9 roen /wa in het harL, Pers kreeg goede indruk van toeristische mogelijkheden VVV Texel vierde 25-jarig bestaan Voor de strijd Morgen tewaterlating van „Marsdiep HOE BESTAAT HET FILM-NIEUWS Lees de advertentie op pag. 3 boven in de courant van 14 mei a.s met volle aandacht. VRIJDAG 10 MEI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7758 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Op 6 mei 1938 reikten twee vereni gingen voor vreemdelingenverkeer, resp. genaamd „Texel" en „Mooi Texel" elkaar de hand en gingen op in één V.V.V., die maandag j.l. dus haar 25- jarig bestaan herdacht. Met grote festi viteiten is deze dag voor de vereniging niet gepaard gegaan. Mede met het oog op de beperkte middelen, waarover de V.V.V. beschikt, heeft het bestuur be sloten de herdenking op een andere manier tot een bijzondere gebeurtenis te maken. Men had voor maandag een aantal journalisten uitgenodigd van verschillende landelijke en plaatselijke bladen om hen een indruk te kunnen geven van de vooruitgang op het ge bied van toeristische accommodatie en de mogelijkheden die Texel aan de vakantieganger biedt. Om het deze vertegenwoordigers van de pers naar de zin te maken, waren overigens kosten noch moeite gespaard. De dag is voor hen een genoeglijk sa- nfenzijn geworden waaraan zij slechts prettige herinneringen kunnen hebben. Bij deze eenvoudige viering van het 25-jarige jubileum waren ook aanwezig de heren W. A. v.d. Pal, directeur ANW binnenland, en H. Vermaas, di recteur van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal. In het strandhotel „Juliana" verwel komde de heer W. Visser, waarnemend voorzitter van de VW „Texel" het uit tien man bestaande gezelschap. Hij voorzag allen van het thans beschikbare foldermateriaal en vertelde iets over de werkzaamheden van de VW. De enorme toename van toeristische ac commodatie gedurende de laatste jaren is indrukwekkend. De heer J. Dekker, directeur van de VW „Texel" liet dit blijken uit de cijfers, die sinds 1949 zijn bijgehouden. In 1949 beschikte Texel over geen en kele bungalow. Thans staan 1600 bun galowbedden ter beschikking. Het aan tal hotelbedden steeg van 400 tot 750. Het aantal kampeerders dat op Texel een plaatsje kon krijgen liep van 3500 op tot 6000, met een veilige uitloop tot ca. 12.000. De sinds 1908 in De Koog bestaande VW „Mooi Texel" zal ongetwijfeld veel goed werk hebben gedaan, maar met de later voor de rest van het eiland opgerichte WV „Texel" stond men niet op goede voet. Eerst in 1938 werd tot bundeling van krachten be sloten en werd de strijdbijl begraven. De huidige VW is een „Federatie in een Federatie". Immers, in de federatie van Noordhollandse VVV's boven het Noordzeekanaal, waar „Texel" deel van uitmaakt, vormt de WV „Texel" een kleine federatie, gezien haar orga nisatie van 1 hoofdkantoor en 4 bij kantoren. Dit is uniek. Natuurlijk kwam de vakantiesprei ding ter sprake en ook de verdeling van het toerisme over het eiland. Wat het eerste betreft. De laatste jaren boekt men een kleine vooruitgang. Het aantal gasten in voor- en naseizoen neemt toe en zelfs in de winter zijn gasten geen zeldzaamheid meer. De accommodatie van de toeristische objecten wordt aan gepast aan dit „wintertoerisme". Veel bungalows zijn reeds uitgerust met ver warming. De lenteis aantrekkelijk op Texel. Vooral de vogelliefhebbers laten zich door deze roep lokken en hebben van hun onderneming doorgaans geen spijt. Vanuit Engeland kwamen diverse vo gelliefhebbers de gevederde fauna op Texel bestuderen naar aanleiding van een artikel van de hand van de heer Binsbergen in het Engelse blad „Bird Notes". Door