Vanavond is het meierblis Gebr. Schoorl hield goedbezochte show van was- en koel apparatuur Tuinier met plezier 76e JAARGANG No. 7755 COURANT DINSDAG 30 APRIL 1963 TEXELSE UOUUCUUl UKBtl y Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 H.M. Koningin Juliana die vandaag haar vierenvijftigste verjaardag viert (Foto J. Hamelberg) WOENSDAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 mei a.s. wordt er geen consultatiebureau voor zuigelingen ge houden. „Hooi, hooi hej je gien strooi? Hcj je gien ouwe manden? Dan zeilen we de Meierblis branden. Hekken en stekken, joten en palen Wat je niet geeft, dat zeilen we halen Boer, wil jü het laten staan? Of we zeilen hekken en stekken an enden slaan" Oorspronkelijk zong de Texelse jeugd dit lied als ze bezig was met het ver zamelen van allerhande rommel voor de Meierblis! De jeugd zingt niet meer, tenminste niet voor de Meierblis. Het gebruik van het Meierblis branden raakt echter niet in onbruik. Integen deel. Nog elk jaar spant de jeugd zich met alle beschikbare kracht in om een zo hoog mogelijke stapel te maken Van de naijver, zoals de vroeger tus sen de bouwers van verschillende Meierblissen bestond, is weinig meer te merken. Eertijds rustte men niet eerder voordat men de in opbouw zijnde meierblis van een bepaalde „tegen partij" voortijdig had ontstoken. In die tijd was het van groot belang dat ge durende de laatste dagen van de maand april een wachtdienst in het leven werd geroepen. De gehele dag en soms tot laat in de avond was het zaak om te voorkomen dat iemand van de andere blis zijn slag zou slaan. Er is wel eens getracht om de jongelui van een dorp te bewegen gezamenlijk één heel grote biis bijeen te laten brengen inplaats van de zeer vele welke ieder jaar weer worden ontstoken. Het is nooit gelukt om die eenheid te verkrijgen. Iedere Meierblis is oorspronkelijk namelijk een prestigeblijk van een bepaalde buurt, buurtschap of dorp. Zelfs de ker kelijke gezindte speelt een rol. Nog heden ten dage wordt duidelijk onder scheid gemaakt tussen b.v. de „Roemse meierblis" aan het „Kruuskerweggetje" en de Protestantse of algemene meier blis aan de andere zijde van Den Burg. In enkele andere dorpen is het ook ongeveer zo. Het materiaal waaruit die tientallen Meierblissen op Texel zijn opgebouwd, is in de loop der jaren veranderd. In vroeger dagen bestond de blis inder daad uit hooi, stro, manden, afgedankt hekwerk, joten en palen (zie boven staand lied). Naarmate de welstand toe nam en de mensen zich meer gebruiks goederen gingen permitteren, steeg ook de hoeveelheid afval, die jaarlijks voor de meierblis beschikbaar kwam. Ver sleten balatum en asfaltpapier waren in trek. Naarmate de mensen meer kranten gingen lezen, belandde er ook meer papier op de blis. De vele kranten bevorderen niet altijd de brandbaar heid van het geheel want de opeenge pakte papiermassa's blijven bij gebrek aan zuurstof nog weken lang roken. Neen, dan zijn oude autobanden ideaal! Evenredig met de toename van het ge motoriseerd verkeer, stijgt de hoeveel- UITVOERING KOGER ZANGVERENIGING „ADVENDO" Zaterdagavond j.l. gaf de Koger zangvereniging „Advendo" onder lei ding van haar dirigent, de heer Visser, een concert in de keurig gerestaureerde zaal van „De Toekomst". Het koor, dat het laatste jaar nogal veel leden verloor (televisie) weerde zich, ondanks dit euvel, dapper. Er werd goed en enthousiast gezongen, vooral de 4 eerste nummers van het programma waren mooi van klank en goed afgewerkt. Het Jubilate Deo van Orlondo di Lasso, waarbij alle partijen zich mooi aansloten en tot het grote slot een groots klankbeeld gaven. Hulde! Voor de sopranen een avond van lof, omdat ze door ziekte 2 "beste krachten moesten missen en zich er toch dapper door heen sloegen. Hopelijk zullen deze krachten weer hersteld zijn als het koor eerstdaags naar het concours trekt. In het lichte genre liederen waren wel eens zwakke plekjes, technisch moeilijke opgaven vaak, die door veel studie vermeden kunnen worden. Ver der veel waarderingk voor de wijze waarop „de bruidsvaart in Hardanger" werd gezongen. Evenzo „Tarantello", wat stemvaardigheid en lippengymna- stiek vroeg. Het lied van Stolz „Auf der Heide blüh'n die letzten