Cjroen <2wartsjexels in het harL, Raad verheugt met invoering nachtstroomtarief hakker n Realisering volgend jaar REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REIS0NGEVAILEN- VERZEKERINu BK=» {jHj i VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7781 COURANT Ultgare N.V. r.h. Langere ld de Roo(j Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - TeL 2058 Verschijnt dingdag» en rrtjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeis bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 cl Incasso. Advertenties: familieberichte* 12 cl p. mm.; andere adrerl 10 cl p. mm De Texelse gemeenteraad heeft maandagmiddag tijdens een raadsvergadering haar goedkeuring gehecht aan de invoering van een nachtstroomtarief ten behoeve van boilerbezitters. In de loop van het volgende jaar zal Texel het voorbeeld van veel andere gemeenten hebben gevolgd en gedurende 6-7 uur per nacht een tarief van 5 ct. per kWh in rekening brengen vier cent goed koper dus dan het gebruikelijke tarief. Dit zal echter alleen gelden voor be zitters van elektrische boilers. Deze afnemers zullen in huis een zg. dubbel- tariefmeter krijgen, die automatisch overschakelt om ongeveer 11 uur 's avonds om 's morgens om ongeveer 6 uur weer op de normale tariefberekening over te gaan. Gedurende de genoemde nachtelijke uren kan door deze methode ook goedkope stroom voor andere elektrische apparaten worden betrokken. Er mag echter worden verwacht, dat van deze laatste mogelijkheid sporadisch ge bruik zal worden gemaakt Wel is men van mening dat het elektriciteitsver bruik van boilers ten gevolge van deze gunstige regeling sterk zal toenemen. Op het ogenblik hebben de boilerbezitters hun apparaat veelal gedurende een of twee dagen per week ingeschakeld in verband met de hoge stroom- kosten. Met het aanbrengen van de benodigde technische voorzieningen zal een bedrag van ƒ141.000,zijn gemoeid. Een globale raming heeft aangetoond dat de invoering van de goedkope nachtstroom voor de TEM een verlies van ƒ8000,per jaar zal betekenen. De discussie van de raadsleden over de invoering van het nacht stroomtarief werd halverwege op aangename wijze onderbroken door en intermezzo dat ontstond toen alle aanwezigen door de heer J. K. P. Iwan op een ijsje werden getracteerd. Hoewel de discussie over de nachtstroom niet bijzonder verhit was geweest, viel het ijsje er heel goed in want het was ta melijk warm maandagmiddag. Ook de drie in de vergaderzaal aanwpzige persvertegenwoordi gers werden niet vergeten. Het klinkt bepaald onbeleefd wanneer we opmerken dat het initiatief van de heer Zwan zeker navolging verdient! Eén keer 35, Aan het begin van de raadsvergade ring deelde de voorzitter, burgemeester C. De Koning, mee dat de leerlingen die in september de L.T.S. te Den Helder gaan bezoeken en halverwege de cursus naar de L.T.S. op Texel zullen worden overgeplaatst, slechts één maal de som van ƒ35,voor leermiddelen zullen hoeven te betalen. Een vraag hier omtrent was in de vorige raadsverga dering gesteld Met algemene stemmen werd de heer J. Douma te Leeuwarden benoemd tot hoofd, van de openbare lagere Jan P. Strijbcsschool te Midden-Eierland. Als achtste leerkracht werd de heer J. H. Zwiers benoemd aan de openbare lagere Jac. P. Thijsseschool te Den Burg. Om de heer Zwiers aan de militaire dienst te kunnen onttrekken is deze onderwij zer bij uitzondering direct benoemd, dus met na de gebr.uikelijke proeftijd van zes maanden. Tenslotte werd de heer W. Loning te Den Hoorn benoemd aan de openbare lagere Jan Drijver- school aldaar. Van mej. C. M. Kuip te Den Burg werd het pand Warmoesstraat 19 aan gekocht voor de som van 8500,Dit ten behoeve van de geprojecteerde doorbraak tussen de Warmoesstraat en de Groeneplaats. De begrotingspost voor het aanbrengen van deze door braak is door G.S. nog niet goedge keurd, zodat nog niet kan worden ge zegd, wanneer deze verbinding met de Groeneplaats een feit zal zijn. Het salaris van de directeur van de N.V. TEM zal worden verhoogd. De verhoging moet worden gezien als waardering