handige huishoud hulp Uitvoering Mattheus Passion was „echt" L Bakkers Ijzerhandel n.v FILM-NIEUWS /r 1.35 6.59 6.7 5 1.75 2.95 4.95 2.90 3.95 2.96 Uff Verrassend goede weergave van Bach's meesterwerk Maandagavond hebben een vijftigtal belangstellenden in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg de Mattheus Passion beleefd. Dit evenement was door de Kunstkring Texel in samenwerking met de Texelse Courant georganiseerd. Ondanks het feit dat de uitvoering was vastgelegd op grammofoonplaten, was er niemand die afgaande op het gehoor dit kon vaststellen. Afgezien van het feit dat men hier te doen had met een bijzonder goede opname, waar bij Eliscabeth Schwartzkopf, Peter Pears, Dietrich Fischer-Dieskau e.a. de partijen der solisten verzorgden werd door de toegepaste stereofonie een volkomen ruimtelijk effekt verkregen. Duidelijk kon worden vastgesteld wédr de betreffende medewerkenden tijdens de opname hadden gestaan en volko men los van hun muziek, klonk het koor wérkelijk van de achtergrond! Men moet de bekoring van een (goede) stereofonische weergave hebben onder vonden, om te weten dat de techniek in deze met bijzonder grote sprongen vooruit is gegaan. Toch zou de platenuitvoering op het laatste moment bijna niet door zijn ge gaan. De firma bij wie de betreffende platencollectie was besteld wist deze niet tijdig per post af te zenden, zodat ze dezelfde middag nog met een auto van Heemstede naar Den Helder moest worden gebracht! De heer J. D. Roeper was de man die zich achter een indruk wekkende batterij van versterkers en draaitafels had opgesteld en mede ver antwoordelijk mag geacht worden voor de hoogwaardige kwaliteit van de weergave. Aan de hand van de parti tuur werd voortdurend aan de knoppen gedraaid, zodat er uit kwam wat er in zat. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Beide paasdagen Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot cn met maandag Weer is de directie van onze bioscoop er in geslaagd voor het komend week end een aantrekkelijke collectie films te bemachtigen. Vrijdag, zaterdag en zondag om 8 uur en zondagmiddag 3 uur kan de tienerjeugd het hart op halen aan „The Young Ones" (The Cliff Richard Show). Natuurlijk is deze Cliff-film er een vol muziek en roman tiek. Cliff Richard speelt de rol van Nicky, de leider van een teenager club. Het hoofdkwartier is gevestigd in de bouwval in een arme wijk van Londen. Nicky en zijn vriendinnetje Toni (Carole Gray) voelen zich daar met de andere jongelui gelukkig. Het biedt hun gelegenheid zich met hun Rock 'n Roll muziek uit te leven en .tevens kunnen zij zodoende vluchten uit de bekrompen en alles veroordelen de wereld der volwassenenHun geluk wordt echter bedreigd door miljonair echter bedreigd door de miljonair Hamilton Black (Robert Morley) die de grond waarop hun clubhuis staat wil opkopen. Overeengekomen wordt dat de jongelui de grond mogen behouden als zij er in slagen een bedrag van ƒ15.000,op tafel te brengen. Hoe ze daar na veel avontuur in slagen, vertelt deze film. We vertellen er verder niets over! Alle leeftijden. Maandagmiddag kan vooral de jeugd genieten van „Een aanslag op Rusty". De bekende filmhond Rusty is middel punt van een spannende geschiedenis. Rusty wordt gewond door de spring stoffen die de gehate vreemdeling ge bruikt om zijn land te ontginnen. Het hele dorp keert zich tegen de vreemde ling die echter onschuldig is. Uiteinde lijk slaagt de advocaat Gibson erin dit te bewijzen! De film is voorzien van Nederlands gesproken commentaar. Alle leeftijden. Een bijzonder gelukkige keus deed City-Theater met „De dolle generaal", waarin