Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Weer en wind vertraag den tewaterlating van «Marsdiep» „Regen is zegen", zei Confucius Zondagmorgen werd plechtigheid voltooid DINSDAG 14 MEI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7759 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel Postbox 11 - TeL 20S8 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeia bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Door twee omstandigheden is de plechtigheid op de werf van de Zaan landse Scheepvaartmaatschappij zater dag j.l. een teleurstelling geworden. Ten eerste het feit, dat op de doop plechtigheid niet direct de gebruikelijke tewaterlating volgde; en in de tweede plaats het bijzonder slechte weer dat aan deze bijzondere gebeurtenis, voor zover deze in de open lucht plaats vond, veel afbreuk deed. De hoop, dat het weer zich in de loop van de dag zou verbeteren, bleek ijdel. Integendeel, toen het Texelse gezelschap dat met een TESO^bus naar Zaandam was gereden, ter plaatse arri veerde, regende het nog steeds en was de wind aangewakkerd tot stormach tige kracht! Merkbare invloed op de stemming van de Texelaars hadden deze boze voortekenen niet. Onder de groep, die naar Zaandam reisde, bevonden zich o.m. Burgemeester en Wethouders, de voltallige Raad van Commissarissen van N.V. TESO, oud-directeur v.d. Vlies, de oud-commissarissen Noordijk en De Wit, vertegenwoordigers van het personeel en Rijkswaterstaat e.a. De Directie van de Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij had voor deze gelegenheid haar personeel en verschillende relaties uitgenodigd, zo dat het een vrij groot publiek was, dat omstreeks 11 uur in het Cantinegebouw van de maatschappij bijeenkwam. Daar moest echter door de directeur van de Zaanlandse Scheepsbouwmaat schappij worden meegedeeld, dat na >verleg met deskundigen was besloten iet schip niet te water te laten. De ;traffe, dwars op de helling staande wind zou de manoeuvre licht in een amp kunnen doen veranderen. De loopplechtigheid kon echter normaal loorgang vinden en direct daarop be- »af ieder zich naar het bordes dat op le kop van de helling was aangebracht. Ie kop van de helling was aangebracht. )e bijna twee jaar oude Lieke Prinszen, [leindochter van de directeur van de !.S.M., bood mevrouw N. Bakker-Zui- lewind, die met de uitvoering van de loopplechtigheid was belast, een boeket >loemen aan, waarmede zij zich naar le doopplaats begaf. Op het bordes ïaalde zij een handle over, waardoor ien touw werd losgetrokken en de fles hampagne tegen de scheepswand stuk loeg. Mevrouw Bakker kweet zich uit teken van haar taak. „Ik doop U ilarsdiep en wens U een behouden raart!" Niemand heeft deze woorden ehoord, want ze gingen verloren in het tormgeweldJammer genoeg be- andde het merendeel van de cham- •agne niet tegen de scheepswand, maar patte in grote schuimvlokken mèt de lasscherven over het verschrikte ge- elschap! De natuur leek zch extra te hebben ïgespannen om de plechtigheid af- reuk te doen. Dameshoedjes en haar- ietjes werden door de wind meege- oerd en paraplu's sloegen binnenste- uiten Enfin, de „Marsdiep" was gedoopt en Is we Confucius mogen geloven, zijn 1 deze barre omstandigheden een goed oorteken Sprekers Na de weinig bevredigende plechtig- eid-zonder-tewaterlating vond in het mtinegebouw op het terrein een bij enkomst plaats. Daar sprak als eerste e heer J. Vis Czn, directeur van de .V. Zaanlandse Scheepsbouwmaat- ihappij. Hij toonde zich verheugd over e grote