Groen ^wartrjexels in het harL, Staatsbosbeheer stelt zich voor als gastheer infboeiende omgeving Regen deed veel afbreuk aan intocht Bisschop „Vrije wandeling op paden en wegen" wordt gestimuleerd „Voetspoor'-kaarten maken wegwijs VAN DELFT S kinderwagens VRIJDAG 28 JUNI 1963 76e JAARGANG No. 7771 TEXELSE'™COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt diasdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 et incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm DOOR DE „ANJERCOLLECTE" STEUNT U HET CULTURELE WERK In de komende week zal Uw aan dacht gevraagd worden voor de jaar lijkse „Anjercollecte" ten bate van het I Prins Bernhardfonds. In verschillende dorpen zal deze collecte muzikaal wor den ondersteund door plaatselijke mu ziekverenigingen. Zo zullen in Den Burg het Koninklijk Texels Fanfare corps en de drumband Margaretha Sin clair een rondgang houden. In Den Hoorn doet dit het fanfarekorps D.E.K. en in Oosterend de Chr. muziekvereni ging „Excelsior". De7.e muzikale opluistering heeft tot doel het verband tussen deze collecte en het kulturele leven nog eens wat nadrukkelijker onder uw aandacht te brengen. Het Prins Bernhardfonds en de pro vinciale Anjerfondsen zijn uitgegroeid tot belangrijke steunpilaren van het kulturele leven. Ook Texelse vereni gingen hebben dit in het verleden mee- malen mogen ondervinden. Zelden de den zij tevergeefs een beroep op het provinciale Anjerfonds. Zo kreeg nog dit jaar de NATU-afdeling Texel een subsidie-toezegging voor de onlangs op Texel gehouden provinciale zomerbij- eenk. mst voor het amateurtoneel. Naast vele muziek- en zangverenigin gen werd in 1962 o.m. ook steun ver leend aan de volgende instellingen: de Westfriese Dansgroep te Midwoud voor het aanschaffen van diverse be nodigdheden; de Gymnastiekvereniging S.S.S. te Westwoud voor het aanschaffen van een trampoline; de Helderse toneelver. TAVENU voor het aantrekken van een beroepsregis seuse; het Stichtingsbestuur Verenigingsge bouw Monnickendam voor het aan schaffen van een repetitie-piano; de Ned. Hervormde Gemeente Aker sloot voor de restauratie van de kansel. Als U dit werk wilt steunen en het is zeker zo. dat dit werk aller steun ver dient, dan kunt u dit doen door u te tooien met een papieren anjer of een fotokaart van het Koninklijk gezin aan te kopen. Ook wordt uw speciale aan dacht gevestigd op de alom verkrijg bare Anjer-loten Gaarne wek ik alle Texelaars op de Anjercollecte te steunen. Ik hoop en vertrouw, dat op uw offervaardigheid niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan. C. De Koning burgemeester van Texel. O.L. SCHOOL OUDESCHILD WON PRIJS IN KLEURWEDSTRIJD Destijds maakten wij melding van de door het P.W.N. georganiseerde kleur- wedstrijd voor de jeugd in het kader van een actie ter voorkoming van wa terverspilling. Aan de wedstrijd hebben 491 scholen in Noord-Holland deelge nomen. De leerlingen van de eerste klasse van al deze scholen hebben een toepasselijke plaat van Paulus de Bos kabouter moeten kleuren. Dezer dagen werd door het P.W.N. de uitslag van deze wedstrijd bekend gemaakt. De derde prijs werd behaald door de leer lingen van de eerste klasse van de Openbare Lagere School van Oude- schild. De prijs bestaat uit een doos kleurkrijt en een „Paulus de Boskabou ter" kleurboek, dat aan alle leerlingen zal worden uitgereikt. NIEUWS VAN DE PAARDENSPORTVERENIGING Alle nieuwtjes van onze vereniging worden niet steeds „persklaar" afge leverd. Zo kon het gebeuren dat de actieve redacteur van onze Texelaar in de krant van dinsdag j.l. vermeldde dat opgave voor de gezelligheidsrit van a.s. zondag niet meer mogelijk was. Nu zijn we, wat het vaststellen van tijden en term jnen betreft, nogal soepel op Texel. Daarom is voor de gezelligheids- rit opgave mogelijk tot en met zater dagavond 29 juni. Deelnemers aan het concours-hip- pique raden we aan, zich wel op tijd op te geven. Anders is de kans groot, dat de tot nu toe gebruikelijke start premie wordt verspeeld. J. R. AUTO'S