middel van een folder wordt in de naaste toekomst extra de aan dacht op het voorseizoen gevestigd. Dat de trek naar De Koog nog altijd bijzonder sterk is, laat zich denken. De meeste mensen komen voor het strand en de ligging van De Koog is daarvoor ideaal. Het toerisme in de andere dorpen neemt echter snel toe. Vooral Den Hoorn en De Cocksdorp bijv. gaan een betekenisvolle rol spelen. Dat door de bouw van toeristische objecten het na tuurschoon van het eiland niet al te zeer te lijden heeft, wordt o.a. bereikt door de beperkte bouwmogelijkheden. Slechts bepaalde afgebakende gebieden krijgen een toeristische bestemming, terwijl gepoogd wordt deze huisjes, ten ten etc. aan het gezicht te onttrekken door de aanleg van beplantingssingels. Duitsers Op een vraag of het waar is dat op Texel veel meer Duitsers dan Neder landers komen, kon de heer J. Dekker niet bevestigend antwoorden. Wèl is het zo dat de verblijfsduur van de gemid delde Duitser groter is dan die van de Nederlander, waardoor men bij het tellen der koppen een groter aantal Duitsers constatateert, maar het aantal Nederlanders dat naar het Wadden eiland trekt is nog altijd een duidelijke meerderheid. De gemiddelde Duitser verblijft rond vier weken, de Neder lander ruim veertien dagen. Na het gebruiken van een lunch in hotel „Het Witte Huis" stond de TESO- bus gereed, waarmee het gezelschap een excursie over het eiland maakte. Een bezoek werd gebracht aan het Noorden vn Texel, waarna het Bunga lowpark Slufterduin van de heer Hand- graaf werd bezichtigd. Ter vergelijking werd ook een bezoek gebracht aan de terreinen „De Luwe Boshoek" en „Hoog Koog" in De Koog. Ook het pen sion Happy Days in Den Hoorn was in het programma opgenomen, evenals het Texels Museum. Mede door het fraaie weer was de tocht voor ieder een ge noegen. In hotel „Bosch en Duin" in de Den nen werd tenslotte het diner gebruikt. Daarbij zaten ook burgemeester C. De Koning en de gemeentesecretaris, de heer P. Beemsterboer aan. Tijdens de maaltijd spraken de heren v.d. Palm en Vermaas woorden van erkentelijk heid tot het bestuur van de jubilerende vereniging. De heer v.d. Palm liet zijn woorden vergezeld gaan van een enve loppe met inhoud, waarmee de waarne mend voorzitter zowel als de directeur zich zeer dankbaar toonden. Zo kwam aan deze dag een einde. Cadeau van leden Ter gelegenheid van het jubileum zullen de WV-leden hun vereniging een caravan ten geschenke geven. Dit voertuig zal gaan dienen als mobiele informatiepost op het haventerrein van Den Helder Een behoorlijk bedrag hiervoor is reeds bijeengebracht. Men hoopt spoedig voldoende bijeen te heb ben om tot aankoop te kunnen over gaan Ik heb mijn oproep voor de stemming juist ontvangen, De grote dag staat haast weer voor de deur, Ik hoorde weer diverse stemmingszangen En geen van allen was er in mineur. Ik zag en hoorde velerlei debatten Via T.V. gezellig bij mij thuis, En al die sprekers en die spreeksters waren schatten, Want iedereen beloofde mij een huis. Of het nu Suurhoff was of Vondeling of Schagen, Roolvink of Luns, Beernink of Van der Lek, Je hoefde geen van allen iets te vragen Want ieder zwaaide met een stukje huizenspek. Als al die leuzen, plus in kranten en op borden, (En dat is met elkaar een hele ceel Na deze strijd bewaarheid zullen worden, Dan krijgen wij aan huizen nog te veel. Maar als de strijd aanstonds weer is gestreden, De winst beklonken is met borrel en met wijn. Dan zal het wel weer zijn zo 't was in het verleden En ook de woningnood er jarenlang nog zijn. Huib de Rijmelaar. is." ZOMERAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Het ligt weer