Cjrocn 2warL- Jexels in het hartL Nog dit jaar tweede haven bi) het Horntje Geen rondvluchten meer boven Texel (afbovit VAN DELFT S Huidverzorging PUROL Voor „Zoölogisch Station Texel" Jebr. Wijnands belast met uitvoering Nieuw V.T.B. schip werd beproefd kinderwagens REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING VRIJDAG 5 JULI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7778 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Poetbne II - Tel. 2058 Verschtynt dinsdags en rrtydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleei» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm De dienstkring „Texel" van Rijkswaterstaat is begonnen met de aanleg van een haven ten behoeve van de schepen van het Zoölogisch Station. De nieuwe haven zal worden aangelegd aan het Horntje in de onmiddellijke nabijheid van de veerhaven. Met de uitvoering van dit karwei is de fa. Gebr. C. en Th. Wijnands uit Werkendam belast, die bij de onlangs gehouden aanbesteding de laagste inschrijvers waren. Met de bouw van de haven zal een bedrag zijn gemoeid van ƒ498.000,Rijkswaterstaat heeft goede hoop, dat het grootste deel van het projekt nog voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. De aanleg van de haven moet worden rezien in het kader van de plannen van iet Nederlands Instituut voor Onder- oek ter Zee (NIVOZ) om het gehele oölogische Station dat op het Ogenblik log aan de buitenhaven te Den Helder s gevestigd, naar Texel over te bren- cn. De positie van het station is in len Helder zeer ongunstig geworden, oordat het o.a. niet over voldoende anvoer van vers zeewater kan zorgen, lit euvel is ontstaan nadat de oude iaven'van Den Helder enkele jaren ge iden werd afgesloten. Ook is het on- erzoekcentrum uit zijn jasje gegroeid. >e onderzoekingen zijn thans zo veel- ijdig, dat een nieuw en ruimer gebouw eer gewenst was. Omdat Den Helder een mogelijkheden bood, viel uitein- elijk het oog op Texel. In de polder Horntje zullen binnen niet al te mge tijd de gebouwen voor het „Zoö- >gisch Station Texel", zoals het dan aat heten, verrijzen. Om haar wetcn- happelijkc staf, die tegen de tijd dat et gehele projekt gereed is, ca. 25 man invat, te kunnen huisvesten, is men ruk bezig woonruimte op het eiland reserveren. Nog vorige week heeft et instituut een woning aan het Schil- rend gekocht. Eerst de haven Het instituut beschikt over een aan- 1 schepen, die allen werkzaam zijn in enst van het biologisch zeeonderzoek. eze vloot, die reeds thans uit een be- loorlijk aantal kleinere schepen be aat. zal binnen afzienbare tijd zijn uit breid met enkele grotere onderzoe- ngsvaartuigen. Binnenkort zal een euwe boot van de helling lopen en nnen drie jaar hoopt men te kunnen chikken over een laboratoriumschip et een lengte van liefst 60 meter. Ten hoeve van deze schepen is besloten n haven aan te leggen in de onmid- llijke nabijheid van de laboratoria, et is deze haven met de aanleg waar- men thans is begonnen. Uit het it, dat te zijner tijd een 60-meter hip in de haven zal moeten kunnen ren, mag worden geconcludeerd dat totale oppervlakte van de haven- n vergelijkbaar is met die van de ndige ponthaven, enkele honderden eters zuidwestelijker van deze plaats, ters zuidwestelijk van deze plaats, haven is geprojecteerd aan de -punt van de polder 't Horntje, cht bij het z.g. Buitenveldje. De bouw de nieuwe haven is betrekkelijk nvoudig. Dit verklaart ook de niet zonder hoge som, die met de aanleg gemoeid. In een volgend nummer lien we een tekening van de haven AANVARING IN DE MIST De Griekse coaster „Cumulo" is dins- gavond om ongeveer 19.30 uur in nvaring gekomen met een onbekend bleven schip van zeer groot formaat, it ongeluk vond plaats in dichte mist, geveer ter hoogte van het Eierlandse it op slechts enkele kilometers van Texelse kust 3e „Cumulo"' werd door de botsing ij ernstig aan de boeg beschadigd, oedig was de sleepboot „Holland" n de rederij Doeksen van West-Ter- ïelling ter plaatse, doch het Griekse lip was in staat op eigen kracht zijn s naar Hamburg voort te zetten. Uit beschadiging