voor de prestaties van de huidige directeur, de heer B. Kleinhuis. De raad ging met de verhoging akkoord ondanks het feit, dat mevr. G. Vnjdag- Keijser de motieven die B. W. hier toe hadden aangevoerd, zwak achtte. Bij monde van de heer J. J. Westdorp waarschuwde de PvdA-fractie voor een te hoge salariëring voor dergelijke top functies. Gehoopt werd dat ook de sala rissen van de andere personeelsleden van de TEM zouden worden verhoogd. De voorzitter deelde mee, dat een gun stiger salansregeling voor het TEM- personeel reeds is getroffen. Voorts ging de raad er mee akkoord, dat aan de heer B. Kleinhuis een hy pothecair crediet wordt verleend ten behoeve aan de aanschaf van een woonhuis. Verder werd een „Verordening Ben zinepompen gemeente Texel" vastge steld. De verordening geeft de ge meente het recht de oprichting van benzinepompen, gasoliepompen etc. te weren op plaatsen waar zij gevaar voor het verkeer zouden kunnen opleveren of ontsierend zouden kunnen zijn voor de omgeving. In het bijzonder wordt daarbij aan de Pontweg gedacht. De gemeente acht het niet gewenst dat daar behalve de twee bestaande sta tions nog meerdere pompen zullen worden gebouwd. Randweg De raad ging akkoord met het aan gaan van een geldlening, groot ƒ620.000,met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten. Het bedrag is o.a. nodig voor de betaling van de Pontweg en het verbreden van de Ko- gerweg. Met betrekking hierop werd meegedeeld dat de randweg langs Den Burg spoedig een feit zal zijn. Bedoeld wordt de verbindingsweg tussen de Kogerweg (bij „Buitenkist") en de Waalderweg met de aanleg waarvan men enige tijd geleden is begonnen. Parkeerterrein Tenslotte keurde de raad een begro tingswijziging goed. ƒ19.050,is uitge trokken voor de aanleg van een par keerterrein van de Keesomlaan te Den Burg. Momenteel is het tijdstip om tot uitvoering van dit plan over te gaan bijzonder gunstig aangezien gebruik kan worden gemaakt van vrijkomend bouwmateriaal afkomstig van de straat- verbeteringswerkzaamheden ,te De Cocksdorp. Hierdoor wordt een belang rijke kostenbesparing verkregen. De aanleg van het parxeerterrein wordt van het grootste belang geacht in ver band met het nijpende gebrek aan par keerruimte te Den Burg. Tijdens de rondvraag wees de heer J. K. P. Zwan op het gevaar dat een op instorten staande schuur te De Koog oplevert. Hij vroeg of gemeentewerken maatregelen konden treffen om te voor komen dal hier straks ongelukken ge beuren. De heer J. J. Westdorp wees op de gevaarlijke situatie op de Schiiderweg bij de Coöp. Zuivelfabriek Door de verbouwing van de fabriek parkeren de wachtende melkauto's op zodanige wijze, dat zij een gevaar opleveren voor het andere verkeer. Hoewel een rege ling niet eenvoudig lijkt, zullen B. en W. de mogelijkheden bezien om voor dit probleem een oplossing te vinden. en uw kostbaarheden veilig bewaard bi] de VAKANTIE LIEF EN LEED 'k Heb m(jn vakantie eens gebruikt Om lekker uit te rusten. N'ict aan de boorden van de R(jn Of aan nog *erd're kusten, Maar heerlijk in het Veluws land Met rust en stilt1 aan alle kimt, Zonder pick-up-geschctter Of radio-getetter. 'k Heb heel die veertien dagen lang Geen nieuwsbericht vernomen En geen TV program gezien, Alleen maar liggen dromen, Of, lekker in de korte broek Genieten van een simpel bock, Met verder alle zorgen Tien mijlen weggeborgen. Doch nauwelijks drie dagen thuis Was liet gedaan met 't dromen, Want 's morgens, reeds heel vroeg, was Verhuiswagen gekomen. Inplaats van rust en zonnebrand Liep ik met blaren in mijn hand De kisten vol te stouwen En her en der te sjouwen. En nu ik dan mijn nieuwe huis (Het dertiend1) heb betrokken, Zit ik opnieuw naar rust en naar Ontspanning te genokken. Maar kom, daarover niet geklaagd, Daar tóch weer een vakantie daagt, Nog twee en vijftig weken. Dan is liet weer bekeken Huib de Rijmelaar. Nieuw adres: Middenweg 98, Haarlem. LICHAAM VAN TEXELSE JONGEN UIT DE RIJN OPGEHAALD Straatsburg het lichaam van de 15- Dinsdagochtend om 9 uur is bij jarige Bert Witte uit Burger