Cjroen 'warL-Jexelsin het harL, Texelaars vierden het „Feest van de Fotografie" Sportvissers beproefden de TX 38 Met de medailles op de foto Opening met verrassingen Drukbezochte foto-filmavond ^UiL mm s MM FILM-NIEUWS v. kinderwagens Fa FRANS ZEGEL Kz. GROTE AANKOPEN DINSDAG 21 MEI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7761 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roo(J Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Zaterdag j.l. werd in hotel „De Oranjeboom" de traditionele foto-filmavond met flitsbal gehouden ter gelegenheid van de Week van de Fotografie 1963. Het evenement was georganiseerd door de drie fotohandelaren in Den Burg, de fir ma's J. de Waal, J. Nauta en Langeveld de Rooij N.V. in nauwe samenwer king met de Texelse fotoclub ,De Kiekendief". Het programma vermeldde naast de vertoning van verschillende amateuristische prestaties op fotografisch en filmisch gebied, de uitslag van de onlangs gehouden „Kiekjeswedstrijd". Een „flitsbal" dat vooral dit jaar bijzonder goed geslaagd mag worden genoemd, be kroonde de avond die bij de organisatoren zowel als bij het publiek een vol daan gevoel moet hebben gegeven. Kiekjeswedstrijd Nadat de heer H. Kievits, voorzitter van „De Kiekendief" de avond met een kort woord had geopend, maakte mevr. A. Tiessen-Spaans, secretaresse van de fotoclub, de uitslag bekend van de kiekjeswedstrijd. Een jury, bestaande uit de heren H. Tielemans, W. Conijn en H. Boon heeft de moeilijke taak ge had om uit de kiekjesberg de veertien beste plaatjes te halen. Bij hun waar dering legden zij andere normen aan dan zij bij vergrotingen van gevorderde amateurs zouden hebben gedaan. De originaliteit gaf veelal de doorslag. De vier hoofdpnjswinnende foto'tjes waren door een der leden van de fotoclub ver groot op het formaat 18x24, waardoor duidelijk werd aangetoond wat uit een schijnbaar nietig kiekje kan worden gehaald als het met enige kennis van zaken wordt uitvergroot. Vooral de winnaars van de hoofdprijzen mogen dik tevreden zijn met hun kostbare ca deaus De eerste prijs werd gewonnen door de heer P. Slot, 't Sandershuis. Hij is nu de bezitter van een uitstekende spiegelreflexcamera van het type Yashica A. De tweede prijs, een Lubitel reflexcamera, ging naar mejuffrouw Joh. Witte, ,»Bloemwijk". De derde prijs een belichtingsmeter, kon de heer R. Bakker, Spang, in ontvangst nemen en de vierde prijs, een zakstatief, werd ge wonnen door mej. M. Witte, Gerrits- land K 94. Troostprijzen gingen naar: de heer Roeper, „Johanneshoeve"; de heer C. Schenk, W. v. Beierenstraat 13, Den Burg; de heer Fr. Zegel, Oudeschild; de heer C. v.d. Eijk, Julianastraat 3, Den Burg; mej. A C. Haremaker, „De Lindeboom-Texel", Den Burg; mevr. Kooger-Eelman, De Waal; de heer T. Tjonk, Warmoesstraat, Den Burg; mej. Mary Witte, Schilderend, Den Burg; de heer G. Veeger, Westermient; mej. G. Pel, Weverstraat 3, Den Burg. Bont programma De door Werend Nauta vervaardigde film over het bedrijf van J. C. Rab N.V. was het eerste onderdeel van een reeks amateuristische prestaties, die zoals gewoonlijk het programma van een foto-filmavond uitmaken. Over de film behoeven we niet veel te vertellen, aan gezien wij er in een vorig nummer onze mening al over hebben geuit. Wel was het storend, dat de film wat rijkelijk lang was voor het overgrote deel van het publiek. Daarmee is geen slechts over deze bedrijfsfilm gezegd. Uiter aard zullen insiders, mensen die iets met het bedrijf van Rab N.V. hebben te maken, meer geïnteresseerd zijn dan anderen. Mede door het late aanvangs- tijdstip moest worden besloten, een deel van de daarna volgende diaverto ning weg te laten vallen. Op een on aangename manier wreekte zich deze maatregel later op de avond toen een der magazijnen met dia's die niet zou den worden geprojecteerd, tóch in de projector werd gezet. Een heel ander programma-onderdeel werd echter door de luidsprekers aangekondigdDe man achter de projector maakte daar mee geen beste beurt! Hopelijk zullen de toeschouwers niet de indruk hebben gekregen, dat het vertonen van kleur- dia's een bijzonder ingewikkelde