Cjrocn 2rwarL-Jexels in het harL. I LUILAK Pastoor P. T. Brinkman viert 25-jarig priesterfeest -Vlqotjho? iL f UaieWn L-|^c-0asaESipJCHT historische tocht na"a CROTE TEtfWONSTJt.yfG SCHAPEN TENTOONSTELLING LUNAPARK weer ijs cadeau, »DE SMULPOT" Oosterend kondigt evenementen aan Plannen voor feestelijkheden liggen gereed Eerste paal voor fuik IAPTGE f 1-r®UöÊAND| SHOW. VRIJDAG 31 MEI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7764 COURANT Uitgave N.V. ▼.h. Langeveld de Root) Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrfldags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Pastoor Brinkman Evenals vorige jaren geven wij op luilak's morgens tus sen 5 en 7 uur aan een ieder gemaakt met de allernieuw ste Amerikaanse Soft-Ice machine. Cafetaria Snackbar Binnenburg 5 tel. 2756 Morgen luilak, dames, heren, Dus u weet wat dit beduidt: Allemaal een beetje vroeger Dan normaal de koffer uit. 't Kan ook best „twee beetjes" zijn, hoor. Want geloof maar dat de jeugd Reeds heel vroeg begint te spoken, Zich daar nu reeds op verheugt. Och, wie kan zich niet herinn'ren Hoe hij zelf als kind eenmaal Met een hele sleep van blikken Middernacht ging aan de haal. En wat was er dan nog mooier Dan wanneer de Hermandad Je probeerde beet te pakken. Wat een fijne tijd was dat. Laat ons daarom maar niet mopp'ren Als de jeugd voor dag en dauw Heel het eiland zet op stelten. Want de tijd vervliegt zo gauw. Laat ze maar eens echt genieten Deze ene dag van 't jaar, En zet niet een emmer water Als presentje voor ze klaar. Doch de jongens moeten zorgen Dat dit feest van veel laweit Onder geen beding mag leiden Tot een soort baldadigheid. Blijf sportief bij al het dwaze Dat je deze morgen doet, Wees heus maar eens een kwajongen, Maar. een van echt Hollands bloed. Huib de Rijmelaar. ZATERDAGMORGEN OPENING TRAMPOLINEPARK Zaterdagmorgen om tien uur opent de heer J. A. Hillen aan de Dorpsstraat te De Koog zijn trampolinecentrum. Liefst tien trampolines heeft de heer Hillen in zijn park laten aanbrengen, zodat een flinke belangstelling ver werkt kan worden. Zo zal ieder, vroeg of laat in de gelegenheid zijn om deze nieuwe sport te beoefenen. Om er kennis mee te maken zal na de opening gelegenheid bestaan voor gratis springen! Vakkundig onderricht geeft de heer H. v.d. Velde, die zelf een enthousiast trampolinespringer is. Het centrum zal gedurende het seizien van 's morgens 10 tot 's avonds 11 uur zijn geopend. Verder is op het terrein een kiosk aangebracht, waar tevens ijs en dranken verkrijgbaar zijn. Als geheel een gezellig en sportief vermaakscen trum dus! OVERDENKING: PINKSTEREN Het Pinksterfeest is niet een feest, dat wij uitgedacht hebben. Het is niet tot stand gekomen via een organise rende feestcommissie. Van degenen, die deze commissie hadden kunnen vormen, lezen we alleen maar dat ze een drachtig volhardden in het gebed. (Handel. 1 14). Méér werd van hen niet gevraagd en méér was hun door Jezus ook niet opgedragen. De uitstorting van de Heilige Geest kwam loodrecht van boven, als gave Gods, niet als mensenwerk. Het geluid als van een geweldigé windvlaag en de tongen als van vuur bevestigen dit: wat hier geschiedt is alleen Góds werk! Dit tweeërlei gezichtspunt is er voor ons ook nog steeds. Enerzijds: het wa ken en bidden, het ontberen en begeren, anderzijds: de gave des Geestes, de „Godsstroom dei genade" (Gez. 87). Dat geeft aanleiding tot een wonder lijke tegenstelling in ons leven. De te genstelling van óns ontberen en van Góds schenken, van onze leegte en de volheid Gods, waarmede wij vervuld worden. (Ef. 3 19). Deze tegenstelling vinden we ook in de Pinksterliederen. In sommige klinkt het bidden en vragen door. Denk b