in de bedoeling in gaande de maand juni een zomcr- agenda samen te stellen van de Cultu rele evenementen op Texel, welke in een grote oplage verspreid zal worden aan hotel- en pensionhouders e.d. Opgave tot uiterlijk 20 mei a.s. rich ten aan het bureau Culturele Zaken, p.a. Raadhuis, Den Burg. (Tel. 2141 tijdens kantooruren en daarna 2185) Deze tekening geeft een goed beeld van de kolossale diesel-elektrische veer pont „Marsdiep" die morgenochtend omstreeks 11 uur te water zal worden gelaten. De plechtigheid zal worden verricht door mevrouw N. Bakker- Zuidewind. Het schip gaat daarmee zijn laatste bouwfase tegemoet. Zoals be kend, is het geheel het resultaat van sectiebouw. Als het schip morgen in het water van de Zaan dobbert, zal worden aangevangen met de afwerking, wat neerkomt op schilderen, aanbrengen van houtwerk, stofferen etc. De kolos is totaal 68 meter lang en I6V2 meter breed. Toch zal het schip wat grootte betreft de mindere zijn van de soort gelijke in Zeeland varende ponten. Deze zijn n.l. nog groter. Toch mogen we verwachten dat de „Marsdiep aan de vervoersmisère van en naar Texel een eind zal maken. Waarschijnlijk zal het niet mogelijk zijn het schip nog dit seizoen ten volle in te zetten. Eerst zullen de fuikhavens in Den Helder en op Texel gereed moe ten zijn. Voor die tijd zal het wellicht mogelijk zijn van de zijladingskleppen, die in het schip zijn aangebracht, ge bruik te maken. Deze zijn echter niet groot genoeg om vrachtwagens op te nemen. S.V. TEXEL Op 1 juni begint een nieuw vereni gingsjaar. De leden, die het lidmaat schap niet willen voortzetten, worden verzocht vóór 1 juni schriftelijk te be danken. De leden, die nog contributie- schuld hebben, verzoeken wij dit zo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 15 mei in orde te willen maken. Voor pupillen en adspiranten bij W. Geus en voor junioren en senioren bij F. Schel- linger. Programma voor zondag: 4e kl. A. KNVB: VZV-Schagen; Hol- landia T-ZAP; Helder-Texel; BKC- Vios; Con Zelo-LSW. Afd. NH: Texel 3-Callantsoog 2. Adsp.: Texel a-SRC. Of Texel er in zal slagen weer een punt te veroveren? Het is mogelijk' Niet de heer V.d. Velde was vorige week bij de pupillen weggebleven, maar de sleutel was niet aanwezig, terwijl ook de opkomst, in verband met het weer, gering was. Gaarne ons excuus voor de heer V.d. Velde. INGEKOMEN PERSONEN Antonie Oppelaar, van Koudekerk a/d Rijn, Hoogewaard 19 naar H 131; Marinus de Waard, Hendrik H. Smit, Klaas van Randwijk, Herbert E. Lams- fus, Abram de Zwart, allen van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Alida C. Haremaker van 's-Gravenhage, Valkenbosplein 11a naar Den Burg, Groeneplaats 14; Rinske Heeringa, van 's-Gravenhage, Stortenbekerstr. 114, naar De Koog, Dorpsstraat 15; Albertus van Duijnen, van Amsterdam, Insulin- deweg 30 I naar H 131; Baaje van der Heide, van Utrecht, Makassarstraat 32 bis naar De Koog, Dorpsstraat 14; Cor- nelis W. Kranenburg, van Anna Pau- lowna, Schorweg 23 naar H 19a; Johan A. Vermeulen, van Doorn, Mariniers weg 7 naar H 131; Johannes C. van der Tang, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Giovanni N. Visser, van Utrecht, van Eysingalaan 118 naar H 131; Gre- gorius J. M. Visser, van Amsterdam, Gr. Bickerstraat 22 Ia naar Den Burg, Warmoesstraat 12; Willem Kruijer, van Rotterdam a.b Hr. Ms. Karei Doorman naar H 131; Greetje Hoogewoning, van Amersfoort, Utrechtseweg 293 naar Den Burg, Hallerweg 3; Johanna M. Beij (ev. Dijker) van Egmond aan Zee naar H 16; Johanna M. Westenberg, van Schagen, Torenplein 8 naar E 21. HEBT U UW KIEKJES AL INGELEVERD? Zoals U reeds meerdere malen in