9 roen wa in het harL, FIETSEN NAAR DE OLYMPISCHE Sportvissersclub Texel helpt mee toeristische mogelijkheden te vergroten Georgiy Dzimsheleishwili keerde na achttien jaar op Texel terug WINTERSPELEN LET OP'T RAAMBILJET Oorlogsveteranen vergezelden Russische delegatie Geschenken en onderscheidingen voor Texelaars 2-PERSOONS FIETSEN FANTASTISCHE DINSDAG 7 MEI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7757 COURANT Uitgave N.V. tJi. Langeveld de Roofy Boek-, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 VerschUnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. De TX 38 wordt ingericht als „hengelsportschip" In het voorjaar van 1962 werd op Texel een sportvissersclub opgericht. Dat dit niet veel eerder is geschied, is eigenlijk verwonderlijk. De sportvisserij mag immers als een der meest verbreide hobby's worden gezien, die zich in club verband uitstekend Iaat beoefenen? Hoe het ook zij, sinds de dag dat een aan tal doorgewinterde sportvissers in hotel „De Graaf" bijeenkwam om te komen tot de oprichting, is Texel een sportvissersclub rijk. Tot voor kort liet de club weinig van zich horen, maar in de vorige maand gehouden jaarvergadering zijn grote plannen naar voren gekomen. Als belangrijkste punt kon door het bestuur, dat bestaat uit de heren L. Sok, S. Langeveld en N. Spaans, mee delen, dat de heer Betsema te Oost bereid was gevonden om zijn kotter, de TX 39 beschikbaar te stellen voor sport visserij tochten op de Waddenzee. Onge twijfeld zal van de zijde van de eilan- delijke hengelaars, maar vooral door de toeristen van deze mogelijkheid gebruik worden gemaakt. De TX 38 is een klei ne kotter, die niet meer als gewoon vis sersschip wordt gebruikt. Voor zijn toe komstig doel zal de schuit worden ont daan van allerle overbodige zaken, als gieken, bomen etc. en bovendien in fraaie kleuren worden geschilderd. Het aantal tochten dat wordt ondernomen, zal in verhouding zijn met de belang stelling. Toeristische trekpleister Texel telt vele honderden beoefe naars van de hengelsport. Ook elders in het land is het aantal liefhebbers ge durende de laatste tien jaar zeer sterk toegenomen! Al deze mensen zijn op zoek naar gelegenheid om hun hobby te beoefenen. Texel biedt deze gelegen heid op het gebied van de buitenvisserij ongetwijfeld. Onze WV zou haar naam onrecht aandoen als deze niet interesse had getoond voor de mogelijkheden die de sportvissersclub aan het scheppen is, om het de hengelaar van de overkant naar de zin te maken. Op het ogenblik wordt een fraaie kleurenfolder vervaar digd, waarin ojn. aan de vismogelijk- heden langs de Texelse kust aandacht wordt besteed. Deze folders zullen naar alle in Nederland bestaande visclubs worden gezonden. Reeds zonder deze extra inspanning was het hengelaars- bezoek aan Texel gedurende de laatste jaren enorm. De aandachtige beschou wer ziet elk weekend deze bewering opgaan als hij onder de passagiers die de boot bij aankomst in 't Horntje ver laten, soms tientallen met hengel ge wapende lieden ontdekt. Reeds nu zijn enkele plaatsen langs de Oostkust van ons eiland druk te noemen. Met name de Mokbaai en het zg. „Laaggie" zijn plekjes waar bijna altijd wel mensen aan het vissen zijn. Wedstrijden Het organiseren van viswedstrijden is een der doelstellingen van de Texelse sportvissersclub. Per jaar zullen in clubverband minstens 3 wedstrijden worden gehouden, waaraan alleen ver enigingsleden kunnen deelnemen om zo te komen tot het aanwijzen van een Texelse clubkampioen. Speciaal voor gasten