Cjroen Twartsjexels in het harL, maak 'n vla-flip! Aluminium silo's voor Coöp. Aankoop ver. „Texel" Stekels Luchthaven voor supersonische vliegtuigen ten oosten van Texel en Vlieland Burgemeester stelde installatie in gebruik Onheilspellend voorstel van prof. ir. Thijsse: DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7784 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langere ld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrtydagg. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeia bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. Incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm Aan het complex van de Coöp. Aankoopvereniging „Texel" is thans een vier tal aluminium silo's toegevoegd. Iedere silo heeft een inhoud van 100 ton. De cylinders zijn van een bcluchtingssystecm voorzien om het graan te conditio- De charmante activiteit van onze (ei gen) Texelse folkloristen ten spijt grijpt ons eiland steeds gretiger naar het mo derne- efficiëntie heeft een pretige klank gekregen - al staan dan nog over al de pittorekse schapenboetjes in het heuvelende landschap te pronken. We rijden niet meer {via café „Burgzicht" en „De Zeven Provinciën" over de Ho ge Berg naar de boot, maar leggen een brede snehveg aan door maagdelijk land, want met het gas-op-de-plank ben je er véél eerderWe hier zijn 't allemaal al weer gewend ook, maar wie in jaren het eiland niet heeft betreden staat verbaasd van de vele veranderin gen. In het oog springend! Neem de gigantische torens van T.E.M, en zui velfabriek, de haven, propvol met kot ters, die honderd maal méér aan de zil te wateren ontfutselen dan de botter tjes, die op de Waddenzee dobberden toen Jan Kalis post en passagiers lang zaam maar zeker over het eiland lood ste. Riante boerderijen, temidden van golvend graan en in dat graan enorme landbouwwerktuigen, die de naam com bines voeren, welk begrip gemakkelk met het denkbeeld ener effectieve werkwijze gecombineerd kan worden. In een verbluffend tempo flitsen deze kolossen door de graanvelden. Verras send is hun capaciteit, maar wie staat stil bij de vraag of die moderne oogst- winning geen problemen met zich brengt? De leek stellig niet Gelukkig werpt dit geen nieuwe problemen op: de belanghebbende boeren, handelaren, organisaties, hebben ook op Texel maatregelen getroffen en als het ware front gemaakt tegen de opmars der techniek: vorige week hebben we mel ding gemaakt van de inbedrijfstelling der torenhoge silo van de Graan- en Kunstmeathandel der n.v. v/h C. R. Keyser Co., ditmaal nemen we de uitbreiding door de Coöp. Aankoopver- eniging „Texel" G.A. onder de loep: burgemeester C. De Koning heeft za terdagmiddag de officiële ingebruik stelling verr>cht. Niet aan de voet van een torenhoog gebouw, wat aan de Waalderweg is een geheel ander sy steem toegepast. Men treft hier vier silo's, met elk een inhoud van 100 ton, naast elkaar aan. De vrachtauto's wor den hier niet via een hefbrug in schuine stand gebracht, maar lossen het graan door de laadbak zelf te kiepen. Overi gens verdwijnt het graan ook hier in een enorme trechter om via allerlei ka nalen uiteindelijk in de silo's te belan den. De siloruimte kan geheel geventi leerd worden, zodat vochtrijke granen bij opslag in de gewenste conditie ge houden kunnen worden. Mijlpaal Met de ingebruikneming van de kost bare installatie is uiteraard opnieuw een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de