i HMhH Zestig jaar lief en leed gedeeld ÉaJ TESO vervoerde in juli 2221 auto's meer dan vorig jaar. BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Afgelopen weekend verrassend druk De belangstelling van de automobilisten voor Texel is dit seizoen enorm veel groter dan het voorgaande, hoewel men ook toen de grootste moeite had om de duizenden auto's binnen een redelijk tijdbestek over te zetten. Gedurende de afgelopen maand vervoerde TESO liefst 18.988 auto's tegen 16.767 vorig jaar of 2221 méér gedurende dezelfde maand. Dit is een toename van 13°/'/. Dit is het echtpaar Roeper- Daalder, dat woensdag a.s. het 60-jarig huwelijksjubileum viert. Traditiegetrouw werden ze op de foto gezet in hun mooie kamer in huize „Irene" te Den Burg. De heer Dirk Roeper Jzn. is is 85 en mevrouw Cornelia Roeper- Daalder 84 jaar. Beiden hebben het bijzonder goed naar hun zin en hebben ook over hun gezond heid niets te klagen. De ogen van' vader zijn de laatste jaren wat achteruitgegaan, maar hij loopt en fietst nog zonder ongelukken te veroorzaken! De heer Roeper werd in Waal en Burg geboren. Na aanvankelijk als landarbeider te hebben gewerkt, ging hij in 1890 varen bij de zeilkustvisserij. Dat deed hij 12 jaar lang, maar toen was het voorgoed afgelopen, want Cornelia liet duidelijk we ten, dat ze wel met hem wilde trouwen, maar dan moest hij werk zoeken op het land! Roeper slaagde er in 1902 in dienst te nemen bij de toenmalige Holland se IJzeren Spoorwegmaatschappij te IJmuiden, waar hij rangeerder werd. Op 7 augustus 1903 kwam Cornelia haar belofte na en gaf haar ja-woord. In 1925 werd Roeper door de dokter niet langer geschikt geacht om zijn werk bij de spoorwegen voort te zetten. Hij werd gepen sioneerd en trok weer naar Texel, na gepoogd te hebben weer bij de vis serij aan de slag te gaan. Zijn vrouw wist hem weer van dat voornemen af te houden, zodat Roeper weer op zijn geboortegrond het land bewerkte, om dat hij van mening is dat ledigheid des duivels oorkussen is. In 1951 ging hij het echter wat kalmer aan doen en verhuisde met zijn vrouw naar Den VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST DINGEN, DIE DE AANDACHT VRAGEN Wie A zegt U kent die uitdrukking natuurlijk wel: Wie A zegt moet ook B zeggen. Wie de eerste stap gedaan heeft, moet ook de volgende doen. Dit gezegde kan in verschillende si tuaties worden gebruikt en de meesten van ons hebben het zich wel eens horen toevoegen. Als o.g. het in dit artikeltje gebruikt, dan denkt hij aan de A van de stikstofbemesting. Naar ik meen kunnen we wel zeggen, dat diverse vee houders op Texel het de laatste jaren geleerd hebben om die A te „zeggen". Bijna zou ik zeggen: Ze hebben het zelfs leren „schreeuwen". Ook dit voor jaar zijn er weer massa's stikstof ge strooid op het grasland en ik meen, dat het tijd wordt om ons te gaan bezinnen op de gevolgen daarvan. Want ook op deze A volgt een B. De B nl. van het gewijzigde gebruik van het grasland. Niet voor mets is er door landbouwvoorlichters meermalen gezegd, dat het in het algemeen onge wenst is om de stikstofbemesting in korte tijd rigoreus te gaan opvoeren. Een zwaardere stikstofbemesting vraagt een andere bedrijfsvoering en waarschijnlijk is die moeilijker te leren, dan het alleen maar opvoeren van de stikstofgift. De waarheid van de laatste bewering is op het moment op diverse plaatsen op ons eiland te zien. We denken daar bij aan het volgende. De grasgroei verliep dit voorjaar aanvankelijk zeer traag. Hoewel de eerste gift