zullen 5 6 wedstrijden worden gehouden, waaraan tegen betaling van een klein bedrag inleggeld kan worden deelgenomen. Het inleggeld moet die nen om de prijzen die worden beschik baar gesteld, te bekostigen. Deze prij zen zullen in het algemeen bestaan uit visserij artikelen, die onder gunstige condities door de Texelse handel in visserijbenodigdheden beschikbaar wor den gesteld. De eerste wedstrijd voor leden zal waarschijnlijk tijdens de pinksterdagen worden gehouden. Dit evenement zullen we te zijner tijd na der aankondigen. Gedurende het komende seizoen zul len de clubleden op een bepaalde dag van de bootjes van de heer Dogger ge bruik kunnen maken. Het vissen uit de kant biedt aantrekkelijke mogelijkhe den. De activiteiten zullen zich dus aan de oostkust afspelen. Dat wil niet zeg gen dat aan het strand niet zou kunnen worden gevist. Het nadeel is daar ech ter het zeer wisselvallige resultaat. Bo vendien is de voortdurende branding bijzonder lastig en de dagen dat de wind oostelijk is, zijn schaars. En de binnenvisserij? Texel is niet bijzonder rijk aan zoet binnenwater. Dat is waarschijnlijk de oorzaak dat de binnenvisserij nog geen grote vlucht heeft genomen op Texel. De twee enige plaatsen zijn eigenlijk het Eierlandse kanaal en de Roggesloot. Voor het grootste gedeelte wordt ech ter witvis gevangen en slechts zelden wordt een paling opgehaald. In de toekomst gaat dat misschien anders worden, want de heer P. Visman heeft nog niet zo lang geleden o.a. snoek en zeelt uitgezet. De afgelopen strenge winter heeft die pogingen waarschijn lijk ernstig geschaad. Het kan echter meevallen, zoals in andere gedeelten van het land is gebleken. In dat geval kan worden verwacht, dat het Texelse binnenwater mettertijd visrijk gaat worden. Waarom lid worden? Het zal ieder duidelijk zijn dat het lidmaatschap van de Texelse sportvis sersclub duidelijke voordelen inhoudt. Het deelnemen aan de wedstrijden kweekt een gezonde sfeer van rivaliteit en in de regelmatig te houden vergade ringen en andere bijeenkomsten kun nen rijke ervaringen worden uitgewis seld. De club is op het ogenblik onge veer 60 leden rijk. Er zijn echter hon derden sportvissers op Texel die zich nog aan kunnen sluiten. Tot hen kun nen we zeggen: Wacht er niet te lang mee. Een seizoen vol activiteiten staat voor de deur! HANDEL IN VISAAS In het blad „Handelsbelangen" lazen wij onder „Nieuwe inschrijvingen": A. Leijen, Texel, 't Horntje H 55a. Handel in visaas, verhuur boten en werp hengels enz. DE KOOG VIERDE KONINGINNEDAG Onder een stralend Oranjezonnetje heeft De Koog dinsdag Koninginne- feest gevierd. De stemming zat er meteen al in, toen de klanken van de Sinclairband het dorp opvrolijkten en de kinderen in bonte stoet met hun versierde fiet sen, autopeds, wagentjes, ja zelfs een ponywagen, door de straten trokken. Het was een feestelijk gezicht. De prachtige, draaiende molen, ge heel van narcissen, voortgetrokken door Mar ja Eelman en Olga Klip, trok ieders aandacht en verwierf dan ook de eerste prijs, gevolgd door de versierde ponywagen van de kinderen Rommel, die met de 2de prijs naar huis gingen. De 3de prijs ging naar een groep „Len tekinderen", een snoezig geheel. Voor de kleinere ging de 1ste prijs naar de meisjes Groenhof en Kuip, met hun versierde wagen vol poppen. Ze noemden zich de baby-sitters. De 2de prijs was voor de kinderen Waarden- burg met hun wagentje „Onder moe ders parapluie", terwijl de 3de prijs voor Hanny Boon was met haar pop penwagen. Van de fietsen waren