Groen 2,'wartsJexels in het hart. Texel verliest zijn bomen Texel gaat jarige koningin lam aanbieden Folkloristische groep neemt deel aan défilé Tuinier met plezier Na De Cocksdorp wordt thans Den Burg onderhanden genomen VRIJDAG 26 APRIL 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7754 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Bock-, Kantoorboek- en Fotohondel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; CoÖp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberlchtei 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Het comité Texels Folklore heeft een dezer dagen toestemming verkregen om op 30 april medewerking te verlenen aan het verjaardagsdefité voor H.M. Koningin Juliana. Het is de bedoeling dat een omvangrijke groep in Texels costuum gestoken Texelaars naar paleis Soestdijk zal trekken om daar na mens het gehele eiland een origineel cadeau aan te bieden, nl. een lam. Tra ditiegetrouw zal het gehele défilé door de televisie worden uitgezonden en het ziet er naar uit dat de Texelse groep daarbij op de voorgrond zal treden. Het is dan ook de moeite waard! De groep bestaat uit ca. vijftig personen. Het lam zal worden aangeboden door een echtpaar en een kind. Het diertje zal versierd zijn met een oranje lint en een tuigje. De kinderen vormen de kop van de kleine stoet die voorts bestaat uit een Texels echtpaar, paard met twee boerenwagens, een achttal jonge meisjes, een gedeelte van de jeugd- dansgroep en tenslotte een tiental echt paren, ieder in klederdracht. Pinksterbruid Een der boerenwagens is bestemd voor de Pinksterbruid. Het rijkelijk versierde meisje zal midden op de keu rig verzorgde wagen zitten. Witte linten verbinden haar met de acht jonge meis jes die naast de wagen lopen. In de tweede wagen zit de jeugddansgroep. Er is heel wat organisatie aan te pas ge komen eer het Folklorecomité zover was. Het vervoer van paard en wagens zal men weten op te lossen door zowel de twee boerenwagens als het paard in een grote vrachtwagen naar Soestdijk te rijden. Voor het vervoer van de ver schillende personen is een autobus en een tweetal personenauto's ingescha keld. Reeds heeft de Nederlandse Televisiestichting zich nader laten in lichten omtrent de plannen van de Texelaars. Waarschijnlijk zullen de camera's het aardige gebeuren in vele huiskamers brengen. Dat is op zichzelf al een heel mooie reclame voor Texel. Brief Intussen is gezorgd dat H.M de Ko ningin de betekenis zal begrijpen van de Pinksterbruidvoorstelling. De heef Joh. v.d. Meer, voorzitter van het Folklorecomité, verzond woensdag een brief waarin hij namens geheel Texel gelukwensen aanbiedt en het volgende schrijft: ..Omtrent de Texelse folkloristische groep („De Pinksterbruid") die aan het défilé zal deelnemen, veroor loven wij ons de volgende toelich ting. Tot het einde van de vorige eeuw kende men in enkele Texelse dorpen een alleraardigst Pinkster- gebruik. Een van de liefste meisjes werd in de oude Texelse dracht ge- Lichtlopende grasmachines van bekende merken zoals „Brill" en „Sico" vanaf ƒ45, BAKKER S IJZERHANDEL N.V. HOOFDSTADTONEEL VERZORGDE HOOGSTAANDE AVOND IN HOORNDER DORPHUIS (van onze correspondent) In het dorpshuis „De Waldhoorn" heeft zaterdagavond, voor een volle zaal, het „Katholiek Hoofdstadtoneel" een uitvoering gegeven ten bate van het dorphuis, met het toneelstuk in 3 bedrijven „De grote Race". Met dit stuk oogstte dit gezelschap reeds veel succes in Amsterdam en ook de aanwe zigen in „De Waldhoorn" hebben zij een zeer goede avond bezorgd. Er werd voortreffelijk gespeeld en het toneel stuk, een thriller, bleef tot het einde zeer spannend. De wegblijvers hebben iets gemist, want het dorpshuis heeft een