Cjrocn ^warL-Jexels in het hart-, jLTfrrtrhi lirarat ra .IJSL— Internationale club jongeren restaureert boerderij wm r. r/" „Bloem en Bos'' wordt verbouwd tot riant kampeercentrum SB L^n-iTA-JU—i i cmJT'; r:~^PT REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING VRIJDAG 19 JULI 1963 T B X E LS E 76e JAARGANG No. 7777 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek*, Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrtjdagg. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeg bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 cl p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm Het oude boerderijtje „Bloem en Bos", gelegen aan de Gcrritslanderdijk wordt momenteel door de fa. M. Koorn veranderd in een moderne kampeer gelegenheid. Dit zou op zichzelf niet zoiets bijzonders zijn, als er met het per soneel van de heer Koorn niet iets bijzonders aan de hand was. De mensen die nu sinds ruim een week met dit werk bezig zijn bijna allen buitenlanders! Het is een internationale werkploeg die bestaat uit leden van de „Mennonite Voluntary Service", een Doopsgezinde Amerikaanse organisatie die er zich op toelegt overal te wereld, waar nodig, te zorgen voor daadwerkelijke hulp, hulp door mankracht. De leden maakten zich onder meer verdienstelijk voor het vluchtelingenwerk en pakten in de Soedan, Marokko, Algiers, Zeeland, Denemarken en Duitsland allerlei werkzaamheden aan. Het hoofdkwartier van deze verbreide instelling is voor Europa gevestigd in Duitsland, in de plaats Kaiserslautern. Daar wordt door de leidende functionarissen nagegaan, welke objekten in aanmerking komen voor belangeloze assistentie van deze jongens en meisjes, die in leeftijd variëren van 20 - 25 jaar. Op Texel werd de hulp van de „Men nonite Voluntary Service" ingeroepen, toen „Bloem en Bos" met beperkte middelen moest worden veranderd in een kampeerboerderij. Het was de Doopsgezinde Vredesgroep, die het oude boerderijtje enkele jaren geleden kocht, met de bedoeling er gebruik van te maken tijdens de jaarlijkse vredeskam- pen op fexel. Tot op heden werden deze kampen gehouden in de schuur „Het beloofde landaan de strandweg naar paal 9 bij Den Hoorn. De schuur is echter het bezit van Staatsbosbeheer en wordt gepacht door de heer C. P. Drijver te Den Hoorn, waardoor de ver koop aan de vredesgroep niet mogelijk was. De groep stelde echter veel prijs op een eigen onderkomen om zodoende de schuur aan anderen te kunnen ver huren, in de tijd dat zij er zelf geen gebruik van maakte. Moeizame procedure Toen door de veranderingen, die werden teweeggebracht door de ruil verkaveling, het boerderijtje „Bloem en Bos" in Gerntsland beschikbaar kwam, rijpte het plan om dit gebouw te ver anderen in een goed geoutilleerde kampeergelegenheid. Een onderzoek wees uit dat uitvoering van dit plan heel wat man-uren zou opeisen, aange zien 't gebouw vrijwel zou moeten wor den afgebroken om tot een verant woorde restauratie over te gaan. Van veel belang achtte men het, dat het Het boerderijtje „Bloem c-n Bos" dat op het ogenblik wordt verbouwd tot kampeergelegen heid. exterieur van het gebouw origineel bleef. De moeilijkheden rond dit plan hoopten zich op. Een voorlopig ont werp werd door de autoriteiten afge keurd en zelfs had men bijna besloten het geheel met de grondgelijk te maken en tot de bouw van een geheel nieuw pand over te gaan, toen een gewijzigd ontwerp, dat voorzag in inwendige ver bouw en uitwendige restauratie, wèl genade vond bij de overheidsinstanties. Opgericht werd een „Stichting Kam- peerschuur Texel", die de aannemer Koorn in de arm nam om het plan te realiseren. Een verzoek werd gericht aan de „Mennonite Voluntary Service" teneinde de aannemer van het beno digde gratis personeel te voorzien. Het verzoek werd ingewilligd en direct werd een jonge bouwkundige Neder- Dit is dc afvaardiging van de „Mennonite Voluntary Service", welke op Texel bezig is met de verbouw en restauratie van de boer- derrij „Bloem en Bos" aan de Gerritslandcr- dyk. Van links naar rechts: Louwris Kroon Ned); Maud Holmgven (Zweden); Dave Kuip (U.S.A.); Don Reimer (Canada); Britta Öborn (Zweden); Kerstin Gustafsson (Zweden); Geertje de Wilde (Ned.) en Wendell Kaufman (U.S.A.). Op deze foto staat niet Hans l'eter Bergtholdt (Duitsland), die j.l. zondag aan de groep werd toegevoegd. lander verzocht de