Cjroen "ZwarLrJexeh in het harL, Parachutistendropping zet luister bij aan Oosterender feest Utrechters ontketenden een bloedig gevecht in Dorpsstraat Tijdens eerste feestdag na de vlootshow „Marsdiep" vaart Oproep tot menselijkheid Onrust in De Koog Onbenullige aanleiding VRIJDAG 26 JULI 1963 76e JAARGANG No. 7779 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld 8t de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt rflnadaga tn rrydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenie*» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. Incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm Chauffeur stak sigaret op Au TO OVER DE KOP OP PONTYVEG Woensdagmorgen om 9.40 uur sloeg op de Pontweg tussen de Amaliaweg en het pompstation van de fa. Witvliet en Westerlaken een Duitse auto over de kop. De auto, een oude DKW, kwam uit de richting van De Koog en was op weg naar de Ponthaven. Het onge val gebeurde nadat de chauffeur tijdens het rijden een sigaret opstak en daarop de macht over het stuur verloor. De wagen zwenkte aanvankelijk de berm aan de rechterzijde van de weg in, maar door het plotseling naar links bijsturen sloeg ze zijdelings over de kop en kwam uiteindelijk weer op de wielen terecht. Behalve de chauffeur en zijn vriend bevonden zich achterin de wagen twee Nederlandse meisjes van 16 en 17 jaar, die met de Duitsers wa ren meegelift. Alle inzittenden kwamen met de schrik vrij, doch een der meis jes moest zich later onder doktersbe handeling stellen, omdat het gebeuren haar sterk had aangegrepen. De DKW was ernstig beschadigd. Door de buite ling waren de flanken en het dak inge deukt. GETUIGSCHRIFT VISSERIJSCHOOL Vrijdagmiddag, 19 juli j.l. werden op het Gemeentelijk Internaat „Prinses Margriet" getuigschriften uitgereikt van de Gemeentelijke Visserij school te Den Helder aan de volgende Texelaars: W J. Dogger, Oudeschild; P. Daalder, Oudeschild; P. Feenstra, Den Burg. Dinsdag j.l. beeft de nieuwe diesel- elektrische veerboot „Marsdiep" op de Noordzee baar eerste technische proef vaart gemaakt. Deze opname werd gemaakt nadat bet schip 's morgens de sluizen te IJmuiden was gepasseerd. Aanvankelijk bestond bet plan om het schip op het IJsselmcer te latcu proef varen, maar er is vanaf gezien, omdat d.t vaarwater onvoldoende diep is. De proefvaart van dinsdag is bevredigend verlopen. EDDY DRIJVER ZWOM NAAR DEN HELDER „Moeder, ik ga zwemmend naar Den Helder om een zak patat te halen!" zei de 17-jarige Eddy Drijver („Happy Days" Den Hoorn) zondag j.l. om streeks het middaguur tegen zijn moe der. Mevrouw Drijver had op dat mo ment geen tijd om aan dit onwaar schijnlijke voornemen van haar zoon aandacht te schenken. Deze had echter niet gebluft en zwom nog diezelfde middag het Marsdiep over! Gestart werd bij de ponthaven. Om streeks 12.30 uur verliet Eddy de kleine vlet voor de havenkom en begon de langdurige zwemtocht in de richting van de marinestad. De on dernemende zwemmer had berekend, dat hij op dit tijdstip van de ebstroom gebruik kon maken. Onnodig risico werd voorkomen, doordat het vletje van de heren Charles en Piet Parlevliet voor de begeleiding zorgde. Ook voor de oriëntatie in het water bleek de aanwezigheid van de volgboot van grote waarde te zijn. Een zwemmer kan door de hem omringende golven niets zien van de kust in de verte.. Eddy vertelde ons dat hem de onderneming bijzonder was meegevallen. Een bijzondere erva ring was het toen hij ongeveer halver wege terecht kwam in een eindeloos groot schijnende school bliek. De ebstroom bracht hejn na ander half uur bij Huisduinen op de dijk. Door het water had hij een afstand van ca. 6 kilometer afgelegd. Toevallig trof hij vlak bij de vuurtoren van Huisdui nen een kennis aan, de heer Dick Smit, die natuurlijk zeer verbaasd was toen hij een Texelaar het water zag ver laten. „Ik kom even een zak patat halen. zei Eddy laconiek. Langs de dijk liep hij naar de veerhaven, kocht de zak patat en stapte weer in de vlet, die hem weer naar het Gouden Boltje bracht. Op de terugtocht naar Texel kreeg