.c Gymver. Oosterend vierde 10-jarig bestaan Herfis op Je 'IIP Hope Veluwe In lOOO+l gevallen helpt PUROL Onrustige Zenuwen? TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 MEI 1963 Gymvereniging Oosterend heeft zaterdag j.l. haar 10-jarig bestaan her dacht met twee uitvoeringen, die een succes genoemd kunnen worden en waar zowel bestuur als leden met grote voldoening op terug kunnen zien. De middaguitvoering was een spe ciale jeugduitvoering. Onder leiding van de heer en mevr. Koorn en mej. Rina v.d. Vis heeft de jeugd haar kun nen getoond op de lange mat, even- wichtsbalk, paard en brug. Men had hiervoor 5 groepen gevormd, die om beurten op een ongedwongen wijze hun kunnen toonden. Speciaal vermeld de leuke opgave om stadsbeelden uit te drukken aan de hand van een verhaal van mevr. Koorn, die ook tot slot een bruidspaar ten tonele bracht. Ineke Medema en Koos Bremer vormden een leuk paar, terwijl M. Bremer en A. v.d. Vis, Japie v.d. Vis en Paula Trap als de respectievelijke vaders en moeders fungeerden. Ook de getuigen in de vorm van Greetje Vlaming en P. v.d. Vis ontbraken niet in dit tafereel, dat een zeer leuk slot aan deze jeugduit voering gaf. Voor de muzikale omlijs ting zorgden de gezusters Vonk met accordeon en gitaar en Henny Trap met gitaar. De volle zaal en het vele malen opklinkende applaus bewezen dat deze jeugduitvoering volledig ge waardeerd werd. De avondvoorstelling, als gymrevue gelanceerd, heeft de verwachting be slist overtroffen. Er was een overwel digend programma, dat met een behoor lijke snelheid werd gebracht op een sterk afwisselende wij zes waarbij de gymdemonstraties en schetsen, mu ziek en dans van te voren door een meisje op een bord aan de aanwezigen kenbaar werd gemaakt. Precies 8 uur werd deze avond met de vlaggegroet geopend, waarna voor zitter, de heer G. de Jong, de aanwezi gen begroet In het bijzonder de heer De Vries, recreatieconsulent van Texel, en vertegenwoordigers van Den Burg, De Cocksdorp en Oosterend. Het voorstellen der medewerkers aan deze gymrevue wordt op een aardige wijze door de voorzitter verzorgd. Er was een TV-toestel opgesteld en tele fonisch werd met de omroepster con tact gezocht. Daar de technici naar Oosterend op Terschelling in plaats van Texel waren getogen, werd een directe uitzending onmogelijk, maar Oosterend heeft een goede dokter, die op alle lichamelijke kwalen wel iets weet. In dit geval heeft hij een speciale lamp, die, op dt Gym gericht, de TV-omroep- ster in staat stelde, deze bijzondere avond te zien. Door de meisjes werden lange mat, evenwichtsbalk en brug gedemon streerd. Door de afdeling dames brug, ongelijke brug en evenwichtsbalk^ Rina v.d. Vis en Marianne Bakker zorg den voor een individuele vrije oefening. De schetsjes werden gebracht door mevr. C. Ellen-Mosk, mevr. Brans-van Egmond, mevr. Kalis-van Liere, mevr. Daalder-Bai^horst, mevr. Koorn en de (heer G. de Jong. Voor de muzikale omlijsting tussen de onderhavige num mers zorgden de dames T. en A. Vonk, accordeon, en Duwke Vonk, Hennie Trap, Alie v.d. Brink, Marijke Vlaming, Corina Eelman, Tineke Vlaming, zang met gitaar en Hetty Bakker, gitaarsolo. De Postkoets werd in een dans in oude klederdracht, leuk gebracht. Door vier heren werd de trappelzak- boogie gebracht, waarom hartelijk werd gelachen. Door vier dames en heren werden verschillende standen gebracht, die het ook altijd aardig doen. De verschillende demonstraties wer den kort gehouden en op een goede, vlotte manier gebracht onder leiding van de heer A. Keizer