Rosen" kon wat romantischer aangevoeld worden. De verzuchting over die voorbijgegane „Jugendzeit" mag zeker als heimwee klinken, dus meer schakering. Als slot „De scheresliep". Dat sloeg in en wel om de mooie begeleiding van de mannenstemmen, die het wiel lieten draaien en brommen. Het koor was zo gelukkig een bas en tenor als gast te mogen hebben, waarvoor het koor zeer dankbaar was, zoals aan het einde bleek. Mevr. Ada Laan-Boogaard was de vaardige begeleidster van verschillende nummers en hoorde aan het slot van de avond hoe ze gewaardeerd werd. Als goede aanvulling van dit concert gaf de heer Willem van Capelle, bij een ieder wel bekend van zijn vele jaren werken bij de VARA-studio, enige zeer heid banden die aan de vlammen ten prooi valt. En rubber rookt zo fantas tisch! Om maar niet te spreken van verlopen olie Toch is het Meierblis branden geen typisch Texels folkloreverschijnsel. Het branden van Meivuren is een oud ge bruik, dat ook elders in ons land en zelfs tot ver over de grenzen bekend is. Wèl is het een typisch Germaans ver schijnsel. Oorspronkelijk was het een blijk van vreugde om de weerke rende lente. In het boek „Texel" van J. A. v.d. Vlis, lezen we dat de overheid ruim een eeuw geleden heeft getracht een stokje te steken voor de „baldadigheid" van het Meierblisbranden. Die overheid was toen in het algemeen geen voor stander van folkloristische gebruiken, want zij trachtte ook de Sinterklaas viering te beletten. Enfin, het verbod heeft niets uitgehaald. Tot verdriet mis schien van de vele moeders die de avond van heden met angst in het hart tegemoet zien. Als de zonen (en soms ook de dochters) laat terugkomen van het feest en ze tot het echte gilde der Meierblisstokers behoren, ja dan staat bij voorbaat vast dat ze schor zullen zijn van het uitgeschreeuwde plezier en zwart en stinkend van de rook De jeugd wensen wij vanavond veel plezier, de ouders sterkte! Dc jeugd in actie bij de bouw van de blis 12 DIPLOMA'S UITGEREIKT AAN AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL Aan de Avondnijverheidsschool te Den Burg, directeur W. B. Boersma, Eierland, behaalden 12 leerlingen het diploma, t.w. K. J. v.d. Kooij, Oosterend; P. J. Com mandeur, Den Hoorn; G. C. M. Graaf, Den Burg; J. P. Beers, Den Burg; W. J. J. Bügel, De Koog; J M. Boom, Den Burg; C. Koopman, Oosterend; A. Maat, Den Burg; M. de Waard, De Cocksdorp; H. G. Witte, Den Burg; F. Boon, Oosterend; B. R, Boersma, Eierland. ONGEVAL OP DE PONTWEG Motor verleende geen voorrang Donderdagmiddag heeft op de Pont- weg, dicht bij de haven 't Horntje een ongeluk plaats gehad. Toen de 26-jarige heer D. F. Schilling uit Den Hoorn op zijn motor de Pontweg opreed, be merkte hij te laat de naderende Taunus personenwagen van de heer W. Boon uit Den Helder, die uiteraard voorrang had. De auto raakte de motor aan de rechterzijde. De heer Schilling werd van het voertuig geslingerd evenals zijn vader, die op de duo zat. Beiden braken een been. Dat de gevolgen van dit on geval niet veel ernstiger waren, is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat de chauffeur van de Taunus uit alle macht remde. Omdat op dat ogen blik geen enkele arts op Texel bereik baar bleek, zijn beide heren met de terstond gealarmeerde ziekenauto naar de boot gebracht. Intussen zijn de on fortuinlijke motorrijders in „Parkzicht" behandeld en zijn zaterdag op het eiland teruggekeerd. De schade aan de beide betrokken voertuigen viel mee. De politie maakte proces-verbaal op. REIZENDE BIBLIOTHEEK OOSTEREND Vrijdag a.s. zal de laatste avond zijn voor de reizende bibliotheek, zodat zij, die nog boeken van deze bibliotheek in bezit hebben worden verzocht deze vrijdag op de gebruikelijke plaats in te leveren. gewaardeerde voordrachten. Hij wist te ontroeren door zijn „Moeder legende" en na de pauze gaf hij ernst en luim in een drietal schetsen o.a. een gesprek uit „Schakels" van Herman Heijermans tussen de 2 broers Hein en Pancras Duif. Hij gaf deze beide mannen zeer duidelijk en liet ons dikwijls lachen om de bijzonder goede typering. Evenzo om de beide oude mensen, die elkaar ontmoeten in ,*het huis" voor oude mensen. Zeer menselijk is het einde en stil droef. Al met al een zeer