9 roen wa in het harL, Burgemeester opende automatische graansilo te De Waal Grote dag voor N.V. C. R. Keyser Co. Dag van Den Burg trok weer veel bekijks VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7783 COURANT Uitgave N.V. vJi. Langeveld de Rootj Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - TeL 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. Incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm Dinsdagochtend is een grote schare genodigden afkomstig van Texel en de overkant getuige geweest van de offi ciële inbedrijfstelling van de bekende nieuwe graansilo van de N.V. v/h C. R. Keyser Co. te De Waal. Burgemees ter C. De Koning verrichtte de plechtig heid door op het grote bedieningspaneel van de installatie enkele knoppen in te drukken, waardoor de ingewikkelde machinerieën in de 25 meter hoge silo toren en op de begane grond tot leven kwamen. Na deze plechtigheid begaven de aanwezigen zich naar hotel „Bos en Duin", waar verscheidene sprekers het gewicht van deze grote dag voor de N.V. v/h C. R. Keyser Co. benadrukten. De heer J. de Beurs Sr. verwelkomde de genodigden in het silogebouw. Hij prees het initiatief van wijlen de heer C. R. Keijser, die in 1933 het gebouw aan het Hogereind te De Waal, oor spronkelijk zuivelfabriek, had gekocht om er een gedeelte van zijn bedrijf onder te brengen. Het oorspronkelijke gebouw is in de loop der jaren naar beide zijden uitgebreid en de jongste vernieuwing is de reusachtige silo, die nu door burgemeester C. De Koning in bedrijf gesteld werd. De burgemeester kweet zich uitste kend van zijn taak. Een druk op enkele knoppen was voldoende om het uitge breide machinepark op gang te bren gen. Op straat konden de aanwezigen zien hoe een op het plankier staande, met graan geladen vrachtauto hydrau lisch schuin omhoog werd gebracht, zo dat 10 ton los graan waarmee de auto was geladen, verdween in de grote trechter, waarna het verder automatisch zijn weg naar de silo vond. Dit ont vangstsysteem, waarvan gezegd kan worden dat het uniek is in Nederland of wellicht zelfs in Europa, werd ont worpen door de fa. Drijver, die ook voor de uitvoering zorgde. Sinds janu ari bewijst deze inrichting voortreffe lijk te functioneren. Na de ingebruik stelling werd door de aanwezigen ge bruik gemaakt van de mogelijkheid om het gehele bedrijf van C R. Keyser Co. te De Waal te bezichtigen. Een aan tal dames was zelfs bereid de vele steile trapjes te beklimmen om de 20 meter boven de grond gelegen silo-zolder te bereiken. Daar zagen ze o.a. de draai- pijpverdeler, die geheel automatisch het graan in een der 26 cellen van de silo brengt. Wanneer een cel geheel is ge vuld, beginnen rode lichten te knippe ren en gaat een sirene loeien. Direct kan dan naar een volgende cel worden overgeschakeld! Dezelfde dames ont dekten ook dat het uitzicht van dit hooggelegen punt bijzonder fraai is! Ze zouden zeker nog uren temidden van de geheimzinnige apparatuur van de silo installatie hebben doorgebracht, als de tijd met had gedrongen. Particuliere opzet In hotel „Bos en Duin" voerde als eerste burgemeester C. De Koning het woord, die sprak namens het gemeente bestuur van Texel. De heer De Koning zei uitermate verheugd te zijn, deze in bedrijfstelling te hebben verricht. Hoe wel het gemeentebestuur is samenge steld uit mensen die de coöperatieve gedachte huldigen, wil dat niet zeggen, dat zij een zuiver particuliere opzet als deze graansilo geheel verwerpelijk ach ten. Zij zijn er van overtuigd, dat ook dit bedrijf een bijdrage levert aan de economische groei van Texel. Daarom ook steunden zij de plannen voor de bouw van dit kolossale gevaarte en zijn zij thans trots op hun medewerking. De burgemeester meende, dat het liefelijke dorpje De Waal door deze silo zeker niet fraaier is geworden. Hij meende echter dat de kleuren van de gebruikte materialen zo zijn gekozen, dat het ge bouw vooral na enige tijd niet al te zeer Burgemeester De Koning heeft ongetwijfeld gelijk als hij zegt. dat de nieuwe graansilo