(jroen 2.rwartsjexels in het harL. De nieuwe Texelfim komt spoedig in roulatie Reeks kleine branden tijdig de kop ingedrukt Zestien H.B.S.-ers geslaagd Voorlopig geen „trailer" in landelijke bioscopen Ook Duitse versie Gezelligheidsrit geslaagd DINSDAG 2 JULI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7772 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rood Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Poetbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm De door Reinier en Ellen Meijer uit Den Haag opgenomen film „Vertelsels over Texel", beter bekend als „de nieuwe Texel-film", zal binnenkort regelmatig op Texel worden gedraaid als attractie voor de toeristen. Eindelijk zal dus de traditie van het vertonen van de Texelfilm worden hersteld. Een einde is dan gekomen aan de produc tieperiode die werd gekenmerkt door vertragingen en tegenslag. De directie van het City-Theater heeft zich bereid verklaard haar technische mogelijk heden aan „Vertelsels over Texel" aan te passen. Door de TESO is gezorgd voor een lichtsterke 16 mm. geluids projector waarmee de film kan worden vertoond. Voorlopig zullen slechts twee copiën beschikbaar zijn, zodat nog niet kan worden overgegaan tot het elders draaien van de film. Aan het voornaamste doel van de film, n.l. bevordering van het toerisme naar Texel, kan dus nog niet worden beantwoord. De vakantieganger krijgt de film nu te zien als hij reeds op Texel is. De rolprent zal echter een prettige aanvulling zijn van de indrukken die de toerist reeds op het eiland opdeed. Het is tenslotte niet mogelijk om in een beperkte tijd een volledig beeld van Texel te krijgen! Rekening houdende met het feit, dat een zeer groot deel van de gasten op Texel uit Duitsers bestaat, heeft TESO van „Vertelsels over Texel" twee copieën laten maken, een Nederlandse en een Duitse. De aan- sassing van de Duitse copie blijft be- xrkt tot de taal waarvan de commen- ;ator zich bedient. Omdat het aanmaken van elke nieuwe copie van het negatief, bttelijke duizenden guldens kost, heeft pESO tot het laten vervaardigen van neer exemplaren voorlopig afgezien. Geen „trailer" Uit propagandistisch oogpunt bezien s het bijzonder jammer, dat TESO venmin kans heeft gezien een aantal .g. trailers te maken, ca. 10 minuten iurende uittreksels van de oorspronke- ijke film, die als reclame in diverse linnen- en buitenlandse bioscopen ivor en gedraaid tijdens het vcorprogram- ia. Van de zijde van TESO werd ons neegedeeld, dat het in de bedoeling igt, deze „trailers" in de loop van het olgend jaar wèl te laten aanmaken. Vellicht zal het tegen die tijd ook mo- olijk zijn, een aantal extra copieën van e volledige film te laten vervaardigen, ie als een compleet programma kun- en worden vertoond. Correcties Zoals bekend stak vorig jaar, na de remière van „Vertelsels over Texel", n storm van kritiek op. Verschillende ranten, die naar aanleiding van deze remière of de vertoning tijdens de faddenconferentie op Vlieland, hun lening over de productie van het echt- lar Meijer te kennen gaven, wezen er dat de film mank ging aan een ntal ernstige tekortkomingen. Ook 3SO heeft de film in de oorspronke- ke vorm niet zonder meer willen aan- arden. Men heeft gedaan weten te ijgen, dat de heer Meijer enkele van meest storende delen uit de film gknipte, voor zover dat mogelijk is t een reeds van geluid voorziene oductie. Aardig in dit verband is het it, dat met name de gewraakte scène n het galopperende paard in de Sluf- drastisch is ingekort. De film heeft or deze bewerkingen een iets kortere elduur gekregen, wat de kwaliteit eer ten goede is gekomen. (De film cl oorspronkelijk een speelduur van f kwartier, wat voor een documen- re opvallend lang is). Vorige week is Texelfilm door de Centrale film- uringscommissie gekeurd en geschikt acht voor openbare vertoning toegan- ijk voor personen van alle leef- ien Eindelijk! Vanneer over ca. 10 dagen een aan- ïg wordt genomen met het regel- tig draaien van de film, is daarmee eind gekomen aan een jarenlange