Cjrocn 2 rtmrL-Jexelsin het harL, Het Koger Trampolinepark een nieuwe attractie „Laat Uw auto in Den Helder staan Pinkster-weekend bracht ongekende drukte TESO vervoerde 3218 auto's Dank aan TESO Oosterend present De eerste sportviswed strijd was een winderige belevenis ui/ ROYAL CROWN .COLA Drink real American Cola DINSDAG 4 JUNI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7765 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeo bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Texel kan een ogenblik herademen. Er kan worden teruggezien op een Pink sterweekend, welke ongekende drukte bracht voor iedere Texelaar die direct of indirect iets met het toerisme te maken heeft. Het aanvankelijk zeer gunstige weer (later minder mooi door een aanhoudend sterke wind) zal er wel de oor zaak van geweest zijn, dat dit jaar de trek naar de zee bijzonder groot was. Grote vraag was er naar hotel- en bungalowaccommodatie in de onmiddellijke nabijheid van de zee. Begrijpelijk dus dat De Koog het leeuwendeel van de stroom te verwerken kreeg. Enkele bungalowbednjven waren daar geheel volgeboekt, maar ook elders, b.v. in Den Hoorn had men niet te klagen. Daar waren op het 'errein van Locdsmansduin alle bunkerhuisjes en houten bungalows bezet en had een vrij groot aantal kampeerders de tenten op het uitgestrekte terrein opgezet. Zoals werd gevreesd, had TESO ook deze dagen de grootste moeite om de stroom auto's naar Texel te brengen Er was geen bijhouden aan. Ondanks dat TESO met al het beschikbare materiaal af en aan voer, werd de rij wachtende auto's in Den Helder steeds langer. De top werd bereikt tussen 11.00 uur en 1-1.30 uur, toen de auto's tot voorbij de poort van de Rijkswerf stonden te wachten! Was het een wonder, dat velen besloten om de auto in Den Helder achter te laten? Vooral de mensen, die slechts voor er.kele dagen naar Texel gingen, deden dit. De anderen, die aansluitend op de Pinksterdagen een week of langer vakantie hadden genomen, probeerden de auto mee te krijgen en als die mogelijkheid er voor hun de eerste uren niet inzat, werd veelal besloten de wagen de volgende dag maar op te halen Begrijpelijk is het dat niet iedere automobilist deze situatie apprecieerde. Opmerkelijk is het, dat slechts weinigen besloten terug te gaan Een groot aantal dagjesmensen die dus geen logiesruimte had besproken was genegen tot bijna acht uren te wachten om eindelijk hun zin te kunnen krijgen: Met de auto voor een dag naar Texel. Bromfietser geeft geen voorrang Pen-delen In de loop van vrijdag begon men af en aan te varen. Om vier uur 's nachts werd er mee gestopt. De normale dienstregeling werd eerst in de loop van de eerste pinksterdag weer gevolgd. Het personeel van TESO heelt zich ge durende deze overstelpende drukte enorm geweerd. De omstandigheden in aanmerking nemend, werd kostelijk werk verricht. Bij het afmeren van de schepen ondervonden zij overigens vrij veel last van de harde wind, waar voor al het schip „Koningin Wilhelmina" ge voelig voor is. Zoals bekend beschikt de VVV-Texel in Den Helder op het haventerrein over een informatiepost, die sinds kort is ondergebracht in een gloednieuwe ca ravan, welke door de leden ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van de vereniging is geschonken. Een tweetal informatnees, de dames S, Witte en R. Keijzer zijn niet alleen voortdurend overdag, maar ook 's nachts in touw ge weest om aan de honderden wachten den de gewenste inlichtingen te ver strekken. De waarde van de informatie- post is daarmee weer eens overduide- iijk aangetoond Door de drukte was verzuimd het opschrift „VVV-informa- tiepost" op de wagen aan te brengen, zodat het kon gebeuren, dat een twee tal jongelieden elk een kwartje op het bankje legden en om twee zakjes patat vroegenHet is een van de wei nige verzoeken geweest, waaraan de dames niet hebben kunnen voldoen. Als