van de N.V. v/h C. R. Keyser Co geen ver fraaiing kan worden genoemd voor het dorp De Waal. Het ca. 25 meter hoge gevaarte steekt boven alle andere gebouwen uit en is vrijwel vanuit alle plaatsen op Texel duidelijk zichtbaar. In de loop der jaren zal bet grijs witte cement van de buitenmantel door algen en korstmossen een groen-grauwe tint krijgen, waardoor het geheel minder in het oog zal springen. meer in het oog zal springen. Nogmaals wees de heer De Koning erop, dat, hoewel ook hij een coöperatief ingesteld persoon is, dit geen reden zal zijn voor prettige contacten in de toekomst. „Ook met tegenstanders is samenwerking mogelijk". De burgemeester besloot de toespraak met het aanbieden van zijn gelukwensen. De heer Eikeleboom van de Kon. Westzanen Fabrieken te Westzaan noemde de silo de kroon op het werk van de heer De Beurs Sr. Hij hoopte, dat zijn zoon dit werk zou voortzetten en vervolmaken. Sinds lange tijd onder houden de Westzanen Fabrieken goede zakenrelaties met de N.V. v.h. C. R. Keijser Co. De heer Eikeleboom hoopte dat deze samenwerking tot in lengte van jaren zou voortduren. Derde spreker was drs. Dijkstra van het station Maalderij en Bakkerij te Wageningen. Deze kende de beide heren De Beurs van de molenaarsschool en ook zijn relaties met de N.V. bestaan dus reeds langere tijd. Zijn gelukwen sen liet hij vergezeld gaan van een kleine attentie in de vorm van een kistje sigaren. De heer Zijdewind sprak namens de Landbouwvoorlichtingsdienst. De Land- bouwvoorlichtingsdienst heeft in het verleden meerdere malen gewezen op de voordelen, die verbonden zijn aan het werken met los graan. Een verheu gen initiatief achtte de heer Zijdewind het dat de N.V. v/h C. R. Keijser Co. dit advies tijdig ter harte heeft geno men en er dit mooie complex voor heeft laten optrekken.. Doelende op de zeer grote investering die de N.V. heeft moe ten doen, meende hij dat het tegen woordig zo is, dat hij die durft te in vesteren groter wordt. Hij hoopte dat zeer veel boeren met hun graan naar De Waal zouden komen. Historische foto De heer J. C. Rab sprak als oudste kleinzoon van wijlen de heer C. R Keijser. De heer Rab meende, dat zijn leeftijd voldoende hoog was om te kun nen zeggen, dat hij de ontwikkeling van de N.V. v/h C. R. Keyser Co. van nabij had gevolgd. Een duidelijk blijk hiervan was het cadeau, dat hij de heer De Beurs overhandigde: een re productie van een uit 1899 daterende foto, waar de heer J. C. Rab zelf op staat als zevenjarige kleuter, zittende op de stoep voor het oorspronkelijke gebouw van C. R. Keijser in de Binnen- burg te Den Burg! De heer Rab felici teerde de familie De Beurs en sprak de hoop uit, dat de resultaten van deze uitbreiding niet teleurstellend zouden zijn. Ook de heer R. Stoepker, die namens de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Eierland, sprak, belichtte de groei van het bedrijf N.V. v/h C. R. Keijser Co. Hij dacht wel namens zeer vele boeren uit de polder Eierland te spre ken, wanneer hij de bouw van de silo zeer toejuichte. De heer C. H. Roeper zei niet te spreken als wethouder, maar als Texe laar. Ook hij had de opkomst van het bedrijf van C. R. Keijser van nabij ge zien. Hij had ook gezien dat deze ont wikkeling gunstig verliep en hoewel de heer Roeper er ook op wees dat hij een coöperatief denkend iemand was, zag hij de toekomst voor het bedrijf N.V. DUITSE DAME OVERREDEN OP POSTWEG Een Duitse toeriste is dinsdagmiddag slachtoffer geworden van een ongeluk, dat werd veroorzaakt door de vrouwe lijke bestuurder van een personenauto. Levensgevaarlijk gewond is zij naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Het ongeluk gebeurde op de Postweg ter hoogte van „Rio Grande". De 41- jange Duitse mevrouw H. Segeth uit Dusseldorf reed met haar man en «aar 4-jarig dochtertje op een tandem die het gezin in Den Burg had gehuurd. Terwijl zij in de richting van Den Burg reden, werden zij ingehaald door een personenwagen, die werd bestuurd door een Duitse advokaat. Ongeveer veertig meter voor