onder neming is! Bekende Texelaars! Het wedstrijdje „Wie is deze Texe laar?" bleek het goed te doen. Na de vertoning van dia's over de winter en raketproeven en reddingbootmanoeu vres bij de vuurtoren, werden achter elkaar 25 bekende en minder bekende Texelaars op het doek geprojecteerd. Het publiek moest de namen van de mensen raden en deze invullen op een formulier. De meesten wisten een fout loos ingevuld briefje in te leveren en dongen dus mee naar de prijzen, die beschikbaar waren gesteld door de cafetariabednjven „De Snackbar", „De Smulpot" en „Het IJsbeertje". Door lo ting werd' vastgesteld dat mej. H. Vrouwe, mej. M. Witte en de heer B. van Veen de gelukkigen waren. Na de pauze werden een aantal oude Texelse dia's vertoond, waaronder een collectie waartussen beelden waren ge voegd van recente datum, zodat duide lijk werd aangetoond welke verande ringen er gedurende de laatste tiental len jaren zijn gekomen in allerlei situa ties in de verschillende dorpen op ons eiland. Dia's van het ambtsjubileum van burgemeester C. De Koning en een reportage over de tocht van de Texelse folkloregroep naar Soestdijk vormden een goed slot van het eerste gedeelte van het foto- en filmfeest. Flitsloos flitsbal! Bij het organiseren van evenementen stuit men de laatste jaren op een toe nemende onwil bij het publiek om zelf aktief deel te nemen. Dit feit deed zich duidelijk bij het flitsbal voor, dat bij zonder druk was bezocht, maar waar slechts één enkeling flitsfoto's maakte....! Dit neemt niet weg dat dit bal wel het meest geslaagde kon worden genoemd in de geschiedenis van de Foto-weken Een versterkte band Rhythmische Eilanders zorgde voor een uitstekend stukje muziek en de leiding van de heer Craanen was zodanig, dat zowel jong als oud zich kostelijk amu seerden. De drie deelnemende hande laren en de fotoclub kunnen, mede daardoor, met voldoening terugzien op een geslaagde avond! De deelnemers aan de kiekjeswed strijd worden verzocht hun ingeleverde opnamen na woensdag a.s. af te halen bij de handelaar, waar ze zijn ingele verd. Ook de eventueel nog niet afge haalde troostprijzen kunnen daar in ontvangst worden genomen. Dit is het echtpaar Jb. Eelman Gzn. en mevr. E. Eelman-Bruin, dat vrijdag j.l. te Oosterend het vijftigjarig huwe lijksjubileum vierde. Natuurlijk waren de echtelieden gaarne bereid even te poseren met in hun midden de me- daillekast, die nog groter zou zijn ge weest als Eelman in het verleden niet zoveel geldprijzen in de wacht zou hebben gesleept. Wij wensen deze voor aanstaande schapenfokker en z'n vrouw nog vele gelukkige jaren toe! Op eerste dag in banketwinkel van JP grote omzet in vruchtentaarten Het was er jongstleden vrijdag, 's middags om een uur of twee een druk komen en gaan: J P '(iedere toe voeging is overbodig) had de opening van zijn nieuwe banketwinkel in De Koog niet geruisloos laten verlopen. Met het geruis van een vliegtuig motor was de opening eigenlijk ingezet. Het aangekondigde uitwerpen van 2000 pamfletten verliep volgens plan. Tientallen kwamen na 2 uur met de genummerde briefjes de winkel binnen; enkelen hadden een extra prijsje, met ieder blaadje was een ijsje te verdienen. Maar al gauw bleek dat er toch wat loos was met dat pamfletweik. Geheimzinnige taarten Al kort na 2 uur kwam er iemand met een briefje, dat een hoger nummer had dan 2.000. Op de rand was de me dedeling afgedrukt dat op dat nummer een extra premie viel, bestaande uit een forse vruchtentaart. Even later kwam er nog een, en toen nóg een De heer J P kondigde aan dat de drukker, want wie anders dan hij kon dat hebben uitgehaald, een barre dag tegemoet zou gaan. Maar de brengers van de taartbriefjes zouden hun taart krijgen, daar zou hij voor zorgen! Het wraen er 20, dat wel, en JP zag in ge dachten de winst uit de verkoop van de eerste dagen al omgezet in dure vruchtentaarten. Het kwam natuurlijk anders. Want een dik uur later kwam er iemand met een opvallend triomfantelijk gezicht de straat over. Het was de heer Bill Visser van „Het Witte Huis"; boven zijn hoofd hield hij een blad metvruch tentaarten. Een „practical