C.A.V. „Texel", Het bestuur had daarom gemeend dit feit niet onopge merkt te moeten laten passeren: B. en W. werden uitgenodigd, alsmede het bestuur, de raad van toezicht, de uit voerders en last but not least het per soneel. De voorzitter, de heer A. Dros Bzn., gewaagde van een historische dag en prees zich vooral gelukkig met het feit, dat B. en W. voltallig aanwezig had willen zijn. De heer Dros schetste ver volgens de ontwikkeling van de Aan- koopveremging, die 'n 1935 van start thans de steun van 150 landbouwers- veehouders geniet. Deze leden stelden de vereniging in staat over 1962 voor een bedrag van twee miljoen gulden om te zetten, ruim acht miljoen kg aan pro ducten vertegenwoordigend. Het begin was hoogst bescheiden: tot 1939 beschikte men over een schuur tje aan de Gasthuisstraat. Op 7 j uni 1939 vond de opening plaats van het eerste pand aan de Waalderweg. In de loop der jaren is dit complex uitge groeid tot een formidabel aantal gebou wen, terwijl bovendien in 1949 beslo ten werd tot aankoop van pakhuisruim te te Oudeschild. Vorig jaar werd een loods voor kistopslag gebouwd alsmede een stortput voor losse ontvangst van granen. D'e uitbreiding maakte voorts de aankoop noodzakelijk van een hef truck met 760 kisten. Thans kan voor ruim tweeduizend ton graan opgesla gen werden. De heer Dros merkte op, dat de om- zetvergroting gedurende de laatste vijf jaren vooral te danken is aan de grote re veebezetting (uitbreiding rundvee stapel - red "De graanomzet is vooral het laatste jaar toegenomen omdat wij vorig jaar als eerste en enige ontvangst van los graan konden realiseren". Gunstige geluiden kon spreker ook laten horen ten opzichte van de omzet van pootaardappelen, hooi, stro en di verse landbouwbenodigdheden. Spreker zei de aannemers zeer er kentelijk te zijn voor de tijdige ople vering van het werk. Uitvoerders wa ren; silobouw de fa. v. d. Nat, tran- portinstallatie fa. Plevier, timmerwerk fa. gebr. Blom, betonwerk fa. G. Witte, elektra fa. Jac. Bruijn. Ontwerper is de heer v. d. Adelm verbonden aan de afd. machinebouw van het Centraal Bureau. Burgemeester De Koning merkte op dat de situatie voor B. en W. zeker niet van humor ontbloot was, toen het college kort na elkander twee uitnodigingen ontving betreffende de opening van twee soortgelijke inrichtingen. „B. en W. zijn verheugd over de groei en bloei van Uw vereniging en hopen dat de Coöperatie op Texel zich verder mag ontwikkelen". De heer P. de Graaf, „Bouwlust", Ei- erland, wees erop, dat de Coöperatie haar ontstaan te danken heeft aan de zorgvolle omstandigheden waarin de landbouwbedrijven rond de dertiger ja ren (en veelal ook eerder) verkeerden. Idealisten wisten hun enthousiasme over te dragen op vele andere bedrijfs- genoten. De hogere productie is niet tot stand gekomen door meer zweet te pro duceren, maar door aanwending van betere technische middelen. Die mid delen zijn hoogst kostbaar en leggen het bedienende personeel een grote verant woordelijkheid op de schouders On juiste bediening van de installatie kan ernstige stagnatie veroorzaken. Slechts door voorbeeldig teamwork kan volle dig van de machines worden geprofi teerd. Wij mogen tot onze voldoening constateren, dat de Coöperatie perso neel in dienst heeft waar het op kan bouwen, zij beschouwt de Coöperatie als haar eigen bedrijf. Moge onze Coö- UITGEKEERDE SUBSIDIES DOOR DE GEMEENTE TEXEL IN 1963 Aan de verschillende Texelse vereni