Cjroen 'Zwarts Jexels in het harL, Texelaar levensgevaarlijk gewond Bootverbinding Texel Vlieland voorlopig onmogelijk Ontploffing verwekt opschud ding in Molenstraat Mgr. van Doode- waard krijgt groots onthaal Zeer ernstig ongeluk op de Pontweg Vaarroute is verzand ri Stoompijp barstte in oven DINSDAG 25 JUNI 1963 TEXELSE 76e JAABGANG No. 7770 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langereld de Root) Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrtjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm Hedenavond feestelijke intocht De komst van de Bisschop van Haar lem valt deze keer samen met de vie ring van het eeuwfeest van de R.K. Kerk te Den Burg. De feestelijkheden rond de komst van Monseigneur Van Doodewaard zullen met het oog daarop een iets uitgebreider karakter krijgen. Om 6.30 uur zal de bisschop met een marinevaartuig uit Den Helder ver trekken. Hij zal worden vergezeld van enkele geestelijken, waaronder de Deken van Den Helder. De overtocht zal ongeveer een half uur in beslag ne men, zodat omstreeks zeven uur de begroeting op de haven van Oudeschild kan plaats vinden. Dan zal de bisschop in de landauwer plaatsnemen met zijn secretaris en de Deken Enkele andere geestelijken stappen in twee rijtuigen. Ongeveer veertig ruiters zullen dan de stoet formeren en het geheel trekt via de Schilderweg naar Den Burg. Nabij de Coöp. Zuivelfabriek staan twintig ruiters van de ponyclub, die zich bij de stoet aansluiten. Bij de in gang van Den Burg wordt het geheel gecompleteerd met het Texels Fanfare corps, de drumband „Margaretha Sin clair", twee boerenwagens met Texelse folklorevoorstelling, diverse sportver enigingen en het fanfarecorps D.E.K. uit Den Hoorn. Door Den Burg volgt de stoet de volgende route: Weverstraat, Stenenplaats, Kogerstraat, De Zes (Gollardsstichting), Gasthuis straat („Irene"), Hollewal, Weststraat, Molenstraat (Huize „St. Jan") en ge stopt wordt voor de R.K. Pastorie, waar de bisschop op z'n gevolg de wagens verlaten en plaats nemen op een po dium dat in de tuin van de pastorie is aangebracht. De ruiterstoet zal dan omrijden en nog eens voor de bisschop defileren, nadat de monseigneur door pastoor Persoon is welkom geheten. De volgende morgen wordt in de kerk om 9 uur een pontificale Hoogmis opgedragen. Erna zal aan de kinderen van de drie Texelse parochies het H. Vormsel worden toegediend door de bisschop. De vormelingen worden erop geattendeerd, dat zij beslist om tien uur in de kerk aanwezig moeten zijn. Het boste kunnen zij de Pontificale II. Mis meemaken, want het II. Vormsel wordt onmiddellijk daarna toegediend. Des avonds om 6.30 uur zal de bis schop weer met het marinevaartuig uit Oudeschild vertrekken. Het spreekt vanzelf dat vooral langs de route door Den Burg ieder zoveel mogelijk aan de feestvreugde zal bij dragen door de vlaggen uit te steken. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de R.K. Kerk te Den Burg zijn door de pastoor alle in Nederland ver blijvende van Texel afkomstige kloos terlingen verzocht dit feit te komen herdenken. Meer dan veertig klooster lingen hebben intussen een uitnodiging ontvangen. Van de zijde der parochianen is het plan gerijpt om ter gelegenheid van het eeuwfeest een groot gebrandschilderd raam aan de kerk te schenken. Het kunstwerk zal de H. Joannes de Doper voorstellen, de patroon van de kerk. Hei geheel zal ongeveer ƒ10.000,moe ten kosten. De eerste inzameling voor dit parochiecadeau is jl. zondag ge houden. INHAALVERBOD OP GEDEELTE VAN DE PONTWEG In het Provinciaal Blad van Noord- Holland 1963 no. 54, dat een dezer da gen verscheen, delen Gedeputeerde Staten mede het volgende besloten te hebben: a. een inhaalverbod vast te stellen voor de westelijke rijbaan van het gedeelte van de Pontweg in de ge meente Texel, tussen de beheers- grens van het