joke" van de beste soort, want het slachtofer toonde zich vóór de oplossing van het raadsel zo sportief als het maar kon. Een dubbel- werkend stukje reclame, want bij de taart (mmmmwas een kaartje ge voegd met de (geloofwaardige) medede- deling, dat uit de keuken van „Het Witte Huis" alleen maar iets fijns kon komen. Drukker en vlieger zaten natuurlijk mee in het complot. Een leuke mop: daarmee kunnen ze trouwens in het algemeen wel overweg, daar in De Koog. „BABYSITCENTRALE TEXEL" Het is al weer enige weken geleden, dat de babysitcentrale het eerste le venslicht aanschouwde. De uitlatingen van diverse dames op hun bijeenkom sten gedaan, getuigen van de instem ming die zij hieraan geven. Binnenkort komen de dames, die de leiding hebben bij elkaar om ervarin gen, in deze korte tijd opgedaan, uit te wisselen en te bepraten In ieder dorp is thans een contactadres. In Oudeschild vonden we mevrouw Visser, Loodssingel 42, tel. 2768, bereid de leiding op zich te nemen. Wilt U een avond uit en U zit met de oppas in de knoop, even een telefoontje en het komt voor elkaar. In De Koog is het mevrouw Van der Slikke, Plevierstraat 15, tel. 376, die zich met de leiding wilde be lasten en in Oosterend mevrouw Beert- huis, Oesterstraat 13, tel. 266. Van de kant van de jeugd is er vol doende animo. Men wil zelfs in overwe ging nemen om in de zomermaanden actief te zijn. Mevrouw Dekker is tot 7 juni met vakantie U kunt voor Den Burg Uw verzoeken richten aan mevrouw De Vries-Boogerd 28, tel. 2473. N.V.V. EN C.N.V. BOEKTEN OP TEXEL LICHTE ACHTERUITGANG Het aantal leden van het N.V.V. en het C.N.V. liep in 1961 op Texel eniger mate terug. Dit blijkt uit de onlangs door het C.B.S. omtrent de vakbewe ging gepubliceerde cijfers. Op 1 januari 1962 bedroeg het geza menlijk ledental van het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B. 881; op 1 januari 1961 906. Het ledental van het N.V.V. liep te rug van 539 naar 520, van het C.N.V. van 182 naar 175, terwijl het aantal leden van de K.A.B. met 1 steeg tot 186. Onder een vakvereniging of vakorga nisatie verstaat het C.B.S. een vereni ging van werknemers, welke zich ge heel of ten dele tot doel stelt de econo mische en sociale belangen van de aan gesloten werknemers te behartigen, speciaal betreffende de arbeidsvoor waarden. Onder een vakbond wordt een vakvereniging verstaan, welke werkne mers organiseert over het gehele Rijk verspreid en welke afdelingen bezit; in dien een vakbond alleen groepen van werknemers organiseert, die in een bepaalde bedrijfstak werkzaam zijn, spreekt men ook wel van Bedrijfsbond of Bedrijfsvakvereniging. Zestien hengelaars haaiden rijke buit binnen Reeds eerder berichtten wij over de plannen van de Texelse sportvissers club om met behulp van de kotter TX 38 te gaan hengelen. Welnu, zater dag j.l. heeft het feest zich afgespeeld en deze dag zal de jonge vereni ging niet licht vergeten. De stoutste dromen van onze sportvissers moeten wel zijn overtroffen, want in een tijd van en kele uren haalden ze met z'n zestienen 643 stuks platvis uit het water! En kelijk volwaardige schar geen kleintjes, neen, wer en bot van superieure kwaliteit! Visserslatijn? Zeker niet. Wij hebben het met onze eigen ogen gezien, want het bestuur van de actieve vereniging had de redactie van Uw Texelse Courant uitgeno digd om de tocht mee te maken. Dit is de TX 38 van de heer P. Betsema. Het scheepje heeft intussen een ander aanzien gekregen, want veel overbodige zaken zijn van liet dek weggehaald. Alleen de tocht naar de visgronden nig tijd verloren gaat met de heen- en ter hoogte van Nieuweschild was reeds terugtocht. de moeite waard. In een verbazend korte tijd bereikte de TX 38 de plaats van bestemming en kon schipper P. Betsema het anker uitwerpen. De motor werd uitgeschakeld en de clubleden maakten hun gereedschap in orde. Aas was er voldoende aan boord. Twee em mertjes vol! De zestien hengelaars bevestigden de pieren aan hun haken en posteerden zich langs de boorden van het scheepje. Het eerste half uur bekroop ons reeds een gevoel van verveling. Er werd prac- tisch niets gevangen, afgezien