mooie avond en we wensen het koor met zijn dirigent veel succes op 9 juni a.s. als zij ten strijde trekken. Een gezellig bal hield velen nog uren bijeen. Enkele producten van „Texelse koelkastenindustrie" Donderdag, vrijdag en zaterdag j.l. werd door de fa. Gebr. Schoorl een show gehouden van wasautomaten, koel- en vrieskasten en andere nuttige artikelen, welke deze firma aan de man pleegt te brengen. De heren Schoorl hebben zich in een talrijk bezoek kun nen verheugen. En wat nog belangrijker is: De meeste kijkers bleken ook moge lijke kopers te zijn! Aan de show was een attractie verbonden, die voor de or ganisatoren tevens een verzekering voor een voortgezet contact met de klant in- heild. Iedere bezoeker nl. kon een vuile badhanddoe) meebrengen en deze in één der machines laten wassen. Dat ge beurde niet direct, maar wel ontving de betreffende persoon een gloednieuwe badhanddoek cadeau. Als over enkele dagen de gewassen doek wordt terug gegeven kan nog even over de aankoop van een apparaat worden nagepraat Op de show maakten wij kennis met een stukje Texelse industrie van het zuiverste water. In de zaal prijkte na melijk een 1500 liter koelkast. Omdat we tevergeefs naar een merk zochten, informeerden we naar de herkomst Ons werd verteld dat deze waarlijk supe rieure kast van Texelse orgine is. Zij werd namelijk gemaakt door de fa. J. Bakker. Het „hart" van het apparaat, het koelsysteem, werd aangebracht door de fa. Gebr. Schoorl. Ook de fa. J. Drijver legt zich mede toe op de ver vaardiging van koelapparatuur. Van deze firma zagen we een zg. gekoelde werkbank, eveneens 1500 liter inhoud. Deze grote zaken zijn natuurlijk niet bedoeld voor de gemiddelde Texelse keuken, maar bij uitstek geschikt voor hotelbedrijven. Sedert enkele jaren worden deze producten reeds gemeen schappelijk vervaardigd. Wellicht zal het in de toekomst mogelijk blijken deze uitstekend geconstrueerde produc ten ook buiten Texel aan de man te brengen. Nu reeds heeft menig bedrijf op het eiland zo'n product van „eigen" makelij in gebruik. Ruime sortering De gemiddelde bezoeker interesseerde zich echter meer voor de reeks koel- en vrieskasten voor huishoudelijk gebruik. Inhoud vanaf 100 liter. Het bekende merk General Electric biedt diverse modellen. Een tiental automatische wasmachi nes werd getoond. In prijzen variërend van 995,— tot 2000,—. Bij het appa raat van ƒ995,moeten verschillende eenvoudige handelingen nog zelf wor den verricht. Bij het duurste model heeft men er geen omkijken naar. Veel al wordt de vrees geuit dat deze vol automatische apparaten zeer kwetsbaar zouden zijn. Niets is minder waar. Het lijkt of deze zeer ingewikkelde con structies eerst in de handel zijn ge bracht nadat de kinderziekten waren overwonnen. Voor de apparaten, die het wasgoed niet zelf drogen kan een droogmachine worden geleverd. In kor te tijd kan men enkele kilo's wasgoed naar verkiezing strijk- of geheel droog maken. Twee kWh elektriciteit zijn no dig voor ca. 4 kg. wasgoed. Uiteraard was ruime iplaats inge ruimd voor een serie „huis-, tuin- en keuken"koelkastjes en wasmachines en centrifuges van het „klassieke" type. De fa. Gebr. Schoorl heeft met haar show een uitstekende indruk gegeven van haar assortiment. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 25 mei 1963 Werkdagen Van Texel: 5.50 8 00 10.30 13.30 15.30 17.30 19.30 v. Den Helder: 6.40 9.30 11.30 14.30 16.30 18.30 20.30 Zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel; 8.00 1000 12.00 16 30 18.30 v. Den Helder: 9.00 11.10 12.50 17.30 19.30 VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST DINGEN, DIE UW AANDACHT VRAGEN Twee stikstofproefvelden Evenals vorig jaar zijn ook nu weer 2 proefvelden aangelegd, waar op het resultaat van het tijdstip van strooien en de hoeveelheid stikstof per ha. wordt gedemonstreerd. De proefvelden liggen op de bedrijven van J. Bakker Jzn., de Hemmer, en C. Vlaming Czn., „Utopia", 't Noorden. Het tijdstip, waarop de eerste stikstof kon worden gegeven lag dit jaar vrij laat en daardoor is ook de periode tus sen de eerste en tweede gift betrekke lijk kort. Het ziet er dan ook naar uit, dat de verschillen tussen de tijd van strooien dit jaar niet groot