stikstof over het algemeen al flink aan de maat was, was die trage groei voor diverse veehouders aanlei ding er nog een schepje op te doen. Met een lege hooitas en minder aangename herinneringen aan een dure winter is dat volledig te begrijpen. Het zou waarschijnlijk allemaal nog goed gegaan zijn, als we op tijd gunstig hooiweer hadden gekregen. Maar daar ontbrak nog wel iets aan. Het gevolg is geweest, dat op veel percelen het gras langer heeft gestaan dan de be doeling was. Toen de maaimachine er eindelijk in kwam was het gewas zo zwaar, dat het maaien met veel moei lijkheden gepaard ging. Er is toen wel eens een lelijk woord in een bepaalde richting gezegd. Dit was echter het ergste niet. Het vervelende is, dat de grasmat zo geleden heeft, dat de gras- groei bijna niet meer op gang komt. Vorige week had ik het over „boter op het hoofd". Waarschijnlijk loopt o.g. het gevaar ook nu weer een zelfde opmerking te horen. Hij heeft nl. het „genoegen" ook „boer" te zijn over een oppervlakte grasland. Ook daar heeft de drang om zoveel mogelijk hooi te telen voor gedupeerde veehouders par ten gespeeld. Toch meent o.g. te moeten opmerken, dat hiermee de zware stikstofgift nog niet is veroordeeld. Maar zoals gezegd vraagt dit een andere wijze van wer ken. Als blijkt dat het gewas zo zwaar wordt dat met het maaien niet gewacht kan worden op gunstig hooiweer, dan zal het besluit moeten worden genomen om te kuilen. En als we toch willen maaien voor hooi, dan zal dit beteke nen, dat er een ventilator moet komen, omdat het risico om het hooi op dat moment persklaar te krijgen nog te groot is. Naar ik meen is er alle reden voor de Texelse veehouders om zich in de komende jaren te gaan bezinnen op de B van de bedrijfsvoering, die volgt op de A van de verhoogde stikstofbemes ting. Burg, waar ze gingen wonen in de Schoonoordsingel. Sinds 9 januari van dit jaar woont het echtpaar in huize Irene, waar ze uitstekend tevreden zijn. „Niks as lof voor de verzorging hier!", moesten we er uitdrukkelijk bijzetten. Wij feliciteren het jubilerende echt paar alvast en hopen dat het nog vele jaren compleet mag blijven! En nog weer die stekels. „Stekels maaien, is stekels zaaien, Stekels steken, dat is ze kweken, Stekels trekken, dat is ze „nekken". De ouderen zullen zich mogelijk deze regels uit de advertenties van de Kalimaatschappij van een flink aantal jaren geleden nog wel herinneren. Dit „vers" werd dan n.l. gevolgd door de opwekking: „Zo ge op Uw land nog stekels ziet, Strooi dan met stofüijn kaïniet". Het spijt me, dat ik niet de gave van „onze Huib", heb anders zou ik U dit keer ook vergasten met een opwekking op rijm om de stekels te bestrijden. Jammer genoeg moet ik dit prozaïsche onderwerp ook weer in prpza onder Uw aandacht brengen. En hoewel stekels maaien volgens het bovenstaande gedicht stekels zaaien en andere gebruikers van „grasland" de raad geven om de zeis of maaimachine is, moet ik toch heel veel veehouders er in te zetten. Om te voorkomen, dat dit „zaaien" ook plaats heeft op perce len van Uw buren. Deze week zag ik, dat op terreinen van een bepaalde in stantie, waarover ook nog wel eens harde noten gekraakt worden de ste kels dit jaar op tijd zijn gemaaid. Bravo! Maar voor diverse, andere gebruikers is er reeds nu of binnenkort een gun stige gelegenheid om dit schadelijke on kruid met meer effect te bestrijden. U weet het toch? De periode van het schieten is daarvoor het goede tijdstip. De maand augustus is er en een bestrij ding in deze tijd