van een enkel ondermaats beestje, dat na me ting onmiddellijk weer op z'n natuur lijke element werd prijsgegeven. Maar toen de vloed begon te lopen werd het anders. Het leek of de vis met golven kwam aanzetten. Telkens haalden twee of drie mensen vrijwel tegelijkertijd op en haalde op z'n minst één en veelal zelfs twee of drie vissen van de haken. De emmers en leefnetten vulden zich snel. Wat een dag! De stemming onder de passagiers was opperbest. Misschien was dat ook een beetje te danken aan die fles kostelijke cognac, die de heer S. Langeveld had meegenomenEen I onzekere factor was de heer J de Vries, de recreatieconsulten die de tocht mee maakte, maar van tevoren had ver klaard veel last van zeeziekte te zullen krijgen! Hij is er niet aan toegekomen, want het drukke werk van het herhaal delijk van de haak halen van de schar ren en het aanbrengen van nieuwe aas nam hem volledig in beslag. Overge lukkig zong hij het „Geen woorden maar daden!" en slechts de vraag wat hij met al die vis moest aanvangen, baarde hem enige zorg. Schipper P. Betsema kende de „plek kies". Toen de eb enige tijd had gelopen meende hij dat het gunstig was een honderdtal meters verderop te gaan liggen. Het resultaat was verbluffend, want met een nóg groter frequentie haalden de sportvissers hun buit bin nen! Om een uur of drie 's middags was het welletjes en werd de terugtocht naar Oudeschild aanvaard. Toeristische aantrekkelijkheid Niet alleen voor de Texelse visclub gaat de heer P. Betsema zijn kotter be schikbaar stellen. Het is de bedoeling dat door middel van advertenties in de „vak"bladen de aandacht van het sport vissend publiek op deze unieke moge lijkheid wordt gericht. Nu reeds ver eren zeer vele hengelaars Texel met een bezoek. Wij durven deze jonge on dernemer rustig een goede toekomst te voorspellen, vooral ook gezien zijn ser vice (koffie, koek en dranken zijn aan boord) en de uitstekende staat waarin zijn materiaal verkeert. De TX 38 die oorspronkelijk de naam „De vier ge broeders" droeg, is een omgebouwde reddingboot van zeer groot type. De romp is van staal en het hart van het schip wordt gevormd door een 90 pk. Steyer motor. Deze motor geeft het schip een vervaarlijke snelheid. De af stand Oudeschild-Den Helder wordt in 25 minuten afgelegd! De plaatsen die een rijke vangst kunnen betekenen, worden dus snel bereikt, waardoor wei- Evenementen visclub dit jaar Clubwedstrijden om het kampioen schap van Texel: 2 juni: 13.30 uur; 16 juni: 10 00 uur en 7 juli; 15.00 uur Gasten die lid worden (lidmaatschap ƒ3,50) kunnen uiteraard ook meedoen. Gastenwedstrijden op: 28 juli: 10.00 uur; 4 augustus: 14.00 uur; 18 augustus: 15.30 uur; 1 september: 14.00 uur en 15 september: 15.00 uur. Inleggeld voor leden ƒ0,50, voor gasten 1,Met het plaatsbepalen van de wedstrijd zal met de windrichting reke ning worden gehouden Donderdag- (Hemelvaartsdag) om 3 en 8 uur draait in het City Theater de film „Uit Hollywoods lachfabriek". Het is eigenlijk een documentaire, die is samengesteld uit lachfilmpjes uit diverse perioden. Ongetwijfeld een amusante film, die tevens een goed beeld geeft van de ontwikkeling van de filmhumor. Schipper P. Betsema uit Oost beeft kosten nog moeite gespaard om met z'n schip goed voor de dag te komen. Na veel bikken en schuren heeft zyn verfkwast er voor gezorgd, dat de zakelijke tinten van het scheepje verdwenen om plaats te maken voor frisse „vakantie- kleuren". PLATTELANDSVROUWEN OP DE FIETS! Op 11 juni organiseert de afd. Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen een reisje naar Utrecht. Er zal een be zoek worden gebracht aan de limonade- fabriek en zo mogelijk aan huize „Doorn". Het belooft een mooie dag te worden. De kosten zullen ongeveer 15,bedragen, inclusief warm eten. Verder organiseren wij op dinsdag (vandaag) een fietstocht over Texel. Vertrekom 2 uur van de Groeneplaats. Gaat U mee? Advertenties I.M. Een schitterende collectie vindt U bij Oudeschild kunt u DIREKT doen door het sluiten van PERSOONLIJKE LENING NEDERLANDSCHE MIDDENSTANOSBANK N V.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1