en D. Koorn. In de pauze werd ten behoeve van verenigingstrainingspakken een ver loting gehouden. Al met al een groot en uitgebreid programma, dat vlot werd gebracht met een slotfase gelijk aan het begin van deze avond. Namens Gymvereniging Texel bracht de heer C Mets gelukwensen over. Hierbij memoreerde hij, dat de eerste 10 jaar het moeilijkst zijn, maar deze vereniging rust op een goede grondslag, waarbij oude zowel als nieuwe leden veel voor de vereniging over hebben. De heer Mets wil geen andere vereniging afbreken, maar Oosterend toch wel spe ciaal een pluim op de hoed steken, want zij heeft immers met beperkte midde len en in het bijzonder met een slechte lokaliteit moeten werken. Ook deze ju bilerende vereniging wenst hij in de toekomst een betere accommodatie toe LIDMAATSCHAP WITTE KRUIS TEXEL Leden van het Algemeen Ziekenfonds „Texel", welke tevens lid zijn van het „Aanvullingsfonds", zijn daardoor automatisch lid van het Witte Kruis Texel. De door hun te betalen contri butie wordt door het Algemeen Zieken fonds rechtstreeks met het Witte Kruis verrekend. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) met een goede samenwerking voor nog vele jaren. Namens voetbalvereniging Oosterend brengt de heer G. Kuyper gelukwensen over, die vergezeld gaan van een enve loppe met inhoud. Ook de heer Kuyper betreurt het dat de gymvereniging geen goede accommodatie bezit, maar ook de voetbalvereniging kampt met dit ge brek. Hopelijk, zo zegt de heer Kuyper, zal onze recreatieleider, de heer De Vries, die hier ook de grote noodzaak van inziet, voor ons een goede voor spraak zijn bij de desbetreffende in stanties. Spreker meende zeer zeker op een volle medewerking om dit doel te bereiken. Voorzitter G. de Jong dankte beide sprekers voor de gelukwensen. Hem restte nog de verschillende mensen te danken voor de hulp welke zij zijn ge weest voor de gymvereniging. In de bloemetjes werden gezet mevr. Koorn en Ria v.d. Vis, die zolang er geen gymleraar is, de jeugdgym hebben ver zorgd, waarbij zij ook de jeugduitvoe ring voor hun rekening hebben geno men; mevr. C. Ellen-Mosk voor haar medewerking op het toneel; de heer Jn. Daalder, die zo'n groot aandeel in de papieractie heeft, werd bij dit jubi leum verrast met een ruime sorterings doos sigaren. De heer Koorn, die als leider van de afdeling jongens al 10 jaar present is, werd ook verrast met, vanwege zijn hobby, een bankschroef. De heer A. Keizer vierde dit jubileum ook 'mee, want hij kreeg een boekenbon aangeboden. Tot slot was het de pen- ningmeesteresse, mevr. Rentenaar, welke door de voorzitter naar voren werd gehaald. De stuwende kracht in de papieractie. Wie heeft haar niet ge zien met hele vrachten papier in de auto. Zij werd in de bloemen gezet, welke vergezeld gingen van een enve loppe met inhoud door de leden samen gebracht voor de aankoop van foto materiaal, als bewijs van grote erken telijkheid voor haar vele werk. De voorzitter besluit deze glansrijke avond met de wens, dat ook in de toekomst de gymvereniging een grote belangstelling mag blijven behouden, hetgeen deze jubilerende vereniging ook ten volle waard is als men ziet wat met beperkte middelen in 10 jaar is bereikt. PUPILLENCOMPETITIE Het is mogelijk dat onze competitie in de knel komt met de schoolwed- strijden. Zo ja, dan zullen we de reste rende wedstrijden daarna spelen. Zaterdagmiddag wordt een belang rijke wedstrijd gespeeld, n.l. Texel a- SVC, aanvang 3 uur. Beide elftallen zijn nog ongeslagen, wonnen alle wed strijden op één na, n.l. die tegen elkaar, die puntloos eindigde. S.V.O.