belangstelling, die voor deze oopplechtigheid bleek te bestaan. In- ertijd was de opdracht van de bouw larne aanvaard, mede ook door de einig rooskleurige toestand in de iheepsbouw gedurende de laatste ja- in. Hij dankte allen die aan de bouw m het schip hadden meegewerkt, in •t bijzonder de heer Ir. De Groot, de ïtwerper, de experts van het bureau Veritas" en de deskundigen van de erf. Bij het bouwen van een schip is n goede samenwerking van het ootste belang. Hieraan heeft het bij bouw van de „Marsdiep" zeker niet ïtbroken. Eén medewerkster was de heer Vis jzonder erkentelijk. Dat was mevrouw akker die de doopplechtigheid ver- chtte. Als herinnerng aan deze dag ocht mevrouw Bakker een broche in itvangst nemen. Daarop sprak de heer H. Buter, pre- lent-commissaris der N.V.Z.S.M. Deze ging in op de bijzondere geschiedenis van TESO. 60 jaar geleden was hij er van nabij getuige van geweest hoe de Texelaars voor hun maatschappij op kwamen en door allerlei bepalingen de concurrent het voortbestaan onmo gelijk maakten. Hij maakte echter eerst met Texel kennis toen hij het eiland bezocht om er het contract af te slui ten voor de bouw van het schip. Nog steeds koestert hij voor de huidige or ganisatie dezelfde bewondering als hij indertijd voor Dokter Wagemaker c.s. aan de dag legde. Het feit, dat thans een schip van 5.6 miljoen te water wordt gelaten, is uniek als men denkt, dat het aandelenkapitaal van TESO niet meer dan 75 duizend gulden be draagt, dat in miniatuuraandelen is bijeengebracht. Bij deze doopplechtig heid bood hij zijn felicitaties aan het TESO-bestuur aan. De heer D. Mutselaar, wethouder der gemeente Zaandam sprak namens het gemeentebestuur van de stad. Met de regelmaat van de klok vindt op deze werf een tewaterlating plaats, aldus de heer Mutselaar. Dit ondanks de wei nig gunstige toestand van de Scheeps bouw in het algemeen. Telkens ging de gemeente met genoegen in op de uit nodiging van de maatschappij om bij deze plechtigheden aanwezig te willen zijn, want het is uit de aard der zaak prettig om contact te mogen hebben met een bloeiende onderneming. Hij besloot met de felicitaties aan het adres van bouwers en opdrachtgevers. Daarop was het woord aan de heer C. J. de Lugt. president-commissaris van de N.V. TESO. Hij zei de teleur stelling over het niet tewaterlaten van de „Marsdiep" te willen accepteren. Van Burgemeester C. De Koning had hij zojuist vernomen dat de Chinese wijsgeer Confucius van mening was dat de slechte weersomstandigheden een garantie voor een zegenrijke toekomst inhielden! „Dit is een grote dag voor Texel en de TESO", aldus de heer De Lugt. „Een geheel gesloten veerpont met koplading is iets waar lang naar is uitgekeken. Dankbare gevoelens koes terde hij jegens de mensen die het voorbereidende werk, waar deze pont het resultaat van is, uitvoerden. Hij noemde oud-directeur v.d. Vlies en de oud-commissarissen de heren Noordijk en De Wit. Beperkt gebruik in komend seizoen Bijzonder jammer noemde de heer De Lugt het feit, dat dit seizoen nog niet volledig van de pont zal kunnen worden geprofiteerd, aangezien de fuik havens niet tijdig gereed komen. Met Rijkswaterstaat worden echter bespre kingen gevoerd om te komen tot een zo rationeel mogelijk gebruik van de in middels in het schip aangebrachte zij- ladingsmogelijkheden. Dat Ir. De Groot door TESO was aangezocht, om het schip te ontwerpen, was mede om het feit, dat juist bij meerdere van derge lijke schepen heeft ontworpen, die in de praktijk uitstekend voldoen