Grieta Boon met 2 neefjes, Janny Eelman en de jongens Jn. List en Jn. Bakker, resp. winnaars van de le, 2e en 3e prijs. Van de autopeds: 1. Annelies Schoo; 2. Ina v.d. Slikke en 3. Anita Klip. Na deze optocht bracht de Sinclair Band een taptoe, waarna door de jeugd de oranje-ballonnetjes werden opgela ten. Een prachtig gezicht. Nu maar af wachten wiens ballon het verste komt. Inmiddels was het tijdstip voor de puzzelrit aangebroken. Velen kwamen aan de start. No. 1 werd Elly Hopman; 2. Ria Kuip en Ans Kuip; 3. Stefan Heidstra. Onderwijl deden de allerkleinsten spelletjes. Blokjesrapen: 1. Geertje Verhagen, 2. Rienkie Mosk, 3. Janny Kingma. Vlaggetjessteken: 1. Janny Kingma, 2. Herre Oosterhaven, 3. Erik Waarden- burg. Na de middagpauze kwamen de gro teren aan de beurt. Meisjes zaklopen: 1. Tilly Schoo, 2. Marian de Vries, 3. Carla Verijzer; Meisjes Ellenloop: 1. Nanda v.d. Sterre; 2. Thea Boersen; 3. Ans Kuip; Meisjes hadlopen met hindernissen: 1. Geri Speets; 2. Marja Eelman; 3. Ina v.d. Slikke; Meisjes mannequinloop: 1. Henny Schoo, 2. Anne Riet Hin; 3. Tineke Mosk. Jongens zaklopen: 1. Jn. List; 2. Gerrit Wessels; 3. Henk Sterk. Blaasvechten: Stefan Heidstra, Kees Kuip, Jan Duyzer. Ringtouwtrekken: 1. Jn. v.d. Pijl; 2. Adri Schoo; 3. Hans Hillen. Snelzagen: 1. Udo Eelman, 2. Harry v. Splunter, 3. Jan Eijgelaar. Snelzagen voor dames, een groot ver maak, waarbij menig pittig commen taar geleverd werd: 1. de dames C. Boon-Hopman; 2. de dames De Groot- Marjan Bakker; 3. de dames Klip-List- List-Saai. Heren snelzagen: 1. Jac. Boon-P. Schuil; 2. J. Durieux-M. Eelman; 3. Paul v.d. Vis-Peter Kuip. Hiermede was het feest afgelopen. De Oranjevereniging had diep in de buidel getast, waardoor de winnaars met een mooie prijs naar huis konden gaan. Een in ieder opzicht geslaagd Oranje feest, mede door het prachtige weer en het door de heer Kuip beschikbaar ge stelde terrein. Originele propaganda voor Partij van de Arbeid OPTREDEN VAN CABARET „OOT CULTUUR" VERVING MEIFEEST Vrijdagavond heeft de Federatie Texel van de Partij van de Arbeid in het dorpshuis van Oudeschild een avond georganiseerd, welke kan worden gezien als een vervanging van het tra ditionele meifeest. In zijn openings woord legde de heer G. A Oskam, spre kende namens de federatie er de na druk op dat dit niet inhoudt dat de meifeesten in de toekomst achterwege zullen blijven. Door omstandigheden konden de traditionele gebeurtenissen op 1 mei dit jaar geen doorgang vinden. Voordat het cabaret van start ging, sprak de jongerensecretaris van de P.v.d.A., de heer mr. J. v.d. Berg. In zijn appèl, dat hij voornamelijk richtte tot de jongeren, ging hij in op het waarom van de 1 mei-gedachte. Hij stelde vast dat de huidige jeugd zich vel minder sterk voelt betrokken bij de werkzaamheden van het socialisme. De tijd is voorbij dat men op die dag de monstrerend door de straten liep en met rode vlag gewapend zijn idee naar buiten droeg. Men wil dit ook niet meer. 1 Mei is meer een dag van be zinning geworden, Dij welke gelegen heid men zich rekenschap dient te ge ven van de achtergronden van het socialisme. Ook de meileuzen blijken de laatste jaren onveranderlijk te zijn. De voornaamste en eigenlijk allesom vattende leuze is „De vrede dienen". Door het streven naar gerechtigheid en het wegnemen van toestanden, die tot oorlog kunnen leiden is de vrede gediend. Het socialistische streven mag nooit tot het eigen land beperkt wor den gezien. Eerst in internationaal ver verband kan het gestelde doel