aan de boeg viel op maken dat het andere schip zeer >ot moet zijn geweest, wellicht ertstanker. Deze had kennelijk geen angrijke schade opgelopen en was iten zichtbereik waarschijnlijk voor <er gegaan teneinde het optrekken de mist af te wachten. Intussen is Griekse schip in Hamburg aange- nen, waar de schade provisorisch zal rden hersteld POLITIE NAM VRACHTAUTO IN BESLAG Radde banden, geen richtingaanwij- s, geen clackson en in het algemeen zeer verwaarloosde staat, was er de zaak van dat de politie te De Cocks- 'P een dezer dagen een vrachtauto in lag nam. De auto was eigendom van heer Z. te De Koog, die het ïikel verhuurde aan een aannemer te Cocksdorp. Tegen huurder en ver- ïrder is proces-verbaal opgemaakt. plaatsen met een nadere omschrijving van de wijze waarop ze zal worden aan gelegd. Gunstige plaats Voor de vestiging van een onderzoek centrum als het Zoölogisch Station is, dient aan enkele belangrijke eisen te worden voldaan. De belangrijkste voor waarde is wel de aanwezigheid van vers zeewater van een voldoende zout gehalte en in onbeperkte hoeveelheid. Het centrum zal dus altijd aan de kust moeten worden gevestigd. Tevens moet er een aanlegmogelijkheid voor sche pen zijn, eveneens dicht bij het labora torium. Bovendien wordt de aanwezig heid van een vissersvloot in de buurt op hoge prijs gesteld. Wat het laatste betreft, stond het station er in Den Helder beter voor dan op Texel. Voor de Helderse kotters was het een klein kunstje om na het afmeren in de bui tenhaven hun eventuele bijzondere vangsten aan het station af te leveren tegen een aantrekkelijke vergoeding. Voor de Texelse vissers zal het moei lijker zijn om straks aan het zuiver- wetenschappelijk onderzoek van het instituut te kunnen meewerken. Deels wordt dit bezwaar echter ondervangen door het feit, dat het station over een visser beschikt, nl. de heer H Beumkes. Door het instituut wordt al enkele jaren de kommenvisserij van deze visser in stand gehouden, eveneens ten behoeve van het onderzoek. Dat de heer Beum kes, die aan 't Horntje woont, ten nauwste bij de komende ontwikkelingen betrokken is, laat zich denken. Het is niet de bedoeling het gehele onderzoekcentrum onder te brengen in één gebouw, zoals dat in Den Helder het geval is. De laboratoria zullen waarschijnlijk in de onmiddellijke na bijheid van de nieuwe haven verrijzen, terwijl het hoofdgebouw juist achter de Ponthaven wordt geplaatst. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 juli a.s. worden dc moeders van Oudcschild en Den Burg verwacht van 13.00 - 1630 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) 292 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde 27 juni voor het Doctoraal Exa men Tandheelkunde, P J. Lap, geboren te Den Burg en thans wonende te Utrecht. HET WAS ANDERS In ons vorig nummer kon U een om schrijving van een ongeluk aantreffen onder het kopje: „Bromfietser rijdt op stilstaande auto". Hoewel de bron, waaruit wij dit bericht putten, door gaans als zeer betrouwbaar kan worden beschouwd, wordt thans duidelijk dat het kleine drama op de Stenenplaats zich heel anders heeft afgespeeld. Ge bleken is, dat de oude Chevrolet met de Amsterdamse studenten bepaald niet stil stond toen mej. Mieke Keijser er met haar brommer tegenaan reed. Zo dra het politieonderzoek van deze affaire is afgerond, zullen wij de wer kelijke gang van zaken publiceren. Ge zegd moet worden dat de studenten heel wat minder onschuldig waren dan uit het betreffende stukje kon worden opgemaakt. Verder verzocht men ons er met na druk op te wijzen, dat de betrokken studenten niet de bekende (Utrechtse) studenten zijn, die jaarlijks op Texel een werkkamp organiseren. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Petra, dv. Johannes van der Vis en Hennie J. Scheper; Jacolien, dv. Gerrit Eelman en Wilhelmina Wester- laken; Emma Maria, dv. Jan Zijm en Emma M. Witte; Caroline Maria Augusta, dv. Cornelis A. de Grave en Josephina M. Smit. Overleden: Anna Maas, wv. C. Smit, oud 60 jaar; Pietje van der Vis, wv. B. C. Plaatsman, oud 77 jaar; Cornelia Trap, wv. J. H. Harte, oud 85 jaar; Anna Maria Vlaming, oud 55 jaar; Neeltje Veeger, oud 81 jaar; Marinus Brouwer, oud 54 jaar. VERKEERSPERIKELEN (Ingezonden) Geachte Redactie, Zondagmiddag viel 't mij zo op, dat de Stenenplaats geheel geblokkeerd werd door een ophoping van jongelui met hun fietsen en brommers. Het was voor de automobilisten niet doenlijk, komende uit de Weverstraat, het ver keer komende uit de Kogerstraat voor rang te verlenen om de eenvoudige re den, dat dit door b.g. blokkade niet mogelijk was. Ook is die Stenenplaats een geliefd punt om daar auto's te parkeren en dan nog wel voor Dros' magazijn. Zo erg zelfs, dat het doorgaande verkeer on mogelijk blijkt. Dan staan er nog zo een 30 - 40 bromfietsen, en dan ngem ik dit maar een benauwd, zeer benauwd pleintje. En wat de Waalderstraat betreft, hebt U er al eens op gelet, hoe de auto's daar parkeren, zo, dat het doorgaand verkeer onmogelijk kan doorgaan. Is nu de Wil- helminalaan geen pracht parkeergele genheid? Ik weet niet of de mogelijkheid be staat, maar ik dacht zo, nu ons politie korps dusdanig is versterkt tijdens het seizoen, hier even de hand aan kan worden gehouden. Gebeurt dit niet, dan kunnen de ongelukken onmogelijk uit blijven. Hier kai\ verandering in gebracht worden en dit is hoog nodig en de hoogste tijd. Geachte Redactie, U vriendelijk dan kend, Max. Luchtvaartbedrijf Sinberg N.V. failliet Dezer dagen bereikte ons het bericht dat de N.V. Luchtvaartbedrijf Sinberg te Rotterdam failliet is verklaard. Er mag dus worden aangenomen dat de plannen van de directeur, de heer Th. Sinnige, met betrekking tot het openen van een luchttaxi-lijndienst tussen verschillende Nederlandse plaatsen en enkele Waddeneilanden geen doorgang zullen vinden. Ook zal Sinberg N.V. zich niet meer bezig kunnen houden met het houden van rondvluchten boven Texel. Wij verwachtten daarom dat de luchtvaartmaatschappij Schreiner Aeroeontractors N.V. te Den Haag deze omstandigheid zou aangrijpen en spoedig een toestel t.b.v. taxi- en rondvluchten op het vliegveld „Texel" zou stationeren. Inderdaad verscheen enkele dagen voor Pinksteren in ons blad een adver tentie van Schreiner-Aerocontractors, waarin zij aankondigde de zaterdag voor Pinksteren met de rondvluchten te zullen beginnen. Een toestel van de firma, een Dornier Do 27, arriveerde, maar rondvluchten werden gedurende de pinksterdagen niet gemaakt. Kenne lijk lieten de passagiers zich afschrik ken door de stormachtige wind; er arri veerde tenminste niemand. Afgeschrikt door deze ervaring heeft de directie haar toestel weer terug la ten vliegen naar het vliegveld „Eelde" bij Groningen om het daar te proberen. Tot op dit moment worden vanuit Eelde rondvluchten georganiseerd, waarvoor een redelijk goede belangstel ling bestaat. Proef Omdat is geconstateerd, dat het weg vallen van de rondvluchten op Texel als een teleurstelling wordt aangevoeld, zal Aero-contractors binnenkort nog een vlucht naar Texel maken om na te gaan of intussen meer belangstelling voor het vliegen bestaat. Als zich vol doende passagiers blijven aandienen zal de firma zeker niet schromen, zoveel mogelijk elke zaterdag en zondag met een toestel gereed te staan. Men wees ons erop dat het maken van rond vluchten voor het bedrag dat er thans voor wordt berekend, ƒ12,50 per per soon voor een vlucht van één kwartier, geen winstgevende bezigheid is. Men zal pas dan een toestel voor dit werk inzetten, wanneer het nergens anders voor wordt gebruikt. Dat houdt tevens in dat de firma haar aanwezigheid op Texel niet kan garanderen. Elke andere opdracht heeft voorrang boven het rondvliegen. Dit is de „Fr. Balhuizen", het nieuwe beurtschip van de Verenigde Texelse Beurtdiensten. De foto werd zaterdaqmorqen qemaakt tijdens de proefvaart op het Alkmaarder Meer. (Zie verder pagina 2). DE HEER S. VAN HEERINGEN LEGDE EERSTE STEEN VAN NIEUW GS W-GEBOUW Dinsdagmidadg heeft de heer S. van Hceringcn, administrateur van dc so ciale dienst der gemeente Texel, de eerste steen gelegd van de nieuwe GSW-werkplaats aan de Kogerstraat, achter