iode, die begon toen duidelijk werd, de oude film van Herman van der st niet langer vertoonbaar was. Na men na langdurige onderhandelin- met verschillende cineasten, de op- cht uiteindelijk aan de heer Reinier jer gunde, waren de moeilijkheden niet van de baan. De heer Meijer werd; nadat hij met zijn werkzaamheden was begonnen, ernstig en langdurig ziek, terwijl bovendien vertraging optrad door ongunstige weersomstandigheden. Ook de laatste fase, de afwerking van de copiën, het aanbrengen van wijzi gingen en de formaliteiten rond de keuring hebben meer tijd gevergd dan men aanvankelijk had gehoopt. Het is dus begrijpelijk dat ieder die betrokken is bij de totstandkoming van deze voor het vreemdelingenverkeer zo belang rijke aangelegenheid, volgende week een zucht van verlichting slaakt. TOCHT VOOR BEJAARDEN VAN OUDESCHILD Bij de bejaarden van Oudeschild heerst enige ongerustheid over de jaar lijkse autotocht. Er gingen geruchten, dat het comité er mee op wilde houden. De dorpscommissie deelt echter mee, dat de tocht ook dit jaar door zal gaan en wel spoedig na het seizoen. Nadere berichten volgen. OOSTEREND PRESENT EN TEXEL 550 JAAR STAD (Ingezonden) Ja, Oosterend is (weer) present. Oók in de Texelse Courant, en wel haast elke dinsdag en vrijdag. Als je zo de berichten leest, belooft dat een gewel dig feest te worden, waar alle Texe laars en toeristen naar zullen komen kijken. Nü zie je als voorspel al (haast) alle Oosterender mannen met een baard lopen, waarmee ze de leden van de „Baardenclub" (bestaat die eigenlijk nog?) de loef afsteken. Maar, waar blijft het nieuws over de voorbereidingen van het veel groter (grootser durf ik niet te zeggen) ge beuren, de viering van het feit, dat het 26 maart 1964 550 jaar geleden is dat Texel stadsrechten kreeg van Hertog Willem van Beieren, Graaf Willem VI? Eind vorig jaar is er een vergadering geweest, waarop door allerlei vooraan staande personen werd beraadslaagd over de wijze waarop de organisatie van de feesten aangepakt zou worden Over deze vergadering verscheen een kort verslag in de Texelaar. Daar is het tot nogtoe bij gebleven. Ik, en ik geloof dat ik niet de enige ben wat dat betreft, had toch werkelijk verwacht zo af en toe eens iets over de plannen te kunnen lezen. Volgens mij moet er, willen de fees ten volgend jaar slagen, nu toch alvast de juiste „stemming" gekweekt worden onder de Texelse bevolking. Want, als ik me niet vergis, wordt het toch vooral voor de Texelaars een grote gebeurte nis. Met het verlenen van de stads privilegiën werd op Texel door Graaf Willem de democratie op Texel geves tigd. Dat Texel niet op de hoogte ge houden wordt van hetgeen door zijn ambtenaren wordt gedaan, lijkt mij het tegenovergestelde van democratie. In ieder geval, ik hoop spoedig eens iets te lezen in ons blad. En nü enkele vragen en suggesties: vraag 1: op welke wijze kunnen wij, burgers van Texel, onze eventuele ideeën spuien wat betreft speciale ge beurtenissen, attracties, enz.? Vraag 2: speciaal aan de redactie ge richt zou in de Texelaar een ru briekje) kunnen komen, waarin wij alle wetenswaardigheden wat betreft de voorbereidingen, ideeën, en ook de ge schiedenis, kunnen vernemen? En dan een suggestie: In de privile giën van Willem van Beieren wordt als belangrijkste bepaald, dat elk jaar op goede vrijdag, 's morgens door de Schout 13 schepenen worden gekozen. Deze schepenen werden gekozen uit een aantal van 26, aangewezen door de dor pen. Er waren daarbij nog allerlei be palingen, maar dit is niet de plaats om daarover uit te wijden. Waar het mij om gaat is dit. laten we het feestjaar beginnen met het kiezen van die Sche penen; zij zouden dan een belangrijke plaats moeten innemen in de organisa- tiecomité's van de feesten. Een andere suggestie: Alkmaar heeft model gestaan voor de stadsrechten van Texel; zoals Willem van Beieren het bepaalde: „ende geven mits desen thieghenwoirdighen brieve (a) Poert- recht ende Vrijhede, geliken ende in aire manieren, als onse getrouwe Stede van Alkmaer op desen tijt