Herrie op de Hoge Veluwe Schapenhouderij een lonende bedrijvigheid BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Mededeling gesloten. TEXTIELHUISfZEGEL j GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot Jan Dros, Keesomlaan, slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het Propaedeutisch examen Fysische Geo grafie. ZANGDIENST TE DEN HOORN Donderdagavond 18 juli te 20.00 uur wordt in de N.H. kerk te Den Hoorn een samenzang gehouden, waarbij een ieder van harte welkom is. Aan het evenement zal medewerking worden verleend door het Chr. Mannenkoor van Oosterend onder leiding van de heer Cor Bremer. Het orgel zal worden bespeeld door de heer J. A. Dros. Te De Koog zal eveneens een derge lijke samenzang worden gehouden op dezelfde avond, aanvang 20.30 uur. PAKKEN HOOI RAAKTEN IN BRAND Op het bedrijf van de heer Jac. Rozendaal in 't Noorden ontstond gis termiddag om ongeveer 13.15 uur brand in de hooischuur. Enkele toeristen merkten de rookontwikkeling op en sloegen alarm. Zeer spoedig was de brandweer van Oosterend op het ter rein en vrijwel onmiddellijk kon water worden gegeven. Toen ook de brand weerwagens van Den Burg arriveerden had men het vuur reeds onder de knie. Een deel van de inhoud van de schuur werd naar buiten gebracht, waarbij bleek dat de schade beperkt was ge bleven. De schuur is niet door het vuur aangetast. De voorraad hooi was het bezit van de heer Jac. Boon. Sinds september 1962 is de heer Ro zendaal niet meer de eigenaar van het bedrijf. Het geheel werd indertijd ver kocht aan de fa. Bootsman en Van dei- Biezen te Amsterdam. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, maar het is niet onmogelijk, dat enkele kinderen in de nabijheid van het hooi met lucifers hebben gespeeld. BEDIENDE BESTAL ZIJN BAAS Een winkelier te De Koog deed gis teren bij de politie aangifte van dief stal, gepleegd door zijn minderjarige bediende. De jongen had voor ca. 100,aan levensmiddelen buit gemaakt. Na het onderzoek is de jon gen weer ter beschikking van de ouders gesteld. GESLAAGD AAN U.T.S. ALKMAAR Aan de U.T.S. te Alkmaar slaagde voor het getuigschrift elektrotechniek de heer R. P. Smit te Den Burg. Door de volgende leerlingen werd eveneens met goed gevolg eindexamen gedaan, doch zij moeten nog een prak tijkjaar doormaken. Bouwkunde: J. N. Koorn, Den Burg J. A. Saai te De Cocksdorp; D. C. N, Timmer, Den Burg; E. Vermeulen, Oosterend. Elektrotechniek: H. Witvliet, Oude schild. TEXELSE MARKT Op de maandag j.l. gehouden lam- merenmarkt werden 251 lammeren aangevoerd, die voor 65,- 95 van de hand gingen. De hande 1 was vrij vlot. Voorts werden twee koeien aange voerd ƒ600,- /'900,15 schapen 80,ƒ110,—; 20 kalveren ƒ100, ƒ150,i geit 25,en 1 pony ƒ500, DRUMBAND D.E.K. BIEDT FOTO'S AAN Woensdagavond maakt de Hoornder meilsjesdrumband een muzikale rond gang door het dorp. Op verschillende plaatsen geven zij een show. Bij deze rondgang krijgt U tevens de gelegen heid een prachtige foto van de drum band te kopen ƒ0,50. Achter op deze foto staat „De Hoorn- der Meisjesdrumband presenteert zich hier aan U. Zoudt U ons willen steunen, koop deze kaart dan nu". De aktie wordt gevoerd voor aan schaf van tenortrommen. GESLAAGD VOOR GETUIGSCHRIFT TECHNISCHE SCHOOL DEN HELDER Aan de volgende Texelse leerlingen van de Techn. School te Den Helder werd het getuigschrift uitgereikt: Afdeling machinebankwerken; A, J. Gulmans; P. P. Kuyper; D. Vinke en H. de Vries. Afdeling brood- en