-NIEUWS Zondag kwam het eerste met een 32 overwinning bij Helder vandaan. Piet en Driekus '(2x) wisten het net te vinden. A.s. zondag bij leider SRC op bezoek. Probeer de punten weer mee te bren gen, het gaat de laatste tijd prima. Het tweede wist het thuis tegen De Koog niet te klaren. Dat de eindstand 21 voor De Koog werd, was nog niet slecht. De adspiranten wonnen met 30 van SVC. Jan en Jaap waren hier goed op dreef. Probeer de derde plaats te houden. Ook de welpen hebben niet slecht gespeeld. SVC won hier gelukkig met 21. Jullie hebt goed je best gedaan, jongens. A.s. weekend: adsp. thuis tegen Tex. Boys b, 4 uur; welpen thuis tegen Tex. Boys b, 3 uur. SVO 1 uit naar SRC 2; SVO 2 thuis tegen Watervogels 4. G.D.S.-NIEUWS In de gymnastiekzaal van de Jac. P. Thijsseschool werden zaterdag j.l. de wedstrijden GDS-HCSC 2 en GDS- RHBS gespeeld. In de eerste set tegen de HCSC-da- mes werd er van GDS-zijde goed ge speeld. Het samenspel was prima en keiharde smashes brachten GDS een grote voorsprong. Deze werd gehand haafd en mede door de weinige weer stand, die de HCSC-dames boden won GDS verdiend met 152. In de tweede set werd GDS eerst teruggedrongen. HCSC speelde nu beter en in een om mezien keek GDS tegen een kleine achterstand aan. Echter door goed ser veren werd de achterstand in een ruime 158 voorsprong omgezet. De wedstrijd tegen het gevreesde RHBS bleek toch nog wel mee te val- len.Gezien de set-standen was RHBS lang niet zo sterk als was verwacht. In een technisch matige eerste set sloeg GDS de RHBS-dames met 154 van het veld. Ook de laatste set leverde GDS weinig moeilijkheden op. Deze werd met 155 gewonnen. Maandag 29 april brachten we een bezoek aan Lyceum uit Den Helder. Lyceum was de enige ploeg, die GDS nog van het kampioenschap zou kunnen afhouden. Lyceum toonde zich wat techniek betreft de meerdere van GDS. De bal werd steeds keurig opgevangen, maar door de slechte afwerking lieten de tegenstanders hun kansen voorbij gaan. Zo wonnen we ietwat geflatteerd met 158. De tweede set was bijzon der spannend. Door misverstanden en slechte techniek stond GDS in een ommezien met 113 achter. Door goed serveren konden we deze achterstand omzetten in een gelijke stand van 13 13. Hierna werd het nog 1515 en na veel spannende momenten wonnen we tenslotte toch nog met 1715. DORPSHUIS 'T SKILTJE HIELD JAARVERGADERING Maandagavond werd voor de eerste maal de jaarvergadering gehouden van de Stichting Dorpshuis ,,'t Skiltje" te Oudeschild. Een dorsphuis, dat in een behoefte voorziet, dit bleek al uit het openingswoord van de voorzitter, de heer J. D. Koning, die onder andere de recreatieleider, de heer J. M. de Vries, kon welkom heten. En de mogelijkhe den van het dorpshuis voor Oudeschild zullen in de toekomst nog groter wor den, want een plan tot verbouw en uitbreiding is in een vergevorderd sta dium. In dit verband bracht de voor zitter dank aan de heren Van Wilsum en Oskam van de gemeente Texel voor het vele werk dat door hen is gedaan. Ook de familie Schaap dankte hij voor het keurig beheer. Het verslag van de secretaris, de heer F. Zegel, gaf een indruk van de vele verenigingen en instellingen, die in ,,'t Skiltje" een onderdak vinden. Bejaar- densoos en klaverjasclub zijn vaste gasten, terwijl het gebouw verder ge bruikt wordt voor repetities, uitvoerin gen, vergaderingen en bijeenkomsten van velerlei aard.. Uit het verslag van de penningmees teres, mej. T. Blom, bleek, dat met een batig saldo gewerkt