geeft veelal het beste resultaat. Het hooien is nu ongeveer gebeurd en U kunt dus weer aandacht gaan geven aan andere belangrijke dingen En bestrijding van stekels is één van die dingen. Succes er mee! C. v. Gr. VOLKSWAGEN OVER DE KOP DE SLOOT IN Vrijdag vond om 10 uur 's avonds een ongeluk plaats, dat ontstond toen een Volkswagen bij de Ruigedijk over de kop sloeg en in de sloot terecht kwam. De inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De Volkswagen, die bestuurd werd door een Amsterdamse heer kwam van de Postweg en wilde rechtsaf slaan om via de Ruigedijk naar De Koog te rij den. Bij het nemen van de bocht werd hij echter verblind door een tegenligger. Daardoor misleid reed hij dwars door een schrikhek, sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. De bestuurder en zijn naast hem zittende echtgenote konden zich uit de wagen bevrijden. Het is waarschijnlijk aan een grote hoeveelheid achter in de wagen ge stouwde koffers en pakken te danken, dat de inzittenden niet door de wagen zijn gesmeten, waardoor ernstig letsel werd voorkomen. De fa. Kaczor uit Den Burg moest de Volkswagen, die geen bijzonder ernstige schade vertoonde, uit de sloot trekken. AANRIJDING OP PONTWEG Zondagociitcnd om 11.30 uur kwam op de Pontweg een Duite auto in bot sing met een Texelse taxi. Het ongeluk gebeurde toen de taxi, die werd bestuurd door de heer C. Bonne te De Koog vanaf een parkeer haven ter hoogte van „Mariahoeve" de rijbaan opreed. Op dat moment naderde de Duitse wagen uit de richting van Den Burg. Bij de botsiog werden beide betrokken wagens flink beschadigd. De. Duitse chauffeur vertoonde een bloe dende hoofdwond. Ook de in de wagen zittende echtgenote en het zoontje van de bestuurder hadden verwondingen opgelopen. De heer Bonne kwam met de schrik vrij. Ook het afgelopen weekend is de drukte verrassend groot geweest. Hoe wel men voornamelijk rekening had gehouden met een groot aantal auto's en mensen, die Texel wilden verlaten in verband met de afgelopen bouwvak vakanties, kwamen er bijna evenveel van Den Helder naar Texel! Zo groot was de drukte te Den Hel der, dat weer wachttijden werden door gebracht tot acht uren. De VVV had de grootste moeite een plaatsje te vinden voor hen die voordien niets hadden be sproken. Bij de naspeuringen naar lo- giesruimte hebben de VW-iniorma- trices op het haventerrein te Den Hel der en in de verschillende posten op het eiland zich zeer verdienstelijk ggmaakt. TESO heeft gedurende de gehele nacht van vrijdag op zaterdag doorgevaren met twee schepen, waarbij het perso neel vele extra uren achtereen in touw is geweest. De omstandigheden in aan merking nemend is alles naar wens verlopen en hebben zich geen moeilijk heden van ernstige aard voorgedaan. RONDLEIDINGEN LANGS BEZIENSWAARDIGHEDEN TE DEN BURG Zeer binnenkort zullen de aktiviteiten van het folklorecomté te Den Burg sterk worden uitgebreid. Was tot op heden slechts de woensdag de dag van Den Burg, binnenkort zullen ook don derdag en vrijdag dagen zijn daarop de vakantiegangers Den Burg zullen be zoeken in verband met het plan om door het tlorp rondleidingen te gaan ver zorgen. Zoals bekend biedt Den Burg diverse bezienswaardigheden, waarvoor de vreemdeling zich interesseert, w.o. de Ned. Herv. kerk, de Oudheidskamer, de poort van hotel „Texel", oude gevel tjes en andere zaken van historische waarde. De bedoeling is dat een ter zake kundige gids groepjes mensen langs deze bezienswaardigheden gaat leiden. De rest van dit seizoen zal