banketbakken: T. J. Zijm. Afdeling Scheepmaken: A. M. Keij- zer; C. Riemens en F. J. Stolk. Afdeling huis- en decoratieschilderen: R. v.d. Vis en H R. Westerlaken Afdeling timmeren: C. F. M. Buys- man; H. C. Gieze en G. Kuik. Afdeling motorrijtuigherstellen: B. P. Nieboer en F Witte. Afdeling Elektrotechniek: E Klem huis en H. Siepel. GESLAAGD Woensdag j.l. slaagde te Arnhem onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Boom Jzn. voor het examen technisch che micus. „GAST EN GASTVROUW" Woensdag 10 juli sprak mej. Bas- tiaans voor de Zusterkring in de Prins Hendrikpolder ten huize van de fam. C. Roeper over het onderwerp „Gast. en Gastvrouw". Het was een leerzame avond met veel goede raadgevingen. Het werd in de praktijk gebracht door het opvoeren van een rollenspel, gespeeld door en kele dames, wat een succes was. De presidente, mevr. Roeper-Koop man, dankte mej. Bastiaans hartelijk voor deze lezing en sprak de hoop uit, dat zij ons in de toekomst nog eens op zo'n leerzame avond wilde vergasten. TEXELSE BOYS-NIEUWS A.s. vrijdagavond wordt de training onder leiding van de heer Hoebe her vat en verwachten we dus alle spelers weer op het veld. Volgens de tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal in ons land aanwezige fokschapen in december 1962 266.576. Dit aantal is ongeveer 6°/o lager dan in 1961. Deze teruggang ligt niet aan de minder goede financiële uitkomsten; de ware oorzaak zal eerder te vinden zijn in de gunstige resultaten. Door de goede prijzen, die door de veehouders voor slachtschapen gemaakt konden worden, zullen van verschillende bedrijven meer dieren zijn afgezet dan aanvankelijk de bedoeling was. Aldus de heer W. J. G. Roeper van het Rijksveetceltconsulentschap voor Zuid-Holland onlangs voor de microfoon. Van slachtschapen is Frankrijk de be langrijkste afnemer. Van de 6.920.000 kg. schapevlees die in 1962 werden ge ëxporteerd, nam Frankrijk 6.000.000 kg. af. Andere kopers waren Belgie, Luxemburg en Engeland. Ons land verkeert in de gelukkige omstandigheid een schaperas te bezit ten met uitzonderlijk goede vleeskwa- liteiten. Het is gebleken, dat schape rassen in andere Europese landen, voor wat betreft deze vleeskwaliteit en smaak, niet het Texelse schaap kunnen beconcurreren. Het gevolg is, dat onze buurlanden (de laatste jaren o.a. West- Duitsland) belangrijke afnemers van Texelse fokschapen zijn geworden. De prijzen, die voor deze stamboekdieren worden betaald, liggen ver boven nor maal. Mede hierdoor zien wij in die provincies, van waaruit de meeste fok schapen worden geëxporteerd, een bloeiende stamboekfokkerij. De schapenhouderij wordt in ons land hoofdzakelijk uitgeoefend op de klei-weide-gebieden. De lage veenstre- ken lenen zich rninder goed voor de schapenhouderij, terwijl ook in de zand gebieden weinig schapen worden ge houden. In deze gebieden zien wij wei nig sloten, terwijl, voorts is gebleken dat schapen niet zo goed achter schrik draad kunnen worden gehouden. Evenals bij de varkenshouderij, kan worden geconstateerd, dat de schapen in grotere eenheden worden gehouden. Op bedrijven waar de rundveehoude rij intensief wordt toegepast (twee koeien per ha) en waar rantsoenbewei ding plaats heeft, zien wij de schapen houderij langzamerhand verdwijnen. Zo leent het eiland Texel zich uitstekend voor de schapenfokkerij. Vetweiden is daar nagenoeg niet mogelijk, omdat men daar in de zomermaanden vaak last van de droogte heeft en bovendien