de tandem stopte de wagen, waarbij de chauffeur van plaats ver wisselde met zijn naast hem zittende 50-jarige nicht. Het was de bedoeling i' dat zij ender toezicht van haar neef I ging autorijden. Zij had voordien geen rijervaring opgedaan. Op het moment dat de vrouw achter het stuur had plaatsgenomen en zo fors gas gaf dat de wagen met een ruk vooruit schoot, was de tandem gepas seerd die nu voor de auto reed. De gevolgen waren verschrikkelijk. De tandem werd geramd en over een af stand van veertien meter meegesleurd. Kennelijk was de bestuurster niet in staat de wagen tot stilstand te brengen, want de manoeuvre eindigde eerst toen een der wielen van de auto over de op de weg gevallen mevrouw Segeth was heengereden. Ook het dochtertje en de echtgenoot waren op het wegdek te recht gekomen, waarbij zij verschillen de verwondingen opliepen. Dokter Siebenga, die constateerde dat de vrouw er zeer ernstig aan toe was, liet het drietal naar het Sint Lidwina- ziekenhuis te Den Helder vervoeren. Voor het leven van mevr. Segeth wordt nog gevreesd. De auto liep lichte schade op en de tandem werd vernield Het gezin Segeth bracht de vakantie door op het bunga lowterrein ,-,De Parel". De Duitse advo kaat logeerde te De Cocksdorp. WEER AANRIJDING OP PONTWEG Op dezelfde plaats, waar zich twee maanden geleden een soortgelijk onge luk met dodelijke afloop voordeed, werd dinsdagmiddag weer een wielrijder aan gereden. Dit maal was de afloop minder ernstig. Het ongeluk gebeurde op de hoek Pontweg-Gasthuisstraat. Mevr. Eelman- van Poppel uit Den Burg wilde met haar fiets de Pontweg oversteken en lette daarbij niet op het drukke auto verkeer. Zo plotseling kruiste zij de rijbaan, dat de uit de richting De Koog naderende automobilist J. N. Koorn uit Den Burg er, ondanks zeer krachtig remmen, niet in slaagde een aanrijding te voorkomen. Mevrouw Eelman kwam op het wegdek terecht en bleek latei- een hersenschudding te hebben. Haar fiets werd vernield. De auto vertoonde lichte beschadigingen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. ZEVEN DORPEN-WANDELTOCHT Van de zijde van het bestuur van de Texelse Wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" vernamen wij, dat op zaterdag 24 augustus a.s. een wandel tocht zal worden gehouden, die langs de zeven Texelse dorpen voert. De lengte van de uitgezette route bedraagt 50 kilometer. Voor de echte wandelaars, die niet tegen een flinke tippel opzien een prachtige afstand! Nadere bijzon derheden worden zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 1 tot en met. 7 augustus 1963 Geboren: Gerardus Jan, zv. Poulus J. Mozes en Grietje Roorda; Jacqueline, dv. Albert J. Schade en Trijntje Zijl stra; Yvonne Theresia Maria, dv. Albert W. Bakker en Pietemella Verberne Ondertrouwd: Gerrit de Jong cn Pietje van der Vis, Johannes G. R J. van Wijngaarden en Wilhelmina H A. Hutjes. Overleden: Pieter Jacob Pool, oud 73 jaar, ev. Antje Vlas; Marina Theodora Dijs, oud 14 jaar, wonende te Zeist. Nederlandse Volksdansvereniging demonstreerde Teleurstellende brandspuitdeir.onslratie Woensdag heeft het Texels folklore- comité weer haar „Dag van Den Burg" gepresenteerd, die vooral deze keer bij zonder veel mensen naar het dorp lokte. Naost de demonstraties hoefbe- slaan en netten boeten, werden geen schapen meer geschoren om de een voudige reden, dat momenteel geen on geschoren schapen meer voorhanden zijn. De optocht die om vier uur werd gehouden en waaraan werd deelgeno men door de boerenkapcl, pony's en boerenwagens ging vooraf aan het ring steken met pony en kar en pony onder de man. Voor dit onderdeel bestond goede belangstelling. Heel wat mensen hebben genoten van de miniatuur paar den en hun berijdertjes. In haar korte bestaan heeft de Texelse ponyclub „De Kleppertjes" zich een gunstige bekend heid verworven. Hopelijk zal het folklorecomité er ook een volgende keer in slagen met deze ruitertjes samen te werken. De uitslag: Met karretjes: 1. Nico en Hilly Roeper; 2. Theo Zuidewind en Margriet Swaerts; 3. Ab