Cjrocn <2wartsJ~exels in het harL, Veel jeugdige belangstel ling voor beroepen- tentoonstelling De heer P. Wens voort ontving Schimmel-Virulyprijs „Ten behoeve van het kind, niet van een bepaalde bedrijfstak" Houd meer rechts Maak meer ruimte Wegens diergeneeskundige verdiensten VRIJDAG 14 JUNI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7767 COURANT Uitgave N.V. r.h. Langeveld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdag» en vrtydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Door de Streekontwikkeling Texel en het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Helder is in het bedrijfsgebouw van de Coöp. Aardappelenbewaarplaats aan do Meyertbconsbosweg nabij Den Burg een z.g. beroepententoonstelling inge richt. Vandaag is de tentoonstelling voor het laatst geopend. Op de tentoon stelling hebben de ouderen maar vooral de jeugd een boeiend inzicht kunnen krijgen in de vele mogleijkheden voor iemand die een beroep wil gaan uit oefenen. Jammergenoeg werd door velen ten onrechte gedacht, dat het hier een ty pisch agrarische tentoonstelling zou betreffen, waar in de eerste plaats de jonge boer z'n licht kon opsteken. Dit nu is onjuist De tentoonstelling is be doeld voor ieder. Misschien was dit misverstand er de oorzaak van dat de belangstelling gedurende de avonden van de zijde der ouderen niet bijzonder groot was, althans lang niet zo groot als die der kinderen, die in schoolverband de tentoonstelling hebben bezocht. Hoe wel de aardappelbewaarplaats met in de onmiddellijke nabijheid van Den Burg ligt, heeft men dit gebouw voor het inrichten van de tentoonstelling ge kozen door de grootte en de ideale in richting in tweeën. De zeer omvang rijke tentoonstelling die is onderver deeld in meisjes- en jongensberoepen, kon op deze wijze goed tot z'n recht komen. Het overgrote deel van het geëxposeerde beroepenmatcriaal bleek uit foto's te bestaan. Een goede indruk werd op die manier gegeven van enkele honderden beroepen Om van de ruim vierduizend in Nederland bestaande be roepen iets te laten zien, is natuurlijk onmogelijk. Het Gewestelijk Arbeids bureau kan echter de gewenste inlich tingen geven. Vier scholen hadden geen belangstelling Maandagavond j.l. opende burge meester C De Koning de tentoonstel ling officieel tijdens een bijeenkomst in hotel „De Lindeboom-Texel". Het was een geanimeerde samenkomst, waar een groet aantal genodigden, waaronder de diverse hoofden van scholen aanwezig waren. De heer J. J. A. Klopper, directeur van het Gewest. Arbeidsbureau te Den Helder vertelde iets over de bedoeling van de tentoonstelling. Dankbaar toon de hij zich voor de medewerking, die zijn organisatie had ondervonden bij het organiseren van de tentoonstelling op Texel. Met name noemde hij de Streekont\yikkelingscommissie, het be stuur van 'de Coöp. Aardappelbewaar plaats en de directeur van Gemeente werken, de heer J. Veldstra. 250 jon gens en 400 meisjes zijn in de gelegen heid gesteld de tentoonstelling te be zoeken. De heer Klopper betreurde het, dat een drietal lagere scholen en de H.B.S. hebben gemeend de tentoonstel ling niet te moeten bezoeken. Opening In zijn officiële openingwoord sprak burgemeester C. De Koning ei zijn waardering over uit dat de Streekont wikkeling Texel een open oog voor de werkelijkheid blijkt te hebben en be seft dat niet voor iedere boerenzoon een toekomst in de landbouw zal zijn ver zekerd. Er zal dus een afvloeiing moe ten plaatsvinden. Daarbij heeft een tentoonstelling als deze een taak. Spre kende over het onderwijs merkte de burgemeester op, dat straks bij het in werking komen van de Lagere Techni sche School practisch alle onderwijs mogelijkheden op Texel aanwezig zullen zijn. Dit nu is voor de betrekkelijk kleine gemeente als Texel is, zeer ge- A lukkig. De tentoonstelling is een wel kome aanvulling van het onderwijs. De initiatiefnemers ervan hebben