v. eens aan deze regels: och werden thans ook wij door 't Pinkstervuur gewijd! of aan 't bekende: Heer, ik hoord) van rijke zegen die Gij uitstort keer op keer, geef dat van die milde regen dropp'len vallen op mij neer. In andere regels gaat het voluit en ongehinderd om de gave des Geestes: wien Godes Geest bezielt, wien Godes Geest doet zingen. of: de bron waaruit het leven vloeit, het vuur, dat heel ons hart doorgloeit. Het zal goed zijn, wanneer wij van beide weet hebben. Als het alleen gaat om onze leegte en armoede, dan wordt het een klagen, klagen alle dagen. Ter wijl omgekeerd, alleen maar spreken over onze rijkdom ons licht overmoedig maakt. Ons geklaag brengt onze medemensen niet tot Christus. Onze overmoed al evenmin. Wij zijn alleen dan goede getuigen Gods in deze wereld, wanneer wij getuigen dat de God en Vader van Jezus Christus machtig en heerlijk de leegte in de harten der mensen over wint en ons vervult met Zijn liefde, in Jezus Christus, door de Heilige Geest. D, J. F. Per dag worden ongeveer 4 palen in de grond gebracht. Over enkele weken zal dit onderdeel van het werk dus gereed zijn. In Den Helder is reeds eerder begonnen met het aanbrengen van de palen voor het landhoofd. De Helderse fuik is echter van een ander ontwerp dan de Texelse. Daar zullen narrtelijk honderden palen moeten wor den geheid. Met dit werk is men nog steeds doende Verwacht wordt dat mgn op Texel iets eerder gereed zal zijn. In het algemeen bestaat tussen de ploegen van Den Helder en Texel een gezonde rivaliteit. Bijzonder aangenaam wordt het gevonden als de andere „partij" met het werk wat achterop is geraakt! Op het ogenblik valt niet te zeggen wie de beste kansen maakt. Hoe het ook zij. Het a.s. seizoen zullen de fuiken niet gereed komen. Daar is o.a. de vertraging van de afgelopen winter te ernstig voor geweest. „HET VISPALEIS" OPENDE FILIAAL TE DE KOOG Woensdagmiddag opende „Het Vis- paleis" een filiaal aan De Koog. Het is een lust voor het oog, al die delicatessen te zien, uitgestald op mooie stellages langs de muren, terwijl de verse vis in de gekoelde toonbank de begeerte tot smullen opwekt. Wij geloven wel, dat deze viswinkel in ^en behoefte voorziet. Het dorp is er weer rijker door geworden. Wij wensen de fam. Van der Vis succes toe. Baron van Cattendijke rukte weer uit VRACHTSCHEPEN MET ELKAAR IN BOTSING Voor de kust van Texel, ongeveer ter hoogte van paal 28, zijn woensdag avond j.l. twee schepen met elkaar in botsing gekomen. Het waren het Duitse vrachtschip „Anna Marie" (1500 ton) en het grote Libanese vrachtschip „Epidoforos" (ruim 5000 ton). Het on geluk moet hebben plaatsgevonden in de mist. De schade aan de „Epidoforos" was aanzienlijk. Een groot gat in de boeg, juist op de waterlijn, deed de toe stand er allesbehalve rooskleurig uit zien. De kapitein verzocht om sleepboot en reddingboothulp. Zo kwamen liefst vijf sleepboten op de in nood verkeren- slechts geringe schade opgelopen en kon de Libanees af. Het Duitse schip had op eigen kracht zijn weg naar de dichtstbijzijnde haven vervolgen. Strandrcddingboot weer actief De „Baron van Cattendijke", de strandreddingboot, die momenteel wordt gebruikt als vervanging van de in onderhoud zijnde „Joan Hodshon", kreeg het sein om naar de plaats van het ongeluk te gaan. Om 7.50 uur kwam de waarschuwing binnen en reeds om 8.15 uur voer de boot naar de opgege ven positie. Daar arriveerde hij drie minuten na de „Prins Hendrik" uit Den Helder en de „Carlot" uit Terschelling. Even later arriveerden ook de sleep boten „Schouwenbank" en „Storte- melk". Geen van de toegesnelde boten behoefde echter hulp te bieden, want de Libanees maakte slechts weinig wa ter door een afsluiting