Cjroen 'ZwartsJexels in het harL, Het hoogste punt Rijkswaterstaat laat duinen verstuiven mw, il De heer G. J. Bakker houdt zijn schapen in het oog Aanleg van „duindijken" tegen mogelijke supervloed In kader van Deltawerken i|p?|SPB|P Drink real American Cola VRIJDAG 24 MEI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7762 COURANT UltgaTe N.V. ?.h. Langereld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschtynt dinsdags en rrtydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. Bij het horen van de begrippen Delta-plan en Delta werken is men niet geneigd tc denken aan Texel, doch eerder aan de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Dit kolossale plan voorziet echter niet alleen in een beveili ging tegen stormvloeden van laatstgenoemd gebied, maar van alle plaatsen, welke naar berekening ernstig zouden worden bedreigd, wanneer wind en water weer eens zo fataal zouden samenwerken als in februari 1953 het ge val was. Bij die gebieden hoort ook ons eiland en in het kader van het plan zijn intussen een aantal kilometers dijk verhoogd. Het volgend jaar hoopt men met de ver hoging van de Eierlandse dijk te kunnen aanvangen. De zee loert echter niet alleen in het Oosten maar ook, en in bepaalde omstandigheden nog ernstiger, in het westen. Hoe hecht de natuurlijke duinenbarrière van onze 25 .kilometer lange westkust ook lijkt, hier en daar zijn plaatsen, waar de zee met succes haar slag zou kunnen slaan. Een diepgaand onderzoek van Rijkswaterstaat heeft uitgewezen dat er zwakke punten zijn. Gevaarlijke stukjes, vaak daar waar een buitenstaander ze niet zou verwachten. Dit beeld zou vroeger grote schrik veroorzaken bij de autoriteiten, die belast zijn niet hel behoud van het duin. Ijlings zouden mensen arriveren die liet kale zand met helm zouden beplanten. Op enkele plaatsen langs onze kust is deze toestand echter doelbewust in het leven geroepen, teneinde het duin te „verplaatsen" naar de er achter liggende vallei. Duinverplaatsing Onlangs werd onze aandacht getrok ken door een opmerkelijk feit. In de nabijheid van paal 17, ongeveer daar waar de nieuw aangelegde strandweg uitkomt zijn de duinen volkomen kaal. Geen" weelderige helmvegetatie, maar een heuvelrug van louter stuivend zand. Het lijkt of met geweld alle planten groei is weggevaagd. Dat laatste is in derdaad moedwillig gebeurd. Niet door kwaadwlilende lieden maar door de bullozers van Rijkswaterstaat. Deze methode past namelijk in het schema van een tactiek die wordt toegepast om de natuur zelf het duin te doen ver plaatsen. Wat gebeurt er namelijk? Zo dra het hoge duin van zijn vegetatie wordt beroofd, wordt het zand niet lan ger vastgehouden en gaat verstuiven. En omdat de wind in Nederland over wegend uit westelijke richtingen waait, komt het zand verder landinwaarts te recht. De gehele duinenrij wordt a.h.w. verder het land ingeblazen en dat is nu juist de bedoeling! Door tijdig aanplan ten van helm weet men het neergeko men zand ter plaatse te behouden en is het doel bereikt. Men kan nu zeggen, dat Rijkswaterstaat zich kennelijk aan het terugtrekken is in de strijd tegen de zee, maar als de bovenomschreven me thode niet zou worden toegepast, zou het duin binnen enkele jaren toch door de zee zijn weggeknaagd en dus echt verdwijnen. Een verdwenen duinenrij verleent de zee toegang tot de lagere duinvalleien en dan is het leed niet te Waterwinninggebied in gevaar Ter hoogte van paal 9 (Het Hoornder strand) bevindt zich het waterwinnings- gebied. Het