goede keuze gedaan door alsnog zo laat in de tijd deze uitvoering te geven. kleed maar met witte japon. Zij werd letterlijk behangen met aller lei kostbare sieraden, waarvoor velen medewerking verleenden. Om de hals kreeg ze een of meer bloedkoralen kettingen met gouden sloten, ze prijkte met vele ringen en armbanden en overal waren broches en spelden aangebracht. De aldus getooide Pinksterbruid trok met haar, uit vriendinnen be staande gevolg, door het dorp, tij dens welke rondgang liederen wer den gezongen, die het moederschap verheerlijkten. Erna tracteerden de dorpelingen de Pinksterbruid op chocolade, kneppel (lange kaneel- stroopkoek) en „sukerdeprint", een met speculaas vergelijkbare koek". In de brief wordt Hare Majesteit ten slotte verzocht het Texelse lam, dat door één der leden van de groep wordt aangeboden, te willen accepteren als een geschenk van de Texelse bevolking. „Als een symbool ook van blijde on schuld, in veler opzicht in onze wereld nog zo ver te zoeken Dat heel Texel de televisieuitzendmg op 30 april met extra belangstelling tegemoet zal zien., laat zich denken! TEXELSE PADVINDERIJ VIERDE SINT JEROENDAG Vlaggenparade, spoorzoekspel en kampvuur De Texelse padvinderij heeft dinsdag j.l. weer eens bewezen springlevend te zijn. Grootser dan ooit tevoren hebben ze de feestdag van St. Joris gevierd, de patroon van deze wereldomvattende broederschap. De Sint Jeroengroep be gon de dag al vroeg met de viering van een H. Mis in de kapel van het be jaardenhuis Sint Jan. Om zeven uur voegden „De Zwalkers" zich bij hen en allen waren present bij de vlaggen parade op de Groeneplaats. Voor de verkenners en welpen van de Sint Jeroengroep ging het feest na school tijd verder met een bijzonder spannend spoorzoekspel in de Bleekersvallei. Het was een „jacht op de draak". De draak hield zich ergens in het duin verscholen maar had sporen achtergelaten waar door de ijverig speurende jongelieden hem snel ontdekten. Uiteindelijk, na veel strijd, hadden de 35 welpen die onder leiding van vaandrigt Kees van Heerwaarden stonden, de „draak" tegen de grond en werd ontdekt dat Adrie Schoo de man was geweest die, met een afgrijselijk masker getooid, de knaapjes een tijdlang op de been had gehouden. Het gedraaf had veel energie gekost, die weer kon worden aangevuld in de jeugdherberg „De Eyerkoogh" aan de Pontweg. Daar wachtte namelijk een smakelijke maaltijd, die intussen door de ijverige leidsters was klaargemaakt. Aan het maal, dat bestond uit stamp pot, rauwe andijvie en speklappen, zaten ook de verkenners en voortrek kers van Sint Jeroen aan, zodat het ge heel bestond uit meer dan zeventig man. Toen de duisternis eenmaal was gevallen was het tijd om het kampvuur te ontsteken. Gehuld in dekens zaten allen verheerlijkt in de vlammen te kij ken, terwijl ze luisterden naar het jaarverslag, meededen met zingen of op een andere manier bijdroegen aan de fijne sfeer. Ongeveer zo ging het ook toe bij de „Zwalkers" die hun kamp vuur achter het troephuis aan de Boo- gert hadden ontstoken. Een waardig slot dus van een geslaagde dag. Op 25 en 26 mei worden de districts patrouillewedstrijden gehouden. Het zijn de districten Texel en Alkmaar die hun beste patrouilles op Texel bijeen laten komen om eikaars kwaliteiten op allerlei gebied te meten. Tien patrouil les, tesamen zestig man, zullen dan op ons eiland bijeen zijn. Op een heel spe ciale manier zullen de overkanters van de boot worden gehaald. Bij die gele genheid zullen zich zeer bijzondere dingen gaan afspelen, waarover de lei ding nog een geheimzinnig stilzwijgen bewaart. „KONINGIN YVILHELMINA" EEN WEEK UIT DE VAART Wij maken de expediteurs en ver laders er even op attent dat het