Op zijn aandrang was afgezien van het oor spronkelijke plan om het schip uit te rusten met omkeerbare schroeven zoals bij de „De Dageraad". De diesel-elek trische voortstuwing, waarbij elektro motoren voor en achter de schroeven in beweging brengen, bleek gunstiger te zijn. Het eerste ontwerp werd gewij zigd. Daarmee veranderde de capaciteit van het schip van 50 tot 70 auto's en daarmee in verhouding de prijs van het schip: van 4 tot 5,6 miljoen. Ook de heer De Lugt ging in op de unieke or ganisatie van de N.V. TESO, waarin elke aandeelhouder één stem in de ver gadering heeft, de raad van commissa rissen haar taak geheel pro Deo ver richt en het aandelenkapitaal is opge bouwd uit aandelen van ƒ5,en 25, De verhouding tussen het geplaatste kapitaal en het vermogen waarmee wordt gewerkt, zal men ook bij geen andere N.V. aantreffen. Tenslotte zegde hij de voorgaande sprekers dank voor hun vriendelijke woorden en bracht een heildronk uit op de behouden vaart van het schip. „Hoezee Na een korte pauze trad de heer P. Vundelink naar voren, die zei gaarne zijn stem even te willen laten horen als een regelmatige bezoeker van het eiland Texel. Bij zijn vele bezoeken had hij zich steeds geërgerd aan het opont houd op de havens en hij was blij dat daar verandering in ging komen. Daarmee was het officiële gedeelte ZOMERAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Het ligt weer in de bedoeling in gaande de maand juni een zomer- agenda samen te stellen van de Cultu rele evenementen op Texel, welke in een grote oplage verspreid zal worden aan hotel- en pensionhouders e.d. Opgave tot uiterlijk 20 mei a.s. rich ten aan het bureau Culturele Zaken, p.a. Raadhuis, Den Burg. (Tel. 2141 tijdens kantooruren en daarna 2185). TONEELAVOND VAN DE REDMER IJSKA-SCHOOL Aanstaande vrijdagavond zullen de leerlingen van de Redmer IJska-school op het toneel in het Waalder Dorps huis voor het voetlicht treden. Zoals bekend dient de opbrengst van deze avond voor de aanvulling van de schoolreiskas. Er zal in de pauze een verloting worden gehouden. Wellicht zijn er moeders, die, ondanks drukke schoonmaakbezigheden, nog tijd en ge legenheid hebben om een lekkere cake te bakken? Ook andere prijzen zijn van harte welkom. Toegangsbewijzen kun nen worden besteld bij de leerlingen van de school. Bent U er wel tijdig bij, want er wordt slechts één avond ge geven. IJSREVUE TE DE WAAL De medewerkenden aan de IJsrevue kunnen terugzien op twee goed ge slaagde avonden. J.l. zaterdagavond was het Waalder Dorpshuis ten tweede male geheel gevuld, ondanks het feit, dat men wist dat het programma ge wijzigd was. De aanwezigen hebben •genoten van de verschillende sketches, welke in een week tijd waren ingestu deerd. De voorzitter van het Dorpshuisbe stuur, de heer W. Albers, prees in zijn slotwoord de medewerkers voor de enthousiaste wijze, waarop zij allen deze avonden hadden gebracht. Tevens dankte hij allen voor de versterking van de dorpshuiskas, aangezien het ba tig saldo voor „de Wielewaal" is be stemd. Een zeer welkome aanvulling na de afgelopen dure winter. Het leidende driemanschap, de heren C. Haarsma, Jan Bruin .en Jan Zijm, kan met vreugde terugzien op de resul- taen van de vele vrije (en late) uren, welke zij aan de voorbereiding hebben besteed. Een woord van dank, speciaal aan de heer Haarsma, was dan ook zeer zeker op zijn plaats. DIENSTREGELING N.V. TJE.S.O. geldig tot 25 mei 1963 Werkdagen: Van Texel: 5.50 8.00 10.30 13.30 15.30 17.30 19.30 v. Den Helder: 6.40 9.30 11.30 14.30 16.30 18.30 20.30 Zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel; 8.00 10.00 12.00 16.30 18.30 v. Den Helder: 9.00 11.10 12.50 17.30 19.30 STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 mei ai. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 13.00 - 16.30 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 mei 11.25 en 23.34; 15 mei 12.02 en 16 mei 0.11 en 12.49; 17 mei 1.06 en 13.55; 18 mei 2.23 en 15.23. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. van de dag voorbij. De genodigden bleven nog enige tijd gezellig bijeen en maakten gebruik van de tafel koude spijzen, die de directie van de Zaan landse aanbood. Volgende morgen Eerst zondagmorgen om zeven uur gleed de „Marsdiep" in haar element. De wind was gedurende de nacht gaan liggen, maar in de loop van de vol gende dag werd weer een periode van krachtige wind verwacht. Daarom werd besloten het schip zo spoedig mogelijk te water te laten. Slechts de mensen, die met de tewaterlatingswerkzaam heden waren belast, zouden getuige van dit moment zijn geweest, als men de avond tevoren niet enkele functiona rissen had gewaarschuwd. Daardoor konden de heren De Lugt, Bakker, Vlas, De Gorter en kapitein Vlas, met hun resp. echtgenotes, weer ter plaatse aanwezig zijn. Toen de „Marsdiep" in het water van de Zaan dobberde, nam een sleepboot haar aan de tros en bracht haar naar Amsterdam, waar het schip voor korte tijd in dok gaat. In het dok zullen aan een der stevenknopen het roer en de schroef worden aangebracht. Dat ge schiedt op deze wijze, omdat genoemde onderdelen anders bij het te water glij den zouden zijn beschadigd. Goede invloed van Shell verkeersschool RECORD AANTAL GESLAAGDEN BIJ VERKEERSEXAMENS Ruim tweehonderd leerlingen van de hoogste klassen van de Texelse lagere scholen hebben vrijdagmiddag hun practische verkeersexamen afgelegd. Nog nooit tevoren kwam het voor dat allen voor dit gedeelte slaagden. Dat wil niet zeggen dat iedereen het vol ledige examen met goed gevolg af legde. In het eerder gehouden schrifte lijke gedeelte werden door enkelen meer fouten gemaakt dan het maximum aantal toegestane. Het goede resultaat van het practische gedeelte wordt toe geschreven aan de Shell verkeersschool, die enige tijd aan alle Texelse kandi daten practisch verkeersonderricht heeft gegeven. Het is nooit tevoren ge beurd, dat alle kandidaten door het praktische examen heenkwamen. De openbare lagere school van De Waal kwam dit jaar als beste uit de bus. Van de zeven kandidaten, die reeds bij het schriftelijk gedeelte een uitste kende indruk hadden gemaakt, slaag den vrijdagmiddag liefst vijf er in om met nul fouten het diploma in ont vangst te nemen. Zij krijgen, evenals de andere Texelaartjes die het examen foutloos hadden gemaakt, het Veilig Verkeer-speldje. Op hun diploma staat met gouden letters: „Met lof geslaagd". Het grote nut van de Shell verkeers school is door deze gunstige uitslag wel overduidelijk aangetoond. Van de zijde van de afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer zal dan ook wor den getracht ook het volgende jaar de school naar het eiland te laten over komen. Of dit zal lukken is zeer de vraag, aangezien elders soortgelijke er varingen zijn opgedaan en de belang stelling voor de school sterk is gestegen. S.V.C.