een goede daad gedaan, aldus de burge meester, die met deze woorden de ten toonstelling voor geopend verklaarde Als voorzitter van de Streekontwik- kelingscommissie sprak tenslotte de heer Th. M. Rutten Ook hij stelde vast, dat de gewijzigde omstandigheden het onmogelijk maken, dat de gehele agra rische jeugd te zijner tijd een plaatsje in deze bedrijfssector kan vinden. De heer Rutten toonde zich mede daarom verheug.d, dat het inrichten van deze tentoonstelling had plaatsgevonden. Hij dankte allen, die daar hun mede werking aan hadden gegeven. In het belang van het kind Op onze vraag of deze tentoonstelling niet in de eerste plaats de aandacht vestigt op de beroepen die een te gering aantal beoefenaars tellen, antwoordde de heer Klopper ontkennend. De ten toonstelling geeft een volstrekt alge meen beeld. Nauwgezet houdt men in de eerste plaats rekening met het be lang van het kind, zeker niet met een bepaalde bedrijfstak Ook besteedt men met in de eerste plaats aandacht aan nijverheidsberoepen. Aan admini stratieve en technische functies is heel wat materiaal gewijd. Dat konden de aanwezigen korte tijd later zien, toen per auto een kort bezoek aan de ten toonstelling werd gebracht. Bij een der stands, waar de aandacht werd geves tigd op de vele beroepen, die in het bedrijf van de PTT mogelijk zijn, was zelfs een kleine automatische telefoon centrale ingericht, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. FA. FRANS ZEGEL BREIDDE AANZIENLIJK UIT Sinds 12 juli 1961 prijkt aan de Park straat te Den Burg een der zaken van de fa. Frans Zegel. Reeds kort na de ingebruikname bleek, dat een verdere uitbreiding noodzakelijk was. De afde ling kindermeubelen, bedden etc. was nog steeds gevestigd te Oudeschild, wel ke stand minder gunstig werd Het verdwijnen van de bootverbinding al daar was voor de firma aanleiding om naar een andere mogelijkheid uit te zien. Deze werd gevonden in de voor malige timmerwerkplaats van de fa. Van Wessem, welke naast het oor spronkelijke pand is gelegen. Zodoende werd aan de bestaande winkelruimte meer dan 125 m2 toegevoegd! Vorige week heeft de fa. Zegel de uitbreiding in gebruik genomen. In de ruime zaal staat een keur van kinderwagens, ledi kanten, tafels, stoelen en andere kin dermeubelen opgesteld, evenals bijzaken zoals tuin- en strandstoelen, parasollen e d. Met deze verbetering heeft de fa. Frans Zegel het grote-stads-allure van haar zaak nog eens benadrukt, tot ge noegen van zowel het personeel als de klant. DE STAND VAN DE RUILVERKAVELING Omtrent de in 1962 verrichte werk zaamheden in het kader van de ruil verkaveling ontleenden wij het volgende aan het verslag van de Cultuurtechni sche Dienst: In 1962 werden 6 nieuwe boerderijen gebouwd, waarmede het totale aantal nieuwe boerderijen op 41 kwam. (In 1961 kwamen 7 nieuwe boerderijen tot stand). Ten aanzien van de voorlopige toe deling werd over een oppervlakte van 1 600 ha. met belanghebbenden over eenstemming bereikt (In 1961 over 1500 ha.). In de uitvoering van het kavelinnch- tingswerk ontstond enige vertraging. Een oppervlakte van 1500 ha. werd in 1962 voltooid. (In 1961 1300 ha.) Voor bereidingen werden getroffen om op een nieuwe oppervlakte van 1100 ha., de uitvoering van kavelinrichtings werken ter hand te nemen. De totale afgewerkte oppervlakte bedroeg op het einde van 1962 5300 ha (De gehele ruil verkaveling omvat 8100 ha.) Het in 1961 bij Gedeputeerde Staten ingediende plan van wegen en water lopen werd door dit College in 1962 de finitief vastgesteld. Eigendom, beheer en onderhoud van de werken werden aan de gemeente en de verschillende polders toegewezen. Geniet van Uw eigen omgeving en doe zoals de Plattelandsvrouwen j.l. dinsdag deden: MAAK EEN FIETSTOCHT! Het lijkt oudei wets om voor een groot gezelschap een fietstocht uit te schrijven. De leden van de afd. Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen hebben ondervonden dat het zo gek nog niet is. Tegenwoordig mag het snel verkeer dan favoriet lijken, niets is zo rustig als fietsen. Als we die bewering slaken zijn we niet beïnvloed door de reclame ('Fiets! Een gezonde beweging), maar hebben we meegemaakt hoe en thousiast de leden van deze actieve vereniging waren over het plan van de presidente, mevr Laan. In deze dagen is Texel op z'n mooist. Wie er ten volle van wil genieten, moet niet in een snelrijdende auto gaan zit ten. Liefst dertig dames waren dinsdag morgen komen opdagen met hun rij wiel. Een interessante en afwisselende route was uitgestippeld. Via Ceres, P H. Polder ging het naar Loodsmansduin, waar de eerste rustpauze werd gehou den Langs de Dennen ging het naar De Koog, waar in Het Witte Huis" van de koffie werd genoten, waarna de terugtocht naar Den Burg werd aan vaard. Alle dames waren over het ver loop van dit simpele en weinig kostbare evenement unaniem enthousiast. „We doen het zo gauw mogelijk nog eens!" Misschien een idee voor andere vereni gingen REDDING KWAM TE LAAT Op het strand nabij Den Hoorn werd zondag door vakantiegangers een naar schatting één jaar oude zeehond ont dekt. Het diertje werd meegenomen en afgeleverd bij het Texels Museum. Daar bleek echter dat de gezondheidstoe stand van de rob veel te wensen over liet. De volgende dag is het diertje dan ook jammerlijk overleden. JEUGD-JUDOKAMP OP TEXEL In de sportagenda van de Nederlandse Sport Federatie wordt medegedeeld dat van 20 - 27 juli a.s. op Texel (Bosch en Zee) het Jeugdjudokamp van de N.J.J.B. zal worden gehouden. VERTROKKEN PERSONEN Reinier Kuijper, van Den Burg, Schoonoordsingel 31 naar Amsterdam, Saxen Weimarlaan 41, Jan C. van der Pijl, van De Koog, Brink 21 naar Hoe velaken, Kievitlaan 11; Engelbertus B M Mortier (met echtgenote) van K 83 naar Amsterdam, Haarlemmerpl. 46hs; Jan Cornelis van Heerwaarden, van K 79 naar Zwitserland; Sibe Knol, van B 12a naar Blokzijl, salonwagen a.d. Wil- helminastraat, Roelof van Eldik (met gezin) van De Cocksdorp, Kikkertstraat 8 naar Staphorst, Rouveen A 23; Dorica Buis (ev. Krotje) van Oosterend, Koete- buurt 22 naar Alkmaar, van Harenlaan 40; Albert de Vries, van H 131 naar Katwijk. Wassenaarseweg 75; Willem van der Vis, van Oudeschild, De Ruv- terstraat 50, naar Ameland, Nes, Groen- rand 2; Jacob Kooger, van O 129 naar Nijmegen, Mandarijnstr. 14; Willem J Bakker, van K 43 naar Duitsland; Pie- ter Nijboer, van C 3 naar Engeland; Dirk C Dros, van W 51a naar Curasao; Elisabeth M. Hin, van Den Hoorn, Diek 20 naar Bloemendaal, Boekenrodeweg 9 INGEKOMEN PERSONEN Kornelis Gilijamse, van Amsterdam, James Wattstr. 75 naar Den Burg, Ada van Hollandstraat 18; Pieter Verdam, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Gerrit J. van de Beek, van Hilver sum, Noodweg 37 naar H 131; Theodo- rus L. Scholte (met gezin), Joanna A van de Ven, van Waalre, Schoonoord- straat 5 naar K 83b; Simon de Jager, van Duitsland, naar Den Hoorn, Heren straat 7; Roelof Kleine, van Ooster- hesselen, Zwinderen, Verl. Hoogeveense vaart 47 naar K 1; Willy Backer, van Doetinchem, Terborgseweg 27 naai Oudeschild, Loodssingel 7; Berend Smits (met gezin) van Oudendijk, Dorps weg 96 naar B 29; Dina Douma (ev. Koopman) van Heerenveen, Badweg 9 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tol en met 10 juni 1963 Gevonden te Den Burg: witte meisjesporte- feuillc met bruinlederen portemonnee: bank biljet, van ƒ25.2 contactsleuteltjes, waarvan 1 koperen, in lederen houdertje aan kettinkje; grote huissleutel no. 13 aan ring met plaatje: blauw-rose ceintuur; grijs-blauwe wieldop Ford-Taunus, fluwelen kinderbroek; regenjas; herenarmbandhorlogc „Kiri" met grijze band en verchroomde kast; blauw-grijze Falcon regenjas; koperen vulpendop; vcldgroene mili taire broodzak met veldfles en bacoslcutel. Verloren te Den Burg: herenpolshorloge met schakelarmband (echter het klokje ingekrast ,.P. Hopman. Texel"); lichtblauw met wit kinderschortje maat 20; jongensbril, zwart met grijs montuur. 