m.s. „Koningin Wilhelmina" ingaande 29 april (maandag) in verband met dok beurt voor een week uit de vaart wordt genomen. OVERDENKING: NIET ZIEN EN TOCH GELOVEN Thomas wilde eerst met eigen ogen de opgestane Heer zien, voordat hij ge loofde. De Heer komt zijn ongelovig heid te hulp. Hij verschijnt opnieuw. Hij laat zien dat Hij sterker is dan de dood. Thomas geeft zich gewonnen. Zijn reactie is: „Mijn Heer en mijn God!" Jezus' antwoord luidt: „Omdat gij Mij gezien hebt, hebt gij geloofd? Zalig zij, die niet gezien hebben en toch geloven. Dit woord zegt de Heer tot ons en tot de ongelovigen en kleingelovigen van alle tijden. Iedereen die deze boodschap aanvaardt wordt zalig geprezen d.w.z. wel gefeliciteerd! Het geloof is aller minst vanzelfsprekend. Het geloof is onderhevig aan spanningen, weifelin gen, schommelingen. De wereld, waarin wij leven is een onzinnige wereld. Wie regeert hier eigenlijk: God of de satan? Al het goede verstikt en wordt verwoest door het kwade. Thomas is het type van de moderne mens. Zo zijn wij! Mensen, die gedurig twijfelen, die gedurig zoeken, die gedurig moedeloos zich afwenden. Maar wij komen pas tot het volle geluk, wanneer wij ons evenals Thomas ge wonnen geven, door de knieën gaan, de levende Heer aanbidden, loven, danken en prijzen. Wie gelooft is zalig, d.w.z. gelukkig, omdat hij de Heer gevonden heeft, die hem reeds lang gezocht heeft. De op standing is een groot geheim, een mys terie, een onbegrijpelijk wonder. Maar dit is nu juist het centrum van de bij belse boodschap. Wanneer we dit ge loven, gaan we de gehele werkelijkheid anders beleven. Midden in de duister nis zien we dan licht. De wanhoop wordt omgezet in hoop. De liefde ver drijft de angst voor de toekomst. Het geloof in de opgestane Heer geeft ons houvast, rust en vrede. Wanneer wij geloven in de opstan ding, wordt dit leven bezien in eeuwig- heidslicht. Het eenvoudige leven van leke dag is zeer de moeite waard. Want het is een voorbereiding op de eeuwig heid. Het komt er op aan dit leven, dat ons gegeven is, niet te verachten, maar het te beminnen en er God voor te danken en de aarde trouw te blijven totdat Hij ons roept om het aardse pak je uit te trekken en bekleed te worden met het heerlijke kleed van de onver gankelijkheid. „Niet ais Thomas zie ik op uw wonden neer, maar met hem bclüd ik U als God en Heer. Maak, dat ik steeds vaster U geloven mag, immer op U iiopen en U minnen mag". J. G. B. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER Het komt ons nuttg voor, onze lezers enkele inlichtingen te geven over de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op woens dag, 15 mei a.s. Allereerst kan worden opgemerkt, dat de stembureaus geopend zijn van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur. Deze bureaus zijn op de volgende plaatsen gevestigd: 1. Dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg; 2. Nutskleuterschool aan de Keesom- laan te Den Burg; 3. Gebouw Ned. Roode Kruis aan de Jonkerstraat te Den Burg; 4. Kleuterschool aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp; 5. Ned. Herv. Kapel te Zuid-Eierland; 6. Dorpshuis aan de Herenstraat te Den Hoorn; Kleuterschool aan de Ruijslaan te De Koog; Gebouw voor Chr. Belangen, Oran jestraat, Oosterend; Dorpshuis aan de De Ruyterstraat te Oudeschild; 10. Dorpshuis te De Waal. Op de oproepingskaart is vermeld, in welk stembureau U Uw stem kunt uit brengen. De oproepingen worden in de eerste week van mei verzonden. Kie zers, die op 10 mei a.s. nog geen oproep hebben ontvangen, gelieven zich tot de gemeente-secretarie, afdeling Algemene Zaken, te wenden. Verder kunnen kiezers, die door ziek te of andere redenen niet aan de stem ming kunnen