BOTSTEN Maandagavond omstreeks zes uur vond op de hoek Beatrixlaan-Gasthuis- straat een autobotsing plaats. De heer N. J. Weijdt, 't Horntje, reed op de Bea- trixlaan en wilde ter hoogte van de Landbouwschool rechtsaf de Gasthuis straat inrijden in de richting van de Pontweg. Op dat moment, naderde vanuit de Gasthuisstraat met grote snelheid de heer Dijt uit Utrecht in een Mercedes. Ook hij wilde de Beatrixlaan kruisen en naar de Pontweg rijden, maar verleende daarbij geen voorrang aan de auto van de heer Weijdt, zodat beide voertuigen met elkaar in botsing kwamen. De inzittenden van beide wagens liepen geen letsel op doch de materiële schade was groot. Aankomst met patrouillevaartuig Regen en wind hebben veel afbreuk gedaan aan dc traditionele intocht van de bisschop van Haarlem op Texel. Het heeft het publiek er overigens niet van weerhouden zich in groten getale langs de route op te stellen om iets te kunnen zien van de bisschop en de pracht en luister rond dit feestelijk gebeuren. Met een A-boot van de Koninklijke Marine, de „Hendrik Karssen" had mgr. Van Doodewaaard de tocht over het Marsdiep gemaakt. Meer dan een half uur over tijd meerde het schip in de haven van Oudeschild af, nadat het bij het binnenvaren in de mond bijna een ernstig ongeluk had veroorzaakt. Door onervarenheid van het personeel aan bood (slechts TESO-kapiteins en kot- tervissers weten hoe zij bij een sterke zijwind de haven moeten binnenmanoe- vreren) botste het schip met de boeg tegen de houten loopbrug langs het zuidelijke havenhoofd. Juist had zich op die pfaats een grote schare belang stellende kinderen verzameld, die de houtsplinters rond zich neer zagen re genen.Monseigneur Van Doode- waard stapte na dit incident op Texels bodem en werd verwelkomd door de pastoors en kapelaans van Den Burg, Oudeschild en De Cocksdorp, alsmede dede leden van het ontvangstcomité. Bijzonder spijtig was het dat in de kringen van de organisatie onenigheid was ontstaan over de vraag of het al of niet gewenst was de ruiterstoet in te zetten bij de tocht naar Den Burg, zoals dat in het programma was vastgelegd. Door het ongunstige weer is er uitein delijk van afgezien. Ook heeft de bis schop niet plaats genoemen in de landauer. Bij de ingang van Den Burg werd echter een indrukwekkend grote stoet met paarden geformeerd. Vooraf gegaan door vier leden van de bereden politie, het Kon. Texels Fanfare, 11 ruiters, rijtuigen en auto's met geeste lijken reed de bisschop langs de hagen wuivende mensen langs de route, ge volgd door de Margaretha Sinclairband, kabouters, Texelse Boys, auto's met in cud costuums gestoken Texelaars, wel pen en verkenners, voortrekkers, Drum band en fanfarekorps D.E.K. van Den Hoorn, de rest van de ruiterstoet en de ponyclub Door het slechte weer is de welkomst ceremonie ten behoeve waarvan een houten podium in de pastorietuin was gebouwd, zeer beknopt geworden. Pas toor Persoon heette de bisschop van harte welkom op het eiland. De bis* schop zei blij verrast te zijn met de geweldige wijze waarop hij op het eiland was ingehaald. De volgende dag heeft de bisschop na een pontificale H. Mis in de Kerk aan alle Texelse kinderen die ervoor in aanmerking kwamen het H. Vormsel toegediend. Des avonds om half zeven heeft hij weer per marinevaartuig de terugreis aanvaard. TERUGBLIK OP MASSAAL FESTIJN I tijdens de openluchtdaq van de Turn- krinq Hollands Noorderkwartier. Dit is Een foto, welk wij zondaq j.l. maak de alqemene vrije oeteninq, uitqevoerd ten op het sportterrein van S.V. Texel door 700 dames en meisjes. Het Staatsbosbeheer is een actie begonnen om haar bezittingen in Neder land in de aandacht van het publiek te brenqen. Dit streven heeft thans duidelijk qestalte qekreqen door de uitgifte van de z.q. Voetspoorkaarten. Elke kaart brengt een bepaalde boswachterij in beeld en verschaft een qrote hoeveelheid qeqevens betreffende de recreatiemogelijkheden in dat gebied. De uitgave van deze fraai uitgevoerde kaarten ziet het Staatsbosbeheer als