worden bereikt. De heer v.d. Berg uitte kritiek jegens de pacifistische partij, waarvan hij meent dat zij zichzelf een rad voor ogen draait. Ook meende hij dat enkele conventionele partijen met de proble men van deze tijd geen raad weten. Zij horen thuis in de vorige eeuwKri tiek uitte spreker op het huidige rege ringsbeleid. Speciaal laakte hij de ver kapte steun die wordt geboden aan landen, die rassen of bevolkingsgroepen onderdrukken, door het aangaan van handelsovereenkomsten. Het geld, dat thans nog wordt besteed aan show schepen als de „Karei Doorman", die voor de defensie geen wezenlijke waar de heeft, zag hij liever besteed aan nuttiger zaken. In het stemhokje zal straks ook worden beslist hoe het wo- ningbeleid zich zal ontwikkelen, of er zwembaden en gymlokalen zullen wor den gebouwd en of er aan de ver schraalde hokjesgeest een einde zal komen. „Uw keus is van het aller grootste belang", aldus de heer v.d. Berg. „Kies ons, dan kiest U goed!" Het studentencabaret „Oot Cultuur" bleek een prettige onderschnjving te zijn van hetgeen de heer v.d. Berg in zijn appèl naar voren had gebracht. Zij het, dat het hier wat minder ernstig toeging en de aanwezigen op een voor amateurs werkelijk goed stukje cabaret werden vergast. Bijzonder jammer was het dat niet alle plaatsen van het Oude schilder dorpshuis waren bezet, on danks het feit, dat toch veel mensen uit de andere dorpen gebruik hadden kunnen maken van een speciale bus dienst. Door schetsjes en liedjes met een voor de goede verstaander duide lijk te voelen bedoeling werden de aanwezigen geamuseerd. De Gooise jongelui zijn op het eiland geen onbe kenden. Tijdens de vele weekenden, die ze hier doorbrachten zijn zelfs grote delen van het cabaret samengesteld en ingestudeerd. Hoewel in de toekomst weer de „klassieke" meifeesten zullen worden georganiseerd, bleek deze „vervanger" toch een gelukkige vondst te zijn. Een geanimeerd bal met medewer king van de „Rhythmische eilanders" onder leiding van de heer L. v.d. Wulp, bedoot deze genoegelijke avond. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders der ge meente Texel kenden aan de navolgen de personen en instellingen de daarbij omschreven bouwvergunningen toe: De heer J. A. Bakker te Den Hoorn, verandering aan zijn woning Diek 3; N.V. Ph. Vlessing te Den Burg, een kleine verandering aan het Winkelpand in de Molenstraat; De heer F. Bas Czn. te Oosterend, verandering van een bij keuken en toiletgelegenheid (pand O 123); de heer F. J. Parlevliet, Den Hoorn, Klif 32, verandering en verbe tering van zijn woonhuis; de heer W. J. Boon, Kogerstraat 39, Den Burg, voor de bouw van een woonhuis aan de Zes; de heer W. v.d. Vis, Stenenplaats, Den Burg, verandering van een gevel; de heren D. J. Bakker en G. Maat voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Wilhelminalaan te Den Burg; de heer M. Witte te Den Hoorn H 89, verande ring van een gevel; de heer B. F. Paag- man, De Cocksdorp E 48, uitbreiding van zijn werkplaats; de heer Jac. Bruijn Jzn. te Den Burg, uitbreiding van een werkplaats met woonruimte. Het intussen traditioneel geworden bezoek van een aantal leden van de Russische ambassade aan het eiland Texel op 4 mei heeft dit jaar een bijzonder karakter gehad. Onder de uit liefst 13 personen bestaande groep, die zaterdag middag op de Russcnbegraafplaats op de Hoge Berg kransen heeft gelegd, be vond zich een drietal oorlogsveteranen. Eén van de drie was de Georgiër Georgiy Dzimheleiswili, die in 1945 aan de opstand op Texel heeft