hij echter de kou te pakken, want het open schuitje bood tegen de frisse zeewind weinig beschutting Bovendien voelde hij zich anderhalve dag later zo stijf als een plank. Tja, het overzwem men van het Marsdiep is geen peule schilletje! Ons eiland schijnt enorm in trek te zijn. Velen zijn naar hier gekomen om te genieten van de prachtige natuur. Zij hopen hier weer wat op verhaal te komen van het jachtige leven in stad en werkkring. Eindelijk eens geen verkeerslichten! Alleen rust! Er zijn ook veel kinderen, die voor enkele we ken mogen spelen aan het strand van de immense zee. Voor de overige tijd van het jaar zullen zij weer moeten spelen op het balkon van de flat waar in zij wonen. Vele vaders en moeders waren hard aan vakantie toe. De vele zorgen kunnen een mens slopen en intens vermoeien. Tijdelijk zijn zij nu onze medemensen. Het zal dan ook van ons afhangen of zij een goede vakantie zullen hebben. Wij zijn medeverantwoordelijk in zoverre wij hen ontmoeten en zij een beroep op onze medemenselijkheid doen. Het gaat dan niet aan hen alleen te helpen uit het oogpunt van „wat kunnen wij aan hen verdienen?" Ook in het zakelijke moeten wij mensen blijven. Laten wij proberen echt met hen mee te leven, begrip te hebben door allereerst naar hen te luisteren. Wat zou er een goedheid naar voren komen, wanneer wij onverstoorbaar hartelijk voor elkaar probeerden te zijn! Ik dacht, dat wij daar allemaal mee gediend zouden zijn. O, er zijn na tuurlijk ook onmenselijke en lastige vakantiegangers! Maar wij moeten eer lijk zijn: op zijn tijd zijn wijzelf ook lastig voor onze medemensen. „Wie zonder zonden is, werpe de eerste steen op haar!", zo staat er geschreven in Joa 8, 7. Vakantie moet voor ons allen kunnen zijn; het feest van de fijn-menselijkheid. Feesten tillen ons uit boven de sleur van het dagelijkse leven, zodat wij weer gesterkt en bemoedigd onze taak in gezin en bedrijf kunnen opnemen. Laten wij samen met onze gasten dit feest van de fijnmenselijkheid vieren. Laten wij elkaar weer moed geven voor de toekomst. Zou dit de weg niet zijn naar de vrede voor ons allen? J. W. Stam De overstelpende drukte, die thans op het eiland heerst geeft de politie handen vol werk. Dat zij tijdens onre gelmatigheden met veel effect weet op treden, is gedurende de laatste dagen meerdere malen gebleken. Diverse bal dadige jongelui zijn op bijzonder duide lijke wijze tot de orde geroepen en zelfs heeft men enkele kampeerders, die zich strijdig met de openbare orde gedroegen, de kampkaart af moeten nomen, zodat zij genoodzaakt waren het eiland tc verlaten. Ondanks deze maatregelen heeft de politie niet kun nen voorkomen dat zich in de nacht van maandag op dinsdag te De Koog ernstige schermutselingen hebben voor gedaan tussen jongelui onderling. Ach teraf is men er echter in geslaagd de voornaamste rustverstoorders aan te houden. Ook zij hebben Texel moeten verlaten. De moeilijkheden ontstonden om streeks het middernachtelijk uur in de ^aal van hotel ,.De Toekomst" te De Koog De ruimte was stampvol jonge lui, die zich amuseerden aan de bar en aan de verschillende tafeltjes terwijl er ook werd gedanst. Onder de aanwe zigen bevond zich echter een 12-tal jongelui van 19 tot 22 jaar afkomstig uit Utrecht, die kennelijk gedurende de hele avond er opuit waren ruzie te ontketenen. Het viel de aanwezigen op dat de heren „per ongeluk" tegen an dere bezoekers opbotsten, glazen bier omstootten etc. Omdat de hotelhouder, de heer C. Wonder, dezelfde jongelui de vorige avond de deur had moeten wijzen, om dat zij ook toen door dergelijke plage rijen moeilijkheden veroorzaakten, lette het bedienend personeel scherp op. Plotseling ontstond op de dansvloer een woordenwisseling tussen drie Utrechters en een Duitser. Een der Utrechters was tijdens het dansen tegen de Duitser opgebotst en dit was voor de Utrechters aanleiding om zich tegen de Duitser te keren. De laatste meende de heren schrik aan te moeten ja gen door een knipmes tevoorschijn te halen en dit te tonen. Toen de hotel houder zag dat iemand een mes