deelnemen, bij volmacht stemmen. De formulieren hiertoe zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Het verzoekschrift moet uiterlijk op 1 mei 1963 ten gemeentehuize worden ingeleverd. Na die datum ontvangen verzoeken kunnen niet meer in behan deling worden genomen. Tenslotte wordt aan elke kiezer de mogelijkheid geboden, te zijner keuze aan de stemming deel te nemen in de gemeente, waar hij in het kiezersregis- ter is opgenomen, dan wel in een an dere door hem aan te wijzen gemeente. Het verzoek hiertoe moet in persoon borden gedaan ter gemeente-secretarie, eveneens uiterlijk op 1 mei 1963. De gemeente-secretarie is graag be reid, U desgewenst nadere inlichtingen te verstrekken. 7. 9. MEVROUW BAKKER ZAL NIEUWE „MARSDIEP" DOPEN De Raad van Commissarissen der N.V. T.E.S.O. liet ons weten dat de officiële tewaterlating van de nieuwe diesel-elektrische veerboot „Marsdiep" zal plaatsvinden op zaterdag 11 mei a.s. des morgens om 10.45 uur. De doopplechtigheid zal worden ver richt door mevrouw N. Bakkcr-Zuide- wind. KONINGINNEFEEST IN DE COCKSDORP De dorpscommissie van De Cocks dorp organiseert dit jaar festiviteiten op 30 april ter viering van de verjaar dag van onze koningin. Het programma ziet er als volgt uit: 's Morgens kinderspelen. De kinderen dienen zich te verzamelen op een be paald punt. In verband met de werk zaamheden aan de riolering wordt dit punt en tijdstip nog nader bekend ge maakt. Daar worden ballonnen uitge reikt, waarna afmars naar het feest terrein (het terrein tussen café Nota en de R K. Kerk), waar de ballonnen worden opgelaten en de diverse kinder spelen worden georganiseerd. 's Middags volksspelen. „Knobbeirit" Gestart wordt met een soort puzzelrit op de fiets. Deelneming open voor jongelui van 8-80 jaar. Wij wekken een ieder op hieraan mee te doen. I Daarna wordt er een touwtrekwed- j strijd georganiseerd. 's Avonds na de Meierblis: Oranjebal in de zaal van het bungalowkamp. I Helpt allen mee aan het welslagen van het feest!! KONINGINNEFEEST IN MIDDEN- EN ZUID-EIERLAND Midden- en Zuid-Eierland gaat ko- ninginnefeest vieren. De organisatie be rust bij de buurtverenigingen van de beide streken en de jeugdvereniging „The Rockets". Op het vliegveld zal zich het volgen de afspelen. Van 10 - 12 uur draait in het restaurant een film. De kinderen betalen hiervoor een klein entree. Vanaf twee uuf 's middags kinder spelen, waarna de volwassenen ook aan bod komen. Zij kunnen deelnemen aan een behendigheidsrit, o a. met brom mers! 's Avonds om half acht begint op het vliegveld de strijd om de man en de vrouw Daarna bal in de zaal van het vliegveldrestaurant. D.E.K. GEEFT UITVOERING (van onze correspondent) Den Hoorn Zaterdagavond geeft het fanfarekorps D.E.K. nogmaals een uitvoering. Het korps, dat dit jaar niet op concours gaat, maar wel flink heeft geoefend, geeft hiervoor in de plaats deze uitvoering. Het belooft een zeer interessante avond te worden. Niet al leen voor de muziekliefhebbers valt te genieten, maar ook de drumband geeft haar medewerking. Verder worden er enkele films gedraaid, o.a. de film, die enkele jaren geleden van ons dorp is gemaakt en nog altijd zeer in trek is. Er wordt deze keer slechts één uit voering gegeven en met bal. In De Cocksdorp is het pleit zo goed als beslecht. Weken lang hebben daar de gevelde iepen langs de straat gelegen ten bewijze dat de fa. C. de Waard haar werk goed heeft uitgevoerd. Enkele dagen geleden is de fa. H. v.d. Bosch uit Vreeland begonnen met het rooien van de bomen in de Wilhelminalaan te Den Burg. Lange tijd zal de Wilhelminalaan geen echte laan meer zijn, want met de aanplant van jonge bomen wordt niet vóór de komende herfst begon nen. Als het karwei