Groen ^mirL-Jexels in het maak 'n vla-flip 1 De heer W. v. d. Wal doet goede zaken met 5-potig kalf Witte Kruis verhoogt contri butie tot f 12,00 per jaar wmnr* mm* „Zeer zeldzaam verschijnsel'' zegt dierenarts de Boer Grond overgenomen ten behoeve van uitbreiding wijkgebouw Den Burg DINSDAG 16 JULI 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7776 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langereld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm L.-if «ü-i» - eWlAfit'-m Willem van der Wal toont ztyn vijf potig kalf. Het vijfde poot zit aiui de linker schouder van het dier. Al eens eerder hebben we in deze kolommen vastgesteld, dat de bewoners van De Koog dc laatste tijd bijzonder actief zijn als het er om gaat hun dorp tot een trekpleister voor vakantiegangers to maken. Thans is naast dc attracties die het dorp reeds rijk is, echter iets opgericht dat bijna ongelofelijk is. Een hijzonder vooruitstrevend Kogcr ..exploiteert'1 thans aan de Dorpsstraat naast dc N.H. Kerk een. kalf met vijf poten! In een schuurtje achter het huis van de heer A. Mosk staat het fenomeen, loeiend en etend als elk ander kalf. De voorbijganger wiens nieuwsgierigheid door de tekst op het bord aan dc straat wordt gewekt is elke middag van 2 tot 4 uur en 's avonds van 8 tot 9 uur welkom bij de heer W. v.d. Wal, die bereid is tegen een geringe vergoeding het dier te tonen en er alles van te vertellen! Tot de nieuwsgierigen behoorde za terdag j.l. ook Uw redacteur, die aan vankelijk meende, dat men hem in de maling wilde nemen, maar tenslotte moest toegeven dat geen woord op het betreffende bordje was gelogen. Het thans 13 weken oude kalf is niet van Texel afkomstig, maar geboren op een boerderij in Zuid-Holland. Samen met de heer Johan Roeper, „De Herte kamp", kocht de heer Van der Wal het dier en nam het mee naar Texel. Daar maakte de dierenarts, de heer H. de Boer er als eerste kennis mee. Op verzoek van de eigenaars werd het naar behoren ingeënt tegen diverse ziekten, waarna het op stal werd gezet in De Koog aan de Dorpsstraat op een goede „stand". In het verleden is het wel eens meer voorgekomen dat kalveren werden geboren met een of meer lede maten teveel of zelfs twee koppen. Doorgaans komen deze dieren dood ter wereld of sterven kort na de geboorte. Dat het kalf in De Koog in een uitste kende gezondheid verkeert na 13 le vensweken is uniek. Op geen enkele wijze geeft het dier er blijk van dat het extra lichaamsdeel hem last bezorgt. Vergissing van moeder natuur De fout, als we de afwijking zo mo gen noemen, is reeds ontstaan toen het kalf zijn groei als eicel in de baarmoeder begon. Na de bevruchting is zich echter niet één dier maar een tweeling gaan ontwikkelen. Deze ont wikkeling is reeds in een zeer vroeg stadium door onbekende oorzaak ge stoord geworden, zodat uiteindelijk toch één dier ter wereld kwam, echter uit gerust met enkele lichaamsdelen, welke voor het tweelingzusje bestemd waren. Bij een nader onderzoek blijkt ook dat het stierkalf in De Koog behalve een duidelijke vijfde poot nog een tweetal klauwachtige rudimentaire aanhangsels heeft, die in aanleg óók poten zijn. Midden op de rug draagt het dier zelfs twee kleine spenen, de erfenis van het zusje dat nooit tot ontwikkeling kwam! De ouders van het kalf waren overigens volkomen normaal. Vorige week trok het vijfpotige kalf, dat toen nog op „De Hertekamp" was ondergebracht, de aandacht van een op Texel verblijvend Duits televisieteam. De merkwaardige speling van de na tuur werd gefilmd, zodat het eiland Texel binnenkort od een wel heel spe ciale wijze in de belangstelling van onze Oosterburen wordt aanbevolen. Of de publiciteit rond een dergelijk levend gedrocht door de kijkers op prijs zal worden gesteld, is echter zeer de vraag. Intussen hebben reeds heel wat men sen het vijfpotige kalf bekeken. Met kleiïie groepjes tegelijk worden de nieuwsgierigen door de heer v.d. Wal die zich voor die gelegenheid in een blauwe kiel met rode halsdoek heeft gestoken, naar de stal gebracht waar het beest te kijk staat. Van der Wal geeft er een uitgebreide explikatie bij zodat het ieder duidelijk wordt hoe het mogelijk is, dat zulk een curiosum ter wereld kwam DIJKWEG AANGEWEZEN