deze kolommen hebt kunnen vernemen, wordt van 11 t/m 18 mei de Week van de Fotografie gehouden. De Texelse fotoclub en de fotohandel zullen zich in die periode extra inspannen om door middel van enkele evenementen de mensen nog eens in kennis te brengen met de fotografische hobby. Dit jaar is een en ander groots aangepakt. Op maandag 13 mei wordt voor de lief hebbers een zg. Canon dia-avond ge houden in hotel „De Lindeboom-Texel". Op zaterdag 18 mei vindt de feestelijke foto- en filmavond met flitsbal plaats. Eveneens in hotel „De Lindeboom- Texel". Bij die gelegenheid zullen de prijzen worden uitgereikt van de Kiek jeswedstrijd, waarvan de inzendings termijn nog niet gesloten is. Enkele tientallen inzendingen zijn reeds bin nen. De door de fotohandel beschikbaar gestelde prijzen zijn zeer begerenswaar dig. Met het naderen van de sluitings datum wordt het echter wel bedenkelijk voor diegenen, die hun opnamen nog niet hebben ingezonden. Daarom: doe het nu! Er werd de organisatoren ge vraagd of ook kleurenfoto's mogen wor den ingezonden. Dit mag, maar het ge kleurd zijn van een foto doet deze in de ogen van de jury niet uitsteken bo ven de zwart-wit exemplaren Ter herinnering nog even de wed strijdregels: vereist formaat: 9x9 cm. of 9 x 13. De foto moet zijn gemaakt met een boxcamera of eenvoudige kleinbeeldcamera. (Toestellen beneden de ƒ100,winkelwaarde zijn in het algemeen toegestaan). Maximaal mogen vijf opnamen worden ingezonden. De foto hoeft niet speciaal voor deze ge legenheid te zijn gemaakt. Zaterdag avond om 6 uur sluit de inzendings termijn. COLLECTE T.B.V. DE BEJAARDENTOCHT DEN BURG Een dezer dagen zal weer een beroep gedaan worden op Uw gulheid, maar deze keer ligt het goede doel vlak bij huis; de collectantes komen Uw gift vragen voor de Bejaardentocht, die aanstaande is. Om aan het verzoek van velen te voldoen, is de tocht nu al begin juni. Maar het enige, wat definitief vaststaat, is: Hoe meer geld, hoe pret tiger de dag voor de oudjes gemaakt kan worden. Dus geef vooral veel. Om opgedane nare ervaringen te voorkomen, zal van de deelnemers dit jaar een schriftelijke bevestiging van deelname gevraagd worden. Hierover volgen t.z.t. nog mededelingen/ De Dorpscommissie. Nederland telt ruim 3mil|oen foto.ama teurs inde leeftijd van 15 tot 55 jaar. Als vrijetijdsbeste ding komtdefoto.en smalfilmhobby vlak ra desportbeoefemr.g Fotografie en smaL filmen staan echter op de eerste plaats als., kreatieve "vrije, tijdsbesteding. Er zijn zevenhonderd, duizend flitsers inge. bruik bijdeNederland. se foto.amateurs. De meest gefotogra feerde objektenzijn kinderen.landschap pen. stadsgezichten Jaarlijks komen erin Nederland honderridu", zend foto.amateurs bj Week van de fotografie 11 - 18 mei 1963 RAKE KLAP Dezer dagen gebeurde het dat twee Oosterenders onenigheid hadden over een handelsaangelegenheid. De man, die zioh benadeeld achtte, gaf zijn ontstemming daarover te kennen door zijn tegenstander een draai om de oren te geven. De geslagene deed aangifte bij de politie, die er proces-verbaal van opmaakte. CORRECTIE Elders in dit blad vindt U onder het kopje „Zondagsdienst doktoren" een fout. Voor dokter Schalkwijk gelieve U te lezen: dokter Van Loon, aangezien, dokter Schalkwijk vakantie heeft. OOSTEREND KRIJGT ER ZIN IN Niet in de eerste plaats de festivi teiten die in augustus a.s. op komst zijn, hebben de volle aandacht van de ge hele Oosterender bevolking, maar spe ciaal de in het programma verwerkte „Tocht naar de Schans" is het gesprek van alle dag. De belangstelling groeit met de dag. Zichtbaar. Want op de kin van elke rechtgeaarde mannelijke Oos