van onse Voirvaderen, saliger gedachten, ende van ons, in hoiren Hantvesten, vercre- gen hebben, etc. etc.". Kan Alkmaar van „de Stede ende het Eylant van Texel" een speciale uitnodi ging krijgen voor het bijwonen van en eventueel medewerking verlenen aan, onze feesten? Ik hoop dat ik met dit ingezonden stuk iets ontketend heb. Met dank voor plaatsing, Andri Binsbergen, De Koog. Onder het toeziend oog van vele medeleerlingen en oud-leerlingen, kon den zestien HBS-ers vrijdagmiddag j.l. het einddiploma in ontvangst nemen, dat door de directeur van deze school, de heer C. v.d. Eijk, werd uitgereikt. Voor de vierde maal werd het examen afgenomen, en vier maal wist de HBS een prima resultaat te bereiken. In zijn toespraak wees de heer V.d. Eijk erop, dat de geslaagden vijf jaar lang heel hard hebben moeten werken. Deze vijf jaar zijn nu voorbijgegaan, als bekroning op al dat werk wordt nu een diploma uitgereikt. Gebleken is dat door de spanning van het examen, de prestaties omhoog zijn gegaan, want de cijfers lagen hoger dan in de klas. Te vens zei de heer Van der Eijk, dat het behalen van het diploma niet het einde maar het begin van de studie bete kende. „Jullie hebben de inleiding van het boek van wetenschap, dat je gaat kiezen gelezen, zorg nu ook dat je ook het boek zelf leest", aldus de heer v.d. Eijk. De jongelui zullen daarvoor Texel moeten veslaten, omdat hier de moge lijkheden te beperkt zijn. Namens de Commissie van Toezicht sprak de heer Van Wij land nog een en kel woord. Hij drukte de jongelui op het hart, dat ze na hun HBS-tijd zeer actief moesten blijven, wilden ze als student een goed resultaat bereiken, daar de toeneming van studenten de laatste jaren overweldigend is. De heer Van der Eijk besloot met de geslaagden veel succes in hun verdere leven toe te wensen. Gulden lijst der geslaagden: Mej. E. F. Bakker; R. Boom (met een gemiddelde van 8V2); mej. E. Bre mer; J. H. Dros; mej. M. van der Eijk; mej. J. L. Hooijberg; L. H. Koning; mej. N. M. van der Kooi; mej. T. A. Kuip; C. van Lenten; J. L. Veldhuis; mej. A. van der Vis; J. A. M. Visser; J. Vlaming; C van Vooren, T. B. Zijm. E. C. Regen zette niet door De sombere weerberichten en het bij zonder slechte weer van de vorige dag waren er waarschijnlijk de oorzaak van dat de deelname aan de traditionele ge zelligheidsrit iets minder groot was dan de vorige jaren. Toch zullen de lieden, die hebben gemeend het risico niet te moeten nemen, achteraf spijt van hun besluit hebben gekregen, want derit is gezegend geweest met uitstekend rij- weer. Zondagmorgen werd om ca. 10.30 uur gestart bij de R.K. School op de Beatrixlaan, waarna de Dennen werden opgezocht.Via een aantal bospaden werd het bos bij „Heidehof" verlaten en ging het naar Den Hoorn. Langs de Wester- weg werd koersgezet naar hotel „Bos en Duin" waar de lunch wachtte. De heer Joh. C. Roeper, voorzitter van de vereniging voor Vrienden van het Paard voerde aan tafel het woord. Hij noemde de aanwezige deelnemers aan de tocht de moedige kern van de vereniging, die het risico van het slech te weer hebben durven lopen. De heer Roeper vond het spijtig dat de heer Jan Agter sr. niet aanwezig kon zijn. Deze was door de gevolgen van een auto ongeluk aan het bed gekluisterd. Ook de heer Bakker van „Spyk", die door gaans bij deze evenementen niet ver stek laat gaan, kon niet aanwezig zijn, doordat hij onlangs in het ziekenhuis te Alkmaar werd opgenomen. Aan hem werd een telegram met wensen van be terschap gezonden. Na afloop van de maaltijd was het weer zo dreigend geworden, dat werd besloten ieder zijns weegs te laten gaan. ONZE OOSTERENDER CORRESPONDENT MELDT: De vorige week is de in Oosterend zo bekende schuur „Het Hof" afgebro ken om plaats te maken voor de daar ter plaatse te bouwen bejaarden woningen. Donderdag j.l. werd in de Peperstraat de hond van de heer Jurriëns overreden door een personenwagen. Plotseling oversteken was de oorzaak. Het dier werd op slag gedood. Het bedrijf Jatry aan de Achtertune, dat tot op heden alleen 's avonds