zullen zijn. Anders ligt het met de grootte van de gift. Op het moment is al weer zeer duidelijk te zien, dat in dit opzicht enorme verschillen naar voren zullen komen. De stikstofbemesting op dit proefveld varieert ook dit jaar tussen geen stikstof en 120 kg. zuivere stikstof per ha. De tussengiften zijn 30 kg., 60 kg. en 90 kg. stikstof per bunder. Er zijn veldjes, die bij de eerste gift alle stikstof hebben gehad Daarnaast zijn er objecten met alle stikstof laat en verder een aantal veldjes met gedeelte lijk vroeg en deels laat gegeven stikstof. Vooral het proefveld _bij de heer Bakker is op het moment het bekijken waard. U kunt daar nl. zien, dat met een vroege en royale stikstofgift op dit moment een weide voor de koeien klaar kan zijn, terwijl op de zgn. nul veldjes en die met 30 kg. zuivere stikstof nog geen „schapengras" aanwezig is. Wij achten het van belang, dat zoveel j mogelijk veehouders dit proefveld zien I en denken daarbij in verband met 'de 1 ligging van het proefveld speciaal aan de veehouders uit de omgeving van Den Hoorn. Vrijdagmiddag a.s. tussen twee uur en drie uur zijn enkele men sen van de landbouwvoorlichting op het proefveld aanwezig om toelichting te geven. Wij hopen, dat velen hiervan gebruik zullen maken. Zie ook de adv. C. v. Gr. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Bocrenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. TEXELSE KOTTER VISTE LIJK OP De kotter TX 12 van de heren S. Dogger en S. v.d. Slikke heeft donder dagochtend om ongeveer vijf uur het lijk opgehaald van een naar schatting 50-jarige man. De lugubere vondst werd in het net ontdekt, toen de kot ter ongeveer 1 mijl noord-westelijk van het lichtschip Texel koerste. De vis sers hebben het lijk overgedragen aan de Helderse politie. Omtrent de indentiteit van de gevon dene is nog niets bekend. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat het een opvarende is geweest van de Zweedse „Thuntank VII" of van de „Nautilus" die op 16 december verging. REDDINGBOOT JOAN HODSHON KRIJGT DOKBEURT De reddingboot Joan Hodshon is vrij dag j.l. naar Amsterdam gebracht om daar een uitgebreide onderhouds- en revisiebeurt te ondergaan. De werk zaamheden aan het schip zullen enkele maanden in beslag nemen. Zaterdag avond is daarom een plaatsvervanger in gebruik genomen, de „Baron van Kat- tendijke". Deze staat thans in het bo tenhuis nabij de vuurtoren opgesteld. VERGADERING A.R. KIESVERENIGINGEN OOSTEREND EN DEN BURG Op vrijdag 3 mei a.s. houden de A.-R. kiesverenigingen van Den Burg en Oosterend een vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen te Ooster end. Mr. v.d. Sluijs, secretaris van de Anti-Revolutionaire Partij zal daar het woord voeren. Na afloop zal gelegen heid zijn tot het stellen van vragen EINDLES LANDBOUWSCHOOL Op woensdag, 24 april vond in de landbouwschool de eindles plaats. Na een woord van welkom door het hoofd der school, de heer C. P. Laan, werden de leerlingen nog eens voor de laatste maal ondervraagd door de leerkrachten der school. Hierna reikte wethouder C. H. Roe per met een toepasselijk woord de di ploma's uit. Vervolgens wekte de voorzitter van het schoolbestuur op door te gaan met de studie door het volgen van cursussen op middelbare landbouwscholen. De heer Jb. Zuidewind hoopte dat alle pas geslaagden zich zouden aansluiten bij de vereniging van oudleerlingen van de landbouwschool Namens de leerlingen dankte Reijer Keijser voor het genoten onderwijs. Het hoofd der school dankte alle sprekers, wekte de pas geslaagden op, vooral door te gaan met de studie en te zorgen dat iedereen, waar ook ter wereld respekt zou hebben voor hun werk. Na een korte pauze met thee werden kleurenfilms over Nieuw-Zeeland en Ierland gedraaid. De geslaagden waren: Jan Boerhorst, De Kamp; Egbert Dok ter, Nieuw-Leven; Reijer Keijser, Ruitersplaats; Sieb Keijser, De Westen; Theo Kikkert, Oosterend; Kees de Rid der, Het Noorden; Henk Rikkenberg, De Waal; Hans Schraag, Oudeschild; Joost Smit, Sonja, en Kees de Wijn, Den Burg (no. 1, gemiddeld 8,4). Lichtlopende grasmachines van bekende merken zoals „Brill" en „Sico" vanaf 45, BAKKERS IJZERHANDEL N.V.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1