deelgeno men en als een der weinige overlevenden naar zijn vaderland is teruggekeerd. De Georgiër maakte deel uit van het ik de gebeurtenissen op Texel niet ver in de Sovjet-Unie bestaande Comité geten", aldus de heer Dzimheleishwili, van oorlogsveteranen. De afvaardiging van het Comité dat een bezoek bracht aan Texel, was speciaal voor die gele genheid uit Moskou overgekomen. Een dag eerder dan de rest van het gezel schap waren zij op het eiland gearri veerd en ontmoetten, vergezeld van een tolk, verschillende Texelaars. Om streeks 11 uur zaterdagmorgen arri veerden verschillende functionarissen van de Sovjet ambassade in Oudeschild. Zij waren met een vaartuig van de Koninklijke Marine vanuit Den Oever overgebracht. Onder hen bevond zich de tijdelijke Russische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Timofeev. Ook vertegenwoordigers van het Russische persbureau TASS en de luchtvaart maatschappij Aeroflot maakten deel uit van het gezelschap. Een drietal auto's van de Koninklijke Marine was inge schakeld om de gasten naar Den Burg te brengen waar ze de lunch gebruikten in hotel „De Lindeboom-Texel". Om twee uur begaf de gehele groep zich naar de begraafplaats op de Hoge- berg. Daar werden de kransen en bloemstukken bij het monument gelegd en strooide de heer Dzimsheleiswili uit Rusland meegebrachte aarde op de graven van zijn 560 gesneuvelde kame raden. Na deze korte plechtigheid, waarvan ook vele Texelaars getuige waren, keerden allen weer naar Den Burg terug. Onderscheidingen Door de ambassade waren uitnodigin gen aan verschillende Texelaars ge stuurd, die zich op bijzondere wijze hebben onderscheiden tijdens de op stand in april 1945. Zij .werden ver zocht 's middags in hotel „De Linde boom-Texel" aanwezig te willen zijn om de geschenken en onderscheidingen, die de Russen hadden meegevoerd, te kunnen aanvaarden. De meesten had den aan het verzoek gevolg gegeven en waren om 3 uur present. Het is bij de Nederlandse wet echter niet toegestaan om onderscheidingen die door een vreemde mogendheid worden toege kend, te aanvaarden. Van Gemeente zijde werd echter met het Ministerie van Buitenlandse Zaken contact opge nomen en de gevraagde toestemming werd zonder veel moeite verkregen. Als eerste sprak de Russische Zaakgelastig de, de heer Timofeev, die de aanwezi gen, onder wie zich burgemeester C. De Koning bevond, verwelkomde. „Wij zijn hier gekomen om dank te brengen aan de bevolking van Texel. Wij hopen dat gebeurtenissen zoals die zich acht tien jaar geleden afspeelden, zich nooit weer voor zullen doen", aldus de heer Timofeev, die daarop het woord gaf aan Dzimsheleishwili. „Ondanks dat ik nauwelijk 20 jaar oud was ten tijde van de opstand, ben REIS 1964 TE INiNSBRUCK TER WAARDE VAN flOOO.- door nü zo'n sportieve Stokvis-fiets te kopen (reeds v.a. 153.50compleet) met gratis wedstrijd - grammofoonplaatje (10 Innsbruck-roizcn en 40 troostprij zen van 50.—). Uw Stokvis-fietsenhandelaar - herken baar aan het groene raambiljet - weet er alles van' wiens woorden door een tolk werden vertaald. Dzimsheleishwili zei gekomen te zijn, om mede namens de verwanten der gesneuvelden, dank te zeggen voor alles wat de Texelaars hebben gedaan tijdens de opstand en daarna, het ver zorgen van de graven. Thans werkte hij als ingenieur in een grote fabriek en heeft drie kinderen. „Ik werk nu mee aan de opbouw van een gelukkig be staan in mijn vaderland Vaak praten wij echter nog over de opstand op Texel. Van Artemidse moest ik de groe ten