Cjroen 'ZwarLrJexels in het hart Pinksterbruid speelt hoofd rol in folkloristisch feest 24 verenigingen zorgen voor daverend turnfeest Texels Fanfare corps gaf uitvoering Zondag a.s.Openluchtdag Turnkring Hollands Noorderkwartier Hoefbeslag, netten breien en schapen scheren op de Groeneplaats „Sukerdeprint" en chocolademelk in hotels DINSDAG 18 JUNI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG Na. 7768 COURANT Ultgare N.V. r.h. Langere ld de RooU Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en Trfldagg. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct p. mm.; andere advert 10 et p. mm. De Gymvereniging Texel, die ter gelegenheid van haar veertigjarig jubileum nog zo kort geleden in het middelpunt der belangstelling stond, is thans weer betrokken bij een evenement dat ieders aandacht verdient. Zondag 23 juni a.s. komen een kleine duizend gymnastiekminnende lieden naar ons eiland om er op het terrein van S.V. Texel een openluchtdag te vieren. Ca. 900 leden van gymverenigingen uit Alkmaar, Wieringen, Langedijk, Den Helder, Anna Pau- lowna, Schagen, Wieringermeer etc., allen aangesloten bij de Turnkring Hol lands Noorderkwartier zullen bij die gelegenheid hun sportieve prestaties ten beste geven. Voor een belangrijk deel ligt de organisatie bij het bestuur van de gymvereniging Texel, die in het verleden vaker heeft bewezen dit werk aan te kunnen. Voor het laatst werd op Texel een openluchtdag gehouden in 1951. Het succes was toen groot, maar deze keer is alles zo mogelijk nog breder op gezet. In ieder geval zijn belangrijk meer personen bij dit geruchtmakende evenement betrokken. Een speciale boot zal varen om de 900 turners met hun naar schatting 100 supporters naar Texel over te brengen, 's Morgens om ongeveer negen uur zul len ze in Den Burg zijn, waar ze met speciaal voor die gelegenheid pende lende bussen zijn heengebracht. Op een feestelijke wijze zullen de 400 meisjes, 300 dames, 150 jongens en 80 heren zich presenteren, want als eerste punt vermeld het programma een Mars wedstrijd. Voorafgegaan door het Kon. Texels Fanfarecorps, de drumband ,,Margaretiha Sinclair" en ,,D.E.K." Den Hoorn zal de kolossale optocht door de straten van Den Burg marcheren. Via Keesomlaan, Weverstraat, Kogerstraat, De Zes, Gasthuisstraat, Hollewal, West straat, Molenstraat, Zwaanstraat, Groe- neplaats, Parkstraat en Schilderend trekt men naar het terrein van S.V. Texel, waar om ongeveer tien uur de openingsplechtigheid zal plaatsvinden, voorafgegaan door een opmars met vaandelgroet. De opening zal worden verricht door Mr D. Breebaart, voor zitter van de Turnkring Hollands Noorderkwartier en tevens burgemees ter van Zijpe. Massaal schouwspel Begonnen zal worden met de adspi- rantenwedstnjden. Vervolgens paard- springen en lange mat. Een veel om vattend en interessant nummer zullen de vrije oefeningen vormen. Bij een Dc laatste Openluchtdag van de Turnkring Hollands Noorderkwartier werd gehouden in juli 1951. Het was een geslaagd festijn, dat echter aanmerkelijk minder groot was opgezet dan het feest van a.s. zondag Veel muziek, weinig publiek Vandaag de daq is het niet eenvou dig om iets te organiseren, dat in ruime mate publiek trekt. Dit is een algemeen verschijnsel dat zich vooral de laatste jaren steeds ernstiqer doet gelden. Besturen van toneelverenigin gen kampen er mee, evenals organi satoren van tentoonstellingen, kinder spelen etc. De oorzaak is waarschijn lijk eenvoudiger dan wel eens wordt