rijk op die weg nabij het Horntje en een punt op 280 m. ten noorden van die grens; b. het gedeelte van de verbindingsweg tussen de Pontweg en de weg naar Den Hoorn nabij het Horntje in de gemeente Texel, tussen het noorde lijk einde van die weg en een punt gelegen op 165 m. ten zuiden daarvan gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee in de richting van zuid naar noord. Gedeputeerd Staten hebben daarbij o.a. overwogen: dat de breedte van de beide rijbanen van bovenbedoeld gedeelte van de Pontweg 6,25 m. bedraagt; dat genoemde weg vooral gedurende de zomermaanden druk wordt be reden en dat daarop doorgaans met vrij grote snelheid wordt gereden; dat het herhaaldelijk voorkomt, dat bestuurders van motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, welke gebruik gaan maken van de veerdienst naar Den Helder, elkaar op het zuidelijke gedeelte van de westelijke rijbaan van de Pontweg trachten in te ha len om zodoende een gunstiger po sitie op de opstelruimten bij de Ponthaven te kunnen innemen; dat de weg, welke een verbinding vormt tussen de Pontweg en de weg naar Den Hoorn nabij het Horntje (gedeelte van de vroegeer Hoofdweg door de Prins Hendrkpolder). voor zover betreft het gedeelte ten noor den van de, op ongeveer 165 m. uit het noordelijk einde van die verbin dingsweg gelegen, toegangen naar aan die weg gelegen boerderijen, uitsluitend bestemd is voor het ver keer met rijwielen in de richting van noord naar zuid; dat het in verband hiermede in het belang van de vrijheid van het ver keer en de veiligheid op de weg voorts gewenst is het gedeelte van die verbindingsweg tussen een punt gelegen op 165 m. uit het noorde lijk einde van die weg en dit einde gesloten te verklaren voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van zuid naar noord. NIEUW „TOERISTISCH" FIETSPAD NAAR WESTERSLAG Binnen niet al te lange tijd zal door het Staatsbosbeheer een aanvang wor den gemaakt met de aanleg van een nieuw, zg. toeristisch fietspad naar het strand Westerslag. Het nieuwe pad zal dwars door het duin worden aangelegd en een zijweg vormen van het bestaan de nieuwe fietspad naar De Koog. Voor lopig zullen slechts wielrijders van het pad, dat door de Bleekersvallei zal lopen en ongeveer een halve kilometer ten noorden van paal 15 op het strand uitkomt, gebruik mogen maken WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Donderdag 27 juni Den Hoorn 19.30 uur, dorpshuis De Wald hoorn, demonstratie-avond muziekschool Texel Vrijdag 28 t/'m zondag 30 juni Den Burg. S.V.T.-vcld, sportkermis t.b.v. S.V. Texel Zaterdagmiddag om 4.15 uur heeft zich op de Pontweg nabij Den Burg een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een automobilist en een wiel rijder waren betrokken. De wielrijder, de heer W. van Sam- beek (56) uit Den Burg, kwam uit de richting van De Koog en bereed aan vankelijk het fietspad. Omdat hij via de Gasthuisstraat naar Den Burg wilde rijden, wilde hij de Pontweg overste ken. Eerst moest hij echter een auto, die uit de richting van de ponthaven kwam, laten passeren. Hierop stak de heer Van Sambeek, zonder zich er eerst van te overtuigen of uit de andere richting geen verkeer kwam, de Pont weg over. Op dat moment naderde met een vaart van 90 - 95 km. de heer L. Daalder uit De Koog in de Ford Taunus van zijn vader. Voor de plotseling over stekende heer Van Sambeek wist de heer Daalder niet tijdig meer te rem men, zodat een botsing onvermijdelijk was. De linkervoorkant van de wagen raakte zowel de fiets als de berijder, welke laatste werd geschept. Doordat de auto abfupt tot stil stand kwam, werd het slachtoffer vervolgens over een afstand van ruim tien meter in een boog door de lucht geslingerd en tegen een der betonnen paaltjes aan de andere zijde van weg gesmakt. Het gehele verloop van het ongeluk kon worden gevolgd