een der eerste stappen in het vertrouwd maken van het publiek met de Staatsbossen. Het is bepaald niet zo dat men voordien de toeristen uit de bossen weerde. De bezittingen zijn altijd, zij het met zekere beperkingen, toegankelijk geweest voor het publiek. De wijze waarop het Staatsbosbe heer thans haar terreinen in de belangstelling gaat aanbevelen, is geheel nieuw. Ook voor de bezittingen van Staatsbosbeheer op Texel is een „voet spoor "-kaart uitgegeven. Ter gelegenheid van dit feit werd dinsdagmorgen in hotel „Bos en Duin" een persconferentie belegd, waar bosbouwkundig hoofdambtenaar de heer M. Mantje nader inging op de inspanningen, die Staatsbosbeheer zich getroost om haar bezittingen op Texel voor het publiek te ontsluiten. Aanvankelijk zou de heer Ir. Seepers uit Haarlem naar Texel komen om de pers iets over deze aangelegenheid te vertellen doch hij was door ziekte ver hinderd en liet de explicatie over aan de heer M. Mantje. Deze kon des mor gens in „Bos en Duin" naast de ver tegenwoordigers van enkele bladen bur gemeester C. De Koning, gemeente secretaris P Beemsterboer, de wethou ders C. H. Roeper en Th. R. Hin gn de directeur van de V.V.V., de heer J. Dekker, verwelkomen. Hoewel de uit gifte van een landkaartje geen aanleiding tot het geven van een pers conferentie lijkt, heeft Staatsbosbeheer toch gemeend aan dit feit een zo groot mogelijke bekendheid te moeten geven, omdat dit een der eerste stappen is van een actie met veel betekenis voor het publiek. Van de 260.000 ha. bos in Nederland heeft Staatsbosbeheer er 42 000 in bezit. Tesamen met de oppervlakte aan woes te grond zonder bebossing, beschikt zij over een beheersgebied van 70.000 ha. Het is een omvangrijke oppervlakte, die de organisatie in de 64 jaar van haar bestaan in bezit heeft gekregen. Naast de houtproductie heeft Staatsbosbeheer altijd een open oog gehad voor de an dere mogelijkheden die het bos in het aan bomen zo arme Nederland biedt. Dat het bos zich vooral de laatste jaren steeds sterker opdringt als recreatie gebied is begrijpelijk en men is tijdig begonnen met het scheppen van objek- ten welke recreatie kunnen bieden. De bezittingen van de Staat zijn al tijd vrijelijk te betreden geweest. Van oudsher gaven de bekende groene bor den: „Verboden buiten wegen of paden te lopen" dit duidelijk aan, zij het dat men in de eerste plaats wees op wat niet mocht. In moderne stijl, die duide lijk de „ommezwaai" bij de staat weer spiegelt, klinkt het anders: „Vrije wan deling op wegen en paden". Met een verandering van de bordenopschriften is het niet gebleven. Gedurende de laatste jaren zijn met name in de Den nenbossen op Texel verschillende ob- jekten gesticht, die zelfs de duidelijke uitnodiging inhouden om het bos te verkennen De speelweiden, picknick plaatsen en het natuurpad zijn daar de bekendste voorbeelden van. De jongste stap is het kaartje „Voetspoor", dat dui delijk de mogelijkheden in de staat.s- bezittingen in beeld brengt. Publiek heeft het bos „ontdekt" Tot 1945 waren het slechts dc hoogst geïnteresseerden, die zich met het bos inlieten. Voor het grote publiek was het bos een soort „verboden terrein". Onder invloed van gewijzigde opvattingen om trent natuuronderwijs op de scholen, bebording, tekort aan recreatiegebieden, begint het publiek het bos te „ontdek ken". Ook op Texel wordt dit duidelijk. Was het dennenbos vroeger een oord waar men slechts zelden z'n vermaak zocht, thans neemt de belangstelling hand over hand toe. En waarom niet! Ook bij minder gunstige weersomstan digheden is het bos een omgeving die rust en ontspanning biedt, zowel gees telijk als lichamelijk. Dat niet al het bos geschikt is als recreatieterrein, laat zich denken. Het zuivere naaldbos b.v. is zelfs uitgesproken onaantrekkelijk. Ook zullen bepaalde kwetsbare bosge- deelten afgesloten moeten blijven. Ge tracht wordt mogelijkheden te ver schaffen aan zoveel mogelijk soorten weggebruikers. Zowel auto-, bromfiets-, scooter- en rijwiclbezittors moeten hun voordeel