gingen werden dit jaar de volgende subsidies uitgekeerd: Muziekverenigingen: Kon Texels Fanfare ƒ299, Fanfarecorps D E K., Den Hoorn 224,— Fanfarecorps „Excelsior" 182, Drumband „Margaretha Sinclair 295, Totaal ƒ1000,— Sportverenigingen Tex. Boys ƒ130, Volleybalver. G.D.S. 191, Gymnastiekver. Oosterend 462, Sportver. Oosterend 84 Z.D.H Den Hoorn 356 Sportver. De Koog 42 Sportver. De Cocksdorp 454,— Gymnastiekver „Texel" 874, Volleybalver. G.V.T. 125, Paardensportver. De Waddenruiters' 167, Ver. voor vrienden van het paard 250, Extra subsidie Sportver. Oosterend 365, Totaal ƒ3500, J eugdvereni gingen „De Zwalkers" (jongens) ƒ202, „De Zwalkers" (meisjes) 209, St. Jeroen 329, Margaretha Snclair 615, Ned. Herv. jeugdwerk Den Burg 176, Ned. Herv. jeugdwerk Den Hoorn 137, Jong Leven 51, De Duinroosjes 57, Ned. Herv. jeugdwerk Oosterend 60, Ned. Herv. jeugdwerk Oudeschild 65. Ned Herv. jeugdwerk Oudeschild 37, Interk. Jeugdraad De Koog 202, Hobbyklub De Waal 78, The Rockets 83, Hobbyklub Oudeschild 194, Hobbyklub „De Zondagsruiters" 90, Nutsbibliotheek Reizende bibliotheek Totaal 2605 140,— 220,- Totaal ƒ360,— Aigeheel totaal ƒ7465,- Hoewel 'k de kans loop dat.de boer Zijn stekels op gaat zetten Als 'k óók al over stekels schrijf, Mag dit mij niet beletten, Als een oud-stekelhakartist Een vers hieran te wijden, Al wil ik dan in geen aeval Op Cor zijn paardje rijden. Mijns inziens zit het stekelkwaad Hierin, dat vele mensen Beslist geen enkel stekeltje Op eigen erfje wensen. Maar dat er door hun eigen schuld Een ander door geplaagd wordt, Dat is iets dat hen heel niet raakt En waar niet naar gevraagd wordt. Zo is het met zo menig ding: Als ik maar boven Jan kom, En als een ander er niet komt, Nou, daar verdraai 'k geen hand om. Als het maar in mijn voordeel is, De rest kan mij niet schelen. Ik ben mijn broeders hoeder niet Zo denken er zeer velen. En kijk, zolang een mens zó denkt, Zullen er stekels blijven Op alle mogelijk terrein, Teveel om neer te schrijven. Maar als men om zijn naast denkt, Hoe men hem kan believen, Dan kwamen minder stekels voor En ook veel minder grieven. Huib de Rijmelaar. Nieuw telefoonnummer (02500) 65836. peratie bijdragen tot steeds grotere welvaart van Texel. Groeiende verantwoordelijkheid van zaakvoerder De heer C. H. Roeper stelde vast, dat de Coöperatie beschouwd mag wor den als een verlengstuk van het eigen bedrijf. Spreker zette de noodzakelijk heid van de jongste uitbreiding uiteen: een aanvoer van 200 ton per dag vormt geen bijzonderheden meer! De grote in- vester'ngen zijn verantwoord omdat wij nu de waarde van ons product beter in de hand kunnen houden. In zijn slotwoord huldigde de voorzit ter het beleid van de zaakvoerder, de heer P. Stoepker, van wie uiteraard steeds meer inspanning en vakman schap geëist wordt. „De leiding is in vertrouwde handen". UITGEKEERDE OF TOEGEZEGDE SUBSIDIES DOOR DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL IN 1963 Bejaardensocieteiten Den Burg Oudeschild Den Hoorn De Cocksdorp ƒ150 150, 150, 150, Totaal ƒ1000,— Gezamenlijke aktiviteiten: Texelse Sportraad ƒ250, Centraal Jeugdoverleg Texel 250, Kontactorgaan voor zang en muziek 250, Afd. Texel van de NATU 250, Totaal ƒ1000, Toneelverenigingen: Evenals in vorige jaren zal de door de verenigingen verschuldigde vermake lijkheidsbelasting gekontinueerd wor den. De Stichting Kunstkring Texel is weel een subsidie van ƒ1000,toegezegd met een risiko-garantie