door en kele omstanders, waarmee de heer Van Sambeek een ogenblik tevoren had staan praten vlak voor hij de weg over stak. Kort nadat de politie ter plaatse was aangekomen, arriveerde ook dokter R. Coutinho, die de eerste hulp ver leende aan het zwaar bloedende slacht offer en dit onmiddellijk naar Den Helder liet vervoeren. De heer Van Sambeek had een been en enkele ribben gebroken. Door de botsing met het betonnen paaltje was bovendien een grote wond in het ach terhoofd ontstaan en een ernstige sche delbreuk. De heer Van Sambeek ver keert nog in zeer zorgwekkende toe stand. De bestuurder van de Taunus had geen ernstig letsel opgelopen. De auto was aan de linkerzijde echter ernstig beschadigd. Het rijwiel van de heer Van Sambeek was onherkenbaar verwron gen. Een bijzonder spijtige zaak is het dat het voorlopig voor TESO onmogelijk zal zijn de bootverbinding tussen Texel en Vlieland te onderhouden. Niet, zoals boze tongen direct na het bekend worden van dit feit beweerden, omdat TESO niet langer bereid of in staat zou zijn de weinig renderende dienst in stand te houden, maar eenvoudig omdat moeder natuur er 'n stokje voor heeft gestoken. De vaarroute is namelijk door 'n sterk toegenomen ondiepte niet lan ger te gebruiken. Wel zou een dienst tijdens hoog water mogelijk zijn, maar TESO voelt er weinig voor om „op tij" tc varen. Voorlopig dus geen dienst Texel-Vlieland meer. Wanneer weer van de route gebruik kan worden gemaakt, is niet te zeggen. De zeestromingen zijn wispelturig. Waar het vandaag nog goed varen is, is morgen een zandbank. Bij TESO wordt echter gevreesd dat de verbinding ook de eerstkomende jaren onmogelijk zal zijn. De ontdekking werd dezer dagen ge daan door schipper Boon van de veer boot „Zeemeeuw", het scheepje dat doorgaans de dienst met Vlieland on derhoudt gedurende de zomermaanden. Elk jaar moet alvorens de dienst te openen het vaarwater naar Vlieland worden afgezocht om de route, die meestal zig-zag tussen de verschillende zandbanken doorloopt, te kunnen vast stellen. Dit jaar leverde het speurwerk geen resultaat op. Ook de plaatsvervan gend directeur van TESO, de heer M. C. de Gorter, en technisch commissaris, de heer J. Brommersma zijn meege- varen om het feit zelf vast te stellen. Reeds twee uren vóór de laagste water stand liep het scheepje dat een tamelijk grote diepgang heeft, aan de grond Wel is achteraf nog een geul ontdekt, waar door Vlieland bij laag water kon wor den bereikt, doch deze liep zo gevaar lijk dicht langs de schietschijven op de Vliehors, dat daar varen onverant woord is. Een troost is het dat de traditionele Robbentochten wèl normaal doorgang vinden. Daarvoor is men niet afhanke lijk van de bereikbaarheid van Vlie land. Desondanks blijft het spijtig, dat met het wegvallen van de bootverbin ding Texel-Vlieland een belangrijke toeristische attractie verloren is gegaan. Aankomst op de Vliehorsvoorlopig een historisch beeld! BROMMER BOTST OP AUTO Vrijdagmorgen deed zich in de Waal- derstraat te Den Burg, nabij de uitrit van de telefooncentrale een ongeluk voor. De PTT-ambtenaar, de heer Th. Verlaan, die met zijn bromfiets de uit rit verliet en de Waalderstraat wilde oprijden, merkte niet de van rechts komende auto van de heer Van der Pijl. De voertuigen botsten op elkaar en de heer Verlaan kwam te vallen, waarbij hij een verwonding aan zijn been op liep, Bromfiets en auto werden be schadigd. Het ongeval zou zeker een veel ernstiger afloop hebben gehad als de heer Van der Pijl met grotere snel heid zou hebben gereden.. De auto reed traag doordat deze juist was gestart en een ogenblik tevoren nog geparkeerd stond voor het huis van de heer Van der Pijl naast de uitrit. VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST BOUW VAN GROENVOEDERSILO'S Dit voorjaar werden wij enkele ma len benaderd omtrent de