Veldkamp en Geertje Kiewiet; 4. Theo Witte en Ans de Graaf. De prijzen in deze categorie werden beschikbaar gesteld door de heer S. Bruin van „Dekkerskoog". Onder de man: 1. Klaartje Reuvers; 2. Nico Dijkshoorn, 3. Theo Witte; 4. Jos Veeger. v/h C. R. Keijser Co. zeker niet som ber in. Hij wees op de strijd, die tussen het particuliere en het coöperatieve ini tiatief bestaat, maar stelde ook vast, dat een gezond bedrijf deze strijd moet kunnen aanvaarden „Zonder strijd geen overwinning". De heer H. J. Keijser zei wèl. voor stander van de zelfstandige handel en industrie te zijn. Hij sprak namens de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd Texel. Zijn gelukwensen liet hij ver gezeld gaan van enkele geschenken De heer J. de Beurs jr. maakte van een korte pauze gebruik om iets te ver tellen over de werkwijze bij de graan silo. Het werd ieder duidelijk, dat een installatie is geschapen, dije aan de allerhoogste eisen voldoet en een maxi maal aantal mogelijkheden biedt, voor al wat betreft de bewerkingen als rei nigen en drogen van graan. Voorts werden door de heren Schalkwijk van de Bayer fabrieken, A. de Wolf van de N.A.K en de heer Wilmink uit Assen alle zakenrelaties van de N.V. woorden van waardering en geluk gesproken, benevens hun beste wensen voor de toekomst. De heer J. de Beurs jr. besloot de bijeenkomst met dank uit te spreken aan allen, die aan de uitnodiging om de ingebruikstelling bij te wonen gehoor hadden gegeven, maar vooral aan hen, die ten nauwste bij de bouw van deze silo-installatie betrokken zijn geweest. De prijzen in deze categorie werden beschikbaar gesteld door B Dros, Eierland. 's Avonds cm 8 uur beierde de klok van de N.H. Kerk alarmerend. Op de Groeneplaats was brand uitgebroken. Onmiddellijk kwamen een dertigtal spuitgasten in het geweer, die hun maatregelen troffen zoals dat ook in 1900 gebeurde. Daartoe was door de Stichting Texels Museum de oude brandspuit met toebehoren ter beschik king gesteld. Op de Groeneplaats kwam dikke rook uit een houten gebouwtje, dat inmiddellijk na de langdurige voor bereidingen rond het gereedmaken van de spuiten te lijf werd gegaan. Ondanks de grote massa's water die werden ge geven, slaagde men er eerst na zeer lange tijd in het vuur meester te wor den. Toch moest worden geconstateerd, dat het publiek over deze demonstratie maar matig enthousiast was. Waar schijnlijk was dat te wijten aan het feit, dat in het opgevoerde spel een duide lijke climax ontbrak. Veiligheidsover wegingen zijn er de oorzaak van ge weest dat men er van heeft afgezien het betreffende gebouwtje werkelijk in lichterlaaie te doen staan. Het bleef echter bij een langdurige, rookvorming. Niettemin hebben de toeschouwers een goede indruk kunnen krijgen van de brandbestrijding in het begin van deze eeuw. Een aardige verrassing tijdens de dag van Den Burg was het optreden van een afdeling van de Nederlandse Volks dansvereniging. Een clubje dansers was op uitnodiging van de Stichting Cultu reel Werk Texel naar het eiland geko men om in verschillende plaatsen te demonstreren. Onder leiding van hun leider, de heer L. R. Bongers uit Arn hem werden dansen uitgevoerd van Engelse, Israëlische en andere orgine. Het is verheugend te constateren, dat de belangstelling voor het volksdansen groeiende is Dat bleek ook uit de ge middelde leeftijd van de jongens en meisjes, die hun kwaliteiten op de Groeneplaats ten beste gaven, ca. 13 jaar. Tot zaterdag blijven de jongelui op Texel dansen. Dat ook de Texelaars uit hun midden talentvolle volksdansers naar voren hebben gebracht werd 's avonds weer eens duidelijk De Texelse dansgroep onder leiding van de heer Veldwisch begint de stof steeds beter te beheer sen en heeft dan ook een verdiende be langstelling getrokken. In verband met de grote vraag naar accommodatie verzoekt de V.V.V. Texel haar leden Vrije accommodatie direct te willen doorgeven. V.V.V. „Texel" GASFLES VEROORZAAKT SCHADE Dinsdagmiddag om vier uur deed zich op de hoek Ruigedijksweg-Westerweg door