bijverdienste voor de immer noodlijden de WV is het als idee misschien het overwegen waard! Ook de V.V.V. posten te Den Burg en De Koog hebben geweten dat het druk was. Vrijdag en zaterdag waren de kantoren tot diep in de nacht ge opend en er wer'd eerst gepauzeerd na aankomst van de laatste boot. Gespreide afvoer Zoals gezegd bestond een groot ge deelte van de pinksterstroom uit men sen, die behalve de pinksterdagen een week tot veertien dagen op Texel wil den doorbrengen. De terugtocht gedu rende de middag en de avond van twee de pinksterdag was daardoor heel wat minder omvangrijk en kon dan ook veel vlotter worden verwerkt. Toch werd de rij wachtende auto's op het Homtje dinsdagmorgen bedenkelijk groot. Zo lang als in Den Helder heeft echter nie mand hoeven wachten. Weinig museumbezoek Het natuurhistorisch museum in de Dennen heeft zich niet kunnen verheu gen in een bijzonder groot bezoek. Ge durende de twee pinksterdagen werden slechts 650 kaartjes verkocht, wat ab normaal weinig is. Waarschijnlijk zocht men liever verpozing in de buitenlucht, hoewel de straffe noordoostenwind dit niet steeds tot een pretje maakte. Daarom kon men het aantal baders in zee op de vingers van een hand tellen. Het stfand had over gebrek aan belang stelling niet te klagen, maar de meesten bleven niet lang. Aangenamer verpozen was het op de luwe plaatsjes in het duin en in het bos. Het weertype van pinksteren deed ook velen een bezoek brengen aan midget-golfbanen en niet te vergeten het nieuwe trampoline park te De Koog, Met het handhaven van de orde en het regelen van het verkeer temidden van de drukte was de Rijkspolitie be last, die zich ook uitstekend van haar taak heeft gekweten. Het sterk toege nomen autoverkeer bracht met zich mee, dat een reeks grotere en kleinere ongelukken plaats vond, die voor de betrokkenen de vakantievreugde wel vergald zal hebben. Zondagavond omstreeks negen uur kwam een bromfietser in botsing met een motorrijder op de hoek Calif omië- weg-Pontweg. De bromfietser was de jonge Amsterdammer P. F. van Beckum die uit de Californiëweg kwam en de Pontweg wilde kruisen om zijn tocht over het fietspad naar De Koog voort te zetten. Voor hij de Pontweg overstak moest bij echter een auto, die uit (Te richting De Koog kwam, voorrang ver lenen. Zonder verder uit te kijken stak hij daarop de weg over en raakte toen in botsing met de motor, die uit de richting Den Burg kwam en werd be stuurd door de Nijmegenaar P. B. M. Vitamer, die tevergeefs had gepoogd de plotseling overstekende brommer te ontwijken. Beide voertuigen sloegen tegen het wegdek en schoven door de snelheid nog een eind door. Dokter Van Loon verleende eerste hulp en stelde vast, dat de motorrijder zeer ernstig was gewond. Evenals zijn passagier, die er minder ernstig aan toe was, moest hij naar het ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht. De derde passa gier, de Texelse mej. M. Slag, had slechts lichte verwondingen opgelopen. Ook de bromfietsberijder kon ter plaatse worden behandeld. De beide be trokken voertuigen waren echter ern stig beschadigd. Lette Austin-bestuurder niet op? Slechts materiële schade ontstond toen in de naqjit van zaterdag op zon dag op de pontweg een Austin zich in de flank van een caravan boorde. De bestuurders van beide voertuigen waren met een der laatste boten op Texel ge arriveerd. De caravan, die werd voort getrokken door een auto, welke werd bestuurd door de heer J. J. Scharroo uit Landsmeer, verliet de Pontweg en wil de de Amaliaweg oprijden teneinde zijn vakantieverblijf („Loodsmansduin") te bereiken. Juist toen hij de Amaliaweg opdraaide, trachtte de bestuurder van de Austin, de heer M. Koopman uit Hoogvliet, de caravan nog links te pas seren. De Austin reed zich zodoende klem tussen de caravan en een ver keersbord. De zijwand van de caravan vertoonde een groot gat en de Austin was beschadigd, evenals