als proef worden beschouwd. Waarschijnlijk zal a.s. donderdag reeds worden be gonnen met deze excursies. Wanneer van de zijde der toeristen' voldoende belangstelling aan de dag worde gelegd, zal er volgend jaar zeker mee worden doorgegaan. GELUIDWEREND BEHANG Voor mensen die hun gedachten moe ten concentreren om zo efficient moge lijk te kunnen werken is er een hoop gevend (geluidwerend!) geluid. Een internationaal bekend chemisch concern in Duitsland heeft n.l. de ge- luidwerende eigenschappen van schuim- plastic aangewend in de ontwikkeling van een nieuw soort behangel-„papier". De fabrikant beweert dat dit materiaal tot 90% van het geluid kan absorberen. Het absorptievermogen is afhanke lijk van de dikte van het materiaal. Zo als de meeste materialen, die een zeker percentage aan lucht bevatten, heeft dit schuimplastic tevens het vermogen warmte vast te houden. Als laatste voordeel (voor de behanger?) kan hier aan nog toegevoegd worden dat het vier maal lichter is dan kurk. (DIA). VLEESPLANK Het serveren en eten met behulp van plankjes in plaats van schalen en bor den wint veld. In bepaalde streken, zo als het Hongaarse Zevenburgen, heeft het bord eigenlijk nooit ingang gevon den. De kaasplank is in de laatste jaren zeed populair. Deze wordt in tal van originele uitvoeringen door de fabri kanten op de markt gebracht, waarbij de nationale kaas vaak in een tegel in de plank wordt uitgedeeld Het assortiment serveerplanken is de laatste tijd uitgebreid met vleesplanken in allerlei uitvoeringen. De moderne vleesplank is voorzien van een of meer inkepingen, waarin het vleessap kan worden opgevangen. Vlees snijden op een houten vleesplank is altijd prettiger dan op een aardewerk schaal. Heeft u een mooie plank dan kan het vlees ook op de plank worden rondgediend. Bij de vleesplanken behoort een vleesmes met heft van hetzelfde hout. In de vleesplank wordt thans vaak een magneetje aangebracht, zodat het mes niet van de plank kan glijden bij het serveren. (DIA). TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden lammeren markt werden 285 lammeren aange voerd, die prijzen opbrachten variërend van 50,- ƒ102,50. Verder werden aangevoerd: 5 schapen 80,J 95, 1 koe ƒ950,1 pony 450,en 14 nuchtere kalveren J 70,ƒ155, DUITSE AUTO VLOOG UIT DE BOCHT Zaterdagavond omstreeks 6.30 uur raakte een van de Akenbuurtweg ko mende Duitse automobilist, die op weg naar De Koog de Pontweg wilde op rijden uit de bocht en kwam in de langs het fietspad gelegen ondiepe sloot terecht. De bestuurder brak een arm en een naast hem zittende dame werd gewond. Beiden werden naar het zie- Kenhuis te Den Helder gebracht. De auto, een Fiat 1500, werd ernstig be schadigd en moest met de kraanwagen van de fa. Kaczor worden weggesleept. De chauffeur verklaarde dat hij voor het naderen van de bocht werd getrof fen dooi een duizeling. Hierdoor zou hij de macht over het stuur verloren hebben. Op zijn weg had de auto een verkeersbord geveld. STEKELS (Ingezonden) Inderdaad, er komen teveel stekels. De bedrijfsvoorlichting zou ze wel weg willen hebben (ik ook), want het is een vreselijk verwaarloosd gezicht. Maar nu komt het: de helft van deze verwaarlozing komt op rekening van de uitvoering der ruilverkaveling. Wanneer grond verwerkt wordt, of men laat hopen grond liggen, dan heeft men grote kans, dat het volgend jaar daar stekels, brandnetels, dove netels en nog meer van dat onkruid groeit. Doet ae boer daar niets aan, dan wordt het een grote rommel. De ruilverkaveling, die