tussen de boeg en de rest van het schip. Wel wist de kapitein het schip zo naar een on diepte te manoeuvreren, dat het bij een verergerende toestand onmiddellijk op een bank kon worden gezet. Het weer was bijzonder rustig en na een onder zoek aan boord, besloot de kapitein op i eigen kracht verder te gaan. De sleep en reddingboten konden verdwijnen en om omstreeks 11 uur zocht de Libanees op eigen kracht een haven op. nieuwingen, zoals dat elders in het land soms gebeurt. Waarmee ik beslist niet wil zeggen, dat deze mensen niet vooruitstrevend zouden zijn!" Op Texel was hij voordien slechts éénmaal geweest. Dat was tijdens een kampeertocht die hij in z'n studietijd maakte. Vluchtig had hij toen kennis gemaakt met De Cocksdorp. In 1924 ving pastoor Brinkman zijn studie aan. Dat was in Tilburg bij de Vaders van Mill Hill. Missionaris wor den was zijn liefste wens. Met het oog op dat doel gericht, leerde hij verder. T\vee jaar te Roosendaal en daarna nog een half jaar in Mill Hill (Engeland). Daar echter moest hij om gezondheids redenen afzien van zijn plan om naai de missie te gaan. Hij ging naar het groot Seminarie te Warmond, waar hij zijn studie voltooide. Op 11 juni 1938 werd hij tot priester gewijd, tesamen met o.a. zijn klasgenoot Van Doode- waard, thans bisschop van Haarlem. Geen timmerman Bij de aanvang van zijn priesterlijke studie verbrak de jonge Brinkman een traditie. Eigenlijk had hij timmerman moeten worden! Zijn vader oefende n.l. dit beroep uit, zijn grootvader, zijn overgrootvader en zelfs zijn betover grootvader. Het familieberoep werd nu overgenomen door een broer en de ouders konden het met die regeling best eens zijn! De eerste standplaats waar de Zeer- eerw. heer Brinkman zijn priesterlijk ambt ging uitoefenen, was Hoek van Holland. Zeven jaar lang stond hij daar als kapelaan, een ongebruikelijk lange periode. Enkele jaren lang nam hij daar o.a. de taak over van zijn pastoor, die door de Duitsers naar Bergen-Bel- sen was weggevoerd. In 1945 werd ka pelaan Brinkman overgeplaatst naar Zoetermeer en in 1948 benoemde de bisschop hem te Ouddorp bij Alkmaar. Brinkmaar was weer terug in de pro vincie waar hij 26 maart 1911 te Pur- merend het levenslicht zag. De laatste periode als kapelaan volgde te Volen- dam waar hij te maken kreeg met een parochie van liefst 11.000 zielen. Het was dus wel een verandering toen hij op 3 augustus 1962 te De Cocksdorp werd benoemd! Uitgestrekt „rayon" Weldra bleek echter, dat het betrek kelijk kleine aantal mensen, dat aan zijn geestelijke zorgen was toever trouwd, verspreid woonde over een vrij groot oppervlak bestaande uit De Ondanks de reeds maandenlang durende werkzaamheden aan de fuik in de haven van 't Horntje, heeft men tot maandag nog geen enkel definitief onderdeel kunnen aanbrengen. Alles wat aan de fuik is gedaan, was voorbe reidend werk. Het aangebrachte mate riaal zal te zijner tijd weer worden ge sloopt. Het is slechts gebruikt om als hulpwerk om de eigenlijke fuikbouw mogelijk te maken. Daaronder bevindt zich onder meer de stalen hulpdam- wand, die op de plaats waar straks het landhoofd van de fuik zal komen, een miniatuurpolder heeft geschapen, waar in de aannemer droog kan werken. Achter deze damwand nu, is maandag j.l. de eerste betonnen paal geslagen, die moet dienen als fundering voor de betonnen bovenbouw van het land hoofd. Liefst 53 van deze reusachtige palen (16,50 meter lang) zullen in de komende weken worden geheid. Op de bovenste foto ziet U de paal in de hei stelling staan. Foto onder; De paal verdwijnt in de diepte. Door een krachtige waterstraal wordt de grond onder de paal losge- spoeld, zodat het gevaarte vrij snel de grond inglijdt. Eerst later komt de hei stelling in werking. Op 11 juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Zeerccrw. heer P. T. Brinkman, pastoor van de parochie St. Francisca Romana te De Cocks dorp, tot priester werd gewijd. Deze R.