is een ongeveer 4 kilometer lange strook duinvalleien vanwaar het zoete water voor ons waterleidingsnet wordt opgepompt. Als de zee in dit gebied zou doordringen, zou dat bijzon der ernstige consequenties inhouden. De kwaliteit van ons leidingwater zou snel verslechteren en een volledige ver- zilting zou een verdere winning onmo gelijk kunnen maken. In 1953 liep reeds een gedeelte van het terrein onder, naar aanleiding waarvan men begon met de aanleg van duindijken. Deze met helm beplante zandwallen moeten mogelijke uitzonderlijke aanvallen van de zee kunnen opvangen. Met de aanleg van deze duindijken zal men doorgaan. Op zeer vele punten langs de gehele west kust van het eiland bevinden zich in de duingordel 'kleinere of grotere stukjes, die voor een dergelijke extra bescher ming in aanmerking komen. Ten zuid oosten van de vuurtoren bevindt zich zo'n stuk en belangrijke voorzieningen zullen ook getroffen moeten worden bij „De Nederlanden", De Bleekersvallei en bij het genoemde waterwinningsgebied. Strandhoofden Of we het mooi vinden of niet, ons hele strand zal worden voorzien van de hoofden, met de aanleg waarvan men enkele jaren geleden is aangevan gen. Tesamen met de plaatselijk toege paste „duinverplaatsing" zal zo een waterwering ontstaan, waarbij het strand en niet in de eerste plaats het duin het water zal keren. Slufter blijft open Een voor natuurminnaars onheilspel lend gerucht deed nog niet zo lang ge leden de ronde. In het kader van bo venomschreven werkzaamheden zou de Slufter worden afgesloten. Inderdaad is de beroemde Slufter niet het sterkste deel van de duingordel te noemen. Im mers, slechts één hoge duinenrij be vindt zich daar tussen de Eierlandse polder en de Noordzee! Toch heeft men weten aan, te tonen dat voorzieningen aldaar voorlopig niet dringend gewenst zijn. De Slufter blijft dus open. Het ge bied ten Zuiden van dit natuurgebied vraagt echter wél om extra voorzie ningen. „Supervloed" In Waterstaatkringen hoort men spreken over een „supervloed", als zou een dergelijke catastrofe voor de deur staan. Natuurlijk is dat niet het geval. De supervloed is geheel theoretisch en wordt slechts als uiterste mogelijkheid beschouwd. Men is daarbij uitgegaan van uitgebreide berekeningen en erva ringen en tenslotte is de hoogte van de supervloed gesteld op ca. 5 meter, met plaatselijk kleine verschillen, die te maken hebben met een andere golfop- loop e.d. Op deze norm baseert men z'n verdedigingsplannen. Menselijkerwijs gesproken zou het voltooide systeem tegen alle eventualiteiten een absolute bescherming zijn.Neemt men aan dat de supervloed een feit is, dan blijkt dat verschillende punten in het duin gevaar lopen en komt aan het licht dat de duingordel geen absolute bescher ming biedt. Maatregelen zijn dus ge wenst. Dat die maatregelen worden ge nomen, is een geruststellend feit! SLOTAVONDEN VAN „THE ROCKETS" A.s. zondag is het de laatste club avond van het seizoen. Op deze avond mogen ook niet-leden komen, mits zij zich aan de voorschriften houden. Er zal getracht worden een orkestje te krijgen. Voor de club van zaterdagavond is het eveneens de laatste keer. Er zal ge tracht worden om hier te gaan volks dansen onder bekwame leiding. Ook hier mogen niet-leden in. Breng allen een vriend of vriendin mee, dat maakt het gezellig. FIRMA VAN ETTEN OPENDE FILIAAL IN DE KOOG Dinsdagmorgen opende de fa. Van Etten haar filiaal aan De Koog. Het voormalige pension „Zeelust", aangekocht door de heer W. van der Vis, „het Vispaleis" te