vanwege de dichte schapenbezetting. Ook buiten Texel zijn er heel wat be drijven die zich op de schapenfokkerij toeleggen In het voorjaar en de voor zomer worden van deze bedrijven nog al wat z.g. zuiglammeren, voor slacht- doeleinden verkocht. Deze lammeren, met een geslacht gewicht van omstreeks 17-20 kg, vinden veel aftrek op de Franse markt. Voorts worden van deze bedrijven lammeren voor de weiderij afgezet. Veel van deze dieren worden op de markten te Purmerend en Leiden ver- Wegens vakantie is onze werkplaats van 20 juli tot 5 augustus Voor spoedgevallen telefoon 2767 Bakker's Ijzerhandel N.V. GOEDE BELANGSTELLING VOOR TEXELFILM Donderdag is de nieuwe film over ons eiland „Vertelsels over Texel" voor het eerst vertoond in het City-Theater Voor zowel de Nederlandse als de Duitse versie bestond een zeer goede belangstelling. De vertoningen trokken ca. 500 bezoekers. Als de belangstelling gedurende de verdere donderdagavonden tijdens het seizoen zo groot blijft, mag de V.V.V. zeer tevreden zijn. LOOS ALARM Gistermiddag omstreeks 1.30 uur kwam bij de politie het bericht binnen, dat een hengelaar met een bootje op zee zou zijn omgeslagen. Er werd ge ïnformeerd bij de kustwacht, die reeds spoedig kon vaststellen dat het loos alarm was. Inderdaad was een henge laar in een bootje met buitenboord motor de zee opgegaan. Even uit de kust kreeg de onfortuinlijke visser een defekt aan de motor, waardoor hij hul peloos op zee ronddreef. Hij wist door tekens de mensen op de wal te waar schuwen, die daarop de politie op de hoogte stelden en het gebeuren kenne lijk iets erger hebben gemaakt. De mededeling werd vanaf het politie bureau radiografisch medegedeeld aan de groepscommandant, die zich op dat moment in de politiejeep elders op het eiland bevond. Hetzelfde bericht werd opgevangen door de politieboot, die direct meedeelde, dat naar de „drenke ling" zou worden gezocht. De kust wacht Eierland had intussen vastge steld dat de hengelaar de wal veilig had weten te bereiken. BEHANGSEL HOUT! Steeds verschijnen er weer nieuwe produkten, die het huiselijk leven ver aangenamen. In Engeland is nu ver krijgbaar „Flexwood", een buigzaam houtfineer, dat, door een vakman op iedere muur of meubel met een rede lijk glad oppervlak kan worden aange bracht. Dit produkt kan niet krom trekken, is weinig ontvlambaar en wordt ver kocht in zoveel soorten, dat er voor iedere smaak en beurs wel iets bij te vinden is. De lengte van de platen varieert van ongeveer 250 tot 300 cm. en er zijn twee breedtes verkrijgbaar: on geveer 46 en 66 cm. De prijs in Enge land is in Nederlands courant ongeveer 56 gulden per vierkante meter. (DIA). kocht en geweid tot in herfst en win ter. De afzet van ramlammeren vindt het eerste plaats. De groeisnelheid van ramlammeren blijkt n.l. groter te zijn dan van ooilammeren. Mede hierdoor worden voor de ramlammeren, bestemd voor de weiderij, de hoogste prijzen be taald. De slachtrijpheid van de ooilam meren ligt op wat later tijdstip. De afzet van deze lammeren vindt daarom na die van de ramlammeren plaats. Vast staat, dat het aantal schapen in ons land nog belangrijk kan toenemen. Gezien de moeilijke arbeidspositie op vele bedrijven past het schaap goed op het veehoudersbedrijf. Schapen zijn sobere dieren, die weinig arbeid vragen. Behoudens in perioden van sneeuw en in de tijd dat de dieren hoogdrachtig zijn, behoeft men de dieren niet bij te voeren. Wij zijn er daarom van overtuigd, dat