Waal en Burg een ongeval voor, dat ontstond toen een gasfles van een bestelwagen losraakte en terecht kwain op het spatbord van een personenauto. Flinke materiële $chade was het gevolg. De gasfles was afkomstig van de be stelwagen van Bakkers Ijzerhandel te Den Burg, die van de Postweg kwam en werd bestuurd door de heer D. Westdorp. Uit de richting De Koog kwam van de Ruigedijksweg een Duitse personenwagen aanrijden, waarvan Westdorp dacht, dat deze hem geen voorrang wilde verlenen. Daardoor remde hij zo abrupt dat een gasfles, die in de bak van de wagen stond, los raakte en terecht kwam op de motor kap en het spatbord van de personen- wagzn Hierdoor ontstond flinke schade die door de Duitser op enkele honder den guldens werd geschat. De politie heeft de zaak in onderzoek. MEISJE OVERLIJDT TIJDENS VAKANTIE Een veertienjarig meisje uit Zeist, Marina Theodora Dijs, is tijdens haar verblijf op Texel bij de familie J. de Ridder in Eierland overleden. Het meis je leed ernstig aan asthma. BROMFIETSER BOTST OP AUTO Dinsdagmorgen kwam een brom fietser in botsing met een personen auto. Het ongelukje gebeurde toen de bromfietser vanaf de Burgerhoutstraat de Kogerstraat wilde inrijden. Op dat moment werd zijn aandacht afgeleid door een hond, die de otraat overstak. Daardoor merkte hij de van rechts komende auto niet op. Beide voertuigen liepen geringe schade op. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Borg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmorgen 8 uur) Zondagsdiensten dierenartsen A. M. J. RUITEN, tel. (02223) 315 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. RIETVELD De Cocksdorp, tel. (02222) 292 (ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 augustus a.s. worden de moeders van de buiiendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.0014.00 uur; Oosterend: 14.0015.00 uur; De Cocksdorp: 15.15 16.00 uur; De Koog: 16.0016.30 uur. OVERDENKING: DIENSTVERLENING Iemand heeft eens uitgerekend hoe veel werkloosheid er zou ontstaan, wan neer het mensdom op geen enkele manier de tien geboden zou overtreden. Het politieapparaat, de rechtbanken, de gevangenissen, de belastingdienst, het leger zouden op staande voet verdwij nen. Van alle administratieve banen zou zeker de helft verdwijnen, De trein-, tram- en bootconducteurs zou den het bijltje er bij neerleggen. En ga zo maar door. Op dezelfde manier zou je je ook kunnen afvragen, wat er ging gebeuren, als bij ons werken en ploeteren de factor geld verdienen ineens wegviel. Wat zouden b.v onze beste midden standers doen in hun dienstverlenende branche? Zouden ze nog iedere dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in hun zaak te vinden zijn, als monniken in hun klooster7 Of zouden ze een papiertje op de deur plakken met er op: „gesloten wegens het mooie weer, wij zitten bij paal zoveel?" En de hotels en de pensions? Arme toeristen! Nu ja, de toeristen zouden hier niet eens komen, want in Den Helder zou hun al meegedeeld zijn, dat het strand van Noord-Holland lang genoeg en dit mooie eiland voor de Texelaars gere serveerd was Een wonderlijke wereld zou het worden. Wat zou er eigenlijk nog wèl gedaan worden, als het geld totaal geen rol meer speelde in de samenleving? Welke dienstverlening zou wèl blij ven bestaan? U zult begrijpen, dat achter de hele onwerkelijke probleem stelling van hierboven, deze werkelijke vraag te beluisteren is. En nu noem ik maar enkele dingen op. Een zieke, die midden in de nacht naar het ziekenhuis in Den Helder moet, wordt er naar toe gebracht. Zonder de factor geld zou dat geen minuut langer duren. De hulp aan drenkelingen heeft niets met geld te maken. Bij rampen, waar ook in de wereld, wordt dikwijls op zeer indruk wekkende wijze hulp geboden. Waar de mens in nood is, begin de echte dienst verlening Werken zonder geldverdienen wordt van niemand gevraagd. Maar het is betaalde dienstverlening Kent U in Uw leven ook de onbetaalde dienstverle ning? D. J. F.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1