was geopend, is met ingang van gisteren de gehele dag geopend. Het is de bedoeling dat dit het gehele seizoen zo blijft. Een prettige wetenschap voor toerist en Texelaar, die in een prettige omgeving even willen verpozen. Vrijdag a.s. rukt de Oosterender brandweer uit voor oefening. Voorlopig zal dat elke maand worden herhaald. Hopelijk behoeven de brandweerlieden hun opgedane kennis niet al te vaak in praktijd te brengen! INA KOBURG NAAR AMERIKA Dit is de 20-jarige mej. Ina Koburg, die op 6 augustus a.s. per „Waterman" voor een jaar naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Ina wordt uitgezonden door het „Mennonite Central Commit tee", een Doopsgezinde organisatie, die op deze wijze de verstandhouding tus sen verschillende volkeren wil verbete ren. Ina maakt deel uit van een Neder lands contingent, bestaande uit slechts 17 personen. Voor de uitzending is een strenge selectie toegepast. Ook uit vei-schillende andere landen gaan groepjes jongelui naar de V.S. „Een plezierreisje wordt het zeker niet", ver trouwde mej. Koburg ons toe. „Op een nog nader vast te stellen plaats worden we aan het werk gezet, werk waarmee we niets verdienen...." Overigens hebben de deelnemers wel een voor keur kenbaar kunnen maken. Ina zou het liefst op een boerderij worden ge plaatst. Haar dierenliefde is aan dat verlangen niet vreemd. De kans is ech ter groot dat ze haar diensten zal moe ten verrichten temidden van een gezin onder uiterst sobere omstandigheden. Om toch iets van Amerika te zien is een vakantie van zes weken uitgetrok ken in welke tijd een tocht per touring car door geheel Noord-Amerika wordt gemaakt. Na aankomst in New York, waar on geveer tien dagen worden doorgebracht, worden do taken en bestemmingen vast gesteld. AUTO RIJDT OP BROMFIETSER Zondagmiddag omstreeks twee uur vond op de Wageningseweg in Eierland een ongelukje plaats, waarbij een brom fietser en een automobilist waren be trokken. De bromfietser was de heer J. Nijboer, die met enkele vrienden in de richting van De Cocksdorp reed. Om een of andere reden draaide hij plotse ling op de weg om zonder er zich van te vergewissen of er verkeer achterop kwam Op dat moment naderde de heer V.d. Vlist uit Utrecht met zijn perso nenwagen, die door de plotselinge ma noeuvre van de bromfietser niet tijdig meer kon remmen. Gelukkig ontstond bij de aanrijding die volgde slechts ge ringe materiële schade aan de brom fiets, terwijl de auto enkele krassen vertoonde. De politie maakte proces verbaal op. BROMFIETS RIJDT OP STILSTAANDE AUTO Donderdagavond omstreeks 11 uur vond in de Kogerstraat te Den Burg een aanrijding plaats tussen een bromfiet ser en een automobilist. De auto kwam uit de richting van de Stenenplaats en reed de Kogerstraat in. De bestuurder, de student J. H. F. Koetsier uit Amster dam, realiseerde zich plotseling dat hij de betreffende straat niet had mogen inrijden en stopte. Op dat moment na derde uit de tegenovergestelde richting mej. Mieke Keijser op haar bromfiets. Ze merkte de auto kennelijk te laat op, reed er tegenaan en kwam te vallen, waarbij zij met het hoofd op de straat terechtkwam. Omdat de auto, een oud model Citroën, de toegang tot de Stenenplaats versperde, reed de bestuurder de wagen iets achter uit in verband met ander verkeer dat uit de richting van De Zes naderde. De vader van mej. Keijser, die vanuit zijn huis het ongeluk had be merkt, was intussen naar buiten ge komen en zag de wagen achteruit rij den. Hij dacht dat de studenten hun verkeersfout onaantoonbaar wilden maken en hij sommeerde de bestuur der te stoppen. Toen een der andere inzittenden hem tot kalmte maande en iets probeerde uit te leggen, kreeg hij een flinke oorvijg te incasseren. De studenten hebben nu aangifte gedaan wegens mishandeling. Mej. Keijser heeft waarschijnlijk een lichte hersen schudding opgelopen. TEXELAAR WERD AANGEREDEN Vrijdag j.l. werd de heer Jan Agter Sr. toen hij met z'n auto in de Noord- oosfpolder reed, aangereden door een andere automoloilist Beide betrokken auto's liepen