van 500, Aan de Gymnastiekvereniging Ooster end werd i.v.m. haar 10-jarig jubileum een extra-subsidie van ƒ100,uitge keerd. RUSSISCHE TJIFTJAF IN KORVERS KOOI In 1962 werd in Korvers Kooi een Russische ondersoort van de Tjiftjaf, bij het ringondeizoek gevangen. Deze komt nog met voor op de lijst van Ne derlandse vogels. Het ringonderzoek aldus het verslag van Staatsbosbeheer van zilvermeeuwen, wilde eenden en wintertalingen werd op verzoek van het vogeltrekstation te Leiden voorlo pig gestaakt. In het verslag wordt tevens medege deeld, dat in de staatsduinen en ook in de staatsnatuurreservaten van Texel voor het eerst werd begonnen met een physisch-geografisch onderzoek van de duinvormen Het onderzoek wordt ver richt vanwege het Geografisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het geeft interessante inzich ten omtrent het ontstaan en de ontwik keling van de Texelse duinen. ROLSCHAATSSHOW KAN HELAAS NIET DOORGAAN De grote rolschaatsshow, die in augustus zou worden georganiseerd door de IJsclub Den Burg, kan helaas geen doorgang vinden, doordat de grote sterren onder de rolschaatsers, met wie in principe afspraken waren gemaakt, op het laatste moment werden inge schakeld bij een grote toernee door Europa. We hopen nu op volgend jaar! In een „niet meer verre toekomst" zullen de supersonische verkeersvliegtui gen, waarvoor thans reeds de eerste bestellingen op papier staan, hun koers waarschijnlijk niet richten op Schiphol maar naar ingepolderde zandgronden ten Oosten van de Waddeneilanden Texel en Vlieland. Schiphol zal zich dan bezig moeten houden met het conventionele toevoerver- keer, want, zo heeft prof. ir. J. P. Thijsse, blijkens een artikel in „De Tijd- Maasbode" tijdens een inleiding over „Nederland in het jaar 2000" geconsta teerd, het supersonisch verkeer zal voor de omwonenden van vliegvelden al lerminst een genoegen blijken! Europa zal voor het supersonisch verkeer slechts behoefte hebben aan enkele zeer grote luchthavens b.v. bij Texel, Warchau, Madrid, Rome en Athene. De overige vliegvelden zouden een bestemming krij gen voor het „buurtverkeer". Het luchtverkeer is overigens slechts één aspect van de vele veranderingen die zich in ons land rond de eeuwwis seling zullen voltrekken. Naar een glo bale schatting, die gebaseerd is op het verschijnsel dat de bevolking van een land zich elke halve eeuw verdubbelt, mag verwacht worden dat Nederland in 2000 ongeveer 20 miljoen zielen zal tellen i(thans 12 miljoen). Ongeveer 90 pet. daarvan zal in de steden of in stedelijke agglomeraties wonen. Het aantal auto's zal schrikba rend groot zijn. Oude taxaties van één op zes inwoners zijn al overwonnen. Men verwacht er thans in 2000 onge veer één op twee. Nederland zal elk jaar groeien met 320.00Ó inwoners, ongeveer het aantal bewoners van de stad Utrecht. Van de overheid mag een ruimtelijke planning op zeer lange termijn worden verwacht, wil men voorkomen dat de grote steden van de Randstad Holland zich wille keurig over het platteland zullen uit spreiden en tenslotte een gigantisch stadsgebied zullen gaan vormen. Het ideaal zal zijn goed geoutileerde steden tot ontwikkeling te brengen, die maxi maal 50 km. van elkaar zijn gelegen Nu de havens van Rotterdam en Am sterdam voor schepen tot 100.000 ton toegankelijk worden gemaakt, is er vei- moedelijk meer aanbod van grote in dustrieën in de Randstad te verwachten dan dit gebied zal kunnen verwerken