voorbereidende werkzaamheden te willen verrichten en voor de arbeidsverdeling zorg te dra gen van de groep, die vorige week voet op Texels bodem zette. Groot object Het negental heeft intussen reeds heel wat werk verzet. Het riet is van het dak van de .schuur verwijderd en ook de muren, die in zëer slechte staat waren zijn algebroken. Het skelet van de stolp rust op nog slechts enkele punten. De nieuwe buitenmuur, die er weer onder wordt gebouwd, zal er aan de buitenkant „oud" uitzien en het moderne interieur camoefleren. In het gebouw zijn verschillende dagverblij ven, alsmede slaapzalen, douches etc. gepland. In het woonhuis, dat aan de schuur is vastgebouwd, komt een grote keuken en een drietal kamers ten be hoeve van de leiding. Tot medio augustus zal de groep op Texel werkzaam blijven. Dan zal een nieuwe club arriveren om het werk te vervolgen. Vóór de komende winter hoopt men dat het grootste deel van het karwei er op zal zitten. .Afgezien van het werk getroosten de leden van de Voluntary Service zich grote inspanningen. De reis naar en van Europa wordt door henzelf bekos tigd. Met het werk wordt slechts enig zakgeld verdiendHet merendeel van de jongelui bestaat uit studenten, die zich voor deze tijd hebben kunnen vrijmaken. Na afloop van het werk op Texel worden ze bij objekten, elders in Europa betrokken alvorens naar hun vaderland terug te keren. Op deze wijze leren ze gedurende enkele maan den van nabij zeden en gewoonten van andere volken kennen, wat mede de doelstelling van deze organisatie is. OPLEIDING BE J AA IÏDENHELPSTER Onder auspiciën van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg organi seren de drie landelijke opleidingsinsti tuten cursussen voor de opleiding voor bejaardenhelpsters. Deze cursussen wor den gegeven aan Nijverheidsscholen. Op het ogenblik worden er op 20 plaatsen in ons l$nd cursussen gegeven. De dichtstbijzijnde in ons ressort is Alk-J maar. Dus ook meisjes van Texel, die voor het bejaardenwerk voelen kunnen zich voor deze cursus in Alkmaar op geven. Ook zij die in dienst zijn van een instelling voor gezinsverzorging komen in aanmerking. Op het laatste examen, dat gehouden is in Alkmaar, waarbij ik aanwezig was, maakte ik een praatje met de cur susleidster, die mij de vraag stelde: waarom zijn er nooit meisjes van Texel op de cursus? Ik stond nu niet direct met een mond vol tanden, maar de juis te toedracht kon ik haar echt niet ver tellen. Daarom is in dat gesprek ter sprake gekomen of eventueel de moge lijkheid aanwezig was om een cursus op Texel te organiseren. Dus echt in de geest van: eens even je voelhorens uit steken of er mogelijk iets te doen is. Ik heb de cursusleidster belooft zulks te doen. Of het succes zal hebben? Dat is af wachten. Mochten er op Texel meisjes zijn die voor deze opleiding iets voelen, zouden zij zich dan met ondergetekende in verbinding willen stellen? Dat kunt U mondeling, schriftelijk of telefonisch doen. Ik heb de cursusleidster belooft haar omstreeks half augustus hierover te informeren Dat is ongeveer over een maand. Ik kan u reeds mededelen, dat er minstens 20 leerlingen moeten zijn die aan de cursus deelnemen. Anders valt het niet te organiseren. Misschien dat U zich afvraagt: wat houdt zo'n cursus nu eigenlijk in? Ik wil in korte trekken zeggen welke vak ken er o.a. gedoceerd worden: 1. Godsdienstige of geestelijke vorming c.q. oriëntering; 2. Huishoudelijke vorming; 3. Algemene ontwikkeling; 4. Algemene oriëntering ten aanzien van de bejaardenzorg; 5. Omgang met be jaarden; 6. Hygiëne en huiselijke zie kenverzorging; 7. Handenarbeid en tijdsbesteding. In totaal worden er 300 lesuren gege ven verdeeld over 2 jaar. Als U na twee jaar de cursus met goed gevolg hebt doorlopen, en U door het examen bent gekomen, krijgt U het diploma bejaardenhelpster en tevens een insigne, hetgeen door de Ned. Fed. voor Bejaardenzorg wordt geregi streerd. Al met al een mooie opleiding. De bejaardenzorg neemt een enorme vlucht. Er was een nog grotere achter stand. Dan kan het alleen tot blijdschap stemmen, dat de vergeten groep van voorheen de belangstelling heeft van vandaag. Ik hoop dat vele meisjes zich tot dit mooie werk voelen aangetrokken. D. Broer, Huize „Irene", Den Burg, tel. 2301 RONDGANG TEXELS FANFARECORPS Het Koninklijk Texels Fanfarecorps zal vanavond een muzikale rondgang door Den Burg