in de Wilhelminalaan gereed is, zal worden vervolgd met het rooien van iepen in de Emmalaan, Parkstraat, Burgwal, Schilderend en Wezentuin. Ook cle tuin achter de notariswoning in de Julianastraat zal enkele bomen moeten offeren. Voor dit ingrijpende karwei heeft de Dienst Gemeentewerken opdracht ge geven. Het was de hoogste tijd. Dat de bomen nodig dienen te worden opge ruimd, blijkt wel bij het omkappen. Van de tientallen bomen die worden geveld, zijn er slechts enkele waarvan de ge hele stam nog uit hardhout bestaat. Meestal zijn de stammen van binnen ernstig gerot. Op veilige afstand is een kijkje bij de rooiwerkzaamheden zeer de moeite waard. Vooral de fa. H. v.d. Bosch weet de kolossen in een verba zend korte tijd tegen de grond te krij gen. Dat zij daarbij de stammen precies daar doen belanden waar het 't beste is, vinden we een kunststuk. Niet altijd zijn de gevels van de huizen op veilige afstand. Soms is het op het kantje af en raken de dunste takken nog net de vensters van de huizen Op het moment dat U dit leest is de Wilhelminalaan in een kale straat veranderd. Zestig bo men zijn daar verdwenen. Daarna volgt de Emmalaan, waar vier bomen het leven zullen moeten laten. Wat gaat er met het hout gebeuren De bomen zijn door de gemeente zo als dat heet „op stam verkocht" aan de fa. H. v.d. Bosch. Deze firma is een zg. rondhouthandel. Zij specialiseert zich dus in de in- en verkoop van ongezaagd hout. Alle stammen zullen op vracht wagens worden geladen en naar Oude schild worden vervoerd. Daar zullen ze in het schip worden gebracht en naar de overkant verhuizen. De takken wor den naar het gemeenteterrein, op het industrieterrein, gebracht waar het bruikbare materiaal eruit zal worden gezaagd. Hout met een doorsnee van 3 cm. heeft nog handelswaarde. Deze tak jes kunnen in de houtindustrie worden aangewend, b.v. voor de vervaardiging van spaanderplaat. Pas op de kabels! Enige tijd geleden bleek in De Cocks dorp dat het dienstig is, zich van te voren op de hoogte te stellen van de in de grond aanwezige kabels en leidin gen, voordat wordt overgegaan tot het rooien. Toen werd met het omtrekken van een der exemplaren een elektrici teitskabel omhooggetrokken, die dan ook prompt afknapte. Gedurende de groei hebben de wortels zich met de andere zich in de grond bevindende zaken verweven. Met het oog daarop heeft de fa. De Waard enkele bomen in De Cocksdorp laten staan, omdat een belangrijke kabel er vlak langs loopt. Deze bomen zullen door de fa. v.d. Bosch op een speciale wijze worden ge rooid. Kale boel met voordelen Niet elke huisvrouw hebben wij even bewonderend zien kijken toen een be gin werd gemaakt met het rooien in de Wilhelminalaan. Het is dan ook niet prettig om straks „op de kiekert" te zit ten. Volgens anderen levert de afwezig heid van de bomen juist voordeel op. Vooral de huizen die met de voorgevel naar het zuiden zijn gelegen, werden door de bomen voortdurend in de scha duw gehouden. Daardoor waren deze huizen tamelijk vochtig. In sommige gevallen zo ernstig, dat de gevels er groen van zien. Nu kan de middagzon vrijelijk het steen bestralen en valt de warmte onbelemmerd de vensters bin nen. Tja, elke verandering heeft voor- zowel als nadeel. Laten we maar aan nemen dat het besluit om de oude en verziekte bomen van Den Burg te gaan rooien, niet ondoordacht is geweest! Dit lommerrijke beeld van De Cocksdorp ter hoogte van de school is thans historisch geworden. De tachtig iepen van het dorp z(jn geveld. Enkele bomen van de linkse r(j hebben uitstel van executie gehad. In verband met de ligging van een elektriciteitskabel wordt nog even gewacht met het vellen.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1