Nieuwland uit de Rijn opgehaald. Vorige week woensdag was de jongen in de Sint Janshaven te Bazel van een rijnaak ge vallen en verdronken. Met stoel auto uitgeslingerd AUTO'S BOTSTEN IN HET NOORDEN Dinsdagavond om ongeveer zes uur heeft zich in de polder „Het Noorden" nabij de boerderij „Noordwijk" een autobotsing voorgedaan, waarbij won der boven wonder slechts materiële schade is ontstaan. Een ter plaatse geparkeerde auto heeft blijkbaar een Duitse automobilist gedwongen snel te remmen voor een tegemoetkomende Volkswagen, die be stuurd werd door een vakantieganger uit Zutphen Door het remmen raakte de Duitser in een slip en botste zijde lings tegen de tegenligger Beide wa gens maakten ten gevolge hiervan in tegenovergestelde richtingen een schui ver, d:e voor de Volkswagen eindigde in de sloot langs de weg. Een passa gier, die in de Volkswagen naast de bestuurder zat, werd door de schok met stoelzitting en al de auto uitge slingerd. Slechts enkele ontvellingen waren het resultaat van deze merk waardige buiteling. De andere inzitten den konden met natte voeten de half in het water liggende auto verlaten. De stationcar van de Duitser had even als de Volkswagen flinke schade opge lopen. De politie was snel ter plaatse om van deze gecompliceerde botsing op een kaarsrechte weg proces verbaal op te maken Volgens een ooggetuige zou den de betrokken wagens niet harder dan 55 km. per uur hebben gereden. 11 uur na stranding op de Hors TX 15 TROK IJMU1DER KOTTER VLOT In de nacht van maandag op dinsdag raakte de IJmuider kotter IJM 378 bij het uiterste puntje van de Hors tussen Texel en Den Helder aan de grond. Door de gebroeders Vlas uit Oudeschild werd het schip na ruim 10 uur vlotge- trokken met de kotter TX 15. De IJmui der boot, die het bezit is van de heer Ch 't Hart uit Beverwijk, raakte rond middernacht vast Omdat het schip door de vloed niet vlot kwam, werd de hulp van de heren Vlas ingeroepen, die er in slaagden de boot in diep water te brengen. Toen bleek dat zich in de schroef een stuk draad bevond, dat eerst moest worden verwijderd. Op een scheepswerf te Den Helder werd het schip op eventuele verdere gebreken onderzocht. Behalve een beschadigd rcer had het schip geen ernstige man kementen opgelopen Gebroken gashandlc RECLAME VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING OP IIET STR/yMD Een „Tiger-Moth" van de Nationale Luchtvaartschoel, die ten behoeve van rec'.anievluchten werd gebruikt door Schreuders Luchtvaartbedrijf te Hilver sum, heeft dinsdagmiddag om 5.55 uur een noodlanding moeten maken op het Texelse strand nabij paal 16, ca. 1 kilo meter ten noorden van het Westerslag. Het éénmotorige toestelletje maakte deel uit van een formatie van drie Tiger-Moths, die gedurende de afgelo pen weken bezig zijn met het slepen van reclameleuzen langs de Nederland se kust. De drie vliegtuigen toonden het publiek op het strand dinsdagmid dag de slogan: „Batavus fietsen, Bata- vus brommers, er zijn geen betere". Het vliegtuig dat het zinsdeel „Er zijn geen betere" voorttrok kreeg plotseling een technische storing door het breken van een gashandle. De piloot oordeelde dat verder vliegen gevaar zou opleveren en maakte op een rustig stukje strand een voortreffelijk geslaagde noodlan ding. Alvorens neer te strijken op het natte strand werd de ca. 30 meter lange sleep losgekoppeld. Deze kwam gedeel telijk in het water terecht, maar werd door enkele vakantiegangers geborgen. Op het strand wist de vlieger zelf het defekt te verhelpen door het betreffen de onderdeel met koperdraad te repa reren. Dit was in ca. 10 minuten ge beurd, zodat een kwartier na de lan ding weer kon worden opgestegen. Direkt daarop werd koersgezet naar het vliegveld Texel. De Rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar de om standigheden, waaronder het defekt heeft kunnen optreden. Daartoe arri veerde de volgende morgen enkele des kundigen met een politievliegtuig op Texel. GESLAAGD De heer Jan Vonk te Den Burg slaag de een dezer dagen te Haarlem voor het praktijkdiploma Boekhouden. Het exa men werd afgenomen door de Stichting Ned associatie voor praktijkexamens. Onze felici.taties! ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 aug 5.34 en 17.59; 3 aug. 6.39 en 18 59; 4 aug. 7.35 en 19 53; 5 aug. 8.30 en 20.45; 6 aug. 9.20 en 21.35; 7 aug. 10.10 en 22.19; 8 aug. 10.55 en 23.01; 9 aug. 11.30 en 23.34; 10 aug. 12.05 en Laagwater valt gemiddeld 6 uur 15 min na hoogwater Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST VAN ALLES WAT Een vriend, die mij mijn feilen toont. Ik meen wel te mogen zeggen, dat de meeste mensen niet veel op hebben met lieden, die je kennelijk altijd naar de mond praten en nooit blijk geven van enige kritiek. Dan hebben we liever te maken met hen, die geen blad voor de mond nemen en ronduit zeggen waar het op staat, al is dit soms verre van mals. Aan het bovenstaande dacht ijc toen ik in een blad van een streekverbete- ring in het oosten van ons land een verslag las van een excursie naar ons eiland. Er zijn over ons eiland heel wat goede dingen te zeggen. Maar er was ook wel kritiek. Wat denkt U bijv. van het volgende: „Wat me van de be drijven opviel was de smerige toestand, waarin de bedrijfsgebouwen van bin nen verkeerden, het was er rommelig en vuil, dat zou een Drentse boer zeker niet overkomenU zult het met me eens zijn: Dat liegt er niet om! Of het helemaal gemotiveerd is om na zo'n betrekkelijk oppervlakkige indruk zo'n algemeen oordeel te geven, is een andere vraag. Maar intussen: Wie de schoen past trekt hem aan. Ja, die stekels! Ik had een gesprek met een boer, die op het bedrijf een zoon in de leeftijd heeft, waarop ze ook v/el iets willen zeggen. De aanleiding was een perceel grasland met stekels, waar de bloem ai tiink in stond. De boer vertelde mij, dat hij een week of zes geleden met z'n zoon over het bespuiten van de stekels had gesproken. De zoon was daar tegen, omdat de stekels naar zijn oordeel nog te klein waren. En waaischijnlijk had hjj daar gelijk in. Vader had toen goed gevonden, dat het bedoelde perceel nog wat bleef liggen om de bestrijding uit te voeren in het goede stadium. „Maar ik zag het wel aan komen", zei de boer me. „Straks raken we in het hooi en dan komt er niets meer van". Het was inderdaad zo gegaan. De stekels stonden er nog onbeschadigd en er zat niets anders meer op dan ze te maaien. Het is niet zo gemakkelijk te zeggen wat in dit geval de weg was ge weest. Mogelijk had een loonsproeier hier de oplossing kunnen brengen. Op het moment zit er niets anders op dan de stekels door maaien te verwijderen en een nieuw gunstig moment af te wachten. Maar dit is in ieder geval geen hope loos geval. Want zowel vader als zoon zijn met de stekels bezig en gunnen ze geen plaats. Verbetering van slecht grasland Daarvoor is het op het moment een goede tijd. Dit geldt zowel voor hen, die het grasland direct weer willen in zaaien met een gras- en klaverzaad mengsel als voor de landbouwers, die het perceel een kortere of langere tijd als bouwland willen gebruiken. In het eerste geval heeft men nl. een pracht gelegenheid om na enige be werkingen in de tweede helft van augustus het grasmengsel in te zaaien. We weten wel, wat er voorbeelden zijn, waarin ook september-zaai nog prima gelukte, maar het is veel beter om geen risico te nemen. Augustuszaai lukt al tijd en als 'het tegen zit kan dit in september, vooral op zware grond veel minder zijn. Wenst men de grond volgend jaar als bouwland te gebruiken, dan is het zeker de hoogste tijd als U de grond nog wilt gebruiken voor het telen van een groen- voedergewas. Dit slaagt vrijwel altijd op zulk gescheurd grasland. Stoppel knollen doen het op zo'n perceel in het algemeen veel beter dan op oud bouw land fen ook andere groenvoedergewas- sen groeien op een dergelijk perceel vlotter. U vergeet toch niet om als eerste bewerking het grasland te frezen? De volgende bewerkingen verlopen dan veel beter en uiteindelijk krijgt U een beter zaaibed. Voor het geval U er toe overgaat om het perceel direct weer in gras te leggen kunt U mogelijk nog in aanmer