houden. Om 20.15 uur wordt gestart bij het gebouw in de Witte Kruislaan. en uw kostbaarheden veilig bewaard bij de ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELI AS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oostcrend cn Dc Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg. tel. (02220) - 2414 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) VOOR EEN OMELET DE BRINK IN In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 2 30 uur sprong een heer in het water van de Brink te De Koog. Deze zonderlinge handelwijze was niet het gevolg van dronkenschap maar de consequentie van een aangegane wed denschap. De betrokken persoon had in het café van een bekend Koger hotel aangekondigd met genoegen in de Brink te willen duiken, mits de hotel houder hem daarna van een omelet zou voorzien. Tegen de verwachting van de bluffende 'heer in, werd het aanbod door de hotelhouder gretig geaccep- teerd en vergezeld van enkele belang- 1 stellenden ging het naar De Brink. Daar ontdeed de heer zich snel van zijn kleren, nam een aanloop en sprong in het modderige water Tot de belangstellenden behoorde ook de hond van de hotelhouder, die geen ogenblik aarzelde en de „drenkeling" nasprong, om hem naar de wal te brengen De met slijk overdekte naakte heer hees zich weer in z n kleding en enkele mi nuten later liet hij zich de ommelet goed smaken Aan het onversaagde op treden van de hond behoudt de heer voorlopig een pijnlijke herinnering, want het dier had hem zo stevig in het nekvel gegrepen, dat de tanden er nu nog in staan! TRACTOR RIJDT DE SLOOT IN Een grote tractor van de fa. v.d. Laar, onderaannemer bij de fa. De Vries Van der Wiel is dinsdagochtend om streeks 7 uur in een sloot nabij „Wes terheem" gereden. Het voertuig werd bestuurd door de heer J. Jas uit Den Burg, die vanaf een stuk land via een dam de weg op wilde rijden. Waar schijnlijk heeft hij tehard gereden, waardoor het niet mogelijk was tijdig bij te sturen nadat de bocht in de rich ting van de weg was genomen. De trekker reed in dezelfde draaicirkel door en kwam in z'n geheel in de sloot terecht. Het voertuig verdween half onder water. De chauffeur kwam met de schrik vrij doch de materiële schade I was aanzienlijk. Met behulp van een dragline werd de tractor op de wal getrokken. Het bleek dat verscheidene uitwendige onderde len waren ontzet en dat de zuigerdrijf stangen waren kromgeslagen Met de reparatie zal minstens ƒ900,zijn ge moeid. De verzekering zal de schade waarschijnlijk vergoeden. i TEXELSE FAMILIES MAKEN WEINIG GEBRUIK VAN BABYSIT-CENTRALE Reeds vanaf de oprichting van de Texelse baby-sit centrale, die in zulk een grote behoefte leek te voorzien, is de belangstelling er voor van de zijde der Texelaars beperkt geweest. Ook het I aantal jongens en meisjes, dat zich be reid verklaarde van tijd tot tijd de taak der ouders over te nemen, bleef tamelijk klem. Niettemin heeft men aan de verzoeken om een oppas steeds kunnen voldoen De families die op deze wijze met de centrale hebben ken nis gemaakt zijn er vol lof over. Het blijkt voor de betrokkenen, die 's avonds voor enkele uren het huis ver laten bijzonder aangenaam te zijn, hun kinderen in goede handen te weten. Wellicht was de geringe belangstelling gedurende de afgelopen winter te wij- ten aan het feit, dat de meeste Texelse families nog niet met de baby-sit-cen- trale hebben kennis gemaakt. Daardoor heeft men steeds een overschot aan bereidwillige jongelui gehad, waarvan er enkelen zelfs helemaal nooit hebben 1 opgepast. Dezer dagen kwamen zij, die bij de 1 babysit-centrale zijn betrokken bijeen bij mevr. v.d. Slikke, teneinde zich over deze feiten te beraden. Tevens zijn plannen gemaakt om de activiteiten van de babysit-centrale uit te breiden ten behoeve van de vakantiegangers. Ge bleken is dat veel toeristen vooral des avonds gaarne zonder hun kinderen uitgaan en deze onder toezicht in de bungalow of tent willen achterlaten. Omdat de meeste van de thans bij de babaysit-centrale aangesloten jongelui seizoenarbeid verrichten, bleek dit plan dit jaar met realiseerbaar. Wellicht is het volgend jaar mogelijk er wèl meis jes voor te vinden. Kinderbewaarplaats Als tijdelijke voorziening in de be hoefte om ook de vakantiegangers van de service der babysit-centrale te laten profiteren kan de oppasmogelijkheid in „De Schuilhut" te De