het geraakte verkeersbord. Er is reden om aan te nemen, dat de Austin-bestuurder niet heeft opgelet, aangezien vaststaat dat de caravan tijdig richting heeft aange geven en op de voorgeschreven manier de bocht heeft genomen. Auto geramd Enkele uren tevoren had de politie proces verbaal moeten opmaken van een ongeval, dat op het parkeerterrein van het Horntje plaats vond. Om kwart over negen ramde mevrouw Dijt uit Oosterend met haar op 20 kilometer afgestelde „Morris" een „Carmagia" personenwagen van een Haarlemse gast. Het gebeurde bij het wegrijden, waarbij waarschijnlijk onvoldoende voorzichtigheid in acht is genomen. De Haarlemse auto liep voor ca. ƒ150, schade op. Duitse auto belandt in de berm Weifelend gedrag van een tweetal bromfietsers op de Waalderweg was er de oorzaak van dat een naderende Duitse auto plotseling moest uitwijken. Bij die manoeuvre raakte de auto in de berm en werd licht beschadigd. VERTROKKEN PERSONEN Astrid A. H. Keijzer (ev. Jacobs) van Den Burg, Gravenstraat 5 naar Duits land; Martin G. Vaessen, van H 131 naar Rotterdam, Oldegaarde 962b; Anna M. Ramler, van De Koog, Ruijs- laan 2 naar Den Helder, van Galen straat 81. Van de vrijdag voor Pinksteren tot en met de dinsdag er na, heeft TESO 3218 personenauto's vervoerd. In 1962 waren het er 2848, een toename dus van 370. Als we de richtingscijfers be zien, komen we tot een aardige ontdekking. Zeer veel automobi listen meer dan vorig jaar be sloten langere tijd op Texel te blijven en werden in de boven genoemde periode dus niet terug vervoerd. 492 auto's bleven op Texel. Vorig jaar waren het er 192. Dus liefst 300 achterblijvers méér! Ondanks deze verminderde en ook meer verspreide afvoer was het de tweede pinksterdag nog druk, dat tot 11 uur 's avonds moest worden doorgevaren. (Ingezonden) Als voorzitter van de V.V.V. Texel is het mij een behoefte mijn dank uit te spreken aan het personeel van TESO voor hun prestaties gedurende de pink sterdagen. Ondanks de bestaande tekortkomin gen in de outillage van havens en boten zijn zij er in geslaagd om al onze gasten met hun auto's naar Texel te brengen, en weer terug. Dat hierbij hoge eisen zijn gesteld aan hun uithoudingsvermogen, zal ieder duidelijk zijn, indien men weet, dat vrijdagnacht tot 4 uur werd gevaren en zaterdag niet veel minder. Gezien in het licht van de enorme economische betekenis, die het vreem delingenverkeer voor ons eiland heeft en de sleutelpositie, die TESO hierbij inneemt, is de wijze waarop TESO haar vervoerstaak vervult van het aller grootste belang. Als dit geschiedt op de wijze, zoals dit met de pinksterdagen is gebeurd, dan zijn allen, die bij het vreemdelin genverkeer betrokken zijn U veel dank verschuldigd. C. J. van der Kooi. AFWERKING PONTWEG VERTRAAGD Een stagnatie in de aanvoer van grondstoffen zal de afwerking van de Pontweg, het aanbrengen van de dek laag, voor tenminste een week vertra gen. Over de kwaliteit van het afge werkte gedeelte, van 't Horntje tot de dijk van de P.H. Polder, zijn de auto mobilisten goed te spreken. De weg is prachtig egaal en men behoeft niet bang te zijn, dat opspattende steentjes de ruiten vernielen. Dit laatste is n.l. herhaaldelijk gebeurd, gedurende het afgelopen jaar. GOED AFGELOPEN Een met zware balken beladen vrachtwagen, die vrijdag op de Pontweg reed, kreeg nabij de machine, die mo menteel een afdeklaag op de weg aan brengt, het sein van een der arbeiders om te stoppen. De chauffeur remde zo abrupt, dat een der balken naar voren schoof en zich door het achterruit van de cabine boorde. De balk schoot vlak langs het hoofd van de chauffeur en zijn passagier en boorde zich door de voor ruit, die geheel werd vernield. Oosterend present, dat is de leus Voor alle Oosterenders, En wordt dit dan niet uitgekraaid Over de beide zenders, Toch werkt men flink reeds, hier en daar En kon men in de Tesselaar Te voor