mogelijkheid voor het bouwen van silo's. Wij moesten toen het antwoord geven, dat het niet mogelijk was de silo's zo tijdig overeind te krijgen, dat hiervan dit voorjaar nog gebruik kon worden gemaakt. Intussen blijkt ons wel, dat een aan tal veehouders toch prijs blijft stellen op het bouwen van een „bergplaats" voor kuilgras In de meeste gevallen betreft het bedrijven, waar reeds één of meer silo's aanwezig zijn. Wel een be wijs, dat men in het inkuilen in een silo toch voordelen ziet. Bjj informatie bleek ons, dat de fir ma, die tot nu toe vrijwel alle silo's op Texel gebouwd heeft, bereid Is zeer binnenkort naar het eiland te komen. Willen zij, die hiervoor belangstelling hebben, ons hiervan direct op de hoogte stellen. U kunt dan deze silo's nog deze herfst gebruiken. C. v. Gr. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdiig 19 juni a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 13.00 - 16.30 uur. VERRIJDBARE PODIUM VOOR IEDERE VERENIGING BESCHIKBAAR Sinds kort is de gemeente Texel een z.g. verrijdbaar podium rijk, dat aan verenigingen of organisaties, die daar toe de wens kenbaar maken, kan wor den verhuurd Daartoe dient men zich te wenden tot de administrateur van de Stichting Cultureel Werk. Het ver plaatsbare podium wordt door de Stich ting Cultureel Werk verhuurd tegen een prijs van 50,per dag. Wanneer het podium tenminste tien maal wordt ge bruikt, betaalt men een bedrag van 40,per dag. Wanneer het podium twee of meer dagen achtereen wordt gebruikt, wordt eveneens ƒ40,per dag berekend. Gebruik voor repetitie is mogelijk voor 25 per dag. Gegadig den kunnen het podium in opgevouwen toestand afhalen en terugbezorgen op plaats en tijd, daarvoor door de direc teur gemeentewerken aangegeven. Voor 't opbouwen van het podium dienen de gebruikers zelf te zorgen. Het geheel heeft ieder in de praktijk kunnen zien j.l. woensdag toen ten behoeve van de folkloristische evenementen van het plateau gebruik werd gemaakt. Van gemeentewege wordt in het al gemeen geen hulp verleend bij het ïn- en uit elkaar nemen van het podium. Als het in uitzonderingsgevallen wel gebeurt, wordt dat tegen kostprijs door berekend. Het spreekt vanzelf dat eventuele schade door de gebruikers moet worden vergoed aan de Dienst ge meentewerken. LEIDSE MARKT Vrijdag werden op de Leidse markt 800 Texelse lammeren aangevoerd. De notering was 75,ƒ92,50. De handel was goed. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 25 juni 11.30 en 23.57; 26 juni 12.02 en 27 juni 0.30 en 12.31; 28 juni 0 57 en 12.58; 29 juni 1.28 en 13.36. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. WELKOME WEGVERHARDING In de Dennenbossen zullen enkele be staande zandwegen binnenkort worden verhard. Het is een gedeelte van de Ploegelanderweg, t.w. vanaf de krui sing bij het museum tot aan de nieuwe weg naar het strand paal 17 en het stukje van de Gerritslanderdijk tot het Museum. Voor het museum zal een eenvoudig parkeerterrein worden aan gelegd ten behoeve van de bezoekers. Ook wanneer het Texels Museum te zij ner tijd naar een andere plaats zal worden overgebracht, zullen deze weg verhardingen nuttig blijven, aangezien het plan bestaat op de plaats van het huidige Texels Museum een recreatie- objekt te stichten. Zaterdagmorgen om 9.30 uur deed zich in de Bakkerij van de heer G. Snik in de Molenstraat tc Den Burg een bedrijfsongeval voor, waarbij won der boven wonder geen mensenlevens waren tc betreuren. De ontploffing, die zich in de oveninstallatie van de bak kerij voordeed veroorzaakte echter zo'n omvangrijke ravage, dat de familie Snik zich deze gebeurtenis nog lang zal herinneren. Sinds enkele jaren heeft Bakkerij Snik een z.g. automatische heetwater- oven in gebruik van het merk „Probat". De bakruimte wordt bij dit type oven verhit door een samenstel van pijplei