-K. geestelijke, die nog geen jaar op Texel verblijft, heeft zich een grote schare vrienden verworven onder de eilandbewoners in het algemeen, en in het bijzonder onder de parochianen in De Cocksdorp en Eierland, die hem als een graag geziene gast kennen. Dat is waarschijnlijk de reden, dat enkele mensen van de uit slechts 320 zielen be staande parochie hun herder middelpunt willen maken van een onvergetelijk feest. Eigenlijk had hij timmerman moeten worden „Wat denkt U van de Texelaars?" was een van de vragen, welke wij de pastoor stelden, toen we hem een dezer dagen opzochten in zijn pastorie te De Cocksdorp. We kregen een eerlijk ant woord. „Texelaars, en dus ook mijn parochianen, zijn ongetwijfeld wat an ders geaard dan de leden van de paro chies in andere plaatsen waar ik heb gestaan. Ik kan uitstekend met ieder opschieten en neem ze zoals ze zijn. Bij zondere moeilijkheden heb ik nooit on dervonden. In tegendeel, doordat ik met een kleine groep heb te maken, leer ik ieder persoonlijk kennen, wat voor mij bijzonder prettig is. Tja, als je het beslist zou willen, kun je de mensen tegen je in het harnas jagen. Ik geloof bijvoorbeeld, dat je hier niet te snel moet zijn met het invoeren van ver- Cocksdorp, Eierland en een deel van de polder 't Noorden. Een auto was geen overbodigheid en sinds kort legt de priester de huisbezoeken af met behulp van een pittig Dafje. De komende feestelijkheden blijken pastoor Brinkman nauwelijks bekend te zijn. Bij voorbaat verklaart hij zich echter bereid om mee te werken. „Ik geloof niet dat ik aanspraak kan maken op extra attenties, maar als ik het feestvarken moet zijn, zal ik de mensen niet teleurstellen!" Dat laatste zal voor de organisatoren een stimulans zijn. Het is de bedoeling dat het feest om practische redenen op zondag 9 juni gaat plaatsvinden. De dag tevoren zal de jubilaris worden ingehaald vanaf de Hollandseweg. Om het verrassingselement niet te kort te doen, gaan wij verder niet in op de plannen, die op het ogenblik door enkele parochianen worden uitgebroed. Als de feestelijkheden zich hebben af gespeeld, zal de beschrijving er van in deze kolommen zeker een plaatsje vin den! Abusievelijk is in het feestprogram ma, dat aan alle parochianen is toege zonden, vermeld dat de receptie in Café Nota zou worden gehouden van 2-3 uur 's middags. Dit moet zijn: van 3-4 uur 's middags. BOOTDIENSTREGELING T.E.SO. Werkdagen: Van Texel: 5.50 7.00 8.00 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16 30 18.30 20.30 v. Den Helder: 6.40 8.00 9,30 10.30 11.30 13.30 15.30 16.30 17.30 19.30 21.15 Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 9.00 10.30 11.30 14.30 16.30 17.30 18.30 20 30 v. Den Helder: 9.00 10.30 11.30 12.30 15.30 17.30 18.30 19.30 21.15 Vlak voor U, als U, komende uit rich ting Den Burg, Oosterend binnenrijdt, ziet U rechts van de weg deze grote stellage, die het feestcomité „Oosterend wéér present" daar heeft laten aan brengen. Op een duidelijke en over zichtelijke wijze krijgt iedere wegge bruiker zo het programma voor de ko mende feestelijkheden gepresenteerd. Een negental bijzonderheden zijn reeds aangebracht. Dat wil dan tevens zeggen dat de organisatie van die punten „rond" is. Nóg enkele heel spectaculaire dingen zullen binnenkort aan de lijst worden toegevoegd. Zolang de realisatie daarvan niet onomstotelijk vaststaat, zwijgen de organisatoren echter nog geheimzinnig.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1