en na ook lezen, Dat Strend present zal wezen. Vaak wordt beweerd dat Oosterend Zo erg verdeeld is, vrinden, Maar waar kan men zon eenheid als Bij deze feesten vinden Ik ben beslist geen chauvinist, Maar één ding dat is onbetwist: Zoals Strend feest kan vieren. Kan niemand het versieren. Zo is men dan druk in de weer Om 't spel straks goed te spelen, En zag men deze maanden ook Reeds flink wat baarden telen. Nog slechts een paar maanden geduld En dan wordt luisterrijk onthuld HOE Oosterend present is. Zorgt ook, dat het bekend is! Huib de Rijmelaar. BESTRIJDINGSMIDDELEN RAAKTEN IN BRAND Op de eerste pinksterdag, 's avonds om half zeven werden de bewoners van Den Burg opgeschrikt door het geloei van de sirene. Gelukkig was het geen bos- of heidebrand, waaraan ieder dacht, gezien de grote droogte en sterke wind. Door onopgehelderde oor zaak was brand ontstaan in een opslag- in het gebouw van de Coöp. Aankoop plaats van onkruidbestrijdingsmiddelen vereniging „Texel" aan de Waalder- straat. Een der omwonenden ontdekte dat uit een ventilatoropening rook tevoor schijn kwam De brandweer werd ge waarschuwd en een ogenblik later was deze ter plaatse. Aanvankelijk bleek het niet mogelijk de opslagruimte binnen te dringen door de zeer dikke verstik kende rook. Daarom werden een aan tal vensters ingeslagen, zodat men met de nevelspuit kon werken. Na korte tijd hield de rookontwikkeling op en kon een onderzoek worden ingesteld. Toen bleek dat door het ingrijpen van de brandweer belangrijk meer schade was aangericht, dan door het vuur. De rook was afkomstig van enkele zakken chemicaliën die door een ge heimzinnige oorzaak waren gaan broeien. Doordat in hetzelfde vertrek ook zakken zeer brandbaar kalium- chloraat waren opgeslagen, verkeerde men aanvankelijk in de veronderstel ling dat deze stof oorzaak van de narig heid was. De schade zal waarschijnlijk door de verzekering worden gedekt. SPECTACULAIRE TEWATERLATING Zaterdag 1 juni was voor de heer J. Th. Boom te Oudeschild een grote dag. Toen vond namelijk de geslaagde te waterlating plaats van de TX 66 op de Scheepswerf Ton Bodewes N.V. te Franeker. De romp van de 20 meter lange Noordzeekotter werd op de ma nier, die bij deze werf gebruikelijk en noodzakelijk is, te water „gesmeten". Het is wel niet zo plechtig maar wel practisch, want het kanaal is plaatselijk zo smal dat een schip er zijdelings moet worden ingeduwd. Het evenement dat door de familie Boom werd gadegesla gen, verliep overigens prefect. Na het plaatsen van de 190 pk. Kromhout motor zal de verdere afwerking plaats vinden bij de fa. W. Visser Zn. te Den Helder. Als de kotter te zijner tijd gereed zal zijn, beschikt de heer J. Th Boom over twee schepen. Enkele jaren geleden liet deze ondernemende visser de TX 88 bouwen. Zaterdagmorgen om 10 uur opende de heer J. A. Hillen zijn trampolinepark aan de Dorpsstraat te De Koog. Texel heeft er een moderne attraktie bij! Liefst tien trampolines heeft de heer Hillen op het terrein laten aanbrengen, zodat heel wat vakantiegangers en ook Texelaars deze sport van het tram polinespringen kunnen beoefenen. Als openingsattraktie kon iedere belangstellende zaterdagmorgen gratis springen onder de deskundige leiding van de heer J. van der Velde, sinds kort op Texel woonachtig en in dienst van de Gymvereniging Texel als instruc teur. De springmatten zijn op grond- hoogte gemonteerd boven een verdie ping in de grond. De zeer sterke nylon matten zijn met elastische banden in het stalen opvouwbare raam bevestigd, dat in zijn geheel van de betonnen rand kan worden losgeschroefd. Zo is het mogelijk, dat na het seizoen alle tram polines worden opgeborgen. Voor leve ring en montage van het geheel heeft de fa. De Schelde uit Goes zorggedra gen. Twee monteurs hebben enkele da gen moeten aanpakken om het park op tijd gereed te hebben. Insiders hebben wij zeer bewonde rend over