overbrengen!" Dzimsheleishwili be sloot met de hoop uit te spreken dat de ontstane vriendschapsbanden mogen bijdragen tot de vrede. Namens het Comité van Sovjet oor logsveteranen speldde hij bij drie Texe laars de onderscheiding op, t.w. mevr. R. Maas-Maas, mevr. K. Boon-Verberg en de heer J. Bakker (oud-schipper Reddingboot). De onderscheiding werd tesamen met een oorkonde gegeven en een kostbaar polshorloge. Enkele andere Texelaars mochten ge schenken in ontvangst nemen in de vorm van fotoboekwerken en kleinere zaken als draagspelden en souvenirs. Geen wederzijdse herkenning Dzimsheleishwili vertelde ons zich mevr. Maas te herinneren. Bij haar had hij eens geïnformeerd naar de positie van de Duitsers in de omgeving. Jam- mergenoeg wist mevr. Maas zich dit voorval niet voor de geest te halen. Ook de anderen herkenden de Georgiër niet positief. Toen echter een der aanwezi gen een foto tevoorschijn haalde, die indertijd door de heer J. A. v.d. Vlis werd opgenomen en een groepje Geor giër achter het hotel „Californië" ver toont, gleed een triomfantelijke lach over het gezicht van Dzimsheleishwili. Duidelijk herkenbaar stond hij op de plaat, tweede van links. Het was de figuur die men tot op heden voor Arte midse had gehouden! Van de andere op verschillende foto's voorkomende Geor- giërs wees Dzimsheleishwili er velen aan die hij nog regelmatig ontmoette. Het laat zich denken dat zich menig geanimeerd gesprek ontwikkelde. Adressen werden genoteerd en mis schien zullen weer enkele Georgiërs in de naaste toekomst van deze gegevens gebruik maken en contact opnemen met hun oude onderduikadressen op Texel. Mochten er lezers zijn, die willen cor responderen met Georgiërs, dan kun nen zij zich het beste wenden tot het Comité van Oorlogsveteranen. Het adres dient in het Engels te zijn ge steld. Dus: Soviet War Veterans' Com mittee, 10 Kropotkinskayestr., Moscow, USSR. In een gemoedelijke sfeer heeft de bijeenkomst in hotel „De Lindeboom- Texel" nog enige tijd voortgeduurd. Onder de andere oorlogsveteranen be vond zich mevrouw Marina Tschech- neva, een pilote die er liefst 810 bom bard ementsvluchten op had zitten! Zij toonde zich een charmante vertelster en was gaarne bereid iets te vertellen over Rusland en het Comité van Oor logsveteranen. De Russen hadden voor toepasselijke drank gezorgd, Wodka en Georgische wijn. Eerst zondag is het gezelschap weer naar Den Haag ver trokken, aangezien zaterdagavond werd deelgenomen aan de Stille tocht in Den Burg. Bij die gelegenheid legden zij nog een krans bij het monument bij de Algemene begraaiplaats. IN OOSTEREND VERRIJST EEN BOTENVERHUURBEDRIJF (van onze correspondent) Oosterend krijgt nog dit seizoen een botenverhuurbedrijf! De heer J. Brou wer Jzn., Vliestraat, gaat zaterdag a.s. met vier boten van starf. Binnen niet al te lange tijd hoop hij zijn vloot uit te breiden tot tien exemplaren. De bo ten zijn geheel nieuw, van mahonie hout vervaardigd, ongeveer 4V2 meter lang en voorzien van een waterkering. Een bootje biedt minstens plaats aan drie vissers. De boten werden gebouwd door de firma De Wijn te Oudeschild. GESLAAGD Voor de wet van uitwijking ten be hoeve van de visserij zijn geslaagd onze plaatsgenoten Dirk Schagen, Wim Keij- zer, Willy de Feijter, Biem Vlaming Jbzn. en Jn. v.d. Vis Azn. Zij werden opgeleid door de heer D. M. Vlas te Oudeschild. De heer J. S. Vlaming te Oosterend slaagde onlangs te 's Gravenhage voor het diploma Stuurman Zeevisvaart, Proficiat!

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1