-NIEUWS Zaterdag, 18 mei zal SVC haar jaar lijkse feestavond houden in de grote zaal van het bungalowkamp „De Sluf- tervallei". Reeds geruime tijd heeft de toneelclub geoefend op het vrolijke blijspel, waarmee ze U een gezellige avond wil bezorgen. Er zal een verlo ting zijn en natuurlijk gaan na afloop van het stuk de beentjes van de vloer. Voorverkoop van kaarten, uitsluitend voor leden en donateurs, geschiedt bij de heer W. Ran. Verdere kaartverkoop aan de zaal. (Zie adv. in het nummer van a.s. vrijdag). SCHOOLVOETBAL Door het ongunstige weer moesten de schoolvoetbalwedstrijden van ill mei worden afgelast. Het programma is nu verschoven naar zaterdag 18 mei a.s. VERDERE FINANCIËLE TEGEMOETKOMING VOOR WADDENEILANDEN De ministers van Verkeer en Water staat, van Financiën en van Landbouw en Visserij hebben bij de Tweede Ka mer een ontwerp ingediend van een Wet tot regeling van de bijdragen, be doeld in artikel 5 van de Deltawet. In hun Memorie van Toelichting delen zij over de Waddeneilanden het volgende mede. Voor de Waddeneilanden berust reeds een belangrijk gedeelte van de zorg voor de kustverdediging bij het Rijk, terwijl daarnaast aan de Waterschap pen voor de uitvoering van noodzake lijke werken meermalen subsidie door Rijk en provincie is verleend. De bij zondere omstandigheden van deze eilanden maken het gewenst bij even tuele behoefte aan verdere steun van geval tot geval te bezien wat de meest doelmatige wijze zal zijn om aan die behoefte tegemoet te komen. ZATERDAG GAAT VISCLUB TEXEL KOTTER BEPROEVEN In ons vorige nummer vermeldden wij abusievelijk dat de Texelse sport vissersclub de kotter TX 38 op zaterdag zou gaan beproeven Bedoeld werd za terdag 18 mei. Hopelijk zullen niet te veel belangstellenden vergeefs naar de haven zijn getrokken! A.s. zaterdag gaat het echt gebeuren. De TX 38 is intussen in fraaie kleuren geschilderd en zijn eigenaar, de heer P. Betsema, heeft letterlijk alles ge daan om zijn scheepje voor de sport vissers in orde te maken. Enkele bomen en werktuigen, die voor de „echte" visserij zijn benodigd, konden ver dwijnen. Op een mooi ruim voorschip zal plaats zijn voor enkele tientallen hengelaars, die nu een unieke mogelijk heid hebben om in het buitenwater te vissen. Dat gedurende het komende seizoen zeer veel liefhebbers van de overkant zullen meevaren, kunnen we nu reeds vaststellen, gezien ook het ge ringe bedrag dat per persoon moet worden beitaald voor het tripje. Wij maken ons sterk dat ook de niet-hen- gelaars veel genoegen van het tochtje zullen beleven. Hoe het ook zij, door het initiatief van de sportvissersclub en de heer P. Betsema hebben we er een toeristische attractie bij. (Zie verder de adv. in dit nummer). S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e kl. KNVB: VZV-Schagen 1—1; Hollandia T.-ZAP afgekeurd; Helder-Texel 1—1; BKC- VIOS 1—4. Afd. N.H.: Texel 3-Callantsoog 2 23; Adsp.: Texel a-SRC 100. Texel moest in Den Helder met een gelijk spel genoegen nemen. Voor de rust kwam Texel op 10. Het is span nend geweest, met om beurten enig overwicht. Helder maakte in de 2de helft gelijk. Tegen het einde was H. sterk in de aanval. A.s. zondag komt Helder op bezoek. Texel 3 kon juist niet voldoende op brengen om de overwinning te grijpen. Ze hebben prima partij gegeven. Jam mer dat André pech had door in eigen doel te koppen. Daarnaast dan nog dat Texel de beste kansen niet wist te grijpen. Voor de rust tegen wind in, waren ze nog al eens gevaarlijk, het geen een doelpunt opleverde. C. had de stand al op 12 gebracht. Uit een doorbraak werd het 13. Bas nam zijn strafschop te zuiver, precies tegen de verkeerde kant van de paal. Dick deed het even later beter en maakte er 23 vanvan. Even voor het einde, na een corner, nam een C.