het park horen oordelen. Ner gens ziet het er zo verzorgd uit als hier, zo luidde hun mening. In de gehele provincie Noord-Holland is dit het tweede trampolinepark. Het andere is in Zand voort ingericht. Vanaf zaterdag hebben velen kunnen kennis maken met deze nieuwe sport. Alge mene ervaring: Het lijkt veel makke lijker dan het werkelijk is. Vooral in het begin moet men geen gewaagde sprongen proberen te maken. Kinderen komen in het algemeen het snelst tot goede resultaten. De sport zal echter ook de ouderen veel genoegen ver schaffen, als was het slechts als ver mageringsmiddel RONDLEIDINGEN OP BEROEPENTENTOONSTELLING Reeds eerder meldden wij, dat door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Helder, in samenwerking met de Com missie Streekontwikkeling Texel een beroepententoonstelling is georgani seerd, welke zal worden ondergebracht in het bedrijfsgebouw aan de Meijert- boomsbosweg tegenover hoeve „De Ruitersplaats" nabij Den Burg. Van 11 t/m 14 juni is de tentoonstelling voor bezichtiging opengesteld. Overdag zul len de scholieren van de zesde klasse van de lagere scholen worden rondge leid, evenals de leerlingen van de ULO, de Landbouwschool (le t/m 3e klasse), de Landbouwhuishoudschool (le t/m 3e klasse, opleiding huish. assistente en WB-opleiding) en de L.T.S. te Den Heider (de op Texel wonende eerste klassers). Gedurende de avonden van 11, 12 en 13 juni bestaat voor belangstellende volwassenen, gelegenheid de tentoon stelling te bezoeken. Hier bij wordt niet alleen gedacht aan ouders van leerlin gen, die de tentoonstelling zagen, doch ook aan leden van die organisaties, die nauw betrokken zijn bij de streekont wikkeling en aan hen, die zich interes seren voor de structurele veranderingen in het economische patroon van Texel. De rondleidingen beginnen des avonds om 19.00, 19.15, 19.30 en 20.00 uur. Men kan kiezen uit de tentoon stelling voor jongens en die voor meis jes. Daar de rondleidingen in groepen van 10 a 12 personen plaats vinden, doet men er goed aan tijdig te komen, waardoor wachttijden worden voorko- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 mei tot en met 5 juni 1963 Geboren: Johannes Hendrikus, zv. Bernardus H. Boogaard en Geertruida J. Bakker; Meine Marten, zv. Jelte Dijkstra en Mart je Zwaga. Ondertrouwd: Emkje Boerhorst en Jan Bakker; Grietje Koopman en Gerrit Bruin; Maria C. J. Jenck en Jan Vlas; Grietje L. Zijm en Jacobus Zegers. Overleden; Jacoba van Kooten, oud 4 jaar; Jan de Vries, ev. Neeltje Zegel, oud 82 jaar. Onder bepaald ongunstige omstan digheden heeft de Sportvisclub „Texel" op eerste pinksterdag 's middags om half drie haar eerste wedstrijd gehou den voor het Clubkampioenschap. Er stond een stevige Noord-ooster, die een onstuimige zee veroorzaakte, waardoor veel mensen thuisbleven. De echte sportvissers lieten zich echter niet on betuigd en waren op tijd aanwezig! De aangekondigde wedstrijd kon gelukkig doorgang vinden. Voor je plezier zat je niet op de dijk, maar we hebben respect voor de mensen, die letterlijk hebben gevochten om er uit te halen wat er in het water zat. En er zat niet bijster veel in! Om half vijf werden de hengels uit het water gehaald en werd overge gaan tot prijsuitreiking. De eerste prijs ging naar de heer Harry Hartog. Hij kon een pracht werphengel in ont vangst nemen De tweede prijs was voor de heer Jan Brouwer, Oosterend. De derde prijs was voor Rein Slikker, Den Burg, de vierde prijs ging naar Maarten Vlaming, die zal proberen zijn vader het clubkampioenschap te ontfutselen. Piet Dros, Den Burg, nam de vijfde prijs in ontvangst en de zesde prijs was voor Piet Koegelenberg. Over veertien dagen zal weer een wedstrijd worden gehouden. We hopen dan op beter weer en verwachten dan alle leden! WETTJG- GEO. N GEBOTTELD ONDER u..uLn CONTROLE VAN DE BROUWERIJ TE BREDA

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1