een niet te groot aantal schapen op een veehoudersbedrijf het inkomen van de boer kan vergroten, zonder dat dit ten koste behoeft te gaan van zijn rundveestapel. Bovendien hebben de schapen betekenis als bodemverbete raars. Schapen oefenen als bekend een gunstige invloed uit op de grasmat. Door het kort afgrazen wordt de ont wikkeling van de fijne grassoorten be vorderd. Vooral op nieuw ingezaaid grasland is het weiden van schapen aan te bevelen. De nog jonge spruitjes wor den door de schapen niet uitgetrokken doch afgeknabbeld hetgeen de wortel zetting en uitstoeling bevordert. Voorts is bekend, dat schapen uitstekende on kruidbestrijders zijn. Het is tekenend, dat op bedrijven waar veel boterbloe men of paardebloemen voorkomen, vrij wel geen schapen worden gehouden. Ervan uitgaande, dat een goed schaap evenveel vreet als een minder goed schaap, kan worden opgemerkt, dat het houden van goede stamboekschapen een veehouder in het algemeen meer le vensvreugde en vaak betere financiële mogelijkheden biedt. In de nazomer wordt door de fokkers heel wa> mate riaal voor fokdoeleinden afgezet. Daar bovendien door de stamboeken ten aan zien vande wol eisen worden gesfeld, is de wolkwaliteit van stamboekschapen veelal hoger, hetgeen in de prijs van de wol tot uitdrukking komt. PARADISlA wensT Zijdezachte dubbelnylon in saffierblauw of alpen- rose met goudglanzende naaldfijne webspitzekant verrukkelijk luxueus onweerstaanbaar charmant 22.95 Paradisia nachtpon 19.95 FEUILLETON door Henk van Heeswijk 18. „Maak je met ongerust, zus", zei pogende zijn ouae, genoeglijke spreektrant terug te vinden. „JLk heb ze met herkend. Waarschijnlijk ben ik ergens gevallen ox zo. Misschien heelt zo n reeook me aangevallen op de Hoge Veluwe. Het doet er met toe. ik zal m n mond wei houden. Dat is onder de ge geven omstandigheden helemaal met moeilijk' voegde hij er aan toe, pro- Derende een grapje te maken. „Dame je, Karei. ik bied je mijn excuses aan voor mijn onbehouwen broers, ik schaam me over ze". Hij wunde met zijn hand en kreeg meteen weer een pymijke uitdrukking op zijn gezicht. „Daat maarVer draaid, btien, rij even wat kalmer. alles draait voor m'n ogen...." Ze keex hem geschrokken aan en trapte op de rem. Ueluktijdig zaxte hij tegen haar aan en ze zag, dat het bloed uit zijn gezicht wegtrok. Met gierende banden kwam ze naast de Perm tot stilstand. Angstig Keek ze naar de man naast zich. „Karei!'' Het klonk als een snik. „Karei, wat heb je? Ze keek radeloos om zich heen, maai de weg was verlaten en alleen het sui zen van de wind door de bomen ver brak de stilte. Wat moet ik doen/ dacht ze. Wat moet ik in 's hemelsnaam met m beginnen/ Als hij nou hier dood gaat Even dacht ze na en keek naar het bewegingloze lichaam van de man. Ik breng 'm naar het ziekenhuis, dacht ze. Ik moet hem zo gauw mogelijk in het ziekenhuis proberen te krijgen. Ze trachtte hem zo te verleggen dat ze haar rechterarm weer vrij kreeg en toen dat gelukt was, schakelde ze op nieuw in en weldra reed ze in snelle vaart naar het dorp. De portier van het ziekhuis schrok op uit zijn lektuur, toen een kleine auto met geblokkeerde banden voor de ingang stopte. Hij keek door het raam en ontmoette de vertrokken gelaats trekken van de jonge vrouw achter het stuur. Meteen was hij aktief, drukte op een bel en liep naar buiten. Stien was inmiddels uitgestapt en zag de portier smekend aan. „Kunt u alstublieft dade lijk helpen? Hij is gewond en bewuste