king komen voor een premie op de be- werkingskosten en die van hetgraszaad- mengsel. Maar dan wordt het echt de hoogste tijd. C. v. Gr. 1813 1963 Oosterend weer Present" KORT NIEUWS: MODFRNE DAMES - EN HEREN HORLOGES H EL 2587 ^ROENEPLPRTS 6 DEN BURG fa Er wordt door ieder in Oosterend op j het goenblik hard gewerkt, voorna melijk achter de schermen. Alle be woners zijn bezig met de voorberei dingen voor het grote feest en er zal worden gezorgd dat het hele dorp er feestelijk uitziet. Vrijwel alle huizen zullen worden versierd en in sommige gevallen zelfs van j een verlichting worden voorzien! Op donderdag 8, en vrijdag 9 augus tus a.s. zal er voor dit doel dennen- j green verkrijgbaar zijn. Men wende zich tot de heer Jn. Daalder. Er wordt op gewezen, dat aan de allegorische kinderoptocht ook niet- Oosterender kinderen mogen deel nemen. De Oranjevereniging te De Koog heeft toegezegd voor een deskundige jury te zullen zorgen. Aan de tocht kunnen enkelingen, paren, kleine en grote groepen mee doen. Het fanfarecorps „Excelsior" zal voor de muzikale omlijsting zorgen. fa Morgenavond is er weer repetitie voor alle medewerkers. Deze keer zal er echter geen publiek op het terrein worden toegelaten De be langstelling is de afgelopen keren namelijk wat al te groot geweest. Terwille van de aandacht dus nu maar zonder publiek! fa In de feestcourant die ter gelegen heid van „Oosterend weer Present" over heel Texel zal worden bezorgd, wordt o.a. gezegd waar en wanneer de Oosterender kinderen de door hen gekweekte bloemen kunnen in leveren. fa Weer groot nieuws: De officiële opening van de feesten zal worden opgeluisterd door de Muziekkapel van Koninklijke Ma rine met een volledige bezetting! Des morgens zal een vlaggenparade woeden gehouden voor de tentoon stellingstent en 's middags zal tijdens de vlcotshow voor muziek worden gezorgd bij de dijk. 's Avonds wordt het optreden van de Marinckapel afgesloten met een populair concert en een taptoe bij de muzieknis. TEXEL IN HET JAAR 1813 (Ingezonden) Blaricum. 26 juli 1963 Geachte Redactie, In een vorig nummer van Uw blad trof ik een artikel aan over de gebeur tenissen op Texel in het jaar 1813. Het verheugt mij, dat op het eiland de his torische belangstelling groeiende is dat is wel eens anders geweest! Met de inhoud van het artikel kan ik mij vol komen verenigen Daar mijn naam er in genoemd wordt, zou ik er echter gaarne een kanttekening bij willen ma ken. Op Texel zijn in het verleden veel archiefstukken verloren gegaan. Zo is o.m. het gehele oud-archief van de Gemeenschappelijke Polders verdwe nen. Een belangrijk deel van het ar chief van de Ned. Hervormde Kerk is onvindbaar en ook uil de archieven van het Algemeen Weeshuis en van de Gemeente missen veie stukken van his torisch belang. Uit het gemeentearchief zijn juist de stukken betreffende het jaar 1813 spoorloos, het is daarom dat ik mij voor een deel met het gedenk boek uit het jaar 1913 moest behelpen. De veronderstelling ligt voor de hand, dat deze stukken indertijd aan de schrijver van het opstel over Texel ge leend zijn, maar dat ze nimmer terug gekomen zijn. Ik mag er daarom bij de kerkelijke» en burgerlijke autoriteiten van het eiland nog eens de aandacht op vestigen, dat archivalia slechts onder de grootst mogelijke waarborgen en slechts onder toezicht ter inzage gege ven mogen worden en dat ze in het algemeen nimmer worden uitgeleend. In het verleden is men, echt Texels, wel eens te gemakkelijk geweest met uitlenen. Het gevolg is geweest, dat veel is zoek geraakt of terecht kwam bij particulieren, die er in wezen geen recht op hebben. Het is jammer, dat stukken van groot algemeen belang aldus voor ernstige belangstellenden ontoegankelijk geworden zijn. Ik mag er ten overvloede op wijzen, dat archieven brand- en inbraakvrij opgeborgen dienen te worden. Van harte hoop ik, dat bij de bouw van het nieuwe raadhuis daaraan gedacht zal worden. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, J. A. van der Vlis

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1