(jroen 'Zwarts Jexels in het harL, maak 'n vla-flip! Tweede haven bij het Horntje Peter Schilperoort werd met vereende kracht De boom uitgesmeten Oranj e- Texelse kotter vloot neemt nog steeds een zeer belangrijke plaats in z „Had hem maar doodgeslagen" Leen Kuiper nam bandleider op de vuist DINSDAG 30 JUU 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7780 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roo(J Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - TeL 2058 VerachDiK rflntHagi en Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleem bank. Postgiro «52. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: famUieberichtea 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm «iul» Hendrikpok veldje Dit is de beloofde schets van de tweede haven bij het Horntje, die op het ogenblik door de fa. Gebr. Wijnands uit Werkendam wordt aangelegd. De stippellijnen op de tekening is werk beneden do waterlijn. Het noordelijke havenhoofd is nu reeds practisch vol tooid. De haven zal ligplaats bieden aan de omvangrijke vloot van onder zoekingsvaartuigen, die werkzaam zijn voor het Zoölogisch Station, dat nu nog gevestigd is te Den Helder, doch in de naaste toekomst naar Texel zal worden overgebracht. De haven, die rufm een half miljoen gulden gaat kosten, zal volgend jaar gereed zijn. „Hoe groter geest, hoe groter beest", is een spreekwoord, dat in de nacht van donderdag op vrijdag j.l. van toepassing lijkt te zijn geweest op de heer Peter Schilperoort, leider van de befaamde jazzband „The Dutch Swing College". Zonder duidelijk aangeschoten te zijn, heeft deze internationaal bekende klari- netist, gitarist en pianist, die bovendien academisch geschoold is, bewezen dat hij de meest elementaire regels op het gebied van wellevendheid niet kent of ze niet wil toepassen. Zoals bekend verzorgde „The Dutch Swing College" donderdagavond in de Wezentuin te Den Burg een concert dat zich terecht in een flinke belangstelling mocht verheugen. In tegenstelling tot de gang van zaken bij vorige concerten van de band op Texel, werd ditmaal na afloop niet gezorgd voor balmuziek in de zaal van „De Oranjeboom". Wel werd er gedanst, echter met muziek van de Texelse band „De Rhythmische Eilanders". Het was een bijzonder ge zellige avond, waarop geen wanklank viel tot het moment dat bandleider Peter Schilperoort zich bij de ingang aandiende en toegang tot de zaal eiste. Dat was om 23.55 uur, vijf minuten voor sluitingstijd. Schilperoort toonde de zaalwacht, de heer W. Kiewiet, geen toegangsbewijs en toen Kiewiet, die de bandleider niet direkt herkende, hem daar dringend om verzocht, werd hij als antwoord zonder meer opzij gegooid, terwijl hij te horen kreeg: „Laat me er door, ik ben uitgenodigd!" Een kellner, de heer Leen Kuiper, zag de moeilijke situatie, waarin Kiewiet verkeerde en informeerde wat er aan de hand was. „Ik ben uitgenodigd door je baas", verklaarde Schilperoort en zonder verder iets te zeggen stevende hij via buffet en keuken naar de huis kamer van de familie Breeuwer. Daar liep hij mevrouw Breeuwer tegen het lijf, die de vreemde gast verbaasd vroeg, wat deze in haar huiskamer zocht. „Met jou praatjes heb ik niks te maken!" antwoordde Schilperoort, die zoekend rondkeek en weer terugliep naar het buffet in de zaal. Intussen had Leen Kuiper zijn chef de heer E. Breeuwer, van de situatie op de hoogte gebracht. Breeuwer bleek echter nie mand te hebben uitgenodigd. Zelfs be wees de illustere gast de heer Breeuwer niet eens te herkennen Hij zei tenmin ste niets met „deze brillejood" te maken te willen hebben en dat hij de baas wilde spreken. Hij was er niet van te overtuigen dat „deze brillejood" de baas was en dat hij dus niet verder hoefde te zoeken. „Ik heb met jullie niks te maken!" was de herhaalde uit roep. De heer Breeuwer, die meende dat hij het met een dronkeman te doen had, voelde dat verder discussiëren wei nig zin zou hebben. Nadat Schilperoort aan het verzoek om de zaal te willen verlaten of een kaartje te willen kopen geen gehoor gaf, verzocht de heer Breeuwer zijn kellners de man met rust te laten in de hoop dat deze dan zou afdruipen. „Verrader. J" Maar Schilperoort droop niet af. In tegendeel, hij ging door met het