die grond daar heeft gebracht, doet er niets aan, dus de boer zal het weer moeien opknap pen, maar die doet het in de meeste gevallen ook niet. Dan zijn er veel boeren, die redene ren: dat land raak ik kwijt, met gevolg de stekels kunnen d'r gang gaan. Verder zijn er percelen land, die ra ken onder de stexeis, doordat de ruil verkaveling de^e zeif in handen heeft en deze percelen van de hak og^de tak laten gaan. En als laatste, dat zijn de hard nekkigste gevailen, dat zijn de boeren die altijd onder ste stekels zitten. Dat is zeker om in het soort ie blijven. Hoe komen we nu van die rommel af. Goed voorgaan is in de meeste gevallen nog het beste. Lk begin dan met: het Dijkbestuur, Ljiu er al aardig ach ter te zitten. Wege.» op tijd maaien, stekels enz. opruimen; de Gemeente volgt al, maar moet de wegen wat eerder maaien en plekken waar stekels en brandnetels staan, wat eerder opruimen. Dit er nog even tus sendoor: de gemeente heeft nog land ook (b.v. tegenover Industrieterrein, dat lijkt er mets op). Maar nu het land; lste. Zolang de ruilverkaveling hier en daar nog van die hopen grond laat lig gen, moet ze deze jaarlijks spuiten. 2de. Wanneer een kavel is toegewezen, zorgt de ruilverkaveling minstens twee jaar nadien dat deze percelen zoveel mogelijk gezuiverd worden van stekels dus spuiten. Ja, dat kost geld, maar als de boer het zelf moet doen, kost het ook geld. Zo, nu geven Dijkbestuur, Gemeente en ruilverkaveling het voorbeeld en nu gaat de bedrijfsvereniging op huisbe zoek. Dit is altijd nog de beste remedie. Praat eens met die boeren; het argu ment van: „ja de gemeente zus en de ruilverkaveling zo" valt nu weg en dan zal je eens zien hoevelen er gene gen zyn om mee te helpen. Zo het nu gaat, wordt het alle jaren erger. Vele boeren laten gewoon het groene land wat stekels betreft in de soep lopen en dat moet er op de één of andere manier weer uit. Dank U voor de plaatsing, K. BEROEPEN Door de Geref. Kerk te Den Burg is beroepen Ds. P. Uidam te Doesburg. BROMMER TUSSEN AUTO'S BEKNELD Donderdagmiddag vond in de Dorps straat te De Koog een ongeluk plaats, dat ontstond toen een dertienjarig meisje met een bromfiets bekneld raak te tussen twee auto's. Het ongeval ge beurde toen een auto werd ingehaald, terwijl op hetzelfde moment een tegen ligger naderde. Het meisje liep ver schillende verwondingen op, terwijl de bromfiets ernstig werd 'beschadigd. Ook de beide betrokken auto's vertoonden beschadigingen. Op de duo van het voertuig zat een Texelaar, die het meisje, dat voordien geen rijervaring had opgedaan, instructies gaf. De politie heeft de bromfiets in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt tegen de eigenaar en het meisje. Zoals bekend is het personen beneden 16 jaar verboden een bromfiets te berijden. S.V. TEXEL Gelukkig beginnen we morgen, woensdag weer te trainen. De competi tie staat voor de deur, dus mogen we op alle leden rekenen. De meesten zullen de vakanties wel achter de rug hebben en weer verlan gend uitzien naar het komende seizoen. Bedenk dat een prima voorbereiding de kansen voor een succesvol verloop vergroten. Boven hebben we als goede leden de taak aan de opbouw ten volle mede te werken. BRIDGEN Uitslag van de Zomerdrive gehouden in hotel „Prinses Juliana" te De Koog: 1. Blom-Bruin 60.19% 2. Mantje-Fledderus 57.87% 3. Echtpaar v d. Rijn 57.41% 4. Echtpaar Riteco 56.94% 5. Dam-Dros 54.17% 6. Backer-Raven 50.00% 7. mej. Hattuma-Kok 43.98% 8. Bakker-Huizinga 42.59% 9. Echtpaar Enuma 38.89% 