kan worden. In de eerste jaren van het bestaan van het dorpshuis, werden o.a. een piano en, met hulp van de bejaardensoos, een biljart aangeschaft. Volgend punt op de agenda was de verkiezing van drie nieuwe bestuurs leden. Na deze verkiezing bestaat het bestuur nu uit de heren H. Bekker en Jb. Bakker als vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke groepering, ter wijl dit zijn voor de Nederlands-Her vormden de heren W. Vlas en G. Stolk, voor de Doopsgezinden mevrouw C. A. Haker en de heer F. Zegel en voor de buiten-kerkelijke groep mej. T. Blom en de heren J. D. Koning en J. Bar- horst. Aan de aftredende bestuursleden, de heren J. L. Koopman en H. Boom, werd dank gebracht voor het werk, dat door hen is gedaan. De werving van aangeslotehen ver loopt naar wens. Er zijn er nu een kleine 200, die elk ten minste ƒ1,per jaar bijdragen, terwijl geen maximum- bijdrage is gesteld. De voorzitter wees er nog eens op, dat het hier een jaarlijks terugkerende bijdrage betreft; in het begin is dit wel eens verkeerd begrepen. Een ieder zal echter begrijpen, dat deze aangeslote nen-bijdragen zeer belangrijk zijn om tot een sluitende exploitatie te komen. Bij de rondvraag informeert de heer De Vries of het mogelijk is, dat ge bruik gemaakt wordt van het dorpshuis als repetitieruimte voor clubs op mu ziekgebied of anderszins. De voorzitter antwoort hierop, dat deze natuurlijk welkom zullen zijn. Een verzoek is binnengekomen van de bejaardensoos of het mogelijk is, de huur voor deze vereniging omlaag te brengen. De moeilijkheid bij de soos is, dat de laatste tijd wat leden zijn afge vallen, terwijl er nog geen nieuwe voor in de plaats kwamen. De voorzitter wekt dan ook iedere Oudeschilder boven 60 jaar op, tot deze gezellige soos toe te treden. In zijn slotwoord dankt de voorzitter de aanwezigen voor hun belangstelling. Wanneer met de verbouw van ons dorpshuis kan worden begonnen, hoop ik op veler medewerking voor dit Oude schilder belang, aldus besluit hij deze eerste jaarvergadering. S.V. TEXEL Programma voor zondag: Schagen-Hollandia T., ZAP-Helder; Texel-BKC; Vios-Con Zelo; LSVV- Flevo; ZAP 5-Texel 2. Adspiranten geen wedstrijden. Zondag tegen BKC zal Texel weer een moeilijke wedstrijd gaan spelen. Met B. is het een spannend duel ge weest. Maar de positie van Texel is toch wel zo, dat we nu eens onszelf moeten wakker schudden. We hebben capaciteiten voldoende en toch verlie zen. Het is haast niet te geloven. Maar de tanden op elkaar en met vaste over tuiging aan de slag onder het motto: „het moet". Van Texel 2 rekenen we op de beide punten. Dat zal ook nu wel weer kun nen. Aanpakken allemaal. Succes dan maar weer! FEUILLETON door Henk van Heeswijk VOORWOORD VAN DE SCHRIJVER Ons nationaal park „De Hoge Velu we", tussen Otterloo, Hoenderloo, Oud- Reemst en Schaarsbergen, dat zo'n grote rol speelt in dit feuilleton, is bij vele lezers misschien alleen bekend van horen zeggen of lezen. Deze Nederlandse „Kruger Wildtuin" in het klein, bevat uiteraard minder ge vaarlijk „wild" dan in het Zuidafri- kaanse nationaal park. Maar de her ten, wilde zwijnen, moufflons en andere bos- en heidedieren, die hier rustig kunnen verblijven en die men soms wel eens een weg ziet oversteken, als men het park kriskras doorrijdt, vor men de trots van de stichting: een blij vend monument, waar natuur en kunst verenigd zijn. Wij zullen geen beschrijving geven van dit natuurreservaat. Wel hopen wij, dat men misschien na het lezen van dit feuilleton er nieuwsgierig naar wordt. Een bezoek