Den Burg, is ge heel verbouwd en in 2 winkels omge toverd. Hiervan heeft de fa. Van Etten er één gehuurd. Het is een aller gezel ligste winkel geworden, waar de groen ten, het fruit en verfrissende dranken op overzichtelijke manier zijn uitge stald en tot kopen noden. Als binnen kort ook „het Vispaleis" hier de deuren opent, zal De Koog weer 2 zaken rijker zijn. Wij wensen de fa. Van Etten alvast succes in het komende seizoen. BROMFIETS RIJDT OP AUTO De 71-jarige heer J. van Strien uit de Wilhelminalaan in Den Burg kwam met zijn bromfiets op onprettige wijze in aanraking met de Citroën 2 cv van mej. C. J. M. Bruggeman. Het ongeluk gebeurde op de hoek Waalderstraat- Wittekruislaan. Uit de richting Den Burg kwam de heer Van Strien op zijn Solex bromfiets en wilde de Wittekruis- laan inslaan. Hij merkte echter de auto van mej. Bruggeman, die uit de richting De Waal hetzelfde kruispunt naderde, niet op en botste tegen de linkervoor zijde van het voertuig. De Citroën ver toonde daardoor een ingedeukt spat bord, koplamp en bumper en de heer Van Strien moest door dokter A. van Loon, die de eerste hulp verleende, met een taxi naar huis worden gebracht, want hij had onder meer een ernstig bloedende hoofdwond opgelopen. De Solex was ernstig beschadigd. Veèhouders, let op Uw saeck SCHAAP WAS VROEG UIT DE WEI Dinsdagmorgen om ongeveer vijf uur dertig bereed de heer L. K. Vroeginde- wei, een van Texels wegen. Plotseling kruiste een potig schaap de weg en een botsing tussen het dier en de eveneens degelijk gebouwde auto was niet te ver mijden De auto was licht bescha digd en het schaap was dood. De ironie van het noodlot wil dat de heer Vroeg- indewei dierenarts is, en dus geen moeite zal hebben gehad met het stel len van de sombere diagnose. Naar aanleiding van dit feit laat de Texelse politie nogmaals een waarschu wend geluid horen jegens de veehou ders, die hun percelen onvoldoende af rasteren en daardoor hun dieren gele genheid geven, zichzelf en ook anderen schade te berokkenen Tenslotte merken wij op dat bovenomschreven ongelukje er één is uit een reeks van gevaarlijke situaties, veroorzaakt door dieren die kennelijk met weinig moeite hun per celen verlaten. Het feit, dat in de meeste gevallen de verzekering de schade dekt, mag geen aanleiding zijn om de toestand te laten zoals die is! „DE FONDANTSOLDAAT" Dit bekende stuk van de beroemde Engelse schrijver G. B. Shaw zal zater dagavond, 25 mei, in hotel „De Oranje boom" worden opgevoerd door leden van de Texelse amateur-toneelvereni gingen. Het stuk is ingestudeerd onder leiding van een beroepsregisseur, de heer G. Molier te Amsterdam De tech nische dienst van de Ned. Amateur- Toneel Unie verleent medewerking bij de décors en de belichting. Voor de Texelse toneelliefhebbers een unieke kans, om een uitnemend stuk te zien opvoeren onder bekwame leiding. (Zie ook de adv. in dit nummer). BEROEPENTENTOONSTELL1NG Van de zijde van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Helder werd ons meegedeeld, dat de beroepenten- toonstelling op Texel zal worden ge houden van 11 t/m 14 juni a.s. in het bedrijfsgebouw tegenover de hoeve „De Ruitersplaats" aan de Meiert Boonsbos weg. De tentoonstelling wordt georga niseerd door het Gewestelijk Arbeids bureau Den Helder in samenwerking met de Commissie Streekontwikkeling Texel. Op deze tentoonstelling komen wij nog nader terug. In het sanatorium „Beatrix-oord" aan de rand van de stad Groningen ligt de heer G. J. Bakker uit De Koog. Op vier mei