te voorschijn had gehaald greep hij on middellijk in. Het mes werd afgeno men, waardoor drie Utrechters hun kans schoon zagen en de nu weerloze Duitser aanvielen, Café uitgewerkt Door de overmacht en het feit, dat de aanvallers allen lid zijn van een Utrechtse amateurboksclub, delfde de Duitser het onderspit. Het optreden van zijn vriendin, een Texels meisje, dat zich tussen de boksers en het slacht offer wierp, kon niet voorkomen, dat de Duitser flink werd afgetuigd. Het pu bliek bleef echter niet werkeloos toe zien. Twee Texelaars die zich de be narde positie van de Duitser aantrok ken, bonden de strijd aan tegen de Utrechters, die nu ook werden gehol pen door hun stadgenoten Toen een groot deel der aanwezigen bij de vechtpartij betrokken dreigde te raken, trad de heer Wonder op en wist met behulp van zijn personeel de vechten den de deur uit te werken. In de Dorpsstraat voor het gebouw nam de vechtpartij echter vreselijke vormen aan, De jongelui trapten en stompten elkaar op alle plaatsen van het lichaam en zelfs van het metalen terrasmeubi- lair werd gebruik gemaakt om op el kaar in te slaan. Begrijpelijk dus dat heel wat letsel werd toegebracht. En kele jongelui vertoonden bloedende wonden aan het gezicht, terwijl het aantal blauwe plekken, kneuzingen en ontwrichtingen legio was. Bijzonder ongelukkig trof het, dat op dat moment juist geen politie in de Dorpsstraat sur veilleerde. Deze had de aandacht ge richt op een der openbare gelegenheden nabij het strand, waar dezelfde avond ook moeilijkheden waren ontstaan, die naderhand eveneens in een handge meen dreigden te ontaarden. Enkelen van de talrijke toeschouwers, die op het tumult waren toegestroomd, waar schuwden de plaatselijke politie en de politie te Den Burg, die beiden zeer snel ter plaatse waren Juist voor hun komst hadden de vechtenden zich ver spreid, de strijd was even plotseling opgehouden als zij was begonnen. Een Duitser, die bij de schermutseling in de zaal een gevoelige trap tegen de onder buik had gekregen werd door de familie Wonder verzorgd. Ondanks dat de Utrechtse onrust stokers op het moment dat de politie arriveerde, van het strijdtoneel waren verdwenen, is het gelukt de meesten hunner de volgende dag aan te houden» Zij kampeerden op het terrein „Koger- strand". De kampkaarten werden in beslag genomen waardoor de heren ge noodzaakt werden het eiland te ver laten. OP DE EERSTE DAG van het feest „Oosterend wéér present" op 15, 16 en 17 augustus a.s. zal door de Eerste Nederlandsche Parachutistenclub een demonstratie worden verzorgd. Het ligt in de bedoeling dat 12 parachutisten werden afgeworpen boven een terrein in de buurt van Oosterend nabij de Kaap. Dit bijzondere evenement zal zich afspelen na de vlootshow, om 4.15 uur 's middags. wijderd om onnodige schade aan de parachutes te voorkomen. De sloten vormen dan nog de enige hindernis, maar de parachutisten hebben laten weten dat men een nat pak minder ernstig vindt dan een gescheurde para chute! Van tevoren is het droppingsterrein zowel op de begane grond als vanuit de lucht geïnspecteerd door de secre taris van de Parachutistenclub, de heer Mr. F. Molhuysen. Enkele weken gele den arriveerde hij met een sportvlieg tuigje op Texel en kon hij vaststellen, dat de plaatselijke omstandigheden voor een geslaagde dropping zeer gun stig waren. Eén zeer belangrijke factor blijft echter onzeker: het weer. Wan neer het stormt wordt niet gesprongen, evenmin bij een zeer laag hangend wol kendek. Ook bij de andere evenementen van „Oosterend weer present" zal eerst sprake kunnen zijn van een volledig succes als het weer een beetje mee werkt. De parachute-stunt echter, staat of valt er mee. Het stormt in augustus echter zelden terwijl een laaghangend wolkendek ook niet zo vaak voorkomt. We mogen er daarom op rekenen, dat het parachute-evenement dóórgaat. Een actiefoto van écu der leden der paracliu- tistcncluh. Zo zullen er twaalf neerdalen uabij Oosterend Wéér hebben de organisatoren dus 'n stukje opgelicht van de sluier van ge heimzinnigheid waarin de