uiten van schimpscheuten en beledigingen aan het adres van ieder die zich met het geval bemoeide. „Jullie baas is een verrader!" schreeuwde hij het bar- personeel toe. Vooral toen bleek dat niemand van de toegestroomde belang stellenden het voor de beroemde Peter opnam werd zijn woede nog heviger. De heer Breeuwer besloot daarom de politie in de arm te nemen om zodoende de man op straat te laten zetten. Nog vóór hij in een aangrenzend vertrek het nummer had gedraaid, ontlaadde zich aan de bar de opgekropte woede van Leen Kuiper, die intussen al ca. tien minuten de diverse beschuldigingen en beledigingen had moeten aanhoren. Toen hij hem voor een lafbek uitmaak te en deze bewering met een vuistslag wilde onderstrepen, een slag die overi gens juist naast was, liet Kuiper zich niet onbetuigd en gaf Schilperoort zo'n slag onder de kin, dat deze achterover tuimelde temidden van het publiek. De omstanders juichten; ieder was op Kuipers hand. Op de achtergrond zagen enkele leden van „The Dutch Swing College" zwijgend en werkeloos toe. Gaarne had Kuiper mèt Kiewiet de afstraffing voltooid doch het barperso- neel, dat begreep dat er dan ernstige ongelukken zouden gebeuren, wist dit voornemen te voorkomen door beide heren naar de keuken te leiden. In tussen werd Schilperoort met vereende krachten op straat gezet. Gehate figuur Terwijl Schilperoort op straat luid keels zijn woedde uitte over deze on gekende vernedering, kwamen Kiewiet en Kuiper wat op verhaal. „Het is goed dat ze me hebben weggetrokken", ver klaarde Kuiper achteraf. „Anders had ik hem zeker wat gedaan'" Uit de uit latingen van verschillende leden, die deel uitmaken van de groep waarmee Peter Schilperoort z'n toernees houdt, bleek dat zij over het gedrag van hun gevierde bandleider niet verbaasd wa ren. Dergelijke incidenten hadden zich ook in andere plaatsen afgespeeld In de gelederen van „The Dutch Swing College" wordt Schilperoort gehaat. De bandleden verklaren de verfoeilijke houding van hun leider door een com plex van meerderwaardigheid, dat is ontstaan door de ophef die rond zijn 20-jarig meisje levensgevaarlijk gewond ERNSTIG ONGELUK OP PONTWEG Donderdagavond omstreeks 11 uur vond op de Pontweg bij hoeve „Marga- retha" een ernstig verkeersongeval plaats, dat ontstond toen een bromfiet ser, die op weg was naar De Koog met twee passagiers tegen een langs de weg staande boom botste. De 17-jarige bromfietser, die, evenals de twee achteropzittende meisjes van omstreeks 20 jaar, afkomstig was uit Apeldoorn, keek even om toen hij de flauwe bocht nabij „Margaratha" na derde. Hij merkte daarom de rechts van de weg staande bomen niet op, waar hij dan ook met een flinke vaart tegen opreed Door de schok werden de beide meisjes over het hoofd van de bestuur der heen van het voertuig geslingerd en ruim drie meter verder op het wegdek gesmeten. Beiden bleven met bloeden de hoofdwonden bewusteloos liggen. Omstanders waarschuwden dokter H. A. Elias, die beide gewonde meisjes onmiddellijk naar 't ziekenhuis „Park zicht" te Den Helder liet vervoeren. Daar werd geconstateerd dat een der meisjes er zeer ernstig aan toe was. Bij haar is sprake van een zeer zware hersenschudding of zelfs een schedel breuk. Gistermiddag was haar toestand nog zorgwekkend. De toestand van het andere meisje geeft geen reden tot ernstige ongerustheid. De 17-jarige bestuurder van de brom fiets bleef ongedeerd De bromfiets ver toonde merkwaardig genoeg slechts ge ringe schade. TEXELSE JONGEN VERDRONK IN BAZEL De 15-jarige Bert Witte uit Bur ger Nieuwland is woensdag in de St. Janshaven te Bazel (Zwitserland) ver dronken. De jongen voer mee met zijn zwager, die schipper is op een rijnaak. Terwijl het schip in de rivierhaven lag, zat de jongen op een der dekken. Hij werd kennelijk plotseling onwel, zakte in elkaar en gleed overboord. In de nabijheid van de ligplaats van het schip waren kikvorsmannen bezig met werkzaamheden onder water. Zij wer den onmiddellijk bij de opsporings actie ingeschakeld, maar slaagden er niet in het slachtoffer te vinden. On danks intensief zoeken was het gister morgen nog niet gelukt het lichaam te vinden, dat waarschijnlijk door de stroom is meegevoerd. WE ZIJN D'R Hoera, er is een kabinet. De