zal nimmer teleur stellend zijn. In ons feuilleton komt alleen het be kende restaurant „De Koperen Kop" regelmatig voor. Daar omheen draait het grootste deel van dit verhaal. In de tweede plaats komt het be kende rijksmuseum Kröller-Müller. Verder speelt het verhaal zich nage noeg geheel af in de gemeente Ede, te weten het dorp Ede zelf in mindere mate, en de buurtschap (of het dorp, zo u wilt) Otterlo voornamelijk. Om het verhaal zo „echt" mogelijk te doen lijken, hebben wij ons bediend van de namen van bestaande straten en wegen. De burgemeester Bootlaan is geen verzinsel, evenmin de Pothoven- laan. Voorts eveneens terwille van de realiteit hebben wij ons bediend van de in deze streek veel voorkomende namen: Van Essen, Davelaar, Welse- naar. De Wels was in vroegere tijden een klein heidemeertje in het Oud- Reemster Zand, dicht bij de tegenwoor dige Kompagnieberg. Essen is een buurtschap nabij Kootwijkerbroek in de gemeente Barneveld en over de naam „Davelaar" zijn de geleerden het niet eens, maar vast staat, dat er vroe ger in het Pampelse Zand een boerde rijtje heeft gestaan, dat de Tafel of Dafel heeft geheten, zo genoemd, omdat het op een hoogte stond. De boer heette, zoals gebruik was in die tijd, de Dafe- laar. Waarschijnlijk is zo in de Napo leontische tijd deze naam geregistreerd. De twee schilderijen en het beeldje, welke in dit verhaal voorkomen, kunt u in het museum aantreffen. Onnodig te zeggen, dat ze nimmer ontvreemd zijn geweest. En mocht u nog eens een bezoek wil len brengen aan het voortreffelijke restaurant „De Koperen Kop", gaat u dan beslist geen vergelijkingen maken tussen Jopie en Stien met de thans daar werkende diensters, want het hele ver haal is van het eerste woord tot het laatste louter fantasie. Iedere vergelij king of gevolgtrekking is zinloos. Alleen hopen wij, dat u het met net zoveel genoegen zult lezen, als wij het in de zomer en het najaar van 1962 hebben geschreven. HOOFDSTUK 1. Het bedje is gespreid Karei Welsenaar scheurde een af schrift van de zo juist genoteerde order uit zijn boek en overhandigde dat aan de man tegenover hem. Meteen klapte hij het boekje dicht en stak het non chalant in zijn zijzak. „Zo, meneer De Vries, u krijgt van ons 25 000 schriften, vier en een half veis, tegen de uitzonderlijke prijs van acht vijfentwintig de honderd, met be drukt etiket. Levertijd tien weken. Maar ik garandeer u, dat u ze binnen de twee maanden in huis hebt". De ander lachte en trok aan zijn si gaar. „Ik moet het nog zien. meneer Welsenaar, ik moet het eerst nog zien. Zo'n order noteren is een koud kunstje, maar uitvoeren. Uw firma zal gek zijn om tegen die prijs te leveren". De vertegenwoordiger kneep één oog dicht. „Gek is m'n baas helemaal niet, meneer De Vries, maar een goed zaken man. U krijgt prima kwaliteit papier, uw naam en adres op het etiket en een moderne, fleurige omslag. En dat alles voor acht en een kwart cent. Wie levert u dat? In Nederland uitsluitend de firma Ganzevoort. Grote orders uit voeren binnen de overeengekomen le vertijd, meneer, dat is onze eerste spe cialiteit. En kwaliteit is onze volgende specialiteit. Hebt u ooit klachten over ons gehad?" De man in de fauteuil schudde zijn hoofd. „Nee, integendeel. Wat ik tot nu toe van jullie gehad heb, was van behoorlijke kwaliteit tegen redelijke prijzen. Vandaar ook, dat ik het nu eens waag een flinke order op te geven. Maar ik ben zakenman, meneer Welse naar, en dus altijd een tikkeltje voor zichtig met zoiets. Apropos, ik krijg natuurlijk een schriftelijke