Naar aanleiding van een verzoek van het Waterschap de Gemeenschappelijke Polders op Texel, hebben Gedeputeerde Staten blijkens het op 9 juli j.l,. uitge geven Provinciaal Blad no. 59 besloten een gedeelte van de weg genaamd Ouden Hoorn en Kleinmatsweg aan te wijzen als dijkweg, als bedoeld in arti kei 45, tweede lid van het Wegenver keersreglement. Het betreft hier het gedeelte tussen de Kerkedijksweg en de '(vervallen) Dijksweg Aanwijzing van een dijkweg houdt in dat het aldaar, zonder aanduidingsbord nabij een wildrooster, verboden is vee los te laten lopen. Een bijzonderheid is dat deze weg de eerste en tot dusverre de enige dijkweg is die als zodanig in Noord-Holland is aangewezen CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 juli a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 out; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. BROMFIETS WERD „GELEEND" Zaterdagavond j.l. om 10.30 uur stal de de heer K. Hartog zijn gloednieuwe bromfiets in de Warmoesstraat te Den Burg. Toen hij drie kwartier later het voertuig wilde ophalen, bleek het te zijn verdwenen. Zondagmorgen werd de brommer door een pierenspitter ontdekt inde Mokbaai nabij het licht van Troost. Merkwaardig was het dat het voertuig geen enkele uitwen dige beschadiging vertoonde. Omdat de bromfiets een gehele nacht in het zee water heeft gelegen, zal deze moeten worden uiteengenomen en gereviseerd. Het stuurslot, waarmee de heer Har tog zijn brommer had afgesloten was vernield. De politie neemt deze zaak zeer ernstig op en is begonnen aan een uitgebreid onderzoek teneinde de da- der(s) op te sporen. RECORD AANTAL VERKEERSONGELUKKEN IN 1963 Hoewel het jaar nog lang niet ten einde is, kan nu reeds worden gezegd, dat het aantal verkeersongelukken op de Texelse wegen dit jaar hoger zal zijn dan ooit tevoren. Deze conclusie konden wij trekken nadat we een blik hadden geworden op een grote kaart van het eiland die in het politiebureau is opgehangen en waarop door ge kleurde spelen de ongevallen worden aangegeven. De kaart toont op het ogenblik 51 ongelukken w.o. 24 met min of meer ernstig letsel. Daarbij be vinden zich niet de tientallen aanrijdin gen waarbij door de betrokkenen on derling een regeling is getroffen. Uiteraard vertoont de Pont weg een aantal spelden, maar de meeste vinden we in het westelijk gedeelte van Den Burg. Merkwaardig is het dat op de thans „stille" Schilderweg een grote reeks ongevallen heeft plaats gehad. Woensdag compensatie van kompassen „MARSDIEP" MAAKT 18 JULI EERSTE TECHNISCHE PROEFVAART Op donderdag 18 juli a.s. zal de diesel-elektrische veerboot „Marsdiep", die vorige week gereed is gekomen, haar eerste technische proefvaart ma ken. Het is de bedoeling dat deze ge beurtenis gaat plaats vinden op het IJsselmeer. Het voornaamste doel van de tocht is het beproeven van de elek trische installatie aan boord, waaronder de elektrische voortstuwingsmotoren. De dag tevoren zullen te Amsterdam de kompassen van het schip worden ge compenseerd. Bij die gelegenheid wor den de afwijkingen die het kompas ver toont door de omringende gemagneti seerde ijzermassa, gecorrigeerd door demagnetisatie. Het is overigens een bewerking, die ieder ijzeren schip moet ondergaan alvorens in de vaart te komen. De datum waarop de officiële proef vaart wordt gehouden, bij welke gele genheid tevens de overdracht aan N.V. TESO plaatsvindt, is op dit moment nog met vastgesteld. TEXELSE REDDERS BEHAALDEN E.H.B.O.-DIPLOMA Dat het voor de bemanning van een reddingboot van groot belang kan zijn, enige kennis omtrent het verlenen van eerste hulp bij ongelukken te be zitten, is begrijpelijk Indertijd heeft het bestuur der K.N.Z.H.R.M. al haar personeel de gelegenheid gegeven een E.H.B.O.