eer van Holland is gered. Al kwam liet niet door Romme En ook niet door de Kort, die schrok Toen liü aan 't kortste eindje trok. Maar dat kan minder bommen. Toen liet men, het is kasucel, De oude kabinetsrot lieel Maar met het bceltje hakken. Maar na veel praten hier en daar En handje klappen met elkaar Liet hij de moed ras zakken. Toen liet men Jan, de kwaaiste niet, (Een lijmexpert op dit gebied) Het maar een keer proberen. Hy zette alle Zylslra's by, i\laar heel het koor schreeuwde: „Niet hy, Dat zou ons maar blameren!" Tenslotte heeft men 't kabinet Dan toch nog in elkaar gezet; Marijncn bracht 't in 't reine. En als september is in 't land. Dan zien wc allen, hand in hand In 't openbaar vcrschynen Dan draait de zaak weer als voorheen En wat het wordt, dat weet niet één, Dat merken wij pas later. En daarom zeg ik tot besluit: Het maakt gewoonlijk niet veel uit Of d' kat bijt of de kater. Huib de Rijmelaar. persoon wordt gemaakt en het feit dat Schilperoort de touwtjes in handen heeft en een dictatoriale machtpositie bekleedt. Schilperoort heeft de papie ren. Zonder hem zou de band zelfs de naam „Dutch Swing College" niet mo gen voeren. Vanuit deze machtspositie denkt Schilperoort zich alles te kunnen permitteren. Wij zullen het achterwege laten de diverse voorbeelden die door de leden ter sprake werden gebracht te noemen. Treffend is de opmerking van een der leden van het gezelschap tot de heer Kuiper toen over het geval nog even werd nagepraat. „Mijnheer Kui per, had hem maar flink gepakt, daar had hij misschien iets van geleerd. Neen, dit soort lieden is bij ons niet welkom. C.B.S.-cijfers spreken duidelijke taal Mede in verband met de aanstaande feesten in Oosterend, waarbij de visserij zo'n belangrijke plaats inneemt, leek het ons nuttig aandacht te besteden aan de (Oosterender) kottervissers van Texel. Uitgangspunten vormen daartoe de door de Directie der Visserijen en het C.B.S. samengestelde gegevens over 1962. Vloot De Texelse kottervloot heeft steeds een belangrijke plaats ingenomen in de Nederlandse kottervloot, zowel kwanti tatief als kwalitatief. Nog onlangs hoor den wij een deskundige verklaren, dat de Texelse kottervissers tot de besten van ons land behoren. Vergelijking met de gehele Nederlandse kottervloot, waarover A M. de Bruijn in Visserij Nieuws publiceerde, is dan vol zinvol. Op 31 december 1961, resp. 31 dec 1962 was de situatie als volgt: Ncd. De geconstateerde toeneming van de op Texel woonachtige opvarenden blijkt voor bijna de helft voor te komen in de leeftijdsgroep tot 21 jaar. Dit is met het oog op de toekomst een zeer be langrijke ontwikkeling. De opbouw is thans vrij gunstig. De afvloeiing van ouderen wordt voorshands overtroffen door de toeloop van jongeren. Deze ontwikkeling zal de stabiliteit van de Oosterender kottervloot zeer ten goede komen. G ediplomeerden Thans enkele opmerkingen over het aantal gediplomeerden onder de kot- terbemanning. In 1961 was 81% gedi plomeerd, in 1962 82%. 0— 79 pk. 80—119 pk. 120—239 pk. 240—349 pk. 350—499 pk. 500—799 pk. Totaal 1961 33 117 170 92 11 423 1962 28 118 199 105 25 2 477 TX TX in van Ned. Het aandeel van Texel in de gehele Nederlandse kottervloot is dus in 1962 enigszins afgenomen. Het is echter ver heugend dat in de categorie 240349 pk. een toeneming plaats vond. Texel volgt daarmede de algemene lijn. In de laatste jaren valt er nl. een steeds grotere voorkeur waar te nemen voor kotters met een groter motorvermogen. Ook de nieuwe kotter van J. van der Vis Azn. (TX 36), waar wij melding van maakten in ons blad van 9 juli j.l., is daar een voorbeeld van. De vorige TX 36 komt in bovenstaand overzicht voor in de categorie 120239 pk. Deze telde nl. 220 pk. De nieuwe TX 36 telt 310 pk. In de Nederlandse kottervloot js met name de groep 350499 pk. sterk toe genomen. In het begin van 1961 waren er nog maar 5 van in de vaart, een jaar later 11, en op 1 januari 1963 was dit aantal al gestegen tot 25. Bemanning Een ander aspect dat de aandacht verdient is de arbeidskrachten voor ziening. In de loop der jaren is het aantal beroepsbeoefenaren dat een be staan heeft in de visserij, sterk terug gelopen. Op Texel evenwel is mede door de uitbreiding van de kottervloot, het