Danny Kaye de hoofdrol speelt. Maandag- en dinsdagavond kunt U deze kostelijke rolprent gaan zien. Op een Britse militaire basis worden plotseling alle verloven ingetrokken, want er is een (mislukte) aanslag gepleegd op een van Engelands belangrijkste militairen, generaal Sir Lawrence Mackenzie Smith (Danny Kaye). Men vermoedt dat een Duitse spion zich in Engels soldatenuniform schuil houdt op de basis. Soldaat Ernest Williams (óók Danny Kaye) kan bijzonder goed imi teren en lijkt bovendien sprekend op de generaal. Met hem zal de wacht om de tuin worden geleid. Het loopt niet direct over rolletjes, maar na veel avonturen slaagt men in de opzet. Het slot is dat de geallieerde invasie met succes wordt volbracht, nadat Ernie aan de dood is ontsnapt en weet te ont vluchten uit een Duitse gevangenis. Toegang boven 14 jaar. De heer K. Venneker, muziekleraar van de R.H.B.S. te Den Burg, leidde het te brengen werk met een kort praatje in. Hij betreurde het dat nog zeer vele mensen de Mattheus Passion niet op de juiste wijze beleven. Het is dan ook niet goed, de Mattheus Passion te zien als een zuiver muzikale beleve nis. In de eerste plaats is het een uit beelding van het lijdensverhaal en men moet dit zeker voor de geest houden. De heer Venniker ging nader in op de structuur van het werk, waarmede hij ongetwijfeld de aanwezigen voorbe reidde om het werk op de juiste wijze te beleven. Gezegd moet worden dat ieder zeer voldaan was over deze platenuitvoe ring. Hopelijk zal dit evenement de komende jaren voor herhaling vatbaar zijn. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 25 mei 1963 Werkdagen: Van Texel: 5.50 8.00 10.30 13.30 15.30 17.30 19.30 v. Den Helder: 6.40 9.30 11.30 14.30 16.30 18.30- 20.30 Zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel: 8.00 10.00 12.00 16.30 18.30 v. Den Helder: 9 00 11.10 12.50 17.30 19.30 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 april op om 5.48 uur en gaat onder om 19.34 uur; 17 april op om 5.41 uur en onder om 19.39 uur. Maan: 17 april L.K.; 23 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 apr. 10.19 en 22.33; 13 apr. 10.41 en 22.54; 14 apr. 11.05 en 23.18; 15 apr. 11.32 cn 23.43; 16 apr. 12.05 en 17 apr. 0.20 en 12.54; 18 apr. 1.14 en 14.05; 19 apr. 2.38 en 15.44; 20 apr. 4.24 en 17.24. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water Wij ontvingen ter recensie „OVER DIEREN GESPROKEN" door David Fleay. De auteur David Fleay is een Austra lisch veldbioloog, die gedurende vele jaren de Australische dierenwereld in eigen omgeving waarnam. Een vrucht van zijn onderzoekingen is dit rijke lijk van foto's voorziene boekwerk, 55 bladzijden tellend. Ongetwijfeld een werk. doch wel wat eenzijdig van op zet. Immers, slechts de Australische aantrekkelijk en interessant naslag- dierenwereld komt aan bod. Daarmee voorziet dit boek toch wel in een be hoefte, aangezien de oorspronkelijke Australische fauna uniek is. Vele dieren zijn vertegenwoordigers van soorten, die in voorhistorische tijden leefden. Dieren, die nergens anders ter wereld voorkomen, zoals het vogelbekdier, kangoeroe, buidelwolf, koes-koes, kookaburra, taipan, albino-slang etc. komen ter sprake. Het boek kost ƒ6,90. „HET HEMELWATER KOMT VAN BOVEN" Door de eeuwen heen hebben de Tesselaars strijd tegen het water moe ten voeren. Een strijd waaruit zij meest al als overwinnaar tevoorschijn traden. Diverse polders, door bedijkingen ont staan getuigen hiervan: polder Waal enburg, Prins Hendrik-, Eierlandse en Eendrachtpolder om er maar enkele te noemen. De eerste bedijkingen moe ten reeds omstreeks de jaren 1400 hebben