de Algemene begraafplaats. Zoals dat bij dergelijke gebeurtenis sen vaker het geval is, betrof liet hier niet de werkelijke eerste steen, maar een gedenksteen, die in een der reeds opgetrokken muren werd gevestigd. De bouw is nl. al in een tamelijk verge vorderd stadium. De werkplaats zal dc benaming „De Boogerd" dragen. Voordat de plechtigheid ten aan- schouwe van talrijke aanwezigen plaats vond, sprak burgemeester C. De Ko ning in het oude gebouw op het terrein een welkomstwoord. Hierbij toonde hij zich zeer erkentelijk jegens de heer Van Heeringen, die hij als een der stuwende krachten bij de totstandkoming van het gebouw beschouwde. Ook de heren. J. Veldstra en P. Bakker betrok de bur-; gemeester in zijn waardering. Door het nieuwe gebouw zal het G.S.W.-perso- neel haar werk in een veel beter om geving kunnen uitoefenen. Na de plechtigheid sprak de heer Van Heeringen, die hoopte dat het ge bouw binnenkort zou kunnen worden geopend. De steenlegging achtte hij een belangrijk moment voor de soc. dienst. Onder de aanwezigen bevond zich de heer A. J. W. v.d. Does uit Alkmaar, vertegenwoordiger van het ministerie van sociale zaken. Hij wees op het bij zonder sterke sociale gevoel dat op Texel blijkt te heersen. Hij waardeerde het ook, dat juist zij die straks in het gebouw hun werk zullen verrichten bij deze eerste steenlegging aanwezig wa ren. Doorgaans is dat bij dergelijke plechtigheden elders niet het geval. Hij hoopte dat de gehandicapten van het gebouw een waardig gebruik zouden maken. ZANDDIJKEN BIJ NOORDVLAK Dezer dagen is door Rijkswaterstaat begonnen met de aanleg van een twee tal zanddijken in de buurt van het Noordvlak, aan het Jan Ayeslag. En kele bulldozers zijn begonnen met het opwerpen van de dijk, die moet dienen om in geval van stormvloed, het water- winninggebied tegen inundatie te be schermen. De zanddijken zullen met helm worden beplant, zodat zij in het duinlandschap geen ernstig storend ob- jekt vormen. INGEKOMEN PERSONEN Eduardus E. Crombeen, van Elburg, Molenstraat 20 naar K 39; Jacobus F. Commandeur, van Haarlem, Klever parkweg 58rd naar B 189; Robert Coutinho (met gezin) van Leiden, Mors singel 6 naar Den Burg, Schilderend 40; Biem C. Lap, van Rolde, Papen voort 15a naar H 32a; Anna van der Zee, van Franeker, Academiestraat 10 naar Oos terend, Peperstraat 38 mgewa (actieve kool dragees) bij maag - en gewandsklachten. fi.25 bij FRANS ZEGEL, Parkstraat OVERDENKING Verover je geloof als een vrijzinnige. Ervéar het als een kloosterling, Blijf er trouw aan als een Lutheraan, Wees verzoeningsgezind als een Doopsgezinde, Maak het zo simpel als een Quaker, Roem er in als een Jood, Beaal er voor als een Gereformeerde, Werk er voor als een Heilssoldaat, Propageer het als een Jehova Getuige, Wees er zo blij mee als een neger. Het bovenstaande is door mij uit het Engels vertaald en aan de Nederlandse situatie aangepast Er staat in het oorspronkelijk boven: „recept voor een echt geloof". Dit lijstje, dat overigens verre van volledig is, kan wellicht deze of gene de ogen openen voor de omvattendheid van het christendom. Wat een veelheid van vormen, wat een mogelijkheden om het geloof in Christus de Heer te be leven! Deze veelheid is echter niet enkel rijkdom. Het is meer nog een nood toestand. De talrijke stromingen, rich tingen en mogelijkheden binnen de christenheid zijn een eigen leven gaan leiden; zij hebben zich opgesloten een ieder binnen de eigen groep, de eigen sfeer, de eigen leerstellige stokpaardjes, de eigen eredienst. De christenheid is jammerlijk verdeeld. Er is geen christen die daar een goed geweten bij mag hebben! We mogen niet rusten voordat de eenheid hersteld is De partituren van kerken en kerkjes, van Kerk en Synagoge, van kerk en wereld moeten samen stemmen en samen klinken tot verheerlijking van Vader, Zoon en Heilige Geest. „Dat zij allen één zijn...." Daar is het verlangen naar; daar is het bidden om; daar is het werken voor. Osk. Advertenties I.M. en uw kostbaarheden veilig bewaard bij de zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1