terender groeit de baardHij die kan bogen op een fraai kinaanhangsel wordt in deze dagen hooggeacht. „Naar de Schans zeker....?!" roept men zo iemand toe. Oosterend wordt wat men noemt een „ruig" dorp. Of het ruig zal blijven na de festiviteiten is echter zeer de vraag. Niet ieder is namelijk even enthousiast van zijn baardje. Menige zwakke broe der, die zich gewapend met mes of shaver naar de scheerspiegel begaf, heeft men met veel moeite van die wanhoopsdaad weten te weerhouden. Méédoen, luidt het parool! Als mr John Jarvis, agent van de geheime politie, kunt u Eddie Constan- tine vrijdag- en zaterdagavond zien in de film „Eddie in vuur en vlam" (Ca va être ta fête....". Misdadige elementen trachten het vertrek van Jarvis te ver hinderen. Geen middel 's hen te kras. Jarvis is echter sneller en handiger. In Lissabon krijgt Jarvis zijn opdracht. Een zekere Mare Lémoine zal precies binnen 5 uur en één minuut worden vermoord. Dat dient te worden voor komen. In dit hete avontuur vol val strikken, verdachte individuen en vechtpartijen weet Eddie, alias Jarvis, zich te handhaven, zij het ten koste van veel vuistslagen, het gebruik van wape nen en zelfs een ontvoering in een vliegtuig boven de Middellandse Zee. Geen bijzonder goede film, maar wel een opwindend kijkspelletje, dat toe gankelijk is voor personen boven veer tien jaar. Zondagmiddag draait de muziekfilm „Marina", waarin Rocco Granata en Jan en Kjeld hoofdrollen spelen. Tussen de verschillende topsongs blijkt een verhaaltje te zijn verweven van het soort, dat we in films van hetzelfde genre eerder zagen. Een club jongelie den, die zich met hun muziek grote successen weet te verschaffen. Alle leeftijden. De mysterieuze dood van een TV- nieuwsverslaggever is het gegeven, waarnaar de Duitse film „De duizend ogen van dokter Mabuse" werd ver vaardigd, die zondag- en maandag avond in „City-Theater" draait. De re cherche heeft de grootste moeite dokter Mabuse te pakken te krijgen, want hij is een misdadig genie. Zelfs tele visie is een der media, waarvan Mabuse zich bij de uitvoering van zijn plannen bedient. Een bijzonder spannende film met een originele intrige. Boven 18 jr. Tenslotte kunt U woensdagavond om 8 uur de film „Als de kraanvogels over vliegen" zien. Het is de bekende Rus sische film van Michail Kalatozof die in 1958 te Cannes de grote prijs verwierf. Het is de geschiedenis van een idylle. De twee geliefden heten Veronika en Boris. Boris heeft zich als vrijwilliger in het leger opgegeven. Het contact tussen de twee gaat in het strijdgewoel verloren. Boris sneuvelt. Dit wordt eerst na de oorlog bekend. Het wordt haar in haar verdriet echter duidelijk, dat zij deel uitmaakt van het grote geheel dat nu de opbouw ter hand gaat nemen. Het is een film die prachtig van sfeer is. Een waarlijk superieur pro- dukt met een uitstekende rolbezetting. Boven veertien jaar. WAAROM? Het woord „waarom" wordt in gedachte! En in gespreken vaak gehoord. Het is de vraag die in het leven Het mensenhart zo vaak verstoort. Waarom moet dit aan ons geschieden? Dit wordt toch echt zo veel gevraagd. Waarom worden zo veel illusies Verbroken of omver gevaagd? Waarom is 't bij de één steeds voor*po*d En bü de ander tegenslag? Het antwoord wordt ons niet gegeven. Het blijven vragen, van de dag. Waarom komen de levensstormen. Zo vaak op vele mensen af? Waarom toch moet vaak 't jonge leven, Zo vroeg gedragen naar het grut? 't Waarom is er, en zal er blijven, ln 't antwoord schieten wij tekort. Wij moeten alles maar aanvaarden Zoals het ons gegeven wordt. W. J. B. Advertentie I.M.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1