plannen voor het feest aanvankelijk waren gehuld. Reeds kort nadat de organisatoren aan kondigden weer een feest te Oosterend op touw te willen zetten, werd duide lijk dat het hier bijzonder grootse plan nen betroffen Nu reeds kunnen we vaststellen dat de gebeurtenissen te Oosterend een feest zullen vormen dat in de geschiedenis van Texel zijn weer ga niet vindt! De organisatoren juichen echter niet eerder voor alles achter de rug is. En terecht! Er kan immers nog van alles gebeuren! Niettemin mogen de verwachtingen hoog worden ge spannen wanneer wc? bedenken, dat alle tot nu toe openbaar gemaakte plannen tot in de kleinste details zijn uitgewerkt. Dat is het geval met de „Tocht naar de Schans", de Vlootshow met reddingdemonstratie, het optreden van kversmannen en nu met een gcote dropping van parachutisten. Uitstekend landingsterrein Wanneer we de heei Joh C. Roeper, één van de mensen die voor de plan ning vol het feest verantwoordelijk in, v :■■?;/•-n hoe h 1 het. klaargespeeld h aft >të Nederlandsche Para- 'hvist :"ub naar Oosterend te laten komen. 1 kt het aisot hij zich over dit su os ut verwondert. Er heeft zich dr ook we' 'net een en ander afge- pee J "09 'ei 'ion woiden overeen gekomen, dot do dropping definitief zou plaatsvinden. Veel moeilijkheden moes ten uit de weg worden geruimd. Hoge eisen werden gesteld aan het terrein, er moest een vliegtuig worden gechar terd, de deelnemende clubleden moes ten zich vrijmaken etc. Een terrein werd snel gevonden in de vorm van een ca. 9 ha. groot stuk land toebehorend aan de heren L. Boonman en C. G Vlaming en gelegen nabij de Kaap, langs de dijk. Voor de .belangstellenden voor de vlootshow wordt het straks eenvoudig. Vanaf de dijk, die een ideale tribune vormt, kunnen zij ook dit evenement gadeslaan. Van het gehele terrein zal alle afrastering moeten worden ver- Met F 27 De Eerste Nederlandse Parachutisten club, die een onderafdeling is van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL), bestaat uit amateurspringers. In de gelederen van de club bevinden zich zowel ambachts lieden, scholieren, onderwijzers als verpleegsters en militairen, die het parachutespringen zuiver als sport be oefenen. Voor hun sprongen maken zij doorgaans gebruik van een vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht en dat zal ook bij Oostérend het geval zijn. Daartoe zal een straalturbine-vliegtuig van het type F 27 Fokker „Troopship" worden ingezet. Het toestel zal van de vliegbasis Ypenburg bij Den Haag op stijgen en na het afwerpen van de 12 springers weer naar de basis terug keren, Een landing op het vliegveld Texel is overwogen, maar achteraf on mogelijk gebleken, doordat het betrok ken toestel te zwaar is om op een on verhard vliegveld te landen. Boven het droppingsterrein zal het vliegtuig en kele rondjes draaien en eerst éen para chutist afwerpen. Dit gebeurt om na te gaan waar dc terechtkomt, waarnaar de volgende springers hun correcties bepalen. Steeds zullen drie mensen tegelijk springen. Het gaat er om zo dicht mogelijk bijeen od hetzelfde ter rein terecht te komen. Hoewel de kans uiterst klein is, bestaat de mogelijkheid dat b;j iets mmder gunstig weer, een der parachutist;'1 in zee terecht komt. In dat geval zulien de reddingboten, t die aan de vlootshow hebben deelge nomen, de drenkeling welen op te pik ken. Het programma van Oosterend weer present is nu in grote trekken bekend op de laatste dag na. Op die dag zal iets plaatsvinden, dat in de gelederen van de organisatie als het klapstuk geldt. Al onze pogingen ten spijt, wordt hier over vooralsnog het stilzwijgen be waard. RECTIFICATIE: In ons vorig nummer vermeldden wij ten onrechte dat de „Tocht naar de Schans" zou plaatsvinden op 15 augus tus. Bedoeld werd 16 augustus. Een toestel van dit type, de transportuitvocriug „Troopship" van de bekende Fokker Friend ship zal op 15 augustus, des middags om 4.15 uur boven een terrein nabij de Kaap te Oosterend verschijnen om ecu twaalftal parachutisten af tc weqicu.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1