Uitbreiding van het werkterrein is noodzakelijk, zowel in de richting van de Westerschelde als van het gebied Balgzand^Breehorn. Uiteraard zullen de gebieden die cen traal ten opzichte van de grote centra liggen het meest de neiging hebben om te groeien. Eindhoven is daar een voor beeld van. De havenfuncties van Rot terdam en Amsterdam zullen zich ge deeltelijk moeten verplaatsen naar een gedeeltelijk af te sluiten Westerschelde bij Vlissingen. Tussen Den Helder en Wieringen kunnen zandgronden worden ingepolderd voor de vestiging van zwa re industriën. Prof. Thijsse concludeert dat de Rand stad in 2000 ongeveer zes miljoen in woners zal tellen. Het gebied Eind hoven-Helmond zal aanwassen tot één miljoen inwoners. Enkele concentraties van ongeveer 700.000 inwoners zijn te verwachten in de Rijn- en Waalstad (Arnhem-Nijmegen), de IJsselstad (Apeldoorn-Deventer-Zutphen) en de Plezierige vakantie-tipmaak 'n vla-flipDoe een laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt... heerlijk! Twentse stad (Enschede-Hengelo-Al- melo). Concentraties van ongeveer 600.000 zijn denkbaar in Groningen, Leeuwarden, Venlo, Den Bosch en Ro- zendaal- Bergen op Zoom. Talrijker nog zullen de stedelijke concentraties van rond een half miljoen bewoners zijn. Een belangrijke vraag is of deze op eenhoping van grote steden het land nog bewoonbaar zullen laten. Vooral de recreatie kan daarbij erntig in het ge drang komen. Prof. Thijsse acht het mogelijk voor de zgn. dagelijkse recrea tie terreinen te reserveren of te creëren zoals het Amsterdamse Bos - alleen op veel grotere schaal. Of het moge lijk zal blijken ook voor de weekend recreatie aan de eisen te voldoen is moeilijker te zeggen omdat hierbij de ontwikkeling van de recreaticgewoon- ten een grote rol zal spelen. Wij verwachten dat het voorstel van prof. Thijsse, voor wat betreft de aan leg van het supersonische vliegveld, weinig enthousiasme zal kunnen ver wekken op de betrokken eilanden. Vooral wanneer wordt bedacht dat het geluidsvolume van de motoren van deze toekomstige vliegtuigen enorm groot zal zijn. Het gebrul van de thans bestaande straalverkeersvliegtuigen mag dan haast oorverdovend zijn, het zal in ver gelijking met motorgehuil van toestel len die meer dan drie maal de snelheid van het geluid kunnen vliegen, slechts gefluister zijn! Om de bewoners van Amsterdam en omgeving deze beproeving te besparen moent de professor een dergelijke lucht haven dan maar Oostelijk van Texel te moeten aanleggen. Het behoeft geen be toog dat uitvoering van dit plan een ramp betekent voor de hooggeprezen rust op ons eiland. Vooral om het feit dat rond het jaar tweeduizend het eiland Texel één der spaarzame recreatiegebieden kan zijn waar de bewoners van de dan tot huizenzeeën uitgegroeide bevolkings centra op verhaal kunnen komen. Waar blijven we wanneer we nu reeds beginnen met rustverstorende ob jecten te plannen op plaatsen waar het wellicht mogelijk zal zijn een omgeving van betrekkelijke rust te handhaven? Bovendien lijkt dit plan een ernstige belemmering voor de uitvoering van het ontwerp tot drooglegging van de Waddenzee waarbij men in de eerste plaats denkt aan het winnen van re creatiegebieden. Hoe het ook zij, prof. Thijsse is een figuur die het kennelijk anders ziet. Hopelijk komt hij in de dertig jaar die ons nog scheiden van de realisering van dit afschrikwekkende plan tot oen an der denkbeeld.

Texelsche Courant | 1963 | | pagina 1