Koog worden ge zien. In „De Schuilhut" (de naast de N.H. kerk staande bijbelkiosk) kan men zijn kinderen tijdelijk onderbrengen. Ter plaatse wordt voor toezicht ge zorgd. Verwacht wordt, dat veelvuldig van deze mogelijkheid gebruik zal worden gemaakt, aangezien meerdere malen is gebleken dat behoefte aan een dergelijke inrichting bestaat. De initiatiefnemers van de babysit- I centrale zijn er van overtuigd dat het i goed is geweest met dit werk te starten, i In september worden weer meisjes en jongens verwacht die zich opgeven om i in de gezinnen op te passen, waarvan de ouders graag eens onbezorgd naar een uitvoering of ouderavond willen gaan. RAKETPROEF MISLUKTE De afgelopen week is door het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium weer een raketproef gehouden nabij dc Eierlandse vuurtoren. Door een technische onvolkomenheid is het expe riment echter mislukt. Dirckt nadat de draagraket met het proefmodel dinsdag om 10 uur was afgevuurd, begon het een verkeerde baan te beschrijven. Daardoor maakte het model zich op een onjuist moment van dc draagraket los, v.at tot gevolg had dat beide onderde len in zee terugvielen, ver van de be doelde plaats. Nadat bergingspogingen met de helicopter cn een amfibievoer tuig waren mislukt, wist de heer Ben Beumkes uit Den Burg, met behulp van zijn vlet, dc raketdelen te bergen. Do< r het daar ter plaatse diepe wa ter, was het niet mogelijk met behulp van d'_- helicopter c! 1 kostbare stukken op halen. Omdat het van het groot ste belang was dat "de stukken werden geborgen om er de aard van de tech nische fout uit te kunnen afleiden, werd 's mjddags het amfibievoertuig van. het laboratorium naar de vermoe delijke plaats gedirigeerd. Het zoeken was echter vergeefs. Extra pech ont stond toen het voertuig vanuit zee het strand op wilde rijden en juist op de grens van nat en droog hopeloos in de modder vastliep. Pogingen om het ko lossale voertuig uit zijn netelige positie te krijgen faalden zodat men de hulp inriep van de K.NZ.H.R.M. met het verzoek van de in het botenhuis gesta tioneerde trekker „Zeewolf" gebruik te mogen maken bij het vlottrekken. De „Zeewolf" bleek met dit karwei geen moeite te hebben en spoedig kon de amfibie op eigen kracht verderrijden. Voor het terugzoeken van de ver loren raketdelen had men inmiddels de heer Ben Beumkes te Den Burg om hulp gevraagd, die nabij de vuurtoren zijn vlet heeft gestationeerd. Bij laag water, 's avonds om 7.30 uur werd zee gekozen en na een lange speurtocht in het gebied waar men vermoedde dat de uitgebrande raket was terechtge komen werd eerst de draagraket en ca. honderd meter verder het model ge vonden Eerst omstreeks 11.30 uur kon Beumkes met de technici, die hem bij het speurwerk hadden begeleid, weer voet aan wal zetten. VVV-infomiatrice vond baby ONTAARDE MOEDER LEGT PASGEBOREN KIND IN METERPUT VAN WATERLEIDING Dinsdagmiddag ontdekte een der in- formatrices van het WV-kantoor te Den Burg in de meterput van de wa terleiding in het gebouw aan de Park straat een naar schatting één weck oude baby. De moeder die het kind regel matig op deze plaats opzocht om het te kunnen voeden, hield zich schuil onder dc planken van het gebouw. Stellig zou bovenstaand bericht een sensationeler opmaak verdienen, als het hier niet een poes met haar jong be trof. Het is dus kennelijk in de dieren wereld doorgedrongen dat men zich voor het verkrijgen van onderdak kan wenden tot de V.V.V.! Omdat nergens is vastgesteld dat deze regeling niet voor dieren zou gelden, hebben de VW-dames zich naar behoren van hun taak gekweten en door middel van een advertentie in dit nummer onderdak voor de poes en haar jong gevraagd In afwachting van een Texelaar die zich over de wit-cyperse kattenmoeder en haar zwarte jong wil ontfermen, wor den beiden met de meest tedere zorg omringd. GEEN ZUIGELINGENBUREAU Woensdag 24 juli wordt geen consul tatiebureau voor zuigelingen gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Derk Wessels en Fennigje Timmerman; Petronella Emma, dv. Petrus Jacobus Bakker en Martha Josephina Veeger, Marius Robert, zv. Philip Maurits Vlessing en Annemie van Zuiden. Overleden: Johannes Hillenius, oud 76 jaar, ev. S. Jongezoon; Catharina Reinetta Bakker, oud 70 jaar, ev. A. Dros; Albert Kiewiet, oud 90 jaar, wv. A. Krol.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1