plaatsgevonden. Mijn verhaal gaat echter niet over bedijkingen, maar wat daarna gebeurt. Als het water uit de polder in de zee is gepompt, komt, na enige tijd, voor de boer het ogenblik dat hij bezit kan nemen van het drooggevallen land. Het eerste wat hij doet is het graven van diepe sloten, die het overtollige hemel water moeten wegvoeren. Door de bo demgesteldheid gebeurt het dat na hevige regens er toch nog een overvloed van water is. De grond raakt verzadigd en er komen plassen. Dan begint de boer zijn strijd tegen het hemelwater. Hij graaft dwars door het land on diepe sleuven, greppels, die hun uitloop in sloten hebben. Omdat deze greppels keer op keer volslibben, is het begrij pelijk dat ze maar betrekkelijk aan hun doel beantwoorden. Het is daarom voor de boeren prettig dat „knappe bollen" de draineerbuis hebben uitge vonden. Met deze uitvinding ben ik bij de kern van mijn verhaal aangekomen. Boer Jan Dirksz woonde al geruime tijd in een van de ingedijkte polders. Vijfentwintig hectaren land waren hem daar toegewezen, waarop hij zijn brood zou moeten verdienen. Omdat hij het vele werk op de boerderij niet alleen afkon, huurde hij een knecht. Deze knecht heette Janus, bijgenaamd „de Witte" die zijn bijnaaam dankte aan zijn witte haardos. Janus was niet één van de snuggersten maar Jan Dirksz vond dat de knecht goed voldeed en nam dit „gebrek" op de koop toe. Op zekere maandag toog Jan Dirksz naar Den Burg om op de markt zaken te gaan doen. Hij was een vooruitstre vende boer, die voor nieuwigheden al tijd veel interesse toonde. Ook voor de draineerbuizen die op die maandag, voor het eerst in de Tesselse geschie denis te zien en te koop waren. Nadat de verkoper Jan Dirksz had uitgelegd hoe hij i'.e in zijn land moest aanbren gen, besloot de boer tot aankoop van vele honderden stuks. Diezelfde mid dag, zo beloofde de verkoper zouden ze op het land van de boer worden afge leverd. Mte een „lekker slokkie op", zoals dat wel meer op marktdagen gebeurt, kwam Jan Dirksz die middag weer terug op de hoeve. Het eerste dat Janus zijn baas vroeg was: „Baas wat moet er met die rode ronde dingen gebeuren, die vanmiddag op het land zijn gebracht?" „Dat zijn draineerbuizen Janus", zei de boer, „Een nieuwe uitvinding om het hemelwater op te vangen. Ze ko men in de plaats van de greppels". Jan Dirksz gaf Janus opdracht de volgende morgen de sleuven voor de buizen te graven. De boer vertelde de knecht tevens hoe dat moest geschie den. Zeer waarschijnlijk is het reeds eerder genoemde „slokkie" er de oor zaak van geweest, dat de boer één be langrijke uitleg aan zijn knecht heeft onthouden. De volgende morgen vroeg begon „de Witte" ijverig aan zijn taak. Daar Jan Dirksz die dag nodig voor zaken naar de vaste wal moest was de knecht ge heel op zichzelf aangewezen. Dat vond Janus in het geheel niet erg. Hij zou wel eens laten zien wat hij kon zonder dat de boer hem daarbij met raad en daad bijstond. Janus begon te graven. Meter na me ter schepte hij het zand uit de sleuf. Met „teetjestied" had hij de eerste op diepte uitgespit. Met voldoening keek Janus naar wat hij tot nog toe tot stand had gebracht. Het belangrijkste moest evenwel nog gebeuren, het inbrengen van de draineerbuizen. Janus had goed verstaan en onthou den waarvoor de buizen moesten die nen. Buis na buis verdween onder de ijverige handen van „de Witte" in de sleuf. De schemering begon al te vallen toen Janus de laatste buis aan de schoot der aarde toevertrouwde. Hij hoopte vurig dat het die nacht zou gaan regenen, want dan zou de baas morgen kunnen zien dat de draineerbuizen al goed werkten. Met een zekere