dingen, waarin stoom wordt gebracht, afkomstig van water dat door een olie- vlam wordt verhit. Hoewel op een thermometer wel de temperatuur in de oven kan worden afgelezen, is het niet mogelijk de stoomdruk in het pijpen- systeem vast te stellen. Waarschijnlijk door het aanhoudend in bedrijf zijn van de oveninstallatie is de druk in de stoompijpen te hoog opgelopen, waar door één der pijpen is gebarsten. Daar bij kwam dat de hete stoom zich een weg baande naar de plaats waar de toevloeiende stookolie wordt verbrand. Waarschijnlijk heeft het verstoven mengsel een zeer brandbaar knalgas gevormd. Zo was het mogelijk, dat de familie Snik en de buurtbewoners om half tien werden opgeschrikt door een daverende knal en gerinkel van glas en puin. De .afgesloten oven had zich letterlijk opgeblazen! De stenen beman teling was gebarsten en de stalen deuren waren tot scherven versplinterd. Door de luchtdruk werden de glazen uit de vensters geblazen en in de beperkte ruimte van de bakkerij ontstond een vreselijke chaos. Daarbij kwam nog dat de luchtstoot zich onder andere via de schoorsteen en de rookafvoer van het brandersysteem van de oven een weg naar buiten zocht. Hierdoor raakte in één keer al het gevormde roet los, welke deels de atmosfeer werd inge blazen en deels terecht kwam op de inboedel van de bakkerij. Tot zelfs in de Warmoesstraat ontdekte menige huisvrouw, dat haar witte was door het zwarte spul was bedorven. Op dit mo ment is nog niet bekend of de verzeke ring de schade aan de oven zal ver goeden. Met de reparatie zal zeker een bedrag van omstreeks ƒ1000,zijn ge moeid. Een ogenblik voor de ontploffing stond een personeelslid van Bakkerij Snik, de heer Witte, voor de deuren van de oven brood te snijden. Een bijzonder geluk was het dat hij zich juist van de plaats had verwijderd toen de scherven van de exploderende oven zich een weg baanden. Voor het bakken van brood zal de heer Snik, zolang de reparatie duurt, van de centrale broodbakkerij te Oude schild gebruik maken. FA. JAN KLOMP OPENDE GEMODERNISEERDE EN UITGEBREIDE ZAAK Nog altijd prijkt op de gevel van het pand aan de De Ruyterstraat 60 te Oudeschild de naam van de voormalige herberg „De Zeven Provinciën". Sinds lang is het gebouw geen herberg meer. maar een schildersbedrijf, toebehorend aan de fa. Jan Klomp. De heer Klomp heeft terecht gemeend de toeristische ontwikkeling van Oudeschild een slag voor te moeten zijn en heeft onlangs de winkel van zijn bedrijf vernieuwd en uitgebreid. In oppervlakte is de winkel met meer dan de helft toegenomen, ter wijl de manier waarop de verschillende artikelen waren opgeslagen ingrijpend is gewijzigd en aangepast aan de mo derne inzichten. Hoewel verf en behang nog altijd het hoofdbestanddeel van het assortiment uitmaakt, is thans ook ruime aandacht besteed aan strand- en sportartikelen, speelgoederen, schoon maakartikelen, prentbriefkaarten, maar vooral hengelsportbenodigdheden. De heer Klomp heeft op overzichtelijke wijze een indrukwekkende sortering hengels, molens, kunstaas, haken etc. uitgestald. De verschillende soorten be hangselpapier zijn opgeslagen in een overzichtelijk magazijntje achter de winkel De „doe-het-zelvers" kunnen hier zeker terecht en kunnen rekenen op een kundig advies. Het ontwerp voor de verbouw was afkomstig van de ar chitect Kloosterboer uit Sint Pancras. De fa. Blom en Zoon te Oudeschild ver richtte het timmerwerk (er behoefde niets gemetseld te worden) terwijl de winkelbetimmering werd aangebracht door de timmerfabriek W. D. Bakker, Den Burg. De vloerbedekking werd aangebracht door de fa. Moerbeek, Den Burg, en voor het aanbrengen van de goed doordachte kleuren is het schil dersbedrijf Klomp natuurlijk zelf verantwoordelijk! Zaterdag j.l. heeft de officiële opening plaats gehad.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1