loos en Enkele minuten later lag Karei Wel- senaar al op een brancard in het zie kenhuis en een jonge vrouw, die de wanhoop nabij was, liep handenwrin gend heen en weer in de trieste wacht kamer. In afwachting van het resultaat van het onderzoek. Een half uur verstreek en deze der tig minuten leken haar eeuwigheden. Ze slaakte een diepe zucht van ver lichting, toen een dokter binnenkwam, een stoel bijtrok en tegenover haar ging zitten. „Zo, mevrouw, vertelt u me eens, wat er met de patient gebeurd is". „Hoe.hoe is het met 'm?" „Och, dat zal misschien wel mee vallen. Een paar gekneusde ribben en diverse verwondingen. Vleeswonden. Hebt U hem aangereden?" Ze keek hem met grote ogen aan. „Ik? Welnee. Ik heb hem zo gevonden. In Otterlo. Bij zijn wagen". De dokter keek haar onderzoekend aan. Hier klopte iets niet. „En u hebt er geen idee van, hoe de patiënt aan zijn verwondingen is gekomen? Kent u hem?" „Hij heet Welsenaar, mijnheer.... dokter, bedoel ik. Hij woont in de Bur gemeester Bootlaan". De ander kreeg steeds meer arg waan. „Mag ik vragen.... hoe kent u hem? Betekent hij iets voor u?" „We we zijn kennissen", ant woordde het meisje toonloos. „Moet. gaat u de politie waarschuwen?" Een vechtpartij om een meisje, be greep hij meteen. „Denkt u, dat dit noodzakelijk is?" vroeg hij neutraal. Ze snikte en begon te huilen. „Hij is mishandeld. Door mijn broers. Om mij. Ze dachten.... ze weten niet.... we hadden woorden.... en toen...." De arts kwam overeind en klopte haar vriendelijk op de schouder. „Kom, er is helemaal niets om u overstuur te maken. De patient komt er wel weer bovenop. Maar ik moet natuurlijk we ten, wat er gebeurd is. Als u mij nu eens rustig alles vertelt, van het begin af? Dan is het misschien helemaal niet nodig om de politie er in te betrekken". En Stien vertelde. Van de bezoeken I van Karei Welsenaar aan de Hoge Veluwe. Van het feit, dat ze min of meer verloofd was met een buurjongen en dat ze daarom Karel's verzoeken om met hem mee uit te gaan had afge slagen. Dat hij haar enkele malen had opgewacht bij het privéhekje aan de Hoefweg. Dat ze deze avond een woor denwisseling hadden gehad en dat drie van haar broers dit waarschijnlijk ge hoord hadden en daaruit hun conclu sies trokken. Met alle gevolgen van dien. „En hoe bent u dat te weten geko men, nadat u naar huis was gefietst?" „Ik merkte het, toen ze thuis kwa men. Ik voelde, dat er iets niet in orde was en toen zei een van m'n broers: je zult van hem geen last meer hebben. Toen begreep ik, dat ze hem afgeran seld hadden en ben ik weer terug- gefietst". „En daar vond u hem in deze toe stand?" Ze knikte en droogde haar tranen. „Ik heb hem in de wagen gekregen en wilde hem naar huis brengen. Onder weg kreeg hij een flauwte en ik wist niets beter te doen dan hem hierheen te rijden. Ik was zo bang, dat hij dood zou gaan. De arts glimlachte. „Dat zal wel los lopen. Ik heb vroeger ook wel eens een ongenadig pak slaag gekregen en ziet u wat aan me? Wat doet die jongeman voor de kost?" „Hij is vertegenwoordiger". „Kunt u zijn familie verwittigen? Ik bedoel: dat hij nu hier ligt?" Ze knikte. „Jawel, ik weet waar hij woont; Burgemeester Bootlaan 33". „Als u het pijnlijk vindt, willen wij het ook wel doen, juffrouw „Van Essen. Stien van Essen. Nee, ik doe het liever zelf". Hij klopte haar nog eens bemoedi gend op de rug. „Nou, juffrouw van Essen, maakt u zich verder maar geen zorgen. We zullen uw vriend wel op kalefateren. Met