bevestiging" De jongeman knikte nadrukkelijk. „Vanzelfsprekend, meneer. Dat wordt evenwel volgende week dinsdag. Mor gen is het zaterdag en dan blijft het kantoor gesloten". De winkelier stond op. „Nou, we wachten wel af". Hij stak een hand uit. „Excuseer me, het is vrijdag, dus dan is het altijd wat drukker dan gewoon lijk. Het beste en goede zaken. Je komt er wel uit?" „Zeker. Dank u voor de order en eveneens goede zaken. Tot ziens, me neer De Vries". Even later reed een kleine auto het stadje uit en op de buitenweg diepte de man achter het stuur een sigaret uit zijn zak, die hij rijdende voort aanstak. Zo, dat was weer een beste week. Alles bij elkaar een dikke zestigduizend schriften, plus de andere bestellingen. Meneer Ganzevoort kon tevreden zijn en hij zelf ook. Aan extra provisie zat er deze week zeker wel een paar hon derdjes aan. Dat was mooi meegeno men. Op de brede rijksweg trapte hij het gaspedaal dieper in en even keek hij op het klokje in het dashboard: zo? Al bijna vijf uur? Nu ja, hij had een paar uurtjes moeten bomen, voor hij deze order los had, maar dat was dan ook wel de moeite waard. Tja, dat was een mooie afsluiting van deze week. Bij elkaar had hij maar weer een schep orders losgekregen. Als het hoogconjunctuur is, moet je ervan profiteren en werk dan maar enkele uurtjes langer in de week. Dan kunnen we net als wijlen Jozel wat gaan op sparen voor de magere jaren, die ook wel eens een keer zullen komen. In die vier jaren, dat [hij nu bij de firma Ganzevoort werkte, was hij toch maar aardig vooruitgeboerd. Een eigen wa gentje was er uit voortgekomen en een slordige duit op de Bank. Behoorlijke kleren en geen zorgen. Het enige na deel van al dat geld verdienen was, dat de fiscus ging meeeten uit de volle ruif, steeds meer. Eigenlijk was een mens mesjokke, om zich zo uit te sloven, want hoe meer je verdiende, des te meer je naar de belastingen kon brengen. Dat was een van de nadelen, als je vrijgezel was. Daarover had hij zich ook al eens beklaagd bij de baas, maar die had la- koniek opgemerkt: „Beste jongen, dan ga je trouwen. Mij dunkt, je hebt er de leeftijd voor, of niet soms?" i(Wordt vervolgd) SOMBER GELUID VAN Z.D.H. Zelfs tegen de onderste van de rang lijst, Hugo Boys, moest ZDH 1 de vlag strijken met 2—0. Weer die hatelijke nul. Verliezen is natuurlijk niet erg, sportief bezien, maar wanneer er 4 spelers en niet de slechtsten om een of andere luttele reden of onopge helderde oorzaak verstek laten gaan, mankeert er toch iets aan de ware clubgeest. Wanneer alle spelers steeds present waren en voetbalden voor wat zij waard zijn, kon ZDH gemakkelijk op de bovenste helft van de ranglijst staan. Het tweede van ZDH deelt hierdoor mee in de misère, want door invallers te moeten afstaan, gingen zij met 9 spelers hun tegenstander Callantsoog tegemoet. Uitslag, hoe kan het anders, 5o verlies. Degraderen is vernederend als het niet nodig is. Advertenties I.M. wat de huid ook deert of ontsiert KLERCQ OOK UW TOPFORM-DEALER T f.635.— Ih de v/onfng van vandaag hóórt zo'n handig v/andmeubel. Maar er zijn vele, vele merken met talloze combinatie mogelijkheden. Gun uzelf dus de kans op - een ruime keu9.BiJ Klercq'sWoninginrich ting! Verscheidenheid In stijl, in merken, In prijzen. Meer dan 100 toonkamersl U slaagt... vast en zeker, bij Klercql DEN HELDER .SPOORSTRAAT30 KONINGSTRAAT43-45 s 1 TEL2767, WEVERSTR tS tö A OEN BURG Mljnhardfs Zenuwtabletten Klaptauteuil voor slechts ƒ12,50

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 3