trots ging de knecht naar huis. De volgende morgen gingen Jan Dirksz en „de Witte" naar het land. „Ben je gisteren nog wat opgeschoten Janus?" vroeg de boer. „U zult versteld staan over wat ik al heb gedaan baas", zei Janus. Toen ze even later op het land kwa men stond Jan Driksz niet verstel, maar met stomheid geslagen. Met stomheid geslagen ja. Wat hij daar zag grensde aan het ongelooflijke. De boer greep naar zijn hoofd en kreunde. Dat „de Witte" niet snugger was, akkoord, maar dat hij zo stom kon wezen, nee, dat had de boer nooit verwacht. De boer stond hoofdschuddend naar de sleuf te kijken. Daar stonden naast elkaar, als solda ten op een rij met de openingen naar boven zijn draineerbuizen. „Ik heb het toch wel goed gedaan?" vroeg Janus. „Heit hemelwater komt toch van boven?" Jean de l'ïle GEEN KRANT NA PASEN In verband met de Paasdagen komt onze krant van dinsdag 16 april a.s. te vervallen. Redactie Texelse Courant GROTE DEELNAME AAN PALMPAASOPTOCHT Zondag hebt U een kleurrijk schouw spel kunnen zien. Voorafgegaan door de muziek van het Kon. Texels Fan farecorps heeft een zeer grote groep kinderen, allemaal uitgerust met hun Palmpaas, een tocht gemaakt door Den Burg. De deelname is dus niet beperkt gebleven tot kinderen van de Schoon oordsingel, zoals voordien het geval was. Allemaal zijn ze door de jury be oordeeld, die geen gemakkelijke taak had, want er was bijzonder veel werk gemaakt van elke Palmpaas. Sommigen droegen zo'n zwaar bouwsel mee, dat de ouders moesten assisteren! BRIDGEN Uitslag van de competitiewedstrijd, gehouden op maandag 8 april: A.: 1. Echtpaar v.d. Heerik 58.33% 2. Echtpaar Jouwersma 57.74% 3. Luyckx-Wessels 53.57% 4. mevr. Kooijman-Veenema 52.98% 5. Stolk-Verstegen 52.38% 6. Gebr. Grootjen 49.40% 7. Echtpaar Beemsterboer 41.67% 8. Blom-Ran 33.93% B.: 1. Kellner-van Lenten 63.10% 2. Dam-Dros 56.55% 3. Mantje-Raven 48.81% 4. Gebr. Van Sambeek 48.21% 5. De Brok-Riteco 47.02% 6. Bakker-Huizinga 46.43% 7. Echtpaar Gilijamse 45.24% 8. mej. Hattuma-Wieten 44.64% De slotdrive wordt gehouden woens dag 24 april. Waarom zou een botervloot niet gezellig kunnen zijn? Deze is bovendien degelijk, gedistingeerd en niet Een glasheldere maatbeker op een plastiflex voetje; voor deze prijs zult u er zelfs een in reserve kopen Gezellig en praktisch is het Solopal afwasbare tafelkleed op textielbasis, maat 110 x 140, nu minstens 4.- voordeliger Een kaasstolp die tevens een aankleding Is voor de eettafel, met kleurige schotel Hoe handig zo'n zwabber met rwlepsteel ts hoeven we u niet meer te vertellen, maar wel hoe goedkoop! Het is de moeite en het geld waard om uw winterkleding motvrij weg te hangen in een kledingzak 3.95 met dubbele ruimte 4.95 Gebruikt u nog geen Pyrex schalen, die u zelfs op de open vlam kunt gebruiken. Schaal met deksel vmm Een duidelijk afleesbare wekker met lichtgevende wijzors en uurpunten, met een heel jaar garantie Een vrolijke noot in de kamer zo'n fleurige metalen prullemand Hoogglanzende hostaleen teil. licht gewicht en laag-geprijsd, want een 55 cm teil kost u tijdelijk maar Royale theepot van stevig glanzend aluminium met koudgreep oor Geknoeid? Niet erg want deze tafel heeft een vlekvrij Hornitex bovenblad en wat een prijsje 18.90 Met een super solide geconstueerd onderstel 27.50 Zacht-gestoffeerd en met afwasbare bekleding in effen kleuren is deze metalen keukenstoel afgewerkt 'n Handig formaat mam vooreven-een-kleine was van fleurig soepel plastic Een trap waarop u zich veilig voelt, een trap waarop u trots kunt zijn; praktisch ook met zo'n emmorhaak

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 4