aantal vissers vrij constant ge bleven. De aantrekkingskracht van deze lucratieve tak van visserij was even wel niet zo groot, dat de gehele be hoefte aan bemanningsleden op het eiland gedekt kon worden In toene mende mate moest in het laatste decen nium een beroep op vissers van de over kant gedaan worden. Over de bemanning werkzaam op kotters van 50 en meer B.R.T. heeft het C.B.S. onlangs cijfers gepubliceerd. Wij zagen reeds dat het aantal grotere kotters nog steeds toeneemt. Het ligt dus voor de hand dat het aantal vissers in deze categorie eveneens toeneemt. In 1962 nam in ons land het aantal opvarenden op kotters van 50 en meer B.R.T. toe van 1083 tot 1197. Volgens de monsteringen nam op de loggers en trawlers in 1962 het aantal vissers af van 3.122 tot 2.340 (Deze teruggang is voornamelijk een gevolg van het op leggen van drijfnetloggers en de aan schaffing van een geringer aantal traw lers, welke door hun sterker motor vermogen ieder 2 a 3 drijfnetloggers vervangen) Op Texel bedroeg op het einde van 1962, evenals aan het begin van dat jaar, het aantal kotters van 50 en meer B.R.T.: 26. Het aantal opvarenden op deze 26 boten, voor zover woonachtig op Texel, bedroeg op 1 januari 1962 74; op 31 december 1962 99. Leeftijdsopbouw 1961 1962 1961 1962 3 2 9,1 7,1 3 3 2,6 2,5 20 20 11,8 10,1 8,6 7 9 7,6 33 34 7,5 7,1 De gediplomeerden op Texel waren als volgt over de onderscheiden leef tijdsgroepen verdeeld. 1961 1962 abs abs tot 21 jaar 7 11.7 11 13.6 2124 jaar 8 13.3 8 9.8 2539 jaar 29 48.3 36 44 4 4049 jaar 10 16.7 11 13.6 5064 jaar 6 10.0 13 16.1 65 jaar 2 2.5 Totaal 60 100.0 81 100.0 Ned. kottervloot Leeftijds 1 jan. '62 31 dec. '62 groepen tot 21 jaar 13.5 17.0 2124 jaar 11.5 14.0 2529 jaar 40.9 38.3 4049 jaar 19.8 17.9 5064 jaar 13.8 12.2 65 en ouder 0.5 0.6 Totaal 100.0 100.0 Het aandeel van de jongeren (tot 21 jaar) onder de gediplomeerden is op Texel met 13.6% (in 1962) vrij hoog. Voor de kotterbemanning van alle vis serijplaatsen tezamen is het overeen komstige percentage 9.5. In het alge meen volgen de vissers eerst na de leeftijd van 25 jaar visserij onderwijs. Bruto opbrengst Hoewel ons daaromtrent geen gede tailleerde gegevens ter beschikking staan, menen wij toch op grond van een aantal globale gegevens tot een aan vaardbare raming van de bruto-op- brengst (besomming) van de Texelse visserij te kunnen komen. Het spreekt vanzelf dat de besommingen aan de afslag in Oudeschild hiervoor geen maatstaf vormen. (In 1962 werd hier slechts voor ƒ7.526,— aan tong aange voerd). Met een onderbreking tijdens de oor log en de eerste jaren daarna is IJmui den steeds de aanvoerhaven van de Texelse vissers geweest. De opbrengst van de aldaar door Texelaars aange voerde vis is momenteel te stellen op een bedrag van ƒ3,5 a ƒ4 miljoen. Bij dit bedrag dient nog gevoegd te worden het bedrag dat jaarlijks in Breskens (haringvisserij) besomd wordt. De aan voer van Texelaars in Den Helder en Den Oever heeft niet zo veel te beteke nen in vergelijking met IJmuiden en nog Breskens, doch bedraagt toch ƒ150.000,De totale besomming van Texelaars zou derhalve op tenminste 4,5 miljoen gesteld kunnen worden. Het aantal Texelse vissers bedraagt in totaal 120 130. Heet aantal op varenden van de overkant bedraagt 40 a 50. Het is dus wel duidelijk dat in deze tak van bestaan van Texel per hoofd een belangrijke bijdrage wordt geleverd in de economie van ons eiland. Texelse kottervloot 1 jan. '62 31 dec. '62 abs abs 13 17.6 24 24.3 8 10 8 11 11.1 33 44.6 37 37.4 12 16.2 11 11.1 8 10.8 13 13.1 3 3.0 74 100.0 99 100.0 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Gewijzigde tijden! Woensdag 31 juli a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht van 12.30 - 15.30 uur. Plezierige vakantie-tip: maak 'n vla-flip! Doe een laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt... heerlijk! OPBRENGST A.V.O.-COLLECTE Van de Nederlandse vereniging voor sociale zorg voor minder-validen „A.V.O." ontvingen wij de mededeling dat de onlangs gehouden collecte op Texel ƒ586,48 heeft opgebracht. Tevens vroeg de vereniging ons haar dank te willen overbrengen aan allen die aan de collecte hebben meegewerkt.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1