-cursus te volgen om zodoende de vereiste bekwaamheid op te doen. Van de zijde van de afdeling te De Cocksdorp bestond voor deze cursus een goede belangstelling. Totaal vijf man volgde de gehele cursus, die werd begonnen op 11 november 1961 en don derdag j.l. werd afgesloten. Er werden door dokter Siebinga te De Cocksdorp liefst 46 lessen U/2 uur gegeven. Zaterdagmiddag j.l. deed het vijftal examen in het botenhuis te De Cocks dorp. Examinator was Dr. Bettink uit Den Helder. Ook was de heer J J. van der Vlies, voorzitter van de plaatselijke commissie en de heer J. Brommersma aanwezig. De vijf redders slaagden allen met glans voor het Eenheids diploma E.H.B.O. Het waren. Schipper A. Boon Mzn., Motordrijver P. Kikkert, J. van Loo, Jac. Boon en C. P. v.d. Werve. GESLAAGD Aan de Vakschool voor meisjes te Den Heidei behaalden de volgende Texelse meisjes het getuigschrift van de vormingsklasse: Moek Beers, Den Burg; Frouk Bootsma, Oudeschild; Jans Goënga Ld., Den Hoorn; Paula Groen hof, De Koog; Tineke Koorn, Waalen burg. Onze hartelijke gelukwensen. STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrijdag 12 juli Den Burg. Rode Kruis-gebouw. Jonkerstraat. 17.30-19.00 uur openbare repetitie dans groepen „Tcxelein". HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 juli 2,55 en 15.46; 17 juli 4.25 en 17.18; 18 juli 5 53 en 18.39; 19 juli 6.11 en 19.50; 20 juli 7 15 en 20.52. Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. POLITIE DULDT GEEN BALDADIGHEDEN Een drietal kampeerders, dat hun tent had opgeslagen op een kampeer terrein in De Koog, meende zich in Den Burg te moeten gaan amuseren door in de Kogerstraat voorbijgangers en auto mobilisten met kersepitten te bespu wen. De vreugde was van korte duur, want al spoedig merkte een surveille rende wachtmeester hun activiteiten op. De knaapjes werden meegenomen naar het buYeau, v/aar hen op niet mis te verstane wijze werd ingeprent dat deze aardigheden op het eiland niet worden geapprecieerd. Het nadelige saldo van ƒ8.538,76 op de balans per 31 december 1962 was voor het bestuur van de Vereniging „Het Witte Kruis" aanleiding om de leden een contributieverhoging met ƒ2,— per jaar voor te stellen. Ter verbetering van de financiële toestand der vereniging heeft men tevens bij het gemeentebestuur een verzoek tot verhoging van de subsidie ingediend. Op de donderdagavond j.l. gehouden jaarvergadering in hotel „De Lindebcom-Texel" hebben de aan wezige leden zich met de contributieverhoging akkoord verklaard. Door het adviserend bestuurslid, dokter H. A. Elias, werd echter de vrees uitgesproken dat nu het Algemeen Ziekenfonds op de contributieverhoging wordt aangekeken, aangezien de Texelaars die een aanvullende verzekering hebben gesloten naast hun lidmaatschap van het ziekenfonds automatisch lid zijn vim het Witte Kruis. Bij een groot aantal mensen zal dus de thans inge voerde verhoging door het Ziekenfonds worden geïnd. De heer Elias vertelde dat het bestuur van het Alg. Ziekenfonds Texel de voorgestelde contributie verhoging bepaald niet toejuichte, voornamelijk om deze reden. Hij verzocht ons cr dc nadruk op te leggen dat het ziekenfonds bij de aanvullend-verzeker den thans een bedrag gaat innen dat ƒ2,— hoger is dan voorheen; dat is dus een contributieverhoging van het Witte Kruis en niet van het ziekenfonds. De voorzitter van het Witte Kruis, de heer P Beemsterboer, wees er op dat het Witte Kruis Texel met een contributie van ƒ12,— per jaar, thans overeen stemt met het gemiddelde van de landelijke Witte Kruisverenigingen. Tijdens de bestuursverkiezing werd in de plaats van Dokter H Schalkwijk, die intussen naar elders is vertrokken, dokter H. A. Elias als bestuurslid ge kozen. Het bestuur had dokter Eiias aanbevolen, omdat deze onlangs tot voorzitter van het Algemeen Zieken fonds is gekozen. Het verleden heeft bewezen, dat deze situatie voor beide verenigingen bijzonder gunstig is, daar het onderling noodzakelijke contact lus sen deze beide op sociaal-medisch vlak werkende lichamen, dan gewaarborgd is. Zitting diëtiste Het schijnt dat niet voldoende be kend is, dat men op regelmatige tijden een diëtiste kan consulteren in het Witte Kruis-gebouw. Men verzocht ons de tijden waarop zij aanwezig is nog eens duidelijk aan te geven De diëtiste houdt zitting op de eerste dinsdag van elke oneven maand, dus januari, maart, mei, juli, september en november, des middags van 1-3 uur. De eerst volgende zitting wordt dus gehou den op dinsdag 3 september a.s. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men voor het bezoeken van de diëtiste een verwijsbriefje van de huisarts moet kunnen tonen! Belanghebbenden raden wij aan het bovenstaande uit te knippen. Rustig verenigingsjaar Uit het jaarverslag over 1962, het welk werd opgemaakt door de secre taris, de heer H. C. Remmers, bleek dat op het consultatiebureau sinds 1 febru ari 1962 geen röntgenfoto's meer ge maakt kunnen worden, aangezien men het betreffende apparaat heeft ver kocht. Van het stërk verouderde type rontgenapparaat werd voordien slechts een zeer matig gebruik gemaakt. Foto's van arm- en beenbreuken etc. moeten dus voorlopig elders worden vervaar digd. Aan de aanschaf van een nieuw toestel kan in verband met de hoge kosten, voorlopig niet worden gedacht. Gedurende de laatste dertien jaar wer den door de heer Mr W. Vrijdag ca. 800 röntgenfoto's gemaakt. Mét het toenemen van moderne bad- gelegenheden in de woonhuizen, zakt evenredig het aantal baden dat door het badhuis wordt verstrekt. In 1962 werden 9179 douche- en kuipbaden ver zorgd tegen 9524 in 1961. Vanwege de zuigelingenzorg werden 48 zittingen ge houden met totaal 1929 consulten. Kleu terzorg hield achttien zittingen met 451 consulten. Rheumabestrijding: 11 zittin gen met 26 consulten. Er werden voorts 445 Ultra kortegolf behandelingen ge geven en 63 hoogtezonbestralingen. Door de wijkverpleegsters werden 5508 huisbezoeken afgelegd in het kader van de ziekenverpleging. Het aantal leden van het Witte Kruis bedroeg eind vorig jaar 2455. Ten koste van 230(1werd het wijkgebouw te Oosterend opgeknapt en aangesloten op de riolering. Over het algemeen kan worden gezegd, dat in 1962 geen bijzondere activiteiten wer den ontplooid, het was wat men noemt een rustig verenigingsjaar. Uitbreiding consultatiebureau In de bouwplannen van het Witte Kruis voor de uitbreiding van het be staande consultatiebureau begint thans enig licht te komen. Voorzitter P. Beemsterboer vertelde dat voor de uit voering van de plannen enkele perce len grond moesten worden aangekocht van de woningbouwvereniging Texel en enkele particulieren. Het verheugde hem zeer dat men met alle betrokkenen tot een vergelijk was gekomen. Door de architect C. R Alkema uit De Koog was een schetsontwerp vervaardigd van de toekomstige nieuwbouw. De leden konden er op de vergadering kennis van nemen, zodat zij konden vaststellen dat de op handen zijnde uitbreiding een bijzonder grote is. Aan het bestaande consultatiebureau en badhuis aan de Schoonoordsingel zal een vleugel worden gebouwd, waarin naast een drietal woonruimten ten be hoeve van de concierge-badmeester en de wijkverpleegsters een aantal onder zoek- en behandelingslokalen zijn ge- projekteerd. Ook is gedacht aan een magazijn, een kantoor en drie garages. De oppervlakte van de uitbreiding zal belangrijk groter zijn dan van het be staande consultatiebureau-badhuis. Het oude wijkgebouw, dat werd gebouwd in 1911 zal, na de realisering van de plan nen worden afgebroken. Overigens zal eerst over enkele jaren met de bouw kunnen worden begonnen door de lang durige weg, die het ontwerp zal moeten afleggen eer het door alle bevoegde in stanties is goedgekeurd. DAF verkocht De auto. die indertijd bekendheid verwierf doordat het de eerste op Texel geïmporteerde DAF-auto was, is voor ƒ2000,van de hand gedaan. Door een der zusters is particulier een nieuwe auto aangekocht, waarvoor haar een renteloos voorschot van ƒ4500,is verleend. Voor zover de wagens ten be hoeve van het Witte Kruis-werk wor den aangewend, ontvangen de zusters een kilometervergoeding. Tijdens de rondvraag merkte de heer P. Arensman op, dat het kleuteronder- zoek plaats vindt met langdurige tus senpozen tot soms twee jaar. Hij meen de, dat het onderzoek dan niet vol doende effectief kon zijn. Zijn mening werd gedeeld door dokter Elias, die opmerkte, dat het kleuteronderzoek ze ker eens per drie maanden zou moeten plaatsvinden. Het ziet er niet naar uit dat op eenvoudige wijze een oplossing voor dit probleem kan worden gevon den. Voorzitter stelde tenminste vast, dat de kinderarts, die met dit werk is belast onmogelijk meer tijd kan vrij maken. Niettemin zal een poging wor den gedaan deze toestand te verbeteren. Plezierige vakantie-tip: maak 'n vla-flip! Doe een laagje limonade (of jam) in t glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt... heerlijk!

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1