2 autosleuteltjes aan ringetje (Peugeout nr. I3A241 en nr W 113); bruine portemonnee met ƒ50,damespolshorloge merk Candino met rood nylon bandje, goud kleurig rond model; armbandje met bedeltje: zwarte regenbrock. Het bureau is voor het aangeven van ge vonden en/of verloren voorwerpen geopend van 16.00 tot 18.00 uur (niet voor kleuters). Onze voormalige plaatsgenoot, Dr. P. 1 Wensvoort is woensdagmorgen j.l. een bijzonder grote eer te beurt gevallen. Te Utrecht vond in de aula van de Rijksuniversiteit een plechtigheid plaats, waarbij aan deze diergeneeskun dige de Schimmel-Virulyprijs werd uit gereikt. Hij ontving de prijs uit handen van Prof. Dr. J. H. J. van Gils, voor zitter der Stichting Jubileumfonds der Veeartsenijkundige Hogeschool. Dr. Wensvoort heeft op Texel grote bekendheid verworven in de kringen j van schapenfokkers en diergeneeskun- 1 digen doordat hij zich intensief heeft I beziggehouden met een onderzoek naar de oorzaken van verschillende schapen- ziekten. Door de stichting T N.O. werd hij van augustus 1957 tot 1 januari 1960 j op Texel met dit onderzoek belast. Zijn I naspeuringen verrichtte hij op het ge hele eiland en in het laboratorium van de Vétérinair-Hygienische Dienst te j Den Burg. I Naar aanleiding van dit onderzoek schreef hij een proefschrift „Een ana lyse van de maak-darmstrongylose op Texelse schapenbedrijven", waarop hij 2 november 1961 te Utrecht promoveer de. Dat voor het samenstellen van het proefschrift bijzonder veel werk moet zijn verricht, wordt duidelijk bij het doorlezen ervan. Een ongelofelijke hoe veelheid gegevens omtrent het betref fende ziekteverschijnsel is verzameld en in velband gebracht met het type be drijf etc Ten behoeve van zijn onder zoek spaarde hij kosten nog moeite. In het laboratorium van de Vétérinair- Hygiënische Dienst vond hij een ideale gelegenheid om de daar aangevoerde dode dieren te onderzoeken. De heer Wensvoort waardeerde dit, evenals de medewerking die hij van de Texelse schapenhouders ondervond In het voorwoord van genoemd proefsohrift maakt hij er gewag van. De Schimmcl-Viruly-prijs Door mevrouw H. J. van Zijverden- Schimmel, in 1956 overleden, werd een aanzienlijk legaat vermaakt aan de stichting „Jubileumfonds der Veeartse nijkundige Hoogeschool 1921", onder voorwaarde dat de revenuén van dit in stand te houden kapitaal onder de naam van Schimmel-Viruly-prijs wor- 1 den uitgereikt. (Zulks als aandenken aan haar ouders, de heer W. C. Schim- I mei en diens echtgenote mevr. Schim- mel-Viruly). Telkens om de vijf jaar bij het lustrum van genoemde hogeschool moet de prijs worden uitgekeerd aan een academisch gevormde Nederlander, die zich naar het oordeel van het be stuur van de Stichting Jubileumfonds in de vijf voorafgaande kalenderjaren het meest verdienstelijk heeft gemaakt j voor de diergeneeskunde. Hoewel de veeartsenijkundige Hooge- POSTZEGELNIEUWS Ter gelegenheid van het 4e Caraibi- sche Congres zijn door de Nederlandse Antillen 2 postzegels uitgegven (20 en 25 cent). De leden van de vereniging worden verzocht deze zegels af te halen bij de heer M. J. Witte, Julianastraat, Den Burg. Kosten ƒ1,per serie. Voorts is besloten op 30 juli 1963 's avond nog een extra ruilbeurs te be leggen in het Dorpshuis te Den Burg. Wilt U deze datum reeds thans noteren? WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 14 juni Den Burg, Aardappelbewaarplaats. Beroepen- tentoonstelling. Zaterdag 15 juni Den Hoorn. Dorpshuis, concert fanfarekorps DEK. Den Burg. Hollcwal. Kinderkennis t.b.v. hel R.-K. jeugdwerk. Zondag 16 juni Aan de dijk, clubwedstrijd visclub Texel. 10 u. Den Burg, Hollewal, Kindcrkermis t.b.v het R.-K. jeugdwerk, i Maandag 17 juni Den Burg, Hollewal, Kindcrkermis t.b.v. het R -K. jeugdwerk. Dinsdag 18 juni Den Burg, Hollewal. Kinderkennis t b.v. het R.