met het bos kunnen doen. De aanleg van de voor deze voertuigen geschikte wegen liefst zodanig dat de verschillende categorieën elkaar niet storen is een der programmapunten van staatsbosbeheer. In het kader daar van moet de aanleg worden gezien van dc verschillende nieuwe toeristische fietspaden, parkeerplaatsen en wegver hardingen. Door gesprekken en waarne mingen wordt getracht vast te stellen waar het publiek behoefte aan heeft. Aan die behoeften wil men zo veel mo gelijk tegemoet komen. „Wc willen gastheer zijn" Uit de tekst op de achterzijde van de ,,Voetspoor"-kaarten, samengesteld door Maarten Ouwehand, prijst Staatsbosbe heer haar attracties aan. De boswach terij Texel beheert een gebied, dat bij zonder veelzijdig is. Naast de bossen worden immers ook dg vogelkolonies De Geul, Westerduinen. De Muy en de Slufter beheerd. Hier is zeker voor „elck wat wils". Op de kaart zijn de gebieden, die men slechts met toestem ming mag betreden gearceerd aangege ven. Op verzamelpunten voor vogel- excursies wordt gewezen en de ver schillende kampeerterreinen, kamphui zen, richtingaanwijzers en andere zaken van toeristisch belang zijn symbolisch aangegeven. De kaart kan worden ge zien als een aanvulling van de be staande kaart van de V.V.V.. Voetspoor nummer vijf „Texel" wordt door de ANWB in de handel gebracht is is o.a. bij VVV-kantoren verkrijgbaar voor ƒ0,90. Het is de bedoeling, dat in totaal twintig „Voetspoor'-kaarten van ver schillende gebieden het licht zullen zien. Ook wordt overwogen deze kaarten in meerdere talen te drukken. Bij de sa menstelling van de kaarten wordt ten nauwste samengewerkt met de ANWB. De Texelse dennenbossen. Ook bij minder goed weer een plaats waar men qeestelijk en lichamelijk verkwik- kinq kan opdoen. Erger je niet aan de mensen Na de bespreking in „Bos en Duin" ging de heer Mantje zijn gasten voor tijdens een wandeling in de bossen in dc nabijheid van het hotel, teneinde een kort bezoek te brengen aan een picknickterrein en het Natuurpad. Tij dens de wandeling bracht de heer Mantje onder meer naar voren, dat het publiek niet altijd laat blijken dat het de nieuwe voorzieningen waardeert. Artikelen als rustbanken moeten van bijzonder degelijke kwaliteit zijn, om dat zij anders worden vernield. Ook de benamingen die bij verschillende bomen en planten langs het natuurpad zijn aangebracht, worden soms verwijderd of omgeruild. Gelukkig behoren deze vergrijpen tot de zeldzaamheden, zodat de moeite van herstel en vervanging wordt gerechtvaardigd. Niettemin moet men idealist blijven en het publiek accepteren zoals het is. Het overgrote deel stelt de attracties op prijs en weet van de geboden vrijheid te genieten. Tijdens een lunch in het hotel be tuigde VW-directeur J. Dekker zijn waardering voor het initiatief van Staatsbosbeheer. Ook de VVV Texel beijvert zich door het uitgeven van een gids en een wandelboekje in.het geven van voorlichting ten behoeve van de Texel-bezoeker. De actie van Staats bosbeheer zei hij te beschouwen als een welkome aanvulling van dit werk. VAZEN VERDWIJNEN VAN GRAVEN De laatste weken komt het herhaal delijk voor, dat onverlaten bloemvazen van de graven op de Alg. Begraafplaats weghalen. Het is niet bekend, wie zich met deze „sport" bezig houdt, maar het is te hopen dat de daders er spoedig mee zullen ophouden. KERMIS MET VUURWERK Om zich van de dringend noodzake lijke financiële middelen te voorzien, heeft de sportvereniging Texel weer een kermis ingericht op haar terrein. Nadat aanvankelijk dc Sint Jeroen-padvinders dit dolle vermaak hadden geëxploiteerd op hun terrein bij de paardenstal, is bet geheel intussen overgebracht naar het sportterrein. Dc kermis is vrijdag, za terdag en zondag geopend. Zondagavond omstreeks 10.45 uur zal als slotmanifestatie een groot vuurwerk worden ontstoken. De entree is vrij, zodat menigeen dc kans zal aangrijpen om dit feeërieke schouwspel te gaan zien. bij FRANS ZEGEL, Parkstraat

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1