de heer M. Pierson te Amsterdam, voor de bouw van een dubbele zomerwoning aan de Boodtlaan te De Koog; mej. L. Zeeman te Purmerend, voor de bouw van een bergplaats bij het kamp „Zeemansduin"; mevr. C. W. Bendien-Pekelharing te Laren, voor de verbouw van een be staande woning in Den Hoorn, Heren straat 49; de heer M. H. Bakker, Den Burg, voor het veranderen van een bestaande bol lenschuur aan het Schilderend; de heer J. W. de Blok, Den Burg B 67. voor het veranderen en uitbreiden van een woning in Zuid-Haffel. DE HEFFING WAS TE HOOG Ondanks de terugkeer van de lente herauten, is het beeld van de afgelopen winter nog niet uit onze gedachten. Hoewel we de wetenschap hebben dat tienduizenden vogels slachtoffer zijn geworden van koude en voedselgebrek, moet de balans nog gemaakt worden. En dit kunnen we misschien doen aan het einde van het seizoen; wellicht ook kunnen pas na jaren conclusie getrok ken worden. Het was wel een hoge tol die koning Thialf heeft geheven, zo 'hoog dat die van de voorgaande machts periode er door overtroffen zijn. Ongetwijfeld hebben de spontane hulpacties in deze winter miljoenen vogels van een wisse dood gered. Maar de massale moordpartijen die in Frank rijk door „Sport Jagers" zijn aange richt, zullen merkbare leegtes laten bij de hier broedende vogels. Het belang rijke doel om te komen tot een interna tionale vogelbeschermingsgedachte heeft hierdoor geen ongevoelige knak gekregen De afgelopen winter heeft zowel oud als jong dichter tot de natuur gebracht. Onze medeschepselen, de gevederde vrienden, verkeerden in nood. Nog nim mer tevoren is op zo grote schaal hulp geboden, is er zo veel gedaan om hun leed te kunnen verzachten. Hartverwar mend is het geweest deze activiteit, wel ke ondernomen is door duizenden naamlozen van alle leeftijden, rangen en standen. Van dichtbij waren we getuigen van dit werk. We zagen in Amsterdam een kunstschilder met een trapje langs de grachten sjouwen. Daar waar vogels in nood verkeerden, ging hij het ijs op en haalde de kommervolle slachtoffers op de wal om ze bij hem thuis, drie hoog in een Amsterdamse pijpenla, aan te laten sterken. Een Haarlemse dierenarts, die, tot diep in de nacht, de bij hem gebrachte gehavende dieren behandelde. De mensen, die gezamenlijk in de polder bijten hakten omdat ze diep ge troffen werden door de bloedsporen die achter het pontje werden getrokken, omdat tientallen meerkoeten doodge drukt werden bij het gaan van de pont. Allen zijn ze even belangrijk ge weest, de broodsnijders, de voeruit- strooiers, de landbouwers, die granen beschikbaar stelden, de mensen die hun leven waagden terwille van het over rompelde dier of zij de financieel de acties hebben gesteund. Naar we hopen, zal mede door al deze spontaniteit en offergezindheid voor de weerloze medeschepselen een krachtige band behouden blijven tot alles wat er in deze Natuur leeft. Dat we de vreugde zullen ondergaan van die boeiende we reld rondom ons. Waar alles leeft wel isa waar bij de gratie van de mens in bepaalde levensvormen. De bloei der seizoenen ondergaan we dan, wanneer we scherp letten op het geen om ons is. Wat vreugde kan geven en daardoor zo het ontdekken waard is. Jac. J. Bais.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3