10. Riteco-Duin 37.04% Vanavond wordt er gebridged in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. ARTISTIEKE TEXELAARTJES OP ZANDVOORTS STRAND Vorige week werd op het strand van Zandvoort een grote wedstrijd in zand- bouwen gehouden. De wedstrijd was opengesteld voor kinderen en het on derwerp was verplicht: een Paaseiland figuur. Toen de kinderen enkele uren hadden gezwoegd was het Zandvoortse strand bezaaid met copiën van de be kende paaseilandbeelden. Aan de wed strijd werd ook door enkele Texelse kinderen deelgenomen, zelfs wisten zij enkele prijzen weg te slepen. De eerste prijs was voor de 12-jarige Irene Maas uit Den Burg, die de zg. Tetterode trofee kreeg overhandigd. De familie Maas bleek overigens meer artistiek talent rijk te zijn, want Irene's zusje Monique won in haar groep (7-9 jaar) eveneens een eerste prijs. INGEKOMEN PERSONEN Maria M. Welagen, van Esch, Dorps straat 12 naar Den Burg, Molenstraat 4; Jan J. Brommersma, van Heemstede, Clivialaan 20 naar De Koog, Ruijslaan 27; Johannes C. Bakker, van Beverwijk, Romerkerkweg 2 naar H 129; Jan C. Blaauwbroek, van Den Helder, Dahlia- straat 60 naar K 49; Jacobus C. M. Witte, van Amsterdam, J. Israëlkade 6 I naar B 173; Klaas C. Kloosterman, van Brielle, Voorstraat 10 naar W 61a; Arthur R. Zandstra (met gezin) van Haarlem, Pijlslaan 61 naar De Koog. Plevierstraat 12; Petrus J. Dernison, van Heemstede, C-ruquiusweg 15 naar Den Burg, Zwaanstraat 6; Dirk C. N. Timmer, van Heiloo, Heilooërdijk 24 naar Den Burg, Beatrixlaan 98, Bernard J. G. Reusink; Dirk van der Meulen en Hendrik Keuning, allen van Den Hel der, Buitenhaven 5 naar H 131. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 6 augustus Den Burg. Hotel „De Lindeboom-Texel". 20.00 uur, bridgedrive. Oudeschild, 19 30 uur, demonstratie pony club „De Kleppertjes" en paardensportver. „De Waddenruiters". Woensdag 7 augustus Den Burg, programma Texels Folklore. De monstratie 100 jaar oude brandspuit. Den Burg, „De Zwaan", klaverjasdrive. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 aug. 9.20 en 21.35; 7 aug. 10.10 en 22 19; 8 aug- 10.55 en 23.01; 9 aug. 11.30 en 23 34; 10 aug. 12 05 en Laagwatcr valt gemiddeld 6 uur 15 min. na hoogwater. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoogwater. 14 Al met al was het de toeschouwers van de wedstrijd natuurlijk niet ontgaan, dat een zekere Karei Kleuntjes zéér woest was ge worden Er ging dan ook een rilling van op winding door de massa en de spanning was als het ware voelbaar geworden. Ook de beide heren van de keuzecommissie voelden dat er iets gaande was „Zie je dat, Harrie?" vroeg Hendrik Craenvoghel „Zie je dat dribbel- werk van Kleuntjes? Ik dacht de hele wed strijd al, wel, dacht ik. Wedden, dat er nog wat uitkomt. Nou en daar zul je het dan hebben!" En daar had je het ook. Iedereen geraakte onder de ban van Karel's fenomenale staaltje van hogere voetbalkunde. Eerst rende hij naar het midden om daar de bal van een Engelse schoen te aaien. Toen vcrpingelde hij zeven tegenstanders tegelijk, sneed diagonaal door het magische vierkant» trok de loodlijn in de tragische driehoek, lubte behendig door de occulte cirkel en loste tenslotte zó een daverend harde kogel, dat de bal al in het net lag, voordat de keeper merkte dat er iets gaande was. „Hij zit!" gilde Harrie Debie „Hij zit! Vier één! Zag je dat, Hendrik? Hij deed het klassiek! Hij voetbalde van uit de heup! Zó hoort het! Altijd van uit de heup!"

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 2