-speler de bal in de hand' misschien meende hij dat de scheidsrechter gefloten had. Strafschop besliste de scheidsrechter, maar liet zich ompraten. Waarom een vrije schop gegeven werd nu er in het geheel geen overtreding was geweest, is ons een raadsel. Het bleef 23. Texel a-SRC werd een grote over winning, maar voor onze jongens een onprettige wedstrijd, omdat de menta liteit van de S.-ploeg hun club niet sierde. De scheidsrechter strafte nogal eens verkeerd om. En nu zondag Texel-Helder. Maak je gereed, Texel! Texel 3-Vesdo 2. Op Hemelvaartsdag komt Schagen op bezoek. TEXELSE BOYS-NIEUWS De wedstrijd Boys 1 tegen Dirkshorn, tamelijk eenzijdig en door de harde wind niet fraai, is geëindigd in een 60 overwinning voor de Boys. Reeds na een kwartier spelen keek Dirkshorn tegen een 30 achterstand aan door doelpunten van J. Witte, H. van Sambeek en P. Hopman. In de 25e minuut maakte H. v. Sambeek er 40 van, met welke stand de rust inging. We dachten na de rust, met de wind in de rug voor Dirkshorn, een meer gelijkopgaande strijd te aanschouwen, doch de Boys bleven sterker en steeds in de aanval. In de eerste minuut maakte A. Boogaard er 50 van, ter wijl J. Witte, kort voor tijd, de stand op 60 bracht. De bal maakte door de harde*wind soms zulke rare capriolen, dat een paar zeker schijnende kansen nog verloren gingen. Dit weekend op het voetbalveld vol maakte rust voor de Boys. Dat komt goed uit, want het zal vrijdagavond wel een latertje worden. Eerst trainen op de gewone tijd en daarna in het Zwaantje: de jaarvergadering. Zaterdag 2 uur trainen voor adspi- ranten. S.V. DE KOOG De Koog 1 kon tegen Helder 5 niet tot winst komen en moest met een 11 gelijk spel genoegen nemen. Voor de rust wogen de partijen aardig tegen el kaar op met De Koog iets meer in de aanval tegen wind in. Door een mis verstand in de achterhoede van De Koog keken we na 5 minuten al tegen een 10 achterstand aan. In de 20ste minuut wist P. Schuil er 11 van te maken. De Koog kwam meer in de aanval, maar doelpunten kwamen er niet. Om onbegrijpelijke redenen begon de scheidsrechter steeds minder zeker te fluiten, wat aan het spel veel af breuk deed. Na de rust zette De Koog een fel offensief in. Helder moest met man en macht verdedigen om erger te voorkomen. Het werd een ware belege ring voor het Helder-doel. De scheids rechter raakte ook in paniekstemming en floot aan een stuk. De vrije trap pen tegen De Koog waren legio. Vele malen wist niemand waarom! Om de ellende nog groter te maken, keurde hij in de twintigste minuut een doelpunt af op aanraden van de grensrechter, na eerst naar het midden gewezen te heb ben. Lest best werd Klaas uit het veld gestuurd, omdat hij aan de scheidsrech ter vroeg of er sprake van „hands" was in het strafschopgebied. Een back of speler sloeg resoluut de bal weg met de hand, maar de scheidsrechter liet doorspelen! De Koog bleef met 10 man Helder toch in de verdediging houden, al kwam het af en toe tot een tegen aanval met een 2 man voorhoede. Enfin, in de stand 11 kwam geen verande ring. Jammer, mannen, voor de kleine kans die er nog was. Het 2de vertrok naar JVC en moest met negen man de vlag strijken. Hier 2 wegblijvers zonder afbericht en 1 speler te laat voor de boot. Gelukkig was de reserve er wel en werd met ere verloren van JVC, dat op de 2de plaats stond. Volgende week speelt De Koog 1 thuis tegen Petten 2; het 2de is uitge speeld.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1