een paar dagen kan hij misschien wel weer naar huis. Zegt u dat maar". „Dank u wel, dokter. Enals er kosten te verrekenen zijn. „Welnee, daar zorgt het ziekenfonds wel voor. Laat men morgenochtend maar even met het briefje hier komen. Dan zorgt de administratie wel voor de rest. Heel verstandig van u, dat u met een hierheen gereden bent. U lijkt me een flinke vrouw". Ze glimlachte even. „Dank u, dokter. U maakt het allemaal zo gemakkelijk. En ik was zo bang. En zegt u niets te gen de politie?" De arts stond in het midden van het vertrek en dacht na. „Tja, mishandeling is tenslotte strafbaar. Het gaat niet op, dat iedereen maar eigen rechtertje gaat spelen. Het is nog betrekkelijk goed af gelopen. Er zijn geen edele delen ge raakt, maar het had ook anders kunnen zijn. Enfin, de patiënt moet zelf maar beslissen". „Mag ik hem opzoeken, dokter?" „Wat mij betreft, is daar geen be zwaar tegen, maar pleegt u daarover met de ouders van de patiënt overleg". Ze aarzelde even. „Nu kan het zeker niet. „Nee. We hebben hem een spuitje ge geven voor de pijn. Hij zal wel slapen. Morgenmiddag zult u hem kunnen be zoeken". (Wordt vervolgd) BRIDGEN De uitslag van de derde zomerdrive, gehouden in hotel ,.De Lindeboom- Texel" is als volgt: 1. Echtpaar Enuma 84 pnt. 2. Van Lenten-Wessels 82 pnt. 3. mevr. Kooijman-Veenema 78 pnt. 4. Bakker-Huizinga 76 pnt. 5. Ritcco-Zegers 73 pnt. 6. Dam-Dros 71 pnt. 7. Bruin-Blom 70 pnt. 8. dames Baars-Brücher 62 pnt. 9. Backer-Raven 52 pnt. Vanavond bridgen we weer in Strandhotel „Prinses Juliana" Koog. te De S.V. TEXEL Na de algemene vergadering is het dagelijks bestuur als volgt samenge steld: voorzitter G ten Cate, secretaris J. F. H. Schellinger, penningmeester W. A. van Zeijlen. De contributie voor »de senioren zal door C. Broeder en voor de junioren, adspiranten en pupillen zal door W. Geus geïnd worden. De training is voorlopig stopgezet voor alle leden. 11Op de tribune belandde brigadier Piet te midden van een massa bijzonder deskundige mannen. Ze hadden er veel verstand van, die mannen, cn bouwden hun mening op een ge fundeerd inzicht Ze gaven het voorlopige bondselftal niet veel kans tegen de Engelsen en vonden dat de domme elftalcommissie een totaal verkeerde ploeg had opgesteld. „Zc motten die jongens veel meer geld geven", zei een der kenners. „En wat mot die Karei Kleuntjes in het elftal? Waardeloose meneer tje. Ja, soms laat-ie een paar aardige dingen zien, maar meestal is het huilen met de lamp uit. Veels te vlechtmatjes-tiek en lang niet geconserveerd genoeg. Leer dat van mij". „Geconserveerd, da's vruchten in een blikkie". zei een andere kenner. „Con-geccn- treerd zal je bedoelen". „La me niet lachen", zei toen een derde „Meneer hier heb gelijk met zijn geconser veerd Da's een soort mentholtraining, las ik in de krant. Ik geloof, dat ze de spelers een droppie geven voor dc mets". Van dit soort gesprekken kan ook een brigadier veel opsteken cn het ontging hem dus bijna, dat daar die twee Italianen ook weer aankwamen. Nauwelijks zaten ze of daar or- geldc een machtig gejuich omhoog. Het was tijd! Daar kwamen de spelers! Aanvoerder Tinus de Rauwe in de volksmond eerbie dig „harde Tinus" geheten rende nijver voorop. Vlak achter hem sjokte Karei Kleun tjes en al wie hem zo zag sjokken, zou wer kelijk niet willen geloven, dat dc Italianen voor deze slome jonkman nog maar pas zo veel geld geboden hadden

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2