van het vorige jaar ging hij naar het sana torium te Appelscha, maar later verhuisde hij naar het toen juist gereed gekomen „Beatrixoord". De heer Bak ker, die van beroep veehandelaar is, heeft door zijn ziekte z'n werk tijdelijk vaarwel moeten zeggen en kan zich eerst weer inzetten, als hij in juli uit het gips mag en misschien nog dit jaar uit het sanatorium wordt ont slagen. Ondanks het feit dat deze vrijheidlievende Texe laar aan het bed gekluisterd is, behoeft hij zich niet te vervelen. Dat dankt hij aan de prettige omgeving, waarin hij verblijft, het fraaie uitzicht dat het geopende venster hem biedt enzijn schapen. Jazeker, de heer Bakker heeft op het grote gazon achter het sanatorium drie schapen lopen. Een handelsrelatie van de heer Bakker had op zijn bedrijf een schaap lopen dat op 20 september twee lam meren had geworpen. Hetzelfde dier had in januari ook reeds een jong ter wereld gebracht. Iets bijzonders, een schaap met drie nakomelingen op merkwaardige tijd stippen in één jaar. Voor de eigenaar was dit merkwaar dige feit aanleiding om de drie dieren zijn vriend in Beatrixoord cadeau te doen De geneesheer-directeur van het sanatorium is een goed kennis van de heer Bakker en hij stemde er onmiddellijk mee in om de drie dieren naar Groningen te doen overbrengen. Bakker is bijzonder trots op zijn dieren zuivere Texelse stamboekschapen en toont zich dankbaar je gens degenen die zich hebben ingespannen om hem dit vertier te brengen. Een beetje afleiding kan een sana toriumpatiënt heel goed gebruiken, ook al is hij overigens tevreden. „Texel in Beatrixoord". Op enkele honderden meters van de Rijksstraatweg tussen Groningen en Haren verblijven op liet gazon achter Beatrixoord de drie Texelse stambockschapen van patient G. Bakker uit De Koog. (Cliché afgestaan door het Nieuwsblad van het Noorden) ïC Mooi wordt ie niet Nuttig wel. Voor al de bewoners van het Schilderend en de naaste omgeving zullen met onge duld de afwerking van deze schoor steen verbelden, die op het ogenblik verrijst op het terrein van N.V. T.E.M. Dit bouwwerk, dat 37,5 meter hoog wordt, zal definitief een einde maken aan een reeds jaren durend ongerief. Dan zullen de uitlaatgassen van de zes dieselmotoren van het bedrijf met lan ger „laag bij de grond" de uitlaatpijpen verlaten, waardoor nog steeds een over last aan lawaai cn roet werd veroor zaakt. Het geluid zal n.l. door zes pij pen onderin de schoorsteen uitkomen en daar, door de afscherming van de dikke stenen mantel, worden gereduceerd tot een nauwelijks hoorbaar gezoem. Ruim 37 meter hoger worden de gas sen de atmosfeer in geblazen zo dat binnenkort een einde zal komen aan de overlast en de huisvrouwen zonder bezwaar hun witte was onder de open hemel kunnen drogen. Voor het begin van de bouwvakva kanties zal de toren haar definitieve hoogte hebben bereikt. Ongeveer vier maanden zullen gemoeid zijn met de afwerking, waarbij een extra binnen- mantel in de pijp wordt aangebracht. De schoorsteen overtreft de beide kerktorens van Den Burg en zelfs de grote schoorsteen van de Coöp. Zuivel fabriek „De Eendracht" in hoogte. Texels hoogste punt dus. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 25 mei Den Burg, ,,De Oranjeboom", 20 00 uur, Zo- merbijeenkomst NATU, opvoering van het stuk „Oorlogshelden" of de ..Fondantsoldaat". Zondag 26 mei Den Burg, „Dc Oranjeboom". 10.30 uur, Zomerbijeenkomst NATU GEBOTTELD ONDER CONTROLE VAN DE BROUWERIJ TE BREDA

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1