blikschade op en de heer Agter kon naar Texel terugkeren met enkele gekneusde ribben. Driemaal is scheepsrecht. In een tijdsbestek van minder dan 12 uren hebben zich van donderdag op vrijdag j.l. drie branden op het eiland voorgedaan, die gelukkig allen door tij dige ontdekking een beperkte schade hebben veroorzaakt. Bij twee van de drie brandjes heeft men de oorzaak niet kunnen ontdekken. Donderdagmiddag omstreeks 17.30 uur ontstond brand in de begroeiing van een stukje duinterrein nabij de toegangsweg naar het amfibisch oefen kamp De Mok. De sterke rookvorming werd ontdekt door de heer G. Wilner uit Den Hoorn, die onmiddellijk alarm sloeg. Ondanks het feit, dat de brand- sirene van Den Hoorn door een defect slechts een zeer bescheiden geluidje produceerde, waren de Hoornder brand weerlieden toch snel met hun materiaal ter plaatse. Water behoefde niet meer gegeven te worden, want voorbijgan gers hadden de vlammen met takken weten te doven. Ook de brandweer van Den Burg, die korte tijd nadien met de nevelspuit arriveerde, kon direct weer vertrekken. Door de politie werd mid den op het afgebrande terreintje, dat bezit is van de heer P. Drijver, een uit gebrande vuurpijl van militaire her komst gevonden. Aanvankelijk werd vermoed dat militair personeel van het in de onmiddellijke nabijheid gelegen oefenkamp met het afschieten van de pijl de brand had doen ontstaan. Bij nader onderzoek kwam echter vast te staan dat de uitgebrande pijl daar reeds langere tijd had gelegen. Bij het af vuren ervan was inderdaad een begin van brand ontstaan, doch het vuur was op afdoende wijze door de mariniers geblust. Over de werkelijke oorzaak tast men dus nog in het duister. Schuurtje afgebrand 's Avonds omstreeks 21.45 uur ont dekte de heer J. P. Stam, dat een houten schuurtje achter zijn huis in de Wever straat in brand stond. Hij greep on middellijk in en riep enkele tientallen voorbijgangers te hulp, die met emmers water het vuur te lijf gingen en zoveel mogelijk van de inboedel van het ge bouwtje naar buiten brachten. Daar door behoefde de nevelspuit, die snel arriveerde, zich slechts met het nablus- singswerk bezig te houden. Ondanks het snelle optreden heeft men het schuurtje en het overgrote deel van de inhoud niet kunnen sparen. In het hou ten gebouwtje stonden tassen, speel goederen, strandartikelen e.d. opge slagen. Naar schatting werd voor ca. ƒ750,schade aangericht, die waar schijnlijk door de verzekering zal wor den gedekt Hoewel nog niets kan wor den gezegd over de oorzaak van het plotseling in brand geraken van het gebouwtje, wordt het niet uitgesloten geacht, dat vonken van een vuur, dat door de heer Stam enkele uren tevoren was aangelegd teneinde enig emballage materiaal te verbranden, temidden van de droge opslag in het schuurtje zijn terechtgekomen. Zaagselkist vatte vlam Vrijdagmorgen om 5.40 uur loeide de sirene in Den Burg voor de derde maal. Nu was er brand ontstaan in de werk plaats van de Gebr. Schoorl in de Waalderstraat Het was de heer P. Ver meulen die zich op dat tijdstip op straat bevond, teneinde zijn koeien te gaan melken en in het voorbijgaan opmerkte, dat de ruimte in de werkplaats vol zwarte rook stond. Hij waarschuwde de brandweer en alarmeerde ook de heren Schoorl. Op eenvoudige wijze kon wor den vastgesteld hoe de brand was ont staan. De vorige dag, bijna 20 uur te voren, had men een stalen onderdeel, dat onder verhitting een bewerking had ondergaan, op „vertraagde" wijze af gekoeld dgor het in een kist met zaag sel te stoppen. Dit is een bekende me thode, die in het verleden nooit tot brand heeft geleid. Nu echter was het zaagsel gaan smeulen en uiteindelijk gaan branden. De kist stond onder een der werkbanken, die daarop eveneens in brand geraakte. Ook een vat mastiek, dat op de werkbank stond, vatte vlam. Juist dit brandende pek veroorzaakte de rookontwikkeling, die de heer Ver meulen alarm deed slaan. De brand weer had het vuur spoedig bedwongen. De schade bleef beperkt.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1