gedacht. Het publiek is verwend! Bo vendien is het publiek ongeïnteres seerd en oppervlakkig geworden door de overdaad, die radio maar vooral televisie dagelijks bieden. Wat is er eenvoudiger dan 's avonds in een stoel te zakken en een simpele knop om te draaien? Dan kun je uren lang kijken en kritiekloos aanvaarden wat ande ren je technisch pertekt voorzetten. Texel bevindt zich op het ogenblik in een dieptepunt wat dat betreft. De wil om zelf iets te doen is er haast niet meer en nog minder is men geneigd te genieten van wat anderen uit de naas te omgeving produceren. Het slechts zijn culturele evenementen bezocht. Wanneer op Texel een hoogstaande toneelavond wordt verzorgd, bestaat! de meerderheid van het publiek uit ge nodigdenAls men een evene ment met veel tam tam en reclame via krant en aanplakbiljetten in de aan dacht aanbeveelt, mag men de handen dichtknijpen als er méér dan een half zaaltje komt opzetten. Met kunstmatige middelen tracht men dan de zaal ge vuld te krijgen: bal na b.v.! Vroeger was dat anders. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat een .lezing met lichtbeelden" qrote drom men mensen trokken. Pijnlijk is het dan nu te moeten constateren, dat de hypermoderne bioscoop die Texel sinds kort rijk is, soms de beste films draait voor enkele tientallen mensen! Elders in den lande heeft men die ont wikkeling ook geconstateerd. ,,Uit. Goed voor U", luidt thans het parool. Op Texel heeft deze slogan nog wei nig effekt. Deze gedachten bekropen ons toen we woensdagavond j.l. naar de Wezen- tuin gingen om het concert te beluiste ren dat er door ons Koninklijk Texels Fanfarekorps werd verzorgd. Zijn de Texelaars werkelijk trots op hun Ko ninklijk korps, dat nog onlangs zo'n bijzonder goede beurt maakte op het concours? Het lijkt ons niet. Toen het concert om half negen begon, waren er nog geen veertig toeschouwers! De meerderheid ervan bestond uit gasten Het moet voor de leden van het korps een bijzonder onaangename ervaring zijn, serieus te moeten musiceren voor een stuk of wat Texelaars. Dat ze des ondanks het volledige programma af werkten en dit ook goed deden, pleit voor hun enthousiasme. Toen we onze verwondering daar over uitten, hoor den we van een der leden een geluid, dat ons goed deed: „We blazen niet voor het publiek, maar voor ons plezier. De gasten die de prestaties van het Texelse korps aanhoorden, waren en thousiast. Volgens een Duitse dame, die algemeen nummer zullen liefst 700 dames en meisjes zijn betrokken. Door dat 24 verenigingen zich intensief op deze dag hebben voorbereid is te ver wachten, dat de toeschouwers die zon dag op het SVT-terrein aanwezig zullen zijn, iets bijzonders te zien krijgen. Zeer veel zal afhangen van het weer. Als dat goed is, kunnen de Texelaars een ongekend massaal en onvergetelijk schouwspel gaan zien. Of onze Gym vereniging een bijzonder goede beurt zal maken tijdens de demonstratie is zeer de vraag. De laatste tijd is het door allerlei omstandigheden niet mogelijk geweest langdurig te trainen. De nieu we leider, de heer V.d. Velde heeft in ieder geval z'n best gedaan om de Texe laars op eigen grond een goed figuur te laten slaan. Tumbal na Na afwerking van het programma, waarin o.a. ook een demonstratie is op genomen door een aantal keurkorpsen, een trampolinedemonstratie en een brugoefening voor dames en heren, zal de dag officieel worden gesloten. 