-K. jeugdwerk Woensdag 19 juni Den Burg, 15.45 uur. Folkloristische optocht met de Pinksterbruud, demonstratie dansen door een jeugddansgroep 19.15 uur Folkloristische optocht met de Pinksterbruud, met loopfietsen, bokkewagen, ponnywagens etc. Na afloop enige gezamen lijke dansen op de Groeneplaats. I Donderdag 20 juni Den Burg, 20 uur. Intocht deelnemers avond korpsen en de drumbands, vierdaagse m.m.v. de plaatselijke fanfare- Zondag 23 juni Den Burg, Sportvelden. Openluchtdag turn kring Noordhollands Noorderkwartier. school, die slechts van 1918 tot 1925 heeft bestaan, feitelijk geen lustrum meer kan vieren is men er, omdat de legatenngsvoorwaarden dat vereisten, van uitgegaan dat de school nog steeds bestaat, zodat de uitreiking van de prijs mogelijk is en blijft. Men heeft de uit reiking van de prijs laten samenvallen met de openingsplechtigheid van „De veterinaire week 1963". Wij bieden dr. Wensvoort gaarne onze gelukwensen aan! Dr. P. Wensvoort bij ztyn onderzoekingen LANDBOUWSCHOOL GING OP SCHOOLREIS Pinksterdrie vertrokken de leerlingen van de Landbouwschool voor een vier daagse reis. Onder leiding van de Texe laar Jan Bakker werd het gebouw van de „Melco" te Heiloo bezichtigd. Van daar ging het naar Den Haag om in het Zeiss Planetarium van de Haagsche Courant naar de sterren te kijken. Te vens werd een lezing aangehoord over het wezen van de zon. Na de wereld in het groot de wereld in het klein: Madurodam. Nederland in een notedop. De eerste nacht werd doorgebracht in de jeugdherberg „Klavervelden" te Bergen op Zoom. De tweede dag ging het gezelschap de Belgische grens over, waar in Antwerpen de derde tunnel op deze reis werd gepasseerd! Zo gingen de leerlingen onder de Schelde door en bezochten de Middelbare tuinbouw school te Melle bij Gent, het doel van de reis Schitterende planten groeien daar in kassen, tot zelfs bananenbomen toe! Het werd toegestaan om een stekje van een der planten mee te nemen. Het is niet gebeurd Wie heeft er thuis een tropische kas van zeven meter hoogte? Via Gent ging het naar Nederland, dal we binnenkwamen in Eede, op dezelfde plaats, waar Koningin Wilhel- mina voor het eerst weer voet op Ne derlandse bodem zette in net bevrijde Nederland. Snel werd nu Breskens be reikt, waar we onze ogen uitkeken naar het snelle lossen en laden van de pont over de Westerschelde. In 20 minuten waren we in Vlissingen Van hier gin gen we even naar Middelburg, waar op het marktplein een half uur gepauzeerd werd. De nacht werd in Zeeland door de derde en vierde klas doorgebracht in de jeugdherberg „Nicuw-Walcheren" te Domburg en door de eerste en tweede klas in de jeugdherberg „De Scheldestroom" te Vlissingen. De derde dag ging dwars door het Zeeuwse land waar af en toe nog de klederdracht bij de vrouwen en enkele oude mannen te zien was. Nu werd bezocht het Instituut voor Rationele Suikerfabricage. Hier bestudeert men methodes van het telen van suikerbie ten, het bestrijden van ziekten in de bieten en het winnen van suiker uit de bieten. De middag was voor de sprook- jestuin De Efteling te Kaatsheuvel. De avond ging het gehele gezelschap naar de Cineac te Rotterdam. Hier werd de laatste nacht doorgebracht in de jeugd herberg „De Windroos." Deze inrich ting verdient eerder de naam jeugd- hotel dan jeugdherberg. De laatste dag was het gezelschap de gast van het Cebeco te Rotterdam. Eerst werd de veevoederfabriek aan de Rijn haven bezocht. Daarna ging men ge zamenlijk dineren in Hotel Du Nord. Hierop volgde een rondrit door Rotter dam en tenslotte een onvergetelijke boottocht met een Spidoboot door de Rotterdamse haven. Op de thuisreis werd nog even aan gelegd op Schiphol. Hoogst voldaan arriveerde het gezel schap op 7 juni weer met de boot van halt acht op Texel.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1