's Avonds zal weer een extra boot varen om de deelnemers naar de vaste wal te brengen. Voor het vertrek vindt in de zalen van „Casino" en „De Oran jeboom" een „turnbal" plaats! Is er een aantrekkelijker en gevarieerder pro gramma mogelijk? Ons inziens zeker niet. OVERDENKING: KRITIEK Kritiek (als zelfstandig naamwoord) -riets, dat een mens heeft of levert op - ïts anders of op een ander mens en 'dan heeft het, naar de oorsprong van het woord te maken met „een oordeel hebben over". Men weet, dat door kritiek in deze zin kleine en onbenullige dingen en zaken groot geworden zijn en grote klein en onbenullig, kleine en onbenul lige mensen groot geworden zijn en grote klein en onbenullig. Daarmee hangen samen de bijvoegelijke naam woorden „opbouwend" en „afbrekend". Het behoort welhaast tot de typeren de menselijke gaven om kritiek te kun nen hebben (misschien ook wel in de zin van: incasseren!). Daarom waar schijnlijk lijkt het wel, alsof sommige mensen hun eer als volwaardig mens moeten ophouden door te laten weten, dat zij kritiek hebben Toch leert langzamerhand de ware kennis des onderscheids, dat het oor deel, dat een mens uitbrengt, niet an ders is dan de voorstelling, die iemand heeft, als hij in een bepaalde riohting uitkijkt, met de aandacht voor bepaalde dingen en door een bepaalde kijker of bril. Hoe datgene, dat waargenomen wordt, werkelijk zou zijn, is met dat bepaalde oordeel, met die bepaalde kijk nog niet gezegd. Want welk beeld krijgt men van een lachspiegel, door de wim pers, door een (ook omgekeerde) verre kijker of door een niet zuiver ingestelde lens? En hoe stelt zich een blindgebo rene de dingen voor? De kritiek is een zekere functie van het menszijn, niet meer en niet minder. Het menszijn is tot zeer veel in staat, de kritiek ook. Een andere functie van het menszijn is om aan een doel te werken en naar een resultaat te streven (wat zelfs uit dit stukje zelf blijkt). Op die weg komt nog een woord voor van dezelfde stam: het woordje „crisis". Waar dat van toepassing is, komt het er zeer op aan, wat de toestand is en zal worden. Kritiek voert steeds tot een crisis. Maar wat is het eind? We zijn meestal beducht voor een crisis: het heeft een onaangename klank gekregen (de crisisjaren, ziekte-crisis, zenuwcrisis). Daarbij komt iets van de onzekerheid van het menselijk oordeel door. Dat is in zoverre terecht, en niet alleen om het voorgaande. Als Jezus zegt: „Oordeelt niet, opdat ge niet ge oordeeld wordt!" ontneemt hij de mens niet net menselijke, maar is dat een uiting van zijn heenwijzen en leiden naar de Waarheid, die Hij zelf als God is geweest op deze aarde. Zijn oordeel was scherp en zuiver over de wereld, maar bevooroordeeld door het doel de mensheid ware en blij vende redding te bieden. Zo zou ook onze kritiek moeten zijn. Zij kan dat niet, omdat ze niet de ogen en de wetenschap zowel als het ver mogen Gods heeft. Onze kritiek benadert die redding alleen als ze werkelijk dezelfde wil zijn als die van Christus. Hoe vaak dat ook mislukt, mag bekend verondersteld Hoe meer het belang van Christus' kritiek gaat leven voor een mens, hoe dichter de redding nabij is temidden van menselijke kritiek en menselijke crises. Zowel het onzekere als het af brekende en noodlottige in ons gekri- tiseer beginnen( soms wonderbaarlijk) tewijken voor de dageraad van waar heid, liefde en leven, die niet zullen vergaan. Ook niet als de totale Crisis aangebroken is en God door Christus een ieder zal oordelen in waarheid en rechtvaardigheid. Misschien is het daarom soms ook zalig om niet te zien, zodat men zijn oordeel meteen klaar heeft, maar te moeten luisteren als een blinde luisteren naar Christus en te geloven, toch te geloven! Waa. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 18 juni Den Burg, Hollewal, Kinderkennis t b.v. het R.-K. jeugdwerk. Woensdag 19 juni Den Burg, 15 45 uur. Folkloristische optocht met de Pinksterbruud, demonstratie dansen door een jeugddansgroep. 19.15 uur Folkloristische optocht met de Pinksterbruud, met loopfietsen, bokkewagen, ponnywagens etc. Na afloop enige gezamen lijke dansen op de Groeneplaats. Donderdag 20 juni Den Burg, 20 uur. Intocht deelnemers avond korpsen en de drumbands, vierdaagse m.m.v. de plaatselijke fanfare- Zondag *23 juni Den Burg, Sportvelden, Openluchtdag turn kring Noordhollands Noorderkwartier. regelmatig uitvoeringen van een der gelijke aard bezocht, had de V.V.V. een goed werk gedaan door dit korps naar Texel uit te nodigen. We vertelden haar dat dit ons eigen korps was. Ze ge loofde het haast niet. „Wunderbar. von ze 't. Foto J. de Woel Woensdag a.s. zal weer de dag zijn, die in het teken van Texels Folklore staat. Evenals vorig jaar zal het Comité Texels Folklore weer het verleden laten herleven temidden van Texelaar en vakantieganger. Als we echter een blik werpen in het programma, blijkt echter dat het dit jaar heel wat uitge breider is opgezet dan de vorige keer. Kennelijk gesterkt dcor het succes heb ben de actieve organisatoren er diverse nieuwigheden bijgehaald, die onge twijfeld de aandacht van het publick zullen trekken. Niet slechts een Pinkster- bruidoptocht zal worden gehouden, maar ook zal de uit leden van het Kon. Texels Fanfarecorps samengestelde Boerenkapel optreden en ook de jeugd dansgroep zal voor het eerst haar medewerking verlenen. Van 3 tot 4 uur 's middags zullen op het podium op de Groeneplaats uitstervende beroepen wor den beoefend. Zo zal ieder getuige kunnen zijn van het befaamde schapen scheren, netten breien en het beslaan van paarden. Paai denhouders worden er op gewe zen dat voor hen de mogelijkheid be staat hun dieren te laten beslaan tijdens de demonstraties van 3 tot 4 uur woensdagmiddag. Als stimulans is een korting van ƒ3,50 per dier beschikbaar gesteld. Belangstellenden dienen even kontakt op te nemen met de heer J. Kiljan, tel. (02220) 2224. Na afloop van de demonstraties zal worden gestart met de Pinksterbruid- optocht. De stoet wordt geformeerd bij het gebouw van het Kon. Texels Fan fare aan de Wittekruislaan. In totaal zullen vijf boerenwagens in de optocht worden meegevoerd Twee ervan zijn bestemd voor de jeugddansgroep. Ook de boerenkapel zal een tweetal wagens krijgen toegewezen. De overgebleven, nog lege wagen is bestemd voor de Pinksterbruid, die zolang is onderge bracht in „haar huis" de Oudheids kamer. Feestelijk gaat het via Witte kruislaan en Kogerstraat op de Oud heidskamer af waar de Pinksterbruid een fanfarehuldiging zal aanhoren en daarop haar plaats op de kar zal inne men. De haar begeleidende vriendinnen zijn allen in het Texels costuum ge stoken en, lopende aan weerszijden van de kar, met de Pinksterbruid door lin ten verbonden. Zo gaat het in een kleu rige optocht door de straten van Den Burg. Via Stencnplaats, Ilogcrstraat, Gast huisstraat, De Zes, Kogerstraat, Stenen- plaats, Hogerstraat, Molenstraat, PONTWEG NADERT VOLTOOIING Na een korte vertraging is het werk aan de Pontweg weer hervat. Zeer snel wordt nu gevorderd met het aanbren gen van de afdeklaag.. Vanaf het Horn- tje werd aangevangen met dit laatste werk. Thans is de Duinweg bereikt. Binnen weinige weken zal dan de ge hele weg tot De Koog van de gladde donkere asfaltlaag zijn voorzien. Wan neer met witte verf de nodige aanwij zingen en stippelstrepen zijn aange bracht zal de Pontweg definitief ge reed zijn en voor de automobilisten een bijzonder prettig te benjden verkeers ader vormen. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudcschild: 18 juni 5.00 en 17.52; 19 juni 6.25 en 19.06; 20 juni 7.33 en 20.04; 21 juni 8.32 en 20.58; 22 juni 9.23 en 2149. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BOOTDIENSTREGELING TJE.SO. Werkdagen: Van Texel: 5.50 10.30 12.30 18.30 20.30 v. Den Helder: 6.40 11.30 13.30 19.30 21.15 Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 9.00 10.30 11.30 14.30 16.30 17.30 18.30 20.30 v. Den Helder: 9.00 10.30 11.30 12.30 15.30 17.30 18.30 19.30 21.15 6.50 8.00 9.30 14.30 15.30 16.30 8.00 9.30 10.30 15.30 16.30 17.30 Zwaanstraat, Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats en Binnen- burg gaat het naar de Groeneplaats. Daar zal de heer Jan Agter Sr. in het kort iets vertellen over het oude Pinksterbruidsfeest. Daarop zal de jeugddansgroep en de boerenkapel in aktie komen. Na afloop zal in alle hotels van Den Burg ter ere van de Pinksterbruid „Sukerdeprint" en chocolademelk wor den geserveerd. Ook zal worden ge zorgd voor een speciale Texelse koffie tafel of diner. Lamsvlees is één der vele smakelijke gangen! Ook 's avonds Dezelfde optocht als bovenomschre ven zal om 7.45 uur des avonds plaats vinden. De jeugddansgroep zal dan echter hebben plaatsgemaakt voor de uit ouderen gevormde volksdansgroep. De leden van de groep hebben geduren de de afgelopen maanden intensief ge oefend onder leiding van de heer Veld- wisch, zodat dit een zeer veel belovend programma-onderdeel is. De boeren kapel zorgt weer voor de benodigde muziek. Na afloop zal in de verschillende hotels worden gezorgd voor een typisch Texelse drank. Brandewijn met bonen! Het lijkt ons haast overbodig te zeg gen dat dit veelbelovende evenement een grote belangstelling verdient. Voor al de gasten, die momenteel op Texel verblijven moeten zeker niet verstek laten gaan. Het is de moeite waard. VEEL DUITSERS OP TEXEL TIJDENS AFGELOPEN WEEKEND Het minder mooie weer van de afge lopen dagen heeft niet kunnen ver hinderen, dat Texel tijdens het afgelo pen weekend behoorlijk in de belang stelling der gasten stond. Vooral Duit sers waren in groten getale naar ons eiland gekomen. Donderdag was dat reeds op de haven van Den Helder te zien. De drukte kon echter vlot worden verwerkt. Dat meer Duitsers dan gewoonlijk om dezelfde tijd van het jaar naar Texel kwamen is te ver klaren door het feit dat twee officiële feestdagen, n 1. Sacramentsdag en de herdenking van de opstand van de 17e juni in Berlijn dit jaar zo dicht bijegen liggen, dat slechts door het opnemen van één snipperdag vijf vrije dagen werden verkregen. Veel Duitsers heb ben deze kleine vakantie aangegrepen om naar Holland te trekken. Wéér heeft de V.V.V.-informatie- dienst op de haven van Den Helder haar nut bewezen. Donderdag is de caravan de gehele dag en avond bezet geweest De gasten tonen zich over deze service zeer enthousiast! LEIDSE MARKT Vrijdag j.l. werden op de Leidse markt 1050 lammeren aangevoerd. Prijzen ƒ75,- ƒ90,De handel in Texelse lammeren was rustig.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1